Stad en Omgeving. r 753 Kilometer a l'auto - stop AV«'Vo, M Êi HIV Amsten onze Dagboek van drie vagebonden a Liftend naar hei Zuiden Siem Nieuwenhuizen in „Baron Kneut" Burgerliike Stand Zuid-Scharwoude Stompetoren. Harddraverij onder de man Egmond aan Zee. Afscheidsavond Engelse gasten Congratulations Noordscharwoude. St. Pancras. Bergen. Nieuwe excursie van Jan Ivangh Hensbroek. Een rustige kermis Koedijk. Het gouden echtpaar De Rijp. Postduiven vlogen Kalverdijk De harddraverijen IJmuiden. Visserij-besommingen Langedijk. Marktoverzicht Beemster. Marktberichten Tijdelijk regen Schoort. Congres van de T.J.O. AGRARISCH NIEUWS Tuberculosebestrijding onder het rundvee Bloembollen naar Duitsland Subsidieregeling kleine boerenbedrijven r~ WIJNEN. Gastvrijheid in glazen Alkmaar, Telef. 2585 Gezin is heri Zweden verslaat Denen StraatzwerversWe zijn straatzwervers geworden. We zjjn van „nette" mensjes uit de maatschappij, die zo goed als dat gaat trachten mee te lopen in de tredmolen van het dagelijks leven en die daarin dikwijls niét en een enkele maal ook eens wèl slagen, gedegradeerd tot vagebonden die in hooibergen en sinistere mansardetjes slapen, die in hun onderhoud voor zien door op kermissen en in cafétjes muziek te maken. Dit leven is rijk! Dit leven is schoon! Wij hebben de zwerversromantiek leren begrijpen en ons het blijmoedige en zorgeloze, dat iedere zwerver in zich heeft eigen gemaakt. Politieke vraagstukken hebben onze aandacht niet meer. Wij mengen ons niet meer in twistgesprekken over de moeilijk heden van het dagelijks leven. Het probleem van dood en leven bestaat voor ons niet meer. De zwerver Den Doolaard is onze geestelijke vader geworden en alle straatmuzikanten, degenslikkers en slangenmensen van Parijs zijn onze broeders. hun schriftelijk medegedeeld op een prachtig vel papier. Wist hij dat de mensjes lezen noch schrijven konden? Wist hij, dat hij meer diende te doen? Wist de gemeente Mechelen dit? Of de Belgische staat? Wij hebben ons dit 's avonds in onze tent afgevraagd, en we hebben gevreesd van niet. Neen, wij zijn geen „nette" mensjes meer! Wij horen bij de straatzwervers en we willen hun leven leven, Dat is een onbezorgd, blijmoedig leven van trekken, steeds verder trekken. MECHELEN. „Ewel zulle, zijde ge Ollanders? Ja, ik zie't an 't vlag! Drink een pintje en speul wa leekes!" Dat werd ons toe geroepen, toen we juist vóór een café van de vrachtwagen van P. Mijts kro pen, welke laatste ons van Alkmaar naar Mechelen had gebracht. Onze Vo- lendammer costuums hadden direct veel bekijks. (We waren op dat mo ment Groothuizen uit huize L.O.L., die de costuums geheel gratis had afge staan, dankbaarder dan ooit). Aan spe len ontkwamen we niet. We keken el kaar een ogenblik met een tikje angst aan, maar de kop moest er toch een maal af, zoals men dat pleegt uit te drukken en dus werden acordeon, guitaar en rhumba kegels te voorschijn gehaald, en speelden we als „intro" Maria de Bahia. Men was verrukt. Vooral toen we begonnen met „O vis sersmeisje" en „Ik heb je lief, Amalia". 's Middags op de markt (we durfden toen; het was net als bij het zwemmen: we moesten er eerst even dóór) hebben we al die Maria's, Treésjes, Amalia's en Louises nog eens de revue laten pas seren. Het gastvrije Mechelen leverde ons 300 francs op. We konden voldaan Zijn, en we waren het. Die avond sloegen we even buiten Mechelen in een prachtig brokje na tuurschoon onze tent op. Vlak bij ons kampement stond een klein hutje en we zijn 's avonds even een praatje we zen maken. En daar hebben we van nabij een stuk tragiek aanschouwd, dat wij voor dien stellig niet