Stad en Omgeving. De woningsituatie te Alkmaar Onderling Concours Alkmaarse - Concours-commissie Toestand nog weinig rooskleurig Samenwonen is een kunst De Witte Non door Goossens' Volkstoneel De vlaggen uit Droevig verkeersongeval De Kaaskoppen naar de Vierdaagse Van de politie Damkampioenschap Alkmaar en Omstreken Burgerlijke Stand LAATSTE NIEUWS De eerste Olympische overwinning Sfopzeffina qoederenvervoer van Westelijke, naar Oostelijke zóne IJsc'ub Omval" organiseert dorpentocht Visserij-besommingen, Naarmate het einde van de oorlog langer achter ons komt te liggèb, keren normaler toestanden geleide lijk terug. Behalve het schrijnend leed om hen, die in bezettingstijd werden vermoord waarin de tijd misschien een zekere mate Van berusting zal kunnen brengen, is er nog de zware last van de woningnood, die nog ja renlang op ons volk zal blijven druk ken en tot één van de grootste hui dige problemen behoort. MASSALE NIEUWBOUW ENIGE OPLOSSING. De stelling, dat de woningnood slechts kan bezworen worden door massale nieuwbouw, behoeft niet meer te worden bewezen, evenmin, dat die ■nieuwbouw volkomen afhankelijk is van te investeren kapitaal, arbeids krachten, bouwrijpe gronden en mate rialen, welke laatste voor een belang rijk deel dienen te worden geïmpor teerd en aldus weer van het al dan niet beschikbaar zijn van deviezen afhan gen. Helaas zijn geen der juist genoemde factoren in voldoende mate voorhan den en daarmede behoort een onmid dellijke oplossing van het woningpro bleem tot de onmogelijkheden. Dit betekent een enorme handicap voor jonge mensen, die reeds zo lang op het stichten van een eigen gezin hebben gewacht, voor gezinnen, die zich in de loop der jaren hebben uit gebreid en wier wijze van huisvesting daardoor totaal onvoldoende is gewor den, voor gezinnen, die in bouwvallige, vochtige of met ongedierte aangetaste woningen zijn gehuisvest of waarin dergelijke ziekten heersen, die het ge wenst maken, dat één of meer gezins leden over een aparte slaapgelegenheid kunnen beschikken die echter niet voorhanden is. Een andere grote groep van ernstig gedupeerden wordt gevormd door hen, die door wijziging van werkkring van woonplaats moeten veranderen doch voor wie - in de nieuwe woonplaats geen woning beschikbaar is. Zij allen verdienen ons aller medeleven en sym pathie, omdat zij mede tot de onschul dige slachtoffers vah de laatste oorlog behoren. Met dit medeleven en de warme sym pathie -komen zij er echter niet. REGELEND OPTREDEN Daarom is de overheid ook hier re gelend moeten optreden enis uit het gebrek aan woonruimte, de Woonruim- tewet 1947 geboren, welke op 1 Oct. j.l, in Werking is getreden. Zij geeft de colleges van burgemees ter en wethouders grote bevoegdheden tot het vorderen van woonruimte, .in bepaalde gevallen zelfs met uitschake ling van hoger beroep of beroep op de rechter. De adviezen tot het, vorderen van wjoonruimte worden uitgebracht '.door 'n uit vijf leden bestaande woonruimte- advies-coromisise, benoemd door de ge- meenteteraad. -- Wordt een eenstemmig uitgebracht advies door B. ^en W. overgenomen, dan is elk beroep daartegen onmogelijk. Slechts wanneer een advies niet met algemene stemmen wordt vastgesteld, kan hij ten wiens laste' woonruimte wordt gevorderd, beroep bij Ged. Sta ten