FANNY zet twee meter achterstand van estafetteploeg om in twee centimeter voorsprong oiteneinde Vier Nederlandse huismoeders winnen de 4 maal 100 m. unekeris naars-centrum Bergen nluchtvoorstelling eumatiek - erkste mensen ziek Waierpolozevenial eindigi op de derde plaais en jonasi zijn irainer ie waier Achtervolgingsploeg reeds Sn de eerste serie uitgeschakeld Ook het Hockeyteam in de eindstrijd Nederlands record 4x 100 Meter gebroken De uitslagen v. Zaterdag „Fanny" wordt ingehaald Londen was voor de zwemploeg geen Berlijn Het bokstournooi begonnen Revanche op de 5000 M. in Nederland Eerste nederlaag van Nederlands hockeyteam Binnen vier uur sloeg optimisme van wielerploeg in pessimisme over Verwondingen en lelijke gezichten Alle roeiers uitgeschakeld Uw leneeri d wat groter kunnen zijn leiding, die zich steeds be- Dver het niet op tijd klaar gemakkelijk gemaakt door in dit verband kregen de :tra pluimpje voor de ge- bij het trotseren van de de laatste dag een tot ziens toe te roe- ie heer Verolme zich nog hartelijke dank tot alle n en tot de vriendelijke levr Limburg Stirum V Holst uit Amsterdam was alle spelers met hartelijk voor de genotvolle uren ïlenkrocht doorgebracht tij- aagse tennisfeest expositie geopend ïit van „Het Huis met de Zaterdagmiddag voor de n tentoonstelling geopend, van K Niehuis (een twee met enige figuren en een Nieuwenhuis (la lune, wilde beesten^ op- i), H Lugt (zonnebloemen ing aan het Garda-meer), F en rivierland- Eyssen (pastelbloemen, va- n pension), van Jeane Kou- ontwerp bronzen deur, e legende van St Julianus van Gustave Flauber en uwwerken) en Lilo Hub er s kleed) opende als voorzitter van entoonstelling met een en- t zal het oordeel zijn over en jongere genera als dat van een jonge en vorige expositie op de in de Kunst, maar niet in dij. soort, lijn leermeester geen waar- een dergelijk kort- van een leraar niet te ïhten: is miskenning en steeds het deel geweest die iets anders brachten gewend was? Hebben niet Rembrandt, een Van Gogh ook blootgestaan aan over Kunst, al naar zijn onverstand, aldus de voor- te inleiding maakten de rondgang langs het ge was werk, dat zeer ge- er was werk, waarover iteenlopen en waarbij als nneer de meningen om- waarde in het geding es eindigden met een sus- us non disputandum" lezers niet verwonde- icces, hetwelk „De Ber- met hun opvoeringen chtspel „Don Quichot op n Kamacho"hebben be lt VW bestuur aanlei- de Bergense Spelers te ver de mogelijkheid nog stelling van dit geestige an nu reeds ruim 1500 lebben genoten in te las- de bereidwilligheid van edewerkenden, van wie acantiedag voor moesten hiertoe besloten worden, voering zal plaats heb- lerdag 12 Augustus, If acht. Toegangskaarten ar aan het VW bureau ssen, op de affiches ver- >op bussen vanaf het er naar Alkmaar (pl.m. al extra versterkt op- solo-dans zal wederom, e avond, uitgevoerd aevr. JonkerJonker te ;h collegiaal beschikbaar om mej. Annemarie gens een beenblessure kan vervullen, te ver- yijfelen niet, of het ïtheater zal weer tot de i met een opgetogen pu- 15 Augustus gaat weer ik". :he pijnen ondermijnen humeur, het huiselijk toch zo ver niet komen* van Uw lijden uit Uw met Kruschen Salts Uw kwaal