STRANDKLEDING Stad en Omgeving. TOM, DICK EN HARRY ZIJN WEER THUIS Gerard Worm Alkmaarder hield in 1898 de weg voor de Koningin vrij D Welkom aan het Kennemerbataljon Zomertijd - examentijd Langestraat, Laat en Koningsweg krijgen nieuw wegdek Van de politie Afdeling van de Invahdenbond Langedijh. Houftil Als Volendammers naar het buitenland Het vierde beest Voorzitter Raad van Arbeid benoemd Groot-Schermer. Herinnering aan grote dagen Groten der aarde trokken hem voorbij De Rijp. Postduivennieuws Boerderij te Hensbroek ging in vlammen op Hooibroei de oorzaak Ernstige aanrijding voorkomen Benoem en vernieuv Berg AGRARISCH NIEUWS Pensioenverzekering Landbouwers Excursies Jan Tom, Dick en Harry zijn weer thuis. Ze heten wel geen Tom, Dick en Harry, zoals de geallieerde soldaten in de jongste wereldbrand werden genoemd, maar ze dragen toch ook het khaki, en badges op hun mouw, ze hebben verweerde gezichten en soms een peinzende blik in hun ogen. Ze zijn nogal zwijgzaam, maar ze zjjn ook allen gelukkig, weer inde familiekring te zijn weergekeerd. Dat bewijzen de blikken, waarmee ze soms naar vader of moeder kijken, of de stille handdruk, gewisseld met verloofde of vrouw. Tom, Dick en Harry, die nu Jan heten of Reyer of Martin, zijn weer thuis. Met autobus sen kwamen ze uit Rotterdam, waar ze van de Indrapoera aan wal stap ten. De jongens van het Kennemerbataljon hebben een lange reis gehad. De moto ren van de Indrapoera wilden niet al te best meer. De machinisten hadden er een zwaar hoofd in, om Rotterdam nog te halen. In de Indische Oceaan lagen ze al te drijven en in de Rode Zee en voor de Portugese kust. En toen nog een paar dagen mistig weer roet in het eten kwamen gooien, zakte de stem ming wel een beetje. Maar aan alles komt een aind, odk aan een reis met een Indrapoera, die kreupel loopt. En" daar zijn ze dan. Talloze vlaggen in de stad. Talloze versierde deuren, met bloemen en slingers, talloze huis kamers, herschapen in een bloemen tuin, geurig en kleurig. Wijd-open deu ren en ramen. Komt binnen, die wil en weest welkom. De jongen is weer thuis. Hij is een beetje ouder geworden, een beetje meer man. Maar wat wilt ge. Twee-en-een-half jaar als oorlogsvrij williger in de tropen gaat je niet in je kouwe kleren zitfen. Daar komt ook die verre, peinzende blik van in grijze, bruine en blauwe ogen. Een blik, die terugdenkt aan Palembang en Batavia, aan de Lampongs, aan Bali, aan Ting- kih Hari op Zuid-Sumatra. En de vaders en moeders kijken trots naar hun zoon, hun jongen. Een grote last is van hen afgewenteld. Iedere week stond er een lijstje in de courant. Gelukkig maar heel klein de laatste tijd. Maar het waren toch allemaal na men van zoons, die niet weer in het ouderlijk huis zouden terugkeren. En week aan week keken ze. aarzelend en bevreesd en steeds weer was daar. die zucht van verlichting. De tijd van bezorgdheid is nu voorbij in de gezinnen van de Van Dams, de Peters, de Kleppers, de Kapteins, de De Vroomes en de Odds en in nog zovele gezinnen meer, die wij niet allen kon den bezoeken, omdat de tijd draaide en men zelfs na zo 'n vreugdevolle, op windende dag toch ook naar bed gaat. Plannen zijn er nog niet veel. Eerst maar een paar weken verlof en dan verder zien. Een enkele gaat terug, de meesten zullen hier een betrekking goeken. En allen zijn ze dankbaar voor de belangstelling, die het gemeentebe stuur aan de dag legt in