Molotof ontvangt Westelijk antwoord Arabieren blazen pompstation op DE GROTE WORSTELING Wordt Roemenië Sovjet-staat? Zelfbestuur voor Cyprus Eerst vertrouwen, dan ontwapening Russische onderwijzeres springt uit derde étage Vrijdag 13 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45ste No. 191 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sovjets doorgedrongen in Britse sector NIEUWE INCIDENTEN De vleespositie van ons land Broedermoord te Winschoten Bandoengse de'egatie vertrokken Prinses Juliana bij de Olympische Spelen Appèl in Bondowoso- affaire Troep<enschepen hebben vertraging Er komt pindakaas op de bon WEERBERICHT Tragedie in New York Vrees voor Sovjets oorzaak „Het verjaagde water" in Amerika Steenkolen naar Indonesië BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURAN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Gistermiddag om 17 uur plaatselijke tijd is op het Kremlin het vierde onderhoud tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, begonnen. Vóór de besprekingen een aanvang namen heeft de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Lewis Douglas, een onderhoud met Bevin gehad. Men ge looft, dat de onderhandelingen te Moskou het onderwerp van het gesprek waren. Na de vergadering op het Kremlin, die 2 uur en veertig minuten duurde, begaven de Westelijke afgevaardigden zich naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hun regering op te stellen. Bedell Smith vertelde tegen journa listen, dat zij een „aangenaam" ge sprek met Molotof en Smirnof, plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken, hadden. Een andere correspondent vroeg of het de laatste bijeenkomst was ge weest, waarop de ambassadeur ant woordde: „Dat weten we nooit", en na een korte pauze: „Ik denk het niet". Roberts en Chataigneau gaven geen commentaar. De drie afgezanten za gen er opgewekter uit dan anders. DE SITUATIE TE BERLIJN. De toestand in de voormalige Duitse hoofdstad heeft zich inmiddels opnieuw toegespitst door nieuwe provocaties van Russische zijde. Het Duitse nieuwsbureau DPD meldt n.l. dat Russische troepen te Berlijn de straten, die lopen van de Potsdam mer Platz naar de Britse en de Ame rikaanse sector, hebben geblokkeerd. Trams werden aangehouden en moch ten de blokkade niet passeren. De Sovjet-troepen die de straten blokkeren zijn 500 meter in de Britse sector doorgedrongen. Nadat Britse miltaire politie twintig minuten later was gearriveerd en een onderhoud met de gewapende Sovjet-soldaten had ge had, werd een menigte van meer dan duizend Duitsers doorgelaten. Het incident gebeurde, toen Robert son, de Britse militaire gouverneur en Clay, zijn Amerikaanse collega, een onderhoud hadden op het Britse hoofd kwartier. Aan dit onderhoud werd overigens geen bijzondere betekenis toegekend. De correspondent van 't ANP meldt omtrent deze gebeurtenis nog het vol gende: Donderdagmiddag heeft zich aan de grens tussen de Britse en de Sov jet-sector een incident voorgedaan waarbij ten aanschouwc van een dui zendkoppige menigte 3 Sovjet-solda ten door Britse militaire politie wer den gearresteerd. De Duitse politie van de Sovjet-sec tor hield met assistentie van Sovjet soldaten één harer regelmatige razzia's op de zwarthandelaren op de Potsdam- merplatz. Daarbij strekte zij het cor don uit tot in het Britse gebied. Vluch tende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector achtervolgd. De Brit se militaire politie heeft de achtervol- Conferentie met Mm Mansholt De voorzitters van de beide slagers bonden en het dagelijks bestuur van de vakgroep slagerij zijn Dinsdag oij mi nister Mansholt op audiëntie geweest. Zij hebben hem uiteengezet dat er een noodtoestand bestaat. De minister wilde, met het oog op de vaststaande winkelverkoopprijzen, voor lopig niets van vrije inkoop weten en evenmin van een maatregel om de boe ren tot groter aflevering van slachtvee te brengen door een verhoogde prijs omdat de minister van financiën daar aan niet zou willen medewerken. De minister overweegt maatregelen om nog op korte