Grondslagen voor interim-regering door Bandoeng ontworpen Dreigende inflatie in Amerika Irma Seeltej hoort 15 jaar eisen Hinderlijke warmte tijdens eerste dag der Vierdaagse Moordaanslag te Zutphen SPLITSING VAN BERLIJN Woensdag 28 Juli 1948 VERENIG DE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 177 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Totstandkoming vóór 1 Jan gewenst De functie van een „Hoge Commissaris" Studenten bieden Koningin origineel geschenk aan Meerderheid voor Marie Truman richt zich tot het Congres De wereldvrede in het geding WEERBERICHT Twee doden bij motorongeluk Tijdelijk minder vlees maar meer kaas Avontuurlijke tocht van Anthony van Kampen Coloradokever dreigt opnieuw De Wereldkampioenschappen Wielrennen 500 Oostenrijkertjes in ons land bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3320 redactie Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: j bijlsma en c. krak ALKMAARSCHE COURANT TARJEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per' millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Gistermiddag is de tekst van de Bandoengse resolutie, welke is gedateerd 15 Juli, vrijgegeven. De resolutie gaat uit van de navolgende grondslagen voor de instelling ener federale interim-regering: de vrije en souvereine verenigde staten van Indon, zullen omvatten het gehele grondgebied van Ned. Indië, onverminderd het bepaalde b\j artikel 3 der overeenkomst van Linggadjati; de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië zullen een federatie vormen; de bestaande negara's en daerah's en andere staatkundige eenheden, inclusief het gebied waarvoor de adviesraad voor Zuid-Sumatra is ingesteld, worden erkend; het bestaan van een feitelijk gezag in handen der verschillende d 'en van Indonesië, waaronder mede begrepen de Republiek Indonesië, wordt geconsta teerd; het bestaan der Ned. souvereiniteit wordt, zolang de vrije en souvereine ver enigde staten van Indonesië nog niet zijn gevormd, erkend; de grondbeginselen der Renville-overeenkomst worden erkend. De conferentie van bestuurders van negara's en daerah's stelt de volgende resolutie met daarbij behorende conclusie vast: ratie betreffen, overeenstemming met de federale raad dient te worden voor geschreven; Onder „bewind" worden mede begre pen de voorbereiding ener consti tuante, de vorming van federale strijdkrachten, de voorbereiding van een buitenlandse dienst alsmede het voeren van onderhandelingen over de vorming der souvereine V.S.I., met in achtneming van de beperkingen als gevolg van de Ned. souvereiniteit. Indien inzake enig ontwerp van wet geen overeenstemming tussen het ver tegenwoordigend lichaam en het direc torium kan worden bereikt, kan het directorium overgaan tot vaststelling op eigen gezag en verantwoordelijk heid, indien terzake overeenstemming is verkregen met de federale raad. Er zullen Indon.Ned. contactlicha men worden ingesteld, welker samen- Instelling van een federale in terim regering op korte termijn is noodzakelijk deze federale interim-regering dient de voorloopster te zjjn van de regering der souvereine ver. sta ten van Indonesië; derhalve dient deze fed. interim regering te bestaan uit Indonesiërs; de overheidsbevoegdheden der fed. interim-regering dienen niet verder te worden beperkt dan nood zakelijk is in verband met de ver antwoordelijkheid van Nederland, voortvloeiende uit de gedurende de interim-periode gehandhaafde Ned. souvereiniteit; derhalve dient het gehele terrein der overheidsbevoegdheden te worden ingedeeld in: a. het terrein der be voegdheden van de Ned. regering; b. het terrein der bevoegdheden, waarop de fed. interim regering gebonden zal zijn aan beperkingen, welke voort vloeien uit de gehandhaafde Ned. souvereiniteit; c. het terrein van de zelfstandige bevoegdheden der in terim-regering; d. het terrein der be voegdheden van de deelgebieden, in clusief die hunner autonome onder delen; HOGE COMMISSARIS. Er dient in Indonesië een Ned. hoge commissaris te zjjn. Déze dient