c SORONG: regen... regen... regen...! Olympische Spelen Aan de vooravond van de Tante Sabine A J DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85 En donderbuien en muskieten Met als finale van de eerste dag een kleine bandjir Londen overstroomd door vreemdelingen Nog steeds een millioen kaarten over Midvoor Appel vertrekt naar Londen Wij luisteren naar Je moet er maar opkomen VAN NABIJ EN yERRE grijpt in SORONG, 12 Juli. Welkom vreemdeling!... maar het is een vreemd en zeer zonderling welkom, dat Nieuw Guinea de baroe, de pas- aangekomen vreemdeling, biedt. Die vreemdeling is nog met handen en voe ten gebonden aan de civilisatie, of wat men zo noemt. Hij is doordrenkt, ge boren en getogen, in Holland, en hij bracht mee, in een Catalina van de Koninklijke Marine, alle dingen die iets te maken hebben met comfort, luxe, ge zelligheid, gemak, knusheid en vertier. En het is maar het beste, het allerbeste, als hij dat alles totaal en definitief, af zweert, op het zelfde moment, dat hij voet aan wal zet op Nieuw Guinea, dat enorme eiland, ergens in de achterhoek van moeder Aarde. Daar is geen luxe, daar kent men geen comfort. Daar zijn andere dingen, andere levensvoorwaarden. Hier is een andere .beschaving", hier is het leven totaal anders. Het is goed als men dat weet, het is nóg beter als men terstond denkt: „Vaarwel Holland.vaarwel Ba tavia en Soerabaia! We worden gebracht, in een oude Higgins-boot, naar het kleine eilandje Doom, gescheiden van het eigenlijke Sorong door de baai, en dat begin is al een tour de force. Want het is heidens donker en als er geen paar papoeas wa ren die ons, druk kakelend, vooruitgin gen, zouden we het zelf nooit gevonden hebben. Doom... een rotsige kust, met brok ken palmstam half in zee, half aan land. En regen. Het regent, maar dat schijnt hier bij de dagindeling te be horen. Iedere avond, tegen 5 uur, gaat het regenen en het blij ft regenen, alle uren van de lange tropennacht door. Een kwartier later ben ik thuis. „Thuis", dat wil zeggen in het hotel van Doom. Dat hotel is de pasangrahan. Stel u voor, vier wanden van rotan en Stap. Met een vloer van fijngeklopt koraal. Er hangt een oliepit te gloren, ergens in een hoek aan de zoldering. Alles is vochtig en 't ruikt muf, schim melig. Ik ben „thuis" en ik weet dat ik be ginnen moet me aan te passen aan sterk gewijzigde omstandigheden. Daar staat m'n bed: een smalle matras, met een klein kussen en een groene, verschoten klamboe er overheengespannen. Buiten ruist de regen eentonig en doordrin gend. Het rhytme van die regen maakt me nerveus. Er komt een papoea in dat clair-obscuur scharrelen en hij begint tegen me te praten, rad en volkomen onverstaanbaar. Ik kijk hem aan en ïiaak een machteloos gebaar. Dan be gint de zoon van dit land te grijnzen: zó breed en zó volkomen en zó vriendelijk •n ontwapenend en met minstens 22 tan den en kiezen zichtbaar als een bruin- wit bordes, dat ik het als 'n opluchting voel. De man loopt weg, komt terug en geeft me een mok water. Ik breng die gulzig naar m'n mond, maar die gulzig heid is terstond voorbij. Het is heet water. Ik moet nog leren dat je in dit land beter gekookt dan koud water kunt drinken. In de verte rommelt de donder. Heel de nacht rommelt die door. En heel de nacht roffelt de re gen op het dak. En ieder kwartier schrik ik wakker en luister: als de re gen iets minder is, hoor ik de zee rui sen. Die is hoog op 20 meter van de pasangrahan af. De nacht is lang, als men slecht slaapt, de regen uur na uur neerslaat op het dunne bamboe van een oud dak, en de muskieten felle