„Fanny" Nederlandse troefaas wint onze eerste gouden athletiek-medaille Olympische clitsen Tante Sabine SLIJKHUIS DERDE OP DE 5000 M. rtiuu^iip Hoopgevend HOCKEY resultaat r~t 'v"vV f 4 teuws y" nog in hten 'lonker Een derde en zesde plaats voor Nederland op de 100 meter borstcrawl dames Raadsel „Slijkhuis" opgelost Ook de tweede overwinning van ons hockey-team was overtuigend OLYMPISCHE KAMPIOENEN Marie Louise Vaessen haalt haar schouders op REIFF verrassing van de dag grijpt in Wij luisteren naar V" V Y'Y~V~ jggen sgen toien zen en rd) kolonel Lind- 1932 in de staat lerd, in Dene- rorrespondenten Ise bladen te e Erik Nielson, n van Jutland eider, onlangs rmaarde ..Lind- jntvoering des- in opschudding ingeraf drukken Nielson zouden •welke destijds a aan de baby jk zou Nielson s met kolonel zal thans nog den verricht, ontvoering van :n lijkje aange- veronderstelde ;h-baby was. In ptman als de ld. DER AF? t nimmermeer n de Italiaanse j innemen", t van de „Dai- hevolen hebben leren en Tog- vervangen". er met aanvanke- ijke regenbui maar langs de n dan vrij noord en west. ierde vee op de 21 stuks vette aren (slacht) en 3or de Centrale 48. (Alkm. Ex- 9—f 21; Spina- 5—f 12; Wor- ten f 15f 38; arber f 7f 18; n <bos of kg) kg) f 4—f 12; erciebonen f 24 ok) f 42—f 68; Bloemkool: IA n II f 10—f 15; Teloenen f 42 S5; Selderie f 2 f 2—f 7; Nieu- en Eigenhei- r 100 kg, stuks, NTENVEILING, ardappelen: 7—3 90,000 kg rode koo^ 11,80—17,30; 1,60; 4100 stuks len 10—13,90; 1200 D 97,000 kg l 7,10—8,10, rode eimers 7,608,30, •8,10, bintjes 7,20 7,50 en ijselster 4—5,80; 14,000 kg gele kool 7,70— 48; 270 kg tuin- ten I 3,50—3,70; :ilver drielingen 16,40; 200 stuks Augustus 1943. -8.60, Schotse ;en 5.70, Eigen- srlanders 6. oer 2100 kg lemkool. 110,000 kg Aard- drielingen 3,40— ,'e eigenheimers —7,30; rode kool x i 4,90—5; sla 33. angs naar bo le zolder te- eigenlijk met ngt tegen het o gekomen. naar beneden. Ik weet een p. Aan deze een ring. Trek lonker. Vijf nieuwe Olympische kampioenen konden op de derde dag van het athle- tiektournooi worden uitgeroepen en onder hen was 'n Nederlandse, Fanny Blan- kers-Koen. Nog nooit in de geschiedenis van de Olympische Spelen heeft een Nederlandse athleet een gouden medaille weten te veroveren en het was een dappere Amsterdamse vrouw, die na jaren van ernstige training en geduldig volhouden haar energie beloond zag met de hoogste eer, welke een athlete kan bereiken, een Olympische titel. Deze vropw, die gehuwd is en moeder van twee kinderen, heeft bewezen, dat het beoefenen van de sport, ook op rijpere leeftijd, de physieke conditie versterkt en dat zij in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor jongere sportzusters, integendeel. Fanny Blankers-Koen vormde op de 100 meter een klasse op zich zelf, zij won haar serie, de halve finale en de eind strijd met grote voorsprong en met tijden, welke door haar concurrenten niet be naderd konden worden. Het was jammer, dat de weersomstandigheden bijzonder ongunstig waren, hetgeen de tijden nadelig heeft beïnvloed. Want in normale condities, met droog weer en een beetje zon, op een goede baan en niet op een baan, welke bijkans onder water