ên woord - honderden vrouwen! t>@ DA1 r Stad en Omgeving. TOT LEERINGHE ENDE VERMAECK Bergen's Raad over de Sluisiaan SLIJKHUIS C Alkmaars' tippelaars! Het feest van kijken, keuren en kopen begonnen Bedachtzame woorden St. Pancras. Ruiten ingegooid Oudorp Obdam. Jeugd van Bath amuseert zich Burgerlijke Stand Bergen Kleine kinderen worden groot Volksdansen in het Openluchttheater muggen vliegen vlooien luizen Groot-Schermer. De Flierefluiters Egmond aan Zee. Jubileumfeesten teuws „Lindbergh-baby" nog in leven TOGLIATTI LEIDER AF? Koel Egmond aan den Hoef. Goedmoedige wedstrijd Marktberichten van Boenzel en Jonker Flonker Slijkhuis kwam juist iel Een gesprek met Jan Bla Met alle mogeiyke handschriften en soorten van letters is het tegen de ramen aangeplakt: „Seizoen-opruiming". Gisteren is dat feest voor de zuinige Hol landse huisvrouw begonnen en ook de koopstad Alkmaar nam aan deze feestvreugde deel. De vacantie werd er vele dagen voor uitgesteld en menig bouwvakarbeider uit Alkmaar's omtrek mocht vandaag voor een „uitje" met moeder mee naar de stad om koopjes te gaan halen, zoals dat in een vóór oorlogse advertentie werd genoemd. Maar de weinige mannen in de straten vol met vrouwen, keken niet direct erg geestdriftig. De meeste aanbiedingen werden gedaan in da- mesconfectie en weinig zaken trokken de aandacht van de man. Maar toch besefte het hoofd van 't gezin, de heer der schepping, de ver tegenwoordiger van het sterke ge slacht, dat zijn aanwezigheid in het eldorado der vrouw nuttig was. Hij was de rem op de kooplust, voorzover de portemonnaie geen nog sterkere was. Tussen de rijen van de wachtenden hebben we ons gedrongen en daar de stem van het koopvolk vernomen: „Nou man, dat is een leuke jurk en voor maar achttien gulden. Die koop ik". Dan kwam het bedachtzame woord van hem, die haar zorgen deelt: „Zou je dat nou wel kopen, 't is eigenlijk straal ouwerwets 't is niet eens, eh. hoe heet dat meisje van buurvrouw ook weer?" „Loekie!" „Ja juist, Loekie, 't is geen „joew- loek"!" Zo remde papa, maar met al zijn kennis van zaken vermocht hij geen groter resultaat te boeken dan het pak je dragen, waarin geborgen moeders jongste aankoop. KIJKEN EN REKENEN Voor een groot warenhuis hebben we twee dames zien staan, beladen met de nodige tassen. Hun gesprek ging over een aanbieding in de etalage. De prijs vonden de dames nu niet bijzonder laag maar zij stelden het artikel in een ac tueel licht: vorige week moesten er naast de prijs ook nog twintig punten bij. En twintig punten kosten volgens de prijsnotering, welke we in een Frie se krant vonden, tien guldens.Trek dat af van de prijs, die nu gevraagd wordt en men krijgt een prijsverlaging van dertig procent... Zo werd er gekeken en gerekend en gewacht. De zaken die artikelen voor de heren brachten, hadden ver vóór het uur van openstellen de klanten letterlijk aan de deur hangen. Maar wie heeft er niet graag enige wachturen voor over om een costuum van nog geen tien guldens te bemachtigen, of een stel prima on dergoed zonder punten te kopen? WINKELDOCHTERS De tijden liggen nog niet zo heel ver achter ons, dat er in menige winkel geen draad meer aanwezig was. In de oorlogstijd waren de „winkeldochters" die jaren onder een lawine van motten- ballen begraven lagen, te voorschijn ge haald en door een dankbare klant ge kocht. Er werd niet naar mode ge vraagd, alleen werd op het nut van een dergelijk artikel gelet. Maar zie, nau welijks was in de grootste behoefte voorzien en kon men het weer tot ver scheidenheid brengen of de smaak viel op enkele dingen niet. Deze waren ge doemd de bodem van de