de persoon van de heer Fels, die met zijn auto van adres naar adres rijdt. Maar zwijgzaam blijven ze. Wel zijn ze goed te spreken over de Kerstpak ketten-actie van de NIWIN, die het vorig jaar zo goed slaagde. En dat Een hete zon staat als een vurige bol boven stad en land wie de kans krijgt, spartelt in het koele nat of ligt in dolce-far-nlente in de schaduw En in de stad vallen de mussen dood van het dak, zoals het geijkte gezegde luidt Is dat dan niet de uitgezochte tijd om examen te doen? De meesten zijn al achter de rug HBS, Gymna sium en andere scholen hebben Hun poorten al enige tijd geleden gesloten Maar nu was de Mulo aan de beurt In „Het Wapen van Heemskerk" was de grote zaal het „zweetkamertje" En dan in de meest letterlijke betekenis van het woord Want niet alleen de candida- ten, die onder het mes zaten lekten uit alle poriën, ook de examinatoren hadden het te kwaad met de hitte Maar het examen ging door en kwam tot een eind Zoals er aan alles een eind komt* Zelfs aan een eind-examen in een hete broei kas in het Wapen van Heemskerk Er waren candidaten, die in het vol gend jaar nog eens .zullen moeten terug komen, maar er waren er meer, zeer veel meer, die met het einddiploma in hun zak naar huis keerden om een welver diende vacantie te gaan genieten en daar na opgenomen te worden in de „struggle for life" En dit verhaal zou niet compleet zijn, als wij hun namen hieronder niet ver meldden De erelijst luidt als volgt: Op 26 Juli 1948: A W H C Slemmer; A M Körber; A C Koorn; U C de Wijn; D Schol; P Kloosterboer; P N Blank; J E Kaai; H T P de Beurs: A A H Dik; G J Molenaar; D Tol; T R Karst Op 27 Juli 1948: Ch H van den Aak ster; W s Coppens: H J v d Kuijl; A J Pottlnga; J A Rijkers; A van der Sel; M A Gernler; T N Broos; J H de Haas; A Groen; J E Coppens; Ch S van 't Sant; Visser; M W Honing; M A Worms- btcher; C H Adema; J Halff; M de Boer stijft ons in het denkbeeld, dat de Alk- maarders ook dit jaar maar weer flink in de buidel moeten tasten. Want die NIWIN doet toch maar veel en goed werk. En legt nog vriendschapsbanden bovendien. Omdat ei; brieven komen uit Indonesië met dankbetuigingen en met uitingen van sympathie. Vraag dat maar eens aan de mensen van de Alk- maarse kegelbond. Langzaam valt het duister na een broeiend hete dag, die toch dit voordeel heeft, de jongens te laten acclimatise ren. Langzaam komt de nacht en de gesprekken in de achtertuinen, in de versierde huiskamers ebben weg. Er is zóveel te praten, dat men niet weet, waar te beginnen. Maar van nu af zul len er steeds dagen.zijn en avonden om te praten. Van nu af is de omgeving vertrouwd en rustig. De palmen en sawah's van Java en Sumatra zijn op de achtergrond gedrongen door de iepen en eiken in de Hout en de trein, die daar in de verte rommelt, is niet de trein naar de demarcatielijn, maar de electrische naar Amsterdam. Want Tom, Dick en Harry zijn weer thuis. De radicale wijziging, welke het stadsbeeld in de laatste kwart-eeuw heeft ondergaan, heeft zich niet al leen tot modernisering van tal van percelen beperkt,- doch is ook in het plaveisel tot .uitdrukking gekomen. De ouderwetse keien, waarmede b.v. Langestraat, Koorstraat en Rit sevoort om maar slechts enkele straten te noemen waren verhard, behoren reeds een kleine twintig ja ren tot de historie. De Langestraat kreeg in 1927 een moderne bestrating van asphalt- bricks, gevqlgd door de Laat in 