de taak te verrichten, welke verband houdt met en voortvloeit uit de Ned. verantwoordelijkheid, zoals hiervoren omschreven. Gedurende de interim-periode die nen er de volgende organen te zijn: a. een regering bestaande uit een directorium, b. Hoofden van depar tementen, genaamd secretarissen van staat. c. Een federale raad. d. Een vertegenwoordigend lichaam. Het directorium dient te bestaan uit Indonesiërs ten getale van tenmin ste drie. De leden van dit directo rium worden aangewezen door de gezamenlijke vertegenwoordigers van de regeringen der deelgebieden, met inbegrip van het gebied van de ad viesraad voor Zuid-Sumatra. waar bij elk doelgebied een stem heeft. Deze aanwijzing dient te worden be krachtigd door de kroon. De federale raad dient te bestaan uit de hoofden der regeringen c.q. hoof den van de besturen der deelgebieden, niet inbegrip van de adviesraad voor Zuid-Sumatra, dan wel hunne verte genwoordigers. De afvaardiging voor het vertegen- vioordigende lichaam dient door de deelgebieden zelf te worden geregeld met in acht neming van het beginsel, dat de aanwijzing dezer afvaardiging zeveel mogelijk langs democratische weg geschiedt. De bestaande verschillen tussen de deelgebieden dienen bij de samenstel ling van het vertegenwoordigende li chaam tot uitdrukking te worden ge bracht in de aantallen afgevaardigden dier deelgebieden, met dien verstande, dat het bevolkingsgetal niet zonder restrictie bepalend zal zijn. Bij de vaststelling van het aantal der afgevaardigden van ieder deelgebied dient in eerste instahtie aan elk deel gebied een aantal van twee zetels te worden toegewezen, welk aantal kan worden verhoogd tot een maximum van tien zetels". DIRECTORIUM. Het directorium voert het bewind met dien verstande, dat ten aanzien van met name te noemen onderwerpen, als b.v. die, welke de staatsbouw der fede- Gisteren werd te Sluis het geschenk van de Nederlandse studenten, verenigd in de algemene Senatenvergadering en de Bond van vrouwelijke studentenver enigingen, aan H M. de Koningin over gedragen. Zoals bekend bestaat dit ge schenk uit een'nieuwe beplanting van de wallen van Sluis en de aanleg van een nieuw plantsoen aldaar. Ter gele genheid van deze overdracht richtte de heer J. Drijber, praeses-collegii te Lei- oen, zich in een rede tot de Koningin Hare Majesteit antwoordde in zeer hartelijke woorden en zei o.m.: „Zeer hebben mij getroffen zowel de gedachten die aan dit geschenk ten grondslag liggen, als het geschenk zei ve. Met vreugde aanvaard ik dit, dank zeggend aan allen, die zich moeite ge troost hebben om het tot stand te doen komen. In de jaren van beproeving die achter ons liggen, hebben zeer velen uit ie studentienwereld hun plaats ingenomen ir. de voorhoede van strijders en strijd sters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde ik het stludentenverzet, deelde ik Uw strijd, Uw leed, Uw overwinning. t EEN BENELUX-MARS. In het Casino te Luxemburg is voor de eerste keer de „Benelux-mars" ge speeld gecomponeerd door Fernand Mertens. Als thema's voor deze mars dienden de Branbangonne, 't Wilhelmus en het Luxemburgse volkslied. Te oor delen naar de verslagen in de Luxem burgse pers is deze Beneluxmars door de toehoorders met geestdrift ont vangen. werking zal geschieden op basis van pariteit. DE CONCLUSIES: Aan de resolutie waren twee conclu sies verbonden: u De vertegenwoordigingen van Bandjar, Oost Indonesië, Zuid-Oost Borneo, Oost Borneo, Madoera en Pa- soendan menen, dat de tot standko- ming der VSI op 1 Januari 1949 haar beslag moeten hebben verkregen. b. De vertegenwoordigingen der ove rige deelgebieden, te weten Banka, Billiton, Dajak Besar, West Borneo, Riouw, Zuid Sumatra en Oost Suma tra blijven vasthouden aan vorenge noemde datum als richtlijn en zullen slechts in verschuiving daarvan be rusten om redenen van practische on uitvoerbaarheid. De Franse radicale premier, André Marie, heeft de goedkeuring van het parlement voor zijn nieuwe ka binet verkregen. De stemverhouding was 357 tegen 