winkella of vitrine te stofferen, ook al deed de winkelier pogingen om ze op het eerste Lopen de vierdaagse uit Leden van de wandelsportvereniging ,.De Kaaskoppen", „De Jeep", mannen van de Rijkspolitie en enkele indivi duele tippelaars uit Alkmaar hebben deelgenomen aan de Internationale Vierdaagse, die dit jaar wat de publi citeit betrof, door de Olympische Spe len wel wat in de schaduw werd ge drongen. Maar op dit wandelfeest rond Nij megen is cr van schaduw geen sprake geweest! De zon straalde de gezichten rood en wie vandaag er eens goed de ogen de kost geeft, zal direct herken nen de moedigen die vier dagen lang zon, dorst en vermoeide voeten trot seerden. Ongeveer veertig personen uit onze stad hebben deelgenomen aan de ze jaarlijkse prestatietocht en voorzo ver wij dat konden nagaan, waren er slechts twee uitvallers. Het is voor de verslaggever van de Vierdaagse de vaste manier geworden om deze zware tocht te typeren met het woord van Hildebrand: „Hoe warm het was en hoever". De deelnemers hebben een andere zegswijze. Zij spreken alleen over: „die derde dag". Dat is de crisisdag en waren er dan niet de prachtige me dewerking van Bata, de verversingen aangeboden door de TEO-fabrieken, „Haka" of van Houten, gewis dat het getal van hen die „vielen" vertienvou digd zou zijn. Maar goed, onze Alk- maarse vrienden zetten door en ont vingen op het grote terrein van „De wedrennen" de palm der over winning, in de vorm van medaille, kruis of cijfer. Er zijn van die tippe laars in onze plaats, die met no. 3 huiswaarts gingen, hetgeen betekent dat zij al drie jaren achtereen, als de zomer het hoogtepunt heeft bereikt, de lange, lange weg bewandeld heb ben! Een compliment aan de beoefe naars van de oudste sport! gezicht te leggen. Zo werden de winkel dochters geboren, de muurbloempjes op het kleurrijke bal van de mode. In de seizoen-opruiming die gisteren is begonnen hebben we ze weer gezien: de van het lange liggen geel geworden witte truitjes en de gekreukte rokjes. Het was nu voor deze materialen „het grote uur". Zij werden gemind als een bruid en de jongste bediende van de zaak had een permanent plaatsje ge kregen in de etalage om de geëxpo seerde artikelen voor de verkoop af te geven. Seizoen-opruiming, gisteren, vandaag en nog vele andere dagen! Winkeldoch ters worden uitgehuwd, koopjes gege ven en puntenvrij wordt de linnenkast aangevuld. Seizoen-opruiming! Een woord dat honderden naar de winkels trekt en duizenden guldens doet uitgeven. De zomerzon schijnt en moeder koopt voor man en kroost 'n wollen borstrok... „Een verstandige vrouw haalt van verre haar leeftocht on in de zomer koopt zij wol en linnen voor de na derende winter" zo wordt in het boek der boeken de vrouw geprezen en ai wisselde de mode, snelde de tijd, de vrouw bleef onveranderlijk: verstan dig! Men overtuige zich daarvan op de „Seizoen-opruiming". (Ontleend aan onze advertentie rubriek). BIOSCOPEN: Harmonie Theater: 7.30 uur De beste jaren van ons leven, 14 jaar (ge> prolongeerd). Woensdag 2 uur matinee. Victoria Theater, 8 uur: Van de duivel bezeten, 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. Cinema Americain, 8 uur: D. gele roos van Texas, 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. EXPOSITIES. