ling ndijk irl" If/ceiH M0 NEW-YORK in de hittegolf DE VORSTINNEN SPREKEN TOT HAAR VOLK nerhorn EDUARD BENESJ OVERLEDEN BOODSCHAP VAN SYNODE DER NED. HERV. KERK Ik kan jewel doodschieten ie Zaken ig Alkmaar. t onze KOKEN SEN k avond odjes kNDMAN Uitbreiding van communistische partij in Indonesië Dn. Beel naar Indonesië EEN GROOT DEMOCRAAT GING HEEN.... VAN NIABIJ EN VERRE drink een pittig glas Eerste Kamer aanvaardt Grondwetsherziening Leven van HAN VAN MEEGEREN wordt verfilmd Laatste nieuws Beperking van de bloembollenteelt Overeenstemming tussen trawlerbemanningen en reders INKTVLEK Zelfs voor hei Een trouwlustige Samoaan gezocht de misdaad is ie heei geen formulier ïgsregeling ge- ijzing voor om- kunnen dit nog ijgen aan het e Alkmaar, e volledig inge- .kersloot (910 1, Langedyk en Sept.; Alkmaar n Stompe toren >r gelegen- producten g te laten 'VEILING, en worden i de bedoe- gs vóór de ;k zodanig londerdags ]n aan de IESTULJR. ingtechnlsoh TEL,. 3288. J .s., 3 uur. npaarden. en 5. en b^j A. J. >rn, tel. 203, Alkmaar, identic, lingen. .HARMONIA", laandam 8 uur, Magdalenenstiv STieuwesloot 77 ienst, t - Contróle - nainistraties. .EFOON 3803. LKMAAB. ;gekomen lingen toe tailhandel OORT-Statlon MER. alarisregeling, 'orden gaarne idelinge aan- De voormalige president van de Tsjecho-Slowaakse republiek, Edu- ard Benesj is gistermiddag overleden. Eduard Benesj was samen met Tho mas Masaryk stichter van de Tsjecho- Slowaakse republiek, die voortkwam uit de bouwvallen van het Oostenrijks- Hongaarse rijk. Hij geloofde, dat een vreedzame sa menwerking mogelijk was tussen marxistische en niet-marxistische stel sels en vatte in zijn memoires zijn bui tenlandse politiek samen in die zin „op öe vraag; Oost of West, is slechts een antwoord: Oost en West". Dit evenwicht, waar hij naar streef de, werd in Februari 1948 verstoord, toén hij het ontslag aanvaardde van twaalf leden van zijn kabinet, daar hij geloofde, dat hij zo de meeste kans had een strijd in het land zelf te ver mijden. Benesj werd op 28 Mei 1884 als het tiende kind in een arm boeren gezin geboren. Benesj stierf om achttien uur vijftien plaatselijke tijd in zijn landhuis te Sezimovo Usti. Zodra het doodsbericht de president der republiek, Klement Gottwald, be reikte, riep deze het kabinet in speci ale zitting bijeen. Naar Reuter verneemt, zal de be grafenis zelf buiten Praag plaats heb ben: Benesj heeft enige tijd geleden de wens tot uitdrukking gebracht, dat hij naast zijn leraar en voorganger Thomas Masaryk in het dorpje Lany bijgezet wil worden. Mevrouw Benesj, Vojta Benesj (Edu- ards broer) en enige andere naaste fa milieleden waren aan het sterfbed. De patiënt is rustig overleden, zon der doodsstrijd, alsof hij in diepe slaap verzonk. De Pesindo (het socialistisch jeugd- verbond der Republiek) heeft op een algemene vergadering, die te Solo werd gehouden besloten „volledige steun te geven aan de totstandkoming van een Marxistisch-democratische partij, com munistische partij", aldus meldt „An- tara". De Pesindo was de laatste van de vier partijen, die het democratische Volksfront in de republiek vormden, die zich nog niet had uitgesproken vóór fusie met de communistische partij. Door dit besluit is thans het gehele Volksfront aangesloten bij de commu nisten. De Partai Boeroeh (de arbei derspartij, die 35 zetels heeft in het voorlopige republikeinse parlement) en de Partai Socialis van Sjarifoedin (met hetzelfde aantal zetels) gingen reeds tot de PKI over. De Partai Kommunis heeft eveneens 