KABINET SCHUMAN AFGETREDEN Russen omsingelen het Berlijnse stadhuis Wijziging in economische politiek? Afschaffing keuzebon DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WEERBERICHT De zeldzame onderscheiding DOET DJOKJA EEN NIEUWE STAP BIJ VEILIGHEIDSRAAD? Overzeese gebiedsdelen betuigen hun hulde Weerbericht Sombere woorden bij opening van Volgelingen van De Gaulle in nieuwe regering? de Najaarsbeurs Nederland zwaar getroffen Eerste strafzaak inzake Kamp Vught Vrouw door pistoolschot in hals getroffen Een ei op de bonnenlijst Vrouw vermoord in bos te Boxmeer Ds. G. H. Kersten overleden 47 Doden bij poging tot uitbraak op West-Java Mgr. dr. Poels overleden Prinsesjes maken boottocht Truman vergadert met veiligheidsraad Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Woensdag 8 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '45ste Jaarsane No. 211 ALKMAMSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal ma en Prins Bernhard, Istad, Mr. Arn. J. d'Aiily. v firma Kooy, die voor het ses Juliana. bestuursleden van Inside, ille lof. De sfeer op de baan nate prettig en dat Alkmaar feest te vieren heeft de reünie ictoria bewezen. Reeds nu ziet erlangend uit naar 1949; dan irnooi in Groningen gehouden '.-H.-N. zal dan moeten tonen, p vreemd terrein waard is. Vol n zien wij deze krachtmeting agen van de spelers van het andse team waren als volgt: IRENTE—NOORD-HOLLAND —Beek 36, 16; Nijenhuis i 46, 57; v. Houten -6, 16; mej. v. d. Linden uurman 46, 86, 75; mej. tej. de Wit 26, 06; mevr. dr. Deutraanmevr. Evelens ïuurman 57, 46; mej. Stout linkmevr. Room en Buma mevr. Locker en mevr. v. -mej. Koel en mej. Tasche heren Visser en Bultsheren en dr. de Jong 16, 16; sen en Ir. Helderheren mr. en Stumpel 36, 46. ISLAND—NOORD-HOLLAND arteBeek 1113 (Steinvoorte t); Heegerv. Leijden 60, endoornTeitler 61, 64; popmanmevr. Schuurman 75; mevr. Steendammej. -3, 26, 57; mej. Smeding en ir. Eveleens en mr. Schuur- 16; mevr. Steendam en Mie- vr. Room en Buma 64, 64; poistra en Bruinsmadames rasche 86, 46, 57; heren en Zandstraheren Deetman Jong 06, 26; heren E. de Bijlingaheren mr. Buiskool el 0—6, 7—5, 2—6. 4INGEN—NOORD-HOLLAND lusBeek 26, 75, 36; -v. Leijden 64, 64; dr. -Teitler 3—6, 6—4. 3—6; mej. ej. de Wit 6—0, 2—6, 6—2; tnerus en Akkermanmevr. en mr. Schuurman 79, 46; ;ns en Vogelzangmevr. Room 60, 64; dames Vorenkamp sdames Koel en Tasche 64, heren Frima en Hommes tman en dr. de Jong 97, 86; hmers en Huismanheren mr. en Stumpel 63, 36, 16. erwachting, geldig tot he- nd: .ANHOUDEND ONSTAND- 'ASTIG WEER. ivond en nacht met gelei- afnemende bewolking en echts enkele verspreide Morgen overdag weer toe- ie bewolking met later op vooral in het Westen van d tijdelijk regen en aan- ende Westelijke tot Zuid- ike wind. Koel weer. ;n bouquet bloemen uit de haar oom meebracht, iet ook drommels goed, dat vliegen met honing dan met gt", zei Emma grimmig tot steres. „Die juffrouw Beate ;ich dood om het de oude ichaaglijk mogelijk te maken dere komt een paar keer per i.... om u te lijmen, juf- bine. En om met meneer ilirten. Dat is u toch zeker ivel opgevallen s Sabine Reuder inderdaad 1, al wilde ze dat tegenover enstige niet direct erkennen, 'e dat, nog veel meer. zij Beate maar weinig zag, zich toch een plaatsje in haar ;n te veroveren en ze nam im voor iets voor het jonge doen. Ze zou met de kapitein ernstig woordje spreken en greep ze de eerste de beste id aan. (Wordt vervolgd.) SCHUMAN premier van twee dagen Aneta meldt uit Batavia dat de rege ring der republiek het voornemen zou hebben een rapport over de situatie aan de Veiligheidsraad te zenden. Op dit rapport zouden de commissie van goede diensten en de Nederlandse de legatie commentaar mogen leveren. In Djokja zijn de debatten over het re geringsbeleid begonnen. De communist Suregar