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendermaker: Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's bad en Zomerbad 22 gr. Celsius. Zaterdagmorgen jl werd de heer S. wonende aan de Twuyverweg alhier, door de deurwaarder het huis uitgezet wegens een kwestie met de huisbaas. In de nacht van Zaterdag op Zondag is nu een grote voorruit en een zij raam ingeslagen. Het voorwerp waar mede de daad gepleegd is was nog op het terrein aanwezig. De bovenbewo ners hebben in het geheel niets be merkt. Wie het gedaan heeft is tot op heden nog niet bekend, maar de rijks politie zet het onderzoek voort. GESLAAGD. Op de in Alkmaar gehouden exa mens van 29, 30 ,en 31 Juli slaagde voor het diploma voor coupeuse mej. Rie Kraakman. GESLAAGD Te Haarlem slaagde voor het diploma MTS. afdeling Bouwkunde, de heer P J Dekker Stuit te Obdam Vier dagen zjjn onze jeugdige gasten uit Bath thans in ons midden. Vier dagen van onbezorgd genieten, van her- en derwaarts trekken en van het opdoen van ontelbare herinneringen. In die vier dagen hebben ze ai heel wat beleefd en wjj achtten de tjjd gekomen, U een en ander te vertellen van die belevenissen, omdat wjj toch allen medeleven met het wel en wee van onze jonge bezoekers en bezoek sters. Het feest begon met een dag lekker lang en ongestoord uitslapen. Dat kwam hen toe, natuurlijk, want wie een hele dag gereisd heeft, voelt er weinig voor de volgende morgen vroeg op te staan en er direct op uit te trekken. Maar zo omstreeks een uur of elf hebben wij op de kaasmarkt toch verschillende jeug dige Bathonians ontmoet, die kennelijk niet konden wachten tot deze week, als het officiële bezoek aan het Waagplein zal worden gehouden. Toen kwam de Zaterdag, de eerste dag, die officiëel in het programma vermeld staat. ARTIS. Omstreeks half tien verzamelde zich het hele gezelschap op 't Canadaplein, uitgeleide gedaan door hun gastheren of gastvrouwen en trok vandaar per touringcar naar Amsterdam. En welke plaats zou zich in onze hoofdstad beter lenen voor een bezoek met jeugdige enthousiastelingen, dan het onvolprezen Artis. Er zijn vele dierentuinen op de we reld, maar wij maken ons sterk, dat slechts weinige de charme en de aan trekkelijkheid van Artis evenaren. Niet alleen de beplanting, die daar zo weel derig en hoog-opgaat lokt tot wan delen, maar ook de verzameling dieren, welke zich onophoudelijk uitbreidt, is enig in haar soort. Kwamen niet nog zeer oplangs een nijlpaard en drie giraffen aan de Plan tage Middenlaan hivs intrek nemen? De Zondag vermeldde geen bijzon dere gebeurtenissen, maar gisteren werd er weer aangetreden, deze keer op het Waagplein, waar om half twee een tocht per motorboot naar de Lange- dijk begon. Het programma droeg de duidelijke waarschuwing: „Regenkle ding meenemen", en zoals wij konden constateren, de meesten hadden aan die wenk gevolg gegeven. De heer v. d. Heerik beschikt nu eenmaal alleen maar over een open boot. Het is niet nodig geweest, gelukkig. Wel heeft het af en toe lelijk gedreigd, maar tot een werkelijke bui is het niet gekomen. Sn Geboren: Maria E, dochter van E Stam en M E van Westen Truus. doch ter van G Koster en G Hop Getrouwd: Dirk van Amsiel en Maria W C Bruin Overleden: Joris Ott, 76 jaar, ge huwd met A M Houtzager Petrus A Baars, 37 jaar, gehuwd met G Renooij Trijntje Bos, 75 jaar, weduwe van G Witsen Klaasje Planjer, 91 jaar, wed van T Groot Johan H F van Enschut, 70 jaar, gehuwd met G M Suurbeek VAN WIE IS DIE FIETS? Al enige dagen staat er op het poli tiebureau een herenrijwiel, waarvan de eigenaar onbekend is. Wil hij zich even melden? dat er genoten is op die tocht, staat vast. Al was het alleen maar van het bezoek aan de veiling, met „tastbare" herinne ringen. Vanavond volgt er dan weer een dansavond in de Rustende Jager te Bergen. Het schijnt, alsof de samenstel lers van het programma een voorspel lende neus hebben gehad, want nauwe lijks regent het, of er is vermaak bin nenshuis INGEBURGERD. Dit wordt