De 100 mannen van Nieuw Guinea LIMBURG. 't vacantieoord Tante Sabine Molotof DE BITTERE WAARHEID DAMRUBRIEK Verloren wereld grijpt in ("DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85^) f Voor de Vrouw J Huis- en tuinmiddeltjes Waar de leutigheid hoogtij viert DISTRIBUTIE binnenkort opgeheyen? Experiment met de thee I VAN MARIA SAWERSKY NIEUWE INCIC De vleesposit ons lan MANOKWARI, 17 Juli. Al deze dagen kruisen we over en langs en om de Vogelkop van Nieuw Guinea. De Catalina P 85 brengt ons op plaatsen waarvan men rustig kan aannemen, dat de bewoners öf heel zelden óf nog nimmer een blanke za gen. Hier is een vliegtuig nog de op perste van alle sensaties, hier buigen Papoea's in de rivieren de hoofden. Want dat daarhoog in de zich boven de sagowouden welvende hemel is de komst van het Onbekende, bren ger van ongeluk en verderf. En vaak duiken de mannen, in die kano's en prauwen, in de modder, om toch vooral dat verschrikkelijke niet te zien en niet te horen het geluid van de vreemde, beangstigende torn torn.., die daar davert en klopt en ronkt in de hemel. Vanmorgen vlogen we naar Mano- kwari en het werd een vlucht door 't ijlste blauw en puurste wit van laag hangende cumulluswolken. Een feest van kleur en een feest van baaien, eilanden, grillige kustformaties, stranden en strandjes, vreemde wolk. gestalten, regenbogen, van oost naar west over het toestel gespannen, van aarde tot aarde en van wuivende en golvende „boerekool" onder ons. De „boerekool", dat is het oerwoud, ge zien vanaf 1500 voet hoogte. Met er dóór de droge en waterrijke kali's, de kleine riviertjes, de stroompjes, ge voed door het water van de bergen. En alles groen, groen, van horizon tot horizon. Wat onder dat groen is, wat leeft onder het bladerdakwie weet hetJa, de Papoea's, die er leven, zij weten het. En de enkele blanke, die de moed heeft hier te le ven, de eenzame rimboeloper, de man van de jungle. Die gaat van post tot post. Dwars door de sagowouden, dwars door de horden muskieten, door de malaria-moerassen. Dwars door gebieden met vriendelijke, tot helpen bereid zijnde bevolking, dwars door de streken met een bevolking, die liever geen blanke ziet, die vij andig is. Omdat ze weet: de komst van de blanke betekent inbreuk op de eeuwenoude rechten. Op de adat. Be tekent een einde aan de hongi-toch- ten, de snelpartijen. Er bestaat een" eenvoudig huis- en tuinmiddeltje om vetvlekken in suède schoentjes weg te maken. Bestrooi de vlekken met gewone talkpoeder en pak het schoentje dan in een schone doek. Laat het zo een week liggen. Haal dan de doek er af en borstel de poeder weg met een ijzerdraadborsteltje. De vlek is nu totaal verdwenen. Wanneer suède schoenen kale plekken vertonen moet u er zachtjes overheen strijken met 'n Stukje schuurpapier. De kaalheid ver dwijnt en de schoen ziet er weer als nieuw uit. Indien men jonge erwtjes graag be waren wil, kan men ze zelf drogen. Dop de erwtjes en kook ze twee minuten in water en zout; spoel ze daarna in koud water en laat ze uitdruipen op een ver giet. Leg ze nu op een neteldoeks lapje op een rooster boven de kachel of op een andere warme plaats net zo lang tot ze goed hard zijn. Wanneer men ze later wil eten moeten ze geweekt wor den en gekookt. Ze zullen dan als verse erwtjes smaken,. Er zijn verschillende manieren om kammen en haarborstels te reinigen. Het allereenvoudigste is ze dik met bloem te bestrooien en daarna twee borstels tegen elkaar te wrijven; het vuil trekt dan in de bloem. Ook kan men in goed warm water een weinig zeep oplossen en daaraan een scheutje zuivere ammoniak