Nieuwe besprekingen met Molotof r Naar vrede in het Beloofde Land Interlocutoir vonnis in Christiansen de zaak Vrijdag 6 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN M5sle N°- 185 Waterpoloteam in de finale DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russen deblokkeren Westers geld Lucius Clay blijft West-Europa ge mest voorde slacht Voedseltekort in Sovjet-zone? Het drama op deOceaan Uitspraak 12 Augustus Dronkemanssprong Donau blijvevrij en open Initiatief van Israël 12-Jarig dochtertje be stal haar Vader Rijwielfabriek uitgebrand Om de vrijheid van critiek De R.K. kerk in Roemenië WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. De afgezanten der westelijke mogendheden te Moskou hebben van hun respectieve regeringen opdracht ontvangen een nieuw onderhoud te ver zoeken met de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, zo wordt te Parijs van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. In semi-officiële kringen zegt men, dat Woensdag instructie daartoe aan de Franse ambassadeur te Moskou, Yves Chataigneau, gezonden is. De instructie zou verder uitge werkte bijzonderheden hebben bevat over voorstellen betreffende plaats en vorm van een vier-mogendhedencon- ferentie. Naar men gelooft bevatten de instructies tevens voorstellen aan gaande de onderwerpen, die bespro ken zouden worden. In welingelichte kringen verklaart men, dat geen verdere onthulling door de westelijke ministeries van Buitenlandse Zaken gedaan zullen worden, over de stappen te Moskou, voordat de Sovjetregering de laatste voorstellen zal hebben onderzocht Inmiddels wordt er nog steeds druk geconfereerd. Zo heeft Frank Roberts, de speciale Britse afgezant te Moskou, Donderdagochtend een onderhoud van een uur gehad over de Berlijiise crisis, met Bedell Smith, de Amerikaanse am bassadeur. Bedell Smith heeft in de na middag een bezoek van een uur aan de Franse ambassadeur, Chataigneau, gebracht. Voorts werd te Londen door gene raal Robertson aan Bevin verslag uit gebracht over de mogelijkheid de Ber lijnse crisis te verzwakken door toe te stemmen in het uitgeven van Oostmar ken in de gehele stad, op voorwaarde, dat de uitgifte door alle vier bezettende machten gezamenlijk geschiedt. Robertson vloog later op de dag naar Duitsland terug. Sedert de geldmiddelen van het stadsbestuur en de industrie, die op de centrale bank in de Sovjetsector staan, door de Sovjets geblokkeerd zijn, zit men namelijk in het westen der stad zonder financiële middelen. De door de Sovjets gestichte circulatiebank heeft thans aan het stadsbestuur een voorstel gedaan de tegoeden vrij te geven, op voorwaarde, dat het gehele geldver keer in de stad onder oostelijke con trole komt en de stad slechts met oos telijk geld rekent. De Sovjet-autoriteiten hebben er thans mee ingestemd 'n gedeelte van banktegoeden aan oostelijke marken van het Berlijnse stadsbestuur en on dernemingen in de westelijke secto ren te deblokkeren, zo heeft een Britse woordvoerder medegedeeld. Er zouden, voor zover bekend, geen voorwaarden aan verbonden zijn. TAL VAN BEWERINGEN De onder Sovjetrussische controle staande „National Zeitung" beweert, dat niet alleen generaal Clay, doch ook generaal Sir Brian Robertson, de Brit se militaire gouverneur in Duitsland, vervangen zal worden. Zijn inlichtingen zegt 't blad te heb ben uit republikeinse kringen te Wash ington. De verwijdering van Clay en Robertson zou een vergemakkelijking van een compromis te Moskou ten doel hebben. Als mogelijke opvolger van Clay noemt het blad "generaal Edward MacMorland of generaal John McKee. De president der V.S., Harry Tru man, echter heeft verklaard, dat de be richten, als zou generaal Clay, de Ame rikaanse gouverneur in Duitsland, wor den vervangen, „niet waar" zijn. Truman weigerde iets te zeggen over de Berlijnse kwestie en de besprekin gen te Moskou. Amerikaanse persstem „Tenzij wij West-Europa helpen be wapenen, zal onze Marshall-hulp de democratieën slechts vetmesten voor de slacht", aldus de New York World- Telegraf in een hoofdartikel. „Een ding kan de speciale zitting van het congres althans doen: men kan de president machtigen aan onze bondgenoten van de West-Europa de fensie-unie militaire voorraden te ver strekken op leen- en pachtbasis Wach ten tot het volgend jaar met het ne men van deze elementaire voorzorgs maatregelen zou een Sovjet-Russische aanval kunnen uitlokken. Dit is de verschrikkelijke realiteit, welke Gr.