termijn vlees beschik baar te krijgen. De gehele vleespositie werd uitvoerig besproken. Er zullen krachtige maatregelen worden bespro ken om de vleesproductie op te voeren vooral de varkensstapel. Er is van de winter voldoende vlees, zodat er voor de boeren geen excuus is. Alle klem mende bepalingen zullen zo spoedig mogelijk verdwijnen. De regering wil niets liever dan de vleesdistributie zo spoedig mogelijk tot het verlaten laten behoren. Door ruiltransactieS is in de afgelopen maanden bevroren rund- en schapen vlees uit België geïmporteerd, wat vol gens de slagers niet heeft voldaan en evenmin volgens de minister. De laatste stond sympathiek tegenover de gedachte de slagers voortaan bij de import in te schakelen. De voorstellen der slagers worden op korte termijn bestudeerd en zullen waarschijnlijk zonder grote wijziging worden aanvaard. Een plan om de distributie te verge makkelijken en de clandestiene handel tegen te gaan zal op het departement bestudeerd worden. DE 30.000. In de 504de Staatsloterij (5de klasse, 16de trekking) is op no. 2742 een prijs van 1000 met een premie van 30.000 gevallen. gers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, waarbij volgens officiële mededeling geen moeilijkheden ontstonden. Volgens verklaring van een hoogge plaatst Amerikaanse functionaris heb ben de Sovjets thans speciale telefoon lijnen om Berlijn heen in gereedheid gebracht waardoor zij onafhankelijk worden van de hoofdcentralen in de Westelijke sectoren. Woensdagochtend heeft zich een inci dent voorgedaan bij de centrale ravi- tailleringsdienst van Berlijn, gelegen in de Sovjetsector. De Sovjet-wachten be letten de bevoegde ambtenaren van de westelijke sectoren het gebouw te oe- treden. De geldigheid van de door net gemeentebestuur afgegeven identiteits papieren werd niet erkend. Het hoofd der gemeentelijke ravitailleringsdienst moest persoonlijk tussenbeide komen om de orde te herstellen. VOOR DE V.N.? Trygve Lie heeft op een persconferen tie te Lake Success verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat het gehele Duitse vraagstuk ter sprake wordt gebracht in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die in Sep tember te Parijs bijeenkomt. Woensdagavond te ongeveer 21.00 uur heeft zich een verschrikkelijk dra ma afgespeeld te Winschoten. Sinds geruime tijd bestond er een familievete tussen de gebroeders Harms, wonende in het St. Vitusholt te Winschoten. Een kleine woorden wisseling was Woensdagavond aanlei ding tot een verwoede vechtpartij tus sen drie broers en de 34-jarige broer E. H. Laatstgenoemde liep hierbij een halswervelfractuur en een zware her senschudding op. In zorgwekkende toestand moest hij naar het rk zieken huis worden overgebracht. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen is het slachtoffer gistermorgen overleden. De drie broers zijn in arrest gesteld. Het parket te Groningen heeft zich naar Winschoten begeven. Gisterochtend zijn met het lijntoestel der K.L.M. naar Indonesië teruggekeerd oe voorzitter der Bandoengse delega tie, mr. T.Bahrióen, en de leden dier delegatie de heren Adil Poeradiredja, Vleer en mr. Kosasih. Ter uitgeleide waren aanwezig de heer L. Neher, de ka pitein ter zee C. Moolenburgh. namens de minister-president en drie ambtena ren van het ministerie van overzeese gebiedsdelen. De hernieuwde geruchten, als zou Roemenië een van de staten worden van de Sovjet Unie, hebben door hun hardnekkigheid indruk gemaakt op politieke waarnemers, maar nergens is ook maar het geringste teken van bevestiging, aldus een correspondent van Reuter. Het feit dat de laatste berichten zelfs 23 Augustus als de datum voor een plebisciet noemen, vermindert de waar schijnlijkheid. dat de berichtan juist zijn. Men acht het niet waarschijnlijk dat de regering zo spoedig een plebis ciet zal houden. Communisten in Praag vragen zich af, zo gaat de correspondent voort, waarom Roemenië geacht wordt reeds in dit vroege stadium van haar ont wikkeling tot volksdemocratie een ge schikte candidaat te zijn voor aanslui