197. Het debat in de volgende week over de speciale economische bevoegdhe den, welke de minister van financiën, Paul Reynaud, verlangt, zal de eerste vuurproef zijn wat betreft de parle mentaire steun voor het kabinet- Marie. De Belgische Konings kwestie Na de vergadering der katholieke Parlementaire fracties van Kamer en Senaat is aan de pers een communiqué verstrekt, waarin een dringend beroep wordt gedaan op alle politieke partij en het principe van een volksstemming inzake de Koningskwestie te onder schrijven. De katholieke fracties van Kamer en Senaat hebben het katholie ke partijbureau opdracht gegeven zon der uitstel een desbetreffende tekst op te stellen die ter behandeling aan Ka mer en Senaat zal worden voorgelegd. De advocaat-fiscaal bij het bijzon der gerechtshof te Amsterdam, mr. J. Schouten, eiste gistermiddag 15 jaar gevangenisstraf tegen de Duit se Jodin Irma Seelig uit Amster dam, die gedurende ruim een jaar, nl. van Augustus 1943 tot September 1944 als „V-vrouw" voor de Sicher- heitsdiensrt te Amsterdam werk zaam was. Deze thans 32-jarige verdachte was ih de zomer 1943 samen met haar ver loofde Leo Frijda, lid van de illegale sabotagegroep „C. S. 6". In Augustus werden Seelig en Frijda gearresteerd en terwijl Frijda gevangen bleef, werd Irma Seelig door de beruchte S. D.-er Oehlschaegel bewogen als V-vrouw voor hem te gaan werken, Waarmede zij haar vrijheid zou terug krijgen. Verdachte stemde toe en al spoedig viel een van de grootste ille gale werksters, Truus van Lier, door haar toedoen in handen van de S. D. Deze Truus van Lier werd o.a. ge zocht voor het neerschieten van de hoofdcommissaris te Utrecht, Keiler. Het volgende slachtoffer van Seelig was Jan Verleun, die rechtstreeks be irokken was bij het neerschieten van generaal Seyffart, Reydon, en diens vrouw. Verdachte maakte met Ver leun een afspraak op de Overtoom te Amsterdam. Deze V, die achterdoch tig was geworden, kwam niet, doch werd een kwartier later op een an der gedeelte van de Overtoom op aanwijzing van Irma Seelig door de S. D. gearresteerd. Daarmee had de D. de voornaamste leden van C. S- 6 in handen gekregen. Zij werden ge fusilleerd. Vlak voor zijn dood stuur de Verleun een brief aan zijn moeder waarin hij schreef: „Ik ben verraden door de verloofde van Leo Frijda, die door de S. D. gearresteerd en weer vrijgelaten was om de Judaskus te geven aan alle vrienden, die nog niet gearresteerd waren. Doe alle beken den de groeten en zeg hen dat zij met het werk door moeten gaan. De tan den op elkaar: voorwaarts". Het laatste slachtoffer van het ver raad van Irma Seelig was de illegale .,W?rker Matzinger. Met hem maakte zij een afspraak vóór de Cineac op het Damrak, waar hij door de S. D.- ers Wener en Walter gearresteerd werd. President Truman heeft gisteren in een rede tot beide huizen van het Con gres verklaard, dat, teneinde een nieuwe grote depressie af te wenden, hej dringend noodzakelijk is dat de kosten van levensonderhoud niet verder stijgen. Zulk een depressie zou de grond onder de voeten der vrije Europese landen wegnemen en een bedreiging van de wereldvrede vormen. Het volk eist van de regering:, al dus Truman, dat de inflatie wordt beteugeld en do woningnood gele nigd. Dit zün zaken, die elk Ameri kaans gezin aangaan en ook de ge hele wereld, omdat de wereldvrede van onze economische kracht af hangt. Het Congres dient deze aan gelegenheid nog tijdens de huidige zitting ter hand te nemen. De communisten, hier en in het buitenland, rekenen er op, dat de huidige welvaart in een crisis over gaat. Zij geloven niet, dat 'wij de hoge prijzen kunnen of willen remmen. Truman schetste de moeilijkheden, die het Amerikaanse volk ondervindt als gevolg van de hoge prijzen. Het vorig jaar, zo zei hij, was een vierde Weersverwachting tot Woensdag avond geldig: ZEER WARM WEER. Zonnig en zeer warm weer, ech ter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in het Zuiden van het land. Meest matige wind hoofdzakelijk uit O. richtingen. De eerste dag der