aantekenen, wat natuurlijk geens zins inhoudt, dat dit college de vorde ring te niet zal doen. Hoe' het ook zij, vordering betekent een vorm van geweld, zij het ook pa pieren geweld. Lang niet altijd betreft een vorde ring een gehele zogenaamde vrije wo ning doch zeer dikwijls een gedeelte daarvan. Dat betekent meestal, dat een hoofdbewoner niet bereid bleek vrij willig zijn deel in dè leniging van de nood van zijn medeburgers te dragen, een daad, waarbver hij zich in de be zettingstijd nog wel eens tweemaal zou hebben bedécht. Anderzijds is het duidelijk, dat door middel Van vordering slechts een be trekkelijk klein deel der loonruimte- zoekenden kan worden 'geholpen. De mogelijkheid tot vordering van woonruimte wordt allereerst bepaald door de ruimte die en hét aantal per sonen dat in een b'epaald perceel re gelmatig verblijf houdt. Wanneer er bij één der bewoners door neutrale medici (als fegel .die van de G.G.D.) afwijkingen worden gecon stateerd, die mede-bewoning practisch niet wenselijk maken, kan gehele of gedeeltelijke vrijstelling daarvan vol gen, ofschoon dit laatste niet verplicht is. DE TOESTAND IN ALKMAAR Ook hier geldt het antwoord: wei nig rooskleurig, waarbij voorlopig 't dieptepunt nog altijd niet is bereikt. Van de thans in aanbouw zijnde 107 arbeiderswoningen, zullen zeer bin nenkort de eerste 16 gereed komen. Van die 1Q7 moeten er tenminste 11 aan het Rijk, dat financieel in de bouw betrokken is, worden afgestaan, zodat ook van, de eerste 16 stuks een bepaald aantal voor Rijkspersoneel moest worden gereserveerd. Iedere nieuwe woning betekent een zegen voor een gezin, dat op woon ruimte wacht. Over de duizend reflectanten naar een vrije woning staan bij het Gemeen telijk Bureau voor Huisvesting inge schreven, doch dit getal geeft, niet het juiste aantal woningzoekenden aan. Tot nu toe werden circa 1250 inwo ningen geplaatst en het is duidelijk, dat zo spoedig als de woningmarkt zich verruimt ook zij, die thans met een samenwoning genoegen moeten namen zich opnieuw als reflectant naar een vrij perceel zullen aanmelden. Een geraamd tekort van 2000 wonin gen is dus nog aan de lage kant. Wanneer men bedenkt, dat om aan de normale bevolkingsaanwas en ver betering, van woongelegenheid te vol doen jaarlijks circa 200 a 225 woningen nodig z}jn, is het duidelijk, dat van een inlopen op de bestaande achterstand eerst sprake kan zijn, wanneer meer dan 225 woningen per jaar zouden wor den gebouwd. - Alkmaar, dat door oorlogsgeweld slechts 2 a 3 percelen verloren heeft wordt derhalve in tegenstelling met b.v. Velsen niet als een getroffen ge meente beschouwd. Dientengevolge werd voor dit jaar een bouwvolume van 24000 m3 toegewezen, wat bij een volume van 300 m3 per woning slechts 80 woningen betekent en bij een gro tere kubieke inhoud nog minder. Geprojecteerd werd reeds 45000 m3, zodat bij het gemeentebestuur meer dan de nodige ijver wordt betracht, doch hogere instanties spreken in deze kwestie een zeer belangrijk en beslis send woord mee. Werden er dus zowel in 1947 als in 1948 arbeiderswoningen gebouwd, an ders staat het met de middenstands woningen, waaraan ook een zeer nij pend gebrek heerst en welk type wo ning in de laatste jaren niet gebouwd werd. Op zeer bescheiden voet zal eer lang daarvan een