stond, had haar tijd vele tienden van seconden onder de 11.9 sec. gelegen. tje had aan 4.30 meter voldoende om wederom voor de Ver. Staten een gou den medaille te veroveren bij het polsstokhoogspringen. Ten slotte werden nog de series en de tweede ronde gelopen van de 200 meter voor heren, waarbij goede tij den werden gemaakt en enkele malen 21,3 werd afgedrukt. Een spannende finale staat ons op dit nummer te wachten. Vier herennummers werden beslist. De 800 meter was voor Whitfield (V.S.), die pas 300 meter voor het einde naar voren kwam en in de nieuwe Olympische recordtijd van 1 min. 49.2 sec. won. Hansenne, de Franse favoriet, stelde teleur. Hij had het veld in de eerste ronde geleid, met 54.3 sec. over 400 meter, maar toen na 500 meter het tempo ver sneld werdj kon hj) niet volgen. Ach ter Whitfield kwam de man uit Ja maica, wint met grote passen als tweede, terwijl Hansenne zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Slijkhuis kwam juist iets tekort Een grote race was de 5.000 meter en de verrassing van de dag was de zege van Gaston Reiff, de kaalhoof dige Belg, die een sjouwer en een doorzetter is, maar betrekkelijk licht liep, evenals Slijkhuis, hetgeen toch wel een voordeel mocht heten op deze zware baan, welke meer op een koers van een steeple leek dan op een normale 400 meter baan. Op de laat ste 200 meter faalde Slijkhuis, toen waren zijn krachten ten einde, terwijl Zatopek, die 400 meter voor het ein de een inzinking had gekregen, zich schitterend herstelde en met een phenomenale eindsprint niet alleen Slijkhuis passeerde, maar ook nog bij na Reiff te pakken kreeg. Doch deze had het gevaar op het laatste ogen blik in de gaten en met inspanning van zijn laatste reservekrachten wierp hij zich vooruit over de eind streep en met 0.2 sec. verschil was Zato pek geslagen. Na deze race wisten wij eindelijk wat wij aan Slijkhuis hadden. Een prachtige loper op de lange afstand, een die tot de aller- besten van de wereld behoort, maar die juist dat laatste snippertje kracht en uithoudingsvermogen mist om een Olympisch kampioenschap in dit zeer zware nummer te kunnen veroveren. Maar Nederland mag trots zijn op deze loper, want na Fanny Blankers- Koen werden de ogen voor de tweede maal op deze dag gevestigd op ons land. Nog nooit was een Nederlandse vertegenwoordiger op de lange af stand bij de Olympische Spelen met een prijs naar huis gekomen. Meer dan tevreden mag men daarom zijn. Aan Reiff had zich een wonder vol trokken en Zatopek was het pheno- meen, dat ook na deze 5.000 meter zo fris als een hoentje bleek te zijn. Nog twee veldnummers werden be slist. Het discuswerpen was natuur lijk voor Consolino, de Italiaanse reus, die met 52.78 meter een nieuw Olympische record vestigde. En Owen Smith, het Amerikaanse lichtgewich- Een gesprek met Jan Blankers Fanny BlankersKoen heeft een nummer van de vijf, waarvoor zij staat ingeschreven, afgewerkt en met succes. Hoezeer wij het op prijs zouden hebben gesteld een onderhoud met haar te heb ben, leek het ons juister haar voorlopig nog piet met vragen lastig te vallen, aangezien zij zich volledig wil concen treren op de volgende wedstrijd, de 80 meter