WINTERJASSEN! Stad en Omgeving. Claartje, Rie en Ko onderweg naar Londen Engelsen zien ons stadhuis „Alkmaar-dag" op Schiphol Bezoek: een record Kaas: slapjes Zware straffen voor zeven mensenjagers Zenuwen, en stralende ogen Nieuwe treinen naar en van Alkmaar REEDS NU ONTVANGEN '%n Kledingmaganjna reestraat 20-22 Uit het politierapport vangisbuJdm! Een nieuwe verkeersfilm Soldaten keren terug Diamanten huwelijksfeest Kampioenschappen Kennemer Damkring Hervormde jeugdraad Bijzonder Gerechtshof DE KAASMARKT OperatieterreinNoord-Holland Leden van Arbeits- Kontroll-Kommando Reiziger aan de kant, wat is het mooiste in ons land? De Schager markt. Naast de normale, of zo u wilt, abnormale, vaeantiedrukte op het station te Alkmaar bevond zich daar gistermiddag een groot aantal personen die noch vacantiegangers, noch forensen waren. Het middelpunt van dit gezel schap waren drie meisjes die met stralende ogen en ietwat zenuwachtig in fleurige costuumpjes rond liepen. Die stralende ogen en zenuwen waren echter niet alleen het gevolg van al de belangstelling die zü ondervonden, integendeel wij zijn er zelfs van overtuigd dat zij zich dit slechts ten dele realiseerden. Het doel van hun reis zal zeker grotendeels verantwoordelijk voor de blijde gezichten zijn geweest en op dat doel waren hun gedachten stellig geconcentreerd. Het waren de drie Halter-meisjes die op punt van vertrek stonden en die door een groot aantal Halter leden uitgeleide werden gedaan, Claartje Post, Rie van Geene en Ko Tonneman die vandaag met de boot naar Londen zullen vertrek ken om daar met de andere leden van de Nederlandse Olympische turnploeg de strijd aan te binden met de besten van de besten uit de gehele wereld. Vandaar die belangstelling op het station in Alkmaar en vandaar ook die stralende ogen en die zenuwen. HET IS ZO VER. Het was dan eindelijk zo ver gekomen na maandenlange voorbereidingen, maan den van zware en sc-ieuze tra mi-" dat de reis naar Londen kon worden ondernomen. Niet alleen was die trai ning zwaar en moesten de meisjes zich veel ontzeggen, de laatste maanden wa ren buitengewoon enerverend, want on geveer 30 van de meisjes die aan de training deelnamen zou moeten afval len. En al zouden de Haltermeisjes een eventuele afwijzing sportief hebben op genomen een teleurstelling bete!-e-+ d'"+ toch altijd en de maanden van hard werken zouden voor niets zijn opwwst Daarom verheugt het ons zo bijzonder dat Claartje, Rie en Ko wel zijn geko zen omdat wij weten hoe hard of zij hebben moeten werken, harder dan de meesten want enkele onderdelen als de evenwichtsbalk en de baloefeningen waren voor hen totaal vreemd. Zij had den dus een achterstand weg te werken hetgeen bun met de sten- van de -mi- nente Halter-directeur, de heer Boot, dan ook volkomen is gelukt. Zij werden gekozen en zitten vandaag op de boot naar HïVwich en zullen vervuld zijn van de grote strijd, wellicht de grootste van hun leven, die aanstonds staat te gebeu ren. HANDEN, KUSSEN EN KUS HANDEN. Enige minuen voor de meisjes, die er keurig uitzagen in hun licht blauwe blazers, grijze rokjes en charmante witte hoedjes, sprak de vice-voorzitter van de Halter, Wim Veldstra, enkele woorden. De heer Veldstra nam hier de taak over van de heer Reurslag die door ziekte verhinderd was. „Wij weten niet hoe de sterkte van al die andere ploegen is, maar wij ho pen dat jullie het K.N.G.V. en onze ver eniging de Halter op waardige wijze zullen vertegenwoordigen". Dit waren wel de belangrijkste woorden die wer- Het is weer vacantietijd en heel Neder land, jong en oud, trekt er op uit per fiets of trein om enkele weken ontspan ning en afwisseling te zoeken De moge