zeer klein aantal worden gebouwd, waarbij het bouw volume van dat, hetwelk voor de bouw van arbeiderswoningen werd toege staan, moet worden afgetrokken. Doctoren, leraren, technici, e.d. die nen ook te wonen en zijn in een groei ende stad onontbeerlijk al zal zoals gezegd slechts een enkele in de toe komst aan een nieuwe woning kunnen worden geholpen en dient de bouw van deze woningen eerst nog te worden goedgekeurd. Ook hier geldt evenwel dat één woning onder de kap beter is dan tien op papier! Uit dit alles blijkt, dat echtparen en kleine gezinnen voorlopig nog op sa menwonen blijven aangewezen, als is ook deze mogelijkheid begrensd. REGISTRATIE. Ten einde een overzicht over de beschikbare woonruimte hier ter ste de te krijgen, heeft het gemeente bestuur een registratie gelast van de ruim 9000 percelen die Alkmaar telt. Circa 8500 daarvan werden reeds,in kaart gebracht, ,zodat over een schat van gegevens wordt beschikt. Natuurlijk zjjn verschillende stads kwartieren door hun ouderdom en aard der bebouwing voor samenwo ning ongeschikt, terwijl in de moder ne wijken slechts die percelen voor medebewoning in aanmerking komen, waar zulks practisch mogelijk is, waar behalve de aanwezige ruimte ook het aantal vaste bewoners hun werk zaamheden en hun gezondheid ook zeer belangrijke factoren bij de beoor deling zfln. Uit één en ander blijkt, dat het ver lenen van inwoning slechts op be perkte wijze mogelijk is. Wanneer men daarbij bedenkt, dat'van medewerking van de hoofdbewoners in het alge meen nagenoeg geen sprake is, is ljeb duidelijk, dat ook deze mogelijkheid slechts in een langzaam tempo door middel van vordering kan worden ver wezenlijkt. Een billijke, verdeling van de nog beschikbare woonruimte brengt mede, dat bij de toewijzing gelet wordt op de ouderdom van inschrijving van de reflectant,'op de* al of niet economische gebondenheid van die reflectant ter plaatse en voorts op de medische en riog een aantal andere omstandig heden bij de bewoners en die in' het gezin van de reflectant. Het spreekt daarbij vanzelf, dat iedere gegadigde juist zijn persoon lijke belangen als de meest gewichtige aanvoelt zonder ook maar aan de oudere en in vele gevallen ook billij ker aanspraken van anderen te den ken. Samen wonen is een kwaad, hoor.t men zo dikwijls beweren, samen wonen Harmonie Theater, 7.30 uur, De beste jaren van ons leven,. 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur, Dr. Jekyll en mr. Hyde, 18 jaar. Cinema «Americain, De Zigeunerin, 14 j. 't Gulden Vlies, Weense Staatsopera- ballet. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendemaker: Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's Bad en Zomebad 21 gr. C. is een Kunst zouden wij daartegen over willen stellen. De kunst om van de nood een deugd te willen maken, om te trachten el kaar!8 moeilijkheden aan te voelen en deze ïsoveel mogelijk te voorkbmen, samen wonen zal noodzakelijk blijven totdat nieuwe stadskwartieren met vriendelijke huizen en met veel groen de nood zullen hebben gelenigd. Brood wordt gebakken, doch hui zen moeten worden gebouwd, doch niet dan na veel omvattend voorberei dend werk en voorbereidende confe renties. Aan beide wordt dagelijks met voortvarendheid gewerkt. Nog zijn de door niemand gewilde, doch niet