'Siad en Omgeving. Tante Sa HET WINTERZWEMSEIZOEN STAAT VOOR DE DEUR AGENDA Defresne's „1948 Anno Christi" maar niet bevredigend Bijna half gen< Strijd om de „Alkmaarsche Courant"-beker ADIEU, MADAME LA BARONESSE! Soli Deo Gloria concerteert Politienieuws Jubileumstuk in het Gulden Vlies De NIWIN-viswedstrijd Motorrit eindigde in waterballet Burgerlijke Stand Ook voor de gevangenen was het feest Gevarieerde muziekavond in Westerlicht Examens H.L.O.-diploma A.V.R.O.-bridgedrives begi: innen weer De wedstrijden om het Zilveren Biljart Alkmaar was van water verstoken AT.V. Ontwaakt op de planken Welkom in het Vaderland jMQ&zondett Hoor ook de tegenpartij Mal geval Wanverhou grijpt it Het zomerseizoen is, wat het zwemmen in de open lucht betreft, voorhij. Gisteren brachten wü het bericht, dat de openluchtbaden hun poorten ge sloten hebben en dit was voor ons aanleiding, eens te gaan praten met de heer J. v. d. Grient, bedrijfsleider van de Overdekte Zweminrichting hier ter stede, die des zomers tevens de scepter zwaait in het Zomerbad bij liet Sportpark. De heer Van der Grient gaf ons een indruk van de zomer, die geen zomer was en die wel heel duidelijk illustreert, hoe slecht het seizoen was, wat het zwemmen betreft. Tien zwemdagen in 1948 In 1947, aldus de heer Van der Grient, kon er gesproken worden van negentig goede „zwemdagen", waarop de stedeling erop uit trekt, zijn kle ren verwisselt voor een zwembroek of een badpak en verkoeling zoekt in het frisse nat van een openluchtbad. Te genover die negentig dagen in het vo rig jaar, staan er in 1948 zegge en schrijve tien. De heer Van der Grient constateerde gelaten, dat het een slecht seizoen is geweest, maar hij zag toch één lichtpuntje. Onze onvolprezen Overdekte is in staat geweest, de be zoekers, die hun schreden naar het Canadaplein richtten, op te vangen. Daar is het abnormaal druk geweest deze zomer, maar ondanks de grote toeloop, is men in staat geweest alles vlot te doen verlopen. En opnieuw is gebleken, hoe verstandig het is van de zwemliefhebbers, als zij een gecombi neerd abonnement nemen, dat zowel toegang geeft tot het Zomerbad, als tot de Overdekte. En nu is men met de nieuwe rege ling begonnen, n.l. om de Overdekte ook 's Zondagsmorgens open te stellen van 9—12 uur, voor gemengd zwem men. Reeds de eerste morgen is geble ken, dat dit een groot succes betekent. Er waren veel vaders en veel moeders en veel kinderen. En dat, aldus de heer Van der Grient, is ook juist de bedoeling. Het familiezwemmen moet ingang vinden, meer en meer moet er in gezinsverband gezwommen worden, tot heil van de lichaamscultuur. Ons gesprek kwam op het school zwemmen, dat ook al in zo grote ma te meewerkt, om de jeugd vertrouwd te maken met het water en met de zwemkunst. Dit schoolzwemmen zal opnieuw intensief ter hand worden ge nomen. Indien men bedenkt, dat Alk maar een kleine 5000 schoolkinderen telt, en dat alleen de kinderen vanaf da vijfde klasse meedoen met de schoolzwemmerij, dan valt het licht te begrijpen, dat de 2800 kinderen die nu al hebben deelgenomen, een respec tabel aantal op het geheel betekenen. Da zaak wordt nu zo georganiseerd, dat de ene week in de schooluren de meisjes zwemmen en de andere week de jongens. En de hele winter zal daarmee worden doorgegaan, zodat in het voorjaar weer een groot aantal nieuwe diploma's zal kunnen worden uitgereikt. A.R.B.