horden, haar sterkste nummer. In dit verband hebben wij een ge sprek gehad met haar echtgenoot en coach, Jan Blankers, die natuurlijk zeer verheugd was met het Olympisch suc ces van zijn vrouw. Hij vertelde ons, dat Fanny Maandagmiddag voor de halve eindstrijd zeer nerveus was ge weest hetgeen voornamelijk veroor zaakt was door de dag rust, welke zij had |ehad, een onderbreking welke nie' welkom was geweest, omdat het de Serening brak. Wanneer men voor zwaé "wedstrijden staat, kan de athleet beto. „doordraaien" dan het program ma onderbreken. Maar nu, aldus Jan Blankers, bewe zen is, dat zij op het ogenblik in uitste kende vorm is, nu zal het wel rustiger gaan. De .panning van het onbekende is weg, zij kent haar tegenstandsters, voor de 80 meter horden en ook voor de 200 meter en zij zal nu minder nerveus met meer zelfvertrouwen maar zeker met niet minder spankracht aan de start verschijnen. Zij heeft, nu er een Olympische titel is behaald, nog slechts één ding voor ogen: te bewijzen, dat zij op het ogenblik de beste all round athlete is ter wereld. Ten slotte nog iets over de beide andere Nederlandse meisjes, die op de 100 meter uitkwamen. Gre de Jongh startte in de halve eindstrijd buitengewoon slecht, haar concurren ten waren reeds weg, toen zjj nog uit het startblok moest komen. Overi gens was zij niet geheel fit, een lichte keelontsteking moet haar beslist heb ben gehinderd, waardoor het reactie vermogen geleden heeft, dat trouwens toch al door de vreemde omgeving, de overgrote belangstelling, de span ning en de nerveusiteit op een zware proef werd gesteld. Xenia Stadtde Jongh kwam ook niet op tijd uit haar startblokje. Zjj lag pas op hoog tem po, toen de strijd reeds voor haar verloren was. HOOGSPRINGEN HEREN: Winter (Australië) 1.98 meter; 10.000 METER: Zatopek (Tsjecho- Slowakije) 29 min. 57.4 sec.; DISCUSWERPEN DAMES: Oster- meijer (Frankrijk) 41.92 meter. SPEERWERPEN DAMES: Baume (Oostenrijk) 45.57 meter; VERSPRINGEN HEREN: Steele (Ver. Staten) 7.825 meter; 50 KM SNELWANDELEN: Ljund- gren (Zweden) 4 u. 41 m. 52 sec. 100 METER BORSTCRAWL HE REN: Ris (Ver. Staten) 57.3 sec.; 400 METER HORDEN: Cochran 51.1 sec. 100 METER HARDLOPEN: Dil- land (U.S.A.) 10.3 tec. SCHOONSPRINGEN HEREN: Harlan (V.S.) 163.64 pt.; KOGELSLINGEREN: Nemeth (Hongarije) 56.07 meter; 100 M£TER HARDLOPEN DA MES: Fanny BlankersKoen (Nederland) 11.9 sec.; 5000 METER: Gaston Reiff (Bel gië) 14 min. 17.6 sec.; DISCUSWERPEN HEREN: Con- solini (Italië) 52.79 meter; FLORET SCHERMEN DAMES: Mej. Klachmann (Denemarken) 6 overwinningen; VRIJ WORSTELEN: vedergewicht Bilge (Turkije); bantamgewicht: Akar (Turkije); middengewicht: Brand (V.S.)zwaargewicht: Bobis (Hongarije); 100 METER BORSTCRAWL DA MES: Grete Anderssen (Dene marken) 1 min. 6.3 sec.; POLSTOKHOOGSPRIN GEN Smith (V.S.) 4.30 meter; 800 METER HARDLOPEN: Whit field (V.S.) 1 min. 49.2 sec. De derde zwemdag bracht Nederland het grootste succes. Wat iedereen hoop te maar niet durfde uitspreken, ge beurde. Marie Louise Vaessen tikte als derde achter Grethe Andersen en Ann Curtiss aan in de eindstrijd 100 meter borstcrawl en veroverde de bronzen medaille voor Nederland. Irma Schuh- macher werd zesde