temin bestaande moeilijkheden zeer groots doch anderzijds is de hoop toch zeer gewettigd, dat alles zal reg kom, al is daarvoor ook geduld en daarmede tijd een eerste vereiste. Er moet toch van een stuk als „Do Witte Non" wel een bijzóndere aan trekkingskracht uitgaan, want giste ren op zo'n echt zomerse avond was bet Gulden Vlies tot de laatste plaats uitverkocht, toen hier nogmaals de geschiedenis van Angela en kapitein Sévéri werd vertoond. Het succes was weer zeer groot en zes bedrijven lang heeft het "publiek meegeleefd. De bezetting der rollen was over 't geheel sterker dan bij vorige opvoe ringen. Cilly Bach en Willem Goos sens behaalden in de hoofdrollen weer groot succes, vooral in de laatste" bedrijven. Emmy Arbous was een be sliste aanwinst. Zjj speelde de boze stiefzuster uitstekend. Verschillende bekenden zagen wij in kleinere rol len, o.a. André v. Dijk en'Hoddy Bou- ber. Bram Boulé als de geestelijke mocht er ook weer zijn, evenals de hulshoudster en de schilder, die een, aardig type maakte. En ook onze oude bekende Jan Nooy zagen wij zelfs in twee kleine rolletjes. Diverse regie-moeilijkheden waren op bevre digende wijze opgelost. Hoogst vol daan verlieten de aanwezigen, waar onder tal van bezoekers uit de om streken van Alkmaar, de schouw burg. - G. In verband met de ontscheping van de Indrapoera komen morgen 80 ge- repatrieerden door onze stad, waar van er 25 hier zullen blijven. In verband daarmede* verzoekt men ons alle Ingezetenen op te wekken morgen de vlaggen uit te stëken. Granaten, mijnen, munitie en ontstekingsmiddelen in handen van onbevoegden veroorzaken bijna da gelijks doden en gewonden, vooral onder de kinderen. Ruim op dat gevaarlijk bezit! Ga vandaag nog naar de politie! Zaterdagmiddag heeft op de Kenne- merstr^atweg een droevig verkeerson geval pla'ats gehad. Om ongeveer kwart voor vijf in de, middag reed de 71-ja- rige Alkmaarder de M. op het rijwiel pad in de richting van de Heilooërdijk. Ter hoogte van d,e Corfstraat stak hij zonder om te kijken of richting aan te geven, links de rijweg over. Op dat moment passeerde juist een personenauto, waarvan de bestuurder, een uit Dejft afkomstige chauffeur, al les probeerde om het ongeluk te voor komen. De heer de M. sloeg tegen-de grond en bleef, hevig bloedend uit het oor op 't wegdek liggen. Het slachtof- fel is naar 't Centraal Ziekenhuis over gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Ook de Alkmaarse Wandelvereni- ging „De Kaaskoppen" neemt deel aah de Vierdaagse. Hedenmorgen vertrokken vier hunner leden, gelijk met de ploeg van „De Jeep", naar Nijmegen. Een aardige bijzonderheid is het feit, dat de Vet deze tocht reeds 9 maal heeft uitgelopen. Deze „Kaas kop" is overigens toch een rasechte tippelaar. Wanneer- hjj ook dit jaar de vierdaagse weer uitloopt, heeft hjj deze zomer 4800 km gelopén. Op zijn programma staat ftog een 80 km en een 150 km tocht (Amsterdam Leeuwarden), zodat hjj dan.meer dan •5000 km. te voet heeft afgelegd. Een 21-jarige boekhouder uit Dongen maakte in de hoofdstad des lands ken nis met een 26-jarige Amsterdamse schone. In Alkmaar werd een weekend doorgebracht en de resultaten waren dat de jongeman ^ij de politie aangifte deed dat zijn gróte liefde naast zijn hart tevens zijn portefeuille had ge stolen o.m. inhoudende f 100. De politie ging op onderzoek ,pit en vond de dame in een hotel hier ter plaatse! Zij had het geld nog in haar 'bezit. Ze is in Verzekerde bewaring gesteld. 