Internationale Vier daagse werd in een ware hittegolf ge lopen. Niettemin was de stemming op perbest maar de onverwachte en over matige warmte beïnvloedde nochtans de prestaties ook van de beste wande laars, die door de vrijwel schaduwloze Betuwe trokken. Aanvankelijk waren er 7215 deelnemers ingeschreven, doch Dinsdagmorgen verschenen er „slechts" 6584 aan de start. De mars door de Betuwe-vlakte en over de Rijn- en Waal-dijken, welke bitter weinig schaduw bieden, was voor de duizenden een zware inspan ning. De leiding was aan de bezwaren van de lange-afstand-lopers tegemoet gekomen door reeds om 4,30 uur als het ware in de schemer te laten ver trekken, zodat velen, die op tijd ver trokken nog vóór de middag het groot ste deel van het parcours hadden af gelegd, en toch fnuikte de hitte nog de kracht van velen, vooral van hen die niet voldoende getraind waren of meer ingesteld op de koelte van de afgelo pen periodes. Vele kwamen dan ook uren over tijd binnen, wat ditmaal tal uitvallers was op de eerste dag 130, waaronder 25 dames, die blijkbaar be ter bestand bleken tegen de hoge tem peratuur dan de heren. Vandaag gaat de tocht door Maas en Waal met als hoofdplaats Wijchen. Men wachtte 6400 deelnemers aan de start. Gisteravond was de stemming mon ter en duizenden genoten in de verkoe lende avond van de fraaie illuminaties en lichtfonteinen in de plantsoenen. Gisteravond had te Rijsoord een ernstig ongeval plaats dat aan twee personen het leven kostte. De 38-jari- ge kleermaker Van Die, wonende te Barendrecht reed met zijn elfjarig zoontje per motorrijwiel op de Rijks straatweg te Rijsoord toen een vracht auto uit tegenovergestelde richting een erf opreed, wat door Van Die niet werd opgemerkt, zodat ëen bot sing onvermijdelijk was. De botsing was zo hevig, dat beide slachtoffers een schedelbasisfractuur opliepen en onmiddellijk werden ge dood. De bestuurder van de vracht door de vingers gezien werd. Het aan-»auto treft geen schuld. deel van alle gezinnen genoodzaakt meer uit te geven dan de inkomsten waren. Gezinnen met een laag of ma tig inkomen kunnen vele noodzake lijke levensbehoeften niet kopen. ACHT PUNTEN. De president stelde een program van acht punten voor om de stijgen de kosten van levensonderhoud te doen dalen. 1 Wederinstelling van een belasting op bovenmatige winsten. 2 Herstel van het toezicht op de credietver- lening voor consumptie-doeleinden. 3 Reglementering van de bankcredie- ten. 4 Reglementering van de spe culatie op de goederenbeurzen. 5 Een toewijzings-stelsel voor schaarse goederen. 6 Scherpere controle op de huren. 7 Volmacht om zo nodig rantsoenering in te voeren. 8 Machtiging tot prijscontrole voor schaarse goederen en tot controle van de lonen waar aanpassing hiervan het prijsplafond zou doorbreken. De president deed nogmaals een be roep op het Congres de nodige wet gevende maatregelen te treffen ter bescherming en uitbreiding van de burgerrechten en individuele vrijheid. Dit betreft de bescherming van de status en de rechten van negers in de zuidelijke staten. KOELE ONTVANGST. Het Congres bereidde president Truman een ontvangst zo koel als slechts zelden een president ten deel is gevallen, aldus Reuter. Zijn boodschap werd in plechtige stilte aangehoord door de republikeinen en zuidelijke democraten. Er werd plichtmatig geapplaudiseerd. Zelfs door Trumans eigen aanhangers. De republikeinen beweerden na af loop van Trumans rede, dat hij de intelligentie van het Amerikaanse volk beledigde en een goedkope politiek voerde. De democraten pre zen de moed van de president om voor een Congres te verschijnen, waarover hij zieh zo bitter had uit gelaten. De commissaris van politie te Zut phen heeft de opsporing verzocht van de groentenhandelaar, tevens verzeke ringsagent W. B. J. van 't Hul uit Warnsveld, die verdacht wordt van 'n poging tot moord. Van 't Hul, die zich gisteren ten huize van een bewoner van hetWarns- veldse wegkwartier te Zutphen voor 't uitbetalen van een verzekeringsbedrag vervoegde, trof de echtgenote van de polishouder, mevr. T., alleen thuis. Van 't H. verzocht haar een kwitantie te tekenen zonder echter het geld ter be schikking te stellen. Zij weigerde dit en vroeg de man te willen terugko- meh, zodra haar echtgenoot thuis zou zijn. Van 't H. verzocht haar toen even zijn handen te mogen wassen, waar na mevr. T. hem voorging naar de keuken. Op dit moment gaf v. 