Britten en Amerikanen slaan terug Matige zege van Oranje-elf op Eire Dlnslag 27 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '45st<- Jaargang No. 176 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sancties iegen Sovjei-zöne Goederenvervoer per trein geblokkeerd ANDRE MARIE vormt Franse regering ROND DE KABINETSFORMATIE WEERBERICHT Overeenstemming over West-Du itsland Bernadotte naar Zweden 15 MILLIOEN DOLLAR VOOR SCHEPEN? Onze courant en de Olympische Spelen Openingsplechtigheid Olympische Spelen Rosenburg en v. d Tuin geblesseerd Berlijn's politiepresident geschorst De loting voor het voetbaltournooi Brandstichting uit woede Straalvliegtuigen voor Duitsland BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeteiFamilieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W Oliemans. Zoals wij gisteren reeds mededeelden hebben de Britse en Amerikaanse autoriteiten in Duitsland bevel gegeven tot de stopzetting van alle goederen verkeer tussen de Engels-Amerikaanse zóne en de Sovjet-zóne. De order, die werd uitgegeven door het Duitse bizondere transportbe- stuur, gaf „technische moeilijkheden" als reden voor het verbod op. Het verkeer uit de dubbele zóne naar de Oost-feuropese staten, via de Sovjet-zóne, is stopgezet, het verkeer uit de Sovjet-zóne en Oost-Europa door de dubbele zóne naar West-Europa echter niet. De tekst van de order zoals overhan digd aan de Duitse bizonale spoor wegen luidt als volgt: „Tengevolge van technische moei lijkheden is een verbod, dat op 26 Juli ingaat en tot nader order van kracht zal blijven, uitgevaardigd ten aanzien van: a. Goederen van stations in de EngelsAmerikaanse bezettingszone voor de Sovjet-zóne, met inbegrip van Berlijn. b. Goederen van de Sovjet-zóne, met inbegrip van Berlijn, voor Ame rikaanse en Britse zones. c. Goederen naar of van de Sovjet- zóne en Berlijn, die bestemd zjjn voor doorvoer door de Amerikaanse en Britse zónes. Uitzonderingen op het verbod zijn: Met betrekking tot a en b: geen. Met betrekking tot c: 1. Alle post- transitoverkeer in Duitsland. 2. Inter nationale transito-goederen; 3. Verkeer tussen de Franse-zóne en andere lan den door Duitsland. Goederen, die vóór 26 Juli zijn afge leverd, zullen nog worden vervoerd. Uit de volledige tekst van de order blijkt, dat de order geen betrekking heeft op de Franse zóne en dat deze zóne op dezelfde wijze als de West- Europese landen zal worden behandeld Er blijkt tevens uit, dat de order geen betrekking heeft op het transito-ver- keer tussen West- en Oost-Europa door de dubbele zóne en de Sovjet-zóne. In de order komt voorts tot uiting, dat het goederenverkeer uit West- Europa voor de Sovje-zóne door de dubbele zóne niet zal zijn toegestaan. De order geldt alleen voor het goede renverkeer per spoor Volgens waarnemers te Frankfort zijn de „technische moeilijkheden" van de zelfde aard als die, welke door de Sov jet autoriteiten werden opgegeven als reden voor het sluiten van de verbin dingen over land met West-Berlijn. Het bevel tot deze actie komt van de militaire gouverneurs Robertson en Clay. Officiële woordvoerders in Hoewel het zich eerst liet aanzien, dat André Marie, de Franse radicale premier, niet zou slagen in het vor- mén van een nieuw kabinet, is het hem gisteravond laat gelukt een nieuwe regering samen te stellen. De onderhandelingen met de socia listische partij duurden 36 uur eer zij tot overeenstemming leidden. Robert Schumann (MRP) wordt mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Henri Teitgen (MRP) en Leon Blum (Soc.) zijn vice-premiers. Onder