DE ONBEGREPENE I_aatste N teuws Zware straffen voor mensenjagers llilck WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Groet. Esperantistencongres IJmuiden. Visserij-besommingen VAN BOEK TOT BOEK Kapitein Jan van Leeuwen VAN fsfAB/J EN \/EggE Dodelijk ongeval op Texel Binnenkort meer thee Enkele plaatselijke buien ZONDER PUNTEN ma nn LANG HAAR Johan Katksma N. Zomerdijk 25 soorie J» Scheermesjes Alkmaarsche Courant (Vervolg van pag. 2) VAN MANEN MET STUULEN DE HOOFDSCHULDIGEN. Na de middagpauze kwamen de twee hoofdschuldigen. Dirk van Ma nen uit Gorinchem, in Mei 1944, na Stuulen de commandant van de AKD- ers in de kop van Noord-Holland, op het matje. Aan hem en Stuulen moe ten de veranwoordelijkheid en aan sprakelijkheid voor de acties van het AKK, aldaar, worden geweten, was de mening van de procureur-fiscaal. Aan van Manen was daarnaast ten laste gelegd, dat hij in Mei 1941 te Am sterdam tot het National Sozialistisches Kraftfahrerkorps was toegetreden. Uit het verhoor bleek, dat deze ver dachte een gewezen wachtmeester bij de politie is. Verdachte gaf alles in grote lijnen toe. Zijn toetreden tot het NSKK ge schiedde vrijwillig. Hij verrichtte er chauffeursdiensten, o.a. achter het front in Polen. In November 1943 kwam hij vanuit Ommen naar Alk maar bij het AKK. waar hij bleef tot September 1944. De in de beschuldi ging genoemde acties gaf verdachte toe. Verdachte had geen idee hoeveel arrestaties op zijn naam geboekt kun nen worden. De president veronderstelde, dat het wel minstens een paar honderd zouden zijn geweest. HOE DE GETUIGEN HEM ZAGEN. Mejuffrouw K. J. Bruin was in Juli 1944 thuis in St. Pancras, toen er op de deur werd gebonsd. Haar vader deed open en een aantal politiemannen waaronder van Manen had huiszoeking gehouden. Er gebeurde toen niets, maar op 15 Juli keerden ze terug en v. Ma nen gaf bevel, dat vader Bruin mee moest. De rest der AKD-ers bleef, om opnieuw huiszoeking te doen. Vader Bruin was eerst naar Vught gevoerd en later naar Duitsland, van waaruit nooit meer iets van hem is gehoord. v. Manen zelf beweerde, zich niet te herinneren, dat hij ooit in St. Pancras was geweest. Als de president hem er op wijst, dat deze getuige hem daar toch twee keer heeft gezien, antwoordt verdachte met een schouderophalen. Mevr. T. C. Goezinne, echtgenote van de heer K. schilderde hoe haar echtge noot op een dag in Augustus 1944 werd weggehaald. Ze vermoedde dat dit was geschied, omdat deze bij de organisatie Todd was weggelopen. Ook deze werd uiteindelijk naar Duitsland gestuurd, vanwaar hij niet is terugge keerd. De verdachte gaf toe, dat hij hierbij het commando heeft gevoerd. Ook de getuige C. M. Winder uit Limmen herkende verdachte als een van de vijf mannen, die bij haar thuis de Joden weghaalden. In totaal is deze getuige 16 y. maand ;van haar vrijheid beroofd geweest. HET REQUISITOIR. „Deze v. Manen komt me voor als iemand die steeds werd verteerd door hoogmoed. Zelfs toen de Duitsers aan het verliezen waren, hield hjj hun Zijde. Ergens in het dossier heeft hij verklaard, dat hij om drie rede nen aan die mensenjacht deelnam. Ten eerste om Hitier in de gelegen heid te stellen meer mensen naar het Oostfront te zenden. Ten tweede om een beter Europa te bewerken en ten derde om te voorkomen, dat ge huwden naar Duitsland moesten. Het allerwalgeljjkste is, dat hij zich niet ontzag, zijn eigen zoon van zeventien jaar op te geven voor het NSKK. En toen deze jongen niet wilde, verzocht de vader zelf de ge dreigde achtervolging op