Stad en Omgeving. Het kermisrijk wordt gevestigd Het stadsbeeld vroeger en nu Slagers uit Noordholland protesteren Tante S Mei De voorpret hebben we al! De kermisweek in 't Gulden Vlies Burgerlijke Stand Adspirant Marine-officier Roodkapje en de wolf Problemen in Alkmaar's binnenstad ALLE VERANDERING IS NOG GEEN VERBETERING Wedvlucht met duiven vanaf Bordeaux e Uitspraken Meervoudige Kamer Ontvangst Mayor van Bath Uitslagen Damkampioenschap DAMES hei leven is duur! Plaatselijk comité Nationaal Huldeblijk Het hart gelucht en motie verzonden De romantiek is uit het vak gaafste jieuws Veel bewolking Heiloo. Het priesterfeest op waardige wijze besloten Obdam. Een stille kermis Hensbroek. De Jubileumfeesten „En nu is h mannen Geschen Engeland-v grijpt Aan de opbouw van de Alkmaarse kermis wordt met man en macht ge werkt. Vele straten behoren de ko mende dagen tot het rijk van de ker mis, dat ook zijn demarcatielijn in onze stad heeft getrokken. Vanmor gen zijn de mannen van gemeente werken met wagens vol verkeersbor den er op uitgetrokken om de witte borden met rode cirkel te plaatsen: verboden voor alle voertuigen, rij en trekdieren en vee (in beide rich tingen)! Ruim baan voor de kermis. De bouwers beginnen vandaag op tem po te komen. Er waren vele exploitan ten de vorige week al gearriveerd en zij hebben heel piano-aan gedaan. Het zou voor hen een heel klein kunstje zijn de tent of molen in één dag kant en klaar te hebben, maar dat doen ze niet. Zolang de zaak niet staat kunnen onverhoedse grillen van de natuur geen schade doen. Daarom wordt, wan neer er tijd genoeg is, eerst het mate riaal gecontroleerd, een dwarsligger hersteld of een streekje verf op een al te kaal geworden plaatsje gegeven. En verder worden de koperen stangen gepoetst, paarden met een lekker vet sopje afgenomen en de autotjes glim mend glad gewreven. Maar zoals gezegd, vandaag verrij zen de paleizen van plezier en ver maak op Canadaplein, Hofplein, Paar denmarkt, Nieuwesloot, Mient enDoe- leveld. Iedere bouwer doet een juiste greep in de stapels planken, latten en schotten. Het personeel heeft er niet het beste pak bij aangetrokken en de man met het onberispelijke portiers uniform is vandaag van geen geldop- haler te onderscheiden. Alleen de baas is te herkennen. De man met hethalf- Zondagse pak aan en zijn hoed wat onverschillig op het hoofd gedrukt, dat is hij! Hij geeft z'n wenken zonder te kij ken, want hij kan het werk wel dro men. Die twee lege biervaatjes, nodig om de vloer waterpas te krijgen, liggen onder wagen drie en de schroeven zijn te vinden in de bak waar de vleugel moeren zijn. Spijkers worden niet ge bruikt, dat is materiaal voor de winter dag. Wanneer het theater een nieuw front krijgt en nieuwe vindingen ge stalte wordt gegeven. Die baas is de beminde koning in zijn kermisrijk! „Eerst eris even een kopje drinken", roept ie om half elf en om twaalf uur zingt hij: „Hei jongens hap-hap-bari- ba!" EEN REEKS UITSTEKENDE TONEELVOORSTELLINGEN. Het toneelwerk, dat de directie van 't. Gulden Vlies in de kermisweek brengt, mag zich steeds in een bijzon dere belangstelling verheugen. Ook nu staat de toneelliefhebbers vanaf a.s. Zaterdag weer zeer sterk toneelwerk te wachten en men zal goed doen van het programma, dat geboden wordt, met aandacht kennis te nemen. Zaterdag en Zondag staat het sterke toneelspel „Gas licht" op het programma. Het Rott. To neel heeft met de wederopvoering van dit werk een uitbundig succes behaald, wat zeker niet het minst te danken is ran het sterke spel, speciaal van Ko van Dijk en Willy Haak in de hoofd rollen met daarnaast Ko Arnoldi in een scherp getypeerde rol en Georgette Re- schewsky. Maandag komt dan het ge zelschap van de Stadsschouwburg te Amsterdam aan de beurt. Allereerst „Driekoningenavond", die wonderlijke schepping van Shakespeare, die steeds weer opnieuw boeit en tel kens weer nieuwe schoonheid doet ont dekken. Dat de rollen in dit vrolijke spel, door eerste krachten bezet worden, behoeven wij niet te vertellen: dat spreekt vanzelf. De hofmeester, de nar, Bibberwang, Olivia en Viola, de hertog, enz. enz. zullen U een kleurrijk spel laten zien. Herinnert ge U nog het succes van het Amerikaanse stuk: „Van een ander Ras", dat vorig seizoen zo'n uitbundige bijval vond? Het rassenprobleem in Amerika, blanke neger, wordt in een prachtig toneelspel behandeld op boeien de wijze. En tot besluit van de afd. Toneel twee avonden het wel zeer spannende en sterke stuk: School der dapperen, waarin de liefhebber werkelijk spel zal zien van bijzondere klasse. Albert van Dalsum en Rob de Vries zullen U bij voortduring boeien. Als geheel dus een toneelprogramma van de eerste rang. Voor de ware lief hebbers zal er zeer veel te genieten zijn. Op het Variété-programma voor de laatste drie dagen komen wij nog nader ferug. Geboren: Ansje, d. van P. Staa- sen en A. H. Duits. Cornelia L. M„ d. van A. H. A. van Rhoon en T. M. Thoolen. Margret, d. van A. Pau- lusma en V. Dragt. Gehuwd: Johannes A. G. Kühne en Maria Th. van Elferen. Overleden: Henricus G. Haak man, oud 1 jaar. Maria C. F. Koer man, oud 69 jaar. Martina Duijn, oud 4 maanden. De heer Ch. C. Brandon Bravo al hier is toegelaten tot de Adelborsten opleiding aan het Instituut der Kon. Marine te Den Helder. Ook de heer C. K. Maats te Heiloo is tot die opleiding toegelaten. Nu ligt alles nog in haar naaktheid, maar het publiek weet dat de bruid getooid wordt en kijkt en kijkt.... 's Avonds wanneer de spulbazen bij elkaar gaan buurten, zo op de trap van de wagen, dan dwalen urenlang jong en oud om de wereld die ieder jaar terugkeert en altijd weer nieuw blijft. De kermis komten schoenma ker, manufacturier, ja zelfs de bakkers hebben hun komkommerweek, want wel ieder zegt niets aan de kermis te zullen doen, maar de practijk leert dat ook op kermisgeneugten er niets ver anderlijker is dan een mens.... De kermis gaat draaien, vanaf Za terdag, en wij bewoners van een aard bol die draait, zijn geinfecteerd door deze beweging en voelen ons daarom misschien zo bijzonder tot de kermis aangetrokken. Chris Hofland's Operettegezelschap maakt momenteel een tourijêe door ons land met het als operette be werkte sprookje „Roodkapje en de wolf". Deze tournée is georganiseerd door de kruideniers-inkoopvereniging „Enkabé". De kruideniers bij de En- kabé aangesloten, verstrekken op be- Faalde boodschappen een gratis toe gangsbewijs, hetgeen ook in Alkmaar gebeurde, waar gistermiddag in 't Gulden Vlies twee voorstellingen wer den gegeven. Op uitnemende wijze werd de operette voor een twee maal tot de nok met kinderen bezette zaal voor het voetlicht gebracht. Vooral de balletten waren bijzonder goed terwijl ook het spel van de jeug dige vertolkster van Roodkapje en de opdankbare, maar goed gespeelde rol van de kabouter opvielen. Een opgetogen kinderschaar verliet dan ook 't Gulden Vlies, doch niet al leen de kinderen hebben genoten. De in de zaal aanwezige ouderen zullen ook zeer zeker een prettige middag hebben gehad. Rest ons nog te ver melden dat de tractatie van twee le vende Victorientjes met „Victorientjes" in goede aarde viel. Wie de plattegrond van het huidige Alkmaar voor wat de binnenstad betreft vergelijkt met die van omstreeks een halve eeuw geleden, zal daarbij slechts weinig veranderingen opmerken. Het verbreden van straten b.v. beperkte zich feitelijk tot het voormalige gedeelte van de Krebbesteeg tussen Langestraat en Nieuwesloot, waar door het afbreken van enkele percelen niet langer meer van een „steeg" kon worden gesproken en de