De roep vanlUNGLE PIMPERNEL Tante Sabi ne isement van Boenzel en Jonker Flonker Bergen. karspel. naar DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85 Tjfomtimktffw&enl De vreemdsie dag in mijn leven Kostbare aanwinst voor Gronings Museum Collectie oude meesters Pakistan viert zijn eerste verjaardag India een jaar onafhankelijk Ontploffing in Nevada Puzzle-rubriek Wij luisteren naar grijpt in van Ingen rol van dr teer naar de illips, wiens juist binnen Verder zag 5ers van Lies en een wat wijl Henny ïeg als Mary viel bijzon- zal in Alk- enkele keren aan 't slot G id Arie de >er. Ge- Martinus harina de Cornells Blanken- de Jong Joseph Harmtje jaar, won. Emil Gold- Johanna de In Oud twee hu- 'iet Köhler Kampioen een ver- onmogelijke echter zo plekken in Piet Köhler jamfabri- mie van zijn bokser uit kampioen. van Kal- us Wipper en de zaal ien. was voorts ins Bogaert Van de ils treuren- traden op ler, Gerard ied spel te een goede ie Rhythm afwisse- Langedijk. leeft weinig Grote aan- markt heb- kan nietont- verscheidene ng intrad. is nog veilingen ;ens aange prezen ont- bewogen ler tussen m tomaten jzen lagen iets beter. 6.10, een de kool le moest Groefex en en al- g bestond prijs een minimum eveneens van de De gele De rui- (f 13— ooi noteerde aanvoer. De een ge en willen onder f 3, gele no- EILING, 16 azie 522; 4—28; to- 6—12; ra- ele kool 7 lruiven 92— stok) 42-68; per 100 kg. •nkool I 35 komkom- 122, alles 22; selderie ïr 100 bos. kg. Opgave van ien en 2* Ide voor de Augustus, erstelingen 6.50—7.50; 90; bintjes a 6.90—7; 300 kg gele kool 45; 23.000 kg. ien 10.30 6.10; zilver uien 1.60 ENTHALE, irdappelen: lingen 6,80 10,20; 34,000 uien 9,20 0; 5500 kg mkool Si Bij de eenzaamste J man ter wereld Met afgezette motoren glijdt de Catalina P 85, na geruime tijd langs de hoge wanden, die de Wisselmeren omsluiten, gevlogen te hebben, om de gunstige positie tot landen te kie zen, het water tegemoet. Suizend jaagt de wind lang het toestel en het klopt en hamert in m'n hoofd als zat daarin een hels klokkespel. We maken een mooie landing en als een machtig-grote adelaar vliegt het toestel laag over het meer. Nog even en hij raakt het water. Als een raket boort het zich erin en dan duurt het nog een minuut. We liggen stil. En het anker gaat uit en de blister wordt geopend. We liggen op een halve mijl af stand van de kust. Ik zie ergens een stukje steiger, of wat daarvoor door gaat. Verder is het stil. Nergens is enig leven te bespeuren. Maar dan klimt Jean Victor de Bruyn, de jonge bestuursambtenaar, die hier leefde en werkte onder om standigheden waarvan men in Hol land geen besef heeft, uit de blister en bovenop het toestel. Hij richt zich op: een jonge, slanke kerel, bruin verbrand, louter spieren en pezen. Jean Victor de Bruyn, een der merk waardigste mensen, die ik ooit ont moette en van alle vreemde, zonder lingen en vaak onbegrijpelijke Euro peanen, die op Nieuw Guinea leven, misschien de allervreemdste. Een man, die beter dan wie ook de wilder nis kent. Die er jaren in woonde, die jarenlang als enig gezelschap bij zich had de kinderen van dit land, de Pa poea's. De Papoea's, die nog nimmer een blanke hadden gezien. Die zich rog in de wildste natuurstaat be vinden. Die hun eigen inzichten heb ben over leven en dood, die leven te midden der demonen, die hun leven richten en bepalen. Hier leefde Jean Victor de Bruyn, de eerste rimboe loper van het verloren rijk, dat Nieuw Guineg. heet. De man, die als laatste Nederlander daar bleef, in de oer wouden en onbekende valleien, om ringd door de Papoea's, die hem ver eerden als hun aller vader,, als de Grote Witte Man van Verre. Een man, deze Jean Victor de Bruyn, die leeft