4 Een viertal bookmakers werden gisteren van het harddraverijterrèin vérwijderd. Proces-verbaal werd niet jpgemaakt want transacties werden niet waargenomen. HOOFDKLASSE FINALE. De belangrijkste partij van de 4e ronde was die tussen twee ebnstige prentendenten voor de titel, Raven- stynOud. Ondanks het feit, dat eerstgenoemde tot ver in het midden spel een Hollandse partij speelde, waar tegenover Oud een onregelma tige stand koos, kwam hij door een krachtige aanval met de korte vleu gel in het voordeel, wat genoeg bleek om de winst te forceren. Kruider won van de Bree door een verrassend zetje in het eindspel en is nu nog de enige ongeslagen speler na 4 ronden. Mooyboer en Verver speelden een zeer ingewikkelde party, beiden kre gen tijdnood, sloegen er zich goed door, waarna Verver geleidelijk aan in het voordeel kwam. By de tweede tydcontrole speelde de klok echtei zp'n rol, dat hy de winst overzag en Mooyboer kon toen royaal remise bereiken. De party SchuitHemels werd wegens ziekte van Schuit uitgeteld. De stand is nu: Ravensteyn 6 ptn dit 4 part., Hruider 4 ptn uit 3 prt„ Hemels, Oud en de Bree 3 ptn uit 8 part., Verver 3 ptn uit 4 part., Mooyboer 2. ptn uit 3 part. en Schuit 1 punt uit 2 partyen. De verdere uitslagen waren: le klasse: de Haas—-Jorna 1—1; WoohykSJtaolenaars 11;. Peerde- manOtto 11; HelderStam* 2—0; GeuzebroekToepoel afgebr. De stand is hier: Aan de kop gaat de Haa3, de Langedijker favoriet, met 6 ptn uit 4 part., een speler, die zeer moeilijk te kloppen is. Op de 2e plaats komen Helder en Woonijk met 5 ptn. Opvallend zij» de goede resul taten van Helder, een speler, die nog maar kort damt en zich toch tussen goéde spelers biykbaar „thuis" voelt. Een belofte voor de toekomst. 2e klasse: VeenstraBrinkhof 02; Bijwaard—Veen 20; Miede- maLangras 02. Een tragische party speelde Mte- dema, die een prachtige diepe slagzet nam, en een gewonnen stand' kreeg. Hij overzag de winst echter en moest toen met remise genoegen nemen, doch. een blunder deed de partij voor hem nog verloren gaan. En Miedema kreeg hier wel veel minder dan hij verdiende. Jammer. Fier aan kop gaat Bijwaard met 7 ptn uit 4 partyen. 3e klasse: van LeeuwenBrugge- man 02; WijnKlinkhamer 02. Klinkhamer leidt hier met 5 ptn uit 3 partijen. Geboren* Dirk J, zoon van A M de Bruin A Posch Eleonora P M, d v L P v d iieijgraaf en C Metselaar Cornelis H J, zoon van J van oer Veer en A I de Goede Elizabeth M W, dochter van E N Heiligenberg^ en B J Biankestijn7Yvonne M. dochter van C Cammeraat en G Ameling Getrouwd: Jan de Huijter en Eli zabeth W Troost <j fY-Mp |f*vj -j J „f"; !t 'V -v V'* -■ N Een groep Deense volksdansers was enige dagen „te warskip" bij de bekende Westfriese dansers te wydenes. Hierboven een foto van de gasten, enige ogenblikken voor hun optreden in café Schoen. (Foto Visser) De uitslag van het onderlinge con cours van jonge postduiven door de Alkmaarse Concourscommissie georga niseerd vanaf Oud-Gastel op Zondag 18 Juli j.l. is, zoals te verwachten was, een groot succes geworden. Niet minder dan plm. 1000 duiven werden gezamen lijk door de vier