-WED STRIJDEN. De leiding van de Overdekte is nog meer van plan om het op hande zijnde winterseizoen te vullen. Dat begint a.s. Woensdag al met diplomazwemmen en een van de hoogtepunten zal onge twijfeld worden de grote wedstrijden, Gisteren brachten wü op de voor pagina het bericht van de pseudo- baronesse Ivonne Otten Verbunt Leander, die een hotelhouder te Tegelen had opgelicht, door voor te geven, dat zü Deense was, gehuwd met een arts en dat zü nauwe rela ties onderhield met de Koninklyke familie. Dank zü de oplettendheid van een Alkmaarse winkeliers- vrouw en de activiteit van de politie hier ter stede is mevrouw de baro nesse gisteren op de Nleuwesloot gearresteerd. In de namiddag vervoegde zich een dame in een der Alkmaarse dames modemagazijnen, die precies het zelf de verhaal ophing, waarmede zij in het Zuiden van het land ook al succes had geboekt en zelfs dezelfde naam gebruikte. Zij bestelde o.m. dames kousen. De winkelier vertelde later van zijn bezoek, toen de winkel ge sloten was en zijn echtgenote bleek de courant terdege gelezen te heb ben. Zü herinnerde zich de naam en onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die op speurtocht uittrok en de „baronesse" om half negen op de Nieuwesloot wist te arresteren. Inmiddels was bü de politie vanuit Tegelen een verzoek om aanhouding binnengekomen. De „baronesse" be kende onmiddellük volmondig haar praktijken. In werkelijkheid bleek zij een dertigjarige dienstbode uit Win terswijk te zijn. Zg werd heden in de vroege morgenuren op transport naar Tegelen gesteld. Adieu, madame la baronesse Het programma van het concert, dat de Chr. Muziekver. „Soli Deo Gloria" morgenavond om 8 uur in de Muziek- tuin zal geven en waarvoor voor ieder een de toegang vrij is, luidt als volgt: 1. Gezang 71 Joh. Wolfgang Franck 1641—1695, Harm. J. P. Bekkers; 2. Ouverture „Astarte", M. J. Cerfontaine; 3. Sous Les Tillents Ouverture, Cani- vez; 4. Ouverture „Regina", G. Rossi ni, arr. Alph. Dreissen; 5. Le Chef de Corps, mars, V. Bury;6. Mooi Zeddam, mars, J. P. Bisselink; 7. L'Union Fait La Force, Ouverture, L. Canivez; 8. Une soirée chez les Hannetons, Fan tasie Humoristique, M. Krein; 9. Finale. die de Alkmaarse reddingsbrigade uit schrijft, te houden in de Overdekte, op Zondag 7 November. Daarbij zal een bekerwedstrijd gehouden worden, om de „Alkmaarse Courant-beker", die, zoals men zich zal herinneren, verle den jaar door de A.R.B. werd gewon nen, maar die dit jaar taai verdedigd zal moeten worden, omdat ook ver moedelijk de brigades uit Winkel en uit Zaandam wel zullen meedoen, en die vormen niet te onderschatten' te genstanders. Voorts zal er dan gestre den worden om het districtskampioen schap van Noord-Holland. In de Overdekte zal dit wintersei zoen voor de liefhebbers genoeg te be leven vallen! (Ontleend aan onze advertentie rubriek). DINSDAG. Harmonie-Theater, 2 en 3 uur: Inhuldi gingsfilm; 8 uur: Monsieur Verdoux, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken14 jaar (gepro longeerd) WOENSDAG. Harmonie-Theater, 2.30 u. matinee en 8 uur: Monsieur Verdouxj 18 jaar; Vic toria-Theater, 2.30 u. matinee en 8 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 uur matinee en 8 uur: Achter de wol ken14 jaar (geprolongeerd). Sted. Muziektuin, 8 uur: Concert door Soli Deo Gloria. In een weiland onder Oudorp loopt een vette, zwartbonte koe, waarvan de eigenaar niet bekend is. Belangheb benden zij medegedeeld dat de Rijks politie te Oudorp graag de eigenaar wil te weten komen. Zaterdag is controle gehouden op on beheerd staande rijwielen. Verschillen de overtredingen werden weer gecon stateerd. Voor alle wordt proces-ver- baal opgemaakt. Van het Sportpark zijn Zondag twee bookmakers verwijderd, die bij de dra verijen zaken trachtten te doen. Niets kan het leven vernietigen „Man, vrouw kind. Het wonder van het levenDit zal zün tot het einde der dagen.. Wat is dan al het andere? Voorbügaand, veranderend.... Het ein deloos proberen.. Zo wil God dat het leven is.En waarom, als het leven on- vergankelük en als het andere voorbij gaand is, zouden we ons dan niet ver heugen? De blüheid is immers de vüand van alle kwaad en niets kan het leven vernietigen.Ja, dit stuk ga ik schrij ven! En 't feest? De edelste Vrouw des lands is immers vüftig jaar edelste Vrouw? Nee, dat behoef ik niet op het toneel te brengen! Dat feest is in de harten der toeschouwers. Ik eindig alleen met. Dan klinkt het Wilhelmus en alle toeschouwers rijzen