onder de hardste Omstandigheden, pie de ontzaglijke gevaren der wildernis feilloos kent, die leeft als een Papoea onder de Pa poea's, die slaapt in dit land van ma laria en brandende hitte, zoals de nomaden van dit land er leven. IJzer sterk, met een enorme wil en met de moed onder te gaan in jaren van vol komen verlatenheid. Jean Victor de Bruynde laatste Hollander op Nw. Guinea, toen de Jappen er reeds jaren zaten. Toen was hij, Jean Victor de Bruyn, de enige en laatst overge bleven Hollander in dit land van rim boelopers en avonturiers, die de Ne derlandse vlag hoog hield. Alles wat Jap was op Nieuw Guinea maakte jacht op hem. Hij was onvindbaar. Hele bataljons werden deze „Neder landse spion" achterna gezonden, lil de wildernis. Het kostte de Jappen honderden do<3en aan koorts en ont bering. De Bruyn bleef ongrijpbaar. Die zat altyd op een andere plaats. En hjj was overal tegelijk. Hii was Papoea onder de Papoea's. Hij was een van hen. Hij verraade nooit een Papoea. Daarom verraadden de Pa poea's ook Jean Victor de Bruyn niet. Deze man is bij zijn léven reeds legendarisch geworden in dit land. Hij kreeg een naam. Een naam, waar op een man trots kan zjjn: men noemt hem hier „Jungle Pimpernel". En zo een man ooit die naam ver diende, dan zeker Jean Victor de Bruyn. Jungle Pimpernel staat op de blis ter van de Catalina P 85, met de benen wijd uit, het vuile en verscho ten khaki wat flodderig om de beuige leden. Ik kan wel huilen, dat Praff. de fotograaf, niet mee is. Wat een op name Ik beleef een zeldzaam ogenblik. Jungle Pimpernel weet wel, dat het volk er is. Maar het waagt zich n"g niet te vertonen. Er is een grote vogel gekomen, gevallen uit de hemel, maar wie zitten in het hart van die vogel? Vrienden of vijanden? Dan gaan de handen van Jungle Pimpernel omhoog, ze komen bij de mond, ze vormen een roeper en dan davert de stem, met de kracht van een bazuin, over de volkomen stilte van het meer. Vreemde klanken, zonderlinge klanken. Half menselijk, half dierlijk. De stem draagt vermoét ge boord worden over het meer, tot daar waar de groene wildernis zich sluit boven het water. En dit is het wat Jungle Pimpernel roept over het meer: Kora jamo! Wado ebeo toda! Merah merah meta! Kontolulle mete! En dat betekent: Hé jullie daar ginds Hé jullie daar boven op de heuvels1 De Kontroieur is gekomen de Kontroieur is gekomen! Ik zie het wonder gebeuren. Twee maal roept Jungle Pimpernel zijn volk en dan komt het: donkere kop pen duiken uit de wildernis. Mannen en vrouwen en jongens rennen naai de kant van het meer. Springen, dui ken, tuimelen in kano's, die niets meer zijn dan uitgeholde boomstam men. En in razend tempo komen ze aanschieten. Het is een vreemd en uiterst sen sationeel schouwspel. Van een onbe.- schrijflijke wildheid. De mannen, naakt tot op paar schelpen om armen en benen na, en een uiterst kleine schaambedekking. Met beschilderde borsten en ruggen. Beschilderd met rode en witte klei. Met pluimen in het haar en de bogen tussen de knieën geklemd. En in iedere prauw zit een man, die wild slaat op de tifa, de lange houten trom, overspan nen met casuarishuid. Ze zwermen om de Calatina en iedere man en iedere jongen is in volkomen opgewonden staat. Er ligt een glans van begestering over ieder der zwarte gezichten: de grote dag is er dan: „Kontolulle is gekomen"... de grote man, de Witte Vader der Papoeas. Ik ontmoet die dag nóg een blanke man, die leeft onder de Ekari's, de stam bii de Wisselmeren. Dat is Re- verend Kenneth E. Troutman, zende ling van de Christian and Missioning Alliance, uit New York. Hij is 32 jaar. Een lange, slanke, vriendelijke man. Hij woont in een hut van atap op een heuvel. Hij is de eenzaamste