hem toe te passen. Tegen v. Manen eiste de procureur fiscaal tenslotte 15 jaar gevangenis straf en levenslange ontzetting uit rechten. NOG EEN DRIETAL MINDERE GODEN. Tegen de volgens de procufmr- fiscaal minst-schuldige Mannus Bij van uit Amsterdam eiste mr. Con- stanse zeven jaar gevangenisstraf en 15 jaar ontzetting uti de rechten. Deze verdachte had het „ook niet met hart en ziel gedaan en was door eenzijdige voorlichting bij de hulppo litie gekomen. Hij, evenals de verdachte, die op hem volgde met wie hij veel samen werkte, de Amsterdammer Marinus Bijvank, hadden het werk niet serieus genomen. Jan Beekelaar uit Hoogeveen was naar Ommen gegaan, omdat hij dicht bij huis zijn brood niet kon verdienen. Hij dacht, dat hij er bewaker zou wor den. De betekenis van „Arbeits Kon- troll Kommandant" had hij zich niet gerealiseerd. Toen hij naar Alkmaar werd gezon den om jacht te maken op onderdui kers, had hij dit wel begrepen, „maar toen was het te laat", zoals hij op de zitting toegaf. Aan welke arrestatie hij precies aan deel had gehad, wist hij zo goed niet meer. Ook deze verdachte had zich te Schalkhaar in September 1944 laten inschrijven bij het Politie Vrijwilligers bataljon Nederland. Aan gevechtsacties tegen de geallieerden had hij nooit meegedaan. Dit laatste getuigde trou wens deze verdachte al van zichzelf. De president gaf hem toch wel te kennen, dat dit hem wel heel vreemd voorkwam. De getuige IJ. v. d. Streek herkende deze verdachte als degene, die hem naar Amersfoort had overgebracht en toen gezegd had: „dat hij dat nu het mooiste werk vond". De procureur-fiscaal eiste tenslotte tegen Beekelaar een gevangenisstraf van elf jaar met ontzetting uit de rechten gedurende 20 jaar en tegen de Abbedijk, 6-8 v.m. van Antwerpen te Rotterdam verwacht; Alblasserdijk, R'dam-Mexico, 4-8 op 650 mijl van Ve ra Cruz, alwaar 6-8 verwacht; Alcor, R'dam-Porto Alegre, 4-8 van Bahia; Alphard, R'dam-Buenos Aires 4-8 tfc Santos; Amsteldijk, 6-8 v.m. van Ant werpen te R'dam verw.; Duivendijk, Vancouver-R'dam, 5-8 te Antwerpen; Edam, 4-8 van R'dam te Boston; Lop- persum, Calcutta-R'dam, 4-8 te Genua; Nieuw Amsterdam, 4-8 21.40 uur van Southampton; Ridderkerk, Japan-R'- dam, 4-8 te Marseille; Sumatra, Bata via-A'dam, 3-8 te Suez; Winterswijk. Gdynia-Livorno, pass. 5-8 Hoek van Holland; Abbekerk, Australië-R'dam, 4-8 van Aden; Algenib, Montevideo-R'- dam, 5-8 te Victoria; Amsteldijk, 4-8 van Londen te Antwerpen; Averdijk, R'dam-New York, 4-8 1155 mijl West van Scillies; Axeldijk, New York-Pa- lembang, 4-8 van Singapore; Bacchus, 4-8 van Alexandrië n. Beirouth; Bosch fontein, A'dam-Kaapstad, 5-8 te Tene- riffe; Cleodora, R'dam-Curagao, pass. 4-8 Scillies; Gadila, R'dam-Curasao, pass. 4-8 Portland Bill; Grootebeer, Batavia-A'dam, 4-8 van Aden; Helder, 4-8 van Balboa naar Buenaventura; Jo- han van Oldenbarnevelt, Batavia-Am- sterdam, 4-8 van Aden; Kamerlingh Onnes, vermoedelijk 5-8 van Singapo re naar Soerabaja; Lievevrouwekerk, 4-8 van Durban naar Port Elisabeth; Ma- doera, A'dam-Java 5-8te Colombo; Mapia, Batavia-A'dam, pass. 4-8 Perim; Modjokerto, R'dam-Batavia, 4-8 15 uur van Lissabon; Nieuw Amsterdam, R'- dam-New York, 4-8 van Southampton; Omala, 4-8 van Port Soedan naar Aba- dan; Oranje, Batavia-A'dam, pass. 4-8 Kaap Guardafui; Prins Alexander, Montreal-R'dam, 5-8 te Antwerpen; Prins Maurits. R'dam-Montreal, pass. 4-8 Dover; Prins Willem II, A'dam- Keywest, pas. 4-8 Flores; Raki, New York-Java, 5-8 te Aden; Saragan 4-8 van Ras el Mishaab te Bombay; Siba- jak, 4-8 