lijkheden om naar het buitenland te gaan zijn nog steeds beperkt zodat velen de vacantie in eigen land zullen doorbrengen De trein is daarbij een van de voornaam ste vervoersmiddelen en om het drukke reizigersvervoer een vlot verloop te doen vinden hebben de Nederlandse Spoor wegen tal van treinen ingelegd Voor Alkmaar en omgeving zijn daarbij de volgende treinen van belang: Ingaande Vrijdag 6 Augustus5 niet op Zaterdagen Zon- en Feestdagen: Amsterdam CSAlkmaar Amsterdam CS v 9,10; Zaandam v 9,21; Uitgeest v 9,41; Castricum v 9,46; Alkmaar a 9,59 Ingaande Vrijdag 6 Augustus, niet op Vrijdagen, Zaterdagen en Zon- en Feest dagen: Alkmaar—Amsterdam CS Alkmaar v 10,06; Uitgeest v 10,23; Zaandam v 10,45; Amsterdam CS a 10,55 Ingaande 4 Augustus alleen des Vrijdags: Alkmaar—Amsterdam CS Alkmaar v 14,03; Castricum v 14,16; Uitgeest v 14,22; Zaandam v 14,42; Amsterdam CS a 14,52 GESLAAGD Bij het gehouden examen voor het Mid denstandsdiploma op Dinsdag 3 Augustus slaagde de heer J N Boon, Vondelstraat 10, alhier voor jongens tot 8 jaar WOLLEN Heren Ondergoed zonder punten verkrijgbaar üjjxl jgj Alkmaar den gesproken, woorden waar wij ons gaarne bij aanslutien. Hierna werd het handen en kussen geven, dit laatste echter alleen voor en kele bevoorrechten als de resp. verloof den en de heer Boot die zeker wel zeer spannende dagen tegemoet gaat. Toen wij de meisjes stonden na te wuiven en enkele kushanden de steeds groter wordende afstand trachtten te over bruggen, zei de heer Boot: „Of die Olympische ploeg met een gouden plak thuis komt weet ik natuurlijk niet, maar een goede kans maken zij zeker". Laten wij hopen dat de Nederlandse dames deze kans zullen grijpen. Ontvangst in de Raadszaal Langzamerhand is het gebrui kelijk geworden, dat wanneer er een groep personen uit Bath in onze stad arriveert, een officiële ontvangst ten stadhuize op het programma staat. Zo ook met hej. dertigtal jon gens en meisjes, dat vorige week uit de stad, die ons adopteerde, vertrok en hedenmorgen in de raadszaal werd ontvangen door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. Burgemeester Wytema zei o.m. in zijn begroetingsrede: Beste jonge vrienden uit Bath, het is voor mjj een groot genoegen jullie welkom te kunnen heten in het oude Stadhuis van Alkmaar. Ik veronder stel, dat dit de eerste keer in jullie leven is, dat jullie ontvangen zijn in een raadszaal door gemeentelijke autoriteiten. Mr. Wytema noemde het een voorrecht voor de jeugd, dit mede te maken, een voorrecht, dat zij dankte aan de vrijgevigheid van haar ouders, die in 1945 zoveel voor Alk maar deden, door de inzamelingen en door onze kinderen bij zich op te nenwn. De burgemeester wees erop, dat de bezoekers, vele verschillen zullen hebben opgemerkt in onze levens wijze, vergeleken met de hunne, zo wel wat betreft de taal als andere onderwerpen. Maar toch hebben wij, aldus Mr. Dr. Wytema, hoewel wij een andere taal spreken, dezelfde hoge idealen, wij denken onze mense lijke gedachten, precies als jullie ouders in Engeland, wij luisteren naar dezelfde innerlijke stemmen, wij heb ben dezelfde emoties en wij vereren dezelfde God als zij. Of wij nu Engelsen zijn, ef Hollan ders, Fransen of Belgen, wij zijn ver bonden door gemeenschappelijke be langen, door gemeenschappelijke de mocratische instellingen, door een zelfde waardering van vrijheid van het woord en van Godsdienst. Wi) vormen allen tezamen een grote fa milie van beschaafde volken, en jul lie bent het zichtbare bewijs van de hechte vriendschap, die ons tesamen bindt. De burgemeester zeide, er verze kerd van te zijn, dat de kinderen na hun thuiskomst dankbaar zullen zijn tegenover hun Hollandse