verenigingen, t.w. Alc- ma»ia Victrix, Steeds in Spanning* en De Postduif (allen Alkmaar) en Heiloo's Luchtpost (Heiloo). ingekorfd. Het vo rig jaar werd deze course gevlogen ten bate van (je Lighallen en bracht toen 900 op. Dit jaar was er zo weinig me dewerking van officiële zijde, dat be- slöten moest worden de vlucht alleen ten gerieve van de leden te" laten door gaan, waarmede een mooi stuk liefdadig werk verloren ging. Laten we hopen, dat het volgend seizoen wederom een wedvlucht kan worden gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding, zoals in vele andere plaatsen het geval is. De volledige uitslag is: 1. A. Doornekamp (P); 2. Pater-De Geus (H); 3. J. Schipper (A); 4. B. van Reefien (P); 5. N. v. d. Kamer (A); 6. N W. Groot (H); 7. F. J. Praat (P); 8. J. Bek (A); 9. J. Bleeker'(A);.10. M. Pronk (A); 11. J.'Schipper (A); 12. R. Prins (A); 13. W. M. Groot (H); 14. H. Schip per (A): 15. N. J. A. Volkers (Al; 16. G. Admiraal (S); 17. J. Schipper (A); 18. N. Wiesse (S); 19. C. Al (A); 20. F. J. Praat (P); 21. H. Schipper (A); 22. N. W. Groot (H); 23. L. Hobgenboom (S); 24 A. Janssen (S); 25. A. de Jager (P); 26. Kaper-Termaat (A); 27. C. D. Hui- terts (A); 28. J. Bek (A); B. Telleman (S); 30. J. Huiberts <A); 31. R. Middel burg (H); 32. W. Pijper (S); 33. en 34. A Haring (A); 35. H. du Crocq (A); 36. C. Streicher (S); 37. J. van Leerdam (H-); 38. M. Pronk (A); 39. N. J. A. Vol kers (A); 40. J. W. de Moei (P); 41. C. G» de Nijs (A); 42. Hoed-de Vries (H); 43. C. Streicher (S); 44. W. M. Groot (H); 45. A. de Jager (P)46. B. v. Ree- nen (P); 47. G. Admiraal '(S); 48. C. D. Termaat (A); 53. C. Janssen (P); 54. J. Huiberts (A); 49. A. de Jager (P); 50. C. Al (A); 51. Jongkind (A); 52. Kaper- v d. Elskamp (A); 55. J. P. Horst (A); 56. N. J. A. Volkers (Al; 57. A. Heijmans (PI; 58. A. de Jager (PI.; 59. A. Geer- ling (SI; 60. A. Heijmans (PI; 61. C. Al (Al; 62. S. Dingerdis (Al: 63. Jongkind (Al; 64. C. Schipper (P); 65. J. Somers (Al; 66. J. Somers (Al; 66.'B. van Ree- nen '(P); 67. J. v. d. Idsert (S); 68. A. Jansen (SI; 69, *A. Heijmans (PI; 69. G. Hijmans (SI; 71. idem; 72. Pater-De Geus (Hl; 73. Hoed-de Vries (Hl; 74. Vrasdonk-Oldênburg (Al; 75. S. v. d. Meulen (SI; 76. G. .Landzaat (P); 77. Vrasdonk-Oldtnburg (A); 76. G. Land zaat (PI; 79. H. C. Ijruiven (Al; 80. G. Hartland (Al; 81» B. B. van Tricht (Hl; 82. M. Smit (PI83. N. Wiesse (S)84. J.»W. Schmersal (Hl; 85. G. Admiraal (S); 86! Jongkind (Al; 87. J. W. Schmer sal (Hl; 88. W. Temmen (Al; 89. Oud'en j Wjjker (Hl; 90. Gebrs. Hartland (Air 91. A. Doornekamp (PI; 92. H. Schipper (Al93. J. W. Schmersal (Hl94. B. van Reenen (PI; 95. J. W. de Moei (PI; 96. J. A. Mannes (Hl; 97. H. W. Jensen; 98. Hoed-de Vries (Hl; 99. J.'A. Egbergen (PIJ00. J. Koöt (AlJ01. J^ v. d. Els- kamp; 102. idem; 103. J. A. Egbergen (PI; 104. Gebrs. Hartland (Al; 105. A- de Jager (PI; 106. v. d.' Veen (Hl107. R Middelburg (Hl; 108. C. G. de Nijs (Al; 109. C. Schipper (PI; 110. N. Jonker (SI; 1)1. W. J. Mooij (Hl; 112. W. Pijper (SI; 113. H. Norder (P); 114. 3. Dingerdis (Al; 115. Pater-dé Geus (Hl; 116. Gebrs. Hartland (Al; 117. N. IJpma (Al; 118. J. W. Schmersal (Hl; 119. S. v. d. Meulen (SI; 120. idem; 121. C. Streicher.