17,15 uur van R'dam naar Ba tavia; Stad Alkmaar, 5-8 van A'dam te Bona; Tawali, 5-8 van Belawan te Soerabaja verw.; Tjitjalengka, 5-8 van Hongkong te Amoy verw.; Volendam, Buenos Aires-R'dam, pas. 4-8 St. Paul's Rock; Waterman, vermoedelijk 9-8 van Soerabaja naar Batavia en verm. 11-8 vandaar naar R'dam; Westland, 6-8 12 uur van Buenos Aires te IJmuiden verw.; Zuiderkruis, R'dam-Batavia, pass. 4-8 12 uur Algiers; Arnedijk, R'- dam-Veracruz, pass. 5-8 Dungeness; Esso Rotterdam, 5-8 te Aruba; Hecuba, 5-8 van Houston te New Orleans; Hy dra, 5-8 te Punta Cardon; Ittersum, R'- dam-Calcutta, pass. 5-8 Kaap St. Vin cent; Katwijk, Hernosand-R'dam, pass. 5-8 Brunsbuttel; Larenberg, Melilla- IJmuiden, pass. 5-8 St. Vincent; Sama- rinda, 4-8 van Makassar naar Vancou ver; Telamon, 5-8 van New York te Curagao. In Groet zijn jonge esperantisten uit tien landen bijeen De internationale esperanto-jeugdorganisatie, die hier tot 11 Augustus ctmgresseert, werd tien jaar ge leden in Groet opgericht, reden"waarom dit plaatsje ditmaal voor het congres werd uitgekozen Vorige jaar werd het congres in Ipswich (Engeland) gehouden Bij die gelegenheid werden vriendschapsbanden gesmeed, en als gevolg daarvan zullen na afloop van het congres vijftig Engelse esperantisten nog één week in Nederland blijven logeren ten huize van Nederlandse esperanto-vrienden De besommingen waren gisteren: 1JM 96 /Vies IV" 11 1135; IJM 25 „Flamingo" f19,120; IJM 49 „Petten" f 20,245; IJM 77 „Poolzee" f8145; IJM 71 „Bloemendaal" f 1400; RO 15 ,AntJe" f7995; IJM 343 f 500; 249 f 475 213 f 1365; 239 f33; 207 f22, 202 f42; VD 9 f422; HA 14 f815; 184 f 239; 74 f740 26 f 1278 77 f25; 220 f 15; 95 f862; 63 f8; ENK 20 f 590: DK 161 f925; 169 f795; f705; 234 f610; 45 f 2500 69 f 385; 90 f455 60 f 1230; 125 f 575; 105 f655; 36 f 625; 119 f410; 126 f 1059; IJM 241 f470 Aangevoerd werden 6330 kisten verdachte Marinus Bijvank een ge vangenisstraf van acht jaar met gedu rende vijftien jaar ontzetting uit de rechten. In al deze zaken zal het Hof over 14 dagen, op 19 Augustus a.s. uit spraak doen. Door ANTHONY VAN KAMPEN Geïllustreerd door Bach Schuur* mans, CV. Uitgever^ v/h C de Boer jr, Amsterdam Als kapitein Jan van Leeuwen in Maart 1S42 met het stoomschip „Smeroe", gela den met vliegtuigen naar Engeland vaart gaan zijn gedachten wel naar vrouw en kinderen in Rotterdamt maar hij zelf moet met zijn schuit naar Londen, waar hij nauwelijks aangekomen van Sir William Blake, de grote man van de Ad miraliteit, de opdracht krijgt om met een fonkelnieuw schip, de „Zeven Provinciën" in convocri naar Moermansk te varen De Russen hadden dringend versterking van voedsel en oorlogsmateriaal nodig en een machtige vloot koopvaarders ge ëscorteerd door Engelse oorlogsschepen, kon de bondgenoot niet anders bereiken dan door het Poolgebied Kapitein Van Leeuwen wist, wat er op het spel stond Hij wist, dat de Duitse onderzeeërs en vooral de bommenwerpers deze route dag en nacht bewaakten en dat het convooi zó het er al in mocht slagen de blokkade te breken zeer zwaar gehavend zou worden Natuurlijk aarzelde hij geen ogenblik de order op te volgen Ketelbinkie, het Rotterdamse volksjongetje, was in en door de practijk gevormd, hij had in zijn stuurmanstijd bewezen, dat hij uit het goede scheeps- hout gesneden was en in dit derde deel van zijn wonderlijke avonturen toont hij wat een knap en moedig kapitein In die dagen van angst en spanning voor de zaak der geallieerde waard was Hij gaat naa^ Moermansk eiv de be schrijving van die