de eerste avond, waarop de bezoekers gezamenlijk uitgaan. De eer ste dagen kon men hen 's avonds in de straten van Alkmaar zien, en wat ons opviel, was, dat er zovelen per fiets waren. Die Hollandse gewoonte hebben de jongens en meisjes al aardig over genomen. Dan bellen ze bij elkaar aan, maken afspraken en amuseren zich op allerlei manieren kostelijk. Een enkele keer is er eens een wanklank, dan wil deze of gene een eigen willetje door zetten, maar de leiding heeft de zaak goed in de hand, de gastheren houden een oogje in het zeil en ook dit verblijf van een dertigtal jeugdige Engelse vrienden is een groot succes, dat weer hoop geeft voor volgende gelegenheden. EN EEN POEDEL LUST OOK TAARTJES. De laatste schooldag was voor 28 van de 90 leerlingen der openbare kleuterschool een gewichtige dag: ze zouden na de vacantie niet meer te rugkeren naar deze hun zo vertrouw de omgeving, maar een plaatsje krijgen op de „grote" school. Zoals ouderen bij het bereiken van een mijlpaal op hun levensweg gewoon zijn even een blik terug te werpen op het afgelegde gedeelte, zo liet ook mej. Trotzenburg haar pupillen in een aar dig gymnastieklesje nog eens demon streren hoe het „was", tot groot ver maak van de talrijke aanwezige moe ders, voor wie dit evenzovele prettige herinneringen betekende. Men zag de babies weer schommelen in hun wieg je, zag ze een tijdje later op handen en voeten op verkenning uitgaan, was getuige van hun eerste wankele schre den, zag ze vervolgens naar het kleu terschooltje trippelen, spoedig met springtouw, autoped of fietsje. Bege leid door de zang van de onderwijze res (een piano is de kleuterschool nog niet rijk) dat wacht nog tot één of andere croesus zich ontfermt over de kleintjes!) voerden de kleuters alles keurig en correct uit. Het hoogtepunt van de feestmiddag was het optreden van Prof. Remidol, die de kleuters inwijdde in de gehei men van de goochelkunst. Met een liedje, waaraan de moeders, eerst wat aarzelend, dapper meededen en de nodige versnaperingen werd de mooie middag besloten. Intussen had een grote zwarte poedel, die niet was genodigd, zichzelf maar onthaald op taartjes en nog wel op 17 stuks! OPNIEUW BRANDALARM. Gistermiddag gaf de gemeentelijke sirene op het politiebureau voor de tweede maal binnen een week het alarm „bosbrand" (langgerekte toon). In de buurt van het Russenduin bij Bergen aan Zee was een rookpluim gesignaleerd. Die rookpluim was neen, niet van Bello, maar wel van iets onschuldigs: mannen waren bezig takken te verstoken.... In het verslag der Raadsvergadering te Bergen van Dinsdag 27 Juli j 1 berichtten we oa: dat de gemeenteraad na heel wat discussie accoord ging met het voorstel van B en W om het gedeelte van de bos rand langs de Sluisiaan, waarop zich de resten van de badhuizen der voormalige Duitse Weermacht bevinden te bestem men als bouwterrein Dit bericht heeft aanleiding gegeven tot misverstand Sommige onzer lezers heb ben het n 1 zo opgevat, alsof door bedoeld besluit de gehele Zuidzijde van de Sluisiaan tot bouwterrein werd bestemd Niets is minder waar, gelukkig Het Rijk wenste als eigenaar der al daar achtergebleven vervallen badhuizen, deze ruïnes niet te laten opruimen Nood gedwongen moest er toen een andere be stemming aan gegeven worden Aanvan kelijk heeft men aan een kleuterschool gedacht en aan een clubhuis voor een jeugdorganisatie Het is ten slotte zo gewor den, dat op de fundamenten van het ene gebouw, het huis van burgemeester Huy- gens, is opgetrokken en ook het andere binnenkort een definitieve en aannmelijke bestemming zal krijgen Evenwelde Sluisiaan komt niet voor