KLOK ALS AANDENKEN IN ALKMAAR'S RAADSZAAL MÉ '<L~ MEVROUW WYTEMA PLANT EEN! Het kerkconcert JULIANA-BOOM Veel publiek genoot van goede sportdag Stad en Omgeving. Bijzondere vergadering der vroede vaderen 1 I Bés h y 1948 Anno Christi De feestelijkheden van Maandag ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN Slagers plaatsten zich in de finale Onderscheiding van Prof, Kranenburg Boys nami Een vuurwerk tot Gistermorgen om halt tien werd in het stadhuis een buitengewone ver gadering van de Alkmaarse raad gehohden waarvoor vele autoriteiten, hoofden van takken van dienst, en on derwijsinstellingen en vooraanstaan de personen uit onze gemeente wa ren uitgenodigd. Nadat de burgemeester en me vrouw Wytema hun plaatsen hadden ingenomen, werd door de burge meester een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontlenen: Er is in het verleden, aldus spr„ ook wel eens door Nederlanders be toogd, dat het enige verschil tussen een republiek en een Koningschap gelegen is in de wijze, waarop een staat zijn staatshoofd krijgt, en de parlementaire monarchie, zowel hier als b.v. in Engeland, is wel eens lichtelijk laatdunkend genoemd een republiek met een vorst als president. Daarin schuilt een ontzaglijke mis kenning van de betekenis van het Ko ningschap, vooral ten aanzien van het Koningschap der Oranje's. Want het eigenaardige onderscheid tussen presi dentschap en koningschap ligt naar mijn overtuiging in de, ik zou haast zeggen, mystieke waarde van de mo narchie. Wij kunnen deze pas in zicht krijgen,, als wij ons goed voor ogen stellen, dat de vorst een recht op de troon heeft, dat voortspruit uit een in de geschiedenis gewortelde en door de geschiedenis geheiligde verbonden heid van zijn huis met zijn volk. Zulk een orde is onbestaanbaar, als zij niet onderworpen is aan wetten, die de mens niet heeft gegeven noch uitge vonden; zulk een orde is, harmonisch els zij moet wezen, gegeven en niet gemaakt; zij bestaat, doch is door geen mens tot stand te brengen. Slechts voor een koningschap is in zulk een erde plaats, alle andere vormen van staatsinrichting zijn in waarde daar aan ondergeschikt. Gelukkig, zo vervolgde de burge meester, daarom dat land, zoals Ne derland, dat een tegelijk nationaal en wettig koningschap bezit, dat niet ten prooi is aan twisten of de vader dan wel de zoon de kroon moet dragen, maar dat zijn innerlijke orde en de opperste verwezenlijking van zijn een dracht bezit'en telkens weer kan her vinden in het constitutioneel-monar- chale stelsel, waarvan het nu een eeuw de rijke zegeningen kent. Ook zonder dat zulks in de grond wet zou zijn neergeschreven geldt voor iedere waarachtige Nederlander als een onaantastbare waarheid, dat de Kroon der Nederlanden ie en blijft opgedragen aan de Oranje's om door hen erfelijk te worden bezeten. Krachtens dit recht nu wordt heden Juliana ingehuldigd, nadat zij jongst leden Zaterdag uit handen Harer Ko ninklijke Moeder het koningschap overgedragen heeft gekregen. Getrouw aan de traditie van het Oranjehuis van onbegrensde toewij ding zal ook deze Koningin ons voor gaan. Van ons dan de bede, dat wij sterk mogen zijn om de ons verstrekte opdracht in de geest van Die haar uit sprak, aan te vatten. Schenke God in Zijn ondoorgronde lijke Goedheid aan de Koningin, Haar Gezin, Haar Huis, Haar Volk, de rijk dom van Zijn zegen. (Applaus) Op