de overige ministers bevinden zich vier radicalen, vijf socialisten, vier leden van de MRP en twee onafhankelijk republikeinen. Naar wij vernemen werden gisteren in de loop van de dag door Dr. Beel in verband met de kabinetsformatie ontvangen de demissionaire ministers Fievez en Mansholt. Verder merkten v/ij onder de bezoekers van de heer Beel op Jhr. H. A. van Karnebeek. De kabinetsformateur heeft op het Huis ten Bosch een kort bezoek ge bracht aan de Prinses-Regentes. PROF. KRANENBURG WEDER VOORZITTER DER EERSTE KAMER Bij Kon. Besluit van 22 Juli is Prof. mr. R. Kranenburg benoemd tot voor zitter der Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting, welke 27 Juli zal aanvangen. Prof. Kranenburg is door de Regentes beëdigd. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: WARM Zonnig, droog, warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; aan de kust in de namiddag op sommige plaatsen tijdelijk een wat koelere zeewind. Frankfort, de hoofdstad van Bizonië, hebben de maatregel gekwalificeerd als een economische sanctie. NEDERLAND NIET BENADEELD. De BritsAmerikaanse verbodsbepa lingen, zo zegt de Berlijnse correspon dent van het ANP treffen Neder land, dat nog onlangs met de Sovjet- Russische zóne van Duitsland een uit gebreid handelsaccoord heeft afgeslo ten, voorlopig niet ernstig, aangezien het transport in beide richtingen mo gelijk is via de Oostzeehavens en door het Kielerkanaal. Zowel in geallieerde als in Duitse krin gen te Berlijn verwacht men, dat deze eerste sanctie tegen de blokkade van Berlijn nog door andere zal worden ge volgd en in dit verband herinnert men er aan, dat reeds gewag is gemaakt van een eventuële sluiting van het Kie lerkanaal, het Suezkanaal, de Dardanel- len en een reeks zeehavens voor de Sovjet-Russische schepen en voor vaar tuigen met ladingen uit en naar de Sovjet-Unie. Oplossing een stap naderbij Tussen de drie westelijke militaire gouverneurs in Duitsland, de gene raals Clay, Robertson en König, en de elf Westduitse premiers is overeen stemming bereikt ten aanzien van de te nemen stappen ter vorming van een politiek regiem in West-Duits- land. De voorbereiding voor het bij eenroepen van een constituërende vergadering zullen vandaag beginnen. De constituërende vergadering zal „Parlementaire Paad" worden genoemd en de voorlopige grondwet die door dit lichaam zal worden uitgewerkt, zal ba siswet heten. De parlementaire raad zal worden samengesteld uit delegaties uit de par lementen der diverse Duitse staten, in verhouding tot het aantal inwoners dier staten. De overeenkomst bevat een clausule die voorziet in deelneming door de Russische zone wanneer zulks gewenst wordt. De Duitse premiers zouden gaarne zien, dat de nieuwe grondwet wordt geratificeerd door de parlementen der diverse staten en niet door een plebis ciet in de staten. De militaire gouver neurs zullen deze kwestie aan hun re geringen voorleggen. Het werk aan de grondwet wordt door dit geschilpunt nie' opgehouden. De parlementaire raad zal v r 1 September vergade ren. 3:i v_....w iÉ^ 4 <- igé i ;|g|: 4 gjss ÊMjMê v Étfllll - >- i - 'V.! Het Nederlandse Olympisch elftal heeft Maandagavond te Portsmouth in een matige wedstrijd in de voor-ronde tegen Eire met 31 gewonnen. Eire's doelverdediger Lawler kan het derde Nederlandse doelpunt niet stoppen. Een waarnemer van de V.N. heeft aan Graaf Bernadotte gemeld, dat Joodse vliegtuigen en infanterie het bestand hebben geschonden door drie Arabische dorpen aan de weg van Haifa naar Tel Aviv aan te vallen. Het waren