(SI; 122. R. H. de Beer (PI; 123. C. G. de Nijs (Al; 124. G. Bijlsma (PI; 125. A. Haring (Al; 126. H. Bakker (Hl; 127. C. Schipper (P); 128. J. Bleeker (Al; 129. G. Hij mans (SI; 129. J. A. Heidbuurt (A); 130. W. Themmen (Al; 131. J. Koot (Al; 132. Godschalk-Noome (Al; 133. S. v. d. Meu len (SI; 134. G. P. Hartland (Al; 135. J. v: Leerdam (Hl; 136. N. Wiese (SI; 137. J. Schipper (Al; 138. A. Haring (Al; 139. H. Bakker (Hl; 140. F. J. FeijeiyP); 141. L. Hoogenbhom (SI; 142. Gebrs. Hartland (A): 143. H. Mooij (Al; 144. Pater-de Gëus (Hl; 145. H. Bakker (Hl; 148. R. Prins "(A)147. J. v. d. Elskamp (Al; 148. B, van Reenen (PI; 149. J. Schipper (Al; 150. Fok en Groot (PI; 151. J. W. Schmersal (Hl; '152. God- sohalk-Noome (Al; 153. J. v. Leerdam (Hl; 154. Gebrs. Hartland (Al; 155. H. Schipper (A); 156. J. v. d. Elskamp (Al; 157. idem; 158. J. de Nijs (PI; 159. J. Schipper (Al; 160. N. Pool (Al; 161. id.; 162. J. P. Horst (Al;,163. B. B. v. Tricht (Hl; 164. N. J. Meijer (Al; l'65. H. W. Jensen (Hl; 166. H. J. Struijs (P); 168. J A. Mannes (Hl; 169. A. Heijmans (PI; 170. H. de Jager (PI; 171. J Bleeker (Al; 172. J. v. d. Elskamp (Al; 173 C. G. de Nijs (Al; 174 H. Mooij (AR 175. H. Roo- beek (PI; 176. Hoed-de Vries (Hl; 177. G.. Hijmans (SI; 177. Th, Jansen (Al; 178. H. Roobeek (PI179. Fok en Groot (PI; 180. C. D. Huiberts (Al; 181. G. P Hartland (Al; 182. H. de Jager (P); 183. H Bakker (H); 184. M. W. Groot (Hl; 185. N. Pool (Al; 186. idem; 187,-'C. Ra- beling (P); 188. W. J. Mooij (Hl; 189. C. Schipper (PI; 190. P. Elzinga (Al; 191. M. van Duin (S). Voor eventuele keuze-prijzen volgen nog in volgorde van constatering: P. Tel leman (SI; H. Bielsma (PI; M. Tijde- man (SI; J. v. Roemberg (SI; C. Pijper (Al; J. de Cocq van Delwijnen (SI; C. Feijen (H)'; A. de Best (SI; B. v. d. Ka mer (P); W. L. Peeters (SI; Agricola 'Al; C. Knoef (SI; D. Kranenburg (S); M Teerhuis (P); A. Groen (Al en Goudsblom (P). De liefhebbers welke niet geconsta teerd hebben, zullen om hun keuzeprijs uit de beschikbare prijzen-moeten loten. Ongecorrigeerd Een leder die sport beoefent en in die sport tot de uit '-ers gerekend mag worden zal adspiraties hebben om zijn land bij' de Olympische Spelen te vertegenwoordigen. Immers 't deelne men aan de „Spelen" mag worden be schouwd als het hoogtepunt in een sportloopbaan. Het ^Nederlandse tan- dempaar Contelaar—Willekes viel deze eer te beurt doch dezer dêgeri bedank te het voor de eer. Niet omdat zij niet graag naar Londen gingen maar omdat zij meendem dat Buchly—Van Gelder (die als reserves waren aangewezenl 't beter zouden doen. Contelaar—-Willekes, dat is 'n daad die sportief Nederland zal bewonderen en die wij willen ^kwalificeren als de eerste Olympische overwinning. Wanneer Buchley en Van Gelder het geluk mochten hebben dat voor hen de Nederlandse driekleur wordt gehesen' en het volkslied zal worden gespeeld, dan zal die vlag en dat vólkslied te- vefts een hulde betekenen voor jullie sportieve daad. De overyal op de onderneming Goalpara Van militaire zijde worden bijzon derheden verstrekt over de gewapen de overval op de onderneming Goal para in het Soeïiaboemisele. Op 20 Juli v.erd 's avonds binnen drie kwartier hét stafpersoneel en de ondernemings- wacht van de onderneming ontwapend door een bende van 30 man, onder lei ding van een luitenant van