PPiy 7 Ook SCHULTE en PRONK finalisten Marinevliegtuig boven Valkenburg geëxplodeerd Amsterdamse feestverlichting ten doop gehouden Woensdag 25 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN H5e Jaargimg No' 201 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee inzittenden gedood en vier personen gewond Vredesonderhandelingen tussen Joden en Arabieren? Twee Dakota's met elkaar in botsing WEERBERICHT Belgische Koningin- Moeder naar Nederland fmwm Schoonmama en de wijze rechter Feest-versnaperingen voor iedereen 17-Jarig meisje door bus gedood Amerikaanse films in Nederland Zitkussenijes vlogen door het Stadion Vrouwen vragen om vlees Binnenkort kleuren- televiesie in Engeland Sovjet-consulaten in de V.S. gesloten Zoeken en Weten België heeft zijn Raad van State BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJIiSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI COORANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20'cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Gistermiddag om vijf-en-twintig minuten over twee is een vliegtuig van het type Fire Fiy boven de kom van het dorpje Valkenburg uit elkaar ge sprongen. Het vliegtuig was volgens verklaringen van ooggetuigen met zeer grote snelheid in duikvlucht naar beneden gekomen. Met de linkervleugel raakte het toestel een broeikas van de tuinder P. van der Zwart. De broei kas ging volkomen tegen de vlakte, doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trekken. Toen gebeurde het. Met een oorverdovende klap, die vele ruiten in de omgeving deed springen, explodeerde het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms. Verschillende huizen beschadigd De brokstukken liggen in een straal van meer dan 300 meter ver spreid. Door deze rondvliegende brokken werden vier mensen gewond, het elfjarig jongetje Bertje Schaap had een gebroken been, een arbeider van de Heidemaatschappij, H. Blans- jaar, die in de buurt werkte, kreeg een ernstige beenwonde en mej. van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider van de Heidemaatschappij, A. van Velzen, liep een hersenschudding op. Hij werd naar huis vervoerd. Verschillende huizen werden door de explosie beschadigd, vooral het huis van de tuinder P. van Ooms. Na het ongeluk was reeds spoedig De New Yorkse radio heeft bekend ge maakt, dat de minister van buiten landse zaken van Israël, Mosje Sjer- tok, zou hebben meegedeeld, dat er voorlopige vredesonderhandelingen plaats hebben tussen de Arabieren en Israël. Volgens de radio heeft Sjertok te kennen gegeven, dat de besprekin gen in een niet nader te noemen hoofdstad worden gehouden. De New Yorkse radio meldt verder, dat Sjertok aan de Zionistenorganisatie te Jeruzalem zou hebben meegedeeld, dat van eigenlijke onderhandelingen niet gesproken mag worden. Het betrof een „voorlopige gedachtenwisseling". Ook het Israëlitische ministerie van buitenlandse zaken te Tel Avivzouhet plaats hebben der besprekingen beves tigd hebben. Joodse, Syrische en Libische functio narissen hebben Reuter te New York gezegd dat zij niets hadden mede te delen over besprekingen, die onlangs tussen leiders van Israël en van Ie Arabieren over een Palestijnse vredes regeling zouden zijn gehouden. Volgens Abdoel Rahman Azzam Pasja, algemeen secretaris der Arabische Liga, mist het bericht elke grond. „Het is niet in het belang van de Arabische zaak, besprekingen achter de schermen te beginnen", aldus deze functionaris. Ook de Syrische minister van buiten landse zaken heeft de juistheid van het bericht ontkend. Hij voegde er aan toe, dat hij nooit zou geloven, dat dergelijke besprekingen in de huidige omstandig heden zouden kunnen plaats vinden. Twee Amerikaanse Dakota's