toevoegen. Men klopt nu de borstels door dit sop: het vüil Iaat onmiddellijk los, Het hout van de borstels mag niet in het water ko men en men moet deze ammoniak- behandeling snel uitvoeren. Metéen na het warme bad worden de borstels en kammen onder de koudwaterkraan ge houden, anders laten de haren los. Schud de borstel droog en leg haar daarna ergens op de tocht of in de wind op een schone handdoek. De bor stel mag niet drogen op een kachel of in te felle zon. Hier, in en bjj de Vogelkop van Nieuw Guinea, gebeuren vreemde dingen. Dingen waarvan de Euro peaan, de Nederlander in de lage lan den, geen idee heeft. Nieuw Guinea is het onbekendste, vreemdste, wild ste brok territoir, behorend tot dB Kroon van Nederland, dat bestaat. Hoe kan het anders! Het ligt zo ont. zaglflk ver weg van Holland en er zvjn maar weinig Nederlanders, die leven in deze eeuwig groene gebieden. Die de kracht bezitten, moreel en phy- siek, hier te werken. Hier liggen kansen, stellig, grote kansen wellicht. Maar voor sterke kerels, voor jongens die een grote dosis ploniersbloed be zitten. Die de wil en de kracht heb ben voor een ideaal te kunnen vech ten. Die zich willen en kunnen inzet ten voor een groots doel: het open leggen van een land, waar duisternis heerst en waar de bevolking nog met één been staat in het stenen tijdperk. Als U Groenland als continent be schouwt is Nieuw-Guinea het grootste eiland ter wereld. Dat wist U waar schijnlijk niet. Ut wist het ook niet. Het bestaat uit een Nederlands en Australisch deel. Dat Nederlandse deel is bijna 13 (dèrtien) maal zo groot als geheel Nederland. Het wordt bewoond door talrijke Papoeastammen en hoewel er op geen stukken na is te zeggen hoe groot het aantal der bewoners is (grote stukken van Nieuw Guinea zijn nog onbekend en geen blanke zette er ooit een voet) dit aan tal wordt ruw weg geschat op rond een millioen. 13 maal Nederland1 millioen mensendat is een groot land, een machtig groot land. Het is Nederlands bezit en dus wordt het bestuurd door Nederlandse ambtenaren. Nu geef ik U een raadsel op, lezers. Hoeveel bestuursambtenaren schat U, vertegenwoordigen in dit rijk het Nederlands gezag Ge raadtmaar ge raadt ver keerd. Helemaal verkeerd. Ik ga U nu dat getal zeggen en het is een authentiek getal, want ik kreeg het uit de mond van de eerste man van Nieuw Guinea, Resident Van Eechoud. Hier is het getal: 100. 100 bestuursambtenaren leiden een volk van 1 millioen mensen en een ge bied van 18 maal de grootte van Nederland. Waardm is dit land, Nieuw Guinea, zo onbekend Waarom weet Neder, land er niets van? Waarom moeten 100 ambtenaren zo'n reusachtig ge bied besturen? Een taak, die haast wanhopig is. De vraag is gemakkelijk te stellen, moeiijjk echter te beantwoorden. Nieuw Guinea ligt zo ver,..,., het ligt aan de andere kant van de globe en het is de achterhpek van de wereld. Het behoort tot ons Indië, maar eigenlijk ligt het zo ver van eilanden als Java en Sumatra en Borneo af, dat het er evengoed niet bij zou kun nen horen. Het ligt tussen Indië en Australië. Tussen Australië en Nieuw Guinea ligt een ondiepe zee. Dat is logisch, omdat eens, eeuwen en eeuwen geleden, Nieuw Guinea behoorde tot het vasteland van Australië. Tussen Nieuw Guinea en Indië ligt echter 'n diepzee, pe dieren en de planten, die men op Australië aantreft, vindt men ook op Nieuw Guinea. 