als waar zouden heb ben aanvaard, als het ons verteld was geworden. In het hutje Jubellaan 16 woonde de 84-jarige Qregorius Massa, vroeger lompenkoopman, maar reeds lang niet meer in staat veel te werken, omdat z'n hart te veel verzwakt was. Met hem woonde hier zijn vrouw Loui se Blondeau, 63 jaar en nagenoeg blind. Een arts uit Mechelen had op last van de gemeente een onderzoek ingesteld en in het linkeroog zeer ernstige af wijkingen geconstateerd. Hij had het Toen we de volgende morgen af scheid kwamen nemen moest père Gre- goire ons nog even z'n gramofoon to nen (model 1911). De plaat ging veel te vlug en het was één stuk piepen en kraken. Maar we zeiden dat het prach tig was en Gregoire glom van geluk. VERDER ZUIDWAARTS. Gulheid en hartelijkheid zijn enke le typische kenmerken van de Belgen. Neem bijvoorbeeld de douanen aan de Frans-Belgische grens, ten zuiden De bekende revue-komiek Siem Nieuwenhuizen komt Zondag 15 Aug. 8 uur met zijn gezelschap in 't Gulden Vlies met een vacantie-programma bij uitnemendheid. Nog eenmaal wordt de grote revue-schlager „Baron Kneut" ten tonele gebracht. In dit stuk heeft Siem Nieuwenhuizen al zijn capaci teiten en ervaringen van 50 jaar toneelloopbaan gebundeld tot een grote klucht. Een ontspanning, die ze ker in deze tijd goed past. Geboren: Jacobus, z. v. D. J. Wij mans en M. Klok; Rommertina C„ d. v. J. G. Postma en A. Kluft; Theodorus P., z. v. P. Knijn en A. Evers; Petrus J., z. v. T. Goudsblom en C. Müller; Wijnanda, d. v. E. van Wendel en G. Nierop Groot. Gehuwd: Petrus yan.de Burgt en Cornelia Vrouwe. MOTOR-ONGELUK Maandagmiddag kwam M de Nijs uit Zuid-Scharwoude met zijn motorfiets ln botsing met een luxe wagen Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was beduidend van Mousj waar we Maandagavond ar riveerden. Men zag onze instrumenten en het duurde niet lang of we speel den in het grenscafé. (We pierden om Appie's woorden te bezigen). Toen we enige tijd gespeeld hadden, wilden we opbreken, want het was onze bedoe ling, die dag nog verder te liften. De douanen zeiden echter, dat er des nachts een auto zou komen, die linea recta naar Parijs zou gaan. Eh bien. dan zouden we tot zolang nog maar wat spelen. En intussen werden we rijkelijk getracteerd op wijntjes. Het werd duchtig gezellig. Maar er kwam géén auto. De ganse nacht niet. De volgende morgen ver namen we dat het grenstation 's nachts niet geopend wasOnze enige troost was een verdienste van 100 Bel gische- en een 250 Franse francs. De volgende dag liftten we met grote Camions via Reims naar Parijs. Boven op de wagens, zes of zeven meter van de begane grond, met harten vol van de bekoring van het Franse Ardennen- landschap. Het land schap met z'n glooi ende graanvelden, z'n hier en daar oprijzen de boomgroepen, z'n plotseling achteloos ergens in een vallei neergeworpen of te gen een heuvel ge plakte dorpjes en stadjes. Totdat we tegen twaalf uur 's nachts de millioenen lichten van Parijs voor ons zagen op doemen. Ons voorlo pig einddoel. MARINUS SCHROEVERS Dinsdag werd aan de Oterlekerweg een harddraverij onder de man ge houden van boerenpaarden. Hiervan verschenen er 22 aan de start. De starter, de heer C. Spaan te Koedijk, zorgde voor een vlot verloop, zodat na verschillende mooie ritten de uit slag als volgt kon worden vastge steld: le prijs: Jet, eigenaar J. Bijvoet to Beemster; 2e prijs: Lazon, eigenaar K. Wagenaar te Oterleek; 3e prijs: Karei, eigenaar J. Broersen te Scher- meer; terwijl aan de volgende paar den ieder een 4e prgs werd toege kend: Tarzan, eigenaar K. Govers te Schermeer; Engelientje van J. Broer sen te Schermeer en Peter van Wb. Groot te Starnmeer. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door de heer D. Kramer Gignis in café Zwart. Spreker dankte de vele medewerkers en pikeurs; een speciale troostprijs werd aangeboden aan de oudste pikeur, de heer Jb. Zomer te Stompetoren, die, hoewel de 60 al gepasseerd zgnde, een bijzonder goed figuur sloeg. OPVOERING „JOOP TER HEUL" Ter gelegenheid van Kermis-Maan- dag werd in café Zwart door Aurora het bekende toneelstuk „Joop ter Heul" opgevoerd. De titelrol werd vlot ge speeld door Nel Vries, terwijl de rol van Julie, de zuster van Joop ter Heul goed werd weergegeven door mevr. D. Kieft-Glijnis. Het eerste bedrijf, waar in wij de gehele „Jopopinoloekikoclub" bijeen zien, sloeg bijzonder goed in. Aan het slot bracht burgemeester Posch een speciaal dankwoord aan de vertolkster van „Joop ter Heul" en aan de heer D. Kay uit Oterleek, die plotseling was ingevallen voor een speler, die door een ongeval verhin derd was. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) BIOSCOPEN: Harmonie-Theater: 7.30 uur De beste jaren van ons leven, 14 jaar (ge prolongeerd). Woensdag 2 uur matinée. Victoria-Theater, 8 uur: Complot in Quebec, 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie. matinee. Cinema Americain, 8 uur: Lichtelijk ge schift, 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. EXPOSITIES. Bergen: Kunstzaal Boendermaker en Huis met de Pilaren Expositie. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Zomerbad en Pesie's bad 21 gr. Celsius. METAALWARENFABRIEK. Met de bouw van een metaalwaren- fabriek van de firma Veltkamp uit Amsterdam, op het terrein naast de gasfabriek, is nu een aanvang ge maakt. In deze fabriek, waar elec tro en radio-artikelen zullen worden vervaardigd, zal voor 40 Egmondse ar beiders werkgelegenheid zijn. PROPAGANDAFILM. Donderdagavond om 8 uur zal in de zaal van De Vergulde Valk de pro pagandafilm der N.- en Z.-Holl. Red ding Maatschappij worden vertoond. Als bijzondere attractie is hieraan verbonden, dat iedere 10e bezoeker een tocht met de reddingboot mag maken, in de loop van de maand Augustus. De vacantie die het groepje Engelse kinderen uit Bath in Alkmaar door maakte zal spoedig ten einde zijn en langzamerhand wordt er weer aan ver trekken gedacht, want Donderdagmor gen zal de trein van 7,10 uur hen weer naar Hoek van Holland voeren. Gisteravond werd in de feestelijk versierde Aula van het Gymnasium 'n afscheidsavond georganiseerd waar de Engelse gasten met hun pleegouders vertegenwoordigd waren. Op gezellige dansmuziek werd me nig dansje gemaakt, hoewel het ons opviel, dat meerdere Engelse jongens en meisjes zich vrij moeilijk lieten noden om actief deel te nemen. Natuurlijk ontbraken op deze avond ook niet de traditionéle afscheidsspee- ches, waaruit weer eens overduidelijk bleek, dat de band tussen Bath en Alkmaar geen denkbeeldige is. Mr. v. Hilten sprak de gasten toe, bedankte voor aller medewerking en hoopte dat het afscheid slechts een tot weerziens zou betekenen. Namens de Engelse gasten sprak de leider van het gezelschap, de heer Jones, hartelijke dankwoorden, waarin hij ook de bur gemeester van onze stad betrok, die persoonlijk in de zaal aanwezig was. Twee jongens en een guitaar, Jan Untied en Klaas Sluijs, zongen enige liedjes uit hun voor de Alkmaarders bekende repertoire, terwijl twee meis jes een typisch Hollandse klompendans uitvoerden, die vooral bij de .gasten buitengewoon in de smaak viel. De medewerking aan deze zo zeer geslaagde avond is geheel belangeloos gegeven en vooral de muziek verdient hiervoor een hartelijk woord van dank. To day