ting bij de Sovjet-Unie. Verder meent men, dat aansluiting van Roemenië bij de Sovjet-Unie on nodig is. Roemenië's communistische regering en geografische verwantschap met Rusland maken reeds, dat Roe menië zich volledig binnen de Sovjet sfeer bevindt. Men geeft echter toe, dat Roemenië waarschijnlijk de eerste keuze zal zijn, wanneer de Sovjets in derdaad de mogelijkheid overwegen de Unie uit te breiden. (Van onze correspondent) H.K.H. Prinses Juliana is dezer da gen per vliegtuig te Londen aangeko men om enige dagen de Olympische Spelen gade te slaan. Naar wij ver nemen is H.K.H. van plan Zaterdag middag in de Koninklijke loge te Wembley de sluitingsplechtigheid bij te wonen, die door de Engelse Koning verricht zal worden. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn van plan na dit korte informele bezoek a.s. Maan dag per vliegtuig weer naar Neder land terug te keren. De fiscaal bij de krijgsraad voor de zeemacht te Soerabaja heeft appèl aan getekend tegen alle vonnissen inzake de Bondowoso-affaire, waarbij, zoals ge meld, 13 beklaagden werden vrijgespro ken en 1 beklaagde werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De zaak zal thans opnieuw in behandeling ko men voor het hoog militair gerechtshof te Batavia. De troepenschepen „Grote Beer" en ,Johan van Oldenbarnevelt" met repa triërende militairen aan boord, hebben enige vertraging ondervonden, zodat de ze schepen vermoedelijk niet vóór resp. 19 en 20 Aug. in de Amsterdamse haven kunnen worden verwacht MINISTER LIEFTINCK NAAR WASHINGTON. De minister van financiën, mr. P. Lief- dnek, zal in de tweede helft van Sep tember naar Washington gaan om een vergadering bij te wonen van het Inter nationale monetaire fonds Lord Winster, de gouverneur van Cyprus, heeft de consultatieve ver gadering van het eiland ontbonden, doch verklaard, dat het aanbod van een nieuwe constitutie, dat in Mei j.l. is gedaan, niet als ingetrokken beschouwd moet worden. De consultatieve vergadering, die was samengesteld uit representa tieve bewoners van het eiland, is ontbonden, omdat een groot aantal leden zich heeft teruggetrokken. Onlangs hebben zeven Griekse leden van de vergadering verdere medewerking geweigerd en de ver gadering verlaten. Deze bestond toen nog slechts uit 7 Turken en een Ma roniet (lid van een Levantijnse chris- telijké sectie). Lord Winster, die kort geleden op Cyprus is teruggekeerd na overleg met de Britse regering te hebben ge pleegd, prees de overgebleven leden van de vergadering, omdat „zij het welzijn van het eiland zwaarder heb ben laten wegen dan kleinzielige in triges, waarbij geen rekening werd gehouden met de werkelijkheid". De Britse regering, aldus Lord Winster, heeft genoegzaam bewezen, dat zij Cyprus een grondwet wenst te geven, 'die het eiland in staat zou stellen voort te gaan op de weg van politieke ontwikkeling. Mochten te eniger tijd verantwoordelijke en representatieve politieke leiders een hernieuwd verzoek om een grondwet doen, dan is de Britse regering gaar ne bereid onmiddellijk weer de no dige stappen te doen. De kwestie van de grondwet, zo ging Lord Winster voort, is tot op zekere hoogte vertroebeld door ma nifestaties ten gunste van zelfbe stuur. Een wijziging van de sou- vereiniteit lag echter niet in het voornemen. Toen Lord Winster de vergader zaal van de consultatieve verga dering verliet, riep een grote me nigte buiten: „wij willen zelfbe stuur". De ontwapeningeommisssie van de V. N. heeft met 9 tegen 2 stemmen (die van de Sovjet-Unie en de Oekrai- ne) besloten dat „wapens voor massa- vernietiging" de volgende zijn: explo sieve atoomwapens, radio-actieve wa pens, dodelijke chemische biologische wapens en verder alle wapens die in de toekomst zullen worden ontwikkeld en wat vernietigende kracht betreft met de eerder genoemde wapens te vergelijken zijn. De commissie nam voorts een Britse resolutie aan, waarin wordt gezegd dat een stelsel van reglementering en ver mindering van bewapening en leger- sterkte slechts kan worden ingevoerd wanneer er internationaal