35 zetels en de Pesindo heeft er 11. In het werkcomité van het voorlopig par lement bezitten deze partijen 7 van de 38 zetels. Intussen gaf de centrale raad van de GPI (Islamietische jeugdorganisatie in de republiek) een resolutie uit, waarin de republikeinse regering werd voor gesteld om de „politiek van goede wil ten aanzien van de republikeinse bui tenlandse betrekkingen tegenover de Nederlanders te herroepen", de „Ren- ville-beginselen, die door Nederland en de Republiek getekend waren, te annu leren" en om „terug te keren tot de basis-proclamatie van de Indonesische Republiek" (de proclamatie van 17 Au gustus 1945). Deze GPI werd enige maanden ge leden gevormd, omdat de Islamietische jeugd zich niet ''on verenigen met de linkse neigingen van de republikeinse jeugdorganisatie „Baden Congres Pe- moeda Republik Indonesia" aldus deel de een republikeins woordvoerder aan Aneta mede. Bij Kon. besluit van 28 Augustus j.l. is met ingang van 7 September daar opvolgend benoemd tot gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië dr. L J. M. Beel, oud minister-president. Op verzoek der regering zal dr Beel zich reeds op 9 September naar Indo nesië begeven. Ofschoon het Kon. be sluit daaromtrent geen nadere aandui ding bevat ligt het, naar wij verne men, in de bedoeling, dat deze benoe ming slechts van beperkte tijdsduur zal zijn. J7DUARD BENESJ is niet meer Dat bericht, reeds dagen lang ver wacht, kwam toch gisteravond als een schok. Een schok, die een trilling van ontroering door ons gemoed deed gaan. Benesj, de strijder, de grote vechter eerst tegen het nationaal-socialisme van Hitier en later, na zijn glorieuze in tocht op 28 October 1945 in zijn bevrijd vaderland, opnieuw als verdediger van de universele vrijheid, het basement waarop het heiligdom van de rechten van de mens is gefundeerd, tegen de ideeën van het door Rusland gelan ceerde en door Gottwald geïnterpre teerde communisme. Hoe vers ligt die laatste strijd nog in ons geheugen. Tsjecho-Slowakije, het land van Thomas Mazaryk, stond als een rots in de branding, die ruiste in Centraal Europa. Maar op 25 Februari j.l. moesten wij reeds schrijven: Hoe lang zal Benesj het nog volhouden? De Rots der Vrijheid in Midden Europa wordt ondermijnd en staat te wanke len. Reeds de volgende dag hadden de splijtzwammen hun doel bereikt, was de democratie getorpedeerd. Benesj had voor de druk moeten zwichten en zijn niet-communistisch gezinde ministers ontslagen. Korte tijd daarna nam ook hij zelf ontslag. Het was reeds toen of een sluier van droefheid en rouw over Praag, over Tsjecho-Slowakije hing. De vrijheid was vernietigd. Angst en vreze tekende het gelaat van de mannen en vrouwen van dit schone land. Kort daarna ging Jan Mazaryk heen, diep en diep betreurd. Het leek een onderstreping van het tragische lot, dat zich over Tsjecho-Slowakije voltrok. En nu BenesjOpnieuw zullen de bewoners van Praag in dichte rijen langs de oude historische straten staan als Benesj zijn laatste reize gaat. Maar in het hart van het Volk van Benesj zal zijn voorbeeld, zijn ideaal blijven voortleven, zal' dedoor hem behoede vlarii blijven branden, totdat de fakkel wéér door het land zal gaan, onbelemmerd en de klokken van Praag opnieuw het jubellied der vrijheid zul len zingen. En men zal de nu heengegane ook dan als de strijder voor die nieuwe toe komst danken. AD INTERIM. De Joodse jeugdorganisatie Tikwa- tenoe heeft een zeer speciale hulde aan de Koningin aangeboden. Twee der jongste leden der organisatie