- Brittannië, Frankrijk, Nederland, Bel gië en Luxemburg %j.l. voorjaar een defensie-unie deed vormen en plannen maken voor het bijeenbrengen van bun staven en zwakke strijdmachten". Het blad zegt verder: „Tenzij wij onze bondgenoten helpen bewapenen, zul len wij in geval van oorlog geen basis in Europa hebben, waardoor de strijd vele jaren langer zou gaan duren. De mogelijkheid van onderhandelingen met Stalin veranderen hier niets aan Onze kracht bij onderhandelingen met hem zal nooit groter kunnen zijn dan onze militaire kracht". VIERMOGENDHEDEN- MINISTERRAAD 7 Volgens welingelichte kringen te Moskou is men bij de besprekingen aldaar in beginsel tot overeenstem ming gekomen, in de naaste toe komst een raad van ministers van Buitenlandse Zaken te houden. Tijd en plaats voor de bijeenkomst zou den op de volgende bespreking met Molotof (mogelijk vanavond) wor den vastgesteld. Naar verluidt is er een voorstel tot bijeenkomst te Pa rijs aan het eind van deze maand of in het begin van de volgende maand. Volgens dezelfde waarnemers zullen dan de kwesties van Berlijn en van Duitsland als geheel op de agenda voorkomen. ,In kringen, die in nauw contact staan met de Westelijke afgevaardigden, hangt een sfeer van optimisme, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat er in dit stadium der onderhandelingen een re delijke mogelijkheid tot overeenkomst tussen het Westen en de Sovjets is. TEVREDENHEID? Het einde van het huidige stadium van onderhandelen over de Dnitse kwestie zou nabij zijn. De bespre king van morgen zou voorlopig de laatste zijn. Voor zover kon worden nagegaan, waren de Westelijke af gezanten tevreden met de tot dusver gehoekte resultaten. Volgens „Der Kurier" (Franse licen tie) zijn in de Sovjet-zöne bijzondere maatregelen getroffen ter bescherming van voedseltreinen. Duitse hulppolitie zou de treinen bewaken en beletten, dat onbevoegden de stations betreden waar de treinen langs komen. Er zou den grote menigten pogen de cordons te verbreken om de wagons leeg te halen. In kringen der sociaal-democratische partij te Berlijn acht men de berich ten, dat er dringend voedselgebrek in. de Sovjet-zöne zou heersen, „waar schijnlijk overdreven". Claartje, Rie en Ko onderweg naar Londen. De" Halter-meisjes, die onze kleuren op de Olympische Spelen zullen gaan hooghouden, op het Alkmaarse station. Meerdere bizonderheden vindt U onder het stadsnieuws. (Foto Schoen) Bomen voor verdronken land Naar wij vernemen overweegt de stichting „Nieuw-Walcheren" te Mid delburg op 4 November a.s. weer een herbeplantingsdag voor Walcheren te houden, die even groots zou worden op gezet als de vorige, welke zoals men weet, op 4 November J.I. werd gehou den. Men wil deze keer het Nolleb" te Vlissingen en de Kreek achter de dijk bij Westkapelle beplanten. Voor men deze plannen echter verder kan uitwer ken, dient de goedkeuring van verschil lende regeringsinstanties te worden af gewacht. Het AFP meldde gisteren, dat de Franse vliegbopt, welke sedert Zon dag vermist werd, is gevonden en dat alle passagiers in leven zijn. Het bericht kwam via Marseille uit Da kar. Bjj de Air France was echter nog geen bericht binnengekomen. Men nam ten opzichte van het be richt van AFP daarom de nodige reserve in acht. Later deelde ook het bureau van de Air France mede inlichtingen te heb ben ontvangen. Zij waren echter vaag en „het grootste voorbehoud" was ge boden. Hoe juist dit was, bleek gisteravond laat, toen ook van de zijde van „Air France" werd meegedeeld, dat de be richten als zou de vermiste vliegboot gevonden zijn, onwaar zijn. Zij berusten op een valse radiomelding. Naar Reuter meldt heeft een Ame rikaanse kustwachter, de „Camp- bel" geseind, dat twee drijvende ze tels zijn gevonden in de zuidelijke Atlantische Oceaan, die naar men meent afkomstig zijn van de vermis te vliegboot. Enige tijd later berichtte een vlieg tuig, dat verdere wakstukken