op het uitbrei dingsplan van de gemeente en zo moest nu het formele besluip door de gemeente raad genomen worden, om dit stukje Sluisiaan tot bouwterrein te bestemmen Doo'r dit besluit is, naar ons van be voegde zijde werd verzekerd, opnieuw vast komen te staan, dat de rest van de Sluisiaan geen bouwterrein is We hopen, dat het dit ook nooit worden zal Duizenden zullen vóór de bezetting een ogenblik bij het damhek aan de Sluisiaan getoefd hebben, met hun bliic de golvende lijn der duinen volgend tot de wazige om trekken van het Egmonder torentje en er de rust van het polderlandschap gevoeld hebben De Duitsers hebben dit plekje als zoveel andere, verstoord en er ruïnes en een asfaltweg achtergelaten Maar het Oude Hof en zijn naaste om geving zijn niettemin nog een gaaf ge bleven eiland van schoonheid en rust in het drukker en voller wordende Kenne- merland Als we ons niet vergissen, zullen in de naaste toekomst pogingen in het v/erk gesteld worden om dit gebied bij het ge- meeneiijk natuur-reservaat te voegen De gemeenschap, lijk, provincie en gemeente zullen hiervoor belangrijke offers moeten brengen, maar het doel is dit ten volle waard Begunstigd door schitterend weer en ten aanschouwe van een duizendkop pige menigte, werden Zondagavond onder auspiciën van de Volkshoge school door de „Volkstanzkreis Barn" en „Les amis de la danse populaire", Zwitserse en Franse volksdansen ge demonstreerd in het Openluchttheater. De Zwitsers openden het program ma op deze voor hen zo grote dag, na tionale feestdag, met het Zwitserse volkslied, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Vervolgens kwamen dansen uit Bernbiet, Fran- zösische Schweiz, Graubünden, Inner- schweiz en Appenzell. De schilderach tige nationale klederdracht gaf aan het geheel een bijzondere bekoring. De Fransen, die in alles veel leven diger, beweeglijker waren, demon streerden een hele rij volksdansen op de tonen van de „vielle", een eigen aardig instrument, dat veel gelijkt op een gitaar. Het publiek uitte op uitbundige wijze zijn waardering van het gebodene. dat vaak herinnerde aan onze eigen volks dansen als Driekusman, de Skotse Trye, Japie sta stil en hoe ze verder ipogen heten. D. D. T. PO E D E R in de practische en voordelige stpifzak 65 cent J Zaterdagavond traden de Flierefluiters op voor de 5 Mei-vereniging alhier met het Indisch toneelspel „Donna" Om ruim acht uur sprak de heer Cor- nielje een kort openingswoord en hierna volgde het toneelspel dat alle toeschou wers zeer boeide Hoewel de medewerkenden dilettanten zijn, speelt dit gezelschap zeer beschaafd; ook décors en grime waren verzorgd en de spelers kenden hun rollen door en door Een dankbaar applaus was steeds hun loon Na afloop dankte de voorzitter het ge zelschap voor de mooie avond Een aardig moment was het, toen de 4000e bezoekster^ mevr Kuin, alhier, gehuldigd werd met bloemen Ook werd nog mee gedeeld, dat de Flierefluiters terug komen in de kermis, met de „Kribbebijter" Zij, die thuis bleven, hebben veel gemist Het comité voor de jubileumfeesten vergaderde in het raadhuis en heeft 't volgende programma opgesteld: De dag waarop Egmond aan Zee zal feestvieren is bepaald op Zaterdag 4 September a.s. Des morgens zullen kinderfeesten worden gehouden. Het comité zal hiervoor evenals bij vorige gelegenheden de medewerking vragen van de onderwijzers en onderwijzeres sen uit de gehele gemeente. De kinde ren kunnen zich dan op Donderdag 2 September bij hun eigen klasse-onder- wijzer(es) aangeven. Voor deze kinder wedstrijden zullen fraaie prijzen wor den beschikbaar gesteld. Des middags zullen er