tocht is een van de staaltjes van het grote uitbeeldende ta lent van Anthony van Kampen De jeug dige lezers, die ook dit boek zullen ^ver slinden", zullen meeleven met elke bonj^ die naar het schip wordt geworpen en met elk schot, dat de dappere beman ning naar deze vogelen des doods zendt Onderzeeërs worden geramd, vliegendé forten worden als mussen neergeschoten^ maar de vijandelijke overmacht is tb groot en als de munitie óp is gaat ook dé „Zeven Provinciën" als een brandende fakkel ten onder i De beschrijving van de tocht in eén open boert naar Nova Zembla en van de avonturen^ die een klein maar dapper groepje Hollanders daar als ware naza ten van Heemskerck in een grot beleeft tot een Russisch vliegtuig hen komt ver lossen, is een stukje zeeraanslitteratuur op zichzelf Dat is iets voor alle Hol landse jongens, die van zee en van varen, van schepen en avonturen in woeste, on herbergzame oorden houden Kapitein Jan van Leeuwen is als sluit stuk van deze trilogie een der spannend ste zeemansverhalen van deze tijd ge worden. A(* BENOEMING BIJ ARCHITECTEN- OOMMISSÏF De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft benoemd voor de duur van twee jaar in de Architec tencommissie voor Noord-Holland, tot lid ir. A. Boeken, Amsterdam (Z.) De inspecteur der genie van het K.N.I.L. generaal-majoor C. H. de Quant, die met spoed voor ziektever lof naar Nederland vertrokken was, is aan boord van de Johan van Ol denbarnevelt overleden. De jaarlijkse bondswedstrijden, uitgeschreven en georganiseerd door de Kon. Ned. Schaakbond, worden dit jaar te 's-Gravenhage gehouden. Bijna 300 schakers zullen in de week van 913 Augustus op de 64 velden slag leveren. Te 's-Gravenhage werd van het dak van de Middelbaar Technische School aan de Sneeuwbalstraat en het Juliana Kinderziekenhuis ca. 75 kg lood ontvreemd. Eveneens werd lood (ca. 25 kg) ontvreemd van de tribune op het H.B.S.-voetbalterrein en ca. 50 kg van het dak van de R K kerk aan de Sportlaan. Door de politie werd de 45-jarige J. M., wo nende aan de Larensestraat. aange houden als verdacht van diefstal van lood uit onbewoonde percelen. De oorlogspensioenen in Frank rijk zullen van 1 Juli j.l. af met 20 procent worden verhoogd. De heer A. J. Rijnberk te Tiel zal 15 Augustus a.s. 60 jaar als tand techniker werkzaam zijn in dezelfde practijk. Thans is de jubilaris werk zaam bij tandarts van Nouhuys, vroeger bij wijlen dr, P. Schoonder- mark. Bij zijn veertigjarig ambtsju bileum werd hij onderscheiden me1" de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De brandweer te Antwerpen heeft gedurende drie dagen een brand bestreden, die aan boord van het Franse stoomschip „Alab", geladen met zinkerts, was uitgebroken. Het erts had door zelfontbranding vuur gevat. Te Pontoise, bij Parijs, is de eerste internationale bijeenkomst van Katholieke studenten in de genees kunde beëindigd. Vertegenwoordigers van 23 landen namen aan de confe rentie deel. Meer dan 100 artsen uit de Scandinavische landen komen 29 Augustus in Denemarken bijeen <>m de oprichting van een bond voor me dische samenwerking tussen Zweden, Noorwegen. Finland en Denemarken te bespreken. Op de agenda staat ook de medische samenwerking met landen buiten Scandinavië. De Sjah van Perzië, die een be zoek aan Frankrijk brengt, is door president Auriol onderscheicVn met liet oorlogskruis. De Finse bark „Viking" is na een reis van vier en een halve maan l met een lading graan uit Australië te Londen aangekomen. Het schip is in 1897 te Kopenhagen gebouwd