zijn gis termorgen ongeveer 15 km van Hanau (Hessen-Nassau) neergestort. Zij zijn tegen elkaar gevlogen in de buurt van Rapolzhausen. De toestellen waren op weg van Tempelhof van het Rhein-Main vliegveld te Wiesbaden. De reddingsploegen konden nog niet zeggen hoe groot het aantal personen is, dat om het leven is gekomen, daar zij de smeulende wrakstukken niet dicht gen' g kunnen benaderen tenge volge van de enorme hitte. Volgens 't hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbadten zou ieder vliegtuig vermoedelijk slechts een be manning van twee Koppen hebben ge had. OOK VLIEGTUIGBOTSING IN NEW JERSEY. Negen personen zijn gedood bij een botsing tussen een Dakota C 47 van het Amerikaanse leger en een Mitchell B 25, 8 kilometer ten Noorden van Newton (New Jerseyl. De Mitchell, waarvan alleen de punt van de vleugel beschadigd werd, keer de naar zijn basis terug. In de Dakota bevonden zich negen personen, die op weg waren naar een religieuze bijeen komst te West Reading. Weersverwachting tot Woensdag avond geldig: WISSELENDE BEWOLKING. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit W. richtingen, later draaiend naar Z.W. richtingen. Wisselende bewolking met bijna overal droog weer, maar in de middag in het Z.W. van het land plaatselijk eni ge regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. personeel van het vliegveld Valken burg, dat slechts enkele honderden meters verwijderd is, op de plaats nlan de ramp aanwezig. De naam van een van de slachtoffers, de adelborst Meulenberg, kon vastgesteld worden aan de hand van gevonden papieren. De slachtoffers zelf waren niet te identificeren, daar de explosie hun lichamen geheel verminkte. Op een vrachtwagen werden de brokstukken van het vliegtuig naar het vliegveld vervoerd. Ook de stoffelijke over schotten werden voor zover zij ge vonden zijn, naar het vliegveld Val kenburg overgebracht. Het vliegtuig, een Fire Fly, Markt IV, behoorde tot het vierde esquadron van het vlieg tuigmoederschip „Karei Doorman" en was voor de tijd dat de „Karei Door man" in Amsterdam was, op Valken burg gestationneerd. Met de andere vliegtuigen van 't squadron werden oefeningen in duikvlucht gehouden. De bemanning van de Fire Fly be stond uit de 21-jarige adelborst eer ste klasse K.M.R. F. J. C. Meulenberg uit Utrecht en de 18-jarige matroos schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel. Beide slachtoffers waren ongehuwd. Een communiqué van 't koninklijk paleis te Brussel deelt mede dat konin gin Elizabeth zich naar Nederland zal begeven, om de Prihs-Regent te verte genwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana. H.K.H. de Koningin-Moeder zal ver gezeld zijn van baron Papeians de Mor- choven en prins Albert de Ligne. t De bekende beiaardier J. Vincent, die in December van dit jaar 80 jaar wordt, heeft 49 jaar lang, dus ge durende bijna de gehele regerings periode van Koningin Wilhelmina, het carillon van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam bespeeld. De bejaarde musicus in het nauwe kamertje voor het kla vier, waaraan hij bijna 'n halve eeuw op 52 meter boven het stads gewoel de zilveren klanken heeft ontlokt. De Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar H.M. Koningin Juliana op 6 September a.s. de eed op de grondwet zal afleggen en de inhuldigingsplechtigheden wor den gehouden, is thans gereed voor haar taak. Een overzicht door de kerk, waarop men de zetels voor de 3000 gasten en de lampen voor de speciale be lichting ten dienste van filmoperateurs en fotografen kan onderscheiden. Als u het nog niet wist: ook in Amerika is er een tekort aan huizen, zodat jonggehuwden precies als bij ons veelal hun toevlucht moeten zoeken