de dorpen Jaba, Izrim en Ain Ghazil, die op drie achtereenvol gende dagen zijn aangevallen. De regering van Israel heeft Maan dagavond het Joodse nieuwe gedeelte van Jeruzalem tot door Israel bezet gebied verklaard en de ongeveer hon derdduizend bewoners van dit ge deelte onder de Israëlische militaire gouverneur geplaatst. Het Arabische Hoge Comité in Pa lestina heeft aan de leiders van alle Arabische regeringen een telegram gezonden, waarin verzocht wordt de voorstellen van Bernadotte betreffen de demilitarisatie van Jeruzalem te verwerpen. VERKLARING VAN BERNADOTTE Naar Graaf Bernadotte Maandag avond verklaarde, zal hij vóór eind Augustus geen besprekingen met Arabieren of Joden op Rhodos voe ren. Verder verklaarde Bernadotte, die uit Palestina op Rhodos is terug gekeerd, dat hij 9 of 10 Augustus naar Zweden zou vertrekken. Voor zijn vertrek zou hij een bezoek bren gen aan Amman, Alexandrië, Jeruza lem, Tel Aviv en Haifa. Hij had drie kwesties met de Arabieren en Joden besproken. De vice-president van de Wereldbank, mr. Robert L. Gardner, heeft gister op een persconferentie meegedeeld, dat Nederland waarschijnlijk spoedig een gezamenlijke lening van de wereldbank en van Amerikaanse banken zou ont vangen voor de aankoop van schepen. Hiermede zou een bedrag van 15 mil- lioen dollar gemoeid zijn MEER HOUT VOOR DE PAPIERFABRIEK. De houtaanvoer voor de papierfa briek van Van Gelder en Zoon te Vel- sen is de laatste week aanmerkelijk toegenomen. Vooral komen veel Finse schepen voor het bedrijf aan. Het is vanzelfsprekend, dat in onze courant bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de Olym pische spelen. Hedenmorgen vertrok de heer W. Middelbeek per K.L.M.-toestel van Schiphol naar Londen, waar hij tijdens de spelen onze courant zal vertegenwoordigen. Behalve de officiële uitslagen en tal van bijzonderheden welke van de zijde der persbureaux worden gemeld, zullen wij dagelijks een korte impressie van de Olympische Spelen opnemen, welke de heer Middelbeek ons vanuit Londen te lefonisch zal doen toekomen. Koning George VI, koningin Eliza beth en prinses Margaret zullen Donderdagmiddag a.s. in het Wem- bieystadion het défilé dat 50 mi nuten duren zal van de Olympi sche deelnemers bijwonen. Na afloop hiervan zal Lord Burgh- Iey, voorzitter van het Organisatie comité, de koning verzoeken de Olympische Spelen te openen, en dan zal de koning de volgende woorden spreken: Ik verklaar de Olympische Spelen te Londen, waarmee de 14e Olympiade van de moderne tijd wordt ingeluid, als geopend. Deze plechtigheid zal om 4 uur 's middags plaats hebben, en zeven minuten later wordt de Olympische fakkel, die met fanfares en saluut schoten ontvangen zal worden, in het stadion verwacht. Bij de opening zal de aartsbisschop van York een wijdingsrede uitspre ken. COLORADOKEVER-CONFERENTIE Engeland zal alle landen van Europa uitnodigen om deel te nemen aan een conferentie voor de bestrijding van de coloradokever in October te Geneve. Faas scoorde twee „Wilkes"' doelpunten Nederland heeft zich Maandag door een 31 zege over de Ierse Vrijstaat in de eerste ronde van het Olympisch Voetbaltournooi gespeeld, maar deze overwinning op een zwakke tegenstander hield een waarschuwing in: dat men niet al te optimistisch mag zijn over de kansen van ons voetbal elftal in dit tournooi. Het Neder landse elftal heeft namelijk een weinig bemoedigende wedstrijd gespeeld, waarin naast technische tekortkomingen een gemis aan eenheid viel te constateren, die tegen sterkere tegenstanders fa tale gevolge kan hebben. Het