voorstel van de burgemeester werd besloten het volgende telegram aan Hare Majesteit Koningin Juliana te zenden: De Raad der gemeente Alkmaar, in buitengewone vergadering bijeen, veroorlooft zich Uwer Majesteit namens de Alkmaarse bevolking eerbiedig zijn gelukwensen aan te bieden. Alkmaar, dat in de vrijheidsstrijd tegen Spanje als een der eerste ste den in Holland de zijde van Prins Willem koos, heeft zich de eeuwen door met hechte banden aan het Oranjehuis verbonden gevoeld. Bü Uwe troonsbestijging spreekt de Raad de bede uit, dat Uwer Ma- jesteits regering voor het vaderland even zegenrijk moge zijn sis die van Hare Koninklijke Moeder en dat Gods zegen Uwer Majesteit en het Koninklijk gezin bij voortduring deelachtig moge zijn. De Raad van Alkmaar: Wytema, voorzitter. Veendorp, secretaris. De heer P. Groot het oudste raadslid wees in een uitvoerige en uitstekend gedocumenteerde rede op de betekenis van het koningschap en op de bijzondere omstandigheden waaronder het Oranjehuis hier is ont staan. Koningin en volk zullen in onwan kelbare trouw op elkaar steunen, zo besloot de heer Groot. Geve de Al machtige God Zijn zegen op Hare arbeid en behoede Hij Haar en ons Koninklijk gezin, (Applaus.) EEN KLOK ALS AANDENKEN. Na de rede van de heer Groot stelde de Burgemeester de «raad voor ter herdenking van het 50-jarig rgeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de troons bestijging van II.M. Koningin Ju liana gebeurtenissen, die waard zijn voor het nageslacht in herin nering te blijven in de raadszaal een aandenken in de vorm van een klok aan te brengen. Daar omtrent de wijze .van uitvoering en de kosten nog niets vaststaat, werd voorge steld het College te machtigen, na overleg met de betrokken commis sies van bijstand, het nodige te doen ter voorbereiding van de aanschaf fing van de plaatsing van de klok en de uit dit besluit voortvloeiende kosten te zijner tijd op de begroting voor 1949 te brengen. De heer Venneker sprak na mens de Raad zijn erkentelijkheid voor dit voorstel uit en voornamelijk voor de wijze waarop dit in verband is gebracht met de belangrijke ge beurtenis, welke wij thans hier her denken. Spreker wees op de grote gebeur tenis van deze dag ook voor het Huis van Oranje en herdacht de zegenrijke regering van Haar, die vijftig jaar hoofd van de staat is geweest, .Wil- lielinina de Grote. Er is wellicht geen tweede voorbeeld van de innige ver bintenis tussen vorst en volk als in Nederland en die band zullen wij altijd blijven gevoelen. Als de klok er is, zullen wij daardoor terugdenken aan de troonsbetijging van Hare Ma jesteit Koningin Juliana, aan wie wij als volk van Nederland te allen tijde onze trouw zullen betuigen. (Ap plaus.) De Burgemeester bracht de sprekers dank voor hun woorden en de aanwezigen voor de belangstelling, welke zij door hun komst voor deze plechtigheid getoond hadden en sloot daarna de bijzondere raadsverga dering. Na afloop was er gelegenheid de burgemeester en mevrouw Wytema te complimenteren, waarna in de ka mer van B, en W. koffie geserveerd werd. Avondwijdingen Iedere Woensdagavond tegeu half acht luidt de Wok van de Grote Kerk. Velen weten reeds, dat dit luiden de uitnodiging is om in de plechtige rust van dit eeuwenoude bedehuis een half uur in te keren en zich zelf te bezin nen op de heilige Boodschap Gods, die de tijden door gelijk