op. Dat was het slot van de opvoering die het Amst. Toneel gisteravond in het Gulden Vlies gaf van Defresne's Zin- nespel: „1948 Anno Christi.", het stuk, dat hij schreef in opdracht van de mi nister van onderwys, kunsten en weten schappen naar aanleiding van het 50- jarig regeringsjubileum van H.M. ko ningin Wilhelmina. De talrijke aanwezigen hebben het stuk met grote aandacht gevolgd al zal het velen niet gebracht hebben, wat zij er van verwacht hadden. De auteur brengt zichzelf (in de persoon van Al- bert van Dalsum) op hét toneel, terwijl deze peinst over de hem gegeven op dracht. Alle figuren die hem in de ge dachten komen, verschenen rondom hem op het toneel en geven een beeld van de verwording en de verwarring op allerlei gebied in de wereld in „het jaar Onzes Heren 1948". Allereerst ,de vrouw" en dan de man, de twee ele menten waaruit het leven is samen gesteld. Dan komen tégenover elkaar „Leider A" en „Leider X" en de bot sing van hun overtuigingen voert weer nieuwe figuren in het visioen van de zoekende schrijver. Vervolgens ziet men de rechter, de zakkenroller, de priester, de hoogleraar en korte afzonderlijke scenes, waarin deze personen en hun familie een rol spelen. Maar steeds wordt het voor de auteur moeilijker tot hij ten slotte na vele teleurstellingen eindigt met de boven aangehaalde ont boezeming. Grote bevrediging kon dit stuk, waar mee de schrijver zelf schijnbaar moeite had, niet geven, al kwamen er inder daad ook gedeelten in, die toch wel duidelijk toonden, dat Defresne uitste kend werk kan leveren. Alleen is hij o.i. ditmaal in zün uitwerking niet altijd gelukkig geweest en hadden wij enkele scenes (o.a. in het Onze Vader en de kraamkamer) gaarne gemist. De figuur van de priester was vaag uitgewerkt en kreeg ook door de uitbeelding weinig relief. En hoe kwam het nu dat allen het toneelgebeuren toch met interesse volg den? Door het uitmuntende spel. Het Amsterdam Toneel had vele van zijn eerste krachten samengebracht om dit jubileumstuk zo sterk mogelijk te be zetten. Albert van Dalsum als de schrij ver beheerste elke scène. Prachtig was De viswedstrijd, die ten bate van de Niwin zou worden gehouden en reeds eenmaal is uitgesteld, zal nu plaats vin den a.s. Zondag 19 September en wel aan het Zeglis. Aantreden 's morgens half acht bij de Accijnstoren. Aan deze liefdadigheidswedstrijd kan door leden zowel als niet-leden, heren, dames en jongelui worden deelgenomen, mits zij zich maar eerst voorzien hebben van een deelnemerskaart, verkrijgbaar bij de heer Daatselaar in de Achterstraat. Er worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld, maar op de eerste vier mogen wü wel even wijzen n.l. 1. een eerste klas werphengel, 2. een vierdelige hen gel, 3. een visaker, 4. een visnet, enz. enz. Geen enkele vLliefhebber blijft Zon dag natuurlijk thuis, want vissen voor de Niwin is een dubbel genoegen. Laat het Niwin-Sportcomité niet te klagen hebben! Charlotte Kohier in de moeilijke rol van „de Vrouw". De Bergrede op zich zelf, zei zij heel mooi! Paul Huf was bijzonder op dreef als Leider A en ook in de scene met zijn vrouw. Ben Groenier als Leider X leek ons ditmaal minder sterk. Een prachtcreatie maakte Frits van Dijk van „de zakkenroller", terwijl „de Rechter" voor Jacques Snoek geen moeilijkheden opleverde. De Priester van Jo Sternheim was zwak. In kleine rollen, die zich zeer goed bij de grotere aanpasten, zag men afgestemd spel van IJda Andrea en Cas Baas, Jenny van Maerlant, mevrouw Roijaards-Sandberg, Carla de Raet en Liane Saalbor'n. De regisseur Defresne heeft uitste kend werk gedaan en vele moeilüke situaties kranig tot oplossing gebracht, 't Was als geheel een belangwekkende toneelavond, die na het Wilhelmus een langdurig en hartelijk applaus voor de uitvoerenden bracht. G. Deze rit, op Zaterdag 11 September gehouden, over een afstand van onge veer 300 km, uitgeschreven 'door de afd. Noord-Holland van de