veld van de eerste divisie club Portsmouth zag er prachtig uit en het grasoppervlak lokte in al zijn pracht tot spel over de grond. Maar 't eigen aardige geval heeft zich' voorgedaan, dat geen der beide partijen aan die verlokking gehoor gaf en het lucht ruim verkozen voor het spel van de bal. De technische tekortkomingen van beide ploegen stonden vrijwel gelijk en het was dan ook alleen aan het falen van de Ierse verdediging te dan ken, dat Nederland de zege heeft kun nen behalen. Een overwinning, die hoofdzakelijk het gevolg was van in dividueel spel. in casu van twee door braken van Wilkes, en van 'n hoogst eigenaardig doelpunt, waarbij Rosen burg de bal het laatst aanraakte, die met veel effect langs een onthutste doelverdediger in het doel belandde. Het eerste doelpunt van Wilkes een minuut na de aanvang van de wedstrijd werd gescoord op een moment dat de Ierse verdediging een grote sector in het midden had vrij gegeven, waardoor Wilkes ongehin derd naar het doel kon rennen om met een enorm hard schot te doelpun ten. Dit ging alles zo gemakkelijk en toen Rosenburg 10 minuten later de voorsprong nog vergrootte, scheen het dat Nederland de overwinning niet meer zou kunnen ontgaan. ROSENBURG EN v. d. TUIJN VERWOND Na de hervatting echter vielen de Ieren zo enthousiast en goed aan, dat Nederland voor enige tijd teruggedrongen werd en toen de Ierse linksbuiten een gemakkelijke kans tot doelpunten kreeg, waar van hij dankbaar gebruik maakte, zag het er niet zo gunstig meer voor Nederland uit, vooral niet omdat zich intussen bij twee Ne derlandse voorhoedespelers, Rosen burg en v. d. Tuyn, enkelverwon dingen hadden ontwikkeld. Rosenburg verhuisde naa: de rechts buitenplaats en v. d. Tuyn, die tot op dat ogenblik op deze plaats speel de nam de linksbuitenplaats in. Deze omzetting en de verwondingen van de spelers waren niet bevorderlijk voor de toch al matige homogeniteit van de Oranje ploeg. Dat Wilkes in deze periode zelf zuchtig speelde (en wederom met succes) zal niemand hem mogen ver wijten. Dit derde Nederlandse doel punt maakte aan alle twijfel een ein de, want de Ieren hadden reeds te veel van hun krachten gevergd, zodat voor geen verrassende opleving van hun ploeg gevreesd behoefde te wor den. Daar kwam nog bij, dat de Ierse doelverdediger ook al gewond was ge raakt waardoor de kans dat de Neder landse voorsprong vergroot zou wor den, eerder groter werd. Het was wel eigenaardig, dat men voor dit Olym pisch tournooi niet dezelfde regels cmtrent invallers liet gelden als voor gewone interland-wedstrijden. Men hield zich aan de Engelse regel, dat geen invallers worden toegelaten, zelfs niet voor een doelverdediger. Dat deze wedstrijd verder een nog minder in teressant verloop had dan tevoren, moet vooral worden toegeschreven aan het handhaven der gewonde spelers. Deze overwinning is echter vol doende om Nederland in de eerste ronde van het Olympisch Voetbal tournooi te plaatsen, hoewel wij nu zeker met (zeer) gematigd op timisme het verdere verloop zullen volgen. Zaterdag zal Nederland uitkomen tegen het elftal van Groot-Brit- tannic, welk treffen op het Arse- nal-terrein zal plaats hebben. LUXEMBURG SCHAKELT AFGHANISTAN UIT De tweede wedstrijd van de voorron de voor het Olympisch Voetbaltournooi, die tussen Luxemburg en Afghanistan, werd met 60 door de Luxemburgers gewonnen. Vooral de linksbuiten Schammel toonde zich productief. Door deze overwinning plaatste Luxemburg zich in de eerste ronde, waarin zij Za terdag a.s. op het Fullham-terrein te Londen Zuidslavië zullen