in het ouderlijk huis van bruid of brui degom. Dit overkwam ook een man in Nashville (Tennessee), die al spoedig moest ervaren dat zijn schoonmoeder bij wie hij in woonde zich meer dan hem lief was met zijn gezin bemoeide. Na diverse vergeefse pogingen aangewend te hebben een eigen „home" te krijgen, na nog meer vergeefse pogingen schoonmama aan het verstand te brengen dat zij door haar bemoeizucht een gelukkig huwelijk torpedeerde, klaagde de man zijn nood bij de rechter. Deze vroeg of schoon zoon alleen maar inwonend of als medehuurder bij de eigenaar bekend stond. „Als mede-huur der", was het antwoord. „Wel, stuur je schoonmoeder met een plattegrond van het huis bij me, dan zal ik precies aangeven in welk gedeelte jullie en in welk gedeelte zij woont." Maar de rechter, een- wijs man, deed nog meer. Hij verbood schoonmama eenvoudig daar te komen in het l\uis, waar het do mein van de jonggehuwden be gon en bepaalde dat in één der kamers, die hij gehalveerd had, een schutting moest komen. Aldus oordeelde in Amerika, in de zomer Van 1948, een wijze rechter, die stellig geen aange name ervaring met schoonmoe ders had opgedaan. Voor de goede orde zij vermeld dat in de schutting, staande in de gehalveerde kamer, een deur tje is gemaakt, opdat eventuele kinderen uit het huwelijk net zo vaak naar hun grootje kunnen lopen als zij willen. SOVJETVLIEGTUIGEN IN FORMATIE BOVEN BERLIJN. Naar Reuter meldt, hebben zeven Yak-vliegtuigen (Sovjet-Unie) op een hoogte van 1600 meter boven de Ame rikaanse zone van Berlijn gevlogen. EXTRA BON van 100 gram Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin wordt aan alle leeftijdsgroe pen een bon voor 100 gram versna peringen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feestelijk heden aan ijsbereiders en limonade fabrikanten een extra toewijzing suiker verstrekt. Toen Maandagavond omstreeks negen uur een autobus van de dienst Bussum —Hilversum van de N.B.M. op Ie Brinklaan in de richting Hilversum reed, naderde uit de Veerstraat de 17- jarige Aaltje Bakker uit Huizen op een herenrijwiel, terwijl op de bagagedra ger haar 17-jarige vriendin zat. Het meisje nam de bocht naar links en be merkte de autobus te laat, waardoor zjj midden tegen de bus opreed. Het meisje was op slag dood. De vriendin, het ge vaar bemerkend, sprong van het rijwiel. Het lijk is in beslag genomen en naar de Majella-Stichting overgebracht. Naar aanleiding van de verklaringen van Irving A Maas, vice-voorzitter van de „Motion Picture Export Association", welke verklaringen o.m. inhouden, dat „de Nederlandse regering een program ma heeft voorgesteld, dat in wezen dis criminerend is voor de producenten der Ver. Staten", verneemt het ANP van gezaghebbende zijde, dat de Neder landse regering er bij de Nederlandse Bioscoopbond op heeft aangedrongen, de z.g. screen-quotering voor films op te heffen. Wel echter stelt de regering zich op het standpunt, dat een quoteringsbepa ling ten gunste van de vertoning van films uit andere landen dan de V.S. ge wenst is. Na Rotterdam heeft ook het Amsterdamse Stadion-publiek zjjn misnoe gen te kennen gegeven door zitkussentjes te gebruiken voor een doel, waar voor deze nu eenmaal niet bestemd zijn. De Italiaan Bevilacqua werd hiervan het mikpunt, toen hq in de demi finale van de achtervolging zijn landgenoot Coppi zonder slag of stoot wilde laten winnen. Dit zou voor Coppi een enorm voordeel zqn geweest, want Schulte had zich in de demi-finale enkele minuten daarvoor tegen de Zwit ser Koblet volkomen leeg gereden, terwijl de finale van dit nummer nog diezelfde avond zou worden verreden. Eerst hief het 17000 koppig publiek een hevig fluitconcert aan, maar Bevilacqua werd hierdoor niet