HOE LAAT IS HET? GIETHOORN moet kiezen Buitenlandse handel breidt zich uit Ontwikkelingsmogelijkheden van de schapenteelt op Texel Mevr. Kasyenl om te Vader Tijd in de loop der eeuwen VAN KAARS TOT CHRONOMETER Boerendorp of Toeristencenfrum Omstreden rapport WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Mercurius doet weer zaken De helft van de invoer gedekt VAN NABIJ EN En wenst niet na Rusland terug te kt Rikki weer in de krant VAN NABIJ Het is stellig waar, wanneer we de moderne klokkenmakers ver wijten, dat zij, in vergelijking met hun collega's in vroeger eeuwen, op het gebied van klokken en hor loges, hopeloos nuchtere gebruiks voorwerpen scheppen, koude, om persoonlijke dingen, die de vergelijk king met de prachtige werkstukken van honderden jaren geleden met geen mogelijkheid kunnen doorstaan. De eerste klok ter wereld verrees ongeveer 200 jaar voor Christus in de tempel, gewijd aan de vier winden in Athene: door waterkracht aange dreven houten raderen brachten een zuil in beweging, waardoor een klein beeld rees en daalde, daardoor de maanden en uren op de zuil aange bracht aanwijzend. De Romeinen introduceerden kerk klokken, die door een belsignaal het verstrijken van een uur aangaven. Behalve zonnewijzers werden in vroegere tijden ook kaarsen, in kan delaars gebruikt, volgens het idee van koning Alfred, Deze liet n.l. zes kaar sen, ieder bijna drie meter lang, ma ken, waarbij elke kaars in twaalven verdeeld was. Elke kaars brandde vier uur lang, zodat de koning pre cies kon nagaan hoe laat het was. Om te voorkomen, dat de kaarsen door de tocht sneller zouden branden, was elke kaars omgeven door trans parante windschermen. De klok met slinger en gewichten deed in de dertiende eeuw haar in trede in de wereld. Vele uitvinders en klokkemakers probeerden via het mechanisme van een klok het „per petuum mobile" op te lossen. Een broer van de schilder Gainsborough construeerde een klok, waarbij een loden kogel, die langs een spiraal naar beneden rolde, voor de voortbe weging zorgde. Zodra de kogel on deraan was beland, werd hij door middel van een contra-gewicht weer naar boven geëxpedieerd. HONDERD WIJSJES. In de achttiende eeuw waren uiterst gecompliceerde muziekklok- ken bijzonder in trek. Sommige konden honderd verschillende melo dietjes spelen. In een advertentie uit die dagen werd zulk een klok te koop aangeboden met de vol gende aanbeveling: „Speelt 32 wijsjes, men hoort een koekoek roepen en 17 kleine vogels kwin keleren". Klokken met een doorschijnende wijzerplaat en geïllumineerd ver schenen voor het eerst in 1827 in Londen. In Frankrijk werden in het begin van de vorige eeuw papieren klokken verkocht, die dertig uren achtereen liepen zonder opgewonden te worden en die slechts 50 francs kostten. Een Duitse klokkenmaker in Mem- mingen deed dertien jaar over de con structie van aen klok, geheel van hout gemaakt. Deze klok behoefde men slechts eens in de drie maanden op te winden. Als de klok stil stond, weerklonk er een schot. De prijs was 6000 pond sterling en de uitvinder garandeerde de levensduur op 20 jaar 't BED UIT Natuurlijk hielden de klokkema kers zich ook bezig met klokken, die de mensen 's morgens deden ontwa ken. In 1851 werd er op de Londen- se tentoonstelling een alarmklok ge demonstreerd, die slapers op elk ge wenst uur deed wakker worden. Deze klok liep volkomen geruisloos en er ging geen bel over, wanneer het tijd was op te staan, neen, de slaper werd eenvoudig in zittende positie ge bracht. Een Boheemse klokkenmaker vond nog iets anders uit: wie 's avonds naar bed ging en zijn klok afstelde, hoorde zoete en zachte muziek doch 's morgens werd hij gewekt door een donderende mars. NEURENBERGER EIEREN. De eerste