aldus ontstane straat vernoemd werd naar wijlen het zozeer geachte en sympathieke raadslid, de heer G. Th. M. van den Bosch. Door amovering van de voormalige gasfabriek gelegen tussen Paar denmarkt en Kanaalkade kon de Paternosterstraat, één der oudste straten der stad, worden rechtgetrok ken en ontstond ter zijde daarvan door afbraak van het oude Stads ziekenhuis het huidige Canada-plein. Aan nieuwe straten in de binnenstad ontstonden slechts de Marktstraat in de volksmond nog altijd „Door braak" genoemd lopende van Nieu wesloot naar het Waagplein alsmede een tweede verbindingsweg, genaamd Sint Laurensstraat een doorbraak in het verlengde van de Koorstraat en genoemd naar de tegenover gelegen Grote- of St. Laurenskerk. Toch ontstonden beide straten min of meer toevallig. Toen in 1911 de toenmalige schouw burg „Diligentia" door brand geheel werd verwoest, werd dit in het ver lengde van de Ramen tussen Nieuwe sloot en Achterstraat gelegen gebouw niet meer herbouwd. Aldus ontstond na het verwijderen der ruïne een open ruimte, die later bestraat werd terwijl de doorbraak naar het Waagplein werd voltooid door aankoop en afbraak van de tussen dit plein en de Achterstraat gelegen percelen. WEINIG FRAAI. Aesthetisch is de aldus ontstane nieu we straat nimmer geslaagd. Jarenlang is overwogen of men ter plaatse een overdekt markthallencomplex zou stichten. Dit denkbeeld is tenslotte niet verwezenlijkt, maar het straatbeeld thans nog „verrijkt" met een lelijk vast hek, schreeuwt nog altijd om een bevredigende aesthetische oplossing. In 't begin der twintiger jaren kwam een groot pand met een nog veel gro ter tuin aan het begin van de Lange straat vrij. Dit complex werd toen gro tendeels door de gemeente Alkmaar aangekocht evenals enkele kleine huis jes aan de Nieuwesloot. Op deze gronden werd later de St. Laurensstraat aangelegd en het politie bureau en het „Princenhof" gebouwd. Zeer in het kort geschetst, is dit de feitelijke geschiedenis van de nieuw ontstane verkeerswegen in Alkmaars binnenstad gedurende de laatste halve eeuw. GEWIJZIGD BEELD. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het overzicht van deze binnenstad in de loop van die halve eeuw totaal is gewijzigd. De patriciërs huizen in de Lange straat zijn op één uitzondering na verdwenen, evenals hun hoge blau we stoepen, waarvan sommige met ge smede kettingen waren afgezet. Het beeld van de Laat thans een grau we massa van asphalt-bricks en basal- tive-tegels is er niet mooier op ge worden sinds deze langste straat van De wedvlucht met oude duiven van af Bordeaux (Frankrijk), een afstand van plm. 1000 km. had tot resultaat, dat de heer J. v. d. Elskamp van de Alkm. Concourscommissie de eerste duif constateerde. No. 2 werd de heer A. de Best, 3 M. Pronk, 4 A. de Jager, 5 N. Ypma, 6 G. Admiraal en 7 Hoed de Vries. volgende uit- Gisteren werden de spraken gedaan: Norbertus P., gedetineerd, wegens zedendelict, 12 maanden gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorw. en voorwaarden. Anna Bartha de G„ zedenmisdrijf 4 maanden voorwaardelijk met f 40 boe te of 20 dagen en voorwaarden. Adrianus Bernardus P„ zedenmis drijf 4 maanden voorwaardelijk met f 40 boete of 20 dagen en voorwaarden. Johanna Maria M„ gedetineerd, ze dendelict 5 maanden. de stad in het najaar van 1930 van zijn fraaie bomen werd beroofd en vele karakteristieke oude gevels en huizen aan de tijd ten offer vielen. Op zichzelf moge men dit betreuren, de altijd rusteloos voortsnellende tijd vraagt nu eens hier dan weer daar zijn offers, waaraan niet te ontkomen valt. Een stad, die niet met de tijd zou meegaan, zou niet aan haar toekomst bouwen en op de duur een openlucht museum worden, waar de harteklop van het heden ternauwernood zou wor den gehoord. Natuurlijk betekent dit niet, dat met een nieuwlichterswoede alles wat ons aan schoons en werkelijke kunst uit een voorbije tijd rest, zou moeten wor den vernietigd om plaats te maken voor soms smakeloze moderne zake lijkheid. Dergelijke kleinoden dienen met de meeste zorg te worden bewaard en te worden geëerbiedigd. Maar niet alles, wat het verleden ons achterliet kan onder monumentale kunst worden ge rubriceerd. Alkmaar heeft echter de roep van de voortgaande tijd steeds gehoord en verstaan. Hierover willen wij in een volgend artikel nader spreken. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). EXPOSITIES. Bergen Kunstzaal Boendermaker en Huis met de Pilaren: Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Zomerbad: 19 graden Celsius Pesie's bad: 19 graden Celsius De burgemeester verzoekt de ingeze tenen met aandrang ter gelegenheid van de ontvangst van de Mayor van Bath en een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur van die stad door het gemeentebestuur van Alkmaar op Donderdag aanstaande van 1820 uur en op Vrijdag daaropvolgende de ge hele dag de vlag te willen uitsteken om aldus uiting te geven aan de vreug de over de komst van de vertegen woordigers der stad, die na de bevrij ding zoveel voor Alkmaar heeft ge daan. In de partij Schuit—Kruider kreeg laatstgenoemde door 'n onverwachte grote afruil groot voordeel, wist dit echter niet ten volle uit te buiten en Schuit forceerde snel doorbraak naar dam, waarop tot re mise werd besloten De Bree kreeg, na matig openingsspel van zijn tegenstander Oud, schijfwinst en kon met enkele zetten een winststand bereiken Op het juiste moment, toen ieder „de" zet verwachtte, faalde De Bree en Oud kreeg gelegenheid door een slag zetje een volle remise te behalen Door onnauwkeurig spel van De Bree, wist hij zelfs nog te winnen Mooyboer kon het tegen Schuit niet bol werken en verloor Hemels ging tegen Oud een zeer voor delig eindspel in, door diverse dreigingen wist Oud zich sterk te verdedigen en He mels moest met remise genoegen nemen De enige die in dit tournooi nog on geslagen was, H Kruider, verloor van Ra- vensteyn, in tegen alle theorie indruisend openingsspel Verver en De Bree deelden de punten broederlijk Stand; Ravensteyn 9 uit 6; Oud 7 uit 6. Hemels 5 uit 6; Kruider 6 uit 6; De Bree 5 uit 6; Schuit 5 uit 5; Verver en Mooyboer, ieder 4 uit 6 In de eerste klasse waren de u'tslagen als volgt Geuzebroek—De Haas 1—1; Woonijk—Toepoel 1—1; Helder—Smole- naars afgebroken; Smolenaars—Stam 1—1; Jorna—Helder 0—2; ToepoelPeerdeman 20; De HaasWoonijk 20 De Haas „for ever", onbedreigd en ongeslagen aan kop met 11 punten uit 7 partijen Tweede klasse: Veen—Ve^nstra 2—0; Langras Sr—Langras Jr 0—2; Bijwaard— Veenstra 20; Miedema—Langras Jr 0—2; BrinkhofMiedema 02 Indien hier Langras Jr zijn laatste partij tegen Brink hof wint, eindigt hij gelijk met Bijv/aard, ieder 11 punten uit 6 partijen Derde klasse: KlinkhamerSpaans 2—0; Wijn—Van Leeuwen 0—2; Smolenaars Bruggeman 1—1; Bruggeman—W-jn 1—1; Klinkhamer—Korn 1—1 Stand: Klinkha mer 8 punten uit 5 partijen op de voet gevolgd door Korn met 7 punten uit 5 partijen Er is werk, veel werk, aan de winkel. Onze omvangrijke export orders moeten tijdig gereed komen. Stelt U Uw middag beschikbaar? U kunt in onze gekoelde en gezel lige lokalen aan de totstandkoming der exportorders medewerken. Het is prettig zelf een aandeel te hebben in de luxe verpakking onzer chocolade-artikelen. Het schenkt U voldoening en Uw financiële positie vaart er wel bij. RINGERS' CACAO- EN CHOCO LADEFABRIEKEN N.V. Noorder kade 20 Alkmaar, heeft Uw hulp nodig. In de export ligt onze welvaart besloten. Komt U eens praten, dan kunnen wij U onze bedoeling duidelijk maken. Gisteravond werd ten stadhuize een vergadering gehouden van het