man ter wereld. Ik vraag hem die avond, als de regen over de vallei der meren jaagt, en de valwinden der bergen kreunend tegen het wiegelend dak slaan, waarom hij de wereld verlaten heeft. Mr. Troutman zegt: „om te dienen". Ik vraag hem wan neer hij met verlof gaat? Hjj ant woordt, dat zjjn werk geen verlof l'.cnt. Ik vraag hem waar ergens in de wereld zijn huis, zijn andere huis staat. Mr. Troutman kijkt me lang en niet-begrijpend aan en zegt dan: „Dat huis staat hierboven, dat is nvin huis". Hij bedoelt een huis, hoger dan de hoogste berg van Nieuw Gui nea, duizend mijlen boven de meest barre sneeuwtop van de woeste Pla teaux. Hij bedoelt het huis van God. Ik vraag Mr. Troutman die avond, o vreemdste aller avonden in mijn leven, waar hij de kracht, de moed en de wil vandaan haalt in deze barre woestenij' van wilde Papoea's te leven. Hij glimlachte mild. de jongt Amerikaan, en hij zegt: „There where is faith there is love": waar geloof is, is liefde. „En ik geloof in dit volk en in mijn werk. Ik d'b.n, ik doe mijn taak. die mii gegeven is door mijn vader in de Hemel. En ik wil hiei blijven". O vreemdste aller avonden in mijn levenzulke mensen bestaan nog in deze wereld. Daar zijn nog man nen, die het leven in de maatschappij vearwel zeggen en heengaan naar oorden, zo ver achter de laatste "in der beschaving, zo mateloos ver weg van al datgene wat de wereld ons geschonken heeft om „rustig en comfortabel" te leven, dat voor hen geen terug meer bestaat. Daar zijn nog mannen, die in liefde dienen en die zich geplaatst hebben op de een zaamste post der wereld. Die dag leerde ik twee helden ken nen. De ene heet Jungle Pimpernel. De andere Reverend Kenneth E. Troutman. Die nacht slaap ik niet. Ik nam een deken mee de bergen in en het is om 3 uur in de morgen 2 graden onder nul. Ik ben verstijfd van kou gn denk te bevriezen. Buiten slaat de regen neer. De wind giert door de vallei en buiten liggien, onder de atap af dakjes, de Papoea's. Heel de nacht zingen en dansen ze door. Er is grote blijdschap in de clan: Kontolulle ls gekomen. Een grote dag voor de stam der Ekari's. Ook een grote dag voor Nederland. Vandaag is het ge zag teruggekeerd aan de Wissel meren. Vandaag is de vlag geplant in deze vreemde, geheimzinnige uithoek van de wereld en hij zal er blijven waaien, in de koele bries van 2000 meter hoogte, zolang als de beste krachten van ons volk de moed, de wil en de geest hebben dit leven te willen leven. Rondom rokende vuren zitten de Papoea's. Ze praten zacht. Soms springt er een op en danst om het vuur. En de anderen, rustend voor hun grote oorlogsbogen, staren naar de hut. Ik zie in de glans van het vuur de ogen fonkelen in de zwarte gezichten en ik weet dat daar grote vreugde heerst aan 't vuur: Kontolulle is teruggekomen. In dat andere huis, op de heuvel, slaapt Reverend Kenneth E. Trout man. Hjj slaapt de rustigste slaap van alle mensen op de aarde. ANTHONY VAN KAMPEN. Het Museum van Oudheden voor provincie en stad Groningen is in het bezit gekomen van een kostbare col lectie oude meesters, waarop het te recht trots kan zijn en die de Gronin gers in de gelegenheid stelt te genieten van de schilderkunst uit vroeger eeuwen. Door het op 17 Juli 1948 over lijden van mevrouw J. W. Bouman Slingenberg, weduwe van wijlen prof. dr. Klaas Hex-man Bouman (die op 8 Nov. 1947 o\ er leed) ontving het Mu seum bij testament 22 schilderijen, Per zische kleden en beeldhouwwerk (waar onder van Tjipke Visser), welke schen king als legaat Bouman—Slingenberg in de collectie van het Museum zal worden opgenomen. verfris U dan met Eau de Cologne Pakistan heeft Zondag de eerste ver jaardag van zijn onafhankelijkheid ge vierd. In het