100 bestuursambtenarenIk weet niet of dit U iets zegt. 100 Ne derlanders die de orde moeten bewa ren, die het recht dienen te vertegen woordigen op een gebied van 13 maal Nederland. Wat zijn dat voor mensen, die 100 Nederlanders In de dagen dat ik hier ben, heb ik er enkele tientallen van gezien en ge sproken. Het zijn merkwaardige men sen. Ze hebben de „wereld" afgezwor-< ven en zich gegeven aan de stilte, de eenzaamheid en de verlatenheid van dit land. Ze zijn anders dan wtj ge worden, velen van hen, maar ze we ten één ding heel zeker: dat dit eiland, dit onbekende Nieuw Guinea, niet aan zijn lot mag worden overgelaten. Deze mensen zijn heel zeker van hun zaak, maar even zeker van da wetenschap, dat er veel onrecht geschiedt aan dit land. En dat verdriet en ve-bittert hen. Tóch blijven ze. Niet voor een sala ris. Niet voor sen hogere bestuurs post. Niet voor een promotie. Wie zich hier inzet, met zijn hele hart en zijn hele wezen, is niet te betalen. Hier werkt de Hollandse bestuursambt*, naar, die zijn plicht weet, voor zich zélf, Hij is alles tegelijk, zoals ik U reeds eerder schreef en hij moet zich zelf wegcijferen, ieder uur van iedere lange tropendag. Hij gaat op inspectie tocht, die weken en weken kan duren. Dwars door de wildernis. Hij spreekt met de eerste mannen der stammen, hij moet hun adat kennen, hun ge woonten en gebruiken. En vóór alles: hij jnoet niet bang zijn. Om het in ronde woorden te zeggen: hij moet ièf hebben, hij moet voor de duivel niet bang zijn. Want als hij dat wèl is gaat hij ten onder. Hg keert niet terug in het kleine witte huis, ergens op een heuvel bij de kampong. En nooit zal hij op een schip terugkeren naar die verre lage landen, daar er gens bi) de Noordzee. Waar men niets weet van het land waar hij ploeterde, sjouwde, streed en ten onder ging. Als dit land, als dit onmeetbaar oerwoud spreken kon, zou men tra- gedieën horen, die de Hollander in zijn Hollandse huis zouden doen huiveren. Maar men ként die tragedieën niet. En dus behoeft er niet gehuiverd te vvordep. Toen ik, een paar weken ge leden, ergens aan wal kwam, aan boord van de Marine Catalina P 85, dacht ik iets te weten van dit land. Ik wist er niets van. Daarna sprak ik met de mannen, die dit land lel den, pogen te leiden. En keer op keer heb ik me verbaasd over de wil, het Idealisme, de moed en harde manne lijkheid van deze kerels, die tegelijk ambtenaar van het Binnenlands be stuur en rimboeloper zijn. Nieuw Guinea...,,, het donkerste, meest duistere deel van de Neder landse kroon, 13 maal zo groot als de elf provinciën der lage landen te zamen en volkomen onbekend. Mijn hemelzijn wjj dan, als volk, zo traag geworden, zo passief, zo zonder enige verbeeldingskracht, dat wij iedere belangstelling voor dit land, óns land toch, verloren hebben? Dit is een vraag, die totaal buiten iedere politiek" staat. Er mogen dan Indonesische kwesties bestaan, men mag er dan 't zij links, of rechts ge oriënteerd over denken, daar valt Nieuw Guinea buiten. JavaSumatra,,,,,, Borneo.,.,.. Celebes...... Ambonvan die namen puilen de kranten en tijdschriften uit Kolommen en kolommen, dag-in, dag- Siit. Nieuw Guinea......? Niet actueel! 13 maal Nederland en 100 bestuurs ambtenaren! Arm Nieuw Guinea, met zó weinig mannen enzoveel mogelijkheden wellicht, Verloren wereld! ANTHONY VAN KAMPEN. Prinses Margaret Rose van Engeland doopte enkele dagen geleden een trans portschip dat voor de Engelse missie in de Stille Oceaan bestemd is. Het schip werd John William IV gedoopt en is bestemd om kinderen en waren te vervoeren naar Beru, eed van de vele eilanden in de Stille Zuidzee, waar de Engelse missie een kostschool heeft. „AL waar ik varen zal en zeilen, De wijde, wijde vvereld rond, Daar blijf ik in gedachten wijlen Bij Limburg, mijn geboortegrond. Mijn paradijs, mijn wonder Eden, Mijn uitgelezen