Plaatse lijk Comité voor het Nationaal Hulde blijk. In deze vergadering, welke gepresi deerd werd door de heer C. W. Keys- per, voorzitter van het werkcomité, is door dit laatste comité verslag van zijn werkzaamheden uitgebracht en zijn de plannen voor de komende weken be kend gemaakt. Na wat wij dezer dagen over de actie hebben geschreven is er eigenlijk niet meer te vertellen dan dat alles nog steeds crescendo gaat. Het aantal in Alkmaar verkochte speldjes nadert nu het zeventiende dui zendtal. Er is reeds een kassaldo van ver over de f 8000 en er is nog een tegoed van omstreeks f 1700 aan in con signatie gegeven speldjes, zodat Alk maar zeker uitstekend voor de dag komt. Dat komt hoofdzakelijk door de activiteit van het werkcomité en ook doordat men hier op zoveel bekende adressen speldjes kan krijgen, dat men er nimmer tevergeefs naar behoeft te zoeken, iets wat in andere gemeenten nog wel eens te wensen overlaat. Aan zeer vele bedrijven en zaken zijn thans circulaires gezonden en men hoopt ook daardoor nog een belangrijk bedrag bijeen te zullen krijgen. Een grote fabriek gaf niet alleen een be langrijke bijdrage maar kocht tegelij kertijd een 200-tal speldjes voor het personeel en met dergelijke voorbeel den voor ogen heeft het werkcomité alle hoop op een gunstig resultaat. Verschei dene vooraanstaande ingezetenen boden zich vrijwillig aan om onder hun col lega's de actie te propaganderen en di verse anderen zullen nog door de heer Dreeuws als lid van het werkcomité persoonlijk bezocht worden. Eigenlijk is het in Alkmaar zo, dat de verkoop gelijke tred houdt met de aanvoer van speldjes. Deze zijn door de enorme aanvraag in verscheidene plaatsen niet altijd beschikbaar, maar Alkmaar heeft er juist weer enige duizenden ontvangen, die waarschijnlijk binnen zeer korte tijd weel verkocht zullen zijn. Zoals wij reeds meldden zal er Zater dag a.s. een straatverkoop worden ge houden, zo mogelijk ook in de buiten wijken, maar dat hangt af van het aan tal personen liefst jongedames dat zich daarvoor beschikbaar wil stellen en dat niet bijster groot is. Het zou heel jammer zijn, als de verkoop daardoor stagnatie zou ondervinden en wij doen dus nogmaals gaarne een beroep op allen, die daaraan willen medewerken zich vóórdien te wenden tot de directie van de Middenstandsbank, Koorstraat 29, waar de verkoopsters met enthou siasme ontvangen zullen worden. Op de kaasmarkt zijn vele duizenden speldjes verkocht en ook dit heeft na tuurlijk tot het succes van de actie bij gedragen. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de hurgemeester een woord van harte lijke dank en welverdiende hulde ge bracht aan de heren van het werk comité, in het bijzonder aan het dage lijks bestuur daarvan, de heren Keys- per, Driessen en Nijhuis, die door hun onvermoeide actie op een buitengewoon gunstig resultaat kunnen terugzien. Ook voor dc kermisdagen zijn er nog speciale plannen, maar daarvan kan op dit ogenblik nog geen melding worden gemaakt. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Naar wij vernemen zal de samen komst hedenavond in „Waakt en Bidt" niet om half acht, maar om acht uur plaats vinden. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer A. Janson, is te den Haag geslaagd voor het di ploma Maatschoenmaker (B) onder Rijkstoezicht. Vijfhonderd slagers uit geheel Nooru Holland hebben gisteren te Alkmaa in het „Wapen van Heemskerk" d' noodtoestand in hun bedrijf bespro ken. Dank zij de verantwoorde lei ding van het bestuur kan van een waardige protestvergadering gespro ken worden. Natuurlijk werden er harde noten gekraakt en vroegen en kele Sprekers met de vuist op dc katheder waar de schapen en var kens hieven, maar het grootste aan tal sprekers heeft bezadigde taal doen horen. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer Onrust, waarbij hij de aanwezigen tot een zakelijke en orde lijke bespreking opwekte, was het de heer A. Botman uit Enkhuizen die de discussies opende. Hij betoogde dat de slager zijn brood niet meer kan verdie nen en er met kracht en ernst gepro testeerd dient te worden, zodat ook de openbare mening kennis kan nemen van de moeilijkheden in het slagers vak. Inferieur bevroren vlees en lamme ren moesten in het gemengd bedrijf v.rkocht worden, terwijl bij de distri butie van paardenvlees door de be drijfschappen grove fouten zijn ge maakt en er anderzijds slagers zijn, die van Januari af al wachten op een paardenslachtvergunning. De bon werd tot 3 weken verlengd, terwijl de weide vol met vee loopt. In Den Haag werd met de verzoeken van het bondsbestuur weinig of geen rekening gehouden. „Waar moet het naar toe?", vroeg ireker aan de ver gadering. De slager die het vee slacht, moet toezien dat de kruidenier het vet verkoopt. Aan ieder wordt toeslag gegeven, echt: niet aan de slagers, die dat ook niet wensen, doch alleen vragen om hun de gelegenheid te ge ven een stuk brood te verdienen. „o: ui geen mogelijkheid meer .geven in het vak, dat begint bij de omantiek van het bedrijf: kopen op de ïarkt. De heer Botman nodigde de vergade- ing uit zich uit te spreken, zodat de >verheid overtuigd kan worden van de ïoden in het vak. VEEL HOOFDEN VEEL ZINNEN Vijftien personen kwamen daarna achtereenvolgens op het podium en spraken zich, ieder op zijn wijze, uit. De heer Klaver uit Bovenkarspel kant te zich tegen de ambtenarij, waardoor de kqsten in het slagersbedrijf ondrage lijk hoog werden. „We moeten op de ketel bommen" was zijn mening, maar de voorzitter legde er de nadruk op, dat het hoofdbestuur altijd „heer" zal blijven, want slechts met die houding valt iets te bereiken. Een afgevaardigde uit Hilversum, de heer Nooteman, wees, in fulminante bewoordingen, op al hetgeen de sla gers van de geringsinstanties hebben verdragen en spreker verweet hun na latigheid. „Waar het gezag nalatig is, daar is opstand gewettigd", zo besloot hij zijn protest. Een geheel ander geluid liet de heer G. Poel uit c Spoort horen. Het zeg gen van „we nemen dit en we nemen dat niet" is heel gemakkelijk. Maar allereerst moet de vraag gesteld wor den of het kan. Spreker ging de ge hele historie van de vleesdistributie na en kwam tot de conclusie, dat er wel eens wat bij de regering door de bond is bereikt. Wanneer men echter objectief blijft, zal men ook nu moeten toegeven dat niet alle schuld op de voormannen geworpen kan worden, maar ook or de algemene toestand waarin het volk zich bevindt. Men at slechte kwaliteit be vroren vlees, maar met een gulden in de hand kan men voor geen rijksdaal der kopen. Het verlengen van de vlees bon was een gevolg van het feit, dat 5000 kilo geimporteerd vlees moest worden afgekeurd. Om uit de impasse te geraken, stel de spreker voor te verzoeken om de leveringsplicht wederom ingevoerd te krijgen. Algehele opheffing van de dis tributie achtte spreker voor de grote steden onverantwoord. De heer Bakker uit Enkhuizen vroeg vaar de varkens blijven en waar de vette schapen! chapen en varkens vrij" was zijn eis en zijn voorstel had veel bijval, maar de voorzitter vroeg zich af wat er in Januari zou gebeu ren. Dan zou er geen vlees zijn en ging vijftig procent van de vakgenoten naar de kelder. (Geroep: nu gaan we alle maal). WAT TE DOEN? Bezadigd en een ander weer wat minder overwogen, spraken nog velen hun mening uit. Er gingen stemmen op om het niervet aan de slager af te leveren, waardoor het rantsoen ver ruimd zou worden, terwijl anderen nog wezen op het euvel van de huisslach ting, waarvan maar al te vaak de helft van het varkentje verkocht, verruild