KNMV, is een bijzonder zware geworden. Niet door de hoedanigheid van het parcours (voor de uitzetting daarvan is een woord van hulde tot de heer J. Moeijes hier zeer zeker op zijn plaats), maar door de regen, die als spelbreker in de middaguren optrad. Was de tocht vóór de middag als een pleizierrit te be schouwen, uitgezonderd voor enkelen die in de omgeving van Schoorl een onvrijwillig bad namen, het tweede parcours was èn voor berijder èn voor machine vele malen moordend. Wij denken hier aan de pl.m. 4 km lange grasweg in de Haarlemmermeer; Verschillende rijders zelfs zagen zich genoodzaakt om een aardappelveld les berijden, hetgeen vanzelfsprekend moei lijkheden met zich bracht. Ondanks het slechte weer is de tocht zeer goed ver lopen. Onze Alkmaarse deelnemers met name J. Bramsen, Arie Moeijes, A. Plevier (Oterleek) hebben het tot een goed einde kunnen bréngen. De oud- Alkmaarder Spierenburg kreeg onder weg lust om te zwemmen en gaf op. Cor Boot had met machinepech te kampen en moest opgeven. Het afd.- bestuur der KNMV kan terugzien op een zeer goed verlopen tocht. Op 9 October a.s. zal hoogstwaarschijnlijk wederom een tocht worden uitgeschre ven. Wij menen toch nog te moeten opmerken, dat voor solo motoren een gemiddelde snelheid van 45 km per uur iets aan de hoge kant ligt. Bij deze snelheid is het vrijwel ondoenlijk op regelmatige tijden de kaart te raadple gen en alleen zij die zeer goed met het parcours op de hoogte zijn hebben enige kans van slagen. Geboren Johannes D, zoon van D Braak en G Jonker Marjo, dochter van K de Haan en P Albers Andreas L, zoon van J Bruijn en. S E Hoek Catha- rina M, dochter van J C Krijgsman era C M M Noppen Johannes P M, zoon van P J Baars en M Schotten Antonia M, dochter van P L Lambalk en A M "Wesseling Maria A, dochter van J H van de Sluis en J van Dalen Maria F C, dochter van C J Mekken en T J M Möller Petronella M, dochter van C J Tromp en C M E de Wildt Margaretha A M, dochter van P Pepping en C M Nuijens Nicolaas J P, zoon van T J "Wijnker en J E Vennekcr Margaretha A F, dochter van G A J Kuhne en A Overtoom Ondertrouwd: Klaas G Reinders en Anna Kooij Arie C L van der Made en Frederika M Karstanje Johannes G Voermans en Maria CBruin Hendrik J Selie en Grietje Bolweg Aart Meijles en Lambertha A Hardijzer Getrouwd: Cornelis H M Borst en Elisabeth V Möller Cornelis A v stein en ohanna van Vliet O v e r l'e d e n Gerrit A de Vries, 77 jaar. weduwnaar van C M 'Schavemaker Rosina M Sander, 60 jaar, gehuwd met M Abbo Ten einde de gedetineerden in de Strafgevangenis en het Huis van Be waring enigszins te doen delen in de alom heersende feestvreugde hebben de gezamenlijke te Alkmaar werkza me reclasseringsinstellingen, te weten het Nederlands Genootschap tot Re classering, de Rooms-Katholieke Re- classeringsvereniging, de Protestant- Christelijke Reclasseringsvereniging en het Leger des Heils, onder de auspi ciën van de Reclasseringsraad, in bei de inrichtingen een muzikale avond georganiseerd. Op 2 September trad in de Strafge vangenis de Ned. Hervormde Orato riumvereniging onder leiding van de heer C. Jonker op met een uitgelezen programma van liederen voor gemengd koór, afgewisseld met solozang, waar na „Soli Deo Gloria" toonde dat de klank van zijn instrumenten ook in j'het gebouw aan de „Krocht" uitne mend tot zijn recht kwam. De derde September waren het R.K. Gemengd Kerkkoor van Johan Kuiper en de harmonie „St. Caecilia" aan de beurt om in het Huis van Bewaring een atmosfeer van vreugde te scheppen. Alle medewerkers aan deze uitvoe- ringen verdienen hulde voor de be- j reidwilligheid, waarmede zij in de 'feestweek belangeloos een avond aan hun minder bedeelde medemensen hebben gewijd. In beide inrichtingen zün voorts op verschillende dagen van de feestweek versnaperingen aan de gevangenen uitgereikt. Uit. de reacties der betrok kenen bleek wel hoezeer de geestelijke en materiële gaven tot steun geweest zijn in hun gedwongen isolement. Degenen, die door gaven of in na- tura dit alles mogelijk hebben ge maakt, hebben aanspraak op de er kentelijkheid van allen wie het lot der gevangenen ter harte gaat. De eerste avond van het komende winterseizoen werd geopend door Ds. Bloemhof. Spr. opende met gemengde gevoelens, van weemoed en vreugde. Men neemt afscheid van de zomer en gaat de winter tegemoet en gelukkig 'zijn er weer velen, die hun medewer king willen verlenen. Op deze O.N.A.