en wordt dus ook in het ereboek der Olympische Spelen opgenomen. Als één dit succes heeft verdiend dan is het zeker het Heerlense meisje, dat na de Europese kampioenschap pen in Monaco in September 1947 in training bij mevrouw Braun is geko men. Alles en alles heeft zij daarvoor over gehad. Het resultaat bleef dan ook niet uit. In Januari 1948 noteerde zij 1 min. 10 sec. en dat nog wel op een 25 meter baan. In de volgende maanden werd zij steeds beter, ook op de 50 meter baan, zodat zij op de Nederlandse kampioenschappen, welke op 11 Juli in den Haag werden gehouden, als twee de eindigde. Ook deze laatste week hield zij volkomen rust in het kamp te Northwood, waar de Nederlandse zwemsters zijn ondergebracht. Wel viel het enkele meisjes op, dat Marie Vaessen, die altijd nog al stil was, gistermiddag tezamen met Irma zeer opgewonden was. Zij waren bei den geladen van vechtlust. Zij hadden de juiste mentaliteit en bewezen wat zij waard waren. Toen Marie Louise aan het eindpunt aan tikte en een landgenoot drie vingers op hield, haalde zij haar schouders op: „Dat kan toch immers niet". Toen echter de voorzitter van KNZB, Jan de Vries, haar uit het water haalde toen moest zij het wel aannemen, dat het waar was. Nog een succes, al was het niet bij zonder fraai, werd door Nederland ge boekt. Het polozevental won met 52 van Spanje, na met rust 21 te heb ben achter gestaan. Hierdoor hebben zij zich onder de laatste acht geplaatst Na de verplichte sprongen van het nummer schoonspringen nemen Kiki Heck en Coby Floor esp. de 10e en 12e plaats in. Men kan echter zeker verwachten dat zij beiden bij de vrije sprongen bet er beter zullen afbrengen. Een tweede 41 zege en wat meer zegt, behaald door bijna magistraal vertoon van technische vaardig heid, was het hoopgevende resul- staat voor de Nederlandse hockey- ploeg van de wedstrijd Nederland- Denemarken. Met twee gespeelde en gewonnen wedstrijden uit de vier, die ons elftal in deze groep moeten spelen, staat het thans fier aan de kop. De technische superioriteit van onze ploeg stelde de spelers in staat prach tige staaltjes van samenspel te verto nen. De technische inferioriteit der Denen was er daarentegen de oorzaak van, dat in vrijwel geen enkele Deen se aanval enige samenhang was te be speuren en dat hun spel een onbesuisd karakter droeg. Nederlandse Athleten bij de Engelse Koning Naar het ANP verneemt zullen ver scheidene deelnemers uit diverse landen Dinsdagavond door de ko ning op Buckingham Palace ont vangen worden. Vijf Nederlanders zjjn voor deze ontvangst uitgeno digd. Onder leiding van de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zul len de Looper (hockey), Slijkhuis (athletiek), de Ruyter (athletiek), Braasem (waterpolo) en de Vroet (voetbal) naar Buckingham Palace gaan om ons land bij deze receptie te vertegenwoordigen. Nederlander leidt Groot Brittanië-Frankrijk De voetbalwedstrijd voor de kwart finale van het Olympisch tournooi, Gr. Brittannië—Frankrijk, zal Donderdag 5 Augustus door de Nederlandse scheids rechter Karei van der Meer worden ge leid. De prestaties van Maandag 100 METER HARDLOPEN DAMES: 1. en Olympisch kampioene Fanny BlankersKoen (Nederland) 11.9 sec.; 2. Manley (Gr. Britt.) 