3. „ELEGANT" Siad m Omgeving •akkERWS Burgemeester Wytema spreekt in de Muziektuin Waar eens de wielersport hoogtij vierde yjjbrëdage") Wat de theaters brengen Mooie avond voor Oranje-Comité De Oranje-Sportdag Zal nu koning Voetbal zijn scepter zwaaien 1 65 Stoffenhuis Kousenbar Gelukwensen uit Bath Luisterwedstrijd een moeilijke opgaaf Het stadhuis thans verlicht Prijzen voor verlichting en versiering HARMONIE-THEATER De waternimf CINEMA AMERICAIN Achter de wolken VICTORIA-THEATER Een trein gaat voorbij Dr. H. E. J. ten Kley overleden Heiloo. Gisteravond vond de traditionele verenigingsavond van het Oranje- comité plaats, deze keer in de Ste delijke Muziektuin. Ruim zeven honderd aanwezigen, leden der bei de Oranjeverenigingen, waaronder burgemeester Mr. Dr. H. J. Wyte ma, wethouder G. van Slingerland en de beide besturen maakten ge zamenlijk de avond tot een groot succes, waartoe de Heiderse Zan gers o.l.v. Geert de Boer, het Alk- maars Klein-Orkest, gedirigeerd door Gerard Pranger en de volks dansers van Wijdenes en uit de Schermer, het hunne bijdroegen. Na het Wilhelmus werd de avond geopend met een redevoering van Mr. A. Schenkeveld, die de aanwezigen welkom heette en zijn voldoening uit sprak over de thans tot stand geko men samenwerking tussen de beide Oranjeverenigingen, een samenwer king, die er een is, geheel in de geest van H.M. Koningin Wilhelmina. Spr. belichtte de tijd onmiddellijk na de eerste wereldoorlog, die zeer critiek was en waarin vele gekroonde hoofden zijn gevallen. Wilhelmina toonde zich echter een voorbeeldige vorstin, een der weinigen, die niet al leen op de troon bleëf, maar die zich tie sympathie van het gehele volk verwierf, ook van de tegenstanders der monarchie. Tot 1940 was Konin gin Wilhelmina een eenzame figuur. De tweede wereldoorlog bracht daar in een verandering, leed en smart brachten Haar in innige vereniging met het Nederlandse volk, en Zij werd tot het middelpunt van het verzet. Onder leiding van Geert de Boer traden vervolgens de Heiderse Zan gers op, met een opvallend goede bariton-solo. Helaas was het koor iets te zwak om in de grote ruimte goed tot zijn recht te komen. Dit nam niet weg, dat Hoogenwerf's Mor genzang en „Zondagmorgen" van Eduard Flipse uitstekend klonken en veel waardering vermochten te oog sten. Het Alkmaars Klein-Orkest klonk in het begin iets onzuiver, doch later op de avond was de uitvoering uitstekend. REDE VAN DE MEESTER. BURGE- Burgemeester Wytema, vervolgens het woord nemend, belichtte de figuur van H.M. Koningin Wilhelmina als vor stin en als mens voor een aandachtig toeluisterend gehoor. Mr. Dr. Wyte ma bouwde zijn betoog op met wel luidende volzinnen en ontroerende passages, die niet nalieten op de toe hoorders een diepe indruk te maken. Het volk, aldus de burgemeester, ziet met vertrouwen op naar zijn vorstin, die altijd het middelpunt is gebleven, hoewel de macht des konings meer en meer overging naar de ministers. Wjj zien in Koningin Wilhelmina de verpersoonlijking van mooie en grootse idealen. Het in Haar gestelde vertrouwen is door onze Vorstin nooit beschaamd. Zij is voor ons een bijzon der voorbeeld met grote gaven van hoofd en hart. Een waas van weemoed, zo ver volgde Mr. Dr. Wytema, hangt om het afscheid van Koningin Wilhelmina. Daarom wordt de feestvreugde ge temperd door het besef, dat wij Haar binnenkort in ons midden zullen moe ten missen. De rede van de burgemeester, die zich opnieuw als een voortreffelijk spreker deed kennen, werd door de aanwezigen met de grootste aandacht aangehoord. In het kader van de Oranjefeesten wordt Maandag 6 September een grote sportdag gehouden in het gemeentelijk sportpark waaraan alle sportvereni gingen van Alkmaar medewerking ver lenen. In de ochtenduren zijn er jeugd-voet balwedstrijden, zoals A.F.C. junioren tegen