met vlaggen getooide Karatsji woonden meer dan 150.000 personen een troependefilé bij, dat door minister-president Ali Chan werd geschouwd. Hierop volgde een uitde ling van klederen en voedingswaren aan de armen. Bij de plechtige opening van het nieuwe radiostation, zeide de minister president in een toespraak, dat de strijdkrachten van Pakistan thans el ke aanval het hoofd zouden kunnen bieden. In een proclamatie aan de bevolking wijst gouverneur-generaal Djinnah op do „gunstige economische evolutie se dert de verwerving van de onafhanke lijkheid". India ging gisteren zijn tweede jaar van onafhankelijkheid in. Men ver wachtte geen herhaling van de geest driftige volksbetogingen, die het vorig jaar gehouden werden bij de machts overdracht, daar de schaduw van Gandhi's dood nog steeds over het land hangt en de woelingen ontstaan na de deling van Brits-Indië, voortduren. Premier Pandit Nehroe heeft vele gelukwensen ontvangen, o.a. van de premiers van Engeland, Canada, Italië enBirma en de president van de Repu bliek Indonesië. In een boodschap aan het volk spoort de gouverneur-generaal, Tsjakrarvati Radja Gbpalatsjari, aan tot betonen van de grootst mogelijke bur gerzin en samenwerking met Pakistan. In de zakenwijk van Reno (V.S.) zijn vijf personen gedood en tenminste 113 gewond ten gevolge van een ontploffing, die volgde op een brand. De meeste gewonden waren toe schouwers bij een brand in een han delsgebouw waar zich op onverklaar bare wijze een ontploffing voordeed. VAN MABIJ EN \/ERRE Bij de fam. Alfring in De Krim werd een kippenei geraapt, dat een punaise bleek te bevatten. Nederland zal met een officiële inzending deelnemen aan de Praagse najaarsbeurs. Z.K.H. Prins Bernhard zal op Woensdag 25 Augustus 1948 op de Brink te Deventer namens H.M. de Ko ningin decoraties uitreiken aan perso neel van de scheepvaart, de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht, dat zich gedurende de oorlogsjaren 1940'45 heeft ondei-scheiden. Op Woensdag 8 September a.s. houdt de Algemene Nederlandse Zui- velbond (F.N.Z.) in het Beursgebouw te Leeuwarden zijn jaarlijkse algemene vergadering. De directeur van het Landbouw Economisch Instituut, dr. J. Horring, zal een inleiding houden over: „de toekomstige landbouwpolitiek, mede in verband met de Benelux". Op 4 September zal het gerestau reerde graf van zestien leden van het Huis Nassau-Dietz in het voorportaal van de Grote Kerk te Leeuwarden aan H.M. de Koningin worden over gedragen. Zoals bekend is deze over dracht bedoeld als huldeblijk van de Provincie Friesland ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum. De nieuwe Poolse gezant, de heer Ksawery Pruszynski, is Zaterdagmor gen te 's Gravenhage gearriveerd. De Tsjechoslowaakse regering strekt haar belangstelling ook uit tot hagedissen, salamanders, kikkers, ha- zelwoi'men e.d. Deze dieren moeten voor uitsterven worden behoed en er zullen wetten worden uitgevaardigd, c.ie de instandhouding van de soort bevorderen. Lord Harmsworth, de laatste der drie broers, die de „Daily Mail" heb ben grootgemaakt, is te Londen over leden. Zijn broers waren lordNorth- chff en lord Rothermere. De Amerikaanse „American Ex port Lines" laten (met bijna de helft van de bouwkosten aan subsidie) twee schepen bouwen van elk 25 millioen dollar. Zij zullen dienst gaan doen op de route naar de Middenllandse Zee havens en plaats bicden aan 972 passa giers. In Egypte, waar 80 procent van de bevolking niet kan lezen of schrij ven, zullen practische maatregelen genomen worden om analphabetisme tegen te gaan. Er zal een aantal nieu we scholen worden gebouwd. In een groep van 50 Britse, Fran se en Zwitserse geleerden zal deze week in Zd.