aan te val- onzuiver bloed De aan- g van de zes minerale chen op lever, nieten en Uw organen op tot werking Daardoor sneller stromen en on- zuren, kunnen Die toch zijn Uw lijden en pijn Naar- natig worden verwijderd aanrichten en U voelt ge U allengs be- jnen; ook van de angst nieuwe dreiging van Probeer 't met m zoudt ge niet? Vraag r Apotheker of Drogist Mededeling) <r v Zaterdagmiddag klom onze nationale dames-estafetteploeg, die wonder lik genoeg uit vier getrouwde vrouwen bestond, op het podium, geflan keerd door de ploegen van Australië en Canada. Een ovatie klonk uit de tienduizenden op voor deze Nederlandse athletes, die de naam van ons land in de internationale sportwereld schitterend hebben hoog gehouden. Alle vier kregen zjj hun medailles van president Edström, Fanny Blankers-Koen als laatste en een klaterend applaus klonk weer op toen de populaire Am sterdamse athlete haar vierde gouden medaille in ontvangst nam. Voor de vierde maal klonk het Wilhelmus: Ons land had bij de dames athletiek-wedstrijden de meeste gouden me dailles veroverd, zq het dan ook door de fenomenale prestaties van één athlete, die zelfs nog no twee ande— nummers als favoriete had kunnen starten, hoog- en verspringen, doch verstek liet gaan om goed geconcen treerd voor de andere nummers aan de start te kunnen verschijnen. Zaterdag scheen voor de eerste maal r.a vele dagen van regen een vrolijk zonnetje, maar er stond ook een stevig briesje, waarvan de loopsters ongetwijfeld hinder zou den ondervinden. Ondanks deze handicap heeft de Nederlandse damesestafetteploeg het Nederlands record met 0.2 sec. verbeterd en van 47.7 sec. gebracht op 47.5 sec. Reeds driemaal heeft onze ^nationale damesploeg dit sei zoen een tjjd van 47.7 sec. gemaakt in de maand Juni te Eindhoven, een week later te Amsterdam en veertien dagen later te Rome ln de landenwedstrijd tegen Italië. Ook het? „sterke" geslacht kwam in de finale van de 4 x 100 meter uit, doch deze ploeg bezette de laatste plaats. De strijd was door het slechte wis selen van verscheidene ploegen vol komen open met groot-Britannië en Italië als grootste concurrenten van de V.S., hoewel Patton als eerste over de streep ging, werd de Amerikaanse ploeg gediskwalificeerd tot grote ver rassing van iedereen. Daardoor won Groot-Brittannië voor de eerste maal een gouden medaille. Dramatisch einde van de Marathonloop Na een prachtig gelopen course heeft de finish van de Maranthonloop HOOGSPRINGEN DAMES: 1. en Olymp. kampioene Alice Coach man (V. S.) 1.68 m. (Nieuw Olympisch record. Het oude stond op naam van Jane Shiley (V. S.) en Mildred Di- driekson (V. S.) met 1.65 m. sedert 1932 (Los Angelos). 2. Dorothy Tyler (Gr. Britt.) 1.68 m. 3. Ostermeyer (Frankr.) 1.61 m. 4. Beckett (Jamaica) 1.58 m. 5. D. Dred (Canada) 1.58 m. 6. Crowther (Gr. Britt.) 1.58 m. Alice Coachman werd eerste geplaatst doordat zij de 1.68 m. in minder spron gen bereikte dan Dorothy Tyler. 10.000 METER SNELWANDELEN: 1. en Olympisch kampioen Mikaelsson (Zweden) 45 min. 13.2 sec., nieuw Olympisch record. Oud-Olympisch record 46 min. 28.4 sec. op naam van de Canadees Goul- ding, gemaakt in 1912 te Stockholm. 