ontmoeten. Wegens ondemocratisch gedrag Dr. Ferdinand Friedensburg, waarnemend burgemeester van Berlijn, beeft de onmiddellijke scborsing bevolen van de door de Sovjets aangestelde hoofdcommis saris van politie Paul Markgraf. Markgraf was In gebreke gebleven de bevelen van het Berlijnse stads bestuur, waarin de raadsleden uit de Westelijke sectoren een meer derheid vormen, uit te voeren. Frie- densburg had het bevel tot schor sing uitgevaardigd na overleg met de burgemeester, mevrouw Louise Schroder. In de ontslagbrief is gezegd, dat Markgraf zich het vertrouwen on waardig heeft getoond door zich op ondemocratische, onduitse en onge disciplineerde manier te gedragen. Dr. Johannes Stumm (socialist) wordt als Markgrafs opvolger ge noemd. Markgraf, die bakker van beroep is, kwam in 1931 bij het Duitse leger. Hij werd in Stalingrad krijgsgevan gen gemaakt en naar Moskou ge bracht, waar hij toetrad tot het na tionale comité voor een vrij Duits land, georganiseerd onder veldmaar schalk Paulus. Hij werd in 1945, nadat de Russen zich van Berlijn meester hadden ge maakt, als hoofd van de politie aan gesteld. Het ontslag van Markgraf wordt door waarnemers te Londen be schouwd als nieuwe ernstige moeilijk heden tussen de Westelijke en de Sov jet-Russische autoriteiten te Berlijn. PRO EN CONTRA. In Berlijn schijnt er weinig twij fel over te bestaan, dat de schor sing van Markgraf door de gemeen te-autoriteiten de volledige instem ming zal genieten van de Ameri kaanse, Britse en Franse comman danten. Generaal Kotikof, Sovjet-com mandant van Berlijn, heeft Paul Markgraf officieel erkend als het nog steeds in functie zijnde hoofd van de Berljjnse politie en hem ge ïnstrueerd zijn plaatsvervanger Jo hannes Stumm, die Maandagmid dag als zijn opvolger werd be noemd, te ontslaan. Het bevel van Kotikof was vervat in een brief aan mevr. Schroder, waarnemend bur gemeester van Berlijn, die haa» goedkeuring zou hebben gehecht aan de schorsing van Markgraf. In kringen van deskundigen heerste Zondagavond een grote verwarring in zake het te volgen systeem voor het Olympisch voetbaltournooi. Naar men weet heeft een loting plaats gehad voor de eerste ronde waarbij Nederland, I1U Eire is geslagen, tegen Groot- Brittannië op 31 Juli op het Arsenal- terrein uitkomt. De winnaar van deze laatste ontmoeting speelt niet volgens het normale Olympische systeem tegen de winnaar van Egypte—Denemarken, (de bovenste ontmoeting der achtste fi nales) maar er wordt opnieuw geloot voor de kwart-eindstrijden. Dit systeem, dat ook wordt gebruikt voor de Cup wedstrijden in Engeland, wordt conse- ouent doorgevoerd, zodat dus ook voor de halve eindstrijden opnieuw wordt geloot. Dit was het antwoord, dat wij heden vernamen op onze vraag bij het secretariaat van de Football Associa tion. Prins Bernhard naar Londen vertrokken Z.K.H. Prins Bernhard is gistermid dag om drie uur vanaf het vliegveld Soesterberg naar Londen vertrokken. De Prins zal in Engeland de Olympi sche Spelen bijwonen. Wij vernemen, dat in tegenstelling tot andersluidende berichten de Prin ses-Regentes zich tijdens de spelen niet naar Londen zal begeven. Prins Bernhard is op het vliegveld Hendon aangekomen. Freddie Mills verovert wereld-titel In het White-City Stadion te Londen werd Maandagavond het gevecht om de Wereldtitel half zwaargewicht ge- nouden tussen de Britse kampioen I'reddie Mills en de Amerikaanse titel houder Gus Lesnevich. Het gevecht, dat 15 ronden duurde, eindigde in een pun- tenzege voor Mills. Hiermede behaalde de Brit de wereldtitel HET OLYMPISCH