blijft en toch door ieder opnieuw moet worden gehoord en aanvaard. Velen gevoelen de behoefte ook in de week zich een korte tijd tezamen te verenigen. Iedereen, onverschillig van welke geloofsrichting. Iedereen, die de drang daartoe kent, is welkom Predikanten van verschillende ge meenten in Alkmaar hebben zich be reid verklaard in die diensten voor te gaan. P* ï.wxKt- gppiji,ippafwAMMi (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen Harmonie Theater, 8 uur: Bathing Beauty, tot 14 jaar onder geleide. (Geprolongeerd) Woensdagmiddag, half drie, matinée. Victoria Theater, 8 uur: Een trein gaat voorbij, 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinée. •.«-f Onder auspiciën van het Oranjeco mité zal op Maandag 13 September (8 uur het officiële Jubileumstuk 1948 Anno Christi opgevoerd worden. De belangstelling voor deze voorstelling is zeer groot. Tal van prominente acteurs en actrices van de Stadsschouwburg te Amsterdam verlenen hieraan hun me dewerking, o.a. Charlotte Kohier, Het ty Beck, j. RoyaardsSandberg, Elise Hoomans, Carla de Raet, Albert van Dalsum, Paul Huf, Frits van Dijk, Jo Sternheim, Ben Groenier, Joh. Fiolet, Jacques Snoek. De plaatsbespreking begint morgen ochtend om elf uur. Telef. na half één. Reeds in het holst van de nacht, voorafgaande aan de Inhuldiging van Koningin Juliana, posteerden zich mensen langs de roa.-, die Koningin Juliana Maandagmiddag in de gouden koets zou volgen. Radio-toestellen werden meegebracht om te kunnen luisteren naar de uitzendingen in ver band met de plechtigheid en bovendien in de nacht het wachten te bekorten. Zaterdag 4 September 1948 om half twaalf tekende H. M. Koningin Wilhel mina de acte van troonsafstand, op welk moment haar dochter, Juliana, Koningin der Nederlanden werd. Het was gistermorgen al vroeg feest in onze stad. Reeds vóór negen uur had Sint Caecilia zich voor het ver sierde raadhuis opgesteld en bliezen de muzikanten onder grote belang stelling van het publiek enige feest- marsen, waarna natuurlijk ook het aloude Wilhelmus ten gehore werd gebracht. PROCLAMATIE. Het feestprogramma vermeldde, dat na klokgelui en beiaardconcert om negen uur een heraut te paard met ge volg voor het stadhuis en op andere punten van de stad een proclamatie zou voorlezen welke betrekking had op de kroning van H.K.H. prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden. Even over negen uur verschenen een aantal zwart gejaste en hooggehoede heren te paard, een kleine keurige stoet, die zich opstelde voor het raad huis waarna de burgemeester op het bordes verscheen en de volgende pro clamatie voorlas: Aan alien, die dit horen, saluut. Als burgemeester van Alkmaar, de roemruchte Victoriestad uit de histo rie der lage landen aan de zee, maak ik, mr. dr. H. J. Wytema, burgemees ter dezer gemeente, het volgende be kend: Heden de zesde van herfstmaand in het jaar onzes Heren negentien hon derd acht-en-veertig, zal plechtig worden beëdigd en gehuldigd Hare Majesteit Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina, prinses van Oranje Nassau, hertogin van Mecklenburg enz., enz., dochter van wijlen Z.K.H. Hendrik, Wiadimir, Albrecht, Ernest, prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg enz., enz. en van Zijne Koninklijke Gemalin H.M. Wilhelmi na, Helena, Paulina, Maria, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje Nas sau, hertogin van Mecklenburg enz., enz., die op 4 September j.l. afstand heeft gedaan van de troon. Het afleg gen van de eed en de inhuldiging, een en ander overeenkomstig de Grondwet, zullen plaats hebben te Amsterdam in de Nieuwe Kerk op he den 6 September te 10 unr voormid dags. De algemene vreugde in den lande over deze beëdiging en huldiging moge zich ook krachtig uiten in de bevolking dezer veste. Moge, mede voor de plechtige gebeurtenissen van deze dag, onder de zegen des Aimach- tigen de banden, die land en volk en stad binden aan het aloude doorlachte Stamhuis van Oranje, hechter worden God, Nederland en Oranje Dat snoer breke nooit. Leve onze geëerbiedigde Koningin Juliana. Leve ons dierbaar vaderland. De burgemeester bracht een driewerf hoera op H.M. de Koningin uit, waar mede door de aanwezigen, evenals bij het zingen van het volkslied, van harle werd ingestemd. Door afwezigheid van de troepen kon de voorgenomen militaire parade niet doorgaan. Nadat de herauten vergezeld door de tamboers met de Postharmonie met hun diepe trommep vertrokken waren vond in de raadszaal de buitengewone vergadering van de Raad plaats waar over men elders in dit nummer alle bijzonderheden aantreft. MEVR. WYTEMA PLANT EEN JULIAN ABOOM. Om twaalf uur had in de Bergerhoat tegenover het Gymnasium een bijzon dere plechtigheid plaats. Daar werd door mevrouw Wytema een jonge linde geplant, een boom, die, zoals het op schrift van het daar roncj geplaatste hek reeds aangeeft, de Julianaboom van onze gemeente zal worden. Toen de leden van het bestuur van het Oranje Comité en vele genodigden zich om twaalf uur ter plaatse verza meld hadden nam de heer G. van Slin gerland, als voorzitter van het Oranje- Comité het woord. Nog onder de indruk van de bijzon dere raadsvergadering en de gedachten welke ons op een dag als deze bezig houden herinnerde spreker aan een ver gaöering van het Comité waarin be sloten werd een gedenkteken op te rich ten. Men verstond zich daarover met het gemeentebestuur en besloten werd ter ere van de troonsbestijging van Ko ningin Juliana een boom te planten, Spr. bracht dank aan het gemeentebe stuur voor de gelegenheid welke dit ge boden had om tot uitvoering van dit plan over te gaan en sprak de hoop uit, Zondagavond vond in het kader der jubileumfeesten een concert in de Gro te Kerk plaats. Op dit concertprogram ma waren de Nederlandse componisten in aantal wel het best vertegenwoor digd, en kregen we zo waar nog een prachtige Nederlandse noviteit te ho ren, n.l. Scheeps-Praet, van Jac. Bonset dat deze linde wortel zal schieten in muziek op tekst van Constantijn Huy onze grond zoals de liefde voor konin gin Juliana dat in onze harten heeft gedaan. Moge deze linde tot in lengte van jaren van onze trouw aan ons vorstenhuis getuigen. Spr. verzocht de burgemeester de boom voor de ge-, meente te willen aanvaarden. Mevrouw Wytema ging daarna over tot het planten van deze boom en deed dat met zoveel toewijding en zo veel deskundigheid, dat het duidelijk was, dat zij dit bijzondere werk niet voor de eerste keer verrichtte. Nadat zij er zich van overtuigd had, dat de boom zo stevig stond, dat hij in zijn voortdurende groei de eeuwen zal kunnen trotseren, nam de burgemeester het woord om namens het gemeente bestuur dank te brengen voor het ini tiatief de linde op deze bijzondere dag te