tovertuin: De Sage wandelt langs uw wegen, De wingerd om uw stervend puin". Dr. F. Rutten, Uit „Ons mooje Nederland", Wel zijn we trots op dit grootse natuurpark, dat in det vorm van 'n laars zo eigenaardig dringt in het Belgische land, waarmee het in aard en bevolking zoveel overeenkomst ver toont. Schilderachtig oord, zo rustig uit gespreid aan de Maasoever, doorsne den door talrijke stroompjes en beken, welke er zo idyllisch kronkelen door het glooiende landschap, Telkens weer wordt men bij een bezoek getroffen door de landelijke schoonheid, 't zjj men van de Maastrichtsen komt, of vanuit het Noorden over Sittard dit natuuroord binnentrekt. Hoe schilderachtig liggen er In de lieflijke dalen de bebloemde boom gaarden, waar het pronk van Lim burgs vee graast in de schaduw van hoge Canadese populieren, de trotse majestueuse bomen, zo gevoelvol be schreven door de dichteres Marie Koe nen: „Zij zijn de wachters in de weiden, Het bomenvolk, dat trouw en pal Zich schaart in groepen en in reien, En d' oude grond bewaken zal. Hoog door hun bladerkruinen gaat De dagen door, 'n zoet gepraat. —O—— Zij gaan bij paren langs de paden, De wijde groene beemden door. Zn witte dauw hun voeten waden, Hun hoofd glanst in de zonnegloor. En 't praten wordt 'n milde zang De dagen door, de nachten lang. r-rrO— Zij staan van dorp en witte hoeven Tot bossen in een kring bijeen, Te luisteren en stil te toeven, En langs hun stoere stammen heen Drijft elke boer zijn koeien aan, Die in de bloemen grazen gaan." OPLOSSING PROBLEEM 44. Stand. Zwart, 12 schijven op: 7, 9, 13, 14, 15, 10, 18, 19, 21, 23. 24 en 28. Wit, 12 seh. op; 25, 27, 28, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 40, 45, 46. Oplossing: 1. 25—20 (14x43); 2. 27—22 (18x29); 3. 40—34 (23x41); 4. 34x3 (26x37); 5. 3x11 (sl. 6 seh.), zw. 16x7; 6. 46 x 37 en wint op de zet. 9, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 20, 25, 45. En nu nog even het volgende standje. Schijnbaar eenvoudig, maar toch verrassend. Zwart 8 schijven op: 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 28. Wit S schijven op: 26, 31, 32, 33,34,37. 39, 44. Wit aan zet speelt: 3329 (24 x 33)34—29 (23 x 43)32 x 12 (17x8) en 26x48! wint. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 45 van CH, WOUTERS, Antwerpen. (Zie diagram). Zwart 13 schijven op: 4, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 20, 25,45- Wit 13 schijven op: 23, 24, 26, 27, 28, 29, 33, 34, 36, 37, 40, 42, 50. Wit speelt en wint! Hier, te midden van het bekoorlijke landschap liggen er de talrijke vrien delijke dorpRens verspreid langs de heuvelklingen. Belommerd door wil de wingerd of bouquetten van tros. roosjes dromen er de blanke huisjes, uit zandsteen opgetrokken. En te mid den van al die heerlijkheid pieken er zo echt pittoresk op de slanke torens der vriendelijke kerkjes, waaraan het land rijk is. 'n Weelde-OQrd, heel deze zonnige landouwe, waar op vruchtbare heu vels de korenakkers prijken, dopr- strengeld met het gloeiende rood der klaprozen en 't tere blauw van koren bloemen. Eén en al weelde,,,..,! „Koren, koren» pralende prachtig, Trots als 'n man in zijn kracht, Buigzaam en smedig, in massa mqcjitig, Vrouwelijk week en zo zacht Langs de rulle zandweg knarst er 4e hoge kgr met er voor het stevige paard, naar zuidelijke trant omhan gen met het glimmende koperen bel lentuig. Er naast stapt in gelijkmati ge tred de gemoedelijke voerman met z'n verfomfaaide vilthoed, leuk, ge bruind type en hij knalt met z'n zweep, dat het zingt in het rond. Dat is Limburg met z'n gemoedelijke be volking. Zo dwalen