aanvallen doen op het gaas van de klamboe, waaronder de baroe, de nieuweling in dit land, poogt zijn moeheid van meer dan 1000 mijl vliegen te vergeten... Doom.Sorongen regen, regen, régen! Regent het dan altijd in dit land? Die vraag stel ik mezelf als ik de volgende morgen wakker word en door een scherm van water naar buiten kijk. Grijze, trieste, natte wereld De baai is niet zichtbaar en hij ligt toch vlak bij. Ik wil me wassen. Daar is niets tegen. Iemand wijst me de mandiekamer. Het is er donker en niet zo erg comfortabel, de vloer is nogal schimmelig en glad. En de weg naar dat mandiehok is glad van klei en ik pleeg vrijwel een goed- afgewerkte salto mortale eer ik de was- afdeling bereikt heb.. Later op de morgen wordt het zowaar toch nog droog. Wassenburg de filmer, de fotograaf en ik lopen door het stukje kampong. Niet veel zaaks. Klein en hokkerig. Met wat huisjes op palen aan zee. Die doen denken aan duizendpoten in de modder. En wat voor modder. vet en taai en stinkend In de baai ligt, op een paar honderd meter uit de wal, onze Catalina Die doet denken aan een grote vogel, die ligt uit te rusten. Nu denderen er geen motoren, nu rusten de vleugels. Wat een sierlijk toestel is zo'n Catalina eigenlijk, zo neergestreken op het wa ter! Wat schamel, zéér schamel, geklede Papoea's hangen rond, zitten aan de kant van de weg, en bekijken nieuws gierig de witte mensen, die van zo verre gekomen zijn. Met een motorboot varen we naar Sorong, aan de over kant van de baai. Daar is meer activi teit. Daar wordt gewerkt door blanken en Indonesiërs. Daar ligt een stuk toe komst van Nieuw Guinea. Die dag leer ik iets van Nieuw Gui nea begrijpen, zij het nog niet veel. Ik leer dat er veel koorts is in dit land, koorts gebracht door de duivel van Nieuw Guinea, die malaria heet, of, zo u wilt, Anopheles Punctuaris. Malaria... de gesel van dit land, hier wat erger, daar wat minder, maar bijna overal is hij aanwezig, zij het dat van overheids wege, o.a. door het uit vliegtuigen de bestrij- sproeien met DDT, met ding begonnen is. Ik leer dat men de vrolijke papoea, die als „butler" optreedt in onze pa sangrahan, niet te veel moet vragen. Hij kan tellen, doch slechts tot 5 en ils hij telt (tot 5) moet hij vinger voor vinger nat maken om de voorgaande vinger in tussen niet te vergeten. Desondanks be hoort Jeremias tot een zekere intelli- gentia van Sorong. En men vond het ronduit overdreven van me, toen ik me opwond omdat Jeremias 't bestaan had m'n enige meegenomen witte pantalon met de inhoud van m'n doosje zwarte schoensmeer te bestrijken. Omdat zwart mooier is dan witEn ik leerde die dag dat men zich het allersnelst moet aanpassen aan het voedsel van het land waarin men verblijft, omdat men an ders honger lijdt. Tegen de avond brak de hemel los in zware regenbuien. En het blééf re genen, alle uren van de avond en alle uren van de nacht. Toen we, nog vóór 10 uur, onder de klamboe kropen (er was geen licht en de oliepit walmde verschrikkelijk) hadden we maar één wens: zo snel mogelijk in slaap te val len. Even voor 't slapen gaan was iemand van een der eilanden ons komen vertel len dat op het eiland Kasien, enkele uren van Sorong af, en waar we heen zouden gaan, door de tong-tong de dan sers waren opgeroepen. Urenlang had den de doffe trommen van het oerwoud hun monotoon rhytme volgehouden en er zouden véle dansers komen, uit alle delen van het eiland. Wij, onder de klamboe, hoorden die trommen niet. Wél de grote, de mach tigste tong tong der wereld: de donder. Middernacht barstte in de baai een zwaar onweer