vertrouwen en veiligheid heerst. Om zulk een ver trouwen te scheppen, aldus de resolu tie, zijn in de eerste plaats vereist een internationale strijdmacht van de V.N., internationale controle op de atoom energie en het sluiten van vredesver- dagen met Duitsland en Japan. Naar De Kruidenier verneemt heb ben de fabrikanten van pindakaas van het desbetreffende bedrijfschap bericht ontvangen, dat zal worden overgegaan tot verdeling van 140 ton grondnoten afkomstig uit Indonesië en bestemd voor de fabricage van pindakaas. De fabrikanten zijn er van op de hoogte gesteld dat de kwali- ;it van deze grondnoten niet bepaald schitterend is, zodat er te rekenen valt met een meer dan gewone afval. Het ligt in de bedoeling de pinda kaas zo spoedig mogelijk in distribu tie te brengen waarvoor een bon zal worden aangewezen. ZEEP V R IJ Het bestuur van de Vakgroep De tailhandel in Kruidenierswaren heeft officieel een verzoek ingediend bij de minister van Economische Zaken om de distributie van zeep en zeeppro- ducten op te heffen, aldus meldt de „Kruidenier" verder. Het pompstation van Latroen is gistermorgen vroeg opgeblazen en staat thans in brand. Kolonel Mac- Dougal, de hoofdwaarnemer der V. N. in het betroffen gebied, heeft de hoofdwaarnemer te Tel Aviv mede gedeeld, dat zich twee zeer krachtige ontploffingen hebben voorgedaan en dat aan het pompstation schade is toe gebracht. Juist zou de watertoevoer van het pompstation van Latroen naar Jeruza lem, welke verscheidene maanden tang onderbroken is geweest, hervat wor den. Kolonel Perry, de hoofdwaarnemer der V. N te Tel Aviv, is gisteren naar Latroen vertrokken. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: PLAATSELIJKE REGENBUIEN. Matige tot krachtige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Koel weer. Donderdag is een vrouw van de derde verdieping van het Sovjet-consulaat te New York gesprongen. Terwijl ambtenaren van het consulaat haar naar binnen droegen, mompelde zij in het Russisch „Laat me met rust". Naar ge meld wordt, werd de vrouw, die door de politie geïdentificeerd is als me vrouw Kosenkina, juist naar binnen gedragen, toen politie-mannen over het hek klommen om bij haar te komen. Het politierapport kwajn spoedig nadat de Sovjet-ambassade bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had geprotesteerd tegen de oproep van de consul-generaal, om mevr. Kosenkina uit te leveren voor een verhoor. Volgens de politie te New-York stortte mevrouw Kosenkina zich van de derde verdieping, enkele ogenblikken nadat zjj in 'n nieuws uitzending door de radio gehoord had in welk een ingewikkelde situ atie zjj was gekomen. Zij is later naar het Roosevelt-ziekenhuis over gebracht. A.F.P. meldt, dat de artsen van het ziekenhuis bekend hebben ge maakt, dat z(j twee breuken heeft opgelopen en dat haar toestand als bedenkelijk kan worden beschouwd. Mevrouw Kosenkina heeft de politie medegedeeld, dat zjj met voorbedachten rade uit het venster is gesprongen. De ondervraging kon slechts Kort zijn, daar de patiënte weer het be wustzijn verloor. Het duurde 40 mi nuten, voordat zij na haar val naar het ziekenhuis werd gebracht. In die tussentijd wist de dedective der poli tie Frank Farell, na aanvankelijke weigering toegang tot het consulaat te verkrijgen, waar hij mevrouw Ko senkina op een baar naar de zieken auto mocht helpen dragen. Later wer den drie Sovjet-Russische functio narissen in het ziekenhuis toegelaten. Deze verkregen echter ondanks hun heftig protest geen toegang tot de ziekenkamer. De politie zeide, dat zij misschien later toegelaten zouden worden, indien zij een „behoorlijke machtiging" konden tonen. DE VOORGESCHIEDENIS Het ongeval is gebeurd kort nadat de Russische consul-generaal Loma- kin van het opperste gerechtshof 'n dagvaardiging had gekregen om me vrouw Kosenkina voor het gerecht te laten verschijnen. De Russische on derwijzeres had in het begin van de maand bevel gekregen zich gereed te houden voor haar terugkeer naar Rusland. Zij wist het consulaat te verlaten en zocht een schuilplaats bij