overhan digden H.M. een miniatuur wetsrol, het Heilige Boek van het Jodendom. Het is een op perkament geschreven antieke rol, liggend in een blauwleren cassette en onderscheidt zich alleen in grootte van de wetsrollen, die normaal in de synagogen worden gebruikt. Een van de nieuwste Britse jacht vliegtuigen met straalaandrijving is op het eiland Ham in de Theems nabij Windsor neergestort. De piloot vond de dood. Het indexcijfer der Belgische klein handelsprijzen voor Augustus is op nieuw gestegen ten opzichte van Juli. Het bedroeg 360. Het comité voor politieke actie van de grote Amerikaanse vakbond C.I.O. heeft besloten de candidatuur van Tru man te steunen. De Turkse regering heeft het blad der Kominform „Voor een blijvende vrede, voor een volksdemocratie" en het Franse blad „Lettres Fransaises" verboden. Een viermotorige Amerikaanse vliegboot heeft het afstandsrecord voor vliegboten verbeterd door non-stop van Honoloeloe naar Chicago te vliegen in 24 uur en 12 minuten; afstand 4676 mijl. Een kolonel van het Russische le ger, specialist op het gebied van raket ten e.d., zou asyl in Engeland hebben gezocht. De Leipziger Messe is tot nog toe. door 57.000 personen bezocht, onder wie Nederlanders. 835 Italiaanse arbeiders zijn met hun gezin naar België vertrokken, waar zij arbeid zullen verrichten. Het Australische kabinet heeft aan bevolen Engeland een gift van 8 mil- lioen pond sterling te zenden. Het vori ge jaar schonk Australië 20 millioen aan Groot-Brittannië. Egypte heeft een vliegverbod afge kondigd tussen de namiddag en de vroege ochtend. De pro-Sovjetgroep van de Ber- lijnse liberaal-democratische partij heeft besloten haar naam „Werkcomité van de Berlijnse liberaal-democraten" te wijzi gen in „Berlijnse liberaal-democraten", dezelfde naam, die de pro-Westerse groep van Schwennicke draagt. Te Scheveningen is het zesde inter nationale congres voor photogrammetrie geopend. Prof. ir. W. Schermerhorn hield een inleiding. Het bedrijfsschap voor visserij producten heeft thans 75.000 uitge trokken voor de financiering der proe ven betreffende het snelvriezen van vis. Er zullen machines en apparaten voor gekocht worden. Uit Koeala Loempoer wordt ver nomen, dat een gecombineerde mili taire en politiemacht gisteren bij een aanval op het dorp Pertang 54 Chinezen heeft gearresteerd. Tijdens een gelijk tijdige aanval in het gebied van Keno- boi werd een Chinees doodgeschoten bij een ontsnaappingspoging en werden 11 anderen gearresteerd. Buiten Koeala I.oempoer zijn 113 personen voor on dervraging aangehouden. Het moderamen van de Generale r cue het teken is van de gemeenschap, Synode der Ned. Hervormde kerk die wij tezamen vormen, levende voor Voedsel voor Duitsland In Augustus hebben Engeland en de V. S. 1 millioen ton voedsel ter waarde van 25 millioen pond sterling naar de gecombineerde zóne in Duits land gestuurd. Dit is het hoogste maand- totaal na de oorlog. heeft ter gelegenheid van de inhtil diging van Koningin Juliana de volgende boodschap uitgegeven. Zij wordt Zondag 5 September in de kerken voorgelezen. Zij luidt: „Gemeente van Jezus Christus, Vijftig jaren heeft God de Neder landen geregeerd door de hand van onze Koningin Wilhelmina. Het is welhaast het uur, dat zij haar'koning schap overdraagt aan haar dochter, Juliana. Met grote erkentelijkheid gedenkt de Nederlandse Hervormde kerk wat de Koningin in de afgelopen halve eeuw voor haar volk heeft gedaan. Zij heeft de staaf bestuurd, onafge broken, zonder zich rust te gunnen. Zij betoonde