2. Johansson (Zweden) 45 min. 43.8 sec.; 3. Schwab (Zwitserland) 46 min. 2 sec. MARATHON-LOOP: 1. en Olympisch kampioen Cabrora (Argentinië 2 uur 34 min. 51.6 sec; 2. Richards (Gr. Britt.) 2 uur 35 min. 7.6 sec.; 3. Gailly (België) 2 uur 35 min. 43.6 sec.; 4. Coleman (Z.-Afrika) 2 uur 36 min. 6 sec.; 5. Quinez (Argentinië) 2 uur 36 min. 36 sec.; 6. Luyt (Zuid- Afrika) 2 uur 38 min. 11 sec. 4 x 100 METER ESTAFETTE DAMES: 1. Nederland 47.5 sec. (Nieuw Ned. record); 2. Australië 47.6 sec.; 3. Canada 47.8 sec.; 4. Groot-Brittannië 48 sec.; 5 Denemarken 48.2 sec.; 6. Oostenrijk 49.2 sec. 1500 METER BORSTCRAWL HEREN: 1. en Olympisch kampioen Mc. Lane (V. S.) 19 min. 18.5 sec; 2. Marshall (Australië) 19 min. 31.3 sec.; 3. Mitro (Hongarije) 19 min. 43.2 sec.; 4. Scor- daas Hongarije) 19 min. 54 2 sec. 4 x 400 METER ESTAFETTE: 1 en Olympisch kampioen: Ver. Sta ten (Cochran, Bourland, Harmden en Whitefield) 3 min. 10.4 sec.; 2. Frank rijk 3 min. 14.8 sec.; 3. Zweden 3 min. 16 sec.; 4. Finland 3 min. 24.8 sec. 400 METER BORSTCRAWL DAMES: 1. en Olympisch kampioene: Ann Cur- tiss (V.S.) 5 min. 17.8 sec.; 2. Karen Harup (Denemarken) 5 min. 21.2 sec.; 3. Cathe Gibson (Gr. Britt.) 5 min. 22 5 sec.; 5. Helser (V. S.) 5 min. 26 sec. 200 METER SCHOOLSLAG HEREN: 1. en* Olympisch kampioen Joe Ver- deur (V. S.) 2 min. 39.3 sec.; 2. Carter (V. S2 min. 40.2 sec.; 3. Sohl (V. S.) 2 min. 43.9 sec 4. Davies (Australië) 2 min. 43.7 sec. (volgens jury van aan komst was hij echter vierde); 6. Cerer (Zuid-Slavië) 2 min. 46.1 sec. 4 x 100 METER HEREN: 1. Groot Brittannië 41.3 sec. 2. Italië 41.5 sec. 3. Hongarije 41.6 sec. 4. Canada 41.9 sec. 5. Nederland 41.9 sec. voor de Belg Gailly wel een zeer dra matisch einde gehad. Ruim -29 km. heeft deze athleet de leiding gehad en aanvankelijk scheen er voor hem geen serieuze concurrentie te bestaan Maar op de laatste tien kilometer ontwikkelde zich een fantastische strijd om de leiding tussen de Belg Gailly, de Argentijn Cabrora en de Brit Richards. Hoewel Cabrora en Richards om de beurt een poging deden de dappere Belg van de kop te verdringen, hield Gailly uitstekend vol en als eerste kwam hij het Wem bley Stadion binnen. Nog dacht een ieder, dat deze ma rathon door de Belg zou worden ge wonnen, maar een dramatische finish maakte een eind aan deze verwach tingen. Cabrora, die vrij dicht achter Gailly liep, bleek nog zoveel reserve te bezitten, dat hij met een fantasti sche spurt de volkomen uitgeputte Eelg passeerde, waarna deze ook nog, ontmoedigd als hij was, door Richards werd ingehaald. Met grote moeite wist Gailly zich over de eindstreep te worstelen, waarna hij in elkaar zakte. O— De nieuwe kampioenen 4 x 100 METER ESTAFETTE DA MES: Nederland 47.5 sec.; HOOGSPRINGEN DAMES: Alice Coachman (V.S.) 1.68 meter; 1500 METER BORSTCRAWL: Mc. Lane (V.S.) 19 min. 18.5 sec.; 4 x 400 METER ESTAFETTE HE REN: Ver. Staten, 3 min. 10.4 s.; 10.000 METER SNELWANDELEN: Mikaelsson (Zweden) 45 m. 13.2; MARATHONLOOP: Cabrora (Ar gentinië) 2 uur 34 min. 51.6 sec.; 400 METER BORSTCRAWL DA MES: Ann Curtiss (V.S.) 5 min. 17.8 sec.; 200 METER SCHOOLSLAG HE REN: Joe Verdeur (V.S.) 2 min 39.3 sec.; 4 x 100 METER ESTAFETTE HE REN: Groot-Brittannië 41.3 sec. Onze Olympische kampioene