Marshall: Standvastig verzet Frankrijk zoekt een regering Republikeinse vakcentrale eist de zuivering van het bestuursapparaat Communistische Wethouders te Amsterdam ontslagen Gevaarlijk spel boven Berlijn Donderdag 9 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 212 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Defileerverbod langs Benesj'baar verwekte ergernis Onze nieuwe hoofdredacteur Henri Queuille als formateur Inbreker onder Limmen neergeschoten 80 Mfllioer» Dollar voor Nederland Meer revolutionaire krachten gevraagd Douane-ambtenaar door collega doodgeschoten Weerbericht Zij misten 't vertrouwen van de raad GOEBBELS WINT Het verzet eert de ex-Koningin Dollars voor Djokja? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Berlijnse onrust voorbereiding van Staatsgreep George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, „dat de huidige ongeregeld heden te Berlijn ten doel hebben een door de communisten beheerst bestuur in die stad te vestigen". Hieraan moet „vastberaden weerstand worden gebo den". De tegenwoordige ongeregeldheden zijn „beslist niet nuttig" voor de be sprekingen der vier Aiilitaire gouver neurs, hoewel Marshall geloofde, dat deze nog steeds voortgang hadden. „Wij hadden gehoopt en verzocht, dat de be sprekingen der vier militaire gouver neurs in rust en vrede zouden plaats hebben. Het tegendeel is het geval", aldus Marshall. Toen men Dinsdagavond te Praag de menigte verwittigde, dat zij niet meer langs de katafalk met het stoffelijk overschot van dr. Benes mocht defile ren, verwekte deze maatregel ontevre denheid uitroepen als „Wij willen Benes, wü willen de vrijheid, de poli tie met het volk". Ook toen het stoffe lijk overschot naar het Pantheon in het centrum der stad was overgebracht her haalden zich soortgelijke tonelen. De aangroeiende menigte, die door de or dedienst in bedwang gehouden moest worden, gaf nogmaals uiting aan haar teleurstelling door het zingen van het volkslied. In het Pantheon hield premier Zapo- tocky een rede bij de lijkbaar van de overleden president en zeide o.m., dat de natie en vooral het werkend volk het aandeel niet zullen vergeten, dat Benesj in de opbouw van de volksde mocratie had gehad. „Wij zullen al het mogelijke doen, aldus Zapotocky, om de wens van Benesj in vervulling te doen gaan, t.w. dat allen in eendracht, liefde en goede verstandhouding zou den leven en arbeiden en dat alle bur gers een ieders vrijheid zouden eer biedigen en zelf vrij zouden zijn". Duizenden" Tsjechen sloegen de begra fenisstoet door Praag gade. Met bloe men opgetaste vrachtauto's gingen de baar vooraf, terwijl de met de natio nale vlag bedekte kist doör acht gene raals geëscorteerd werd. Hedennacht is het stoffelijk over schot per zwarte begrafenistrein naar Tabor overgebracht, vanwaar het he den naar Sezimovo Usti wordt ver voerd. In een eenvoudig graf op zijn landgoed zal Benesj zijn laatste rust plaats vinden. De Berlijnse gemeenteraad heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt, tegen de arrestatie van 45 politiemannen der Westelijke sectoren, die tot taak hadden het stadhuis te be schermen tegen demonstranten. Willy Brandt, bestuurslid van de Ber lijnse sociaal-democratische partij, heeft verklaard, dat de „sociaal-democratie niet langer stil kan blijven met betrek king tot het terrorisme in de Sovjet- zóne van Duitsland, dat zich thans over de Sovjet-sector van Berlijn uitstrekt ,Wij eisen herstel van recht en vrij heid en wij wensen overeenstemming tussen de vier mogendheden te Mos kou", ?o vervolgde Brandt. Hij toonde een lijst van 321 namen van perjonen, die tegenstanders waren van „het poli tieke regiem in de Sovjet-zóne". Deze waren volgens zijn zeggen kortelings gearresteerd. De genoemde personen vormden slechts een deel.van de in werkelijkheid gearresteerde personen. „De Sovjet autoriteiten werken in het geheim en de nauwste verwanten weten vaak niet of iemand gearresteerd is", zo zeide Brandt. Hij verwees verder naar „de massagraven der slachtoffers van het communisme in de Sovjet-zóne". Deze „massagraven" werden volgens Brandt door de Sovjet-autoriteiten „met de