athletiek-wed- strijden worden gehouden, zoals 100 m hardlopen heren, 80 m dames, 800 m heren, 4 x 100 m estafette dames en een wielerwedstrijd over een afstand van 1600 meter. Deze laatste wordt in twee gedeelten gehouden, één voor de leeftijd 14 tot 17 jaar en één voor deel nemers boven de 17 jaar. De wedstrijd zal worden besloten met een nummer tje touwtrekken en bij voldoende deel name een wedstrijd tussen bakkers, met hun bakkerskarren in het bedienen van klanten. Des avonds zal de gymnastiekvereni ging „Achilles" een korte demonstratie geven, die met schijnwerpers of fakkels verlicht zal worden. Na afloop van deze demonstratie wordt een fakkeloptocht gehouden. Het comité zal er voor zor gen, dat op een drietal adressen in Eg mond aan Zee fakkels te koop zijn. De avond wordt besloten met een open luchtbal. Het feestterrein zal gelegen zijn in het dorp, n.l. in de Wilhelmina- straat tussen Trompstraat en Juliana- straat. SCHOOLREISJE. De leerlingen van de hoogste klas sen maakten op de laatste dag vóór de vacantie een schoolreisje. Ze be zochten Schiphol, het kopje van Bloe- mendaal, Amsterdam en tenslotte nog het Muiderslot en de speeltuin in An keveen. Buitengewoon voldaan, na zo veel gezien te hebben, keerden zij 's avonds om 8 uur huiswaarts. Hier mede hebben de schoolreisjes dit jaar weder tot het verleden. KRASSE FIETSER. Onze plaatsgenoot de heer P. de Munk fietste mee in de ronde van Brabant en won de daarvoor uitge loofde medaille. De krasse oude heer, die thans 75 jaar is, was de oudste deelnemer aan deze tocht. Ongecorrigeerd, Leeft het kind van kolonel Lind bergh, dat op 1 Maart 1932 in de staat New-Jersey werd ontvoerd, in Dene marken? Volgens de correspondenten van verscheidene Engelse bladen te Kopenhagen heeft zekere Erik Nielson, een in het Noordwesten van Jutland wonende landbouw-arbeider, onlangs verklaard, dat hij de vermaarde „Lind bergh-baby" is, wiens ontvoering des tijds de gehele wereld in opschudding heeft gebracht. De vingerafdrukken van de achttienjarige Nielson zouden overeenkomen met die, welke destijds zijn afgenomen van een aan de baby toebehorende ballon. Ook zou Nielson een frappante gelijkenis met kolonel Lindbergh vertonen. Er zal thans nog een bloedonderzoek worden verricht. Twee maanden na de ontvoering van de baby is in een bos een lijkje aange troffen, waarvan men veronderstelde dat het van de Lindbergh-baby was. In 1936 is Bernhart Hauptman als de moordenaar terechtgesteld. „Togliatti zal wellicht nimmermeer zijn plaats als leider van de Italiaanse communistische partij innemen", schrijft de correspondent van de „Dai ly Telegraph" te Rome. Moskou zou de partij bevolen hebben een strijdpolitiek te voeren en Tog liatti definitief willen vervangen". weer Meest zwaar bewolkt met aanvanke lijk nog enkele plaatselijke regenbui en. Zwakke tot matige, maar langs de Wadden-eilanden nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en west. Koel weer. De wedstrijd van leden Oranje Comité tegen de ambtenaren ten bate van de feestkas van het Oranje-comité is on der ideale weersomstandigheden prachtig verlopen en een waar succes geworden. Het talrijke publiek heeft naar hartelust kunnen lachen om het goedmoedige, stuntelige voetbalgedoe van de aankomende opa's. Even over zeven verrichtte burge meester M. Niele de aftrap en fun geerde nadien met wethouder S. Hop man als grensrechter. De gemiddelde leeftijd van de amb tenaren was 46 jaar en die van hun tegenstanders 40 jaar. En toch wisten de oudjes het zowaar met vallen, anis- tiappen en opstaan enz. met 20 te winnen. Hoe bestaat het! Maar de uit slag doet er