is a day of joy for our English guests. Joyce Ubham knows why, because to day is her birthday. We suppose, this is the first time, she spends the 11th of August abroad, which no doubt, is a sensation in itself. And besides, when you will be home again, Joyce, your birthday starts all over again, when you'll find your self surrounded by your own family. Many happy returns of the day, Joyce, and don't forget your Alk maar friends! DE GONDELVAART Deelnemers aan de gondelvaart mogen de laatste week voor de feestelijkheden gebruik maken van de Zuidzijde van de ,,veilingkap" van de Noorder-Marktbond Een allezins *e waarderen geste van het veilingbes%ur BEROEP AANGENOMEN. Aangenomen is bij de Ned. Herv. kerk het beroep naar Wieringermeer door ds. C. G. Wiegers te St. Pancras. GESLAAGD. Een dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot, de heer N. Koning voor het te Amsterdam gehouden examen electro-techniek. Vanavond om half acht vertrekt v/eer een excursie onder leiding van Jan Ivangh van de Lindeboom aan de Hoflaan. Bovendien zullen bij vol doende deelname nog enkele excursies volgen. Een 300-tal mensen heeft deel genomen aan Ivangh's werk in Ber gen en Schoorl, en allen waren zeer enthousiast. Over enkele weken wordt begonnen met de voorbereiding van de lezing, die Ivangh zal gaan houden. Deze winter zal hij door middel van zijn eigen getekende plaatjes laten zien, wat er dit jaar voor moois te be leven was. LOOP DER BEVOLKING. Aantal inwoners per 1 Juni 1948: 3748 mannen, 4476 vrouwen, totaal 8224 per sonen. Vermeerderd met 18 mannen, alzo per 1 Juli 1948: 3766 mannen, 4476 vrouwen, totaal 8242 personen. De driedaagse kermis te Hensbroek, van Zondag tot en met Dinsdagj heeft een rustig verloop gehad Op initiatief van de plaatselijke voet balvereniging „Landvogels" waren voor Zondagmiddag wedstrijden georganiseerd, waarvan door de dorpsomroeper Zater dagavond nog den volke kond werd gedaan Helaas trad het noodweer als spelbreker op, beter nog gezegd, moesten de ont moetingen worden afgelast Voor een gevulde zaal bracht het West- Fries Klein-toneel uit Spanbroek, onder leiding van Jo van Vliet in café Kossen Maandagavond een echt kermisstuk „Men sen in Pension", wat een succes geworden is Spel en rolkennis waren subliem Het is welhaast onnodig te vermelden, dat de danslustigen zich gedurende deze dagen hebben kunnen amuseren BURGERLIJKE STAND Geboren Dirk K, zoon van J P Leegwater en G Schenk Getrouwd Cornelis Nibbering te De Rijp en Agatha A Smit Zoals wij gisteren meldden herdach ten de heer en mevr. SlootenKeizer te Koedijk het feit,dat zij een halve eeuw getrouwd waren. Bijna 30 jaar vervulde de bruidegom in dit dorp de functie van veldwachter en door zijn humaan 'optreden verwierf hij allen achting. Wij plaatsen hierbij de foto van het gouden bruidspaar. cappillair-actieve tandcream met FLUORGAA1S tegen A tandbederf! A De wedvlucht vanaf Vilvoorde, België, werd gevlogen door jonge duiven De af stand was 184 km Er waren weer heel Wat duiven verzon den door de leden van de Postduivenver eniging „De Reisduif" De duiven van de dertien eerst binnen komende waren van de heren P Riteco, nr 1, 5( 7, 10; M Middelkoop 3, 4, 8; J Slootmaker 2; W v d Hof 6, 9; J Wit 11 12, 13 De snelste duif deed er ongeveer l1/: uur over en vloog dus met een gangetje van 113 km per uur op huis aan Aanstaande Zondag zal worden gevlo gen vanaf Mons, een afstando van 250 km Maandagmiddag werd een kortebaan harddraverij gehouden Deze is begun stigd door goed weer uitstekend ge slaagd, hoewel de opkomst van het pu bliek beneden de verwachtingen bleef Aan de start