grootste geheimzinnigheid" omhuld. De sinds geruime tijd aan ons blad vacant zijnde positie van hoofdre dacteur wordt, met ingang van he llen vervuld door de heer A. Kap- tein. Onze nieuwe hoofdredacteur, die over een twintigjarige ervaring in het dagbladwezen beschikt, was laatstelijk werkzaam als chef redacteur van het Haags Dagblad. Het lijdt voor ons geen twijfel dat de arbeid van de heer Kaptein voor onze courant van groot be lang zal zijn en dat hij zijn journa listieke taak zal vervullen op een wijze, die aan de strengste normen voldoet. DE DIRECTIE. DE KONINGIN IN HET CONCERTGEBOUW H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagavond, vergezeld door Z.K.H. Prins Bernhard, het gala-concert in het Concertgebouw bijgewoond. Ook de Koninklijke gasten waren aanwezig. V.S. ZULLEN ISRAEL ERKENNEN. De regering der Verenigde Staten hoopt de regering van Israel „verder de jure te erkennen", nadat de verkiezin gen in Amerika volgende maand heb ben plaats gehad, aldus verklaarde gis teren Marshall. Gisternacht hebben twee inbrekers in de St. Willibrordusstichting te Hei- loo hun slag geslagen en door het uit snijden van een ruit zich toegang ver schaft tot de kleermakerij, waar zij 'n grote partij textiel ontvreemdden. Bij hun poging, om per eerste trein in de richting Amsterdam te vertrekken, wer den zij door de inmiddels gewaar schuwde politie achterhaald en namen zij de vlucht. Tezamen met de Rijkspolitie te Lim men, in welke richting de inbrekers trachtten te ontkomen, werd een ach tervolging ingezet, waarbij waarschu wingsschoten werden gelost. -Een der inbrekers, zekere Koren, gaf zich over, doch zijn metgezel, Van Engelen, trok zich van de waarschuwing niets aan, waarop het vuur op hem werd geopend en hij in de buik werd getroffen. Ern stig gewond werd hij naar het Eliza- beth-ziekenhuis te Alkmaar overge bracht, waar chirurgisch werd ingegre pen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het onderzoek wees uit, dat beide inbrekers uit Avereest zijn ontvlucht. Van E. pleegde reeds verleden jaar 'n inbraak op dezelfde plaats en werd ook tóen ingerekend. De gehele buit werd achterhaald. (Reeds in een gedeelte van onze vorige editie geplaatst). Te Washington wordt medege deeld, dat aan Nederland waar schijnlijk zeer binnenkort een le ning van tachtig millioen dollar zal worden verstrekt. Aan Indone sië zou een lening van 15 millioen in het vooruitzicht zijr. gesteld. Beide leningen worden gegeven op een rentevoet van 2 procent; de rentebetalingen moeten in 1952 be ginnen. AMERIKAANSE MILITAIRE HULP VOOR EUROPA. De minister van buitenlandse zaken der V.S., Marshall, heeft meegedeeld, dat Amerikaanse militaire hulp voor West-Europa nog in overweging is. De besprekingen met de Beneluxlanden, Frankrijk en Groot-Brittannië zijn, thans verder gevorderd dan van de zo mer. De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Herriot verzocht een re gering te vormen; deze weigerde ech ter. Daarna is de opdracht tot vorming van een kabinet verstrekt aan de radi caal Henri Queuille. Bij het verlaten van het Elysee zei Queuille, dat hij Herriot en andere partijleiders zou raadplegen. Verwacht werd, dat hij vandaag nog in staat zal zijn president Auriol zijn antwoord te geven. Queuille was minister van openbare werken in het gevallen kabinet van Schuman. Gedurende de laatste 16 jaar heeft hij in verschillende regeringen de portefeuilles van PTT, landbouw of volksgezondheid beheerd. In het huidige stadium van de crisis was het aanbod aan Herriot meer een formaliteit. Hij wordt in werkelijkheid in reserve gehouden voor een „laatste kans" om 'n regering te vormen, wan neer het laatste alternatief de onmid dellijke ontbinding van het parlement zou zijn. De politiewacht bij het Elysee, de officiële residentie van president Auriol, is versterkt. Ongeveer het dubbele van het gewone aantal politiemanschappen doet dienst. Herlevend Weimar Bij de opening van het debat in de parlementaire raad der Westduitse sta ten over de grondwet, verklaarde pro fessor Carlo Schmid, dat de Duitse souvereiniteit niet gehandhaafd kon worden door een deel der Duitsers