mevr. Fanny BlankersKoen arriveert van daag om 14.14 uur aan het Centraal Station te Amsterdam. Aan het sta tion wordt zij verwelkomd door een commissie van ontvangst, waarna zij zich per auto lang de volgende route: C.S., Westelijke afrit, Prins Hendrik kade, Damrak, Damstraat, Oude Zjjds Voorburgwal naar het Amsterdamse Stadhuis zal begeven, waar zij door Burgemeester en Wethouders ontvan gen zal worden. Na de ontvangst ten stadhuize be geeft Fanny BlankersKoen zich naar haar woning om door haar buurtgenoten te worden gehuldigd. De route van deze tocht is als volgt: Oude Zijds Voorburgwal, Damstraat, Warmoesstraat, Vijgendam, Dam, Rokin, Vijzelstraat, Weteringschans, Leidseplein, Leidsebosjes, Overtoom, Surinameplein, Haarlemmermeerstr. Het Olympisch zwemtournooi is ten einde. Zaterdagmiddag zqn de laat ste eindstrijden gezwommen en de beslissende waterpolo-ontmoetingen ge speeld. En nog eenmaal ging de Nederlandse vlag de lucht in, zij het aan de derde mast, ten teken, dat onze poloploeg de bronzen medaille had ge wonnen. Dit had men niet kunnen denken en het was geen wonder, dat de jongens hnn trainer Frans Knyper met kleren en al het water in jonasten. Over het algemeen kan men niet ontevreden zijn over de Nederlandse re sultaten. Het was geen Berlijn, waar Rie Mastenbroek de grote ster was en voor Nederland tezamen met Nida Senff vier gouden en een zilveren me daille veroverde. Onze kleine Nederlandse ploeg heeft een woordje meege sproken in het sterke internationale gezelschap. Twee van de drie zwem sters kwamen in de finale 100 meter borstcrawl, drie zwemsters in de eind strijd 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag, Bob Bonte was onder de acht beste schoolslag zwemmers en bleek de snelste zwemmer op orthodoxe wijze te zijn. Bovendien streed de Nederlandse damesploeg met zeven an dere ploegen om de Olympische titel op de 4 x 100 meter estafette. Eenmaal klonk het Wilhelmus in het Olympisch stadion, toen Nel van Vliet haar gouden medaille won. En nog driemaal ging de Nederlandse vlag aan de derde mast de lucht in. Voor de bronzen medaille van Marie Louise Vaessen op de 100 meter borstcrawl, de damesestafetteploeg en het waterpolotcam. 3 x 100 meter wisselslag estafette he ler." 1. Amerika (Stark Verdeur en Ris) 3 min. 14.5 sec.; 2. Europa (VaUerey, Frankrijk, Romain, Gr.-Britt. en Kadas, 'Hongarije) 3 min. 21.3 sec.; 3. Afrika 3 min. 26.1 sec. 3 x 100 meter wisselslag dames: 1. Europa (Karen Harup, Denemarken, Nei van Vliet, Nederland en Fritzie Na- thansen, Denemarken) 3 min. 46.3 sec., 2. Australië 3 min. 53.4 sec.; 3. Amerika 3 min. 53.3 sec. (volgens jury van aan komst derde). 4 x 100 meter borstcrawl estafette da mes: 1. Europa (Fredin, Zweden, Mar.e Louisse Vaessen en Hannie Termeulen, Nederland en Grethe Andersen, Dene marken) 4 min. 32.3 sec.; 2. Amerika 4 min. 39.2 sec.; 3. Australië 4 min. 48.6 sec. 4 x 200 meter borstcrawl estafette he ren: 1. Europa (Nyek, Szatmary, Kadas, allen Hongarije en Jany, Frankrijk) 8 min. 59.9 sec.; 2. Amerika 9 min. 11.3 s.; 3 Australië 9 min. 30.9 sec.; 4. Azië 9 min. 46.9 sec. Waterpolo: Zuid-AmerikaEuropa 2-2 (2-0); EuropaRest van de wereld 3-1 (2-0). Bijna