zich een moeder van haar volk, haar gezondheid niet ach tende; temidden van gevaren kende zij geen vrees, zich wetende in Gods hand. Aan het einde van haar regering danken wjj haar en bidden w", dat Zij zich ook in de avond van haar leven moge weten in de hoede van Hem, die is de Koning der Koningen. En nu Juliana haar regering aan vangt, verheugt zich de kerk. Zn kent haar, zoals zij zich voor haar taak voorbereidde en zij weet, dat zij de belangen van het volk in net harte draagt. Het volk staat rond haar troon. Prinses Juliana bezocht Donderdagmiddag de tentoonstelling „De Neder landse vrouw". Friezinnen trekken voorbij. eikaar en strijdende tegen de mach ten, die onze samenleving verstoren. Dit alles geschiedt geleid door de Koningin, die haar gezag ontvangt van de Heer der Heren, Jezus Chris tus, die, ten oordeel en behoud, te midden van ons is als een, die dient. Aan haar, die ons zal regeren, is een zeer grote verantwoordelijkheid opgedragen. Onze bede zij, dat God, Je vader van onzen Here Jezus Chris tus, Zijn zegen aan Koningin Juliana bovenmate zal schenken". AMSTEL Met 37 tegen 11 stemmen De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft gistermiddag met 37 tegen XI stemmen de Grondwets herziening aangenomen. Tegen heb ben gestemd de leden der C.P.N., de leden der A.R.-partij en het lid der Chr. Historische Unie, de heer Reijers. Het voorstel betreffende het salaris der Koningin na de troonsafstand werd z., h st. algemeen aangenomen. Het voorstel betreffende het Instituut van Staatssecretarissen werd aangeno men met 46 tegen 3 stemmen. Het voorstel betreffende de burger lijke staat van beleg werd aangenomen met 46 tegen 3 stemmen. Alle voorstel len zijn dus met de vereiste twee-derde meerderheid aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. In fiimkringen wordt thans als vaststaand aangenomen, dat de be wogen levensgeschiedenis van de schilder Han van Meegeren door Pa ramount zal worden verfilmd. De Amerikaanse maatschappij heeft de gelegenheid dankbaar aangegrepen nu Nederlandse cineasten, naar hun zeggen, van officiële zijde geen be williging hebben kunnen krijgen, om zelf een van Meegeren-film te produ ceren. Paramount zou met familieleden van de overleden schilder reeds con tracten van „geen bezwaar" hebben afgesloten. De filmmaatschappij zal waarschijnlijk niet over de originele Vermeers en Pieter de Hoogh's van de handen van van Meegeren kunnen beschikken. Hiervan zijn echter vele afbeeldingen in omloop. Vernomen wordt, dat de beroemde Franse karakterspeler Victor Fran- cen de titelrol in de van Meegeren- film zal vervullen. Francen zal voor deze rol zijn befaamde baardje af scheren. Het leven van een bewoner van Losser hing aan een zijden draadje, toen onverwacht in de Lutterstraat de be schonken F. van M„ op hem afkwam met een revolver in de hand. „Ik kan je wel doodschieten", zei de dronkeman en direct daarop knalde een schot. Van R. bukte zich gelukkig op tijd, waar door de kogel over hem heen vloog. De politie arresteerde van M. De man had reeds enkele veroordelingen achter de rug en was enige tijd geleden in een inrichting verpleegd geweest. Ongecorrigeerd Na het ondertekenen van de Acte van Aftreding (zie voorpagina) gaan de vorstelijke personen via de gele zaal naar de balcondeur. Terstond na het verklinken van de laatste slag van twaalf uur gaat de balcondeur open en treedt allereerst Koningin Juliana, dan Prinses Wilhelmina en Prins Bernhard naar buiten. Door middel van luidsprekers zal de op de