betoogde dat de overeen komsten van Linggadjati en de Ren ville moeten worden opgezegd en dat de onderhandelingen met de Neder landers moeten worden afgebroken. In Den Haag wordt medegedeeld dat tengevolge van de hervatte georgani seerde evacuatie, waarbij een uitwisse ling van gevangenen werd toegepast, sinds 28 April 2581 personen uit repu blikeins gebied zijn geëvacueerd. Gistermorgen heeft H.M. Konin gin Juliana in de troonzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam met groot ceremonieel de volledige deputaties uit Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en van het KNIL ontvangen. Deze kwamen de nieuwe vorstin haar hulde betui gen. De hoofden der delegaties spraken H. M. met enkele woorden toe en de den hun huldebetuiging vergezeld gaan van enkele geschenken, o.a. enige zeer mooie olifantstanden,' kostbare hand- geweven stoffen en een Chinees thee servies. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: Enkele overdrijvende wolkenban ken. Droog weer. Langs de Wad deneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. ^OALS bekend, was de eerste daad van H.M. Koningin Julia na het tekenen van het besluit, waarbij Prinses Wilhelmina werd benoemd tot Ridder der Eerste Klasse van de Militaire Willems orde. Dat deze onderscheiding slechts hoogst zelden wordt toege kend, blijkt uit het feit, dat dit in de regeringsperiode van H.M. Ko ningin Wilhelmina driemaal is ge schied. Gouverneur-Generaal van Heutz was de enige Nederlander, die de onderscheiding te beuyt viel, n.l. in 1903. Voorts Koning George VI van Engeland, terwijl de onderscheiding in 1948 post- huum werd toegekend aan Presi dent Roosevelt. DE KONINKLIJKE GASTEN BIJ DE INHULDIGING In het Amstel Hotel te Amsterdam poseerden de 12 koninklijke gasten bij de inhuldigingsplechtigheid van Ko ningin Juliana even voordat zij aan tafel gingen voor het diner in het laleis op de Dam. Ie rij: Gravin Ath- Jone, Kroonprinses Martha van Noorwegen, Kroonprinses Louise van Zweden, Prinses Margaret Rose van Enge land, Prinses Margarete van Denemarken 2e rij: Prins Aschwin, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, Kroon prins Olav van Noorwegen, Erf-Groothertog Jan van Luxemburg. 3e rij: Graaf van Athlone, Kroonprins Axel van Denemarken, Prins George van Griekenland. Mr, J. Milius, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft Dinsdag zonder enig ceremonieel te Utrecht de najaarsbeurs 1948 ge opend. Voor een gezelschap binnen- en buitenlandsee journalisten hield hij een rede, waarin hij een scherpe analyse van de economische toestand heeft gegeven. De materiële nood is nog groot en er bestaat nog vaak een wanverhouding tussen inkomsten en uitgaven. Het belangrijke tekort op de betalings balans is een object van permanente zorg, en over enkele jaren zal onze betalingsbalans in evenwicht moeten zijn, ook zonder hulp, zo betoogde spreker. Onze armoede is in werkelijkheid dat wij met bijna 10 procent meer mensen over een productie-apparaat beschikken dat zeker 20 procent kleiner is. Het nieuwe Franse kabinet, onder lei ding van Schuman, is gisteravond bij de stemming over een motie van vertrou wen met zes stemmen in de minderheid gebleven. Het kabinet is, na een levens duur van twee dagen, afgetreden. De politieke toestand is thans wel uiterst verward en onoverzichtelijk geworden. Het gaat er de schijn van krijgen dat Frankrijk, bij de huidige politieke constellatie, onregeerbaar ge worden is en dat slechts De Gaulle winst zal puren uit de rampzalige po litieke twist, die de Franse staat sinds vele maanden teistert. In de zitting van de Assemblee, waarin Schuman verslagen werd, had de premier scherpe critiek geleverd op de leiders der vakverenigingen we gens het uitlokken van ongeoorloofde stakingen. Het kabinet had anderzijds bloot