alle records verbeterd Te Berlijn in 1936 werden alle Olym pische records verbeterd, met uitzonde ring van het 1500 meter borstcrawl-re- cord van de Japanner Kitamura, in '32 te Los Angeles gemaakt. En na 12 jaar bleek alles nog sneller te gaan, want het merkwaardige feit deed zich voor, dat weer alle records, behalve ook nu weer dat van de 1500 meter, naar beneden werden gehaald, sommige zelfs een paar maal. In totaal werd achttien maal een re cord genoteerd. Bovendien bracht de Ver. Staten het wereldrecord op de 4 x 200 meter estafette op zijn naam. En nu zijn de zwemwedstrijden voor bij Alle zwemmers en zwemsters gaan terug naar hun vaderland. Hun dagelijks werk zal al hun aandacht weer opvra gen. Vriendschapsbanden zijn gesmeed, adressen en nationale speldjes uitgewis seld en eventuele afspraakjes voor de volgende spelen in Helsinki gemaakt. Maar hoeveel zal daarvan stand hou den? Het intercontinentaal zwem tournooi Ter afsluiting van het Olympisch zwemtournooi werden Zaterdagavond intercontinentale wedstrijden gehouden, terwijl de winnaars en winnaressen fchoon- en torenspringen een demon stratie gaven. Nog eenmaal kreeg men toen een staaltje te zien van het kunnen der beste zwemmers en zwemsters der wereld. Bovendien werd een proefpolowedstrijd gespeeld tussen Zuid-Amerika en een Europese ploeg (met de Nederlander Sa- lomons in doel), waarbij de Zuid-Ame rikaanse regels geldig waren, en een ontmoeting Europa (met Braasem links achter) tegen de rest van de wereld (met Korevaar linksachter). Twee voor name Zuid-Amerikaanse regels, die ver schillen van die der FINA, zijn wel, dat de spelers als er gefloten is, niet stil be hoeven te blijven liggen en dat als er een speler uit wordt gestuurd, deze ver vangen mag worden. Op de 4 x 100 meter estafette dames kwamen Marie Louise Vaessen en Han nie Termeulen uit, terwijl Nel van Vliet in de 3 x 100 meter wisselslag estalette zv/om. De uitslagen luiden: Een foto van de beste neger-loper der Ver. Staten, Harrison Dillard, genomen vlak nadat hij het Olym pisch kampioenschap op de 100 mtr. Zaterdagmiddag werd een aanvang gemaakt met het Olympisch bokstour nooi, waarbij aan Nederlandse kant meedingen: Vlieggewicht: H. A. H. Corman (Gro ningen); Vedergewicht: N. Linneman (Amsterdam); Lichtgewicht: J. Remie (Breda); Weltergewicht: F. van Kempen (Rotterdam); Miiddengewicht: J. Schu- bart (Groningen)Halfzwaargewicht: H. Quentemeyer (Indië). Er zijn in totaal 206 deelnemers: 26 in het vlieggewicht, 30 bantamgewicht, 30 vedergewicht, 28 lichtgewicht, 26 wel- tergewicht, 25 middengewicht, 24 half zwaargewicht en 17 zwaargewicht. Er werd begonnen met de vlieggewichten en als vijfde partij van de eerste ronde stond de ontmoeting Corman (Neder land) tegen Rassaeli (Iran) op het pro gramma, die door Corman met ruim verschil op punten werd gewonnen. Later op de avond kwam de Rotterdam mer Frits van Kempen tegen de Pool Chijohla in de ring in wie hij zijn meerdere moest erkennen. Dez_ neder laag is niet te verwonderen, want de Pool ontpopte zich als een technisch bokser met een zeer sterk incasserings vermogen. De derde Nederlander, J. Schubart uit Groningen behaalde een fraaie punten- overwinning op