1931. Het intense verkeer en de dienten gevolge opgetreden scheuren zijn oorzaak, dat laatstgenoemde hoofd straten het volgende jaar een nieuw wegdek van asphalt-beton zullen krijgen,- tenminste wanneer de raaa de daarvoor benodigde gelden zal willen toestaan. Openbare Werken is overigens druk bezig de achterstand in het on derhoud van straten en pleinen in de oorlogsjaren ontstaan in te halen. De herbestrating gaat regelmatig door en diverse andere straten kre gen een fonkelnieuw wegdek. De stratenmakers leggen momen teel de laatste hand aan het plavei sel van de Koningsweg, waar de oude keien en stoepen verdwenen en ver vangen zijn door een klinkerwegdek met ter weerszijden moderne trot toirs. Daarmede is de kei nagenoeg uit het plaveisel van de binnenstad ver dwenen en alleen nog in het wegdek van de Breedstraat aan te treffen. Dinsdagmorgen om half acht werd de politie gewaarschuwd dat brand was uitgebroken in de motor van een aan de Noorderkade liggend schip. De schipper wilde de benzinetank opvul len van de motor van de deklier en had deze motor daarbij stilgezet. De benzine vatte vlam, doch doordat al les in de omtrek van metaal was, be perkte de schade zich tot het motortje. Toen de politie arriveerde, was de brand reeds geblust. Gistermorgen vond een aanrijding plaats op de hoek van de Paternoster straat en de Dubbele buurt, waar een luxe-auto werd geraakt door een uit 'laatstgenoemde straat komende zes- wielige vrachtauto. De luxe-wagen werd aan de voorzijde beschadigd. De chauffeur, van de zeswieler kreeg een proces-verbaal. Twee processen-verbaal tegelijker tijd kreeg de motorrijder De Boer, die gistermorgen in de Langestraat werd aangereden door een auto en nu met een dubbele beenbreuk in het zieken huis ligt. Hij had geen voorrang ver leend en was bovendien niet in het bezit van het vereiste rijbewijs B. Een gewonde arm en een beschadig de knie was het gevolg van een aan rijding tussen twee fietsende jongelui op de Kennemerstraatweg, toen een veertienjarige jongeling te kort voor een dertienjarig meisje de Nieuwpoort- steeg wilde inslaan. Het ligt in de bedoeling ook in Alkmaar te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. A.s. Zaterdag om 3 uur wordt te dien einde een vergadering gehou den in het gebouw ..Waakt en Bidt". De Bond stelt zich ten doel verbe tering te brengen in de bestaande toestanden op medisch, sociaal en ju ridisch gebied. NOG EENS DE COLORADO-KEVER. Waar gevaar voor vestiging van de coloradokever in deze gemeente be staat. moet tussen 27 Juli en 6 Augus tus met één der bekende middelen ge spoten worden. Te Stamproy vond de jaarlijkse samenkomst plaats van de Koninklijke Marechaussee en officieren van de Belgische Gendarmerie. Ter gelegenheid van deze samenkomst werden demonstraties gegeven. Hier een aanval der marechaussee op een In de haast opgeworpen barricade. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 7.30 uur, De beste jaren van ons leven, 14 jaar.. Woensdag 2 uur matlnée. Victoria Theater, 8 uur, Dr. Jekyll en mr. Hyde, 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. Cinema Americain, 8 uur, De Zigeu nerin, 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. EXPOSITIES. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendermaker: Exposities. WOENSDAG. Bergen: Verlichtingsavond. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's bad en Zomerbad 23 graden C. Drie Alkmaarse jeugdige klein-kun- stenaars, die ook hun medewerking aan de UNAC-avond hebben gegeven, de heren Jaap Tol, Rien Schroevers en Appie Dam (zang, guitaar en ac cordeon) zijn van plan Donderdag morgen als Volendammers gekleed, naar het buitenland te vertrekken. Zij beschikken niet over geld, maar ver wachten door hun gezamenlijk optre den in hun levensonderhoud te kun nen voorzien. De bedoeling is, dat de jongelui dip vol vertrouwen op weg gaan liftend de grote afstanden zullen af leggen om de plaatsen te bereiken welke zij in hun prograpima hebben opgehomen. De eerste dag gaat het naar Ant werpen. waar in St. Anneke wordt opgetreden. Daarna naar Knocke en Ostende en vandaar naar Parijs, waarvoor de jongelui een aanbeve lingsbrief van de Radio-artist Frans van Capelle meekrijgen voor een the ater in Parijs. Vandaar gaat de tocht per vrachtauto naar Marseille en via de Rivier a over Italië naar Zwitser land waar in Lucern en Ziirich wordt opgetreden. De terugtocht gaat over Luxemburg en. de jongelui hopen binnen 6 weken v/eer in Alkmaar te arriveren. Wij wensen hun gaarne veel succes op deze avontuurlijke tocht. PATER DE GREEVE'S SUCCESSTUK! „Willèm Goossens' Volkstoneel" brengt op Zondag 1 en Maandag 2 Augustus a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar, aanvang 8 uur, het veelbe sproken successtuk van Pater Henri de Greeve: „Het Vierde Beest". Voor tienduizenden droeg Pater de Greeve zijn succes-werk voor, dat nu als „toneelstuk" met diens bijzondere toestemming uitgebracht wordt in een prominente bezetting. Willem Goossens speelt de rol van „Kurt Lody". André van Dijk als „Heinrich Stingeder"; Heddy Bouber als „Le- visSon". Verder het gehele uitgebrei de ensemble. Regie van Willem Goossens naar aanwijzingen van Pater de Greeve. Speciaal vervaardigde décors van Theaterkunst Adr. v; d. Lely. De ge luidsregie en effecten werd bereikt in samenwerking met de „Neder landse Radio-Unie" (K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A.) en Willem Goossens, terwijl van de „Nederlandse Radio- Unie" hiervoor de welwillende mede werking werd verkregen. Diverse baten van deze gehele tournée zijn voor de „Bond zonder Naam", terwijl de auteursrechten eveneens door Pater de Greeve voor liefdadige doeleinden werden be stemd. De zalen zijn overal uitverkocht. Dten bespreekt dus vooral tijdig plaatsèn voor dit toneel-evenement. Als opvolger van de heer M. J. Th. Vas Dias, dje bijna 30 jaren als voor zitter van de Raad van Arbeid alhier heeft gefungeerd en thans 's Rijks dienst met pensioen gaat verlaten, is met ingang van 1 Augustus a.s. be noemd de heer mr. D. van Schouwen burg. De nieuwbenoemde voorzitter, die 35 jaar oud is, werd na voltooiing van zijn studie in de rechten, werkzaam gesteld bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, bij welke instelling de heer van Schouwenburg momenteel nog de functie van referendaris be kleedt. ZANGLUST. Op het zangconcours te Midden- Be emster behaalde de bovengenoem de vereniging de tweede 'prijs. Nog een maand en dan zal het feest zijn in het land. Een feest van dank baarheid en vreugde. Dankbaarheid omdat onze Koningin vijftig jaren haar voftc met wijs beleid heeft bestuurd, vreugde om de geliefdePrinses die de troon der Oranjes zal bestijgen. Er staan grote dagen te wachten voor heel ons volk en in deze periode van voorbereiding gaan onwillekeurig de gedachten