12.2 sec.; 3. Strickland (Australië) 12.2 sec.; 4. Mijers (Canada); 5. Jones (Cana da); 6. Thompson (Jamaica). 5000 M. HEREN: 1. Gaston Reiff (België) 14 min. 17.6 sec. nieuw Olympisch record, oud record 14 min. 22.2 sec. van de Fin Hockert gemaakt in 1936 te Berlijn; 2. Zatopek (Tsje- cho Slowakije) 14 m. 17.8 sec.; 3. Slijkhuis (Nederland) 14 min.. 26.8 sec.; 4. Ahlden (Zweden) 5. Alberts- son (Zweden)6. Stone (V.S.) .DISCUSWERPEN: 1. en Olympisch kampioen Consolini (Italië) 52.79 m. (nieuw Ol. ree.)2. Tosi (Italië) 51.78 (eveneens boven oude Ol. record van Carpentier); 3. Gordien (Ver. Staten) 50.77 m. (eveneens boven Ol. ree. van Carpentier)4. Ramstad (Noor wegen) 49.21 m.; 5. Klies (Hongarije) 48.21 m. FLORET-SCHERMEN DAMES: 1. Ilona Elek (Hongarije) 6 over winningen; 2. mej. Klachman (Dene marken) 5 overw.; 3. mevr. E. Mül- lerPreiss (Oostenrijk) 5 overw.; 4. mej. M. Cerra (Ver. Staten) 5 overw.; 6. mej. F. Filz (Oostenrijk) 4 overw.; 6. mej. B. Elek (Hong.) 1 overw.; 7. V. Cesari (Italië) 1 overw.; 8. mej. M. Glen Haig (Gr. Britt.) 1 overw. VRIJ WORSTELEN: Vederge wicht: 1. en Olympisch kampioen Bil ge (Turkije) 2. Johin (Zweden); 3. Muller (Zwitserland). Bantam-gewïcht: 1. en Olympisch kampioen Akar (Turk.)2. Leeman (V.S.); 3. Kouyos (Fr.) Middengewicht: 1. en Olympisch kampioen Brand (V.S.) Zwaargewicht: 1. en Olymp. kamp. Bobis (Hong.); 2. Autonsson (Zwe den); 3. Armstrong (Australië). 100 METER BORSTCRAWL DA MES: 1. en Ol. kampioene Grete An derssen (Denemarken) 1 m. 6.3; 3. Ann Curtiss (Engeland) 1.6.5; 3. Ma rie L. Vaessen (Nederland) 1.7.6; 4. Karin Hareys (Denemarken); 5. Irm- gard Fredin (Zweden); 6. Irma Schuh- macher (Nederland). POLSSTOKHOOGSPRINGEN: 1. en Olymp. kampioen Smit (Ver. Sta ten) 4.30 m.; 2. Kataja (Finland) 4.20 m.; 3. Richards (Ver. Staten) 4.20; 4. Kaas (Noorwegen) 4.10 m.; 5. Lundberg (Zweden) 4.10 m.; 6. Mocom (Ver. Staten) 3.95 m. 800 METER HARDLOPEN: 1. Whitfield (V.S.) 1.49.2 (nieuw Olym pisch record); 2. Wint (Jamaica) 1 min. 49.5 sec.; 3. Hansenne (Frank rijk) 1 min. 49.8 sec.; 4. Barten (V.S.) 1 min. 50.1 sec.; 5. Bengtsson (Zwe den) 1 min. 51.9 sec.; 6. Chambers (V.S.) 1 min. 52.1 sec. Onze ploeg kende feitelijk geen zwakke plek vanavond. De enige, die wat onder de maat bleef, was rechtshalf Langhout, anders een terrier, die steeds vasthoudt, maar die ditmaal linksbuiten Jensen nogal eens moest laten passeren Keeper Richter kon zich niet onder scheiden want hij kreeg niets te doen. In de achterhoede vertoonde vooral Derckx verbluffende stickvastheid. Hij greep ditmaal steeds zeer oor deelkundig in en vormde met da im mer goed spelende Drijver een solide backstel. Loggere was weer eens de beste man in de middenlinie. In de voorhoede speelde Bromberg zijn bes te landenwedstrijd. Hij stak zelfs bo ven Kruize uit. Dit HHYC-binnentrio wedijverde gisteravond in kundige vaardigheid Van de buitenspelers was Esser de snelste, de handigste en de meest waar devolle. hetgeen overigen» geen depre ciatie inhoudt voor rechtsbuiten van Heel. Bij de Denen blonk vooral één man uit. Dat was spil Hansen die menig fel duel met Bromberg uitvocht en