de Tsjech Prihoda, die zich meer vechter dan bokser be toonde. Dat de jury de bokser boven de vechter verkoos stemt ons tot vreugde, want de meeste onzer deel nemers zijn stijlboksers en wanneer de jury hiervoor oog heeft is het lang niet onwaarschijnlijk, dat ons boks-team met behoorlijke resultaten naar Neder land zal terugkeren. Naar het A.N.P. verneemt is het zeker dat Reiff (België), Zatopek (Tsjecho- slowakije), Slijkhuis en Ahlden (Zwe den), de vier lopers, die op de 5000 me ter te Londen bij de Olympische Spe len een dominerende rol hebben ver vuld, Zondag 15 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de internationale wedstrijden, zullen deelnemen op de 3000 meter, maar de mogelijkheid bestaat ook op de 5000 me ter, hetgeen dus een Olympische revan che zou betekenen. Deze wedstrijden beloven overigens toch buitengewoon belangrijk te wor den. Bij de heren zullen verder aan de start verschijnen de Panamese sprinter Labeach, de 400 meter loper Reardon (Eire), de polsstokhoogspringer Kaas (Noorwegen), Treleoar (Australië), Hartmeyer (Zwitserland), Braekman (België) en nog verscheidene Finse, Belgische en Zweedse athleten. Bij de dames mag men er rekening mee houden, dat Fanny Blankers-Koen zal starten, evenals de bekende Austra lische sprintster Strickland. Karen Harup de fenomenale Deense zwemster in de eindspurt Pakistans hockeyteam is thans ge- acclamatiseerd in Londen. Deze elf meesters uit de hockey-hogeschool vertoonden Zaterdagavond op de Lyons Sportgrounds te Sudbury in Londen zo'n geperfectionneerde tech niek, dat ongeveer 5000 toeschouwers in extase geraakten. Weergaloos han dig, met de bal als het ware aan de stick gekleefd, sneden hun aanvallers vele malen met kort en mathema tisch zuiver samenspel door onze hardzwoegende middenlinie en ware de rustige Drijver er niet geweest, dan zou de nederlaag der oranjehem den waarschijnlijk nog groter zijn geworden. Ondanks de 61 nederlaag heeft on ze ploeg zeer goed gespeeld, beoordeeld naar Europese maatstaf. Uitblinkers waren bij ons derhalve Drijver, Krui- ze, wiens handigheid nauwelijks voor die der Pakistanspelers onderdeed en natuurlijk ook Esser, die eindelijk eens tegenstanders van zulk kaliber had ge troffen, dat hij geen enkele maal zijn Welbekende rennen langs de lijn met succes kon volbrengen. Dit elftal van Pakistan bestond fei telijk uit elf superspelers. Dat ons land van zo'n ploeg verloor, is zelfs met een 61 nederlaag nog geen schande. Want onder de voet werden de oranje hemden niet gelopen, al waren de te genstanders natuurlijk flink in de meerderheid en al beperkten onze aan vallen zich min of meer tot uitvallen. Niettemin heeft keeper Moghal niet stil gezeten. Onze linkerwing wist in samenwerking met Bromberg herhaal delijk zeer gevaarlijk door te dringen en had met wat meer veine zeker een hogere score kunnen bereiken. Intussen sneden de Pakistan gooche laars met korte naar onze begrippen voorzichtige stootjes, waarmede zij el kaar de bal op een gouden schaaltje toespeelden, vele malen door onze middenlinie. De wedstrijd werd door dit kundige spel, alsmede door de lan ge harde slagen, waarmede de onzen elkaar de bal trachtten toe te spelen, zeer