't H. haar onverwachts enige slagen op 't hoofd, waardoor ernstige en hevig bloedende wonden ontstonden. Een worsteling volgde nog, waarbij de man poogde mevr. T. te worgen. Zij wist echter het huis uit te ko men, waarop de verzekeringsagent ijlings het hazenpad koos. Het was toen omstreeks 3 uur in de middag. Met spoed werd de hulp van een dok ter ingeroepen. Deze achtte haar toe stand niet verontrustend. Hij adviseer de het slachtoffer naar het R.K. Sint Walburgisziekenhuis over te brengen. Economisch leven ontwricht De splitsing van de Berljjnse po litie, die Maandag met de schorsing van de communistische hoofdin specteur Paul Markgraf is ingeluid, werd Dinsdag formeel doordat de vice-president van politie, dr. Stumm, die door de bevoegde bur gemeester, dr. Friedensburg, tot opvolger van Markgraf is benoemd, heeft verklaard naar het raadhuis van Schöneberg in de Amerikaanse sector van Berljjn te zullen ver huizen. Dr. Stumm is door de Westerse be zettende mogendheden als hoofd der Berlijnse politie erkend. Voortaan 'zal dus de politiemacht van Oost-Berlijn naar de instructies van de geschorste hoofdinspecteur Markgraf luisteren, terwijl de politie der drie Westelijke sectoren zich zullen richten naar de bevelen van dr. Stumm. De verwarring in het Berlijnse be stuursapparaat is nog vergroot door dat de Sovjet-Russen de voormalige burgemeester van het district mid den Berlijn, Paul Letsch, een lid der eenheidspartij, hebben belast met de uitvoering van de door de Sovjets aangekondigde levensmiddelenvoorzie ning der gehele Berlijnse bevolking. Daarmede is practisch wethouder Füllsack, die tot nu de distributie- dienst der gemeente beheerde, uitge schakeld. Beide maatregelen wijzen er op, dat de formele splitsing van Berlijn in twee afzonderlijk bestuurde ge meenten een kwestie is van slechts korte tijd. Het raadhuis van Schöne berg wordt reeds ingericht om plaats te bieden aan de ambtenaren van het toekomstige West-Berlijnse bestuurs lichaam. de NEDERLANDSE ARTSEN NAAR ZUID-AMERIKA* Naar wij vernemen, overweegt regering van Zuid-Afrika Nederland se artsen te doen immigreren, tenein de het ontworpen plan voor vrije hospitalen in Transvaal uit te voeren Zulks ondanks de huidige oppositie in de Zuld-Afrikaanee medische raad j boord alsmede 183 man mariniers, Tengevolge van tijdelijke moeilijkhe den bij de vleesvoorziening, in hoofd zaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en enige vertraging in de import van vléés, heeft het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de geldigheidsduur van de lopen de vleesbonnen met een week verlengd n.l. tot en met 7 Augustus 1948. De nieu we vleesbonnen, die deze week zouden kunnen worden verwacht, zullen per 7 Augustus, dus een week later, worden aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. In verband met deze vermindering van het vleesrantsoen zal het kaasrant soen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal worden gesteld met 50 gram worden verhoogd. De ver hoging van het kaasrantsoen zal voor kleine kinderen (DE-groep) 25 gram bedragen. De Indrapoera gearriveerd Met het troepentransportschip „In- drepoera" kwamen gisterochtend in de Schiehaven te Rotterdam 1400 militai ren uit Indonesië terug, onder wie 1152 demobiliserenden behorende tot de O V. W.