zakhorloges werden in 1490 in Neurenberg gemaakt: in ver band met hun ovale vorm werden ze „Neurenberger eieren" genoemd. In de 16 en 17e eeuw werden er horloges gemaakt, die de bizarste vormen had den, van doodshoofd tot peer en appel. Pas later koos men de ronde vorm. De eerste materialen, die men benutte, waren ijzer, lood en tin. Een glas ter bescherming van de wijzer plaat bestond tot nu toe niet: men maakte eenvoudig twee dekseltjes. Niet veel later kwamen zilveren en gouden horloges al dan niet afgezet met edelgesteenten, in de mode. In het begin van de 19e eeuw werden de beroemde miniatuurhorloges in een ring, broche, wandelstok en snuif doos gemaakt. EEN SUPER-HORLOGE. Het kostbaarste horloge ter wereld behoorde aan Sultan Abdul Medshid. Het werd in 1844 in Lon den gemaakt van 22 karaats goud met een diameter van 1,50 meter. De achterzijde was geheel geëmail- leert met bloemmotieven. De rug zijde van het horloge was van kristal gemaakt, zodat de eigenaar "teeds het mechanisme kon zien. Elk uur klonk in dit „kleine zak uurwerk" een zilveren bel. De Sul tan betaalde er met vreugde 12.200 pond sterling voor! 25 WIJZERPLATEN. Een Russisch museum in Saratov bezit de meest ingewikkelde klok, die ooit is vervaardigd. Met mechanisme door een Parijse klokkenmaker samengesteld telt liefst 25 veren en even zo vele wijzerplaten. Een der wijzerplaten geeft het zonnestelsel weer en het draaien van de aarde om de zon en van de maan om de aar de. Tevens geeft deze klok aan of de maan 's nachts al dan niet schijnt en of het eb en vloed is in verschillende streken van Azië of Europa. Zons- op en -ondergang kan men er op af lezen; voorts is er een eeuwigduren de kalender met de jaren, maanden en dagen volgens de Gregoriaanse, Mohammedaanse en Joodse tijdreke ning, terwijl men tenslotte de positie van de voornaamste sterren (tot het jaar 1873 bekend) er op afgebeeld ziet. We zeiden het: de klokkenma kers in het verleden zagen een kunst in hun handwerk, een kunst, die hoe langer hoe meer naar de achtergrond wordt gedrongen, omdat de moderne mens meengaande met zijn tijd liever een nuchtere, moderne klok ziet. Als de Engelse koning volgend jaar naar Australië en Nieuw-Zeeland gaat, zal hem daar de „King's Flight" vergezellen, het R.A.F.-eskader van York- toestellen, dat speciaal belast is met het vervoer van de Koninklijke Familie en haar gasten. Deze vier koks zullen deel uitmaken van de bemanning der vliegtuigen. Zij hebben een speciale training ontvangen op de koksschool van de R.A.F. (Van onze reizende redacteur.) Nederlands meest karakteristieke dorp, het waterrijke Giethoorn, 1000 hectare in oppervlakte, 2600 hardwerkende inwoners en per jaar een slordige 100.000 toeristen, moet kiezen en het kan het niet. Het alternatief luidt: land of water, boeren of bezoekers, moderniseren of alles bij het oude laten. Er zijn felle voorstanders van een ver-strekkend inpolderingsplan; er zijn even felle tegenstanders. Soms lopen de gemoederen warm als het alles overheersende onderwerp: de toekomst der gemeente, ter sprake komt. Dan heeft het veel weg van een burgeroorlog, die (gelukkig! met vreedzame middelen wordt uitgevochten. Het dorp, schuil gaand onder ruig geboomte, met de vele grachten, tal loze sloten, honderden bruggetjes en tientallen rustieke boerenwoninkjes, is een lust voor het oog. Er is nog nooit een auto geweest, want er is geen enkele straat; de paden zijn er slechts een voet breed en zij worden om de twintig meter onderbroken door een bruggetje van twee planken, zó smal, dat een gearmd paar er niet overheen kan wandelen. Zelfs fietsen is er vrijwel onmogelijk. Elk gezin heeft er dan ook een vaartuig, punter genaamd. Sommige boeren hebben bovendien een