snel en de mooiste, die ons elftal tot dusverre heeft gespeeld. Het sa- De Nederlandse wielerploeg was Zaterdagmorgen in een zeer optimisti sche stemming. Men had goede hoop dat Hijzelendoorn zich op 1000 meter voor de demi-finales zou kwalificeren, terwijl de algemene verwachting was dat de achtervolgingsploeg, Blankenauw, Faanhof, Harmans en Voor- ting, hun serie wel zouden winnen. Meerdere malen hebben wij er op gewezen, dat de Nederlandse ploeg die ons bij de Olympische Spelen moet vertegenwoordigen o.i. niet de sterkste is die wjj kunnen afvaardigen, zodat de nederlaag van de achtervolgers ons in het geheel niet verwondert, ondanks het feit dat wij tegen beter we ten in toch nog op een gunstig resultaat hadden gehoopt. Dat Hijzelendoorn door het, op zijn zachtst uitgedrukt, dwaze rijden van de Uruguayer Rocca, ten val werd gebracht is een extra pech, doch ook zon der deze pech hadden wij de kansen van de Amsterdammer niet hoog aan geslagen. Uruguyaer bezig was de sprint te win nen door Hijzelendoorn onder de rode lijn te passeren. Het was moeilijk uit te maken wat er zich op dat moment pre cies had voorgedaan. Wel zag men Hij zelendoorn nog voordat hij de eind streep bereikt had, vallen, terwijl Rocca nog enige meters doorreed om vervol gens driemaal over de kop te gaan en eveneens neer te smakken. De gewonde Nederlander, wiens gelaat hevig bloed de, draaide zich langzaam op zijn rug om, strekte zijn armen uit en bleef zo liggen, totdat men hem per brancard naar het middenterrein vervoerde waar een diepe snede boven het oog gecon stateerd werd, die overbrenging naar een hospitaal vereiste. Rocca wentelde zich onmiddellijk na zijn val in hysterische gilbuien over de grond zodat hij door verschillende hel pers vastgehouden moest worden. Later bleek hij echter vrijwel niet gewond en hij kon zelfs, zonder daarbij geholpen te worden, van het middenterrein naar het rennerskwartier lopen. De wedstrijd tussen Hijzelendoorn en Rocca zal hedenmorgen worden over gereden, waarna de Britse wereldkam pioen Harris in de kwartfinale tegen de winnaar van deze race moet uitkomen. Deze beslissing was gebaseerd op het feit, dat Hijzelendoorn bij zijn val de eindstreep niet gepasseerd was, men hier met amateurs te doen had en dit Olympische wedstrijden waren, waar voor enige consideratie gebruikt mocht *-.or:.en. Hijzelendoorn heeft dus nog een kans om de kwartfinale te winnen maar gezien zijn toestand niet veel kans om Harris te verslaan. Ook zal het te be zien zijn of hij volledig fit zal zijn voor de wereldkampioenschappen. Onze achtervolgingsploeg heeft er wei nig van terecht gebracht. Reeds spoedig breek, dat Blankenauw het tempo niet kon volgen in de heat tegen Uruguay en hij werd dan ook spoedig losgelaten. Maar er haperde ook wat met het over gebleven drietal, dat met ongeveer 70 meter door Uruguay werd geklopt. Was de stemming bij de wielerploeg voor de wedstrijden optimistisch, vier uren later was de stemming geheel omgedraaid. Hijzelendoorn lag met een pijnlijk vertrokken gezicht in het renners kwartier, terwijl de in de eerste ron de uitgeschakelde achtervolgingsploeg elkaar met lelijke gezichten zat aan te kijken. Blankenauw