on der bezettingsomstandigheden, doch slechts door het gehele Duitse volk in volledige vrijheid. Hij verzocht de raad te weigeren het verlies van het Saargebied en de Oost- duitse gebieden wettig te erkennen. Tenslotte stelde Schmid als vlag voor een gezag, geldend voor geheel Duitsland, de kleuren van Weimar, nl. zwart, rood en goud, voor. De luitenant-gouverneur generaal dr. Hubertus van Mook is Woensdag, naar Aneta uit Batavia meldt, per vliegtuig van Java naar Nederland vertrokken. De republikeinse regering van Mo hammed Hatta krijgt het er, ,na de omzwenking van Sjarifoeddin naar 't communisme, niet gemakkelijker op. I Thans heeft ook de centrale van re publikeinse vakverenigingen zich te gen hem gekeerd. De centrale heeft een officiële bekendmaking uitgege- Te Gronau heeft zich een drama af gespeeld, waarbij een Duitse douane ambtenaar zijn collega heeft doodge schoten. Een 40-jarige Duitse douane ambtenaar, die geschorst was uit de dienst wegens, zijn vroegere lidmaat schap van de NSDAP doch die over 14 dagen weer in functie zou komen, gaf geen gehoor op het bevel „halt", waarop hij werd neergeschoten De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Uit het onderzoek is gebleken, dat B. de laatste maanden regelmatig de Duits-Nederlandse grens passeerde, zo dat vermoed wordt, dat hij smokkelde. GEEN ERKENNING VAN DJOKJA. De commissie voor niet-zelfbesturen- d gebieden van de Verenigde Naties verwierp op technische gronden de Russische poging, om van de Verenigde Naties de erkenning te verkrijgen van de onafhankelijkheid van de Indonesi sche Republiek. Verwachting tot Donderdagavond. Enkele overdrijvende wolkenban ken. Droog en, voor de tijd van het jaar vrij warm weer. In het N.W van het land meest matige Zuide lijke wind, elders zwakke veran derlijke wind. jven, waarin wordt verklaard, dat in de republiek in het geheim een groot werden, terwijl de heer Blokzijl het aaI1tal agenten van de Nederlanders bewezen achtte, dat men met deze werkzaam is, die ieder ogenblik, moties op weg is naar het fascisme. waarop de Nederlanders het republi- Geen der niet-communistische raads- k">nse gebied zouden binnenvallen, leden nam deel aan het debat. De bei- voor *"'n zu"en werken. De regering Te tweeden male heeft de meerder- de moties van wantrouwen werden ivan Hatta wenst hen niet te doen ver heid van de Amsterdamse gemeente- rlgt 2yg ((jie der CPN) aangenomen. v;tngen, omdat er gebrek bestaat aan raad gisteren het vertrouwen in de D Faber diende vervnlvens kader-personeel, aldus de verklaring, twee communistische wethouders der snhrifte^k hpt T S n» zelf met de Nederlanders wenst samen te werken. De centrale eist, dat de re publikeinse regering de ambtenaren van het voor-oorlogse bestuursappa raat, die eerst in Nederlandse- en ver volgens in Japanse dienst waren, zal ontslaan en in hun plaats jonge, revo- lutionnaire krachten zal aannemen. hoofdstad, de heren L. Seegers en dr Polak, opgezegd. Ditmaal werd de motie gevolgd door een voorstel van niet-communistische raadsfracties om de wethouders volgens de wet van 15 Juli 1948 te ontslaan. Het ontslag ging onmiddellijk in. De heer Faber (P. v. d. A.) legde mede namens de leiders der overige r.iet-communistische raadsfracties een verklaring af, waarin hij hermnerde aan het opzeggen van het vertrouwen in de CPN-wethouders op 31 Maart j.l. en de daaropvolgende uitbreiding van het aantal wethouders. Tegen de uitdrukkelijke wens van de raad zijn de communisten Seegers en Polak nog wethouders. Om aan de wet van 15 Juli 1948, die de mogelijkheid schept tot 't ontslaan van wetnouders, die het vertrouwen van de raad mis sen, te voldoen, diende de heer Faber twee moties in. In de avondvergadering hebben de communistische raadsleden heftig te gen deze moties geageerd. De heer W v. Wijk zeide, dat de hele actie voort vloeit uit de angst voor het communis me en niet in het belang is ran wer kend-Amsterdam. Zijn collega, de heer Brandenburg meende, dat men tegen de CPN ageerde op grond van wat in Tsjechoslawakije gebeurd was en vroeg of men ook hetzelfde doet tegen de KVP om wat in Spanje gebeurt. De heer Faber