iets bredere zg. bok, dié dienst doet voor het vervoer van vee en hooi en bij bruiloften en be grafenissen, die zich ook te watei voltrekken. Nu zijn er ook vele mo torboten voor het toeristenverkeer. „BUITENLANDERS". Achter die uiterlijke schoonheid gaat niet allerwege een overeen komstige weelde schuil. De stukken land behorend tot één bedrijf, liggen soms ver uit elkaar en zijn onbereik baar voor landbouwmachines, hetgeen de exploitatie oneconomisch maakt. Daarom is men een twintig jaar ge leden begonnen een moeras even bui ten het dorp te gaan ontginnen. De Gieterse boeren, die daar een wei landje hadden, werden schadeloos ge steld voor het verlies (dat tijdelijk zou zijn), de ontwatering werd ge regeld, het land werd verkaveld in landerijen van 20, 30 en 40 hectaren. Dat was te groot voor de niet-kapi- taalkrachtige dorpelingen en er kwa men Groningers, Friezen, Zeeuwen. Met veel moeite heeft men gedaan v.eten te krijgen, dat er acht Gieterse boeren een bedrijfje van 12 hectaren hebben gekregen. De gemeente heeft er weliswaar een kern van grote boeren bij gekregen, maar die „bui tenlanders", zoals zij genoemd wor den, staan eigenlijk buiten de dorps gemeenschap. Nu heeft de Dienst der Staatsdomeinen weer een stuk nieuw- ontgonnen land in beheer even buiten het dorp, dat nog niet aan boeren is toegewezen. Dat zal ook wel onze neus voor bijgaan, zeggen de sceptisch gestem de dorpelingen. Die slotsom is voorbarig, maar ty peert de stemming. Ontginnen, droogmaken, waar om? zeggen de kleine boeren; wij worden er toch niet beter van als het nieuwe land in handen van anderen komt Ontginnen droogmaken, nooit! zeggen de hotelhouders, restaura teurs, botenverhuurders, neringdoen den, schilders, vissers, rietsnijders en vele anderen; wij verlieaen er onze broodwinning door, BURGEMEESTER CONTRA V.V.V. En burgemeester J. Voetelink? Hij beeft de naam, dat hij het niet al te goed meent met z(jn dorp, dat hij snode en geheimzinnige plannen in zijn schild voert. Ik ben het hem op de man af gaan vragen. Dat komt allemaal door dat rapport, zegt hij, maar dat is er nog helemaal niet. Iedereen praat erover, iedereen weet al bij voorbaat wat er in zal staan en iedereen weet, dat ik het geheim zal houden. Enfin, ga zo maar door Welk rapport bedoelt U? Wel, een tijd geleden heeft de gemeenteraad een bedrag uitgetrok ken om een sociaal-economisch on derzoek te laten instellen. Dit is een agrarisch dorp, energiek, maar arm. Vóór de oorlog leefde de helft van oe inwoners van de werkverschaffing en de andere helft van de steun. Dat mag niet weer voorkomen. Wij moe ten ver vooruitzien. Wij moeten weten welke kant wij uit moeten. Nu zeg gen sommigen, dat ik te sterk agra risch denk, maar anderen menen, dat ik dat te weinig doe. Wie zal dat rapport samenstel len? Een hoogleraar, een ontgin- ningsdeskundige, een landbouwinge nieur en een man van het Econo- misch-Teehnologisch Instituut te Zwolle, objectieve buitenstaanders dus, deskundig en onbevooroordeeld. Ik ben even benieuwd naar wat deze vier mannen zullen rapporteren als alle anderen en, heus, iedereen zal kunnen lezen wat dit onderzoek op levert. Ten aanzien van verdere ont ginningen is nog niets besloten. Eerst dat rapport. Zijn er geen bepaalde plannen? Ja, maar het heeft geen zin er over te praten zolang men niet weet of ze ooit aan de orde komen. Betekent het verst-strekkende plan de verdwijning van alle plassen? Dat nooit. Al zou men dat wil len, de Beulaker en Belter Wijden blijven bestaan, omdat zij nodig zijn als boezem. Eventueel zou het Boven wijde verdwijnen. Maar dat heeft ook zijn beteke nis als toeristisch centrum. Och, dat toerisme. Honderddui zend bezoekers, nu ja, maar wat laten Zij achter? Dat is niet