Jorig Holland jun.. Alkmaar adsp. tegen Randers adsp., Alcmaria-welpen tegen Alkmaarse Boys-welpen, tevens is er nog een handbalwedstrijd A.V.A. tegen Foresters en athletiek. Deze wed strijden beginnen om 8 uur 30 in het sportpark. In het Zomerbad vinden er om 11 u. 30 onderlinge zwemwedstrijden plaats en er zal ook nog een polowedstrijd worden gespeeld. In de middag gaan we weer naar het Sportpark en wel om twee uur voor het défilé van de turn verenigingen, gevolgd door massale vrije oefeningen. Voorts staan op het programma nog toestel-turnen, een voetbal-wedstrijd Alcmaria I tegen Leeuwarden I, wielerwedstrijden en athletiek. Dus een programma, dat iedere sport liefhebber iets te bieden heeft. De en treeprijzen zijn met 't oog op het bijzon dere karakter van deze dag, zeer laag gehouden. Gedurende de morgen is de toegang vrij en 's middags bedraagt de prijs voor de tribune f 0.75 en de an dere rangen f 0 35. kinderen f 0.10. Voorverkoop bij C. de Grand. Waag- plein. REGELING VUURWERK Het vuurwerk, dat Maandagavond tot besluit van de Oranje-feesten op het Bolwerk tegenover de Bergerhout zal worden afgestoken, begint des avonds om half elf precies. Op dien avond zal het verkeer te water tussen het Ge rechtsgebouw en de Bergerhout voor alle vaartuigen afgesloten worden, ook voor kano's. De avond werd verder gevuld met' dansen van de volksdansers uit de Schermer en Wijdenes. Zo ergens, dan is hier de zegswijze „Goede wijn be hoeft geen krans" op haar plaats. De Heiderse Zangers besloten het programma met „Agnus Dei" van Georges Bizet en „Ons Hollands" van Bernard Zweers. En het gezamenlijk gezongen „Wilhelmus" klonk plechtig door de stille avond. Het was voor de gemeenschappe lijk optredende Oranjeverenigingen een goede avond, in de omlijsting van waardig gevierde feesten. Een snelle come back Het Alkmaarse wielerwereldje ver keerde na het échec van Jan Pronk op de wereldkampioenschappen wel niet in rouw, maar algemeen was men pes simistisch gestemd t.a.v. de verdere ver richtingen van de Nederlandse kam pioen. De eerste revanchewedstrijd in Frank rijk bracht een tweede, gedecideerde, nederlaag van Pronk en de bange ver moedens werden hierdoor bevestigd. Gelukkig echter is het van Pronk slechts een tijdelijke inzinking geweest, mogelijk te veel last van zenuwen ge had, want bij de 2e revanche-wedstrij den te Besanpon heeft hij zich volko men gerevancheerd. In de zeer snelle tijd van 1 uur 20 min. en 45 sec. won hij de 100 km., voor Besson (Zw.) op 150 m., Lesueur (Fr.) op 220 m., Lamboley (Fr.) op 1 ronde, Meuleman (B.) op 4 ronden en Frosio (It.) op 16 ronden. Wij wensen Pronk van harte geluk roet zijn snelle come back. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen Harmonie Theater, 8 uur: Bathing Beauty, tot 14 jaar onder geleide. (Geprolongeerd). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Een trein gaat voorbij, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ZATERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Oranjefestijn met cabaretavond. Boomkampstraat, 14.30 uur: Kinder wedstrijden; 19 Uur: Wedstrijden voor dames en heren. Zaterdag. Sportpark: 3 uur motorraces. MAANDAG. Waagplein, 8.15 uur: Beiaardconcert. Grote kerk, 7.30 uur: Kerkconcert. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaretavond. Bolwerk, 22.30 uur: Vuurwerk. Sportpark, 8.30 uur en 14 uur: Sport- feesten. Stadhuis, 9 uur: Proclamatie door he rauten te paard; 9.15 uur: Militaire Parade; 10 uur: Buitengewone ■raadsvergadering. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 5 SEPTEMBER. A. L. Gransbergen, arts, Geesterweg 11, telefoon 2294. Oudegracht 293. G. J. Sluijmer, telefoon 3193. Oudegracht 186. J. Lourens, arts, 6 SEPTEMBER. arts, Emmastraat 36, W. Steensma, arts. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 5 September zal de apotheek- Wanna aan het Ritsevoort voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. Lange tjjd is het aan de rechter zijde van de Sportparklaan een woestenij geweest en lange tijd zal menig Alkmaarder getwijfeld hebben of deze woestenij nog tjjdlg in een enigszins bespeelbaar voetbalveld zou worden herschapen. Met man en macht is er aan ge werkt en het is gelukt, want gister middag wérden daar de puntjes op de i gezet, of liever gezegd, werden op een keurige strakke grasmat de krijtlijnen getrokken. Waar eens een wielerbaan stond (wanneer zal nummer twee verschij nen?) en waar later een hockeyveld was geïmproviseerd, is thans een voetbalterrein verschenen, waar me nig eerste klasser jaloers op kan zijn. EEN IDEAAL TERREIN. Afgezien van het feit, dat de We deropbouw geen toestemming heeft gegeven om een overdekte zittribune te plaatsen, is het een complex ge worden met alle comfort, die men aan een voetbalveld mag stellen. In de eerste plaats is daar de ste vige, maar veerkrachtige grasmat, die zeker een halve meter hoger ligt dan het Sportpark, waardoor het niet noodzakelijk is geweest een draineer- systeem aan te brengen. De onder laag is zandgrond en bovendien loopt het terrein enigszins bolvormig, zodat zelfs bij de ergste regenval het ter rein niet zal worden afgekeurd. Een voudige, doch keurige kleedkamers, een staantribune, die plaats biedt aan ruim 2600 bezoekers, een zittribune, die 1000 man kan bergen, 6 loketten, waar plaatskaarten worden verkocht, een ingang voor houders van kaar ten, urinoirs en W.C.'s, kortom het geheel ware een juweel geweest, wan neer de tribune een overkapping had gehad. De aanbouw van woningen is ech ter preferent boven die van een over dekte zittribune, overigens volkomen begrijpelijk en het bureau Weder opbouw heeft dan ook niet toegestaan een „overdekte" te bouwen. Dat Bu reau Wederopbouw wel eens een enkele maal minder minutieus is in zijn beslissingen t.a.v. van sommige werken, die toch heus niets met wo ningbouw te maken hebben, zullen wij hier maar buiten beschouwing laten. ER WAREN VELE MOEI LIJKHEDEN. Gezeten op de zittribune, geflan keerd door de directeur van het Sport park, de heer De Munk, en de voor zitter van de Alkmaarse Boys, de heer Goudsblom, hebben wjj ons laten vertellen van de moeilijkheden, die er waren om tot dit resultaat te komen. Er is heel wat gepasseerd, nadat in Januari 1946 wethouder Couwenhoven zich voor de zaak interesseerde. Alkmaar is noodlijdend, staat dus onder curatele van Ged. Staten en het heeft nogal wat woorden gekost om dit college te overtuigen van de nood zakelijkheid om ten behoeve van de lichamelijke opvoeding een dergelijk voetbalterrein aan te leggen. Er waren meerdere moeilijkheden, te veel om op te noemen en wij zullen ze U dan ook besparen. Alleen willen wij de aannemer, de heer De Vilder en de uitvoerder, de heer De Bie, even lof toe zwaaien voor de manier waar op zij met oude spullen, alleen voor de kleedkamers mochten nieuwe ste nen worden gebruikt, tot een derge lijk resultaat zijn gekomen. Allen, die hieraan hebben mede gewerkt verdienen zeker een pluim, niet in het minst de heer De Munk en B. en W. en laat ons hopen, dat men nu niet bij het behalen van dit fraaie resultaat zal denken, dat de moeilijkheden voor voetballend Alk maar zijn opgelost, want dit is zeker niet het geval. De huurster van dit terrein, de voetbalvereniging „Alkmaarse Boys", zal Zondag in een vriendschappelijke ontmoeting tegen Watergraafsmeer het terrein officieel in gebruik nemen, waarbij de muziekvereniging „Excel sior"- haar muzikale medewerking zal verlenen. Het eerste elftal zal dan kunnen wennen aan het nieuwe ter rein, dat ongetwijfeld binnen afzien bare tijd tot een vertrouwd home zal zijn gevonden. Dat de start op het nieuwe terrein voor de Boys