planten. Spreker aanvaardde, deze boom met zeer veel genoegen voor de gemeente. De gemeente is een begrip, dat onder anderen de diensten van Openbare Werken en van Plantsoenen omvat. Spreker deed evenwel een bij zonder beroep op de jeugd. Wij en deze boom zullen ouder worden en als wij oud zijn is de boom nog in zijn groei want deze staat er voor een reeks van geslachten. Spreker droeg de bizondere zorg voor deze Juliana-boom op aan de jeugd van Alkmaar. Nadat gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen en een driewerf hoera op H.M. de Konin gin was uitgebracht, was deze korte maar bijzondere plechtigheid geëindigd. gens (15961687) een allegorie (het overlijden van Prins Maurits van Oran je). Het was „Orpheus" mannenkoor o. 1. v. Karei Böhne die ons dit boeiend geschreven werk op voortreffelijke ma nier kwam voorzingen. Dit was het hoogtepunt van de avond. Bravo, Or pheus voor deze uitnemende keuze. „Zee" van Th. v. d. Bijl klonk min der fraai. Het overige programma was sterk romantisch gekleurd en wel ge schikt om het allergrootste aantal luis teraars van melodiek te doen genie ten. Het dubbel-mannenkwartet o. 1. v. Pranger had zeer goede momenten in „Zum Sanctus" van Schubert. „Beati Mortui" viel wat uit de toon op deze Nederlandse jubeldag. Het Nederl. Herv. zangkoor ook o. 1. v. Pranger gaf 'n reprise van Mobach's Psalm 103. Om de vele tekstherhalin gen klinkt dit werk op de duur wat monotoon. Zeer goed werd door dit gem. koor uitgevoerd „Die Himmel Erzahlen" uit Haydn's Oratorium „Die Schopfung." De begeleiding van het Alkrn. Klein Orkest kan met verdienste worden ge memoreerd. De organist H. van West- riemen speelde „Gelukkig is het land" van Bosset en de variaties „Merck toch hoe sterk" van Cor Kee, het was goed dat hij in dit langdradige stuk, schijn baar een paar coupures maakte. De twee liederen „Wilt heden nu treden" en het Wilhelmus, door allen staande gezongen gaven aan de avond een plechtig cachet, met als achtergrond het prachtige klank-volume van het grote orgel. De belangstelling van het publiek was voor dit laatste feest-con- cert weer zeer groot. Ook burgemees ter Wytema en echtgenote waren aan wezig. De Alkm. zang en muziekver enigingen kunnen met voldoening te rugzien op hun aandeel in het feest- program. MUSICUS. Zondag 5 Sept. vond op het Alkmaar terrein de eerste wedstrijd plaats voor de eindstrijd om het kampioen schap van de Alkm. Bedryfsvoetbal- verenigingen tussen de Slagers en de Reiniging. Dat de Reiniging haar huid zo duur mogelijk zou verkopen was te begrijpen en daardoor heeft het talrijke publiek een zeer aange name wedstrijd, die tot het einde spanning bracht, gezien. In het elftal van de Reiniging misten we twee oude getrouwen n.l. doelman Leijen en N. Schats. Van de voet van A. Biskanter kwam het eerste doelpunt voor de Slagers, doch de Reinigings mensen maakten voor de rust de stand gelijk (11). Na de aanvang van de 2e speelhelft was' het weer A. Biskan ter die de Slagers de leiding bezorgde, doch voor het einde wist de Rei niging wederom gelijk te maken. (2—2). De 2 x 7% minuut verlenging mocht geen verandering in de stand brengen dus moest scheidsrechter Ja broers, die op een zeer goede wed strijd kan terugzien, overgaan tot het nemen van 5 strafschoppen door de voorhoede-spelers. De Slagers wisten hieruit 3 maal te doelpunten. De