geïnspireerd ook maar een trap harder te geven. Weldra doorkliefden zitkussentjes en flesjes de lucht met het resul taat, dat de Italiaan van zijn fiets stapte. Inderdaad was de houding van Bevilacqua zeer onsportief, doch de hou ding van het publiek was dit zeker niet in mindere mate. Giganische strijd tussen Schulte en Kóblet Vóór t incident had de demi-finale tussen Schulte en Koblet plaats. Het was een strijd tussen twee vrijwel ge lijkwaardige krachten, een strijd die alle kracht en energie van de blonde Brabant .e reus vergde. Met de eerste ronde had Schulte en kele meters voorsprong genomen, doch reeds in de tweede 500 meter flitsten bijna tegelijkertijd de controlelampjes aan en uit. Twee kilometer lang bleef het verschil tussen de beide renners miniem, doch bij het ingaan van de 8e ronde kreeg Schulte plotseling 3 a 4 meter achterstand. De laatste ronde be gon hij met 2 meter achterstand en er waren toen nog maar weinig Neder landers die in een overwinning van Schulte geloofden. Toch werd de hoop van een enkele optimist nog bewaar heid. Met een laatste krachtsinspanning zag Schulte kans zijn tempo iets te ver hogen en kwam met een verschil van 0.1 sec. door de finish. Met zijn hoofd tussen zijn schouders reed Schulte uit, uiterlijk doof voor de warme ovatie die het publiek hem bracht. EEN TEGENSTELLING Een schrille tegenstelling vormde hiermee de ontvangst die Bevilacqua te beurt vièl. De zo warm door verhuur ders aangeprezen zitkussentjes, die een gehele avond „zacht-zitten" moesten waarborgen, vlogen bij tientallen door de lucht afgewisseld door een enkel kogelflesje. Een kussentje dat zijn voor wiel raakte deed Bevilacqua besluiten af te stappen en onder aanhoudend ge joel en gefluit stapte hij naar de tun nel. Hij en het publiek hebben er voor zorggedragen dat op deze Wereldkam pioenschappen een schaduw is geval len, waarover wij alleen maar onze spijt kunnen uitdrukken. De Nederlandse Wielren Unie pro testeerde na deze „rit" tegen het feit dat een vermoeide Schulte nog dezelf de avond tegen een frisse Coppi zou moeten starten in -en rit die zou uit maken wie van hen de wereldkam pioenstrui zou mogen aantrekken. Het protest werd toegewezen, zodat de fi nale hedenavond zal plaats vinden. Bevilacqua werd beboet met 2500 francs wegens het niet verdedigen van zijn kans. Ook bij de amateur achtervolgers plaatsten twee Italianen zich in de halve eindstrijd. Het waren Messina, die in de uiterst snelle tijd van 5 min. 7.7 sec. over de 4 km van de Belg Glo- rieux won en Benfenatti die de Uru- guayer Francois met een tijd van 5.17 uitschakelde. Onze landgenoot Blan- kenauw verloor van de Fransman Cos- ter met slechts 0.4 sec. verschil in de goede tijd van 5.17.4 De '-ierde halve finalist werd eveneens een Fransman. Het was Dupont die met 5.09.4 Patter son de baas bleef. (Zie vervolg op pag. 4h Duizenden genoten van feeëriek schouwspel Tienduizenden togen gisteravond naar de Amsterdamse binnenstad, om, bij wijze van hors d'oeuvre, een blik te slaan op de imposante feestverlich ting, die gisteravond gedeeltelijk werd ontstoken. Wijselijk had de Amsterdamse ver keerspolitie om acht uur reeds een één- richtingverkeer in het centrum inge steld, doch desondanks vormden zich lange files auto's op de toegangswegen en liep het verkeer herhaaldelijk vast, niet in het minst door de stroom voet gangers, die zich als een stroopsliert over de trottoics en de rijweg uitdijde. Hoog boven dit gewoel stond de in haar strakke lijnen geïllumineerde Westertoren temidden van de met licht- guirlandes behangen grachtengordels. Ook brandde reeds' op enkele plaat sen de verlichting van particuliere ge bouwen, die vooral op de grachten een indrukwekkend