of verkwanseld werd. Tenslotte stelde de heer Habold uit Amsterdam voor om, in de geest van een voorgestelde motie door de heer Bakker uit Schagen, het hoofdbestuur te verzoeken op korten termijn bij de minister er op aan te dringen, dat per veertien dagen zes ons vlees per per soon beschikbaar zal worden gesteld en het vet in handen van de slagers komt. Voorts over te gaan tot aankoop van goed buitenlands vlees en dit te laten inkopen door eigen vakmensen. Het vlees niet te ruilen met eigen vee. Ten slotte de varkensaanfok te stimuleren. Na een korte pauze werd deze mo tie aangevuld met de bepaling de huisslachting drastisch te beperken. De vergadering keurde de motie goed en de heer Habold uit Amsterdam braëht dank aan het bestuur voor de goede leiding. Welgemoed en vol goede hoop zijn de bezoekers van deze protest vergadering daarna weer huiswaarts getogen. Ongecorrigeerd. Weersverwachting, geldig van heden avond tot Donderdagavond: Aanvankelijk toenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het land tijdelijk regen. Meest matige Zuid oostelijke wind. Later wisselende be wolking met plaatselijke buien. Matige tot krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. Dinsdagavond is op waardige wijze het priesterfeest van pastoor J. van Muijen besloten met de opvoering van „Angelus Domini", een openluchtspel, dat de stoutste verwachtingen te dien opzichte heeft overtroffen. Meerdere malen tijdens de repetities hadden wij vernomen, dat door het nodige grote aantal medespelenden dit grootse spel 'n fiasco dreigde te worden. Doch taai volhouden van de regisseur Jean Ro bert Jr. heeft doen zien wat tot stand gebracht kan worden. Het spel heeft geboeid van begin tot eind. Alles werkte tenslotte mede. Het was beide avonden er waren pl.m. 1000 perso nen aanwezig ideaal weer voor het houden van een openluchtspel en in een rustige hoek achter 't R. K. kerk hof was een goede gelegenheid ge schapen tot het houden van een der gelijke opvoering. In het eerste gedeel te van het openluchtspel „Angelus Domini", waarin de belofte aan Maria wordt gedaan, wordt voorgesteld, hoe de ellende op deze .wereld is gekomen: de zondeval van Adam en Eva. De ge volgen van die zondeval worden ten tonele gebracht: de duivel (R. Morschl, de dood (A. Borst) en de verworpen mensheid, alles wordt keurig uitge beeld. Tenslotte komt de profeet Isaïas uit 't Oude Testament, die de voor spelling doet, dat de H. Maagd een zoon zal baren en zijn naam Emma nuel zal zijn. Het tweede gedeelte geeft ons de voorstelling van de boodschap van de engel Gabriël aan Maria. In dit gedeelte wordt bijzonder de nadruk gelegd op de zuiverheid van Maria, waarop aansluit een gebed van het ge lovige volk om reinheid in deze ver dorven wereld. Na een climax eindigt dit bedrijf in een machtig Magnificiat. In het derde gedeelte brengt men de mensheid op de kruisweg van haar le ven. getyranniseerd door de duivel en zijn helpers, doch zij zoekt en vindt haar steun bij Jezus aan het kruis. Prachtig waren de uitbeeldingen door de voornaamste vertolkers (sters) van de hoofdrollen en de talrijke engelen gaven cachet aan het geheel. Ook de mensenmassa, gelovigen, ongelovigen, kreupelen, blinden en ouden van da gen sprak sterk in haar spel tot de tal- rijke bewonderaars van dit openlucht spel. Is het wonder dat pastoor J. v. Muij en na afloop de organisatoren van dit openluchtspel dank bracht voor de dik wijls in moeilijke omstandigheden ge houden repetities? Doch nu kon hij terecht hulde brengen aan de regisseur Jean Robert Jr. Ook de verdere mede werkenden, zoals Piet Groot met zijn zangvereniging Nieuw Leven, de heer Oostermeijer met zijn corps St. Cae- cilia, alsmede de technische verzorgers t.w. de heren Smit en Kosters, hadden woorden van