gevon den waren. Men blijft zoeken. Gistermorgen te kwart over tien verscheen de voormalige wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden Christiansen opnieuw voor het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem. Deze zitting diende om het Bijzonder Gerechtshof in de gelegenheid te stel len een interlocutoire sententie uit te spreken, waarbij het hof een onder zoek gelast naar de echtheid van de „Abendmeldung" van 2 October 1944, waarvan het origineel berustte in de archieven van het Neurenbergse hof. Nadat Christiansen naar voren was gekomen las de griffier op verzoek van de president, mr. Baron de Vos van Steenwijk, het inmiddels door het Neurenbergse hof verstrekte stuk voor, eerst in het Duits, later in het Engels, waaruit bleek, dat dit stuk het betref fende origineel is. In deze „Abendmel dung" wordt gesproken van de vergel dingsmaatregelen tegen Putten na de aanslag. DE TEKST. De tekst van de „Abendmeldung" van 2 October 1944 luidt: „Een overval op een onderdeel van de Wehrmacht; een officier gewond en weggevoerd, een officier gedood, een soldaat zwaar gewond ten Zuiden van Putten (25 km. ten Westen van Apel doorn) vergeldingsmaatregelen, valide mannen van 17 tot 50 jaar. voor dwang arbeid naar Duitsland gestuurd. De rest van de bevolking geëvacueerd. Putten uitgebrand, met uitzondering van de huizen van NSB-ers en Duits gezinde Nederlanders." NIETS OP TE MERKEN. Na voorlezing van dit document, laat de president de tolk aan Christiansen vragen, of hij nog iets op te merken heeft. Christiansen antwoordt: „Niets op te merken meneer de president". De president deelt daarop mede, dat de zitting wordt gesloten en dat de einduitspraak is bepaald op Don derdag 12 Augustus te tien uur. Er bestond voor deze zitting weinig belangstelling. Enkele ogenblikken vóór de aanvang hadden ambtenaren van het Rijksbu reau voor oorlogsdocumentatie appa raten voor geluidsopname opgesteld. Christiansen zelf zag er vrij opge wekt uit. Met een licht-ironische uit drukking op het gelaat sloeg hij de voorbereiding voor deze korte zitting gade. Tevoren had hij in de parket wacht met zijn bewaker schaak ge speeld. Van de belangrijke getuigen, zoals Rauter, Fullriede en Lages was niemand aanwezig. AUTOSHOW TE ZANDVOORT Tijdens de pauze van de internatio nale autoraces in ons land, welke de KNAC morgen te Zandvoort organi seert. zal in overleg met de RAI en de Nederlandse Ford automobielfabrie ken langs het circuit een défilé wor den gehouden van de nieuwste model len personenauto's. J,Zondag was een Noors schip op de Schelde op weg van Antwerpen naar zee. Aan boord ontstond me ningsverschil tussen de kapitein en een lid der bemanning, omdat de kapitein meende, dat de man dronken was. Deze liet zich dit niet zeggen en om te bewijzen, dat hij nuchter was, sprong hij over boord. Helaas kon hij het schip niet meer bereiken en zwom toen maar naar de kust van Zuid- Beveland, waar hij veilig en wel aankwam. Blijkbaar was het niet zo erg met de dronkenschap. De man is aan de vreemdelingen politie uitgeleverd. Cavendish Cannon, de Amerikaan se gedelegeerde bij de Donauconfe- rentie, heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd, het Donaubekken eco nomisch te exploiteren. Hij wees de bewering van de hand, als zouden de Verenigde Staten het beginsel van vrije vaart op de Donau naar voren schuiven om zelf de Donau te kunnen beheersen. Uit persoonlijke ondervinding als ambassadeur te Belgrado zeide hij te weten, dat geen enkele natie in dit gedeelte van Eu ropa in werkelijkheid bevreesd was voor Amerikaanse overheersing. De Joego-Slavische verklaring, dat de Donau niet meer gebruikt werd voor economische penetratie, noemde hij onjuist. Cannon diende tenslotte een Ameri kaanse ontwerp-overeenkomst in als te genhanger van het Sovjet-Russische voorstel. Volgens het Amerikaanse voorstel zullen het economisch welzijn en de vreedzame betrekkingen tussen de Do- naulanden bevorderd moeten worden in overeenstemming met het handvest van de V.N. De handelsscheepvaart op de Donau moet „vrij en open" zijn voor alle staten op voet van algehele gelijkheid zonder discriminatie. Er moet een Donaucommissie worden in gesteld, bestaande uit vertegenwoordi gers van de oeverstaten, Frankrijk, Gr.