verschenen 23 paarden, waaronder verscheidene dravers van na tionale bekendheid De spanning zat er dan ook best in De uitslagen waren: le Integrity Scott, eigenares mevr Ruben, berijder J van Leeuwen; 2e Abdullah Scott, eigenaar en berijder Kat; 3e Eduard Anvil, eigenaar en berijder P Koster; 4e Laetare A, eigenaar W de Boer, berijder J Wagenaar De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 2028 kisten De besom mingen waren: IJM 8 „En Avant" f 11,550; B „Libra" f 8370; 78 „Hollandia" f6188; 1 motortrawler f4100; 214 f 1898; 343 f213; 79 f 1530; 213 278; HD 79 f 3769; VD 9 f247 Het is de laatste weken druk aan de veilingen Grote partijen en talrijke pro ducten worden aangevoerd en het enige, dat zorg baart, is de afzet Dank zij de export is tot heden voorkomen dat de aangevoerde producten als veevoer weg gaan of zelfs vernietigdd moeten worden De grootste afnemer is weer als vroeger Duitsland Er zit maar één bedenkelijke kant aan deze hele geschiedenis en dat is de betaling Want daarvan staat nog Weinig vast en al beschikt men wel over de nodige fondsen om een eventuele strop te dekken, het is natuurlijk de bedoeling niet Onder de aanvoer namen de vroege aardappelen tijdens de afgelopen week nog een beduidende plaats in Voorts kwamen blanke en blauwe Eigenheimers, Koop- mans blauwe en Bevelanders De prijzen variëerden van f6,50—f9,00 Deze laatste prijs wisten de rode Eerstelingen te be dingen De aanvoer was bevredigend De aanvoer yan tomaten had niet veel te betekenen en de prijzen handhaafden zich vrijwel: A f20—f28 en B f 10—f20 De koolsoorten waren goeddeels afhan kelijk van de buitenlandse markt Voor de rode kool lag de notering weinig boven de minimum-prijs en de Groenfese heeft een gedeelte van de aanvoer uit de markt moeten nemen Gele met blad deden het goed: f 12—f 18 Dit product werd vrijwel uitsluitend geëxporteerd, daar het bin nenland er geen belangstelling voor had Zonder blad bracht de gele maar weinig meer dan de minimum-prijs op Met de witte kool ging het ook zo De prijzen zijn de afgelopen week zelfs nog enig zins gedaald en lagen voor het grootste deel van de aanvoer op f 5 als maximum De aanvoer beliep 150,000 kg Bloemkool bleef goed prijshoudend en vond een tamelijk gretige markt in het binnenland De prijzen voor de beste kwaliteiten liepen van f 30—f 40 Met de bieten blijft het sof Als het met dit product zal gaan als het vorige jaar, kunnen de telers weer vooruit! De^prijs is f 3,50 De sorteringen liepen in prijs weinig uiteen Uien deden het over het algemeen vrij goed Hierop vormden de zilveruien ech ter een uitzondering, want dit product kon nauwelijks boven de f5 uitkomen Gele uien noteerden van f 10—f 15,50 Nep ging tot f 16,50 De slabonen blijven hoog in prijs On danks de veel grotere aanvoer liepen de noteringen tot f 57 met een gemiddelde van ongeveer f 45 De afzet van dit pro duct op de binnenlandse markt liet niets te wensen over Hoewel de huidige noteringen geen en kele voorspelling wettigen, is het toch wel een feit, dat de afzet der producten veel meer moeite vraagt dan het vorige jaar Toen door de abnormale droogte de hele productie door de binnenlandse markt gemakkelijk kon worden opge nomen HEEMRAAD BENOEMD Met ingang van de eerste Donderdag in October 1948 is benoemd tot Heemraad van het waterschap De Beemster^ J H Langendijk, alhier WARMENHUIZEN, 10 Augustus 76,500 kg Aardappelen: Schotse muizen 7,80— 8,60, idem kriel 2,60—2,80, idem drielingen 5—5,70, eigenheimers 5,80—7,90 en bintjes 7,10—7!30; 23,100 kg rode kool 6—6,60; 2000 kg gele kool 7,10—11,20; 41,000 witte'kool 4; 1400 kg slabonen 