Reiniging bracht het slechts tot 1 maal, waarmede de eind stand kwam op een 53 overwinning voor de Alkmaarse Slagers. De Reiniging komt thans op de 3e plaats om het kampioenschap van Alkmaar en de eindstrijd zal dus ge streden worden tussen Lichtbedrijven en Slagers. De eindstanden van de verschillen de afdelingen zijn ais volgt: Afdeling A: Lichtbedrjjven Landbouwhuis I Ringers I Setabilitas Peovay Hulskamp B. I Hoge Huys S.O.V.A. R.A.S.A. Afdeling B: Slagers A.P.S.V. II Postillon Melkboeren Stoel Papierduivels Vensa Telefonia Black Boys Afdeling C: Reiniging V.I.V.O.-boys Alkm. Courant Chevr, Boys Fordboys B.B.C. P.Ö.A. Perzifo. Landbouwh. II Krom Ringers II 8 8 0 0 41— 9 16 7 5 0 2 43—16 10 8 5 0 3 20 10 7 4 0 4 35—14 8 7 4 0 3 21—18 8 8 4 0 4 25—22 8 8 2 0 6 19—43 4 8 2 0 6 18—44 4 7 0 0 7 6—45 0 8 7 1 0 36—14 15 8 6 2 0 33— 7 14 8 4 1 3 24—18 9 8 4 0 4 25—15 8 8 2 3 3 23—21 7 8 2 3 3 16—20 7 8 3 0 5 16—43 6 8 2 1 5 23—21 6 8 0 2 7 8—45 1 11 9 1 1 40—10 19 11 8 1 2 61—18 17 9 6 1 2 28—10 13 10 4 3 3 28—21 11 9 5 1 3 29—26 11 10 4 2 4 31—30 10 10 3 2 5 23—39 8 10 2 2 6 22—42' 6 10 3 0 7 19—41 6 10 2 1 7 19—34 5 10 1 2 7 16—45 4 Naar wij vernemen zal de eerste re geringsdaad van Koningin Juliana na haar inhuldiging zijn het verlenen van het Grootkruis der orde van de Neder landse Leeuw aap prof. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal en voorzitter van de gecombineerde Kamers. De Sportdag, die Maandag op het Gemeentelijk Sportpark werd georganiseerd, is er een geworden, zoals wij in Alkmaar nog niet had den meegemaakt. Het kan niet an ders of deze dag moet voor de'ver schillende sporten een enorme pro paganda zijn geweest, te meer daar een zeer groot aantal bezoekers de wedstrijden bijwoonde. In de ochtenduren was er zelfs tijdens het jeugdvoetbal veel be langstelling en naar mate de dag vorderde, groeide de belangstelling, die wel haar hoogtepunt bereikte tijdens de voetbalwedstrijd tussen Aicmaria en Leeuwarden. ATHLETIEK. Na het jeugdvoetbal, waaraan elf tallen van Aicmaria, de Boys, R.K. A.F.C., Randers, Alkmaar en Jong Holland deelnamen, kwam de athle- tiek aan de beurt. Er werd begonnen met de series 100 meter voor leden van atletiek verenigingen en voor vrije deelname. Bij de heren zagen wij de veteraan Siem Noom waarachtig nog meedin gen en hij liet nog menig jongeling achter zich. In dit zelfde nummer voor dames zorgde Corry Woelders voor een verrassing door in de finale, die 's middags werd verlopen, Ina Pijl met duidelijk verschil te slaan. In de 4 x 100 meter estafette heren kwam de eerste loper van A.V.A. te vallen, waardoor deze ploeg een aan merkelijke achterstand kreeg. De tweede wissel was bovendien ook zeer slecht en de laatste plaats was hier door verzekerd. Bij de deelnemers aan do 1000 meter zagen wij slechts en kele lopers, evenals op de 100 meter, die over een behoorlijke looptechniek beschikten. De uitslagen zijn: 100 meter Heren athletiekvereni- "ingen): 1. 'A. Meijer (AVA), 2. R. Talma (AVA), 3. A. Rooker (Jong 'folland). 100 meter Dames: l. c. Woelders 'AVA), 2. I. Bijl (AVA), 3. B. Hoy- ink (Jong Holland). 100 meter Heren (vrije inschrij ving): 1. J. HiHenius, 2. G. Lut, 3. C. G. Couvert. 4 maal 100 meter heren: 1. Olym pus, 2. Jong Holland, 3. AVA. 4 maal 100 meter Dames: 1. AVA, 2. Jong Holland, 3.- Olympus. 