gastheren en -vrouwen en hij vervolgde: Denk er dan aan, dat de mensen in beide landen, ieder op hun eigen manier hetzelfde geluk zoeken, dat zij, teder in hun eigen taal, woorden spreken van dezelfde betekenis, dat jullie en wij kinderen zijn van dezelfde stam. Als jullie tijdens je verblijf hier deze les, die de basis is van tedere gezonde internationale vriendschap, hebt geleerd, zullen jullie veel rijker naar huis terugkeren, dan je gekomen bent. Dan zul je In de toekomst op rechte duurzame vriendschap kennen voor de jongens en meisjes, die je hier hebt leren kennen. Ik wens jul lie nog prettige dagen in onze stad. De heer Jones, de leider van het Engelse gezelschap, antwoordde onze burgervader en maakte tevens van de gelegenheid gebruik om al diegene dank te zeggen, die aan deze buiten gewone vacantietrip hun medewer king hadden verleend. De laatste zin. die d« heer Jones sprak, zal hem wel enig hoofdbre ken hebben gekost, daar hij deze woord voor woord uit het hoofd had moeten leren om in het Hollands te kunnen zeggen: „Ik dank U hartelijk voor alles wat jullie voor ons doen". Een glaasje limonade maakte een einde aan het officiële bezoek, waar na de gasten het stadhuis bezichtig den onder leiding van burgemeester Wijtema, die hiermee bewees reeds goed in het stadhuis thuis te zijn. VAN WIE IS DIE BOUVIER? Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen over een hond (bou vier). die zwervend in de omgeving van Alkmaar is aangetroffen maar ver moedelijk hier thuis hoort. Tevens worden inlichtingen ver strekt over een vlies schapenwol, dat waarschijnlijk van een vrachtwagen is gevallen. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) BIOSCOPEN: Harmonie-Theater: 7.30 uur De beste jaren van ons leven, 14 jaar (ger prolongeerd). Victoria-Theater, 8 uur: Complot in Quebec, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Lichtelijk ge schift, 14 jaar. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-avond Theo v. d. Pas. EXPOSITIES. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendermaker: Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's bad en Zomerbad 22 gr. Celsius. ALKMAAR TEL 3812 Altun «.o. de Breedstraat Op Zaterdag 21 Augustus zal op Schiphol een „Alkmaardag" gehouden worden. In samenwerking met de Alk- maarse VW heeft de KLM een dag georganiseerd waarop bij het interna tionaal luchtverkeer de aandacht op de kaasstad gevestigd zal worden. On ze kaasdragers zullen in volledig te nue en vergezeld van de berry's naar Schiphol reizen alwaar zij, na een of ficiële ontvangst, waarop wij nader te rugkomen, het luchtruim zullen kiezen De reis zal gaan naar Alkmaar, al waar boven de stad gecirkeld wordt, daarna gaat het weer op het KLM- nest aan. De Alkmaarse Postharmonie zal het geheel met muziek opluisteren, terwijl verder turndemonstraties van onze plaatselijke turnverenigingen op het programma staan. De luchteizigers die op de Alkmaardag op Schiphol ar riveren of vertrekken zullen allen een blokje kaas ontvangen. Het belooft een dag te worden waar op Alkmaars Victorie in de lucht een feit zal worden. Naar wij vernemen, zal de heer R. Edzes, commandant van de verkeers- groep der Rijkspolitie, alhier, onge veer half September beginnen met op namen te maken voor een nieuwe ver keersfilm. Een deel van de beoogde opname zal te Amsterdam worden ge maakt, waarvoor de verkeerspolitie van de hoofdstad reeds haar volle me dewerking heeft toegezegd. Ook deze film zal weer vertoond worden in verschillende bijeenkomsten, waarin de heer Edzes de verkeerspro blemen behandelt. Met het troepentransportschip „Groo- te Beer" zullen vermoedelijk op 16 Augustus de navolgende personen uit Alkmaar en omgeving arriveren: sol daat H. J. Moring, v. d. Woudestraat 56; Sold. J. M. de Reus, Boekelerweg F 1; sold. A. v. d. Veen, Lindengracht 39; korporaal J. G. Vrijhoef, Dr. Schaepmanplein 12; Tkpl. J. Bart, Piersonstraat 37; Mm. J. H. Booten, Piersonstraat 12; Tkpl. T. de Hoof, Tulpstraat 10; Tsgt. C. P. M. Panne keet, Vogelenzang 2; Tsgt. A. C. L. Pycke, Nieuwpoortslaan 77; Adj.