VUUR IN LUXEMBURG Enkele minuten na middernacht is de fakkel met het Olympisch vuur het Groothertogdom Luxemburg binnen gekomen. Bij Evrange aan de Moesel werd de Frans-Luxemburgse grens gepasseerd. Een bijzonder geval van brand stichting heeft zich in de gemeente Zwollerkerspel voorgedaan. In de afgelopen nacht ontstond omstreeks half twaalf brand in de woning van de landarbeider E. Mul der in de buurtschap Harcuio. Met veel moeite konden de zes inwonen- den uit het brandende huis ontsnap pen. Enige geiten kwamen echter in de vlammen om. Het huis en de in boedel werden geheel in de as gelegd. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men aanvankelijk in het duis ter. Het bleek echter, dat er opzet in het spel is geweest. Het spoor leid de naar de 29-jarige grondwerker P. L. M. uit Hattum, schoonzoon van E. Mulder. Deze M. leefde gescheiden van zijn vrouw, die een toevlucht had gezocht in het huis van haar vader. Uit woe de hierover heeft M. het rieten dak van de arbeiderswoning in brand ge stoken. De dader heeft bekend en is thans opgesloten in het huis van be waring te Zwollerkerspel. Huis en inboedel waren verzekerd. Bejaard echtpaar door gas verstikt Toen Zondagmorgen een zoon van de heer en mevrouw C. H. van Ierland en P. J. van Ierland-vd Schot, respec tievelijk 83 en 81 jaar oud, aan de ouderlijke woning in de Tuinstraat te Tilburg belde, kreeg hij geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de wo ning had verschaft vond hij zijn ouders levenloos te bed liggen. De gasslang van een comfoor, welke veel te kort was, bleek van de gasleiding te zijn afgegleden, zodat het gas geruime tijd vrij in de woning stroomde. Spitfire maakt noodlanding Gistermiddag om vier uur heeft een Spitfire, afkomstig van het vliegveld Twenthe, even buiten Zwolle op de Meppelerweg een noodlanding ge maakt. Bij het uitlopen knapten de vleugels af. De vlieger werd licht ge wond. Hij was de enige inzittende. Het toestel kwam terecht in de ge meente Zwollerkerspel, vijf km. ten Noorden van Zwolle .De Spitfire, die in Noord-Zuidelijke richting vloog, zou wegens een defect aan de motor zijn gedaald. De jacht naar het goud De U K 230, de botter, waarmede het voorbereidende onderzoek naar het goud van de „Renate Leonhardt" zal worden verricht, is van Zaandam ver trokken met bestemming Den Helder. Heden beginnen de Zaankanters bij Texel met het zoeken naar de staven goud ter waarde van 54 millioen gul den, die zich aan boord van het in '17 gezonken Duitse smokkelschip bevon den. Ontwapening een utopie? De V.N. hebben na twee jaar debat teren thans voorlopig de pogingen om een plan voor algemene ontwape ning op te stellen opgegeven. De werkcommissie van de commissie voor de ontwapening heeft met negen tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en Oekraine stemden tegen) vastgesteld, öat het geen zin had het werk voort te zetten. De werkcommissie zal al dus rapport uitbrengen aan de ont wapeningscommissie en deze zal op haar 'beurt de algemene vergadering in Parijs mededeling doen van het falen der pogingen. Het Amerikaanse vliegtuigmoeder schip „Sicily" is naar Schotland ver trokken met 57 straalvliegtuigen aan boord, die voor een basis in Duitsland bestemd zijn. De bemanningen van de vliegtuigen, bes.aande uit 87 officieren en 300 man, zijn aan boord van de „Sicily". Een van onze voorhoede-spelers springt in de wedstrijd tegen Eire op om de bal in het vijandelijke doel te koppen terwijl enige Eire- spelers hem afhouden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1