veel Het is wél veel, zegt de V.V.V. en die probeert nu uit te vissen hoeveel wel. Dat is niet gemakke lijk, want een heleboel mensen ver tellen liever niet hoeveel zij eraan verdienen. Met het oog op de be lastingen, weet u Men kan er de burgemeester geen verwijt van maken integen deel! dat hij het levenspeil van zijn onderdanen wil opvoeren, hoe dan ook. Daar staat echter tegen over, dat het al dan niet verdwij nen van het karakteristieke water dorp, een recreatieoord van de eer ste rang, een aangelegenheid is, die niet alleen Giethoorn aangaat. De onderzoekers zullen de zaak ln een breed verband moeten plaatsen, willen zij een juist oordeel kunnen vormen. Aalsum, Mombassa-A'dam, pass. 23- 8 Messina; Albireo. Buenos Aires-R'- dam, 23-8 van Santos; Alcyonee, 23-8 van A'dam te R'dam; Aldabi, R'dam- Buenos Aires, 23-8 dwars van Pernam- buco; Amsteldijk, 23-8 van R'dam te Antwerpen; Amstelkerk, 24-8 van Mon rovia te Port Bouet; Bachus, 23-8 van Patras naar Catania; Celebes, A'dam- Java, pass. 22-8 Socotra; Delfland, Buenos Aires-A'dam 25-8 te Santos verwacht; Delft 24-8 van Buenaventu ra te Quayaquil; Helder, 23-8 van An- tofagasta naar Valparaiso; Japara, 23- 8 van Pariga naar Boemboelan; Keile- haven, A'dam-West-Afrika, pass. 23-8 Finisterre; Kelbergen, Sfax-A'dam, pass. 23-8 Kaap St. Vincent; Leersum, R'dam-Galveston, pass. 23-8 Scillies; Loppersum, 24-8 van Calcutta te Rot terdam; Butterkerk, Bombay-R'dam, pas. 23-8 Kaap St. Vincent; Rempang, A'dam-Java, pass. 23-8 Burlings; Straat Soenda, Singapore-Fremantle, 23-8 van Semarang; Van der Waals, 23-8 van Muscat naar Bahrein; Wickenburgh, 23 -8 van Bordeaux naar Casablanca; Brem, Antwerpen-Lissabon, pass. 20- 8 Ouessant; Unie, 20-8 van Suez naar? Soemba, 19-8 van Bordeaux naar Port Talbot; Tilly, 17-8 van Casablanca te Marseille; Baralt, 18-8 van Laguairate Curacao; Castor, 19-8 van Houston te New Orleans; Hersilia, 20-8 van New York te La Guaira; Ino, 19-8 van Cris tobal naar Kingston; Marpessa. 19-8 van Tampico naar Nassau; Nijmegen, 20-8 van Narvik te Baltimore; Over- ijsel 21-8 van Tacoma te San Francis co; Poseidon, 20-8 van Demarara naar Paramaribo; Pygmalion, 21-8 van Mo bile naar Houston; Saroena, 20-8 van Pladjoe te Singapore; Sommelsdijk, 21-8 van New Orleans te Philadelphia; Tjibesar, 21-8, van Tarakan naar Ma kassar; Tjisadane, 21-8. van Hongkong naar Amoy. 1937 23.513 1.550 16.023 1.148 74 1938 22.779 1.415 14.429 1.039 73 1939 24.306 1.517 12.709 966 64 1946 11.764 2.145 3.919 785 37 1947 16.544 4.253 5.843 1.859 44 1948* 8.850 2.359 3.235 1.179 50 De cijfers van de geldswaarde zijn, ZUIDERKOGGE, 23 Aug. 1943. Mid. Schots. 7; Blauwe eigenh. 5.107.10; Bintje 5.60; Bevelanders 4.805.60, aan voer 15000 kg; Rode kool 69.20; Andij vie 8—10; Sla 3.40—6.20; Pronkbonen 4047; Bloemkool 1045; Slabonen 25 47; Snijbonen 5175; Uien 6.307.50; Franse suiker 2937; Trosjes 2029; Claps 2359; Precose 3056; Jutten 35- 56; Zigeunerin 2559; Early Victory 25 •39; Keswick 2429; Pruimen 562; Druiven 82118. (Van onze economische medewerker). De tijd dat Noordhollandse boeren, Stichtse handwerkslieden, Veluwse jagers, Zeeuwse vissers of Over- stichtse roggeverbouwers konden le ven van wat zij zelf en hun buren en familieleden voortbrachten, ligt 1000 en méér jaren achter ons. Een derge lijke zelfgenoegzaamheid moge de waanwijze Adolf Hitler nog voor zijn Derde Rijk voor de geest hebben gestaan, 'n modem land met zijn meer behoeften kan nu eenmaal niet meer teren op wat het zelf voortbrengt, Het moet daarom, op straffe van een verlaging, zo niet een vernietiging van het levenspeil, handel drijven met het buitenland. Het moet grondstoffen ko pen als rubber, ijzererts, koffie, thee, katoen, het moet machines en