gestaan aan scherpe aanvallen van ultra-rechts in verband met de aangekondigde belastingpolitiek. Kort na het aftreden van de rege ring Schuman, heeft president Auriol een onderhoud van een uur gehad met F.douard Herriot, voorzitter van de nationale vergadering. De president verzocht Herriot officieus „om te zien r.aar een politieke leider, op wie tij dens de 11 kabinetsmislukkingen sinds Binnen de Noordwest-Europese lan- denkring hebben wij op één na de zwaarste schade, op één na de sterk ste bevolkingsgroep, het zwaarste ver lies aan buitenlandse inkomsten en verlies aan afzetgebied, dat vermoede lijk het ernstigsteis. De export over het eerste half jaar van 1948 was slechts de helft van die in dezelfde periode van 1938. Onze buitenlandse effecten worden verkocht en onze goudvoorraad aangetast om de tekor ten te dekken. Zonder Marshall-hulp zouden wij op een bedenkelijk niveau zijn aangeland. De industrieën, die tijdens en na de oorlog zijn ontstaan, raken op het ogenblik in moeilijkheden. Ook de dienstverlenende ondernemingen, zoals de café- en restaurantbedrijven, waar de vraag aanzienlijk afneemt, zien een snelle daling van hun omzetcijfers. In de financiële sfeer is er sprake van 'n steeds grotere terughoudendheid in betalingen. Mr. Milius zag als enige oplossing nog grotere krachtsinspanningen, nog Voor het Bijzondere Gerechtshof te 's Hertogenbosch kwam gisteren de eerste strafzaak voor inzake het Vughtse concentratiekamp. De Duitse vrouw Margareth Gallinot stond te recht. Zij had in Ravensbrück Joodse vrouwen mishandeld en werd in Sep tember 1943 in het concentratiekamp Vught aangesteld als „oberaufseherin". Zij werkte mede aan transporten van Joodse vrouwen en sloeg en trapte de gevangenen. Vooral kwam tijdens de zitting in behandeling het bunkerdrama van 12 Januari 1944 te Vught, toen 74 vrou wen in een cel van 2.80 bij 2.30 meter werden geperst en daar 14 uur onafge broken moesten doorbrengen. Hierin heeft verdachte volgens getuigenver klaringen een groot aandeel gehad. Twaalf vrouwen kwamen om het le ven en 'n aantal anderen werd krank zinnig of voor het leven ongelukkig. De procureur-fiscaal, rekening hou dende met de leeftijd van verdachte, eiste 20 jaar met aftrek. Maandagavond ontstond er op het Hofwijkplein te 's-Gravenhage een vechtpartij, waarbij een tweetal recher cheurs van politie en een 15-tal bur gers betrokken waren. Een der recher cheurs loste tijdens de ontstane worste ling een paar waarschuwingsschoten.' Een der andere politiemannen, die even later gedwongen was het pistool te trekken, werd op hetzelfde ogenblik door de 32-jarig' vrouw J. van H. be sprongen. Hij kreeg daarbij een slag of stoot tegen de arm, tengevolge waarvan het schot afging. Dit trof de vrouw in de hals. Zij moest naar het ziekenhuis aan de Zuidwal worden overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Op de bonnenlijst van a.s. Donder dag komt een bon voor alle leeftijds groepen voor, die recht geeft op het kopen van één ei. Deze eieren zullen op vele plaatsen niet aanstonds voorradig zijn, omdat de bevoorrading van de handel in hoofdzaak in de eerste dagen van de volgende week zal geschieden en wei met koelhuiseieren, waarvan de prijs twee cent hoger is dan die van verse eieren. Door de Rijkspolitie te Boxmeer werd in een bos het lijk gevonden van een ongeveer dertigjarige vrouw. Het lijk heeft ongeveer twee weken in het bos gelegen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat het slachtoffer een Duitse is. Daar verdenkingen van moord oprezen werd een zekere H. aangehouden en aan een streng ver hoor onderworpen. Hij bekende om trent de drijfveren van de moord wel meer te weten, maar wierp de schuld op een andere man, wiens naam hem niet bekend zou zijn. scherpere besparingen en nog meer versobering van het