een seizoen zal inlui den, waarin betere resultaten worden behaald dan in het laatste, hopen wij van ganser harte. - „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag. wèg pl|n en narigneldl een linksgeweven prima kous, in moderne tinten met vele andere soorten, verkrijg baar aan onze kousenbar. U bent welkom bij LANGESTRAAT 93 TEL. 4326 ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar ont ving van de burgemeester van Bath jn Engeland een telegram dat vertaald als volgt luidt: „Oprechte en hartelijke gelukwensen voor Uw Koningin van de inwoners van Bath". De burgemeester van Alkmaar schreef als antwoord hierop een brief waarbij hij dank zegde voor deze gelukwensen en tnededeelde, dat het gouden jubileum van Koningin Wilhelmina gevierd is in oprechte dankbaarheid voor al het geen Hare Majesteit deed voor haar volk, maar bovenal met grote dank aan God voor zijn zegeningen dat Zij zo lang regeerde. Voorts ontving de burgemeester een telegram van de secretaris van het Adoptie Comité AlkmaarBath de heer Wills te Bath, van de volgende in houd (vertaald): „Gelukwensen voor U en alle Alk- maarders op deze dag bij de viering van het gouden jubileum van de Koningin. Uw vrienden in Bath zullen in gedachten bij U allen zijn op deze grote dag". De burgemeester beantwoordde dit telegram met een brief, waarin hij me de namens zijn medeburgers voor de vriendelijke boodschap ter gelegenheid van het gouden jubileum der Koningin dankte. Dit zeldzame jubileum, zo schreef de burgemeester verder, is ge vierd met dankbaarheid en vreugde. De vreugde echter getemperd, doordat de zegenrijke regering van Hare Majesteit gdurende 50 jaren zo veel van Haar krachten gevergd heeft, dat zij het be ter achtte van de troon afstand te doen ten behoeve van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Ruim 800 kinderen hebben zich gis termiddag op het Waagplein het hoofd gebroken over tien melodieën die van kwart over vier tot kwart vóór vijf van het carillon der Waagtoren klingelden. Met potlood en papier gewapend stonden of zaten zij daar op het Waag plein om mee te dingen aan de luister wedstrijd. De stadsbeiaardier, de heer B. J. van der Veen, stelde de kinderen wel voor een zeer moeilijke puzzle en naar wij menen niet alleen de kinderen. Wij moeten eerlijk bekennen dat onze muzikale opvoeding niet van die aard is geweest dat wij meer dan zes van de melodieën konden thuis brengen. Het was dan al net als in de school banken, er werd naar hartelust gespiekt. Volgende week worden de uitslagen en prijswinnaars bekend gemaakt en wij zijn werkelijk benieuwd hoeveel goede oplossingen werden ingeleverd. DE VUILNISDIENST In verband met het Kroningsfeest op Maandag a.s. zal op die dag de Reini gingsdienst ook gesloten z.n. De bewoners van de Maandagse wijk worden verzocht geen vuilnisemmers buiten te zetten vóór Donderdag 9 Sep tember. Tot ons genoegen mochten wij con stateren dat gisteravond de gevel van het Alkmaarse stadhuis baadde in een zee van licht. Dit initiatief van het Alkmaarse gemeentebestuur geeft het college recht op de dank van de Alkmaarse bevolking, die nu de be zoeker van buiten kan wijzen op dit sieraad, dat als een juweel de Lange- straat tooit, en waarop men nooit uit gekeken komt. De jury, belast met het toekennen der prijzen voor verlichting en versiering heeft de volgende prijzen toegekend: Gevelversiering: le prijs: Kantoor Ge meentewerken, Keetgracht; 2e prijs: NAK, Nassaupleln; 3e prijs: Centraal Zieken huis, Wilhelminalaan4e prijs: Schuur man, Hofplein; 5e prijs: Ko Bottemanne, Ritsevoort; 6e prijs: Hotel Victory, Lan- gestraat Voorts stelde de jury er prijs op te ver melden, dat aan de heer F H Ringers aar. de Oude Gracht nr 222, die buiten mededinging wenste te blijven voor toe kenning der prijzen, officieel een eer volle