-O.O. G. W. J. Halm, Verdoesstraat 1 en kok H. C. Snijder, Axhoefpad 300, allen te Alkmaar. Voorts maj. mont. J. te Boekhorst, Prins Bernhardstraat 15 te Castricum; Tsgt. D. Heinis, Dwarspad 339 te Broek op Langendijk; Tsgt. A, Mod der, Heerenweg 36 te Heiloo; Kpt. J. Timmerman, Dijk 25, Broek op Lan gendijk; korp. C. H. Hoek, Breedeweg 56 en serg. J. de Vries, Bleumerweg 11 te Castricum. De passagierslijst van de „Groote Eeer" ligt op ons bureau, Voordam 9 ter inzage. Gisteren wapperden de vlaggen in heel de stad en dus ook in de Van der Woude straat Daar hing de driekleur ook wel uit voor de verjaardag van Prinses Irene, maar toch hoofdzakelijk vanwege het zeld zame feit, dat het echtpaar J de Hart zestig jaar getrouwd was Dat is een gebeurtenis om voor te vlaggen en er feest van te maken Natuurlijk is dit laatste ook geschied en in het gebouw van de Vrijzinnig-Hervormde gemeente aan de Heul zijn de oudjes met de familie in feestvreugde bijeen geweest Vele herin neringen aan een zo lang en belangrijk tijdperk zijn opgehaald Herinneringen aan het vele huishoudelijke werk van de bruid en aan de dagen, da^ de bruidegom bij de Alkmaarse Stoomwasserij de dagen vulde In de v d Woudestraat waar gisteren vanwege het heugelijke feit een briefje ,,Niet thuis" het raam sierde, hebben we een onbescheiden blik in de kamer ge slagen en zagen talrijke bloemstukken, die de wensen van velen vertolkten Wij voe gen er vanaf deze plaats de onze aan toe! IN DE EERSTE KLASSE NOG GEEN BESLISSING. De strijd om het kampioenschap le klas is wel spannend. Gisteravond speelden de twee candidaten opnieuw een partij, maar ook deze werd weer remise, zodat Kruider en Veer de strijd nogmaals moeten aanbinden. Wan neer dat zal gebeuren is nog niet de finitief. Zondag a s wordt in de Grote Kerk n m 7 uur Jeugddienst gehouden^ waar in zal voorgaan ds A G van Wijk van Alkmaar Dus thans een van onze Alk maarse predikanten, die vo-oral door zijn leidinggevende arbeid onder de jongeren zo goed weet wat er omgaat onder hen en wat hun noden zijn Ds Van Wijk spreekt over Gods .Be rouw" Buitenkerkelijke jongeren, ver- zu'm deze dienst niet Met September beginnen de catechi- satie's weer en hervatten de Jongeren verenigingen hun werk en dan staat Gij voor de vraag: ,,Zal ik meedoen"? 13e Ronde van Alkmaar Zondag 8 Augustus organiseert de Wie- Ier-Sportvereniging ..Alcmaria Victrix" de 13 de Ronde van Alkmaar Het parcours is: Jan van Scorelkade, Endeleijnstraat, Van der Lijnstraat en Nic Beetskade Ruim 85 amateurs zullen aan de start verschijnen^ w o de sterkste van Nederland Van denieuwelingen zijn er 50 inschrijvingen binnen gekomen De ama teurs rijden 100 km, de nieuwelingen 40 km Het dagblad „Het Vrije Volk»- stelt voor deze traditioneel geworden Ronde van Alkmaar een wisselbcker beschikbaar. Het belooft voor het wielerpubliek een interessante dag te worden Voor de 29000 kilogram kaas, die vandaag werd aangevoerd, be stond een ongekend grote interesse. Duizenden stonden in dikke rijen geperst om het altijd weer frisse en bedrijvige werk van de kaas dragers te bezichtigen. Onze jeugdige gasten uit Bath kregen natuurlijk een extra plaatsje en zij genoten zichtbaar van die Alkmaarse kaasdragers, waarover zij op school als