de illegale strijdkrachten'. Dé bende kreeg steun van de commandant van de onderne- jmingspolitie, Ibrahim, die met zes manschappen naar de bendq overliep. Terwijl twee employé's van de on derneming aan. tafel zaten, kwam een van ^3e ondernemingswachten op» cor recte wijze schriftelijk een-, mededeling overhandigen, waarin opbracht tot overgaye werd gegeven. Hij zeide, dat de 'andere employé's reeds gevangen wareh en dat de onderneming door 300 man omsingeld was. Inmiddels bevoqd de frfcer - Luining zich met een employé in een ander ge- bftuw, toen zij hoorden roepen: „Kom naar buiten en levert, wapens in". Lui- ning's collega zag de heer Luining zijn hoofd naar buiten steken en hoorde vervolgens een schot, waarop hij Lui ning naar buiten zag wankelen. Even later kwamen twee mannen 'in de richting van zijn kamef. De employé opende het vuur en trof de luitenant commandant van He bende dodelijk. De- administrateur zag kans een mili taire post op te bellen! alvorens zij de onderneming moesten overgeven. Toen de militairen* ijlings aankwamen, was de bende verdwenen, met medename van een dertigtal wapens en enige mu nitie. De heer Luining bleek overleden te zijn. i De Britse en Amerikaanse autori- teitep in Duitsland hebben vandaag bevel gegeven tot de stopzetting van alle goederenverkeer tussen de En- gelse-Amtrikaan.se zóne en de -'Sov jet-zóne. De order, die werd uitgegeven door het Duitse bizonale transportbestuur, gaf technische moeilijkheden" als reden voor het verbod op. Het verkeer in de dubbele zóne naar de Oost-Europesp staten, via de Sovjet-zóne, is stopgezet, het ver- - keer uit de Sovjet-zóne en 'Oost- Europa door de 'dubbele zóne naar West-Europa echter niet. WARM Weersverwachting, geldig van heden avond tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind. Morgen overda'g zonnig, droog, warm tot zeer -warm weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid, aan de kust in de namiddag op sommige plaatéen tijdelijk een wat koelere zeewind. Dorpentochten maken zit schaatsen rijders nu eenmaal in het bloed- ~en daarom verwondert het ons niet, dat de IJsclub „Omval" een dergelijke tocht gaat organiseren. Ditis mogelijk ondanks hetfeit. dat de Bildt een hittegolf heeft voor speld, want deée dorpentocht gaat per fiets. Het wordt een tocht van 75 km., die op 1 Augustus in Alkmaar op het Hofplein zal aanvangen en via Scher- meyhorn, Oosthuizen, Edam gaat het naar Volendam, vanwaar men de terugtocht weer zal aanvaarden. Het is geen snelheids-, doch een vaardig- heidsrit, waarvoor men zich by J. Prijs, omval 56 en J. Schipper, Hoe- verkade 10 kart opgeven. Deze opgave qient voor 1 Augustus te geschieden. Zij, die deze tocht naar behoren zul len maken, ontvangen een fraaie her in neringsmedaille. Markten van Zaterdag:. aanvoer 5M0 kisten Besommingen: IJM 8, En avant f 11,240; IJM 183, Viking Bank f 24,420: IJM Süj Schoorl f 23,800; IJ 71 Bloemen- daal f 14,890; IJM 19, Adelante t 9820: KW 92 f 904: KW 155 f 1500; KW 51 f 2150: 53 f 480 77 f 1730; IJM 248 f 670'; 316 f 1809; 230 f 460; 201 f 108: 343 f 108; TX 11 f 1920: OD 8 f 450: EH 170 f170: HD 125 f 1220; HD 25 f 625; UK 202 f 2920; 68 f 2350; 50 f 830; 4 f 1340; 91 f 1630: 19 f 1290; 119 f 180

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2