gereed schappen invoeren en het moet con sumptiegoederen bestellen, kortom goe deren waaraan de bevolking gewend is en welks invoer tezamen met wat het zelf maakt elk land veroorloven een zekere levensstaat te voeren. INVOER VERGT UITVOER. Al die invoer van goederen, die ons leven juist dat extra tintje geven, waar door het waard is geleefd te worden (denkt u nog maar eens aan de honger winter, toen de gewone man van de buitenwereld was afgesloten), zal ech ter slechts mogelijk zijn, indien wij het buitenland een deel van onze overtol lige producten geven. En hoe meer wij maken en hoe beter van kwaliteit wij leveren, hoe meer wij kunnen verkopen aan het buitenland en hoe meer wij weer goederen kunnen invoeren, die wij ook vóór 1940 plachten te kopen (auto's, koelkasten, bontmantels, zuidvruchten, motorfietsen, piano's enz.) De cijfers van onze handel met het buitenland worden maandelijks gepu bliceerd; zij vormen een der barometers voor ons verzorgingspeil. Stond in 1946 deze handelsmeter nog op storm, in 1947 wordt het al wat minder buiig en als wij de balans over het eerste halfjaar van 1948 opmaken, zouden wij met eni ge fantasie van „veranderlijk" durven spreken. Laten wij echter de cijfers zelf aan het woord laten. (Kolommen, na het jaartal, resp.: 1 en 2 invoer per 1.000.000 kg en f 1.000.000; kolom 3 en 4 uitvoer in 1.000.000 en 1.000.000; ter wijl de laatste kolom de waarde van in voer gedekt wordt door uitvoer in pet weergeeft): door de invloed van de prijsstijging ten aanzien van 1947, iets gunstiger dan wanneer wij kijken naar de stijging van de gewichtshoeveelheid. Desondanks zit er ook hier schot in. Een goede graadmeter voor de verbe tering van onze buitenlandse handel vormt ook de laatste kolom. In de ZWAAG, 23 Aug. 1948. „Bangert en Omstr. Aardappelen 3.207.20; Spinazie 23—28; Uien 6.10—7.80, Bieten 6—6.40; Savoye kool 11.4013.50; Gele bew. kool 1320; Rode kool 611.70; Slabonen 20 —45; Snijbonen 40—96; Tomaten 4776; Augurken 567; Waspeen 821; Bos- peen (per 100 bos) 1523; Andijvie 8 17; Sla 29.20; Bloemkool 2270; Kom kommers 520; Perziken 840; Reine Victoria pr 29—66; Witte druiven 1,28 1.37; Alicante 1,081.35; Frankenthaler 931.27; Westfrisia 72—1.07; Rode bes sen 47; Meloen 3584; Zigeunerin 22 69: Manscoplin 2850; Clapp's Favorit 27-63. jaren '37 en '38 was circa 73'It pet. van onze invoer gedekt door onze uit voer, gedurende het afgelopen jaar was dit al weer 50 pet. Natuurlijk, dit is nog veel te laag, maar toch, het is al weer beter dan de vorige twee ja ren. Nu moeten wij niet denken, dat deze cijfers van in- en uitvoer, deze han delsbalans, ons ook vertellen, dat wij die andere 50 pet., dus het bedrag, waarmee de waarde van de invoer die van de uitvoer overtreft, ook zelf hebben betaald. Voor een deel is dat inderdaad het geval en wel met de gelden, die wij van het buitenland ontvangen voor scheepvaart-, luchtvaart- en andere be wezen diensten en met de renten van vroeger aan het buitenland geleende kapitalen (onze „Amerikaantjes" b.v.) Doch voor een belangrijk deel is deze extra invoer boven onze uitvoer moge lijk, doordat 't buitenland, d.w.z. vooral Uncle Sam, ons geld leent. En hier ligt de grote betekenis van het Marshallplan (regelmatig leest u in ons blad, dat ue E.C.A. (Economie Cooperation Admi nistration) weer een nieuwe toewijzing heeft gedaan). Onze invoer, die bij ge brek aan dollars lam gelegd dreigde te worden, kan nu gehandhaafd, zelfs wat vergroot worden. Wij worden aldus in staat gesteld om ons vernielde produc tieapparaat op te bouwen, om meer ar tikelen voort te brengen en meer uit te voeren, waardoor wij uiteindelijk we der de zo van vóór 1940 vertrouwde buitenlandse goederen kunnen invoe ren. le halfjaar. Een