Dam samengestroomde menigte om doodse stilte worden verzocht. Prinses Wilhelmina spreekt de vol gende redevoering uit: Ik stel er prijs op U zelf mede te delen, dat Ik zo juist mijn troons afstand heb getekend, ten behoeve van Mijn Dochter, Koningin Juliana. Ik dank U allen voor het vertrou wen, dat gij Mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank U voor de toegenegen heid en de warmte, waarmede gij Mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie Ik Uw toe komst tegemoet onder de zorgende leiding van Mijn innig geliefd Kind. God zij met U en de Koningin. Ik acht Mij gelukkig met U allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin Dan spreekt Koningin Juliana Haar eerste redevoering als regerend vor stin tot Haar volk: Ik dank U, lieve Moeder, dat Gij Mij op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed, dat we Uw wijsheid en Uw ervaring en bovenal Uzelf voortaan zullen moe ten missen als Onze Koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hier aan te moeten wennen, Ik weet, dat allen U van harte hun beste wen sen meegeven voor deze levens- Een Belgisch vliegtuig is met een grote hoeveelheid gesuikerde melkpoe der naar Nazareth vertrokken, waar deze gift door de vertegenwoordigers van het Belgische Hulpcomité zal wor den uitgedeeld onder de vluchtelingen. Een Belgische visser heeft voor de Belgische kust nabij Westende een haai waargenomen, die een lengte van 10 meter had. De autoriteiten zijn van dit feit op de hoogte gebracht. In verband met het grote surplus aan bloembollen van de oogst 1947 en vermoedelijk ook weer van dit oogst jaar gaan in kwekerskringen meer en meer stemmen op in de richting van een belangrijke beperking van de teelt, zowel verplicht als vrijwillig. In het laatste nr. van het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft een kweker: „Door diverse organisaties is voorgesteld om tenminste 15 pet. van de tulpen verplicht in te krimpen en daarnaast de verdere beperking aan het inzicht van elke kweker over te laten. Een definitieve regeling is nog niet bekend, maar vrijwel zeker is, dat hij, die al zijn teeltrecht vol )lnnt, daar zelf d^ dupe van wordt. Elke kweker zal daarom goed doen de voorgestelde 15 pet. inkrimp niet vol te planten en verder geen teelt- recht te verkopen of te verhuren. „Hij wijst erop, dat ook in de goed koopste prijsklasse van de tulpen een veel te groot surplus is. In 1947 wer den van de Bartigonports niet veel meer dan 150 stuks per roe voor ex port gebruikt. De rest was voor het surplus. De kweker G. Prins Hzn. te Andijk acht een inkrimp van 15 pet. niet voldoende. Z.i. zal er ten minste 30 a 35 pet. moeten worden inge krompen. periode, waarin Ge als Prinses Wil helmina onder ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor U doen: de ideeën, waarvoor Gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwerkelijken. Ik doe in het bijzonder een be roep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden gehouden, waarvoor zo velen van de besten hun leven hebben gegeven. Voorts doe Ik voor Mezelf een beroep op Uw aller vertrouwen, dat zelfde vertrouwen, waarmee gij Mij in de vijf maanden, waarin Ik als Regentes voor Mijn Moeder waar nam, tegemoet gekomen zijt. Tezamen gaan wij moedig voor waarts. Leve het vaderland! Een historisch ogenblik is ten einde. De Koningin heeft de wetsontwerpen inzake grondwetsherziening getekend H.M. Koningin Wilhelmina heeft gisteravond de vier wetsontwerpen tot grondwetsherziening getekend. Na een vergadering in Den Haag van Vrijdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transport arbeiders en de Redersvereniging uit IJmuiden overeenstemming bereikt over de eisen, die door de werknemers organisaties gesteld waren ten aanzien van de lonen en sociale voorwaarden in het visserijbedrijf. Bij deze vergadering was een afgevaardigde van het college van rijksbemiddelaars aanwezig, die geen bezwaar had tegen de volgende verbetering: 1. 