over een sprookje hoorden vertellen. Ook de gildebroeders keken van daag extra opgeruimd en daar was reden voor! De kaasvader, Lutje- harms, die zolang wegens ziekte op het appèl ontbrak, was vandaag weer aanwezig en deed alles wat zjjn hand te doeti kreeg. Om half zeven vanmor gen zagen we hem al bezig! Wie ook al vroeg aanstalten maakte was de man, die op het goede idee kwam om naast^de kleine Waag een rijwielstal ling te beginnen. Het grote aantal fietsen, waarover hij zijn waakzame blik moest laten gaan, bewees, dat hier een onderneming is begonnen, waaraan behoefte bestond. Over rijwielen gesproken! Welk een verkeersverbetering zou 't betekenen indien op Vrijdagmorgen de Houttil verboden terrein voor dè wiel rijders was. UIT ALLE LANDEN Op het gevaar af eentonig te worden moeten we het nog even hebben over het vreemdelingenbezoek aan dit we kelijks gebeuren. De opmerking is al meer dan eens gemaakt, dat Alkmaar haar bezoekers na de kaasmarkt niet lang binnen haar veste weet te hou den. Inderdaad kan hierin nog wel eni ge verbetering gebracht worden. Zo is het met het oog op deze „bin ding van vreemdelingen" van belang, dat elke vereniging hier ter plaatse haar evenementen tijdig aan WV be kend maakt, waardoor zij dan mee zal werken aan de zo noodzakelijke recla me. Dat overigens na de kaasmarkt niet een algemene uittocht uit Alkmaar plaats heeft bewijzen de statistieken over vreemdelingenverkeer. Zo over nachtten in het tijdvak van 16 tot 31 Juli van dit jaar in de hotels 1305 per sonen van allerlei nationaliteit. We no teerden over dit tijdvak elf Noord- Amerikanen, vier uit Zuid-Amerika, voorts drie en tachtig Belgen en dan kleinere groepen Zweden, Denen, Zwitsers en Italianen. De Fransen, die volgens het bericht hiernevens de Alk maarse kaasmarkt het mooiste vinden van Heel Nederland, trokken voor de nacht de stad uit. DE AANVOER Al was de belangstelling groot, van de kaasaanvoer kan dat niet gezegd worden. Slechts 29.000 kg werd, zoals hierboven reeds gezegd, aangevoerd, welke verdeeld waren over 9 stapels boeren- en 9 stapels fabriekskaas. De prij. bedroeg; 78.50 voor de fabrieks kaas en voor de boerenkaas 79.50, en een stapel „commissie" bracht 80. per 50 kg op. Het is een weinig edel zevental, dat nu vier jaar nadat het hoogtepunt van zijn carrière bereikt werd, hier terecht staat en verantwoording aflegt over de daden, die ze individueel zowel als in samenwerking in de kop van Noord-Holland verricht hebben". Met dit begin van zijn requisitoir tekende mr. Constanse, de procureur fiscaal, de werkzaamheden van de zeven leden van het Arbeits Kontroll Kommando, welke onder leiding van Jan H. Stnulen en Dirk van Manen in de kop van Noord-Holland ruim 167 mensen arresteerden, waarvan een kleine twintig niet zijn teruggekeerd. mee, die later in (Duitsland is over leden. De fabrieksarbeider G. J. Bos uit Amsterdam, werd door verdachte in een cafetaria aan de Laat gearresteerd en naar een politiebureau in Amster dam gebracht. MEN DOBBELDE OM EEN RADIOTOESTEL Bij vrouw Z. Preusterink, echtge note van W. de Boer te Broek op Langendijk, werd in de nacht van 4 op 5 September huiszoeking ge houden naar daar ondergedoken Jo den. Vier werden er gesnapt, één ontvluchtte. Dit viertal werd mee genomen, inclusief een geldbedrag van f 2300, dat Stuulen in zijn zak stak. Ook een radiotoestel viel de AKD-mannen in handen, waarom ze dobbelden en Stunlen won! Maar behalve andere eigendommen van de Joden werd ook veel zilver van de zoon van getuige meegeroofd. Verdachte herinnerde zich, dat hij voor dat geldbedrag een ontvangst bewijs zou hebben afgegeven, wilde ze echter een radio dan mochten ze het