naar de tijden waarop dat werd aangevangen wat nu zoveel reden tot jubelen geeft. Vijftig jaar ge leden Hoe groot zal het getal nog zijn van hen, die in 1898 van nabij ge tuige waren van kroningsplechtig heid en inhuldigingsfeesten te Am sterdam? Vijftig jaren is een lange tjjd; en de rijen van hen, die toen Amster dam's straten vulden, zijn gedund en slechts de sterken zijn gebleven... Een van hen vonden wij en hebben we, als waren het feiten van giste ren, horen vertellen over die grote dagen in de zomer van 1898. In de Corfstraat op nummer 55 woont de heer J. Straaijer en hij is de man geweest die, met vele ande ren. in die historische dagen van de vorige eeuw, de weg vrij hield van het geestdriftige volk, dat in onaf zienbare rijen urenlang stond te wachten om de jonge vorstin, op weg naar de Grote Kerk of naar het Pa leis, voorbij te zien schrijden. GROTEN DER AARDE TROK KEN HEM VOORBIJ. Veertien jaar oud was Jan Straaijer, die op het eiland Schouwen woonde, toen hij voor het eerst in 1884 een trein zag en er mee naar Leiden reis de. Daar ging hij studeren op de Ma rineschool en met succes! Spoedig trok hij als stuurmansleer ling met Hr. Ms. Marine zeilschip „van Speyck" de wereldzeeën over. Dat was nou nogeris wat je noemt varen! In November begon de reis en Juni van het volgend jaar had men al de werelddelen bezocht. „Nü is het een bijzonderheid wan neer de passagiers op een boot in tien dagen geen land zien", zei de heer Straaijer, „maar met onze van Speyck deed men vier weken over de afstand van Bahia naar Simonsstad bij Kaap de Goede Hoop, hetgeen betekende vier weken niet anders dan water en lucht". Dit zeilschip was uitgerust met enig stoomvermogen, maar daar begon men in die dagen niet gauw aan. Zeilen was je leven, zeilen was je lust!! In zijn kwaliteit van stuurman maakte onze zegsman iedere morgen om precies twaalf uur bestek. Op een kaart werd dan de juiste plaats aan gegeven waar men zich op dat uur be vond. Die kaarten, laat Straaijer ons zien. Hele reisbeschrijvingen over die tochten bezit hij nog en dit journaal wordt zo langzamerhand een historisch document. De tegenwoordige generatie kent bij de Marine de functie van stuurman niet. In 1897 ging het Rijk nJ. zou er nou nog één nieuwtje onder de zon zijn? op Marine en Defensie bezui nigen. Zo werd stuurman Straaijer naar het land overgeheveld. Hjj, kwam bij de Rijksveldwacht te Alkmaar. DE SABELREL Maar vóór hij stuurman-af raakte, wr -d hij in '96, toen de Duitse Keizer ons land bezocht, naar Amsterdam ge zonden om deel uit te maken van de erewacht, die gevormd werd uit lieden die bij land- of zeemacht dienden. De gemoedelijke wijze waarop de politie van toen zich van haar taak kweet, blijkt uit het volgende. Toen de keizer op weg was naar het Paleis op de Dam begon men pas met de afzetting, hetgeen veel te laat was om de duizenden toeschouwers van het Damplein, dat niet zo groot was als nu, te weren. Om de weg toen vrij te krijgen hakten de dienaren van het recht er met de sabel op los. Het werd de beruchte sabelrel waar vele „volks dichters", zoals toen gebruikelijk was, liederen over schreven. Jaren later zong men nog het voor de politie van toen weinig vleiende lied: „Pat, pats toe ransel maar de burgerij, 't Hindert niks, de weg moet vrij!" Bij hele secties tegelijk viel men flauw en om de kleine kinderen te redden, hief men de kinderwagens bo ven de hoofden