dagelijks leven. Uit de rede van minister Drees van 17 Augustus is duidelijk geworden, dat *t streven der regering is terugkeer naar een zo spoedig mogelijke invoering van het stelsel der vrije consumptie, ver laging van wederzijdse subsidies en nastreving van gecoördineerde inves teringspolitiek. Het is mogelijk, dat dit en de besprekingen tussen België, Nederland en Luxemburg een volledi ge ommekeer van de in ons land ge volgde economische politiek zal heb ben. Ds. G. H. Kersten, oud-voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde hij in verband met 'yf, JH zijn gezondheids- ff '*'*r"mÈÈ toestand veroleef, rnjfj^ Partij lid van de Tweede Kamer. t>s. Kersten was voorts hoofdredacteur van het orgaan van zijn partij „De Banier". Hij was Ridder in de orde van de Nederlandse leeuw en lid van het Zeeuws Genootschap voor weten schappen. Naar Aneta verneemt, zijn er 47 doden en 24 gewonden gevallen, toen 400 gearresteerde Indonesiërs In de nacht van 4 op 5 September een uitbraakpoging deden uit een kamp nabij Gedong Gedeh, in het Itrawang-gebied in West-Java. De wacht moest van de vuurwa pens gebruik maken, toen de ge- interneerden trachtten uit te breken, nadat tevoren reeds tot tweemaal toe een mislukte uitbraakpoging was ge daan. De bewuste 400 Indonesiërs waren gearresteerd bij een onderzoek van ongeveer 10.000 personen in het onrustige gedeelte van het Krawang- se, noordoostelijk van Tjibaroesa. Hierbij waren 400 verdacnten aange houden, terwijl een aantal vuurwape nen en een hoeveelheid munitie in se- slag werden genomen. In de hoge ouderdom van tachtig jaren is gisteravond in het Missiehuis te Heerlen overleden Mgr. Dr. H. A. Poels, Huisprelaat van Paus Pius XI, oud-hoogleeraar aan de Katholieke -iversiteit van Washington en oud hoofdaalmoezenier van de arbeid. Mgr. Poels was in arbeiderskringen in de Mijnstreek een beminde persoonlijkheid, die bij conflicten ve le malen als gezaghebbend bemidde laar bij de mijndirecties optrad. 12-jarigjongetje bij vlotjevaren teUrk verdronken Drie kinderen zijn bij het spelen op een vlot in de buitenhaven van Urk te water geraakt doordat 't vlot kantelde. Twee der kinderen konden met moeite worden gered, doch het derde, de 12-jarige Wim van Eerde, verdronk. Dr. Vink uit Urk heeft nog geruime tijd getracht de levensgees ten op te wekken, doch mocht hierin niet slagen. Afkondiging grondwetswijziging De wetten tot verandering in de grondwet zullen heden in het Staats blad verschijnen. De plechtige afkondiging zal geschie den op Maandag 20 September des na middags half drie wettelijke Neder landse tijd. En wel tegelijkertijd in Ne derland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. MOORD TE NIJMEGEN. In de afgelopen nacht kregen te Nij megen de rijwielhersteller J. en zijn kostganger Van G. ruzie. De mannen hakten met een bijl op elkaar in, met het gevolg dat de 47-jarige J. dermate werd verwond, dat hij in het zieken huis overleed. de bevrijding nog geen smet is gewor pen en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een nationale unie-regering". In parlementaire kringen wordt de veronderstelling geuit, dat Gaullistisch gezinden tot minister gekozen zullen worden in een kabinet op breder basis. En genieten .van bloemencorso. Gistermorgen hebben de vier prin sesjes in een politieboot een tocht door de Amsterdamse grachten gemaakt. Des middags stonden zij met Ko ningin Juliana op het balcon van het paleis op de Dam en keken met ver rukking neer op de bijna 120 wagens van het bloemencorso, dat door de hoofdstad trok. Zij staken hun bewon dering niet onder stoelen of banken en juichten blijde de wagens en het op de Dam samengestroomde publiek toe. De kleine Margriet volgde met gespannen aandacht dit bloemenfestijn, terwijl ze op haar tenen staande over de balcon- rand keek. Als