lof in ontvangst te ne men en een daverend applaus door de stilte van de nacht deed het talrijke publiek als het ware afscheid nemen van een 40-jarig priester-jubileum, dat nog lang in de herinnering zal" blijven voortleven. HET JUBILEUM-COMITé Morgenavond komt het Jubileumco mité tot viering van het regeringsjubi leum en inhuldiging van de nieuwe koningin, in de Rustende Jager om kwart over acht bijeen. Aller opkomst is dringend gewenst, omdat dit de laatste algemene vergadering is vóór de a.s. festiviteiten. De Obdammer kermis, van Zondag tot e.i met Dinsdag gehouden, heeft een kalm en rustig verloop gehad Het aantal ver makelijkheidsinrichtingen en kramen was minder dan vorig jaar, terwijl ook het bezoek matig was Men zou tot de gedachte kunnen neigen, dat de plattelandskermis in het algemeen zijn glorietijd heeft gehad en meer en meer tot het verleden gaat behoren In de verschillende café's was gelegen heid tot dansen, waarvan een druk ge bruik gemaakt werd 's Maandagsmorgens hield het plaatse lijke fanfarecorps „Muzieklust" zijn tra ditionele rondgang door het dorp, waarbij ter versterking der kasmiddelen ruim f 200 werd gecollecteerd Met betrekking tot de Jubileumfeesten kunnen we melden, dat het programma van 31 Augustus begonnen wordt met een optocht van versierde wagens, fietsen, enz Bij genoegzame deelname is de commissie voornemens om voor rekening van de deelnemers groen aan te kopen 's Middags vinden er volks- en kinder spelen plaats op het gemeentelijke sport terrein achter de openbare lagere school Er zullen steeds meerdere wedstrijden ge lijk plaats hebben, waarom het gewenst Is dat'de deelnemers op tijd aanwezig zijn Voor optochten en spelen worden prijzen beschikbaar gesteld 's Avonds te beginnen om half acht is er een gezellige avond in café Kossen Hierbij zal o m medewerking worden ver leend door een zangkoor, de plaatselijke toneelvereniging ,,'t Viooltje'» en de gym nastiekvereniging „Udi-Nea" 6 September zal mr Hedi, eveneens in café Kossen, voor de kinderen optreden Die dagen spreek Kenneth Troutman, pernel, en we spreK doorkruisen een kl< vallei, we doorwade beklimmen de heuv meer omzomen. Het klimaat. Het is niet ook al staat de zon niet warm. Het is h Zwitserse hooggeber me in vier maanden energiek, zo sterk J lei der Ekari's. We willen te veel ze paar dagen. We iets leren van het le de starn, die zich no repte natuurstaat be Mr. Troutman via w lijkheid, poogt enkel' lingste gebruiken en volk te wijzigen. Ma r.ichtig gebeuren e: dat men de bevolkir krijgt. Die middag zitten van de zendeling en i sproken door Jungle is nodig want er zijl in de twee jaar van Kontolulle, die nodig moeten. Een paar Ie hebben de Jappen bewezen. Ze hebben scheidene malen zoet vis uit het meer gi Kontolulle dit strikt De hoofdman van de vertellen. In dramati: gen bezweert hij Je wat er gebeurd is. E: gebaren besluit hij z voerig betoogwat zo mannen gebeuren? hem, maar één oploss zo snel mogelijk. Ma dood niet willen 1 Kontolulle zelf recht als de alwijze Grote Verre. De oud-Engelandvas H. M. de Koningin te van haar gouden rege 'n geschenk aarbiedei van een penning. Aai is een afbeelding va van H. M. in Londen „Gij zijt de schakel tl thuis bicven en mij Nov. 1944. De achti de opdracht „Aan de „Oranje-Haven". Een heeft de penning Maa Koningin op Het Loo ROMAN VAN MARIA SAV 24. „Waar u waarschijnli wel zult hebben verdrc echte zeemansmanier i andere domme streken uitgehaald", viel Irene de rede. „Wij stellen r belang in uw avonturen u dringend ons nu verc rust te laten, nietwaar „O, ik hou wel van len". „Dat pleit dan niet vi smaak!" „Streken!" grinnikte „Streken, ha, ha! De be mijn leven heb ik vand; Dat moet u toch nog i dames". HHHH

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2