die er ondanks de grootse vorm, die onze middenvoor vertoonde, in slaagde de score tot 41 te beperken en boven dien zijn eigen aanval regelmatig aan het werk te zetten. Pakistan heeft met 21 van België gewonnen door welk resultaat de stand in groep C waarin, naar bekend, een halve competitie wordt geespeeld, thans als volgt is: Nederland 2 2 0 0 4 8—2 Pakistan 1 1 0 0 2 2—1 Frankrijk 1 0 0 1 1 2—2 Denemarker 2 0 1 1 1 3—6 België 2 0 0 2 0 2—6 De landen die na deze compe- titie als nummer één en twee in deze groep eindigden worden in de halve finales geplaatst. De Belg G. Reiff wint de 5.000 meter in Wembley Stadion in 14 min. 17,6 sec., een nieuw Olympisch record.- De Tsjech Zatopek, die tweede werd, ziet men links. VOETBAL: ItaliëVer. Staten 90; KoreaMexico 53; Zweden Oostenrijk 30; ChinaTurkije 04. WATERPOLO: EgypteFrankrijk 33; ItaliëHongarije 43; Bel giëZweden 11. HOCKEÏ: BelgiëPakistan 12; ArgentiniëSpanje 32. ROMAN .VAN MARIASAWERSKY. 14. „Uw neef is een flinke kerel, juf frouw Reuder", zei Mengelberg. „Ook zijn vriend, die Karei Schuch, is me destijds goed bevallen. Die bekijkt het leven van de vrolijke kant". „Gelooft u maar gerust, dat we ge noeglijke dagen zullen hebben, wan neer dat tweetal eenmaal hier is", viel Sabine hem triomfantelijk bij. „Ik ver heug me nu al op hun komst. Die zul len een beetje leven in e brouwerij brengen, denkt u ook niet?" De kapitein knikte zwijgend. De avond verenigde de dokter en kapitein Mengelberg in Sabine Reu- ders gastvrije woning. Men genoot van een met zorg toebereid souper en zet te zich daarna aan het speeltafeltje. De partij, die met een blinde moest v/orden gespeeld, voldeed echter geens zins aan de verwachtingen, daar hoofd en hart van de oude dame vol bleken te zijn van het te verwachten bezoek. zodat, ze in 't geheel niet met haar ge dachten bij het spel was. Mengelberg begon dit tenslotte dusdanig te ver velen, dat zijn stemming er onder ging lijden. Daarbij ergerde het hem voor al, dat Sabina bijna uitsluitend over haar neef en diens vriend sprak en 'n eindeloos programma ontwikkelde over hetgeen zij alzo met haar logé's dacht te zullen ondernemen. Het kost te hem zowaar enige moeite niet op nieuw grof te worden, maar tenslotte achtte hij het beter de nauwelijks her stelde vriendschap niet opnieuw in gevaar te brengen. Daarom brak hij vroeg op en nam vrij koeltjes afscheid. Dr. Kruger bleef nog een poosje. „Hebt u gezien, hoe hij er het land in had?" vroeg juffrouw Sabine, niet zonder leedvermaak. „Het ergert hem, dat ik bezoek krijg". „U moest eigenlijk medelijden met hem hebben, omdat hij zo eenzaam is", meende de dokter ernstig. „Ach kom, dat behoeft hij immers helemaal niet te zijn", ging de oude dame er tegen in. „Dat is ienslotte z'n eigen schuld." Dr. Kruger keek hij vragend aan. „Ik begrijp niet, wat u bedoelt. Ka pitein Mengelberg is ongetrouwd ge lleven: hij heeft geen familie". „Daarvan is alleen het eerste waar" viel Sabine hem In d erede. „De ka- peiten is weliswaar een verstokte vrijgezel, maar familie heeft hij wel. Dat kunt u natuurlijk niet weten, dok ter, omdat u hem niet zo lang kent als ik. In de eerste jaren van onze na buurschap was