vermelding werd toegekend Straatversiering: le prijs: Payglop; 2e prijs: Hekelstraat; 3e prijs: Langestraat; 4e prijs: Schoutenstraat Straatverlichting: le prijs: Payglop; 2e prijs: Mient; 3e prijs: Langestraat; 4e prijs: Stationsweg WANNEER BRANDT DE VERLICHTING? Van verschillende kanten is gevraagd op welke dagen de feestverlichting in Alkmaar zal branden. Op deze vraag is moeilijk antwoord te geven daar het initiatief daartoe in het algemeen bij de particulieren berust. Gezien echter het bezoek van buiten de gtad verdient het aanbeveling de verlichting iedere avond maar vooral tijdens het weekend tot een uur of elf te laten branden. Voorts doen wij 'n beroep op de jeugd om toch vooral de versiering en de verlichting, waaraan zeer veel zorg en kosten zijn besteed, te ontzien. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN In verband met de vele feestelijk heden in de maand Sept. is de eerste voorstelling van Serie A vastgesteld op Dinsdag 12 October. Opgevoerd wordt het grote succes van de Haagse Come- die: „De nacht van de zestiende Janu ari", welk stuk de gehele maand Au gustus in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag werd vertoond. De loting voor plaatsbespreking voor Serie A vindt plaats op 8 Sept. a.s. Er zijn nog een beperkt aantal abonne menten beschikbaar. WIJZIGING FEESTPROGRAMMA VAN A.V.A. Wij vestigen uw aandacht op de vol gende wijziging. In plaats van de da mes-handbalwedstrijd AVAForesters, die Maandagochtend om 10 uur op het Gemeentelijk Sportpark gespeeld zou v-orden, wordt nu gespeeld de heren - handbalwedstrijd AVATonegido (Wie ringen). De handballiefhebbers in Alkmaar en omgeving kunnen wij aan raden, vooral deze wedstrijd, die zeer spannend belooft te worden, niet te missen. BEKENDMAKING. De commissaris van politie te Alk maar vestigt de aandacht van belang hebbenden op de bepalingen van de Ijk wet 1937 en wel in het bijzonder op de veelvoorkomende foutieve aan duidingen op goederen die bij de maat en het gewicht worden verkocht. In vele etalages van winkeliers en in ad vertenties van dagbladen worden bij voorbeeld nog steeds de aanduidingen „pond" en „ons" gebruikt, hetgeen be hoort te zijn ,,'/i kilo" of „500 gram" en 1 hectogram of 100 gram. NIWIN-VISWEDSTRIJD UITGESTELD. Men verzoekt ons erop te willen wij zen dat omstandigheden aanleiding zijn geworden van het uitstellen van de NIWIN-viswedstrijd, die uitgeschreven was tegen morgen, 5 September. De wedstrijd zal thans worden gehouden op Zondag 19 September a.s. Het is geen wonder, dat de film in dit theater geprolongeerd is, want men ziet zelden een kleurenfilm waaraan zoveel tijd, geld en moeite gespen deerd zijn om een eersterangs show film te kunnen krijgen. Liefhebbers van alles wat met zwemmen en duiken in verband staat en bovenal zij dié bewonderaars zijn van jazz kunnen hier hun hart ophalen. Twee beroem de Jazz-orkesten verlenen er hun me dewerking aan, dat van Harry James en van Xavier Cugat en er worden in het filmverhaal zelf buitengewone prestaties op het bioscooporgel gede monstreerd. Het verhaal is natuurlijk het kleurige lint, dat alles bijeen houdt, de vermakelijke geschiedenis van een jonge man, die op een dameskostschool terecht komt en er volgens de statuten niet afgestuurd kan worden. Esther Williams en vooral Red Skelton zijn hier op z'n best. Skelton overtreft zichzelf. Zijn imitaties van een dame, die zich aankleedt en zijn springpar- tijen als balletdanseresje doen de toe schouwers schateren van het lachen. Een film, die elck wat wils biedt en ook deze week weer een talrijk pu bliek zal trekken. Vooraf o.a. zeer uitvoerige en scher pe opnamen van de gebeurtenissen in onze hoofdstad. Men ziet niet alleen het verlichte Amsterdam zonder dat men daar naartoe behoeft te gaan, maar maakt ook de komst van de Ko ningin en