toestel van de verdachte zelf hou den. Hij kon zich echter niet herinne ren, dat er om het toestel gedobbeld zou zijn. IN LIMMEN Op 19 Januari 1944 werden te Lim- men drie Joden en de huisvrouw die hun onderdak verleende gearres teerd. De Joden keerden nooit terug, de vrouw kwam tenslotte in Dachau terecht. De procureur-fiscaal diepte nog een getuigenverklaring op, waarin ver dachte als onbeschoft en onverschillig werd geschetst. „In Schermerhorn ging het er nogal ruw naar toe", kende de procureur-fiscaal als een eigen door verdachte gegeven verklaring. Mr. Constanse zag in verdachte, ieman;J die door zijn inslag een zeer gevaarlijk man is geweest en in feite de leider was van het begin af. Fel rekende de procureur-fiscaal deze verdachte aan, dat hij buiten zijn op dracht was gegaan, welke leidde, dat hij mensen, die zich aan arbeidsinzet en tewerkstelling onttrokken, moest arresteren. Hij deed dit echter ook Joden en hen. die Joden verborgen. Dat eist een zware straf, die mr. Con stanse voor de verrader ziet. op: veer- ien jaar gevangenisstraf en levens lange ontzetting uit de rechten. CORNELIS A. WELS UIT NIJ MEGEN EEN DIENSTKLOPPER De getuige van de Streek schilderde de 25-jarige verdachte A. Wals uit Nij megen, die evenals Stuulen dienst deed bij de A. K. D. en na hem terecht stond, als een echte dienstklopper. Verdachte bestreed, dat hij een voor aanstaande rol had gespeeld. President: „Hoeveel arrestaties hebt U verricht?" Verdachte: „O, nee, lang niet teveel. We hebben er ook velen vrijgelaten!" President: ,Och, kom!" Verdachte had zich eens als boer ver kleed. om zodoende zich bij de onder grondse binnen te dringen. Hij beriep zich er op, dat hij dat op bevel van Stuulen had gedaan. De procureur-fiscaal zag in deze ver dachte van de zeven de jongste, maar ook de meest intelligente. Ook staat vast, dat hij te Alkmaar een buitenge woon ijverig mensenjager is geweest, die onverschillg en bruut optrad. Om het avontuur bracht hij de arres tanten naar Amersfoort over. De eis luidde: 10 jaar gevangenisstraf en gedurende twintig jaar ontzetting uit de rechten. EBBO NORDER UIT NW. PEKELA. Ebbo Norder uit Nieuwe Pekela was ook bij het zevental. Hij liet 't land arbeidersschap in de steek, om met Stuulen en v. Manen de jacht op men sen te beginnen. In September 1944 nam hij vervolgens te Schalkhaar dienst bij het pnlitie-vrijwilligers-bataljon Nederland. Verdachte erkende te Alkmaar en omgeving verschillende keren te hebben meegedaan aan huiszoe kingen en straatcontroles. Ook hij had, evenals de vorige verdachte, meegedaan aan de jacht in Schermer horn. Ofschoon twee getuigen deze verdach te herkenden als de persoon, die de leiding had gehad. Verdachte ontkende dit ten stellig ste. Hij had nooit de leiding gehad bij huiszoekingen. President: „De vraag blijft, of Uzich niet een beetje van de domme houdt!" Uit het verhoor bleek nog, dat ver dachte in 1937 bij de NSB kwam. Door moeilijke omstandigheden met werk was verdachte hiertoe geko men. Nu zag hij wel in. dat dit alles fout was geweest. De procureur-fiscaal nam aan, dat verdachte uit sociale nood bij de NSB gekomen was, ofschoon deze verdachte zegt. dat hij niet erg actief is ge weest. Toch blijkt nergens uit. dat hij in zijn plicht tekort is geschoten. Hij ging wel mee met de Landwacht, wat de anderen niet deden en was nogal snel met zijn pistool. De eis was elf jaar gevangenisstraf en twintig jaar ontzetting uit de rech ten. (Zie vervolg pag. 5) Het Hof werd gepresideerd door mr. v. Regteren Altena. Het eerst werd Jan H. Stuulen uit Witteveen aan de tand gevoeld, van- huis uit chauffeur-monteur. Nadat deze ver dachte zich uit