belangrijk rapport Dê bécU'üfsresultaten van de Texelse schapenhouderij zijn de laatste 20 jaar niet gunstig geweest Ook de resul taten over 1946 en 1947 waren zó, dat de overheid financieel moest bijsprin gen vrandaar dat het Landbouw-Eco- nomisch Instituut een onderzoek in stelde naar de structuur van de Texelse landbouw en de ontwikke lingsmogelijkheden der schapenhou derij op dat eiland Het Instituut heeft nagegaan hoe de landbouw zich de laatste tijd daar heeft ontwikkeld, waarbij he^ onderzoek be perkt kon blijven tot het zogenaamde oude land van Texel, waar van de 530 bedrijven boven 1 h a de gemiddelde be- drijfsgrootte bijna 20 ha is Een halve eeuw was dit alles bijna uitsluitend gras land, maar in 1947 was een percentage van 41 pet reeds bouwland Voortdurend nam het aantal melkkoeien toe ten koste van het aantal fokschapen Men is de be drijfsresultaten dus gaan verminderen Lsndbouw-technisch verdient een gecom bineerde bedrijfsverandering alle aanbe veling De melkkoeien leveren de on ontbeerlijke stalmest voc/r het bouwland, terwijl de combinatie van schapen met koeien een gunstig effect op de melk- opbrengst heeft De schapen spelen n 1 de rol van graslandverbeteraars, wat de koeien ten goede komt Men treft op Texel dan ook allerlei bedrijfstypen naast elkaar aan Het gemengde bouwland- graslandbedrijf met rundvee en schapen is in de laatste jaren sterk in betekenis toegenomen Door naast schapen ook koeien te houden, daalt de kostprijs der lamme ren De beste bedrijfsresultaten hadden de bedrijven waar men reeds akker bouwproducten voor de markt kon ver kopen en waar men gemiddeld meer melkkoeien en minder schapen- hield GAAT HET FOKKEN VAN HET TEXELSE SCHAAP VERLOREN? Van Texel en het vaste land van Noord- Holland uit heeft zic^ de lafste kwart eeuw het Texelse schaap over geheel Ne derland verbreid In 1947 werden in de schapenstamboeken tezamen reeds vijfmaal zoveel ooien bui ten Texel als op het eiland zelf inge schreven, hoewel de oude fokkerij op Texel toch niet verloren zal gaan Bo vendien stijgt de gemiddelde kwaliteit bij een zo kleiner aantal schapen, omdat men de minder gewenste dieren het eerst zal verkopen DE CONCLUSIE RAPPORT VAN HET Een efficiënte bedrijfsvoering maakt het wenselijk het aantal fokooien gelei delijk te verminderen, vooral op de be drijven waar men veel fokkooien per melkkoe heeft Er zijn thans nog 176 be drijven met 7 en meer fokooien per melk koe en 90 met 15 en meer Het gecom bineerd houden van koeien en schapen komt de grasmat en daardoor een hogere productie der koeien ten gevolge Een aantal van 3 4 fokkooien per melkkoei is voor de beweidingstechniek voldoende De huidige schapenstapel kan zonder bezwaar van 20,335 fokooien geleidelijk tot de helft teruggebracht worden Het aantal melkkoeien moet worden opgevoerd, in de eerste plaats op de 13 bedrijven zonder melkkoeien^ de 35 be drijven met 1 en 2 koeien en de 52 die er 3 en 4 hebben Het is wenselijk de melkvéestapel in de eerstvolgende jaren van ruim 2000 tot 3000 a 3500 stuks op te voeren Het vorig jaar waren er op Texel nog 22 zuivere graslandbedrijven, 43 met 90 -100 pet grasland en 56 met 80—90—100 pet Hier moet grasland in bouwland worden omgezet, omdat grasland meer water nodig heeft dan bouwland is de dreógte op het eiland juist een argument om te gaan scheuren Van groot belang is het, dat meer aandacht besteed wordt aan de ver bouw van groen-voedergewassen als hoofdgewas en stapelgewas Speciaal wisselbouw (met kunstweide), zoete lupinen en stoppelknollen De oprichting van werktuigencoöpera ties moet zoveel mogelijk bevorderd worden Het konit het Landbouw-Economisch Instituut niet gewenst voor In deze om standigheden de Texelse bedrijven met