-avond treedt O.N.A. met voor het voetlicht, maar zijn ze de organisatoren. Verder wenste Ds. Bloemhof allen een mooie avond toe. Toen werd begonnen met de af wikkeling van een zéér afwisselend muziek- en zangprogramma. De heterogene samenstelling, in strumentaal, vocaal, dans en zelfs „accordeon" vormde geen bezwaar zeer veel van het gebodene te kun nen waarderen. The Kaloea Eilanders, een Hawaiian ensemble o.l.v. Corn, van Soest leverde goed werk en bracht de aanwezigen in ware droom stemming. De Ballet-groep o.l.v. mevr. Majo- lee presenteerde enkele charmante balletjes, o.a. Kabouterfeest, waarin de choreographie lang niet zonder fantasie bleek te zün. Bep Stelling, sopraan en Klaas Stelling, tenor, hadden een welver diend succes met een operette-pot pourri. De pianist Tonny Willemsen was in zijn begeleidingen van de bal letten zéér muzikaal, speelde met succes enkele piano-soli en ontlokte aan het accordeon het beroemde „Nonnenkoor". Aan mevr. Maats— Rus, sopraan en Piet Dalenberg, bas, was het klassieke gedeelte toever trouwd. De sopraan zong o.a. een lied van Tosti en „Jerusalem". Vocaal zéér goed, gaarne wat meer inner lijke bewogenheid. De bas gaf een zéér beschaafde reproductie van een Aria uit Haydn's Schöpfung. De heer G. Pranger zorgde voor de begelei ding. Klaas Sluys vervulde de rol van conferencier en vertelde tussen de nummers door af en toe een „aar dig grapje". De eerste van de drie avonden viel bij de aanwezigen zeer in de smaak en de O.N.A., al kwam ze dan zelf niet met toneelwerk, kan met grote voldoening op het behaalde succes terugzien. MUSICUS. In verband met de slechte weersom standigheden op Zaterdag 11 Septem ber j.l. is zoals wij reeds meldden, de wandelproef voor het H.L.O. diploma uitgesteld en zal thans worden gehou den op Zaterdag 25 September a.s. De start vindt plaats vanaf de Overdekte Zweminrichting te 14.00 uur. Alleen zij die 30 km moeten wandelen dienen om 13.30 uur aanwezig te zijn. De athletiekproeven en het wielrüden vinden plaats zoals reeds was vastge steld op 18 September a.s. te 14.00 uur op het gemeentelijk Sportpark te Alk maar. Aanmeldingen voor bovengenoemde examens bij de Overdekte zweminrich ting en het gemeentelijk sportpark. De bekende slagzin „Bij de AVRO bridgen, is gezellig bridgen" klinkt weer door de aether. De AVRO bridge drives, die in het gehele land zulk een grote belangstelling plegen te trekken, staan op het punt weer te beginnen. De tournée, die jaarlijks door het land wordt gemaakt, begint deze keer in Alkmaar. De kaasstad heeft dus de pri meur. Op Vrijdagavond 1 October a.s. zul len de bridgeliefhebbers in de Harmo nie tezamen komen, om des avonds te acht uur de' vreedzame strijd aan te binden. Moge ook hier van Alkmaar de Vic toria beginnen! In het komen- - weekeinde zal het seizoen van de Alkm. Biljartbond ge opend worden met de invitatiewedstrijd om de wisselprijs: het Zilveren Biljart, de prijs, die het vorig seizoen gewon nen werd door J. Moejes. Deze speler zal echter de prijs niet verdedigen. De wedstrijd zal gehouden worden op de biljarts van café ten' Bos (vh. A. de Wit) aan de Zaadmarkt en wel van Donderdag 16 tot en met Zondag 19 September a.s. Voor dit tournooi zijn uitgenodigd de volgende 8 spelers: Uit Alkmaar de he ren H. Hoogland, G. Wessels en N. Venneker. Uit Amsterdam de heren F. Haberer, C. Meeuwe, Trimbos, A. Nies- sen, G. Heemskerk. De drie Alkmaarse deelnemers zijn hier