onverschilligheid bij de NSB had aangesloten, vond de maand November 1942 deze figuur in Ommen, waar hij zich verbond voor dienst hij het Arbeits Kontroll Kommando, kortweg AKK geheten. Van hieruit kwam hjj naar Alkmaar en elders in Noord- Holland, waar hij van Juli 1943 tot September 1944 dienst doende bij de AKD in samenwerking met anderen talrijke personen heeft aangehouden en gearresteerd en teneinde de der gelijke personen op te sporen, her haalde controles op stations en open bare wegen heeft verricht, huiszoe kingen en onderzoeken heeft gedaan. Het deel der. beschuldiging betref fende hun werkzaamheden in Alkmaar en omgeving, werd ook de zes anderen ten laste gelegd. Van Stuulen is dan nog als derde punt aangerekend, dat hij in Septem ber 1944 heeft dienst genomen bij het politie vrijwilligers bataljon Neder land. WAT DE MENSEN VAN HEM MEEMAAKTEN. Br is dan een, zestal getuigen die staaltjes van het optreden van deze verdachte naar voren brachten. Daar was als eerste de kappersbe diende, die op 9 Juni 1944 in de kerk van Schermerhorn door de predikant gewaarschuwd, aan het einde van de dienst de kerk verliet met verschillen de andere jongelui. Buiten werden ze door Stuulen c.s. in het nauw gedre ven. Er werd op hen geschoten en toen moesten ze zich wel overgeven. Dat Stuulen, zoals getuige opmerk te, de landwachter, die hen bewaakte, opdracht gaf hem een trap te geven, omdat hij niet opschoot, herinnerde verdachte zicb niet. Deze kappersbediende kwam spoe dig in vrijheid, doch zijn broer, die bij die gelegenheid eveneens werd gear resteerd, keerde nimmer terug. Ook de 26-jarige landarbeider te Groot- Schermer, J. v. d. Streek, was te Schermerhorn in de kerk geweest. Ook hij werd gepakt en belandde in Duitsland, waar hij getuige is ge weest van het overlijden van de broer van de vorige getuige. Bij de gepensionneerde onderofficier van de marine, C. de Bruijn, die des tijds in Oude Niedorp woonde, werd in de nacht door verdachte en de zij nen gezocht naar een radiotoestel. Dit werd niet gevonden. Wel narren ze 'n onderduiker, een zekere v. d. Velden Als aan een Nederlander gevraagd wordt, wat hij als de grootste toe ristische attractie van ons land beschouwt, zal hij stellig een ogen blik moeten nadenken Is het de zee met zijn blonde duinenrij? Zijn het de Veluwse bossen of het Zuid-Limburgse landschap, de Friese meren of de oude stadjes, de grote havenplaatsen of onze rijke musea? De Fransen hebben een vrij eenstemmig oordeel. De A.N.V.V heeft onder de ons land bezoekende Fransen een enquête gehouden. Daarbij is gebleken, dat bijna 70 pet. de Alkmaarse kaasmarkt het meest bewondert. Daarna komen de polders en ka nalen aan de beurt, op de voet ge volgd door de klederdrachten. Enkele geënquêteerden noemden nog bijzondere onderwerpen. Zo vermeldt een professor in de tech nische wetenschappen: „Het vlakke land de groene weiden de molens de openstaande brug gen de witte zeilen van de schepen de oude kerken van DelftDe Nederlandse natuur, vrijwel geheel doorsneden door kanalen is merkwaardig, maal laat een wat monotone indruk achter. Daarentegen heb ik zeei geapprecieerd het Nederlandse huis, licht, zindelijk en comforta bel. De baksteenconstructie en de pannendaken maken een fraaie en vrolijke indruk". SCHAGEN, 5 Aug. 1948. 25 Paarden f 500—f 800; 4 Veulens f 100—f 140; 17 Geldekoeien (mag.) f 350f 500; 10 Kalfkoeien f 600f 675; 69 Schapen (mager) f 80f 107; 123 Lammeren f 30 f 42- 19 Biggen f 40f 65; 41 Konijnen f 1.50—f 13; 74 Kippen f 1.50—f 6; Haan tje:. f 0.50—f 2.50. Voor de centrale: 6 Stieren, 19 Vette geldekoeien, 18 Vette schapen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2