een gigantische rups, waarvan telkens een gedeelte stilstaat terwijl een ander deel zich voortbeweegt, was de bijna 2 km lange stoet van met bloemen getooide auto's door dedicht- bezette straten van de hoofdstad uit Zuid naar de Dam getrokken. Vandaar ging het via Raadhuisstraat, Overtoom en Haarlemmerweg naar Haarlem. Tienduizenden kinderen sloegen met verrukking dit grootste bloemencorso van ons land gade. Broodrantsoen wordt verhoogd Sinds enige tijd zijn de vooruitzich ten van de broodgraanvoorziening zo danig verbeterd, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning thans op de met ingang van 3 Januari 1948 genomen maatregelen tot beperking van het meel- en bloem- verbruik (instelling der z.g. keuzebon- ner^) kan terugkqmen; het is boven dien mogelijk de productie van meel- en bloembevattende artikelen te ver groten. Te beginnen met de distributieperio de, die op 11 September a.s. ingaat, zul len geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met uitzondering van brood, tarwegriesmeel en tarwevlok- ken, zullen van die datum af de thans op keuzebon beschikbare producten vrij kunnen worden verkregen, derhal ve: vermicelli, macaroni, spaghetti, noe dels, vermicellisago en mie; beschuit, biscuits, wafels, speculaas, koekjes, ontbijtkoek, taaitaai, korstjes, stroop wafels en gebak. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegriesmeel en tarwe- vlokken kunnen met ingang van 11 September a.s. op de bloembon worden betrokken tot een hoeveelheid, gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal 't vier-wekelijkse bloem- rantsoen met ingang van 25 September a.s. worden verhoogd van 100 tot 200 gram. Het veertiendaagse bloemrantsoen voor de babies (E-groep) van 500 gram ondergaat geen -wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, suiker en vetten, wordt het mogelijk, dat de vrijkomende artikelen in redelijke hoeveelheden voor het publiek beschikbaar komen. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het veertiendaagse broodrantsoen van 11 September a.s. af worden gesteld op: 1200 gram voor houders van E-kaarten 2400 gram voor houders van D-kaarten, 4800 gram voor houders van C-kaarten, 6400 gram voor houders van B-kaarten, 4000 gram voor houders van A-kaarten. Ex-koning Peter van Joegoslavië brengt met zijn vrouw een korte vacantie door in St. Moritz, de berg- en wintersportplaats in het Engadindal. Het jonge paar in zijn auto op het punt te starten voor een wandelrit. De toestand in Berlijn is ernstig verscherpt doordat de Russen een cordon hebben getrokken om het stadhuis. Er werden Amerikaanse en Franse autoriteiten en journalisten gearresteerd, toen zij het omsingel de gebouw poogden te verlaten. Na diverse protesten deelde de Russi sche militaire gouverneur, maar schalk Sokolovsky, mede dat vrij heid van beweging werd gegaran deerd voor allen, die zich in het ge bouw bevonden. Daartoe behoorden politiemannen uit de Westelijke sec toren. Toen achttien hunner het ge bouw verlieten, werden zij echter direct door de Russen gearresteerd. Uit Washington wordt gemeld, dat president Truman in verband met deze nieuwe ontwikkeling vannacht verga derd heeft met de Nationale Veilig heidsraad. In het stadhuis van Berlijn verblij ven nog een aantal Amerikaanse en Franse officials. Gemeld wordt, dat zij zich bezig houden met het verbranden van geheime documenten. JONGEMAN LEVEND VERBRAND. Te Zeilberg in de gemeente Deurne wilden twee jongemannen benzine af tappen uit een motorfiets. De benzine vatte vlam, waardoor de kleren van de 23-jarige Jan de Martines in brand raakten. De jongeman is levend ver brand. Zijn broer werd levensgevaar lijk gewond, zijn moeder en zusters, die eveneens ter hulp snelden, liepen ernstige verwondingen op.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1