voldoende bekend, terwijl ook di verse Amsterdammers hier reeds een goede reputatie genieten. Vooral F. Ha berer zal weer een zware concurrent blijken, maar ook Heemskerk, Wessels en Hoogland zijn sterke tegenstanders. Het wordt ongetwijfeld een spannende strijd, waarvoor de voorzitter van het district Alkmaar, de heer P. Rolie zich veel moeite heeft gegeven. Gistermiddag is de transportleiding in de Eikenlaan te Bergen gesprongen waardoor de gemeenten Alkmaar en Bergen van leidingwater voorzien worden. Voor Bergen zijn er meerdere leidingen maar Alkmaar werd de dupe omdat de druk van het water door de andere leiding niet sterk genoeg was, waardoor in Alkmaar vooral op de bo venwoningen het water volkomen ver stek liet gaan. Met alle krachten werd met de re paratie begonnen. Er werd een stuk buis van plm. 40 cm. middellijn inge legd. Gisteravond ongeveer 8 uur kon doordat verscheidene fabrieken toen niet meer werkten de druk door de hulpleiding reeds zo sterk worden, dat over watergebrek niet meer geklaagd behoefde te worden. Om ongeveer 10 uur was de breuk van de leiding in de Eikenlaan gerepareerd, waardoor de toestand weer normaal was. Zaterdagavond heeft de vereniging „Ontwaakt" in het Gulden Vlies een goede beurt gemaakt. Zij had het zich niet gemakkelijk gemaakt, want „De Martelgang van Kromme Lindert" (naar de roman van A. M. dé Jong), eist heel veel. Maar zoals de heer Huy- gen, de regisseur van „Ontwaakt" mocht verklaren: alle leden hebben al hun vrije tijd opgeofferd om zo goed mogelijk voor de dag te komen. En de donateurs en andere bezoekers hebben hetgeen „Ontwaakt" presteerde bijzon der gewaardeerd en 't de uitvoerenden na elk der vijf bedrijven niet aan ap plaus laten ontbreken. Spelers en re gisseur kunnen zeer tevreden zijn met het behaalde resultaat. De moeilijkheid van het Brabants dialect had men on dervangen door het te spelen in een dialect met een Brabants tintje er aan. De lieer J. Teeuwen, als Lindert, heeft zijn moeite rijkelijk beloond ge zien en naast hem mogen genoemd mevr. SchatsSchenk als vrouw van Tilburg, mevr. M. de VriesBennekers als An neke en de heren A. Schrijver als De Puit, P. Bruin als Karei, D. v. Leijen als „de Breje", C. Schats als De Veugel en J. Harder als de marechaussée. De aankleding was goed verzorgd. Het schijnt „Ontwaakt" inderdaad ernst te zijn wat 'n compliment waard is Op ons bureau Voordam 9 ligt ter inzage de passagierslijst van het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat op 30 Augustus van Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 24 Sep tember a.s. te Rotterdam zal arriveren. Met dit schip repatriëren o.m. de volgende personen uit onze omgeving: korp. F. Koster, Westerweg 346, Alk maar; korp. J. L. Rijtema, Jul. v. Stol berglaan 26, Alkmaar; 2e luit. H. S. Tengbergen, Elzenlaan 28, Bergen aan Zee; korp. R. Minnema, Dorpsstraat B 60, Noord-Scharwoude; marn. II Z.M. C. M. Elout, Toussaintstraat 6, Alkmaar en bootsman D. Pronk, Holleweg 77, Heiloo. kaderbijeenkomst eenheidsvakcentrale Zaterdag 11 September kwam het kader van de EVC, rayon Noordhol land-Noord in een druk bezochte ver gadering bijeen, in de kolfbaan van Hotel Centraal te Alkmaar. Er werd gesproken over het nieu we wetsontwerp Werkloosheidverze kering. Inleider was de hoofdbestuur der der EVC, de heer B. v. d. Heul. Spreker begon met citering van een resolutie, welke in 1915 reeds is vast gelegd en o.a. mede ondertekend door de huidige voorzitter van het NVV, de heer E. Kupers. Spr. vervolgde: Het is misleidend het te doen voorko men als zou de arbeidersklasse bij aanneming van het huidige ontwerp een geweldige overwinning hebben behaald en meende verder, dat in feite niets is veranderd in de voor oorlogse verhoudingen. Wij kunnen niet toestaan, aldus v. d. Heul dat een ambtenaar uitmaakt in hoeverre „moe der de vrouw" nog stevige armen heeft om uit werken te gaan en wan neer het tijdstip is