van de -verzamelde menigte. Het duurde lange tijd voor het slagveld weer de vredige Dam was geworden. MEDAILLE ALS DANK. Straaijer werd dus opgenomen in 't leger van de Rijksveldwacht. Alkmaar en wijde omgeving moest hij, met één commandant en één collega, aflopen en speuren naar al hetgeen des Rijks- veldwachts was. „Waren de mensen zo rustig, dat men het toen met drie man af kon, wat nu misschien wel met dertig man, uitgerust met moderne vervoersmidde len, wordt bestreken?" hebben we ge vraagd. De heer Straaijer lachte eens en gaf als zijn mening te kennen, dat de eisen hoger gesteld zijn, „maar ik vind het leger agenten toch wel ruimschoots voldoende!" Drie man Rijksveldwacht! En daar kwam half Augustus het bericht bip- nen, dat van die drie er twee naar Amsterdam gedetacheerd werden „om diensten te verrichten in het belang van de orde". Acht dagen lang was Straaijer daar en zag in die tijd de Koningin, vaak heel dicht langs hem voorbij trekken. Het volk was enthousiast, maar ge droeg zich daarbij ook zeer waardig. „We hebben geen woord van vermaan behoeven te speken, laat staan de han den te gebruiken!" Maar zes uur voordat de Koningin langs zou komen had de politie ook de weg reeds afgezet en zo verliep alles dusdanig naar genoegen, dat iedere po litieman, die bij deze gebeurtenissen zijn diensten had verricht, de hulde van „Amstels bevolking" kreeg te in casseren in de vorm van een medaille met fraaie oorkonde, waarop vermeld, „dat de geestdrift zich heeft kunnen uiten zonder dat de orde verstoord is". De oude heer Straaijer van nu hij is de zeventig al ver gepasseerd, al ziet hij er ook uit als „het eeuwige leven"! was toen de jongste politie man van de honderden die daar dienst deden. Vijftig jaar geleden. Vier jaren bleef hij politieman, werd daarna ambtenaar en later kantoorhou der bij PTT. Nu geniet hij al vele ja ren een welverdiende rust in onze mooie stad en vertelt in deze dagen, die reeds de schaduw van de grote ge beurtenissen dragen, gezeten op een bank in de Hout van die tijden toen een keizer en later onze Koningin hem zo rakelings passeerden. „Het waren onvergetelijke dagen" en dat is geen holle phrase wanneer men er na vijftig jaar nog zo levendig over ,weet te vertellen! Het was weer een spannende dag voor de leden van de P. V. „De Reis duif', afdeling De Rijp—Graft, want heel wat duiven waren verzonden naar diverse plaatsen, om hun pres tatievermogen te demonstreren en menig duivenliefhebber was niet bij zijn platje vandaan te slaan, alvorens zijn duif binnen was. Voor de wedvlucht vanuit Roosen daal, voor jonge duiven waren veel liefhebbers. De duiven van de heer J. de Wit te West-Graftdijk, leverden goede presta ties, niet minder dan 7 duiven van hem bevonden zich bij de 18 eerst- aankomenden n.l. no. 1, 2, 5, 6, 10. 11 en 17 No. 3, 4, 9 en 12 waren van de heer M. Middelkoop te De Rijp, no. 7 van J. F. Riteco, no. 8 van mr. Sloot maker, no 13, 14, 16 en 18 van P. Ri teco en 15 van de heer W. v. d. Hof. Vanuit Orleans in Frankrijk, een afstand van 560 km werd gevlogen door oude duiven. Hier was de heer M. Middelkoop te de Rijp met zijn duiven no. 1, P. Riteco no. 2 en 3,- no. 4 en 5 eveneens de heer Middelkoop. Na een felle doch sportieve strijd werd de heer P. Riteco, kampioen oude duiven met 236 punten, 2e de heer M. Middelkoop .met 233 punten. Kampioen doffer H-46-119243 met 310 punten. Kampioen duif