los en door de kieren en naden van het bamboe zag ik de bun dels lichtblauwe en rosse bliksemstra len flitsen en door de verstopte hemel kerven. Heel de nacht regende het en heel de nacht hield het onweer aan. Het bleef gevangen in de baai, vastgeklemd als het ware tussen de eilanden. Tegen de morgen begon er iets te kraken en te breken. Een moment vreesde ik dat onze hut de druk van de lawines water niet meer kon ver werken. Het bleek echter de hut naast die van Wassenburg en mij te zijn, waarin zich een jong ambtenaar van het binnenlands bestuur bevond. Er vond een aardverschuiving plaats en een der wanden van de hut begaf het. Met emmers tegelijk kwam het wa ter binnen en op dat water dreven de koffers van die jonge ambtenaar die in het pikkedonker in de modder rond doolde en boven het geruis van regen en donder uitschreeuwde dat het eiland zijn kamer was binnengekomen. En dat waa dan precies het enige schamele brokje humor van die hele nacht van bittere verschrikking. Daarna sliep ik nog 2 uur en toen ik wakker werd waren de tien tenen van m'n twee voeten dik en rood opgezwol len. Het eerste souvenir van de aarts vijanden van dit land: de muskieten. Ik had blijkbaar in m'n slaap met mijn voeten tegen het gaas van de klamboe gelegen en schoner gelegenheid voor deze duivels was moeilijk denkbaar. En zo begon ik de nieuwe dag, die grauw en dik en zwaar van regen was, met het slikken van 6 tabletten mepacrine, die ik wegspoelde met heet water, dat Jeremias me bracht in het groen ver roeste deksel van een koperen koffie- potje, daterend van twee eeuwen her. Zo was onze kennismaking met Nieuw Guinea. En zo begon de tweede dag. ANTHONY VAN KAMPEN. (Van onze Londense correspondent). LONDEN, Juli. Met nog guini 1 mil-, lioen kaarten onverkocht staan wij dan eindelijk aan de vooravond van de Olympische Spelen. Niettegenstaande dit feit is de belangstelling die een paar weken geleden lichtelijk aan „Ber- lijnse druk" onderhevig was. nu plot seling enorm. Londen is letterlijk over stroomd met toeristen uit de gehele wereld, omhangen met platte draagbare radio's, camera's en verrekijkers. Een Babel van vreemde talen weerklinkt door de straten tussen de hotels. Vlag gen van 62 deelnemende landen wap peren vrolijk in Piccadilly, Trafalgar Square en van de meeste grote gebou wen. Donderdagmiddag om half 3 zal de Engelse koning onder trompetgeschal en een grootse vlaggenparade de ope- nings-ceremonie verrichten, in 't Olym pisch Stadion te Wembley, waar alles tot in perfectie geregeld is. De nieuw aangelegde sintelbaan b.v. wordt als de grootste ter wereld gerekend. Na de officiële opening, zal namens de 6000 deelnemers de Olympiade-eed worden afgelegd, door de Engelse hordenloper Donald Fenlai. 5000 duiven zullen tege lijkertijd worden los gelaten, als Olym pisch symbool. Om precies 7 minuten over 4 zal de Olympische Fakkel in het Stadion aankomen.-Het laatste stuk van de lange route vanuit Olympia in Grie kenland zal dan, geëxcorteerd door mo torrijders, gaan over de nieuw aange legde „Politic way", een 500 meter lan ge. breed betonnen weg, die van Wem bley rechtstreeks naar 't stadion leidt, De organisatie op Wembley laat niets te wensen over. Faciliteiten voor pers en radio-verslaggevers zijn uniek. Het indrukwekkende „Radio-centre" met 3 speciaal geplaatste studio's voor buiten landse- en BBC-verslaggevers is in één woord af. Radio-verslaggevers van alle landen hebben hier hun eigen telex en televisie toestel, zodat zij verschillende tegelijkertijd plaats vindende wedstrij den,toch allen onmiddellijk op de