aangebroken waar op de kinderen kunnen gaan meever- dienen om het huishouden in stand te"' houden. Na zijn inleiding volgde een discus sie waaraan een 15-tal aanwezigen deelnam. De resultaten van deze discussie, welke over het gehele land worden gehouden, zullen binnenkort als standpunt der EVC over dit onder werp worden bekend gemaakt. burgemeester zal winkelweek openen Op verzoek van de Contact-Commis sie voor de middenstand zal de burge meester de in verband met de land bouwtentoonstelling van 17 t.m. 25 September alhier te houden winkel week officieel openen ten stadhuize op Vrijdag 17 September e.k. te 19 uur. DIERENBESCHERMING. In onze gemeente zijn zwervend aangetroffen enige jonge poesjes, een muisgrijze poes en een grote Cyperse poes met jong. Zij, die zich over een of meer dezer dieren willen ontfermen, wenden zich tot de inspecteur van Dierenbescher ming, de heer C. Verwer, Baanstraat te Alkmaar. ALKMAAR, Veemarkt, 13 Sept. 90 vette koeien, 1 graskalf, 15 nuchtere kalveren, 39 vette schapen. Centrale. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de R., In Uw blad van Zaterdag komt on der de titel „Boeken en brieven bü de P.R.A. verdwenen" een overigens vrij nauwkeurig verslag voor van de voortgezette behandeling tegen „de binnenhuisarchitect Johannes S. uit Keiloo". Slechts op het punt van die verdwenen stukken is het zeer een zijdig, door alleen weer te geven,- wat de raadsman van beschuldigde hierover mededeelde en niet dat, wat daar tegenover werd gesteld. Bü gebreke van een Openbaar Ministerie bü het Tribunaal en ook bü zün voortzetting, het Kantongerecht in Tribunaalzaken, zal ik ook nu weer als zodanig fun geren en de „tegenpartij" hier laten spreken. Ook bij de vorige behandeling was het punt van de verdwenen boeken ter sprake gekomen. Toen en nu be trof dit echter' niet gelük het ver slag zegt de boeken van beschul digde zelf, maar van de firma, die de Wehrmachtslevferanties had gedaan en met wie beschuldigde volgens de tenlastelegging had samengewerkt. Dit verdwijnen was toen ook in een of meer plaatselijke bladen „verslagen" en zo was deze beschuldiging aan het adres van de P.R.A. ter ore gekomen van Drs. J. Ober, het toenmalig hoofd van de afdeling Collaboratie van deze instantie, bij welke afdeling dit zou gebeurd zijn. In zijn op verzoek van het Tribu naal over beschuldigdes financiële omstandigheden uitgebracht verslag waarvoor hem ter zitting welver diende lof werd gebracht besprak Drs. Ober dit verdwü'nen. Dat is nu ter zitting als volgt voorgelezen (in navolging op Uw verslag vermeld ik de naam dier firma niet, maar duid ik die met X aan): „Verder wil ik U in herinnering brengen, dat bü de plaats gehad hebbende openbare zitting een on juiste voorstelling van zaken is ge geven van de vernietiging van de boekhouding van de firma X. Zo als gebruikelijk bij de P.R.A.C., werd de boekhouding na het onder zoek aan X. ter beschikking ge steld. Deze heeft ondanks herhaal de oproepen de bescheiden niet op gehaald. De firma X. is dus door haar nalatigheid zelve in eerste instantie oorzaak van de veron achtzaming van haar administra tie, die tenslotte een jeugdig be diende ertoe gebracht heeft de zaak te vernietigen. Dit is zonder müu voorkennis gebeurd. Meer dan iemand anders betreur ik dit, maar ik protesteer er ernstig tegen, dat in de pers de voorstel ling gewekt wordt, als zou de P.R. A.C. bewüsmateriaal in de zaak S. vernietigd hebben. Wellicht vindt U gelegenheid deze aangelegenheid in het juiste licht te stellen." Dit wat de boeken betreft. Met be trekking tot de 67 brieven ten gunste van beschuldigde het volgende: De raadsman heeft inderdaad beweerd,; dat er vroeger nog meer van derge lijke brieven geweest waren dan de vele, die zich nu nog in het dossier bevonden. Of dit zo was en wie dan voor het verdwijnen der ontbrekende epistels aansprakelük is, is niet on derzocht, omdat dit geheel overbodig was. Het materiaal