3847' NOORDERMARKTBOND, 11 Aug. '48. Aanvoer 85000 kg aardappelen: Eerste lingen f 6.10f 7.70; rode eerstelingen 7.50f 7.70; eigenheimers f 6.70f 7.20; blauwe eigenheimers f 6.50f 7.70; bintje f 6.70f 7.80; IJselster f 6.50 f 6.70; Koopmansblauwe f 6.70 en Be velanders f 6.30; 18000 kg witte kool f 4 f 5.20; 1400 kg rode kool f 6f 6.30; 8600 kg gele kool f 6f 13.10 en Slabo nen f 40f 58. LANG. GROENTENCENTR., 11 Aug. Eigenheimers f 6.10f 7.50; Eerstelingen f 7—f 7.70; 45000 kg rode kool f 6— f 8.60; 12000 kg gele kool f 7.10—f 14.10; 7000'kg witte kool f 4; 4300 kg uien f 12.30f 13.40; 1400 kg slabonen f 48 55; 1700 stuks Bloemkool 1 27.50. Ongecorrigeerd Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later plaatselijke opkla ringen en hier en daar enkele regen buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. 294 jonge mensen uit Holland, Enge land, Frankrijk, België, Zweden en Italië, allen dragers van de vijfpuntige groene ster der hope, namen deel aan het zesdaagse te Schoorl gehouden con gres van de in 1938 te Groet opgerichte Tutmonda Junular Organiso. Dank zij de eenheid van taal in dit Esperantis ten-wereldje heerste er geen Babyloni sche spraakverwarring met de daaruit voortvloeiende moeilijkheden en onaan genaamheden. Er heerste al die dagen een gezellige sfeer, oude vriendschaps banden werden verstevigd, nieuwe ge legd. In de grote cantine van de leeg staande barakken van de militairen, waarin de Esperantisten waren gehuis vest, heette de heer W. Bant, voorzitter van het organiserend comité, alle gas ten hartelijk welkom, waarna de burge meester mr. Jochems het congres opende. Spreker zei het op prijs te stellen, dat de Esperantisten voor hun verbroederingsfeest mooi Schoorl had den uitgekozen, wenste allen prettige dagen toe en sprak de hoop uit, dat alle de mooiste herinneringen aan Schoorl mee naar hun home zouden nemen. De heer Krijt, voorzitter van T.J.O., fungeerde als tolk, voor hen, die de in Hollands- Frans en Engels uitgespro ken rede niet konden volgen. Het woord werd verder nog gevoerd door Rossi Vittorino uit Triest, Parker uit Engeland, Rees uit Wales en Marcel Perrin uit Frankrijk. Na dit rhetorische vuurwerk werd deze avond en volgende avonden gevuld met zang, muziek, to neel, volksdansen. De Zondag gehouden werkzitting was gewijd aan interne aangelegenheden en ook de Maandag gehouden conferentie tussen de leerkrachten bracht niets van belang voor de buitenstaander. Behalve tochten door de duinen en langs het strand, werd 'n boottocht van 2 dagen ge maakt naar de kaasstad en Edam, waar de congressisten dank zij de goede zor gen van de heer Geurts, bij particulie ren werden ondergebracht. Deze tocht viel buitengewoon in de smaak, zo goed, dat een onverstoorbare Engelsman uit zijn gewone doen raakte, en zijn Espe ranto vergetende, enthousiast uitriep: „beautiful, beautiful". Het volgende jaar hopen de Esperan tisten van T.J.O. elkaar te ontmoeten te Versailles, waar de Franse groep als gastvrouwe zal optreden. Wist u Dat 7 van alle gevallen van tuberculose bij de mens veroor zaakt wordt door de runder- tuberkelbacil! Dat een reagerend rund te alien tjjde open ljjder (dus be smettelijk) kan worden Denkt U er dan om Dat U 's winters nooit kinderen in de stal moet laten spelen, zolang er nog één of meer reageerders aanwe zig zijn!! Dat U daarom ook geen rauwe melk moet drinken of laten drin ken De Dir. Ptov. Gez. D. v. Dieren in N.