weinig toe. Er is genoten en gelachen en de kas voer er wel tij met liefst f 150. Dit gevoegd bij de opbrengst van de lijstencollecte, n.l. f 800, geeft een bedrag, waar een aar dig feestje mee op touw gezet kan worden. Vergeten we hierbij niet te vermelden de mooie giften in natura voor prijzen e.d., welke de midden stand welwillend beschikbaar zal stel len. Het fanfarekorps „De Lamoraal van Egmond" verleende belangeloos haar muzikale medewerking en blies de buitelende oudjes de soms zo broodnodige voetbal-vechtlust in. Na afloop verzamelden de voetbal- artisten zich in de zaal van P. Mooij, voor een welkome, frisse dronk, die vriend en vijand verbroederde. Opgave van he^ aangevoerde vee op de Veemarkt van 2 Augustus; 21 stuks vette koeien, 36 nuchtere kalveren (slacht) en 35 vette schapen; alles voor de Centrale ALKMAAR, 2 Aug. 1948. (Alkm. Ex portveiling). Andijvie f 9f 21; Spina zie f 5—f 18; Postelein f 5—f 12; Wor teltjes f 14—f 31; Tomaten f 15f 38; Tuinbonen f 9f 16; Rabarber f 7f 18; Rode kool f 6f 9; Uien (bos of kg) f 7f 15; Bieten (bos of kg) f 4f 12; Druiven f 132—f 168; Sperciebonen f 24 f 49; Snijbonen (stok) f 42f 68; Pronksnijbonen f 12; Bloemkool: IA f 30—f 42, I f 18—f 28 en II f 10—f 15; Komkommers f 5f22; Meloenen f 42 f 96; Worteltjes f 16f 35; Selderie f 2 f 5; Selie f 2—f 4; Sla f 2—f 7; Nieu we aardappelen f 6f 7 en Eigenhei mers f 6f .8.50. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, 3 Augustus 25,000 kg Aardappelen: 7—.8 en eerstelingen 6,90—8,20 90,000 kg rode kcol 6—8,70; 12,000 kg gele koo% 11,80—17,30; 24,000 kg witte kool 44,60; 4100 stuks bloemkool 19—29; 900 kg uien 10—13,90; 1200 kg slabonen 3948 NOORDER-MARKTBOND 97,000 kg Aardappelen: eerstelingen 7,108,10, rode eerstelingen 8,50, eigenheimers 7,60—8,30, blauwe eigenheimers 7,20—8,10, bintjes 7,20 —7,30, Koopmans blauwe 7,50 en ijselster 7.50; 43,000 kg witte kool 4—5,80; 14,000 kg rode kool 6—6,40; 4000 kg gele kool 7,70— 9,30; 3400 kg slabonen 3848; 270 kg tuin bonen 14,80; 1200 kg bieten I 3,50—3,70; 500 kg uien: zilver 3,40, zilver drielingen 6,50 en zilvernep 15,20—16,40; 200 stuks bloemkool I 31 WARMENHUIZEN, 2 Augustus 1948. Schotse muizen 8.10—8.60, Schotse kriel 3, Schotse drielingen 5.70, Eigen heimers 7.208.10, Beverlanders 6. bloemkool 2630, aanvoer 2100 kg aardappelen, 400 kg bloemkool. MEDEMBLIK, 31 Juli 110,000 kg Aard appelen; grote 7,20—7,40, drielingen 3,40— 3,60, bintje 7—7,20, blauwe eigenheimers 7,207,70 en eigenheimers 77,30; rode kool 6- slabonen 3646; bieten I 4,90—5; sla (krop) 10,10 33. „Je wilt weten hoe je buiten kunt komen?" fluisterde de rat opeens vertrouwelijk. „Dat zal ik je zeggen. LuisterHij was wat naar boven gekropen, maar hij moest natuurlijk achter het rooster blijven. Overal tus sen z'n haren wriemelde het van on gedierte. Hij was wat kortademig. Je zag z'n gele slagtanden. Boenzel rilde. „Als je de trap oploopi", ging de dikke rat omzichtig verder, „dan zie je aan deze kant in de muur een ring. Als je daar aan trekt komt er een stuk van de muur mee, omdat de stenen daar los zitten. Het gat, dat je zo gemaakt heb komt regelrecht in de luchtkoker uit en dan kan ik binnen komen voor de kazen en de hammen en het spek. „Maar wat hebben wij daar nou an?" vroeg Boenzel teleurgesteld. „Je moet niet altijd zo aan jezelf denken", zei de rat berispend. „Laat me uitspreken. In die luchtkoker is 'n laddertje. Als je daar langs naar bo ven klimt kom je op de zolder te recht. Maar wat is er eigenlijk met jou aan de hand. Je hangt tegen het plafond aan. Hoe is dat zo gekomen. „Baas!" riep Boenzel naar beneden. „Sta