we maar rond in de omgeving van het villadorp Val kenburg om vandaar uit gans de schilderachtige streek tussen Geul en Gulp te verkennen. WAARAAN DE LIMBURGER Z'N HART HEEFT VER PAND. Aap carnaval, kermis, schutters feesten, festivals en duivenvluchten heeft de echte Limburger z'n hart ver pand; hij houdt er van het leven op te vrolijken. Na de inwijding van de kermis trekt na afloop van de eredienst de processie vol devotie door het dorp. Niet zodra echter is deze geëindigd of de feestvreugde neemt een aan vang en knallen er de donderbussen in het rond, SCHUTTERSWEDSTRIJDEN. Zo'n schutterswedstrijd is 'n gebeur tenis. Dan komen de beste schutters van iedere vereniging op en gaat 't er om om de meeste prijzen „weg te flikkeren". Altemaal zijn de deel nemers in uniform gestoken. Dan „slaan ze de vaan", de banier, die gezwaaid moet worden om hoofd, armen en benen en toch altijd fijn ge plooid moet blijven; 'n aparte kunst. Voor de beste vaanslagers zjjn me dailles beschikbaar gesteld. DE DUIVENSPORT. Niet minder is er de duivensport in trek; vrjjwel iedere week worden er wedvluchten gehouden. Uit ieder dorp en gehucht worden de dieren aange voerd; graag wordt er gewed bij de wedstrijden. Meermalen trekt dan 's avonds een club op een versierde auto onder vrolijke muziek huiswaarts, meevoerende hun kransen ten teken der overwinning. ZANG EN MUZIEK. Limburg, het land van muziek en zang, van vrolijkheid. Iedere gelegen heid wordt aangegrepen om maar weer eens gezellig uit te zijn. Zo moet De regering streeft er op het ogen blik ernstig naar om zo spoedig mo gelijk de nog bestaande distrfbntie- maatrc-gejen te verzachten of even tueel af te schaffen, zo vernemen we. Zjj wordt daartoe aangespoord door de ontwikkeling in de jongste tijd, waarin de samenwerking met de beide Benelux-partners steeds concreter vormen gaat aannemen, op het Chateau d' Ardennes bepaalde afspraken zijn gemaakt en de Mars hall-hulp tot bet treffen van ver schillende gunstige economische maat regelen aanleiding geeft. We leyen in een periode van over gang, waarin men zich ter dege af vraagt of ons land op korte termijn van de lastige distributiebepalingen be vrijd kan worden. Dat Wil uiteraard geenszins zeggen, dat we morgen weer alles zonder bon kunnen kopen. Er zijn namelijk nog heel wat moeilijk heden te overwinnen. Alvorens tot het vrijgeven van goe deren te kunnen overgaan, moet er van deze artikelen eerst een voldoende kwantum aanwezig zijn, Dat ia een kwestie vap productie en van import en dus van deviezenbesteding. Daar naast spreekt de loon- en prijspolitiek een hartig woordje mee. Met het oog op de economischs sa menwerking in de Benelux dient na melijk getracht te worden om tot een gelijk prijspeil in de drie landen te komen. Op het ogenblik is er nog een vrij grote afstand en de vraag moet daarom eerst beantwoord worden, hoe de prijzen in Nederland en in België tot elkaar gebracht kunnen worden. De kwestie van de subsidiëering speelt hierbij een grote rol. Jaarlijks besteedt de overheid ongeveer 600 millioen gul den om de prijzen van de levensmid delen zo laag te houden, dat de be volking zich er redelijk van kan voor zien. Gezien de stand van zaken in België moeten we echter van die sub sidie af. Dat leidt ontegenzeggelijk tot de noodzaak om' in Nederland wat met de prijzen omhoog te gaan, waartegen over die in België enigszins zullen moeten zakken. De prijspeilen In bei de landen zullen zich dus naar elkaar toe moeten bewegen. Bij verhoging van de prijzen in Ne derland vragen niet alleen sociale pro blemen om een oplossing en komt niet alleen