Mengelberg wat mede deelzamer dan nu. Toen heeft hij me verschillende dingen uit zijn leven verteld. Zo weet u, om maar een voor beeld te noemen, stellig niet, dat Men gelberg een zeer gefortuneerd man is nietwaar?" „Ik heb juist altijd het tegendeel aangenomen", antwoordde de medicus, terwijl hij gelaten toekeek, hoe de ou de dame zijn glas opnieuw vol schonk. „Tja, r zijn er wel meer, dit dat ge loven", vervolgde juffrouw Sabine, „omdat Mengelberg zo uiterst sober leeft en alleen de oude Peter, die kok, huishoudster en huisknecht in één persoon is, om zich heen duldt. Omdat hij zijn huis en zijn tuin verwaarloost, in goedkope, slecht gemaakte pakken rondloopt, geen sou voor gezelligheid uitgeeft en over het algemeen maar heel weinig eisen aan het leven stelt. Toen ik jaren geleden hier kwam wo nen, was dit alles geenszins het ge val. Pas een bijzondere gebeurtenis heeft de verandering teweeg gebracht". De huisafts was niet vrij van men selijke nieuwsgierigheid. „Mag ik ook weten, wat dat voor 'n gebeurtenis was?" vroeg hij. „Of is dat een geheim?" „Ik geloof, dat ik u de geschiedenis gerust kan vertellen. Ze heeft destijds in Hasselfeurde nogal wat opzien ge baard, maar nu zal alles langzamer hand wel in het vergeetboek zijn ge raakt. Drinkt u eens uit, dokter en luistert u dan maar. Mengelberg had vroeger een neef, een zekere Victor Larsen en die twee waren zeer nauw bevriend met elkaar. Larsen trouwde met de dochter van een reder en kreeg bij de dood van zijn schoonva der het beheer over diens rederij. Mengelberg kon het met de vrouw van zijn neef niet al te best vinden. Ik geloof, dat hij het haar nogal kwalijk heeft genomen, dat zij mevrouw Lar sen werd. Het liefst zbu het hem ge weest zijn, als Victor Larsen onge trouwd was gebleven, zoals hijzelf. In tussen bleef hij toch verder met hem bevriend en dat had mede tot gevolg, dat hij een flinke som geld in de re derij stak. Misschien was het ook wel de hoge rente, die hem% aanlokte en die hem door zijn neef werd voorge spiegeld. U weet, dokter, hoe de men sen zijn, als ze veel geld hebben. Zij willen dan steeds meer gaan bezitten en de kapitein vormde geen uitzonde ring op deze regel. (Wordt vervolgd) a Ei IE Een blonde ambassadrice (Von onze speciale verslaggever) WEMBLEY STADION, 2 Augus tus. De Nederlandse driekleur is in top, beschenen door het oranje licht van het Olympisch vuur. Nog nooit heeft een Nederlandse athleet of athlete op de hoogste trede van het ere-platform gestaan en thans kij ken de 80.000 toeschouwers naar de slanke gestalte van Fanny Blankers- Koen, die als een hinde over de baan ging en de naam van ons land over de gehele wereld bracht. Naast mij heeft de sympathieke collega Hopman, oud-tenniskam pioen van Australië en bekend Da- viscup-speler, die prettige herinne ringen bewaart aan zijn wedstrijden te Noordwijk, het nieuws naar Mel bourne geseind. Drie meter verder kabelt Harrison het naar New York en Farbae Bekary's telegram vliegt over werelddelen en oceanen naar het land van Djinnah. In alle landen van de globe zal de naam Blankers- Koen uit Holland in de komende dagen meerdere malen gehoord wor den. En ondertussen in een stort