verschillende rijtoeren mee. Het spel in het Stadion wordt tot in bijzonderheden getoond evenals de daarop volgende optocht met de reus achtige symbolische kroon. Men hoort en ziet Hare Majesteit in het Stadion voor de microfoon haar afscheidsrede uitspreken en het geweldige enthou siasme van de bevolking van onze hoofdstad als de Moeder des Vader lands zich door de straten van Kro- ningsstad naar het Paleis op de Dam begeeft. De eerste voorstelling van deze bij zondere film werd gisteravond in de Cinema Americain reeds direct gege ven voor een uitverkocht theater. Dat was een succes en een verdiend succes. Want deze film die op zo .boeiende en niet overdreven wijze het leed der oor logskinderen in beeld brengt, de onge- lukkigen die door bombardementen en ruwe behandeling een angstpsychose hebben, houdt de aandacht bij voort during gevangen. De familie Malik staat in het mid delpunt der handeling. Het gelukkige gezin wordt op wrede wijze uit elkaar gerukt. Vader en dochter worden ge dood. Het negenjarig zoontje wordt in de vluchtelingenschaar opgenomen en de moeder brengt er het leven af. Zij stelt alle pogingen in het werk om haar zoontje terug te vinden en na welke beproevingen en teleurstellin gen zij daar tenslotte in slaagt Iaat de film op soms ontroerende wijze zien. Hoe het zoontje zich onder leiding van zijn Amerikaanse vriend langzamer hand van schuw kereltje ontwikkelt tot een alleraardigste jongen trekt mede aller aandacht. Dit laatste niet alleen door het verrassende spel van de jeugdige Ivan Jandl. maar ook door het natuurlijke spel van Montgo mery Clifs, als de sympathieke Ame rikaan. Jarmilla Novatna, de Tsjechische actrice speelt de moederrol zeer goed en Aline Mc. Mahon, een bekende Amerikaanse ster, boeit door haar uit beelding van de UNAC-leidster. Als geheel een film, die voor ieder een bezoek ten zeerste waard is. En ieder offert daarbij gaarne iets voor de zo nuttige UNAC-collecte. Een uitgebreid nieuws leidt de film in, die zo mooi laat zien, dat achter de wolken toch steeds weer de zon schijnt. Naast een uitgebreid programma over de feestelijkheden in de Kroningsstad geeft „de Vic" deze week een vreselijk spannende sensatiefilm met een vrese lijk afgezaagd slot. Filmtechnisch heb ben wij somtijds ook enkele bezwaren, doch het neemt niet weg, dat de rolprent die als sensatiefilm is aangekondigd inderdaad sensatie geeft van het begin tot 2 minuten vóór het einde. George Raft en de \ud-gediende Vic tor Mc. Laglen staan hier trouwens ook wel borg voor. Bovendien geeft de charmante Ava Gardner aan het ge heel een amoureus tintje. Het gegeven is simpel. Een jongeman die zijn leven door brengt met kaarten en drinken, heeft de liefde van een meisje gewonnen. Kaarten en drank zijn oorzaak van een breuk doch na een aantal minder prettige ervaringen wordt do jongeman bekeerd en het meisje komt natuurlijk terug. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 4 September 1848 lezen wij het volgende: De heer Eduard Hetz, Piano Vir tuoos en leerling van den beroem den Liszt bezocht thans de Pro vincie Noord-Holland, waar hij in de Steden Hoorn, Alkmaar, Enkhuizen enz. enige Concerten denkt te geven. Wij zijn in de ge legenheid onze lezers enige be- rigten, omtrent dezen jongen kun stenaar mede te deelen: Hij is geboren in Frankfort a/M. en bevond zich als 14-jarige knaap bij eenen kastemaker in de leer, terwijl hij op aanhoudend smee- ken 1 of 2 malen 's weeks les op de piano ontving. Hartstochtelijk dit instrument be minnende, vergat hij er dikwijls geheel zijn kastenmaken door, waaruit dan verwijtingen en sla gen voor hem de gevolgen waren. Na een tweejarige strijd van dit genie met den kastemaker, ontliep hij zijn meester en kwam bij eenen pianomaker aan het werk. Hier beviel het hem beter, de da- gelijksche omgang bij