een bepaald bedrag per fokooi te blij ven steunen, aangezien de gewenste ont wikkeling daardoor geremd zou kunnen worden In de overgangsperiode zal men moeten overwegen op welke wijze enkele hiervoor in aanmerking komende bedrijven geholpen kunnen worden Het zal gewenst zijn, dat de Voorlichtings. dienst bijzondere aandacht aan het eiland Texel schenkt Een vervroegde uitvoering van de in voorbereiding zijnde ruilverkaveling zal, vooral in verband met de mogelijke drink watervoorziening van het vee en de ver betering van de ligging der percelen< de omzettting der Texelse bedrijven sterk bevorderen De Bijzondere Raad van Cassatie zou morgen behandelen de zaak van rnr. P. M. C. J. Hamer, gewezen hoofd commissaris van politie te 's Graven- hage, die door het Haagse Bijzondere Gerechtshof was veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. Hamer heeft thans zijn cassatie beroep ingetrokken, zodat zijn zaak van de rol is afgevoerd. - De Belgische minister van Land bouw, Orban, heeft de Nederlandse directeur-generaal van landbouw dr. S. L. Louwes, ontvangen en met hem lendbouwkwesties van de Benelux besproken. De landgoederen „De Epenhorst", „Klein Wildrust" en „Scherpenborg", gelegen in de gemeente Epe, zijn aan gemerkt als landgoederen in de zin van art. 1 der Natuurschoonwet 1928 en onder de gebruikelijke voorwaar den voor te goeder naam en faam be kend staande personen opengesteld. - Door het centraal bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is de ophoudprijs van druiven vastgesteld op 70 ct. per kg. De vaste prijs van de fabriekskwalileit blijft gehandhaafd op 55 ct. Partijen druiven, die niet voor of boven 70 ct. per kg kunnen worden verkocht, kunnen bij het fabrieksge- deelte worden ondergebracht. Maandag had ten stadhuize te Bolsward de overdracht plaats vaneen collectie handwerk, bestaande uit veer tig stukken gesmeed, gedreven en ge slagen koper- en tinwerk, gelegateerd door wijlen de heer Obe Mol, in leven koperslager te Bolsward en Furmer- end. De collectie, die zeer waardevolle cn kunstzinnige stukken bevat, is voor lopig ondergebracht in de burgemees terskamer en is tijdens de tentoonstel ling van beeldende kunsten aldaar tot en met 3 September voor het publiek te bezichtigen. Zaterdagmiddag werd te Leerdam een tentoonstelling geopend van het werk der glasfabriek „Leerdam", ver vaardigd in de periode 18981948. De ze tentoonstelling, ingericht ter gele genheid van het regeringsjubileum, oraagt de naam „Oranje tentoonstel ling kristal Leerdam". Zaterdag vertrok van het vlieg veld Welschap met een speciaal door de missievereniging gecharterde Aero- Holland-vliegtuig, een 20-tal paters- missionarissen naar Entebbe in Oost- Afrika, waar zij hun missiearbeid zul len hervatten. Dieven hebben Vrijdagnacht in gebroken in het magazijn van een coöperatie te Haarlem In totaal na men zij ruim 7500 bonnen voor suiker, margarine, kaas, cacao en zeep mede, alsmede een bedrag van f 400, een f'ets en 90 chocoladerepen. In een reusachtige benzineopslag plaats van de Amerikaanse marine te Goeam op de Marianen (Stille Oce aan) is na een ontploffing brand uit gebroken. Of er slachtoffers zijn is niet bekend. Geweldige steekvlammen scho ten op en de rook bereikte een hoogte van honderden meters. Moestafa Doellah, de man die de eerste handgranaten-aanslag in Bata via bij de Capitool-bioscoop in elkaar heeft gezet, is thans door de politie gearresteerd. De politie ontdekte Moes tafa bij een huiszoeking, die voor een geheel ander doel werd verricht. De aanslag bij de Capitool-bioscoop vond plaats op 12 December van het vorig jaar. Hierbij werden tien Nederlandse militairen, die per truck huiswaarts keerden, gewond. De opstandelingen in Malakka hebcn een Europeaan, zekere Boden, vermoord. Boden was geleerde op een wetenschappelijk proefstation in de staat Johore. Hij is de tiende Europe aan, die sinds het uitbreken der on geregeldheden om het leven is geko men. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Mevrouw Oksana Kasyenkina h haar bed in het Roosevelt-zieki voor het eerst een verklaring de pers afgelegd. Zij deelde mede, dat zq u raam sprong om te ontsnappen, om zich van het leven te berov< gaf tevens te kennen, zo gaat 1 voort, dat zq niet naar de S Unie wenst terug te keeren. Zij voegde er aan toe, dat de „S ambassadeur Aleksander Panjo en de consul-generaal Jacob Loi haar beiden vertelden, wat zij over journalisten moest eeggen" c persconferentie in het Sovjet-cons de dag, dat zij terug was gehaald de boerderij van Wit-Russische wekenen te Valley Cottage. „Dooi boodschap zou ik een heldin wo: zeiden zij. „Ik wist, dat, aangezier mij niet toestond het consul; verlaten, ik ook in de Sovjet-Unii zou kunnen ontkomen". Op een vraag, wat in de brief die zij van de boerderij naar Loi zond, antwoordde zij, dat zij haar g levensgeschiedenis in de Sovjet daarin beschreven had en dat zi zocht had als onderwijzeres ontslai worden en zich naar een hotel te r begeven. „Daar ze mij dit niet toi den, besloot ik het zelf te doen" wenste „met de Russen als met m lijke wezens te spreken maar dat ren zij niet. Ze arresteerden me i loos weg". Reuter voegt er aan toe, dat d Een bekende figuur is vand; in de krant teruggekeerd, vrouwelijke detective Rikki „De waterdemou van het A maarder Meer", „Terra Incogni en „De Pampus-piraat" gaat ni we spannende avonturen tegem in de strip „Gevaarlijke Lading Onze tekenaar Jan Dirk Exter vraagt op pagina 3 uw a; dacht voor zijn zojuist gereed; komen beeldverhaal. Dinsdagmiddag is door leder de Tomploeg 1 van de Haagse vr: lige brigade tot het redden van dr< lingen bij golfbreker 37 de 25-jari. J. Borst van Beekbergen uit zee g Het Nationale park de Veluwe mag zich in de bijzonder langstelling van het publiek verhe Dit moge blijken uit het feit, di Zondag de 150.000ste bezoeker va seizoen kon worden begroet. Het ligt in het voornemen om ingang van Donderdag 2 Septe; een wekelijkse graan- en goederenl thans ook in de Noord-Oost Pold organiseren. De Nederlandse pianist Co: Groot zal in September een toi door Engeland maken. Het bestuur van het N.V.V. be het centrale tuberculosefonds, da! gens uitkeringen van f 304.000 in sloot met een groot nadelig saldo subsidie te verstrekken van f 200.0( Bij Kon. besluit is op zijn vei aan mr. A. C. Leendertz, met in van 30 Augustus 1948 eervol on verleend uit zijn ambt van pres: van de arrondissements-rechtban Almelo. De Kon. Ned. Middenstands zal op 15 en 16 September een coi houden in Haarlem. Dit congres i; eerste na de oorlog. 83 kinderen uit Sleeswijk-Hol: Hamburg, Hannover en Dusseldorf na allen wezen, wier leeftijden vari van I tot 13 jaar, vertrokken deze: gen uit Southampton naar Zuid-A waar zij in gezinnen zullen worden genomen. De kinderen hebben grondige keuring ondergaan. Volgens Radio Athene is 't la georganiseerde verzet van de guer in het Grammos-gebied gebroken, laatste groepen opstandelingen zo; zich op Albanees grondgebied hel teruggetrokken. Het nieuwe geld in China hee: prijs van een krant van 800.000 (Cl dollar gebracht op 25 centOm selingskoers van een nieuwe go1 joean tegen oude Chinese dollars is tegen 3.000.000.000. 150 personen te Niigata in Noord-Westen van Hondo zijn dooi instorten van een brug vermoed on. het leven gekomen. Zij stonde de brug te kijken naar een vuur' toen de brug bezweek en zij ii snelstromende rivier Shinano ter; kwamen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6