cvn kolonie Wit-Russen in de buurt van New-York. De uitleg, die de Rus sen aan het geval hebben gegeven, is, dat mevrouw Kosenkina door de Wit- Russen werd ontvoerd Mevrouw Ko senkina zelf heeft echter tegenover mevrouw Tolstoi, de directrice van 'n Wit-Russisch instituut, bij wie zij op 5 Augustus een onderdak heeft ge zocht, verklaard, dat zij opzienbaren de mededelingen wilde doen voor de commissie van on-Amerikaanse acti viteit. Daags na de vlucht van mevr. Kosenkina maakte de Russische on derwijzer Samarin zijn schuilplaats bekend. Samarin was sinds langere tijd met zijn vrouw ondergedoken om san repatriëring naar de Sovjet-Unie te ontsnappen. MOLOTOF PROTESTEERT Volgens Radio Moskou heeft Mo lotof, de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, generaal Bedell Smith, de Amerikaanse Am bassadeur te Moskou, tot 'n bezoek uitgenodigd en hem een verklaring doen toekomen over de positie van Sovjet-Russische leerkrachten in Amerika. Alvorens een protest over de gang van zaken uit te spreken gaf Molotof z(jn lezing over deze kwestie. SANCTIES GEVRAAGD. Een woordvoerder van 't Israëlitische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het vernielen van het pompstation een zo ernstige over treding van de bestandsvoorwaarden betekent, dat sancties tegen het Arabi sche legioen dienen te worden geno men. Hij voegde daaraan toe, dat de Israëlitische regering haar bevel tot teruggave van de dorpen Ajanoeal en Hirbat Boeeria, in de buurt van La troen, had ingetrokken. Officieel is te Jeruzalem gemeld, dat het station door het Arabische legioen is opgeblazen. ARABISCHE VLUCHTE LINGEN GEWEIGERD. Radio New York meldt, dat Mosje Sjertok, minister van buiten landse zaken van Israël, Graaf Ber- nadotte, bemiddelaar der V. N., te legrafisch etr van in kennis heeft gesteld, dat Israël zijn bevel tot hertoelating van Arabische vluch telingen in Palestina intrekt op grond van het opblazen van het pompstation te Latroen. Een persfunctionaris der V. N. heeft het opblazen van het station 'n „gebeurtenis van de grootste ernst" genoemd. Er was reeds over gerap porteerd aan de Veiligheidsraad. Het incident zou kennelijk gerapporteerd worden als een Arabische schending van het bestand. Het station bevond zich in Ara bisch gebied, vastgesteld volgens overeenkomsten, die door de V. N. waren aanvaard. De pompen konden niet meer gerepareerd worden, zo vervolgde de functionaris. Volgiens een voorlopig rapport was de vernieling uitgevoerd door man schappen der ongeregelde Arabische troepen. Een aantal van hen was eni ge tijd voor de explosie in de streek gezien. Het station was nog steeds brandende, waardoor het niet moge lijk was dichtbij te komen. De uitgeverij Simon and Schuster heeft de publicatie aangekondigd van het boek van A. den Doolaard, „Het verjaagde water", dat onder de titel: „Roll back the sea" uit het Nederlands is vertaald. Zoals bekend, heeft het boek de inundatie en drooglegging van Wal cheren tot onderwerp. BROODRANTSOEN IN FRANKRIJK VERHOOGD. Het Franse ministerie van arbeid, Da niel Mayer, heeft medegedeeld, dat het broodrantsoen met ingang van 1 Sept. zal worden verhoogd van 250 tot 300 gr. per persoon per dag. Tevens zal de kwa- RUIM vijf weken nadat het Neder landse Volk ter stembus toog voor het tussentijds kiezen van een nieuw Parlement, is na een moeitevolle con structie van een kabinet door zijn voorzitter Min.-President Willem Drees het programma van dit hoge college bekend gemaakt. De vorm van de ver klaring, welke gistermiddag door Mi nister Drees tot de Tweede Kamer werd gericht, is niet kort en te zakelijk ge houden, doch kenmerkt zich door een meer dan men mocht verwachten stil staan bij de diverse punten en een toon van ernst, die doet voelen, dat dit ka binet zich ten volle bewust moet zijn "an de grote opgaven, waarvoor het zich geplaatst ziet. Immers weinig zaken hebben de beide sinds de bevrijding opgetreden regerin gen kunnen afronden of beëindigen, zo dat de rtieuwe ploeg zich belast ziet met het moeten verwerken van erfenissen, die