de loon- en prijspolitiek in het gedrang, maar treedt ook de kwestie van de export op de voorgrond. Juist om export op ruime schaal mogelijk te maken, zijn hier te lande de prij zen laag gehouden. Aan het verzachten of eventueel opheffen van de distributiebepalin gen zit dus heel wat vast. Niettemin bestudeert men momenteel ijverig de mogelijkheden. Speciaal wat het artikel thee betreft, gaat men thans na, wat geschieden moet om het bon- vrij te kunnen verkopen. Men heeft thee gekozen, omdat het aan de rand van de voedselvoorziening ligt endqs risico's genomen kunnen worden als men maatregelen van een experi menteel karakter gaat doorvoeren. Vermoedelijk zal men aan prijsvoor- sehriften moeten vasthouden, als ar tikelen van de bon gaan. We zijn nog niet zo ver, dat de prijsbepaling over gelaten kan worden aan het vrije spel van vraag en aanbod. Nog altijd im mers is de schaarste niet opgeheven. We bewegen ons in een gunstige richting en stellig zal het voor de nieuwe regering een mooie taak zijn om het ontwikkelingsproces te bespoe digen en Nederland op korte termijn te maken tot een land, waarin de dis tributie alleen nog maar in de herin nering voortleeft. het zijn voorgekomen, dat 'n Maas trichtenaar slaagde voor het eindexa men conservatorium te Luik. De ge lukkige werd met muziek verwel komd, op het stadhuis officiëel ont. vangen, door 'n feestcommissie toe gesproken, De erewijn werd rondge diend en 't was weer feest in de stad tot ver na middernacht. Eigenaardig landschap dat Limburg met z'n zangerige, vrolijke mensen, die maar steeds hun grappen en kwinkslagen lanceren onder 't genot van 'n schuimend glas bier. 'n Luchtig, gemoedelijk volkje, vol zonnige vreugd te midden van hun lachende landou we, waarvan eens Dautzenberg zong: „In Limburg ligt de stille plaats Die zo mijn hart bekoort; In Limburg stroomt de brede Maas Niet ver van 't dierbaar oord; En vogellied en lentepracht, En wat de ziel verheugt, Verlokken mij met wondere njacht Naar 't erfdeel mijner jeugd". D. ROMAN 19. Daarmee evenwel had ze zich tegen over kapitein Mengelberg van de ver keerde kant laten zien, zoals zij wel dra bemerkte, want geërgerd snauwde bij baar toe: „Je bent nu volwassen, zodat je ein delijk wel eens kunt weten, wat je v/ilt. Doe me dus een plezier en ge draag je niet als een kind van zes!" In een mengeling van trots en ver driet had Beate slechts het hoofd ge schud, wat de kapitein nog bozer maakte. „Je bent dus niet alleen lelijk, maar r»og dom bovendien", riep hij nijdig. „Ik zal je maar naar een huishoud school sturen. Daar kan je koken, wassen, strijken, naaien en zo wat le ien. Zoveel hersens zul je toeh nog wel hebben. En als het een ^beetje meeloopt, krijg je met zoveel huishou delijke kennis misschien ook nog eens een man, ook al ben je dan niet be paald knap". Zo was Beate dan niet veel anders Overgebleven dan lie huishoudschool te bezoeken. Paar leerde ze braaf alles, wat er te leren viel, maar de meeste vakken interesseerden haar rijgt bui tengewoon. Het enige, waar ze bijzon dere belangstelling voor had, wasvoor hoeken. Een der leraressen ontdekte deze eigenschap en droeg haar het beheer op over de schoolbibliotheek. Dat was voor Beate een kolfje naar haar hand. Ze ontpopte zich als een uitsteken de bibliothecaresse. In haar vrije tijd las ze zeer veel en zo verwierf ze een behoorlijke kennis van de literatuur. Ze spaarde elke cent, die haar oom haar zond en toen zij de huishoud school had afgelopen, ging ze niet als kindermeisje of juffrouw van gezel schap in betrekking, maar kwam ze als volontair tegen een kleine