decor vormden. Rijkspolitie te water verscheen in de grachten om de stroom van watertaxi's, luxe motorjachten en zelfs een botter, volgeladen met kijklustigen, te dirige ren. Een enkele vuurpijl schoot reeds sis send ten hemel en op de Dam, voor de verlichte beschilderde ramen van de Nieuwe Kerk krioelde een duizendkop pige menigte, alsof de grote dag reeds was aangebroken. En toch gold het nog pas het officieuse proefbranden, dat ge schiedde ter ere van de buitenlandse gasten, die deelnemen aan het Wereld congres der Kerken en die gisteravond op uitnodiging van 't gemeentebestuur per boot een rondtocht door de havens en grachten maakten. Een deputatie van de Nederlandse Vrouwenbeweging is Dinsdag naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening geweest met het verzoek om verruiming van de vlees distributie. Daar het niet gelukte de minister te spreken te krijgen is een brief overhandigd waarin aangedrongen wordt op beschikbaarstelling van vlees. De Engelse regering heeft een ver klaring gepubliceerd over haar politiek betreffende de televisie. Engeland raadt de andere landen aan „vertrouwen te stellen" in het Engelse televisiestelsel en stelt kleurentelevisie spoedig in het vooruitzicht. Na een onderzoek van deskundigen heeft de regering besloten het huidige systeem nog in geen jaren te verande ren, daar noch in eigen noch in ander land ontwikkelingen waren te bespeu ren, die het uit de tijd verklaren van de bestaande televisietoestellen zouden rechtvaardigen. De Engelse industrie wil in de komende drie jaar 500.000 televisie-ontvangtoestellen produceren. De Sovjet-regering heeft besloten alle Sovjet-consulaten in de Verenig de Staten te sluiten. In de betreffende verklaring verlangde m'en ook de slui ting van het Amerikaanse consulaat in Wladiwostok. Twee politieke rechercheurs gearresteerd Naar wij vernemen zijn twee recher cheurs van de politieke recherche te 's-Gravenhage, K. en E„ gearresteerd, omdat zij bij de behandeling van een collaboratiezaak tegen een firma te Rot terdam hadden voorgegeven de zaak wel „in orde" te kunnen brengen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond f 10.000 af. De gedragingen van de rechercheurs kwamen echter aan het licht en op aan gifte van het hoofd van de dienst wer den zij gearresteerd. Zij hebben bekend. GEEN EXTRA VRIJAF IN DE BOUWVAKKEN In de bouw- en nevenbedrijven zul len de werknemers vrijaf kunnen krijgen ter gelegenheid van regerings jubileum en inhuldiging, maar zij zijn dan verplicht de verzuimde uren in te halen. In uitzonderingsgevallen mogen de beide extra feestdagen ook als snipperdagen worden opgenomen of mag normaal worden doorgewerkt. INVOER VAN NEDERLANDSE POOTAARDAPPELEN IN BELGIë. Het Belgisch ministerie van land bouw heeft medegedeeld, dat in overleg met de Nederlandse autoriteiten de contingentering op de invoer van Ne derlandse pootaardappelen is afge schaft, zodat alle belanghebbenden een invoervergunning kunnen krijgen. MET Duitse probleem, waarover men het op de Algemene Vergadering der Ver. Naties in September 1946 te Parjjs reeds dacht eens te worden, is nu, bijna twee jaar later nog niet opgelost. Neen, de zaak is nog inge wikkelder dan destijds en vormt- zelfs de hoofdschotel van het dagelijkse nieuwsmenu. En dat zal nog wel eni ge tijd voortduren ook. Sinds eind Juli wordt nu door vertegenwoordigers van de Grote Drie (die in grote lijnen een mening naar voren brengen) op het Kremlin onderhandeld met het doel uit de tussen Oost en West heer sende impasse te geraken. Men kan er gerust zeker van zjjn, dat daar in Moskou een diplomatiek spel van groot en uiterst betekenis vol formaat wordt „gespeeld". Veel meer dan: „We hopen op