1000 meter: 1. P. Tromp, 2. H. Bui tenhuis (AVA), 3. M. v. Ammers (AVA). ZWEMMEN. Ook de onderlinge zwemwedstrij den van D.A.W., die in het zomerbad werden georganiseerd, trokken veel belangstelling. Uitzonderlijke presta ties werden niet geleverd en ook de deelname was zeer minimaal. Het meest aantrekkelijk was de water- polo-wedstrijd D.A.W.-veteranen tegen D.A.W. I, die door de „oudjes" met 32 werd gewonnen. De overige uitslagen zijn: 50 meter borstcrawl dames: 1. T. v Latum, 2. H. Ouwehand. 50 meter borstcrawl heren: 1. A. Boxem, 2. H. Willemse, 3. B. Ekkel. 200 meter schoolslag heren: 1. W. Bioothoofd. 50 meter rugslag meisjes: 1. T. Schats. - 50 meVm rugslag heren: N. Hoog- vorst, 2. A. Boomgaard. 50 meter schoolslag dames: T. v. Latum, 2. N. de Waard. 100 meter schoolslag heren: 1. H. v. Maane, 2. M. Nieuwhof. GYMNASTIEK. Jong Holland, Turnlust en De Hal ter gaven een turndemonstratie, die klonk als een klok. Vooral de uitvoe ring van „Mooi Holland" was uitste kend. Het toestelturnen ging vlot, te v'ot, want op vier, vijf punten werd. er gewerkt en men moest zijn aan dacht te veel verdelen. Wij zullen ons dan ook niet wagen aan een verslag van het toestelturnen, daar wij be slist een en ander over het hoofd zouden zien. VOETBAL. Aicmaria kwam met een enigszins gewijzigde opstelling in het veld. Ba- denhuizen stond op de midvoorplaats, de junior Wasslnk rechtsbinnen, v. d. Lek spil en Klaas Wit in de halflinie. Voor de rust was het een vrij tamhie wedstrijd, waarin de Friese eerste klasser sterker speelde dan Aicma ria. Desondanks ging de rust in met een gelyke stand (11), dank zij een uitstekend doelpunt van Badenhuizen. Na de rust verscheen Aicmaria in andere formatie, G. v. Wieringén viel uit wegens een oogblessure en ook Klaas Wit Kwam niet meer in het veld terug. Paul Godvliet nam teen de rechtsbuitenplaats in en deed dit voortreffelijk, terwijl Klaas de Grand de plaats van Paul in de half linie innam. In deze drie kwartier deed de Grand meer goede dingen dan vorige week in de gehele wed strijd. Twee doelpunten van Godvliet en het resuluut optreden van doelman Deckers waren oorzaak, dat Leeu warden met een 31 nederlaag, de reis over de Afsluitdijk moest aan vaarden. In de rust van deze wedstrijdwer den een 1000 postduiven opgelaten, zodat ook de A.C.C. op deze dag nog propaganda voor haar sport kon maken. WIELRENNEN. Een wielerwedstrijd over 40 Km. vormde een waardig besluit van deze middag, hoewel wij dit besluit voor wat de Alkmaarders betrof graag nog iets waardiger hadden gezien. Na enkele ronden deed Leo Bakker een uitlooppoging, die aanvankelijk ongevaarlijk scheen, doch later bleek de beslissende slag te zijn Men liet hem te ver gaan en toen de achter volging werd ingezet, bleken de ach tervolgers meer op te letten of zij niet een meter te veel kopwerk zou den doen dan een werkelijk serieuze poging in het werk te stellen. Hennink en Mol zaten ook in dat groepje en pas drie ronden voor de finish lieten zij zien, waartos zjj in staat waren. Zij liepen „wandelend" bij Peters, Duyf, van Breenen en Ger ritsen vandaan. De sprint tussen de beide clubgenoten werd door Hsn- nink gewonnen. De vele premies, die werden uitgeloofd, werden groten deels door Duyf en Gerritsen in de wacht gesleept. Ten aanschouwe van kers vond Zondag j.L dienststelling plaats aangelegde voetbalveld parklaan. welk terrein speciaal door de hoge