-Frnnk' ijk een aantal erot- ten .onderzoeken. Frans legerpersoneel zal tegelijkertijd oefeningen houden in het zenden van radioberichten vanuit ondergrondse posten. Een van de hoofdpleinen van Rio de Janeiro draagt thans de naam Mahatma Gandhi. De nieuwe naam werd gegeven op de dag van de vie ring van India's eerste verjaardag. Vw'Ceer vet 43. Toen Jonker Flonkei' in een rok- costuum met een hoge strakke witte boi-st uit de achterkamer kwam was Boenzel helemaal opgetogen. „Hoera", riep het trouwe dier, „wat ziet U er schitterend uit, baas. Kon ik nou maar weer gewoon naast U lopen en sprin gen, net als een echte hond. Ik voel me zo opgelaten Jonker Flonker had zich even met zichtbaar-welbehagen in de spiegel be keken. „Goede vriend..", begon ie toen minzaam tegen Gerardus, terwijl ie een hand uitstakMaar verder kwam ie niet, want Boenzel was langs hem heen naar beneden geschoten en met een dreunende smak op de vloer terecht ge komen. De poppen links en rechts tegen de wanden knipperden even met hun ogen door de schok die dat gaf. „Au.. M'n poten..", huilde Boenzel. „Ik 'heb m'n gewicht weer tex-ug.Op eens „Dat komt natuurlijk door de warm te", zei Gerax'dus rustig. „Die zweef- klontjes blijven altijd gevaarlijk spul. Ze worden veel gebruikt voor bruilof ten en partijen. De gasten verstoppen ze dan stilletjes in een stuk pudding of zo iets. Het is natuurlijk wel leuk om de bruid eens te laten vliegen. Maar )k houd niet van dat soort nieuwigheidjes". Ik ook niet", zuchtte Boenzel, terwijl ie zich met een poot over een poot wreef. Enfin, we kunnen ons nou tenminste allebei weer vertonen, baas. Het mu seum is 's avonds tot tien uur geopend. Misschien is dr. Scherf er nog. Zullen we dan nu maar gaan „Goed", zei Jonker Flonker Eumle 45. De vier vergeten cijfers. (Opl.) Deze vergeten cijfers waren in de volgorde van 1. naar r. 3 6 1 0. Daardoor werd het deeltal: 473694869121048. Gedeeld door 7193658 gaat de deling precies op en geeft tot uitkomst: 65848956. Vele van onze oplossers vonden de opgave zeer interessant en verklaarden dan ook met genoegen naar de opl. (die zij dan ook prompt inzonden) te heb ben gezocht. Diverse opl. waren keurig verzorgd. Na loting onder de goede op lossers is de wekelijkse prijs van 5. d'tmaal ten deel gevallen aan de Heer Dr. ir. J. C. de Ruyter de Wildt, Koe- poortsweg 94, Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 46. Welke zin? Er wordt gevraagd een zin van 7 woorden, die in deze tijd wel past.... maar niet altijd. De eerste letter van elk der 7 woor den is hieronder gegeven: F z 1 d m n b Behalve van deze letters moet men nog gebruik maken van de volgende 29 letters, in alphabetische volgorde ge geven: a a a -— a e e e e e e e i i k m n n n o o r r r r s t t u w. Welke zin is bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot\ en met Donderdag 19 Augustus aan de Re dactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.— verloot). PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 7,25 en ll uur AVRO: 6,20 Tom Erich (piano) 6,30 Over de lëvensopvat- tlng van primitieve volken 7,00 Les Gara do Paris 7,30 Aansluiting met De Royal Albert Hall" te Londen - 9 00 Gesprekken met dokters 9,15 Het Om- roep-orkest 10,15 Buitenlands overzicht 10,30 De Kwintetspelers 11,15 Melo dieën van Cole Porter HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- pi aatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Gramofoonplaten 7,30 „Het spel met de dood 7,45 Niwin-klanken 7,50 Ru briek van de Wederopbouw 8,05' Koor werken 8,12 Radio-CembaJo-gezelschap 8,45 Voordracht 9,00 Het Radio Phil- harmonisch-orkest 10,25 Gramofoon- muziek 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Europese "klanken PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten 7, 8, 1, 6, 8 en ll uur VARA: 8,18 Ambrose en zijn orkest 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Gramofoonplaten 9,35 Strijkkwartet VPRO: 10,00 Morgenwij ding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11,00 Populair non-stop-programma 12,00 Orkest Frans Wouters 12,38 Hawaiïanklanken 1,20 Kwartet Jan Corduwener 1,45 Gramo foonplaten 2,00 Gesproken portretten 2,15 Omroep-Kamerorkest 3,00 Jane Eyre 3,30 De Regenboog 4,00 Raie Da Costa (piano) 4,15 Weinig in de krant, veel in het land 4,45 Vragen staat vrij 5,15 The Ramblers 5,45 Indische aquarellen 6,15 Vara-varia 6,20 Orgelspel door Johan Jong 6,45 Silvestri -kwartet 7,00 Het Nederlands Volkstoneel in het ko mende seizoen 7,15 Het nieuws uit In- dië VPRO: 7,30 Voor de Jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Din gen van de dag 8,15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 9,00 De Zweed se lucifer 9,45 Malando en zijn Tango- Rumba-orkest 10,25 Omroepkoor 10,45 Musette-klanken 11,15 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en ll uur NCRV: 8,15 Gewijde muziek 8,30 Ochtendklanken 9,00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Symphonisch morgenconcert 10,30 Morgendienst 11,00 Muziek 11,30 Gra- niofoonmuziek 12,00 Amati-trio 12,33 Commissie Geestelijke Werkgemeenschap bank- en zakenwereld 1,15 Muziek 2,00 Busch-strijkorkest 2,30 Gramofoon platen 3,00 Symphonie 3,30 Muziek 4,00 Een postzegelpraatje 4,15 Vocrr onze jongens en meisjes 5,30 Egon Perti (piano) 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Mr A Bouman bespeelt het klein 01 gel 7,30 De Nederlandse vrouw 7,45 Gramofoonmuziek 7,55 Het Bach-koraal 8,05 Programma-proloog 8,15 Resi dentie-orkest 8,55 Gramofoonplaten 9,20 Socialisatie en publiek-rechtelijke be drijfsorganisatie 9,40 NCRV-koor 10,00 Sans Souci 10,30 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,35 Avond klanken ROMAN VAN MARIA SAWERSKY- 23. Na de maaltijd, die Beate zeex- be scheiden had gehouden, keerden de beide meisjes naar haar coupé terug, waar Irene een sigarettenétui uit haar tasje te voorschijn haalde. „Ik geloof, dat je om te roken geen tijd meer hebt", meende haar nicht haar te moeten waarschuwen. „In Ec- kernsund moeten we overstappen en dat is het eerstvolgende station". In Eckernsund waren de beidt meis jes genoodzaakt op de aansluiting te wachten. Het perron was vrijwel ge heel verlaten. De enige, die opviel, v/as een bejaarde varensgezel in een korte, blauwe jekker, die op luide toon een nogal opgewonden gesprek voerde met een stationsambtenaar. „Ik heb geen geld meer", zei de oude man, wanhopig. „En ik kan toch niet naar Hasselfeurde gaan lopgn! Ik behoor tenslotte ook niet meer tot de jongsten. Met een beetje goeie wil.." ,,'t Spijt me wel, maar Jaar kan ik geen rekening mee houden", viel de man van de spoorwegen hem onge duldig in de rede. „U moet een toe slagkaartje kopen". De varensgezel had nu ook de beide meisjes bemerkt; hij taxeerde nauw keurig haar kleding en wendde zich tenslotte tot Irene. „Misschien wil de juffrouw zo goed zijn om me wat reisgeld voor te schie ten?" verzocht hij haar. ,In Hassel feurde heb ik familie wonen en dan krijgt u het direct terug". „Ik denk er niet aan", antwoordde juffrouw Larsen snibbig. ,.U zult toch niet van me verlangen, dat ik een spoorkaartje betaal voor een wild vreemde man!" „Maar het zijn toch maar een paar dubbeltjes, juffrouw. Die hebt u toch zeker nog wel over ..Dan vergis je je. Ik heb niets over" „Nou, dan zal er wel niet veel an ders opzitten dan met mijn ouwe bot ten te gaan wandelen", zei de man met een berustende zucht. „Maar