interrumpeerde: „Die willen dat hier niet navolgen" waar op geroep van verscheidene CPN- leden „Niemand heeft bewezen, dat wij dat wel willen". De heer v. Santen was ervan overtuigd, dat de wethou ders op Amerikaans bevel verwijderd schriftelijk het voorstel in de beide CPN-wethouders te ontslaan. Hiermede was het vonnis geveld. t De republikeinse regering wordt er van beschuldigd, van genoemde krach ten gebruik te maken, omdat Hatta OM HET KAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De wedstrijd om het iandskamnioen- schap tussen dr. Euwe en Van Schel- tinga zal niet, zoals gemeld Zaterdag 18, doen Donderdag 16 September begin nen. Ook het programma voor de ove rige wedstrijden van dit kampioen schap is twee dagen vervroegd. JERWIJL DE REGERING van Pa raguay als zestiende staat de re gering van Israel heeft erkend, verrast de Zuidafrikaanse regering van dr. Malan de wereld op pijnlijke wijze met haar besluit de immigratie van Joden in de Unie van Zuid-Afrika te verbieden. Opnieuw heeft het sluipende gif van het anti-semitisme zich gepre senteerd in het vlak van de inter nationale politiek. En ditmaal op een wijze, die Joseph Goebbels en Julius Streicher plezier zou hebben gedaan. Men kan zich nauwelijks realiseren dat een beschaafde natie, nauwelijks drie jaar nadat de gaskamers van nazi-Duitsland werden gesloten, zich zelf op een zo grove wijze zou kun nen blameren door een zo schande lijke vorm van rasdiscriminatie, als thans door het besluit van Pretoria mogelijk blijkt. Malan zet de klok terug. Hij discri mineert hiermede waarlijk niet de kinderen van het Oude Volk, maar zichzelf en zijn regering. En hij toont zich, instede van een modern staats man, een aanhanger van theorieën die hun oorsprong vinden in bar baarse instincten. De geest van Goeb bels is vaardig geworden over de regeerders van Zuid-Afrika. Het is niet teveel gezegd, als men dit een internationaal schandaal van groot formaat noemt. Ter bevordering van Europese voedselproductie Vertegenwoordigers van de V. S. en 13 Europese 'landen, waaronder Tsje- choslowakije en Joego Slavië, nemen deel aan een gisteren te Geneve ge opende conferentie ter bevordering van de Europese voedselvoorziening. De Sovjet Unie heeft op de uitnodi ging om de conferentie bij te wonen, niet geantwoord. De conferentie zal de mogelijkheden van uitbreiding van het handelsverkeer tussen Oost- en West- Europa bestuderen, alsmede grotere be leggingen in de landbouw, belangrijke verhoging van de kunstmestproductie en van de productie en import van tractors, voedergranen en lijnkoeken. LOODSBOOT VOOR IJMUIDEN. De nieuwe motorloodsboot voor IJ- m :den, de in Den Helder gebouwde „Aldebaran" is Woensdagmorgen in ÏJmuiden gearriveerd, zodat men daar de beschikking heeft gekregen over drie loodsboten. PRAWDA CONTRA TITO. Het Russische blad Prawda (Waar heid) heeft weer een scherpe aanval gelanceerd op de Zuidslavische dic tator Tito. Hij „voert een waar schrik bewind binnen de partij, isoleert zijn land en ontwapent het voor de buiten Lindse vijanden". AARSCHALK 'SOKOLOWSKI, de vertegenwoordiger van Stalin in Duitsland, liee' bekend gemaakt dat de Russische luchtmacht gaat oefenen. Uit- erekend boven Berlijn en wel op iede re hoogte en precies in het gebied dat de Amerikaanse en Engelse vliegtuigen SOKOLOWSKI op iedere hoogte nodig hebben voor 't onderhouden van de luchtcorridor. Maar, zo verzekert Sokolowski, de levensmiddelenvoorzie ning van West-Berlijn zal er niet door worden gestoord. Volgende .veek gaat het spel beginnen. Het spel met vuur en buskruit. MIET MINDER ZWAAR van spanning i is de verklaring van de Canadese minister van buitenlandse zaken Saint Laurent, die zich vandaag voorstander noemde van 'n „Noordatlantische Unie" tussen de V.S., Canada, Engeland en de Westerse mogendheden. „Met elkaar vormen wij een dam tegen elke agres sie" zei de minister. Agressief zijn alvast de Parijse vuil- ophalers geweest. Ze hebben gisteren gestaakt, schouder aan schouder met het ziekenhuispersoneel(l), de distribu- tielokettisten en de mensen van de wa terleiding. Intussen ntrigeerden de po litici over de vorming