se conde kunnen verslaan. De Neder landse radio-ploeg van 16 man, is na die van Amerika de grootste. Verder is er een uitstekend verzorgde „Tïvec Hall", waarin zich voor de deelnemers grote recreatiezalen en een restaurant bevinden, alsmede grote werk zalen voor de Wereldpers, voorzien van een paar duizend telefoons en een com pleet post- en telegraafkantoor. De grootste bedrijvigheid heerst in het Wembley Olympisch zwembad, dat plaats biedt aan 8000 toeschouwers. On der het glazen dak weerkaatsen 62 vlaggen hun bonte kleuren in het glasheldere water. Honderden perste lefoons en 2 televisie-camera's zijn langs de waterkant opgesteld. 100 deel nemers per uur van alle naties, hebben hier de laatste dagen nog intensief ge oefend. Gebronsde Argentijnen en Ita lianen zwemmen nog broederlijk een laatste baantje naast albino-witte IJs- Naar het ANP verneemt is de blessu re van de midvoor van het Nederlands elftal Roozenburg dermate ernstig, dat hij voorlopig uitgeschakeld is om te spelen. In dit verband zijn maatregelen getroffen dat Appel, de midvoor van Sittard, heden naar Londen vliegt om eventueel Zaterdag a.s. de midvoor- plaats tegen Groot Brittannië in te ne men. Het Nederlands elftal kwam tegen het middaguur van Portsmouth te Londen aan, waar een bus van de F. A. gereed stond om onze jongens naar Uxbridge over te brengen. De ploeg, vergezeld van de leiders Herberts, Verlegh en Boeljon alsmede de trainer Carver, werd verwelkomd door de chef de mis sion de heer Lotsy, die even uit het F I. F. A.-congres was uitgebroken om de spelers te ontvangen en voor een vlotte regeling naar Uxbridge zorg te dragen. Roozenburg strompelde uit de trein, een beetje mistroostig door de zware bloeduitstorting in zijn rechter enkel, welke hem verhinderen zal te spelen. Met de verwondingen van Van der Tuyn en van Krijgh, die in de wedstrijd tegen Eire niet onverdienstelijk debu teerde, liep het nogal los, zodat de kans groot is, dat zij Zaterdag tegen Groot Brittannië zullen worden opgesteld. landers. Groepen Mexicanen, allen ge huld in 'n nationale hel kleurige breed gestreepte wollen shawl over hun zwembroekje, zitten aan de kant te ril len van de kou en zijn de enigen, die nog niet geacclamatiseerd zijn. De brui ne bewegelijke Philippijnen vormen 'n zonderling contrast in een gebaren ge sprek met geel gemutste Zweden. Er heerst alom te Wembley en ook in. do Olympische deelnemerskampen te Uxbridge en Richemond een verbroe dering, waaraan vele diplomaten te Lake Succes een voorbeeld zouden kun nen nemen. De enige ontbrekende landen zijn Duitsland, Japan en Rusland. Moskou, hoewel uitgenodigd, heeft deze keer niet eens de moeite genomen een wei gering te zenden. De grootste ploeg van alle landen is die van de Ver. Staten, die maar liefst 600 deelnemers naar de spelen hebben gezonden, begeleid' door 90 officials. De Olympische onkosten- rekening der Ver. Staten bedraagt maar even een millioen gulden. De jongste deelnemer is de 13-jarige schoonspringer Gunther Mund, uit Chili. Zijn vader, die hem begeleidt, is de eigenaar van de 6 grootste Chileense zwembaden. Gunther's enige probleem PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM L Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Voor de Strijdkrachten 7,IS Eenstemmige Psal men 7,30 Het actueel geluld 7,45 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 7,55 Het Bach-koraal 8,15 „Avondstilte' 9,15 Gramofoonplaten 9,20 Residen tie-orkest 10,00 „Music for Strings and Organ" 10,30 NCRV-vocaal-kwartet HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbe richten om 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 5.45 „De Doekon op Bali" 6,15 Vara-Varia 6,20 Vlndo. bona Schrammel'n 6,50 Plano-duo 7,00 Vijftig jaren 7,15 Het nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen ln de Bijbel" VARA: 8,15 Stafmuziekcorps „Amsterdamse Politie" 8,45 Onze stad (hoorspel) 10,15 The Ramblers 10,45 Van Boek tot Boek DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.30 Gr.pl. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.Voor de vrouw. 9.05 Beethoven (grpl.) NCRV: 10.Orgel (gr.pl.) 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. KRO: 11.De Zonnebloem. 11.45 Gr.pl. 12.An gelus. 12.03 Orkest Klaas van Beeck. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Vervolg orkest Klaas van Beeck. 12.55 Zon newijzer. 1.20 Muzikale melange. 1.45 Hors d'Oeuvre. NCRV: 2. Amati Trio. 2.30 De Olymp. Spelen te Londen (openingsplechtigheid). 5Radio Jeugdjournaal. 5.30 En semble „Euphonia". 5.45 De Olympi sche Spelen. 6.Vervolg Ensemble „Euphonia". 6.15 Land- en tuinbouw. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.15 Leger des Heils kwartier (gr.pl.) 7.30 Op de drempel van een nieuwe woning. 7.45 Reg. Voorlichtingsdienst. 8.15 Nat. schoolzangwedstrijd. 9.30 In de bloeiende tuinen van Hilversum. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6, 7.25 en 11 uur. AVRO: 7.15 Gr.pl. 7.50 Dagopening. 8.15 Het Boston Promenade orkest (gr.pl.) 8.45 Ochtendconcert. 9.15 Morgen wijding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Gr.pl. 10.50 Kleu tertje luister. 11.Het Philadelphia Symph.-orkest. 11.45 Wolken, wind en water. 12.Renee Regnard, piano. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In t spionnetje. 12.38 Dick Willebrands. 1.15 „From Strauss to Gershwin" 2.Beiaarden en luidklokken in Ne derland. 2.15 Solistenconcert, piano 3.Voor zieken en gezonden. 4. Coloriet. 5.AVRO- kaleidoscoop. 5.20 Welk dier? 5.30 Henk v. d. Heide Wijma's zangklasse. - 5.50 Jeugd uitzending. 6.15 Structuur en ont plooiing van ons wegennet. 6.30 The Avroleans. 7.15 Ned. Jeugdgemeen schap. 7.30 Promenadeconcert (Al- bert Hall te Londen). 8.50 De marine in oorlogstijd. 9.15 Het leven was heus niet zo kwaad. is, dat hij bijna geen vering krijgt uit de Wembley-springplank. „Pa". Mund legde ons uit, dat Chileense spring planken een veel lichtere vering heb ben en even later zagen we hem opge wonden rondhollen, om op het laatste ogenblik ~'Og de handtekeningen van alle Zuid-Amerikaanse zwemmers te verzamelen voor een verzoekschrift om alsnog een tweede, speciale „Zuid-Ame rikaanse" springplank te doen instal leren, hetgeen échter wel geen succes zal hebben. Internationale politieke verwikkelin gen zijn nu nagenoeg helemaal van de baan in de Engelse bladen. De volgende 1" dagen leeft, hoort, spreekt en „eet" men nu slechts de veertiende Olympi sche Spelen! In Amsterdam hebben ze een uitvinding gedaan; nee maar! Een rijdende toiletwagen, plaats biedende aan drie dames en drie heren, voorzien van hygiënisch apparatuur, en welke naar be hoefte opgesteld kan worden op plaatsen waar grote mensenme nigten verzameld zijn. Voorlopig zal slechts met 1 wagen een proef genomen worden. Als nu straks alle Amsterdammers maar mee willen helpen om deze proef tot een doorslaand succes te ma ken, dan zullen vast meer wa gens in gebruik worden geno men. Zo wordt vergaderen in de openlucht een waar genot! Gistermorgen zijn alle mijnwer kers in de Oranje Nassaumijn H weer aan het werk gegaan. De besprekingen worden nog voortgezet. Op 15 Augustus zal onder auspi ciën van de