vergoe ding bij een boekhandel. Daar- wiat ze zich in betrekkelijk korte tijd omhoog te werken, maar helaas bleek het ge luk niet met haar te zijn.; De eigenaar van de boekhandel stierf onverwacht, zijn erfgenamen liquideerden de zaak en Beate zat zonder betrekking. Haar oom schreef ze niets van haar wedervaren, want ze ging van de ver onderstelling uit, dat hij Zich daarvoor bitter weinig interesseerde, dan wel haar misschien nog de les zou lezen, omdat ze buiten zijn voorkennis een andere weg was gegaan dan die, wel ke hij voor zijn lelijk nichtje had uit gestippeld. Derhalve zocht en vond ze ook inderdaad een nieuwe betrekking. Aanvankelijk ging alles goed, maar daarop geraakte de zaak in financiële moeilijkheden. De eigenaar moest gaan bezuinigen en Beate werd, als jongste, het eerst ontslagen. Ook daardoor echter liet ze zich niet van haar stuk brengen. Ze had goede getuigschriften en evenzoveel vakken nis en derhalve was ze overtuigd, dat ze weldra weer ergens anders zou slagen. Helaas echter werd deze hoop niet verwezenlijkt Sinds vele weken was Beate nu reeds zonder betrekking, haar spaar geld raakte op, ja, eigenlijk stond ze bij haar hospita zelfs reeds in 't krijt, want de vorige avond had deze een paar kleinigheden voor haar betaald. En nü had ze dan plotseling die brief van oom Jules ontvangen. Met een uit nodiging om naar Hasselfeurde te ko men, met een verwijzing naar het voor haar bestelde reisbiljet en met een chèque, die ze natuurlijk niet voor de aankoop van verschillende toiletbe nodigdheden, maar voor de betaling van haar schulden zou gebruiken. Wanneer ze tenminste naar Hassel feurde ging! Want daartoe had Beate Mengelberg nog geenszins besloten. Ze vreesde de kapitein en diens scherpe, critische ogen, die altijd schenen te zeggen: je bent lelijk, Beate! Het jonge meisje stond op en ging naar de kleine spiegel, die scheef bo ven de wastafel hing. Ze bekeek zich zelf zeer nauwkeurig. Het groene, gevlekte glas zou zelfs een algemeen erkende schoonheid heb ben bedorven. Beate zag er bepaald af schrikwekkend in uit. De zorgen en ontberingen der laatste weken hadden duidelijk sporen op haar gezicht ach tergelaten. Van nature was zij een tenger type, maar nu zag ze er half verhongerd uit. Haar gezicht wasbleek en ingevallen, met blauwe kringen on der haar ogen. Haar slank figuurtje was nu bepaald mager. De kapitein slaat de schrik om het hart, als hij me ziet, dacht ze en daar- bii zag ze over het hoofd, dat ze nu cok niet bepaald op haar voordeligst gekleed was en dat ook haar kapsel wel iets te wensen overliet. Als klein kind had ze door Mengel- bergs ontactische opmerkingen een minderwaardigheidscomplex gekregen, dat ze nu met zich door het leven sleepte, als een slaaf zijn keten. Haar uiterlijk had ze eenvoudig verwaar loosd. Ze was nu een en twintig jaar, rnaar ze interesseerde zich noch voor mooie kleren, noch voor geonduleerd haar, welverzorgde nagels of dergelij ke uiterlijkheden. Ze was zindelijk en netjes, ongetwijfeld, maar het ontbrak haar aan enige voor een jong meisje toeh zo vanzelfsprekende ijdelheid. Dat heeft voer mij toch geen zin, dacht ze steeds, wanneer ze weer eens een van haar eenvoudige grijze jurken het maken, een paar plompe schoenen met lage hakken kocht, of heur haar zo stijf mogelijk naar achteren kamde. Mijn hemel, voor die boeken be hoefde zij zich werkelijk niet zo op te tuigen. En de klanten in de bibliotheek v/as er meer aan gelegen, dat ze wat van de bekende auteurs afwist dan van schoonheidscultuur. Dat laatste was trouwens helemaal overbodig, omdat ze nu eenmaal een hopeloos