12 dagen vacantie, waarvan 6 aan eengesloten; 80 procent ziekengeld van het dagloon volgens de zee-ongeval lenwet; Betere rusttijden na iedere nor male reis. 2. Enkhuizen is vooral in deze dagen trots op een bezit, dat vermoedelijk geen enkele Nederlandse gemeente kan tonen. In September 1930 bezochten de Koningin en de Prinses de Zuiderzee- visserijtentoonstelling in Enkhuizen. Toen de vorstin haar handtekening plaatste in het gastenboek van het stadhuis, viel er op het papier een inktvlek. De Prinses zei: „Dat is niet netjes, moeder, een vlek in dat boek". Toen plaatste zijzelve haar handteke ning, met daarachter, misschien een beetje in de war door de inktvlek, een verkeerde datum: 5 Augustus in plaats van 5 September 1930. Maar de Ko ningin vond, dat een verkeerde datum nog minder fraai was dan een inkt vlek. En op advies van de Koningin haalde de toekomstige vorstin lachend een streep door de fout. Op die vlek en op die streep is Enk huizen maar wat trots! (Volkskrant) (Van onze correspondent). „De hoge temperaturen zullen nog minstens vijf dagen aanhouden, was het opwekkende nieuws, dat mijn wekker, die tegelijkertijd radiotoestel is, mij in het oor toeterde. Vijf dagen van méér dan 100 graden bij een vochtigheidsgehalte, dat het ademen al tot een krachtsinspanning maakt Wat een vooruitzicht! Niet voor de arbeiders, die thuis mogen blijven, omdat de materialen, die zij moeten bewerken, onder deze weersomstan digheden onhandelbaar zijn. Maar wel voor de plichtgetrouwe verslag gever, die het zijn taak acht zijn jour nalistieke vingers op de pols van dc metropolis te leggen. Vooral op uit zonderlijke dagen als deze. In de greep van de hittegolf toont New York zich in een andere gedaante; de vermeende ijslaag om het hart van de stad moet wel smelten. De politie heett tijdelijk de jacht op „de misdaad" maar opgegeven. Het is een soort gentleman's agreement. Het is ook voor de misdaad te heet. En de dienders maken zich po pulair door dwars tegen alle officiële instructies in de waterlei- ding hydranten open te draaien en een joelende jeugd in de gelegenheid te stellen een koel stortbad te nemen. Tot er van 32-hoog geklaagd wordt, dat er geen druk meer op de badkamer staat. En wat een vreugde was er toen een groep scholieren straffeloos de school er aan konden geven omdatde brug open was. De leraren aan de overkant konden het zien ook. Het ijzer was 70 uitgezet, dat de brandweerboot er aan te pas moest komen om de brug te be spuiten en het metaal af te koelen. Na een uur of zo kon het geval weer dicht. DE RAILS WAREN VERBOGEN. Minder gelukkig waren de treinreizi gers, die een extra uur in de hete wa gons moesten doorbrengen, omdat de hitte de rails tot buigens toe had uitge zet en de kantoorbedienden, die van hun bazen vroeg vrij-af kregen, maar liever in de luchtgekoelde kantoorloka- van Rockefeller Center bleven dan om 3 uur 's middags in de ondergrondse (ongeveer tien graden boven de buiten temperatuur) naar huis te reizen. Van reizen gesproken. Wat zegt U van de man uit South Norwalk, Con necticut, die