- Brittannië en de Verenigde Staten, on der rechtstreekse deelneming van Oos tenrijk aan Duitsland zou volledig lid maatschap toegekend kunnen worden na sluiting van het vredesverdrag of bij overeenkomst tussen de onderte kenaars van de conventie. De Donaucommissie moet in ver band gebracht worden met het aange wezen orgaan van de V.N., aldus het Amerikaanse voorsta}. De Israëlische regering heeft de de regeringen der Arabische landen uitgenodigd vredesonderhandelingen te voeren, zo is officieel te Tel Aviv medegedeeld. Mosje Sjertok, de Israëlische mi nister van Buitenl. Zaken, heeft graaf Bernadotte na een onderhoud ver zocht de uitnodiging aan de oorlog voerende landen over te brengen. Na het onderhoud is Bernadotte naar Haifa vertrokken. Hij besprak met Sjertok het vluchtelingen-probleem, zo deelde een woordvoerder mede. Het hulpwerk ter verlichting van de toe stand was reeds begonnen. Er was nog geen definitief plan voor de demilita- risatie van Jeruzalem opgesteld. Inmiddels wordt uit Lake Success gemeld, dat Syrië geprotesteerd heeft tegen de bezetting van de petroleum- raffinaderijen te Haifa door Israëlische strijdkrachten. Dit was een schending van het bestand en de Veiligheidsraad werd verzocht tussen beide te komen. Graaf Bernadotte heeft aan de strijd krachten van beide partijen een waar schuwing gericht in de vorm van een officiële order, waarin hij zegt, dat unilaterale schendingen van het be stand de andere partij nog niet het recht geven, haar plicht om zich van militaire actie te onthouden, te verza ken. De waarschuwing is ook doorge geven aan de waarnemers der V.N. op alle fronten. DE VLUCHTELINGEN. Van betrouwbare zijde te Alexandrië wordt vernomen, dat Graaf Bernadotte een beroep op de gehele wereld zal doen om de driehonderd duizend Ara bische Palestijnse vluchtelingen te hel per. en de terugkeer naar hun wonin gen te verzekeren. De terugkeer van weerbare mannen zou plaats hebben onder toezicht van waarnemers der VN. Volgens deze bronnen zouden de Arabische staten weigeren de algemene toestand te be spreken voordat een gunstige oplossing voor dit probleem is gevonden. Berna- Sedert enige tijd miste een handelaar te Vlissingen geregeld bedragen uit zijn kas en deed daarvan aangifte bij de politie. Thans is deze zaak opge helderd. Het bleek, dat zijn 12-jarig dochtertje de schuldige was. Zij beken de, dit reeds enkele maanden te heb ben gedaan. Het geld gaf zij evenwel aan een vriendinnetje, dat er wat snoepgoed van kocht en het overige aan haar moeder afdroeg. Deze heeft daarvan tot een bedrag van ongeveer 1000 gld. geprofiteerd en het geld om gezet in meubelen en sieraden. Deze zijn in beslag genomen. 150 gld. kon nog aan de handelaar worden terug gegeven. De heelster zal zich binnen kort moeten verantwoorden. Te kwart voor twee gisternacht ont dekte een tweetal nachtwakers van de Roosendaalse nachtveiligheidsdienst brand aan de achterzijde van de rij wielfabriek en 't transportbedrijf van de firma L. Bookelaar te Roosendaal. Zij waarschuwden de brandweer, die bin nen korte tijd met groot materiaal ter plaatse was. Het zeer snelle om zich heen grij pen van het vuur veroorzaakte, dat men slechts een klein gedeelte van de voorraden en de inboedel naar buiten kon brengen, waardoor o.a. verloren gingen: een partij autobanden, fietsen, stalen meubelen, twee auto's en meu bilair. De schade wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Koning van Siam in ons land Gisteravond om kwart voor acht ar riveerde de 20-jarige koning van Stam Bhumibal Adulyadey op het kasteel Oud Wassenaar. De jonge vorst heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven ons land incognito te bezoeken en hij verzocht dan ook dadelijk de Siamese vlag, die op het kasteel Oud Wassenaar was uit gestoken, in te halen alsmede de uit gelegde statieloper te verwijderen. Ko ning Bhumibal Adulyadey zal geïdu- rende zijn zevendaags bezoek verschil lende belangrijke waterwerken in ons land bezichtigen. Franse fruittelers in ons 'and Op initiatief van de Volkshogeschool te Bergen is thans een eerste groep van 25 