op. Wordt wakker. Ik weet een uitweg. Loop de trap op. Aan deze kant in de muur is er een ring. Trek daar aan...." „Goed", zei Jonker Flonker. VW nieuwe Olympische tiektournooi worden uitgerc kers-Koen. Nog nooit in de Nederlandse athleet een goi dappere Amsterdamse vroui volhouden haar energie bel< bereiken, een Olympische ti kinderen, heeft bewezen, da de physieke conditie verstet doen voor jongere sportzus de 100 meter een klasse op zi strijd met grote voorsprong i naderd konden worden. Het ongunstig waren, hetgeen d condities, met droog weer ei baan, welke bijkans onder v onder de 11.9 sec. gelegen. Vier herennummers werd De 800 meter was voor (V.S.), die pas 300 meter einde naar voren kwam nieuwe Olympische recor 1 min. 49.2 sec. won. Han Franse favoriet, stelde telei het veld in de eerste ronc met 54.3 sec. over 400 me! toen na 500 meter het te: sneld werd,- kon hfl niet vo: ter Whitfield kwam de ma maica, wint met grote p: tweede, terwijl Hansenne zi derde plaats tevreden moe Een grote race was de 5. en de verrassing van de da zege van Gaston Reiff. de dige Belg, die een sjouwer doorzetter is, maar betrekk liep, evenals Slijkhuis, hetg wel een voordeel mocht 1 deze zware baan, welke mei koers van een steeple leek di normale 400 meter baan. Oj ste 200 meter faalde Slijkhi waren zijn krachten ten einc Zatopek, die 400 meter vooi de een inzinking had gekre schitterend herstelde en i phenomenale eindsprint nii Slijkhuis passeerde, maar ook na Reiff te pakken kreeg. I had het gevaar op het laat blik in de gaten en met ii van zijn laatste reservi wierp hij zich vooruit over streep en met 0.2 sec. verschil pek geslagen. Na deze race wij eindelijk wat wij aan hadden. Een prachtige lope: lange afstand, een die tot besten van de wereld behoo die juist dat laatste snippert; en uithoudingsvermogen misi Olympisch kampioenschap in zware nummer te kunnen v Maar Nederland mag trot deze loper, want na Fanny BI Koen werden de ogen voor d maal op deze dag gevestigd land. Nog nooit was een Nei vertegenwoordiger op de Ia: stand bij de Olympische Spi een prijs naar huis gekome dan tevreden mag men daai Aan Reiff had zich een woi trokken en Zatopek was het meen, dat ook na deze 5.000 fris ais een hoentje bleek te Nog twee veldnummers we slist. Het discuswerpen was lijk voor Consolino, de I reus, die met 52.78 meter ee Olympische record vestigde. Smith, het Amerikaanse lich Fanny Blankers—Koen hee nummer van de vijf, waarvoor ingeschreven, afgewerkt en me Hoezeer wij het op prijs zouden gesteld een onderhoud met haai ben, leek het ons juister haar nog piet met vragen lastig te aangezien zij zich volledig wil treren op de volgende wedstrij meter horden, haar sterkste nu In dit verband hebben wij sprek gehad met haar echtgei coach, Jan Blankers, die natuur] verheugd was met het Olympii ces van zijn vrouw. Hij vertel dat Fanny Maandagmiddag v halve eindstrijd zeer nerveus weest hetgeen voornamelijk zaakt was door de dag rust, w had gehad, een onderbreking nie' welkom was geweest, om de \r lining brak. Wanneer m zwaf 'wedstrijden staat, kan de betcv „doordraaien" dan het pi ma onderbreken. Maar nu, aldus Jan Blankers, zen is, dat zij op het ogenblik is kende vorm is, nu zal het wel gaan. De -panning van het ont is weg, zij kent haar tegensta voor de 80 meter horden en ook 200 meter en zij zal nu minder i met meer zelfvertrouwen maar met niet minder spankracht start verschijnen. Zij heeft, nu Olympische titel is behaald, nog één ding voor ogen: te bewijzen, op het ogenblik de beste all athlete is ter wereld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2