van Frankrijks twaalfde kabinet sinds de bevrijding. Opwekkender nieuws brengt tante Pos. U kunt weer telefoneren met Dar- es-Salam in Tanganyika en met Enteb be in Uganda. (Niet automatisch). En misschien hebt u wel eens gehoord van de voormalige politieman Oude Wolbers? Hij hielp in Amsterdam de Duitsers als Jodenjager en verdwijnt voor twintig jaar uit de circulatie. Zijn waardige collega Jansen uit Oosterhout, die een man neerschoot en als SD-er plundertochten organiseerde, gaat ook voor 20 jaar achter de tralies. CjTADSMENSEN, die vaak laatdunkend over de boeren praten, zij bekend gemaakt dat de heer Joustra, inspecteur van de landbouw, te Utrecht een na tionale paardendemonstratie opende met een rede in het Nederlands, Frans, En gels en Duits. Hij zeide, dat ons land thans 350.000 paarden bezit. En daar was geen woord Spaans bij. Duidelijke taal sprak Washington over de politieke warboel in "Parijs. „Marshall zal naar de Franse hoofdstad gaan om de -ergadering van de Uno bij te wonen, als die tenminste nog in Parijs wordt gehouden". „Men kan slechts hopen", aldus de woordvoerder, „dat er tegen die tijd 'n betrekkelijk stabiele regering zal bestaan". Londen gaat geloven in de stabili teit van de Israëlische regering. Mag Maramis, de republikeinse minis ter van financiën, is per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrok ken, waar hij een grote lening hoopt te kunnen sluiten. Hij zal om deze lening vragen als voor schot op de in het bezit van de republiek zijnde voorraden rub ber en andere producten. men de „New York Star" geloven, dan za' Londen vóór het einde van het jaar Israel erkennen. Ander goed nieuws uit Londen: Be rin is bereid deel te nemen aan 'n bij eenkomst van ministers van buitenland se zaken over 't probleem der Italiaanse koloniën. De conferentie was voorge steld door Moskou. Er leiden nog vele wegen naar Rome. Meer vredesnieuws: Te Oegstgeest is de internationale zen dingsraad geopend. En in het Staats blad van gisteren zijn de vier wetten tot verandering van de grondwet ver schenen. PANAMA HEEFT Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland uitgenodigd, om al- zij op weg zijn naar Australië, de nacht van 9 Februari in Panama door te brengen. En mevrouw Malan, de vrouw van de premier van Zuid Afrika, heeft een van de 83 Duit se weeskinderen geadopteerd, die met het schip „Winchester Castle" in Kaap stad zijn aangekomen. Uit San Fran cisco wordt gemeld, dat Bohus Benesj, een neef van Eduard Benesj als Tsje- choslowaaks consul is afgetreden, „om dat hij geen communist kon zijn". Tus sen Belmonte en Madrid is een auto bus in een sloot gereden. De bus raakte in brand en 19 personen kwamen om het leven. Een deputatie van de stichting L.O. en L.K.P. en de Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland heeft Koningin Wilhelmina op het Paleis op de Dam een tekening „De Troostende" aangeboden, uitgevoerd door Rinze Hamstra. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Standpunt van het N.V.V. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres doen toe komen betreffende het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijforganisa- tie. Wij zijn met handhaving van enige bezwaren zo wordt gezegd van oordeel, dat dit wetsontwerp een eer ste stap kan zijn op de weg naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die wij in ons land nodig hebben. Wij juichen het toe. dat de sociaal-econo mische raad verordenende bevoegdheid krijgt, die zich in het bijzonder zal richten op het coördineren en contro leren van het beleid van de product en bedrijfschappen, doch menen dat de verordenende bevoegdheid slechts be perkt kan zijn. Het ontstaan van een zogenaamde derde of economische kamer naast de bestaande Staten-Generaal wijzen wij principiëel af. De uiteindelijke beslis sing over het te voeren beleid moet o.i. blijven berusten bij de minister. De stichting „Oranjehotel" zal op 18 September te 's-Gravenhage haar eer ste ledenvergadering houden, na afloop van het jaarlijks défilé langs de doden cel 601 en de reünie der oud-gevange nen. i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1