H-47-351329 met 239 punten, eigenaar de heer P. Riteco te De Eijp. Tengevolge van hooibroei Is gister, middag omstreeks kwart over vijf de kapitale boerderij van de heer YV. Zwagerman in Hensbroek in vlam men opgegaan. Toen de brand uitbrak werden onmiddellijk de plaatselijke brandweer en die van Obdam gewaar schuwd, met welke Hensbroek een gemeenschappelijke regeling heeft. Ook de brandweer van Heer-Hugo. waard werd gealarmeerd, terwijl te vens de brandweerkranen in gebruik werden genomen. Hoewél zeer actief werd opgetreden kon niet worden voorkomen, dat de boerderij geheel afbrandde. Een paar hooiklampen, welke op enkele meteri van het gebouw stonden konden gro tendeels behouden worden. Gevreesd werd voor het overslaan van de brand doordat het brandende riet van het dak tot ver in de omtrek verspreid werd. Uit een burgerwoning, bewoond door de heer Jb. Leegwater, die op 30 meter afstand van het brandende perceel stond, werd dan ook een deel van de inboedel naar buiten gebracht. Het huis is echter geheel met pannen gedekt en van steen opgetrokken, zodat, alhoewel de brandslang er veiligheidshalve op gericht werd, geen direct gevaar dreig de. De woning van de heer Nap, onmid dellijk naast die van de heer Leegwater is grotendeels van hout en met riet ge. dekt, doch gelukkig bleef ook deze be houden. Wel begon het boerenwoonhuis van de heer M. de Boer, op ruim hon derd meter afstand gelegen, een ogen blik in het rieten dak te branden. Door krachtdadig ingrijpen wist men evenwel door middel van emmers water verdere uitbreiding te voorkomen. Een deel van de huishoudelijke inboedel van de heer Zwagerman kon gered worden. De in boedel was verzekerd maar te laag in verband met de tijdsomstandigheden. Verscheidene mensen van woningen in de omtrek zaten op het dak van hun woning en hielden met de watébslang het dak nat. Burgemeester Kooiman was op het terrein van de brand aanwezig en er was natuurlijk grote publieke belang stelling. Ter hoogte van het gemeentehuis passeerden Dinsdagmorgen twee auto's elkaar, waarbij het maar heel weinig gescheeld heeft of het onge veer vijfjarig zoontje van de heer K. N. was geraakt. De chauffeur van een zware auto met aanhangwagen remde hierbij zo krachtig dat zijn wagen dwars over de weg kwam té staan, terwijl uit de brugleuning een flink brok beton werd weggeslagen. Het verdient in het centrum der gemeente ongetwijfeld aanbeveling een beperkte snelheid in acht te nemen, temeer daar het uitzicht hier niet overal gunstig is. I Van het te Leeuwarden gevestigde Onderling Boerenverzekeringsfonds voor Ouderdomsvoorziening van land bouwers en hun weduwen steeg het ledental in 1947 met 738, zodat op 31 Dec. '47 aangesloten waren 8106 per sonen. 181 coöp. zuivelfabrieken en verenigingen, waarvan 78 in Fries land, 6 in Groningen, 40 in Drente, 34 in Gelderland-Overijsel en 23 in Noord-Holland hadden op die datum voor hun leden groepsverzekeringen afgesloten. Het aantal verzekeringen steeg tot 9662 met een totaal ver zekerd bedrag van ruim 28,2 millioen gld. In 1947 werd 219.879,62 aan kapitaal en renten uitgekeerd. Aan premiën en koopsommen werd f 912.320,54 ontvangen. De premie- reserve eigen risico bedroeg einde 1947 ruim 6.8 mill. gld. GROOTEB^OEK, 26 Juli 1948. „De Tuinbouw". 