-bataljons. het 8 reg. stoottroe pen en het 2e bat. 4e reg. infanterie. Dit jaatste bataljon is hoofdzakelijk afkomstig uit Haarlem en omstreken en oraagt officieel de naam „Kennemer- bataljori". Voorts bevonden zich leden van de Kon. marine en het KNIL aan Onze speciale Indische medewerker Anthony van Kampen, die thans per vliegtuig een tocht maakt naar Nw. Guinea maakt in gezelschap van een aantal bestuursambtenaren, seint ons, dat hij met de cineast Wassenberg, de topograaf en de controleur de Bruyn een onvergetelijke tocht via het hoog gebergte naar de Wisselmeren gemaakt heef. Enkele dagen is hij in de Vallei der Ekaris gebleven. De Papoea's wo nen daar nog in wilde staat. De ont vangst was vriendelijk. De controleur Meyer Basneft, die ge dropt zou worden, is echter niet ge daald wegens zware dysenterie. Wel is V varis gedropt met wapens en me dicijnen. Het Nederlands gezag bij de Wissel meren is hersteld. In het „Eenzaamste deel der Wereld" ontmoette onze medewerker een Ame rikaanse zendeling. Na enkele tochten in het binnenland is het gezelschap op 22 Juli in Biak aangekomen. Op 26 Ju- 1 vertrekt men naar Hollandia. Enkele leden van het gezelschap zijn ziek, doch niet ernstig. De expeditie is dan ook zeer zwaar. Daar staat echter teegnover, dat zij zeldzaam interessant is. Het huidige warme weer en de heersende windrichting maken op nieuw het aanspoelen van colorado kevers aan onze kusten en aan co oevers van Ooster- en Westerschelde mogelijk. Aangezien de kevers, wanneer zij aanspoelen, nog leven, en, na te zqu opgedroogd, de aardappelvelden in het binnenland opzoeken, is het nood zakelijk een eventuele invasie der in secten af te weren. Het hoofd van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen ver zoekt aan een ieder, die colorado kevers aan de stranden vindt, dit on verwijld aan de burgemeester of aan de politie te melden. Deze autoriteiten stellen zich dan ir: verbinding met de districtsambte naren van de Plantenziektenkundige Dienst in verband met de te nemen maatregelen ter vërnietiging der kevers. Voor de a.s. wereldkampioenschappen wielrennen te Valkenburg en Amster dam zijn de volgende Franse professio nals aangewezen om Frankrijk op deze wedstrijden te vertegenwoordigen: sprint: Senfftleben, Gerardin en Iaco- ponelli; reserve: Cautenet. achter grote motoren: Lesueur, Lam- boley en Fournier; reserves: Chaillot en Chocque; op de weg: Marcelak, Lapebie, Bo- bet, le Strat, Teisseire en Lazarides; re serves: Caffi, Thietard, Danguillaume en Idee. Ook de Zwitserse wegpioeg is thans reeds bekend en ziet er als volgt uit: Aeschlimann, Kubler, Lang, Plattner, Sommer, Tarchini; reserves: Lafranchi en Croci-Torti. In tegenspraak met de geruchten, dat de Britse amateur wereldkampioen sprint Reg Harris niet aan de wereld kampioenschappen te Amsterdam zou deelnemen wordt thans uit Londen ge meld, dat Harris wel voor deze wed strijden heeft ingeschreven. Schulte gewond De bekende Nederlands wegrenner Gerrit Schulte kwam Zaterdag j.l. tij dens een wedstrijd in het Belgische plaatsje St. Nicolaas zo ernstig te val len, dat dokters hulp noodzakelijk bleek Schulte's geneesheer te den Bosch, dok ter Karthaus, constateerde een scheur in het linker schouderblad. Volgens de heer Karthaus zal het een dag of 10 du ren voordat Schulte weer fit genoeg zal zijn om zijn training te hervatten. Op een desbetreffende vraag antwoordde Schulte, dat hij, wanneer hij niet bin nen een week hersteld is, op de a.s. we reldkampioenschappen alleen aan de achtervolging zal deelnemen. Met zeer geringe vertraging arri veerde gistermiddag om 1.30 uur op 't station te Venlo onder leiding van het Nederlandse Rode Kruis een transport van 500 kinderen uit Oostenrijk, die bij Nederlandse pleegouders een aan tal weken zullen doorbrengen. De trein is Maandagmorgen om 9.45 uur uit Wenen vertrokken. Geduren de de lange reis hebben de kinderen zeer veel last van de warmte gehad. De 500 Oostenrijkertjes komen hoofd zakelijk uit Wenen, verder uit Linz en enkele andere steden. DE TOESTAND VAN TOGLIATTI. -Een Dinsdagavond door de genees heren van Palmiro Togliatti, de lei der der Italiaanse communistische partij, uitgegeven bulletin meldt, dat de patiënt aan de beterende hand is en weldra uit het ziekenhuis zal worden ontslagen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1