en is een van de zeer weinige men ge looft, dat het er negen zijn zeil schepen, die de Oceaan bevaren. Kardinaal Enrico Sibilia, „bis schop van Sabia, is te Agnani in de leeftijd van 87 jaar overleden. Hij was reeds enige maanden gedeelte lijk verlamd. Hij Werd in 1935 tn het college van kardinalen opgenomen. Uit de Maas ter hoogte van de sluis te Sint, Pieter is opgehaald het lijk van de Belgische sergeant M. H. Hemerijck, die Maandagmorgen om elf uur bp het zwemmn in de Maas onder Petit Lanaye (B.) was ver dronken. Spanje zal na een onderbreking van tien jaar weer een consulaire vertegenwoordiger in Australië heb ben. Het Belgische ministerie van koloniën heeft besloten, dat erkende of geadopteerde halfbloeden voortaan toegang zullen hebben tot de scholen voor Europese kinderen in de Congo. Een groep Londense medische studenten heeft vijf dagen lang uit sluitend op tabletten van bepaalde samenstelling geleefd. Zij voelden zich na het experiment „uitstekend". Schier eindeloze formaliteiten wachten de Duitsers, die van West- naar Oost-Berlyn willen gaan. Twee Russische douaniers zien toe, terwijl een Duitse vrouw een aantal formulieren invult. „MENEER", zei onze altijd opgeruimde seretaresse, „daar is een man, die U dringend moet spreken". Ik keek op mijn horloge en bedacht hoeveel er nog te doen was en hoe wei nige ogenblikken mij nog restten eer ik op een comité-vergadering moest ver schijnen. „Wie is het?", vroeg ik wrevelig, want op een redactiebureau verschijnt dagelijks een bonte groep mannen en vrouwen. Zij variëren van kwartjesja gers met opgehaalde kinderlijkjes en omver gebotste wagens van melkleve- janciers, tot amateurs, die zich aanbevo len houden voor het waarnemen van de helaas zeldzame werkzaamheden, die een journalist zo nu en dan eens wat prettige ontspanning kunnen brengen Soms zijn het jongens, die een jam pot met de eerste vlinder of meikever laten bekijken, maar vaak ook „bezon kenen", die uitvoerig hun zienswijze over de problemen van de dag uiteen zetten en verlangen, dat de pers daar over zal schrijven. „Een meneer .met 'n actetas", ver duidelijkte onze secretaresse en dat maakte het geval gecompliceerd want heren met actetassen blijven altijd langer dan gehoopt en verwacht wordt. De meneer t^ad inmiddels -huisvrede breuk gepleegd -en stond - buigend in het opengebleven deurgat. „Jansen", zei hij. „Heb ik de eer..?" Hij zette zich voor mijn bureau en maakte langzaam de riem van zijn tas los. „Sedert enige tijd", zei' hij, nadat hij een lijvig manuscript van een kniste- rend papier ontdaan had, „sedert eni ge tijd ben ik tot de overtuiging ge komen dat sluimerende litteraire ta lenten zich in mijn binnenste beginnen baan te breken. Ik heb iets geschapen, dat U een roman zou kunnen noemen, een geschreven cri de coeur. die een prachtig feuilleton zal zijn als de ge- schiedenis.welke thans in Uw blad ver schijnt vandaag of morgen zal eindi gen" „Meneer", zei ik ongeduldig, „we hebben. Hij hief zijn hand bezwerend op en sloeg het titelblad van zijn manuscript om. „Dit is", zei hij, „op prozaïsch ge bied mijn eerste litteraire schepping, maar ik meen met alle bescheidenheid, dat er zekere onmiskenbare kwalitei ten „Waar over gaat het. mijnheer?" „Hij en Zij", riep de bezoeker en hij keek mij vol verwachting aan om niets van de gemoedsaandoeningen te mis sen, welke zich bij 't verkondigen van deze originele vondst op mijn gelaat zouden afspelen. „Hij en Zij" meneer, maar in een geheel nieuwe versie. Een liefde op het eerste