190.000 kg Aardappelen: Eerstelingen: grof 8.40—9, groot 7.20— 7.60, klein 3.30—4.70 eti rode 7.90; Eigen heimers: blauwe 8.30—8.70 en blanke 7.808.60, Koopmans Blauwe 8.30; IJselster 7; Bintje 6.40—6.80; Geelblom 5.60; 8000 kg Rode kool 6; 200 stuks Bloemkool IA 66, 100 stuks I 56 en 220 stuks afw. 26—31; 75 kg Slabonen 60— 62; 15 bos Wortelen 11. Zondag is te Bioggio (Kanton Tessin) het vacantiehuis „Erasmo" ge opend, wgar Nederlandse studenten hun vacantie kunnen doorbrengen. Te Leeuwarden overleed plotse ling dr. Alexander Lodewijk Heerma van Voss rijksarchivaris in Friesland. De Nederlandse Toonkunstenaars- bond heeft er (jij de minister van sociale zaken herhaalde malen op aan gedrongen om musici, werkzaam bij symphonie-orkesten, in de Ongevallen wet te brengen. Zij ziet thans haar streven met succes bekroond. De mi nister zal de totstandkoming van het koninklijk besluit bevorderen, waarbij de Ongevallenwet van toepassing wordt verklaard voor de leden van symphonie-orkesten. Opvarenden van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt en van het ss. Groote Beer, die uit Inctfë naar Neder land onderweg zijn, kunnen in Port. Said correspondentie ontvangen, mits deze niet later dan 30 Juli ter post be zorgd wordt. Bij Chamonix zijn vier alpinisten om het leven gekomen. Drie andere leden van de groep zijn op een top ge strand doordat zij geen touwen meer hadden. De raad kwam D openbare zitting bij» zitterschap van Burg Huygens. De van Ged. Sta stukken betreffende verschillende raadsbi voor kennisgeving as ONTSLAG EN Aan de heer J. H. werd overeenkomstig ontslag verleend als de burgerlijke stand i benoemd de heer W. menq stemmen. NIEUW! GEMEEh Om te voorzien in Directeur van gemee staan door het heeng; J. H. Roggeveen,- ste voor te benoemen de Blauw, thans waarne Met algemene stemmi accoord met dit voor DRAAGBARE B. en W. stelden van 1600 uit te tr aanschaffing van e draagbare motorpomp weer, die tevens kon voor het leegzuigen De raad had geen be PREMIE V< VERBETERII -SPLITSING. Inzake het beschikl premie voor woning! -splitsing stelden B. en diet ter beschikking t bedrag van ten hoogste door zou gedeeltelijk a woningnood tegemoet j ■worden. Na toelichtin zitter kon de raad zich gen. ADVIESCOMQ ONTWERPEIS In verband met het b comité-vergadering va stelden B. en W. voor i de instelling van een gi viescommissie voor de bouwontwerpen. Wanneer er verschil mocht ontstaan tussen ke advies-commissie e zullen B. en W. verpli vinicale commissie te Na enige discussie hiermee accoord. In zullen zitting hebben Roggeveen, Kasper, I W. Royaards. BOSRAND BI BOUWTERREU Het voorstel van B. gedeelte van de bosra Sluislaan, waarop zich het badhuis van de v se weermacht bevinde men als bouwterrein, wat discussie. Verscl uitten hun bezwaren. E zou er in normale niet aan denken, zijn geven, maar nu er wc De voorzitter verdei stel warm en had succ De rondvraag leverc ders op. Jan Ivangh de bel vriend in Bergen, die mentor van de ANWB tuurwacht gaat insta seert hedenavond een het Berger strand. We vloede willen we qr n zen, dat ieder die bel voor deze nuttige en ten, daaraan kan mei 50 cent). Voor Zondag staat e Interessante excursie o; ma. Dan wordt het een tocht te voet met stip 4.30 uur 's morge uit de veren en verza Oude Linde. Oplossing probleem 4i Stand. Zw. 9 sch. op: 28, 29, 33, 35. Wit 9 sch. op: 16, 25, 44, 48. Opl. 1. 42—38 (33 x 31! 33), 3. 16—11 (17x6), 4. 5. 48 x 17 (22 x 11), 6. 3( 29 x 20), 7. 25 x 2t en i eindstand.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2