zeker nog veel gekrakeel gaan op leveren en veel overleg zullen ver eisen, alvorens zij in vaster vormen kunnen worden' afgesloten. Wij denken daarbij aan Indonesië, aan de Benelux, de Westelijke Unie en binnenlandse pro blemen als woningnood, landbouw vraagstukken, onderwijs, distributie stelsel en vele andere. Het niet gebon den zijn van dit kabinet aan de partijen kan een hinderpaal op zichzelf worden, al spreekt de minister de hoop uit, dat hij voor vele punten vertrouwt op in stemming van een brede kring. In de eerste plaats schetst de verkla ring de plaats, die ons land en volk op dit moment in de verwarde wereld heeft bereikt. Veel is er veranderd, s:nds de klaroenstoot der bevrijders on ze harten vreugde bracht en veel is ver beterd. Over productie, goederenvoor- zienirig, nationaal vermogen en andere delen van het herstel mag gunstig ge oordeeld worden. Maar (en we zien het voorhoofd van de spreker in rimpels trekken) de morele inzinking is nog niet geweken en de spanning tussen lo nen en prijzen duurt in vele opzichten nog voort (wjj denken aan de op han den zijnde nieuwe loonronde in de Ver. Staten, die op de economische en finan- tiële politiek der Marshall-landen be paalde invloed zou kunnen hebben). Het verkregen levenspeil, aldus de verkla ring, dat nog door zovelen als onbevre digend wordt gevoeld (maar volgens ons toch wel verheugend mag zijn als wij naar vele onzer buurlanden kijken), kunnen wij nog niet uit eigen kracht handhaven. Deze laatste opmerking toont ten volle de moeilijke situatie, waarin ons land zich nog steeds bevindt en moet een stimulans voor ons volk zijn om nog meer werkkracht, ijver, energie en ook spaarzaamheid aan de dag te leg gen. Het kan ook een aanwijzing inhou den voor de leiders van onze economie om een zekere koerswijziging na te stre ven. In dit kader is verder een hulde aan de Ver. Staten voor hun fenomenale steun aan ons land zeker op zijn plaats. J^ET spreekt vanzelf, dat de verklaring veel aandacht schenkt aan de nog steeds niet geregelde verhouding tus sen Nederland en de Indonesische vol keren. Deze toestand heeft dag in dag uit een grote terugslag op ons gehele volksbestaan. In de eerste plaats is daar het omvangrijke aantal militairen, dat naar de Oost gezonden, uit gezins- en familieband moest worden weggerukt en als feit evenzeer een negatieve factor vormt voor ons productiestelsel. Ook de geremde opleving van de economie van dit geweldige rijk aan de evenaar heeft zijn teleurstellende gevolgen, zo wel voor de bewoners zelf als voor ons land en de wereldmarkt. De verklaring uit de wens, hier zo spoedig mogelijk eindelijke resultaten te mogen bereiden. Men verwacht dit ook, doch de hou ding van de Republiek op Java gooit he laas nog altijd roet in het eten. De zwa re verantwoordelijkheid, die de autori teiten van Djokja daarmede op hun schouders laden, is niet te meten. Het is onmogelijk in kort bestek in te gaan op de omvangrijke rede en diens vele aspecten, welke minister Drees heeft gehouden. Gelegenheid daartoe zal zeker nog komen. Nederland worstelt op dit uur voor de toekomst van Volk en Koninkrijk. Om deze worsteling te mogen winnen is uiterste inspanning geboden Dit sta ons goed voor ogen. Dit is een opdracht van het volk aan het volk, welke slechts kan leiden tot zegen voor ons zelf, ons nageslacht en mogelijk ook voor andere volken. Moge Hij, die alle macht heeft in hemel en op aarde ons Volk Zijn God delijke bescherming niet onthouden. AD INTERIM. Gisteravond is het Engelse s.s. Ocean Angel uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Ned. steenkolen naar Se- marang vertrokken. Deze eerste ver scheping zal van tijd tot tijd door meer dere gevolgd worden. De Ned. Indische gasmaatschappij, die deze steenkolen uit ons land betrekt, wil hiermee de gascokes, welke door de gasfabrieken worden geproduceerd, ver teteren. Door het verkrijgen van be tere gascokes zullen voordelen ontstaan voor de waterstofwinning en voor de suikerindustrie.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1