gezicht. Vijf ge lukkige huwelijksjaren en dan ..Echtscheiding" veronderstelde ik. .Helaas meneer", zei hij zuchtend en er lag een wereld van leed in zijn stem. „Helaas, meneer maar het gaat niet zo vlug als U blijkbaar veronder stelt" „Inderdaad", zei ik, op mijn horloge kijkend. „Ennehoe komt het dat die twee „Een driehoeksverhouding" legde hij uit. „Er komt iets tussen, meneer, een vampier, een vrouw met het gezicht van een engel maar met de ziel van een demon. Een slang in vrouwenge daante. meneer, die zich kronkelt langs de benen van de jonge man, die zich rondwentelt rond zijn lendenen op weg naar zijn hart". „Verschrikkelijk", 'zuchtte de secre taresse. „Rita", zei ik, „zou je even willen bellen en zeggen dat ik opgehouden ben door een vampik bedoel, dat ik in conferentie ben, maar zo gauw mogelijk zal komen. Wat zei U ook weer, meneer?" „Ik zal U een kleine passage voor lezen", zei hij met een dromerige blik. „Hier, uit hoofdstuk zeven, waar de rampzalige verwijdering tussen man en vrouw tot een aangrijpend gesprek leidt, waar de getortureerde jonge moeder. „Is zij al moeder?", informeerde ik met een wanhopige blik naar de deur. „Helaas, meneer", zei is intussen moeder geworden en dat maakt alles nog verschrikkelijker". „Inderdaad", zei ik met een even lange zucht als die van de gepijnigde vrouw uit het zevende hoofdstk. „En nekomt alles nog terecht? U zult toch wel voor een happy end gezorgd hebben". Hij schudde het hoofd. „Neen, me neer, dat heb ik niet gedaan en dat maakt dit boek juist zo interessant. Er is geen happy end en deze vrouw blijft tot het laatste hoofdstuk de prooi van haar wanhopige gedachten. Kan ik U misschien dienen met een sigaret je?" „Dank U, ik houd het maar bij de pijp. „Wat zei U ook weer van die vampier?" „Een hart, meneer, zo koud als als'.'..; één...." „Ijswafel", zei ik om hem voort te helpen. Hij keek mij een ogenblik onderzoe kend aan. „Ik weet niet", zei hij, „of U de situatie wel helemaal begrijpt. Deze vrouw. De telefoonbel rinkelde luid en na drukkelijk. De groentenveiling van Broek op Langendijk gaf de prijs van de rode kool op en ik nam gretig de gelegenheid te baat om mijn bezoeker nogmaals een wenk te geven. „Acht tot twaalf gulden-tachtig", zei de veilingmeester en hij zal verbaasd gestaan hebben over mijn antwoord want ik vertelde hem, dat ik onmid- -i komen. „Ik moet helaas weg", zei ik, van mijn stoel rijzend Men wacht mij". De bezoeker sloeg teleurgesteld mijn manuscript dicht en schoof het in mijn richting. „Lees het eens aandachtig", zei hij. „Het zal de eerste keer zijn dat U iets dergelijks onder de ogen krijgt. Denkt U. dat het feuilleton, dat nu loopt nog lang. „Nog maanden" verzekerde ik. „On ze Hij en onze Zij zijn elkaar pas ge naderd en zij krijgen elkaar eerst in het laatste hoofdstuk" „Kunt U ook schatten wanneer?" „Ik veronderstel tegen de Kerstda gen?" De heer Jansen haalde zuchtend zijn manuscript naar zich toe. „Zolang kan ik niet wachten", zei hij. „Is er hier nog een andere krant?" „Natuurlijk", riep ik en ik gaf hem het adres van een concurrent. „Zouwen ze daar....?", vroeg hij hoopvol ..Daar nemen ze alles, meneer", ver zekerde ik en hij pakte het manus cript voorzichtig in het knisterende papier en sprak de hoop uit, dat hij mij niet gederangeerd had. Bij de deur keerde hij zich om. „Mag ik U misschien een bundel van mijn eerste verzen sturen?" „Lyrisch?" informeerde ik. „Dramatisch", zei hij somber. Ongecorrigeerd Donderdagmiddag om vpf uur is een ernstig ongeluk op Texel ge