stichting „Nederland— Zwitsterland" de jodelgroep Schloss Brunneli" uit Schinsnach Bad een tournee door Nederland maken. De correspondent van Aneta meldt dat de pokken-epidemie in het repu blikeinse gebied op Sumatra zich voort durend uitbreidt in het bijzonder in het Korintji-gebied (Westkust) Dagelijks vallen hier honderden aan de ziekte ten offer. Gistermiddag is in de Waalhaven te Rotterdam het lijk drijvende gevon den van de 45-jarige schipper P. H. van Putten, die Donderdag te water is ge raakt. De Spaarnestad heeft een „bloe- menkoningin" gekozen, die in de ko mende bloemenweek over Haarlem zal „regeren". Het is mej. Kolkman, een negentienjarige jongedame, die juist haar diploma van de middelbare séHöól heeft behaald. Volgens een mededeling in het vakblad van de kruideniers „De Krui denier" zal het theerantsoen zeer bin nenkort worden verhoogd. Er zullen o.a. 16.000 kisten Java-thee in distribu tie komen. De Belgische Senaat nam 'n wets voorstel aan, volgens hetwelk aan de hotelhouders in de Belgische badplaat sen een moratorium wordt toegestaan tof 1 October 1949. Volgens een rapport van Truman hebben de atoombomproeven de posi tie van de Ver. Staten op het gebied var atoomwapens aanmerkelijk verbe terd. In een der straten van Parijs is een op gas lopende taxi ontploft en in brand gevlogen. De vijf inzittenden, van wie twee kinderen, kwamen om het leven. In Slowakije is rantsoenering van brood, vlees en eieren ingevoerd. Te Napels is in het gebouw van een onderneming 6 ton springstof ont dekt. De verantwoordelijke personen worden gezocht. Zij zouden een aan slag op de directie hebben beraamd. Het eerste commerciële straal vliegtuig (een Vickers) is in 34 minu ten en 7 seconden van Londen naar Parijs gevlogen. Prins Alexander van Joego-Slavië, die na de staatsgreep van 1941 zijn land heeft verlaten, is sedert acht maanden te Londen vertegenwoordiger van een wasmachinefabriek. Te Bandoeng vergaderen vertegenwoordigers van de Federale Gebieden ter voorbereiding van de Verenigde Sta ten van Indonesië. -uil ROMAN - VAN MARIA SAWERSKY - 11. „Idioot! Waar zouden we dan moe ten zijn?" „Naar de dokter of zo...." „Onzin, dat zou ze dan allang heb ben gezien. Ze controleert immers met haar spionnetje de halve straat! Voor uit, laffe lummel, laat de juffrouw binne". Juffrouw Sabine rolde als een lawi ne de kamer in. Liesegang, die zich achter haar door een kier van de deur wrong, wierp zij slechts een vernieti gende blik toe. Daarop haalde de oude dame snuivend haar neus op, omdat ze Plotseling iets rook, waarvan de rum- fles en het glas op het tafeltje bij het raam een gemakkelijke verklaring gaven. „Er hangt hier een penetrante lucht van alcohol!" constateerde ze, ter be groeting. „Goede middag, juffrouw Reuder", zei de kapitein met enige nadruk, maar daarvan nam de oude dame geen notitie. „Dokter Kruger heeft u immers ver boden sterke drank te gebruiken, kapitein Mengelberg", zei ze streng. „Dat heb ik ook niet gedaan, zolang ik ziek was. Maar nu ben ik weer gezond „Dat schijnt me toch nog niet hele maal het geval te zijn", viel Sabine hem strijdlustig in de rede. „Misschien voelt u zich lichamelijk weer zo onge veer de oude, kapitein, maar uw geest schijnt van die griepaanval danig te lijden te hebben gehad". Dat was te veel voor de oude zee rob. De aderen op zijn voorhoofd be gonnen te zwellen. „Wel heb ik van m'n leven, juffrouw Reuder, wilt u daarmee soms bewe ren, dat ik gek ben? Dat' verbied ik u!" Sabine liet het steenkoud, wat de kapitein meende te moeten verbieden. Ze reikte hem weliswaar