een nieuwe bespreking met de Sovjets" is over de besprekingen niet bekend gemaakt. Een zwaar stilzwijgen hangt om deze bijeenkomsten. Er wordt gewikt en gewogen over het hoe van de uitslag. Optimistische en pessimistische ver wachtingen worden gelanceerd. Er wordt stevig gespeculeerd op allerlei geruchten. Doch bepaalde lijnen zijn nog moeilijk te onderscheiden, al werd Dinsdag in Moskou beweerd, dat het beeld der onderhandelingen over de Duitse kwestie door het laat ste langdurige onderhoud met Stalin sterk was gewijzigd. Hier en op talrijke andere politieke bijeenkomsten ziet men een zoeken en tasten naar normen, die de mens heid een veiliger, zonniger en vrees lozer toekomst zouden moeten garan deren. j_JET contrast ligt In Amsterdam. Daar wordt sinds enkele dagen het wereldcongres der kerken gehou den. Bijna vijftienhonderd gedelegeer den van honderdvijftig kerkgenoot schappen uit twee en veertig landen zijn naar Nederland gekomen om zich te beraden over de taak, die hen als Christenen wordt opgelegd. Deze taak: „De prediking van het evange lie der liefde in naam van Christus", vereist een beter samengaan der ker ken. Gods heilsplan voor een verwar de mensheid in al zijn facetten zal worden bestudeerd. Wijdere perspec tieven zullen worden en zijn reeds geopend. Eten groots getuigenis van de onzegbare kracht, die ligt gebor gen in de leer van het Christendom v/ordt de wereld gebracht. Dit zijn mensen, die weten waar het geluk te vmden Is en waar het leven van de mens voor altijd veilig zal zijn. Zij beseffen, dat al het overleg in deze wereld niet zal slagen uit eigen kracht. Zij zoeken niet, maar hebben gevonden. Foutloos zijn deze mensen ook niet, doch zij pogen hun tegenstellingen van de tweede en lagere rang te ver kleinen of uit de weg te ruimen om ruimte te maken voor dat ene grote, allesomvattende middelpunt: de wel doende straling van het heil van Christus. Mensen, waarvan vele de diepte van het leven in de wereld van gister en heden in al haar volheid hebben gepeild, zijn hier bijeen om elkaar te sterken, om opnieuw de kruisvlag in top te hijsen en een machtig leger des vredes te formeren. Een wereld legioen. „Wij zijn hier om een wereldorga nisatie op te bouwen, die dagelijks zal werken om de christelijke krachten te mobiliseren, die de muren van ver deeldheid zullen slechten" zei John Foster Dulles, adviseur in buiten landse aangelegenheden van de Rep. Partij der Ver. Staten Dinsdagmid dag in het Concertgebouw te Amster dam. Het internationale politieke leven dient de morele krachten in zijn maalstroom te betrekken. Begrippen inzake gerechtigheid, broederschap en het goede in elke mens moeten lei dinggevend worden. Met belangstelling zien wij de ver dere gang van dit belangrijke con gres tegemoet. Moge het voor nu en 'ks rijke vruchten afwerpen. Moge de wereld zijn boodschap verstaan, opdat het zaad der liefde een vrucht bare bodem zal ontmoeten. AD INTERIM. De Wet, waarbij een Belgische Raad van State is ingesteld, is gisteren van kracht geworden. De Raad bestaat uit twee afdelingen, één voor wetgeving en één voor administratie. De afdeling wetgeving verstrekt ad vies over de ontwerpen en amendemen ten, die haar door voorzitter van Se naat of Kamer worden voorgelegd. Be halve in gevallen van grote spoed en van begrotingswetten moeten de minis ters het advies van deze afdeling vra gen over alle voorontwerpen van wet ten en uitvoeringsbesluiten. De afdeling administratie verstrekt advies over alle vorderingen tot schade vergoeding tegen een overheidsorgaan ingesteld, als geen enkel rechtscollege bevoegd is. De uitvoerende macht is niet aan dit advies gebonden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1