regen kijkt onze blonde ambas sadrice naar het rood, witten blauw op de hoge muren van Wembley en luistert de menigte voor de eerste maal tijdens deze spelen naar de wondermooie tonen van het Wilhel mus. U mag het sentimenteel vinden, dat interesseert ons niet, maar wij nuchtere Nederlanders, koud als het weer, dat wij tot voor enkele dagen in ons kikkerlandje kenden, wij kre gen op dit ogenblik een brok in de keel, dat met moeite is weggeslikt. Het is vandaag Bank-Holiday en voor de derde maal in vier dagen zijn alle plaatsen op de tribunes uit verkocht. Reeds om één uur vanmid dag stonden op alle stations van de underground borden met de mede deling, dat geen kaarten meer be schikbaar waren. Londen is bezig het bericht van de financiële débacle der Spelen te logenstraffen. Het is Bank-Holiday, voor de Lon- denaren een feestdag, maar ook voor de Nederlandse kolonie. W. MIDDELBEEK. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Het Zwit sers Jodelduo 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Ka tholieke jongeren 7,45 Niwin-klanken 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 Gramofoonplaten 8,12 „De Verraders poort 9,50 Omroep-orkest' 10,15 Avondgebed 10,30 De Olympische Spe len te Londen 11,15 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Film-selecties 8,50 Voor de vrouw 3,00 Gramofoonplaten 9,35 Suite voor alt-viool en piano VPRO: 10,00 Morgen wijding VARA; 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11,00 Non- stop-programma 12,00 Vaudeville-orkest 12,38 Orgelspel door Cor Steyn 1,15 Kalender 1,20 -Kwartet Jan Corduwener 1,40 Beroemde zangers en zangeressen 2,00 Gesproken portretten 2,15 Om- roep-Kamerorkest 3,00 De Olympische Spelen te Londen 3,05 Jane Eyre 3,40 De Regenboog 4,00 Accordeon-vereni ging 4,15 Weinig in de krant, veel in het land 4,45 Vragen staat vrij 5,15 Gramofoonplaten 5,30 Reportage van de Wereldbond van arbeiders te Amsterdam 5,45 De Olympische Spelen te Londen 6,15 Vara-varia 6,20 Gramofoonplaten 6,30 Piano 7,00 De Olympische Spelen te Londen VPRO: 7,40 Jeugdnieuws 7.45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Het fonds voor de kankerbestrijding 8,20 Residentie-orkest 9,10 De wijze ka ter 10,20 Gramofoonplaten 10,30 De Olympische Spelen te Londen 11,15 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Gewijde muziek 8,30 Morgenklanken 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Gramofoonplaten 10,30 Morgen dienst 11,00 Fluit-recital 11,30 Gramo foonplaten 12,00 Amati-trio 12,30 De Olympische Spelen te Londen 12,45 Gramofoonmuziek 1,15 NCRV-koor 1,40 Gramofoonplaten 2,00 Gedeeltelijke uitzending 3,00 Kwartet 3,30 Piano recital 4,00 Gramofoonmuziek 4,15 Voor onze jongens en meisjes 5,30 Friese kaatsdag 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voot de Strijd krachten 7,15 Gramofoonplaten 7,30 De ruigharige politie 7,55 Het Bach- kcraal 8,05 Programma proloog 8,15 Orgelconcert 9,00 „Bij onze landgeno ten in Davos en Leysin" 9,20 Mandoli- nata 9,45 Zang en spel 10,30 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Opgewekte avondklanken 11,15 Gramofoonplaten

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3