gisteren aan Dante L. Deï Vecchio, een conducteur van het boe- meltje naar New York een kaartje overhandigde, dat hij op 11 Mei 1917 had gekocht. Op 's conducteurs scham pere vraag of hij soms de aansluiting had gemist, antwoordde de reiziger, dat er iets gebeurd was, waardoor hij zijn reis in 1917 had moeten onderbreken. De conducteur was te verbouwereerd om er in de hitte verder op in te gaan of zelfs maar 's mans naam en adres te vragen. Maar de spoorweg-maatschappij heeft verklaard, dat het kaartje nog geldig was. Zij heeft de reiziger ge vraagd zich te melden, om een ge schenk in ontvangst te nemen. Pech had het gezelschap, dat op Je eerste vlucht van de IJslandse lucht vaartmaatschappij Reykjavik had ver laten bij een temperatuur van 52 gra den en het kwik tot 99 graden gerezen zagen toen hun Skymaster op Idlewild landde. Het vliegtuig onderneemt de te rugreis pas op Maandag a.s. Het beste kwamen de New Yorkers er af, die 's avonds laat naar het strand bij Coney Island waren gegaan in de heop een zuchtje wind te vangen. Toen ze daar knusjes met z'n een millioenen rendkuierden werd bekend gemaakt, dat het toegestaan zou worden om in de oi. en lucht te blijven overnachten. Waarvan druk gebruik werd gemaant. GROTE MENIGTE VOOR SAMOA. Maar gelukkig is er ook hier een regering, die op een dag ais deze de koude douche open zet. De emigratie naar Amerikaans Samoa, een idyllisch Bali-achtig eiland in de Stille Zuidzee, is definitief van de baan. Het is nog zo warm niet, of de Amerikanen zijn be reid zich vurig over deze vrijheidsbe knotting op te winden. Een paar weken geleden publiceerde de New York Times een romantische beschrijving van de eilanden-groep. Ze was niet afkomstig van het brein van en een op hol geslagen journalist. Nee: het was het verslag van een Ameri kaanse delegatie, dat officieel aan de Verenigde Naties was voorgelegd. Niet alleen was het natuurschoon er onover troffen de belasting bedroeg f 12.50 per jaar en alleen voor ongetrouwde mannen. Doktoren dachten er niet aan rekeningen aan te bieden, immers in Samoa „deed men niet" aan het geld verkeer. De reactie van het publiek was over weldigend: reisbureaux werden be stormd door lieden, die voor hun hele frmilie een enkele reis Samoa wensten te verkrijgen. Luchtvaartmaatschap pijen konden gedurende de eerste drie maanden voldoende passagiers krijgen o;n een zes-keer-daagse dienst op Samoa te onderhouden. Althans op de uitreis. Want niemand wilde meer terug. Tot de domper er op werd gezet. Samoa, aldus het State Departement, is niet bestemd voor immigratie. Toeristen mogen er enkele dagen blijven. Maar niet meer dan dat. Permanentie is alleen voor hen, die met Samoanen of Samoaansen trouwen.. En zelfs in een stad als New York, waari, naar men zegt, alles te vinden is, zal het niet makkelijk zijn een trouwlustige Sa moaan op de kop te tikken! Als die er. overigens thans was, dan bestaat er geen twijfel aan, dat hij zelf de eerste zou zijn om in een vliegtuig passage te boeken om ijlings terug te keren naar zijn koele tropische eilandje! Maar op de hittegolf zelf is nog geen domper. Een stadion in New York heeft a! aangeboden om al degenen, die een kaartje voor de open tribune kopen, in de schaduw van de „overdekte" onder te brengen. Als de Amerikaanse zaken man dergelijke symptomen van onzake lijkheid aan de dag legt, dan is het bewijs toch wel geleverd, dat de metro polis een stevige zonnesteek te pakken heeft. i ■Ma*

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5