zat met zijn hoofd tus sen zijn handen en tranen in de ogen te luisteren, of niet te luisteren, naar de ruziënde Harmans, hetgeen weinig goeds belooft voor de wegwedstrijden waaraan meerdere leden van de ach tervolgingsploeg zullen deelnemen. Vandaag krijgt Hijzelendoorn nog een kans Het ongeval van Hijzelendoorn was het gevolg van een geweldige eindspurt van de Uruguayer Rocca in de tweede heat van de achtste finales, waarbij de menspelen met de kleine bal, die zij nimmer met hun stick schenen te mis sen, ging onze tegenstanders bijna zo gemakkelijk af als de prof. voetbal lers, voor wie het stoppen of opvangen van de grote voetbal kinderwerk is. Zij speelden op witte gymnastiekschoe nen en zijn zeker nog tot beter spel in staat wanneer ze tegen India moeten komen in de finale, omdat ze tegen Europese ploegen, die nu eenmaal har der spelen, dan zij gewoon zijn, nog steeds enige angst voor botsingen to nen. Nederland in halve finale ♦egen India De eerste ronde van het Olympisch hockeytournooi is tevens ten einde. De halve competities in de drie groepen zijn gespeeld en het resultaat is, dat India in groep a. Groot Brittannië in groep b en Pakistan in groep c kam pioen zijn geworden. In de laatste en grootste groep is ons land als tweede geëindigd, zodat het in de Maandag avond a.s. in de Empire Stadium Wem bley te spelen halve finales is geplaatst. Om zes uur wordt begonnen met de wedstrijd India—Nederland, om half acht volgt de tweede halve finale tus sen Pakistan en Groot-Brittannië. Don derdag a.s. volgen tenslotte de finale en de strijd om de derde en vierde plaats. De eindstand in de drie groepen luidt als volgt: Groep A: 1. India 3 3 0 0 19—1 6 2. Argentinië 3 111 5—12 3 3. Oostenrijk 3 0 2 1 210 2 4. Spanje 3 0 1 2 3—6 1 Groep B: 1. Groot-Britt. 3 2 10 190 5 2. Zwitserland 3 1 2 0 4—2 4 3. Afghanistan 3 111 3—9 3 4. Ver. Staten 3 0 0 3 116 0 Groep C: 1. Pakistan 4 4 0 0 203 8 2. Nederland 4 3 0 1 118 6 3. België 4 2 0 2 6—8 4 4. Frankrijk 4 0 1 3 49 1 2. Denemarken 4 0 1 3 4—17 1 23 250 Na een fraaie race met harde wind en stroom tegen heeft de ongestuurde vier van de Delftse Sportclub, de laat ste Nederlandse boot, die nog in dQ strijd was te Henley, Zaterdagmiddag in de halve finale tegen de vier van Italië, die tevens Europese kampioe nen zijn, eervol het onderspit gedol ven. De tijd van Italië was 7 min. 15 sec., die van Nederland 7 min. sec. Beide ploegen startten in tempo van 42 en lagen tot op meter gelijk. Na 400 meter nam Italië met 38 slagen per minuut de leiding en vergrootte die geleidelijk tot één lengte bij de 750 meter. Het tempo van beide ploegen was toen gedaald tot 33. Op de helft van de baan dre ven de Nederlanders naar het midden van de rivier af, terugsturend naar hun buitenbaan verloren zij opnieuw een volle lengte. Vanaf de 1250 meter lijn, tot;n de Italianen reeds een voor sprong van 2% lengte hadden, deden zij het kalmer aan. 100 Meter voor de finish verhoog den de Oranjehemden het tempo, doch slaagden er niet in noemenswaard in te lopen. Met een achterstand van 2% lengten gleden zij door de finish. Beide Nederlandse boten zijn nu uit de strijd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3