le lijk kind was. Tenminste, dat verbeeldde Beate zich! Ze trok een grimas tegen haar spie gelbeeld en keerde zich om. Op dit ogenblik werd de deur ge opend. De hospita trad de kamer bin nen. „Ik heb de schoenmaker voor u betaald, juffrouw Mengelberg", zei deze met een zuur gezicht. „De man was hier al voor de derde maal. En de was heb ik ook maar zolang voorge schoten. Kunt u het me misschien te rugbetalen? Ik ben maar een arme vrouw en ik heb het hard nodig". (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. I REDACTIE Achterdam 20 - Telef. Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KI Sovjets doo Gistermiddag om 17 i onderhoud tussen de dip rijk en de Ver. Staten Molotof. begonnen. Vóór de besprekingen deur te Londen, Lewis I looft, dat de onderhand» waren. Na de vergadering op begaven de Westelijke ai om een rapport aan hun Bedell Smith vertelde t listen, dat zij een „aanj sprek met Molotof e plaatsvervangend minist tenlandse zaken, hadden, Een andere correspond» het de laatste bijeenkor weest, waarop de amba woordde: „Dat weten w na een korte pauze: „li niet". Roberts en Chataigneau commentaar. De drie af gen er opgewekter uit d DE SITUATIE T De toestand in de voorn hoofdstad heeft zich inmidi toegespitst door nieuwe van Russische zijde. Het Duitse nieuwsbureau n.l. dat Russische troepen de straten, die lopen van mer Platz naar de Britse fikaanse sector, hebben g Trams werden aangehouc ten de blokkade niet pass» De Sovjet-troepen die blokkeren zijn 500 meter sector doorgedrongen. JN miltaire politie twintig m was gearriveerd en een oni de gewapende Sovjet-solds had, werd een menigte va duizend Duitsers doorgelat Het incident gebeurde, t son, de Britse militaire go Clay, zijn Amerikaanse onderhoud hadden op het kwartier. Aan dit onder overigens geen bijzonder» toegekend. De correspondent van 't omtrent deze gebeurtenis i gende: Donderdagmiddag heei de grens tussen de Britse jet-sector een incident waarbij ten aanschouwe i zendkoppige menigte 3 S ten door Britse militaire den gearresteerd. De Duitse politie van de tor hield met assistentie soldaten één harer regelms op de zwarthandelaren op merplatz. Daarbij strekte j don uit tot in het Britse ge tende Duitsers werden tot c in de Britse sector achtervol se militaire politie heeft d Conferentiemet Mm De voorzitters van de he bonden en het dagelijks bes vakgroep slagerij zijn Dins nister Mansholt op audiën' Zij hebben hem uiteengezet noodtoestand bestaat. De minister wilde, met he vaststaande winkelverkoopp lopig niets van vrije inkoc evenmin van een maatregel ren tot groter aflevering ve te brengen door een verl omdat de minister van fina aan niet zou willen medewe De minister overweegt i om nog op korte termijn vl» baar te krijgen. De gehele werd uitvoerig besproken, krachtige maatregelen wor ken om de vleesproductie o vooral de varkensstapel. 1 winter voldoende vlees, zo» de boeren geen excuus is. mende bepalingen zullen mogelijk verdwijnen. De i niets liever dan de vleesdi spoedig mogelijk tot het vei behoren. Door ruiltransactieS is in c maanden bevroren rund- vlees uit België geïmporteer gens de slagers niet heeft evenmin volgens de minister stond sympathiek tegenover de slagers voortaan bij de i schakelen. De voorstellen worden op korte termijn en zullen waarschijnlijk zo wijziging worden aanvaard. Een plan om de distributi makkelijken en de clandest tegen te gaan zal op het c bestudeerd worden. DE 30.000. In de 504de Staatsloterij 16de trekking) is op no. 27' van 1000 met een premie gevallen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6