de voetbalvereniging zal worden bespeeld. Burgemeester mr. d aanvankelijk de oper zou verrichten was to hinderd aan dit voorn geven, terwijl wethoude wie het Sportparkcom] wegens ziekte afwezig i De overige leden van B. en W. n.l. de wet! J. M. Leesberg, G. van M. Coerts waren allen Nadat de muziekver sior" een muzikale ron speelterrein had geir korps zich even vóór hi tribune op. De in het rood-zwart en de blauw-witte W der s stelden zich naast Wethouder Coerts, c sportpark aangelegenhe nam hierop het woord spijt uit, dat zijn colle zeer veel werk voor de van dit object had vi ziekte verstek moest lai wenste hem een spoedif Spreker memoreerde, de bevrijding de noodz; de aanleg varf dit veld v hoe de plannen onder li houder Couwenhoven i men. Die plannen beoog de aanleg van dit veld van vier andere sportt polder Overdie- en Ai laatste moet nu even ri wel voor de sportvereni, de scholen zullen zij er De heer Coerts bracht die zich hadden beijveri ten uitvoer te brengen, len het op prijs, dat de thans binnen de gemeeni men beoefenen en hoopt terrein vele lauweren 2 ren. Dan zal het veld oo behoefte beantwoorden, gemaakt is. Met de hei een gezonde geest slecl zond lichaam kan worn spreker dit terrein voor Terwijl Excelsior plee helmus speelde rezen stads- en clubvlaggen hoog aan de tot dusverr stokken. Voorzitter Goudsblom houder Coerts voor zijr heid en vriendelijke woo allen, die aan de scheppii rein -hadden meegewerkt De heer J. v-n Zoon van het Alkm. Sportcom woorden van gelukwens door het aanbieden van vergezeld gaan. Nadat Excelsior het s Alkmaar de Victorie" 1 bracht wethouder Coerts rollen. DE De eerste wedstrijd oj veld was er een van zeer waarbij aan beide zijden steemloos heen en weer De Boys, die met een en dezelfde ploeg "an het 1 in het veld brachten, hie te kort en profiteerden t hun vleugels. Watergraaf spel wat meer open, doch tweede klasser onder de i strijd een kwartier oud w raai een goede voorzet, kwam een onderdeel van te laat, om even later nog hebben door tegen de pa: Bij de daarop volgen: kwam de blauw-witte mi danig met doelman Kram dat hij met een flinke bl Het vuurwerk was een welke wij ooit in deze i zien afsteken. Duizenden i hebben daarvan in de Be r.oten en de plaats was goed gekozen, dat men in alles goed kon bekijken. Slechts één nadeel was plaats verbonden, namelijl men op de verhoging va: werk menigmaal beletten, stukken goed te kunnen t Precies half elf ging de pijl onder daverende toej lucht in en daarna volgd en kleine stukken elkaar tige volgorde op. De pij: naar boven en spoten van hun vurige gekleurde bloe nachtelijk duister, al dan een daverende slag en aa ges draaiden de zonnen; magnesiumlicht de wijde een witte gloed, spoten di beter gezegd de vuurvalle de schitterende vuurcomb kens weer de algemene ui bewondering en waarderin; Voornamelijk de trompei en groen vuur, die zijn ho mond bracht, althans poog gen, werd met een luid a groet en het slotstuk met wekte algemene bewonder: Tot laat in de nacht ble en gezellig in Alkmaars st de vele gelegenheden waa heid tot een dansje en tot alle levensvreugde en fe: werd gegeven en zo besloi meente de dag waarover v slachten nog zullen sprek: van het welgeslaagde en zichten zo prachtige Oran; ere van Haar, die op de zei ber ons aller vorstelijke geworden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2