een pret je is dat niet voor iemand, die stijf is van de rheumatiek. De andere juf frouw kan me zeker ook niet helpen, wel? Die heeft zeker ook niks? Zijn slimme, grijze oogjes gleden langs Beate's eenvoudige toiletje, wat baar een gilmlach ontlokte. Zij maak te haar tasje 'open en nam er een klein bedrag uit. „U behoeft niet te lopen", zei ze eenvoudig. „Koopt u hier maar een kaartje voor". De man bedankte haar met een stortvloed van woorden en strompelde vervolgens naa. het bureau voor door gaande reizigers, maar Irene meende haar nicht ovex haar handelwijze te moeten onderhouden. „Je lijkt wel niet wijs, Beate! Waar schijnlijk heeft die kerel al zijn geld verdronken en zoekt hij eenvoudig 'n gek die hem verder h"lpt". „Beter niet wijs dan harteloos. Irene, 't Kan toch ook zó zijn. dat de man werkeijjk door omstandigheden buiten zijn schuld in moeilijkheden is ge raakt". „Nou, je bent me een schaap, hoor!" Beate liet de onvriendelijke bejege ning zwijgend langs zich heen gaan en stapte in eexx coupé van de trein, die juist binnen liep. Irene volgde haar mopperend, omdat er geen kruier voor haar koffer te ontdekken was. zodat ze die nu alleen moest dragen. Op het laatste ogenblik kwam de oude varensgezel aandraven, voor zo ver zijn stramme benen dat althans toelieten, zwaaide verheugd met zijn kaartje en klom bij de lelde meisjes ir de coupé. „Daar ben ik. En ik zal u tot Has selfeurde gezelschap houden", grinnik te hij. „We zouden u anders heel niet ge mist hebben,", bromde Irene, verre van vriendelijk, maar de oude man deed, alsof hij het niet hoorde, haalde een pijpje voorschijn en stak er de brand in. „Ziet u niet, dat het hier vei-bodcn is te roken?" viel Irene opnieuw hef tig tegen hem uit. „Beate, wat zeg jij wel van zo'n onhebbelijkheid? Maar 't is jouw schuld; jij hebt je met hem ingelaten!" „Ik heb hem alleen maar wat 'ois- ge'.d geleend", antwoordde Beate kalm „Overigens hindert het me helemaal niet, of hij rookt". „De juffrouw is erg goed voor een oud man", grijnsde de vreemde reis genoot. „Maar het is ook niet nodig, dat ik de lucht hier met mijn pijp be derf. Als ik een hartig slokkie mag nemen, gaat het ook wel". En zonder verdere toestemming van de beide meisjes af te wachten, nam hij een platte fles uit de zak van zijn jekker, schroefde er de stop af en nam een fikse teug. Smakkend van genot wreef hij daarna met de rug van zijn behaarde hand zijn lippen droog, waar bij hij Beate weer minzaam toegrijns de. Voor het eerst nam het meisje het verweerde gezicht met de heldere ogen, de smalle lippen en de hoekige kin eens wat nauwkeuriger op. Een herinnering scheen bij haar boven te komen. Die man leek beslist wel wat op oom Jules. Maar dat verbeeldde ze zich natuurlijk. Zeelui vertoonden vaak veel gelijkenis met elkaar, voorals ais ze wat ouder werden en de zilte zee lucht haar spox-en op hun gezicht had achter gelaten. Maar toch moest ze tel kens weer tersluiks naar hem kijken, wat de oude man echter niet scheen op te vallen. Irene wuifde zich intussen met een sterk gepai-fumeerd, kanten zakdoekje fi'isse lucht toe. „Het stinkt hier afschuwelijk naar goedkope tabak en alcohol, beklaagde ze zich. „Wat u stinken noemt!" protesteerde de zeeman. „Die tabak is puik en de cognac is nog beter". „Ja, ja dat zal wel. U ziet er nogal naar uit, dat u zich puike tabak zoudt kunnen veroorloven „Toch, schone jonkvrouw, dat kan ik werkelijk. De schijn bedriegt ge woonlijk dat zult u spoedig genoeg bemerken. Zal ik de dames eens iets van mijn veel bewogen leven vertel len? Ik ben ettelijke malen de wereld rondgedobberd, heb alle landen en ha vensteden aangedaan (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3