ten gunste van beschuldigde was toch van die aard, dat de uitspraak op een bepaald on derdeel onder verwüzing naar dit a, décharge-materiaal zo was, als Uw verslaggever blijkbaar over 14 dagen wil publiceren, hoewel de uitspraak terstond na de behandeling gedaan is. (De behandeling duurde ruim 3 uur en zo worde het de reporter gemak kelijk vergeven, dat hij niet tot het eind te gebleven!) M. de R. Ik achtte het juist dit mede te delen, opdat er geen onver diende blaam worde geworpen op de P.R.A. van Alkmaar, die zulk voor treffelijk werk onder uiterst moei lijke omstandigheden heeft gedaan. De Kantonrechter in Tribunaalzaken,, Mr. A. SCHENKEVELD. In het dorpje Oterleek werd in 1944 een zeer modern gebouw neergezet voor de zo geliefde Rijks-Arbeidsdienst on zer beschermers! Natuurlijk werd er in de voorgevel een mooie Landsteen ge metseld (RAD-1944)! Ik geloof dat het gebouw thans dienst doet als gemeen tehuis, doch toen ik er gisteren 11 Sept. 1948 voorbij ging, prijkte deze gevel steen nog in al zijn pracht! Is er nu geen cement meer en zwarte teer, oir dit geval weg te werken of moet het hlüven, tot de Rijksarbei'1 'isnst wc terugkomt? N. J. (Van onze Pariise co HET PARTIJBELAN kope zieltjeswinnerij zig de parlementaire in Frankrijk te vern voorlopig laat zich n den, waartoe de afbi den. De Derde Mach men de katholieken, socialisten bedoelt, nimmer een „macht" onderling? verstandh slecht en werd slecht het Frankrijk slechti kon slechts regeren d langrijke zaken niet Immers, zodra onder aan de orde kwamen, tionaliseerde bedrijv kwestie van lonen bleek, dat de coalitie hing als los zand. Reynaud was de ee oorlogse Franse poli koe bij de horens na poogde om met lapr sociale vrede even te straks het gat des t maken. Hij weigerdi om de ene kuil met gi andere kuil te sto keerde integendeel ter vrije, liberale econom socialistisch zelfs, over de gehele linie, van de landbouw, op productie. Onti De wanverhouding nen en prijzen was e groter dan in Nede landarbeider verdien 2500 francs per wèek een goed fabrieksari francs (50 gld). Een vakarbeider komt sle hoger en de lagere worden even slecht 1 dien men dan hoort, ten van levensonderh half maal zo hoog ziji derland, kan men er grijpen, dat de Frans om loonsverhoging s Alleen door onmiddel teringen zouden de ai vreden kunnen word alleen door directe ve zouden de socialisten geslonken ledental ku haven. Samenwerkin naud betekendeli En dusmoest Rev doch niet nadat men verkiezingen, die nieu voor de Gaulle zouden bracht, had verdaagd, prijs, die de socialis voor hun medewerkin naud. De prijs hebben gen, doch de waren ni Nadat Herriot voor dankt heeft, heeft tha caal Henri Oueille e< gevormd. Het twaalfdi vrijding! Terwijl enerz kingen zich van uur t der uitbreiden, ligt er Franse politieke lever lieid. Zowel bij de k radicalen als socialist! de minste geestdrift te De Gaulle De tijd werkt voor t Gaulle. Is het een wor Fransen, die de fei macht van elf regerin aanschouwd en die ba Moskou, het met liefdi eens „met wat ande proberen? Zelfs een zien, dat de aanhanj Fanny verrukt l andermaa Dezer dagen ging in dense theaters de were van de Technicolorfil Olympische spelen, de de Sport", welke twee kwartier duurt. „De bekende filmcritic Watts schreef hierovi Express onder het hoo in Oranje": „Het mees genoot ik van Fanny Koen. Elke keer, wa oranje shorts zichtbaa kon men de opwinding publiek merken". 45) ROMAN VAN MARIA SAWS „Mijn neef is niet thui Larsen. Hij is met Laura uw nichtje naar zee. Ach niet?" Irene wist het inderdaai vermocht haar grenzenloz en teleurstelling over i wachte onthulling nauwel bergen. Ook Beate was verrast, de tramhalte Felix Reudi schap van Laura Kruger i hart klopte sneller, toen begroette, maar ze had genheid dit alles te overc reeds enige minuten lati tram voor om hen naar van bestemming te breng Blauw en oneindig leek

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2