beurd, dat een 7-jarig meisje het leven heeft gekost. ■Het meisje, afkomstig uit IJsselstein, logeerde met haar ouders te Den Hel der en aangelokt door het mooie weer, bracht zij Donderdag met haar vader een bezoek aan Texel. Met de bus voor de laatste bootverbinding van Texel reed zij van de Koog naar Ou- deschild. Ter hoogte van de Califor- nische weg stopte de bus om passa giers op te nemen. Daar de chauffeur nogal sterk rem de, verloor het meisje, dat bij 't por tier stond, waarschijnlijk haar even wicht en viel tegen de deurknop, met het noodlottig gevolg, dat zij uit de nog rijdende bus viel. Zij kwam met het hoofd onder het achterwiel van de bus en werd op slag gedood. Naar de Volkskrant meldt, komt er binnenkort meer thee. Nadat de handel voldoende is bevoorraad zou de distri butie worden opgeheven of het rant soen wordt van een half ons per maand op één ons gebracht. Een gebruik van één ons thee per maand is ongeveer het vooroorlogs kwantum. Weersverwachting geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Matige en langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Hij deed het vooreen gulden minder Het was warm geweest. De gehele dag had de zon zijn verzengende stralen naar de aarde gezonden en het lauwe briesje uit 't Oosten bracht geen verkoeling! Geen wonder, dat 's avonds na de arbeid velen het verkwikkende water opzochten in de brede vaart nabij het dorp. Zoals steeds waren er, behalve de zwemlustigen ook toeschouwers die, hangend over de brugleuning, de verrichtingen der zwemmers gadesloegen en verder praatten over allerlei onbelangrijke en ook wel eens belangrijke zaken. „Zie je", zei er een, toen enige ge oefende waterratten boven van de brugleuning in het water doken, „daar is nou geen durf voor nodig". Toen. meerderen daarover hun mening hadden kenbaar gemaakt bleek het, dat de bewuste persoon het „zo gekleed te water springen" veel gedurfder vond! Na een uit daging van de anderen was hij zelf hiertoe bereid maaralléén tegen een premie van 3. Nu daar was een collecte voor nodig. Hier een dubbeltje, daar een stui ver, soms een kwartje, maar toen de f 2.— was bereikt, stokten de giften. Men besloot daarom ook de voor bijgangers voor het komende num mer te interesseren. „Voor drie gulden?" riep de eerste de beste aankomende fietser uit, toen hem het geval was voorge legd. „Ik doe het voor twee!" Er kwam beroering in de menigte. Het contract was toen gauw ge sloten en de sensatie spoedig be leefd. Een natte streep op de asfaltweg bleef als een spoor achter van de vrijwillige drenkeling. „Wat een onderkruiper", mompel de er een (Historisch) Het spijt mij meneer ik ga mor gen met vacantie". Hij boog opnieuw en daalde de trap af. Op zijn gezicht lag de pijnlijke trek, die zo kenmerkend is voor de ge moedsstemming van vele jonge, nog onbegrepen litteratoren. Tj. A, HESTANTE.v JAPONNEN. BLOUSES. KINDER JURKEN; prima irlacco SPORTKOUSEN, vanaf 56 Lange MEISJESKOUSEN zonder punten 82 Nog vele artikelen voor sterk verlaagde prijs, doch op punten HET ZUSJE VAN NYLON, zeldzaam mooie KOUS, 4 p- 3.43 estr. 27. Sinds 1887 Vcor de a.s Feastenl Grote sortering ILLUMINATIE. FITTINGEN. DRAAD. SNOER. ORANJE BOLLETJES. RIJW. en ELECTR. BEDRIJF KAMPIOEN, Zilverstr- 6-8, Alkmaar. TEL 3936 Afgeknipt te koop gevraagd Dameskapper Hoogstraat 4 IJZERMAGAZIJN „DE MAGNEET" v.a. 25 cl. p. pahje HOUTTIL 46. ALKMAAR. Koopkrachtige Lezers Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate m de

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5