nog niet tot de bovenste knoop van zijn vest, maar ze had een strijdvaardige geest en ze was in 't geheel niet ban voor hem. Haar magere handen op de smalle heupen steunend, begon ze uit te va ren: „Natuurlijk hapert er iets aan uw verstandelijke vermogens! Alleen een krankzinnige plant eieren in een bloempot en sproeit er dan melk over heen! Emma heeft het me verteld. En ik verzeker u, dat ik over uw geestes toestand met dokter Kruger eens een ernstig woordje zal wisselen". „Die zal u met genoegen bevestigen, dat ik ze gelukkig nog steeds alle vijf bij elkaar heb, maar die Emma van u liegt idioot", schreeuwde Mengelberg. „Ze heeft voor ernst overgewauweld, wat die stomme Peter haar voor de grap op de mouw heeft gespeld „Dan heeft Peter gelogen!" viel de logische oude dame hem opnieuw in de rede. „Hoe eerder u die kerel eruit gooit, hoe beter het is". „Geen haar op m'n hoofd, die eraan denkt. Ik heb hem behoorlijk de lee gelezen en daarmee is voor mij de zaak afgedaan". „Maar voor mij niet!" riep de oude 'dame, nog steeds buiten zichzelf. „Het is eenvoudig een zonde al die goeie dingen, die ik u stuur, zó te beder ven „Maar ik heb u toch al verteld, dat Peter dat hele verhaal uit z'n duim heeft gezogen!" riep Mengelberg wan hopig. „Ik heb al dat spul braafopge- geten. Wat wilt u nu nog meer? En nu kan ik geen eieren en geen melk meer zien. Ik ben op het water oud geworden en het enige waar ik nog naar verlang, is naar een straffe grog en naar een behoorlijk bord bruine bonen met spek. Dat denk ik nu te nemen!" „Als dokter Kruger het tenminste goed vindt!" ging juffrouw Sabine er botweg tegen in. „Ik zal er naar in formeren en eerder mag u dit vergif hier niet drinken!" Met deze woorden spoedde de oude dame zich naar het tafeltje bij het .raam en met een resoluut gebaar ki«pt« m de inhoud ven het grogglts in een lege bloempot. Deze gewelddaad benam de kapi tein de adem. Een kostelijke rum nog zomaar weg te gooien! Dat was erger dan alle zeven doodzonden te zamen. Hij liet zijn stevige vuist met zoveel kracht op de tafel neerkomen, dat de daarop staande voorwerpen een polka dansten. „Nu is 't genoeg!" schreeuwde hij. „Ik geef toe, dat u tijdens m'n ziekte goed voor me gezorgd hebt, juffrouw Reuder, maar als u zich nu verbeeldt, dat u me daarom voor de rest van m'n leven als een zuigeling kunt be handelen, dan hebt u 't mis, als u dat maar begrijpt. Ik ben een volwassen man. „Ach kom, dat zegt nogal wat!" „En ik weet zelf wel, wat goed voor me is!" „U weet niets!" zei juffrouw Reuder met nadruk. „U bent een hulpeloos schepsel! Als u mij niet gehad had, zoudt u nu al op het kerkhof liggen. Maar ik zal niet toestaan, dat u zich zelf te gronde richt, o nee! Ik zal me op staande voet met dokter Kruger in verbinding stellen en hem zeggen, dat u niet helemaal normaal meer bent en „Eruit!" brulde de kapitein, hees van woede. Juffrouw Sabine trok met een slag de deur achter zich dicht en verliet met opgeheven hoofd het huis. Maar toen ze weer in de gang van haar eigen woning stond, ontzonk haar de moed. Dikke tranen biggelden langs haar magere, gerimpelde wangen. Emma, die haar tegemoet kwam, sloeg de schrik om het hart. „Ik heb 't immers vooruit wel ge zegd, dat er ruzie zou komen!" riep ze. „Wat heeft die ouwe ezel u ge daan, juffrouw?" „Het huis uitgegooid, heeft hij me", snikte jufrouw Reuder. „Na alles, wat ik voor hem gedaan heb. Ondanks is altijd 's werelds loon. En nu ben ik ,ziek van emotie. Ik heb een hartaan val. Laat direct dokter Kruger ko men!" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5