piano's, deed het sluimerend talent meer en meer ontwaken. In 17-jarigen ouderdom bevond hij zich met den reiszak op den rug, op weg naar Italië, terwijl hij zijn brood verdiende met het stemmen van piano's. Een jaar later was hij te Berlijn in de pianofabriek van Perau werkzaam. Op zekeren morgen zond zijn meester hem naar hotel de Russie, om een vleugel te stem men. Toen hij dit werk verrigt had, plaatst hij zich voor het instru ment, hij waant zich reeds kunste naar een jeugdige verbeeldings kracht overmeestert hem en in dat ogenblik treedt Liszt in de kamer, spreekt hem hartelijk en vertrouwelijk toe en van dien dag af is zijn loopbaan als kunstenaar geopend. Reeds heeft hij geheel Duitsland, Rusland, Italië, Parijs en Amster dam bezocht, en in vele nieuws bladen is hem grooten lof toege zwaaid. Thans is Hetz 24 jaren oud. Hier ter stede is plotseling overleden dokter H. E. J. ten Kley, een zeer ge zien huisarts die zich een grote kring van patiënten en vrienden had verwor ven. In 1939 nam dokter ten Kley de prac- tijk over van dokter C. M. Hoogen? boom. De overledene was in 't bijzon der werkzaam ten bate van de t.b.c.-be- strijding. Hij was voorzitter van de Vereniging ter bestrijding van de t.b.c. en van de afdeling Alkmaar en Om streken van de Nederlandse Maatschap pij ter bevordering der geneeskunst. VOOR DE TWEEDE MAAL „50 JAREN" 't Was gisteravond stampvol in de Rustende Jager toen de heer Gerling, voorzitter van het Jubileumcomité, de bijeenkomst opende ter gelegenheid van de tweede opvoering van de nieuwe film „50 Jaren". Velen moesten teleurgesteld worden, omdat het Jubileumcomité nu eenmaal niet het risico wilde dragen dat de zaal overbezet zou worden. Het was dus wel een bijzonder geslaagde avond. Het muziekensemble van Jack Smit zorgde voor een prettige entreé en ook verder in de avond zorgde zij voor prachtige en gevoelvolle muziek. De plattelandsvrouwen zorgden voor 't cabaretprogramma en velen zullen on getwijfeld genoten hebben van het on gedwongen spel en waardering hebben gehad voor de met de beste bedoelin gen bezield zijnde afd. Heiloo van deze bond om fleur en franje aan de jubi leumfeesten te brengen. Zij hebben ons menigmaal doen schateren van de lach en dat hun optreden op hoge prijs werd gesteld bleek wel uit het hartelijke applaus dat steeds volgde. Vandaag worden de kinderspelen ge houden. Deze spelen waren aanvankelijk vastgesteld op Maandag, maar om een ieder in de gelegenheid te stellen de officiële plechtigheden Maandag te zien of te beluisteren, is dit nu op heden gesteld. Vanavond en morgenavond wordt door de toneelvereniging 't Mas ker, het prachtige verzetstuk „De Nieuwe Dageraad" in de Rustende Ja ger opgevoerd, waarvoor kaarten ver krijgbaar zijn bij A. Borst, Coöperatie winkel t.o. de R.K. Kerk en in de Rus tende Jager. Na afloop van de morgen avond te houden toneelvoorstelling zal dan 't vuurwerk plaats vinden en niet - zoals abusievelijk in diverse bladen is gepubliceerd Maandagavond. De re den hiervan is, dat Maandagavond geen personeel meer beschikbaar was voor het afsteken van dit vuurwerk en al leen op Zondagavond daarvoor nog ge zorgd kon worden. Maandag zal verder dan nog plaats hebben de buitengewo ne raadsvergadering en afkondiging de schoolvoetbalwedstrijd, alsmede de poppenkast in de Rus voor kleuters tot 6 jaar en 's avonds de fakkeloptocht. Wij raden de kinderen aan zoveel mo gelijk met lampions aan deze optocht deel te nemen. OBDAM, 3 Sept. Slabonen 4457, afwijkend 41—46; rode kool 6,10—8,90; savoye kool 12,30—15,50; knolbieten A 66,20, B 4,50; lange bieten A 7, B 6, C 3; Bevelanders 5,40—5,70; Geelblom 5,40; blauwe Eigenh. 5,90—6,10; rode Eersteling 7; uien 7,60—8.60; nep 13,20 —14; drielingen 7,10; peen B 6, C 6— 6,10j Sla 2.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2