-Holland, D. REMPT. De mogelijkheid bestaat, dat dit jaar toestemming wordt verleend voor uitvoer van bloembollen uit ons land naar Duitsland, zij het dan in zeer beperkte omvang. De grote moeilijkheden ten aanzien van de be taling hoopt men te kunnen overwin nen, ook omdat in Duitsland de bloe- misterijbedrijven niet tot nieuwe bloei kunnen komen, indien zij niet de beschikking krijgen over Neder landse bloembollen. De van kracht geworden subsidie regeling voor kleine boerenbedrijven heeft betrekking op bedrijven met minder dan 12 ha. cultuurgrond en geldt voor de aankoop van gras- en klaverzaad voor aanleg van gras land en voederbouw, voor de aan schaffing van electrische afraste ringstoestellen en voor de bouw van silo's en gierkelders en mestplaten. De subsidie kan vanaf 1 Januari 1.1. worden toegekend. V Rijen dik stonden de den zg daar waar het n voudige Olympische k kwam. Op sommige punten g trams, uit de ramen va: maar een plaatsje was Het rijtuig waarin di escorteerd door agenten moeite hadden de entho Het werd een triompl generaal Eisenhower ei zochten. De Amsterdammers li deze over het algemeen Op het Centraal Statii ge honderden officials, belangstellenden, journa fotografen en filmopera meld waren, heerste ei aankomst van de trein die de Olympische kamp Blankers-Koen en haar e< Blankers naar Amsteri spanning. Precies om 10 min. ov trein langs het perron en dig was Fanny, die v raampjes zat, ontdekt en housiaste begroeting volg omhelzingen waren natui 6-jarige Jan en de 2-jari ook de vaders en moec echtpaar werden hierbij 1 Politie moest pub afstand houd Namens het gemeentebest sterdam werd Fanny BI welkom geheten door de he Jr., inspecteur voor licham ding, waarna het gezelsch: buiten begaf langs een e meisjesleden van Sagitta, reedstaande rijtuig. Toen d> van Fanny zichtbaar werd zenden, die voor het statio wachten ging een stormac op, dat minuten lang aan! De bereden Amsterdamsi grote moeite vrij baan te i Fanny het voor haar geree tuig, bespannen met vier kon bereiken. Luid klonke chingen van de duizende vrouw, die zich „de snelsti de wereld" kan noemen, ha begon. Via de Dam en Damstra; Stadhuis aan de Oudezijds bereikt. Toen Fanny Blankers-Ki „gevolg" in de raadszaal ren trad burgemeester mr. d'Ailly, met de ambtskete gezelschap van de weth hoofdstad de zaal binnen. 1 lijke speech zeide hij, dat F eerlandse en Amsterdamse eer had bewezen. „Al ben j Zweden heeft zoals alge verwacht, de eindstrijd vai pisch Voetbaltournooi bere echter aanvankelijk meer n heeft dan door menigeen v was, aangezien Denemarkei op verrassende manier doo buiten Sesbach scoorde er ten bal buiten bereik van doelman tegen de lat in 1 rugketste. Een uitzonderli; tegenpunt en die achterst: Zweden, want zoiets was i nooi nog niet voorgekomei vooral te wijten aan het ti zekere begin der Zweden, blijkbaar te gemakkelijk waarvan zij bijna de dupi zijn, want een 20-achters zij niet gemakkelijk hebbe Nu werd de achterstand r half uur in een 21-voors] zet en toen de Zweden re rust nog twee doelpunten c den toegevoegd, leek de he aankijken niet meer waard Erg interessant was de ti helft dan ook niet en nu duidelijk hoe het kwam d: die zo kranig begonnen wedstrijd moesten verliezer middenlinie was zwakke Zweedse, zodat de Deense a; voldoende ruggesteun hadi vaarlijk te blijven. Toch Denen hun uiterste best c achterstand te verkleinen,. dan ook tenslotte gelukte ir doe.vunt van deze middag, linksbinnen Jen Jensen van grote afstand langs d doelman werd gekogeld. De Zweden speelden i partij waar de kleinere De gen bestand bleken. De Zweedse spil Nordahl maal een zeer zware ovei ook zagen we eens een Zwe aanvallen, voordat deze eer genomen had. Onregelmati natuurlijk onmiddellijk doo scheidsrechter werden afge

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2