Franse fruittelers op bezoek in ons land. Begonnen is met een bezoek aan de centra van Zuid-Limburgse fruit teelt, terwijl voorts de streek van Aals meer, de Wieringermeer en Amsterdam bezocht zullen worden. Het ligt in de bedoeling, dat een aantal groepen van Franse fruittelers in ons land zullen komen, die op deze wijze aan de eco nomische samenwerking tussen de lan den van West-Europa vorm willen ge ven. dotte zou trachten vóór eind Augustus een oplossing te vinden of anders de zaak voor de Veiligheidsraad te bren gen. EGYPTE VERBAASD. In Egyptische politieke kringen heeft men met verwondering kennis geno men van het bericht, dat de Israëli sche regering vredesonderhandelin gen heeft voorgesteld tnssen Joden en Arabieren. Azzam Pasja, de secr.-gen. van de Arabische Liga, wilde nog geen com mentaar op het Joodse voorstel ge ven. Naar verluidt bestuderen de Ara bische leiders thans het Israëlitische voorstel. Men verwacht vóór Maan dag echter geen officiële reactie, daar in de afgelopen nacht juist als afslui ting van de vastenmaand een drie daags feest is begonnen. In officiële kringen te Alexandrië is men voorzichtig met commentaar, doch herinnert men er wel aan, dat de Ara bische staten sinds 1936 geen directe onderhandelingen met de Joden meer hebben gevoerd. Aanvaarding van het Joodse voorstel zou daarom de facto- erkenning van de regering van Israël door de Arabische staten inhouden. In de nummers van de grote Am sterdamse dagbladen is niet de ad vertentie van de Amsterdamse bios coopprogramma's opgenomen die daar in wekelijks op Donderdag een plaats vindt. De reden daarvan is, dat de af deling Amsterdam van de Nederland se Bioscoopbond in de toon van de filmrecensie van een dezer bladen aanleiding heeft gevonden aan dat blad de advertentie niet te verstrek ken. De overige bladen hebben daar op besloten deze annonce evenmin in hun blad te publiceren, wijl zij in de maatregel van de Bioscoopbond een poging tot aantasting van de vrijheid der kritiek zien. Let op hooibroei I In de afgelopen nacht is in Zijpe de boerderij van de heer P. Vries afge brand tengevolge van hooibroei. De inspecteur van het brandweer wezen in Haarlem tekent hierbij aan: Als gevolg van de vochtige zomer en de grote hitte van de laatste weken is de kans op hooibroei abnormaal groot. Het aantal boerderijen, dat in het af gelopen jaar is afgebrand benadert het aantal dat in hetzelfde jaar werd ge bouwd. De gevolgen daarvan zijn na tuurlijk heel ernstig. De strengst mo gelijke controle op hooibroei is op het ogenblik geboden. Volgens de nieuwe „Wet op de vrij heid van alle godsdiensten in Roeme nië" zullen de r.k. geestelijken een eed van aanhankelijkheid aan de Roemeense volksrepubliek moeten afleggen. Alle godsdiensten en het religieuze onder wijs zullen onder staatcontróle komen te staan. Volgens de wet moeten de r.k. geestelijken benoemd worden via de regeringsautoriteiten en mogen zij hun geestelijk ambt niet uitoefenen voordat zij de eed aan de republiek hebben af gelegd. Voorts zal het aantal r.k. bis schoppen teruggebracht worden tot drie. Amerikaanse bommenwerpers naar Engeland De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat morgen uit Arizona dertig superforten naar Engeland zullen vertrekken voor oefeningen. De groep is bestemd voor aflossing van een thans in Duitsland gestationneerde groep, die binnenkort naar de V. S. terugkeert. Het totale aantal Amerikaanse su perforten in Europa 90 blijft on gewijzigd. 36 doden, 100 gewonden in Venezuela Het aantal slachtoffers van overstro mingen in Venezuela bedraagt 36 do den en een honderdtal gewonden. De overstromingen, die gepaard gingen met een wervelwind, teisterden La Guaira, de belangrijkste haven van Ve nezuela en omstreken. Gedurende ver scheidene uren was het verkeer tussen La Guaira en de hoofdstad verbroken. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Half tot zwaar bewolkt met en kele plaatselijke regenbuien, hier en daar met on veer. Aanvankelijk zwakke en veranderlijke wind, later tot matig toenemend uit Z. richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan gis teren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1