IJ F TWAALVEN IN ÉÉN SERIE Commissaris der Koningin bezoekt de kolfbaan Langedijk. Heer-Hugowaard. Bestuur officiéél op Raadhuis ontvangen Vergadering L.T. B. Baron de Vos Van Steenwijk opent bollengebouw Zuid-Scharwoade Noordschartvottde De Rijp. Graft. St. Pancras. Bergen. Dirkshorn. teuws Landenwedstrijden in 1948-49 Geboortecijfer in Amerika moet omboog Heiloo. is naar onze irzee onder ondeni LECTUUR 13 tijdschrlf* 76 boekerv ILMS 333 hoofd- is. OPULAIRE iRAMMA'S iofoonplaten. KERST-, 3N KINDER. TTEN NSTEN :-WAGENS STEN TERIAAL JESTELLEN TRIBUTIE- ATIES pitalen. DFOONS PLATEN stellen, rol- irmonica's, gels enz. igelijk ge ndrachtige -an de s tesamer dlë, Kath. JurgsThuis. ïrk. Thuis- V V De Nationale Kolfwedstrijden Unieke prestatie van tweede klasser Dit is dé gebeurtenis geweest op de tweede dag der kolfwedstrijden: G. Sevenhuizen sloeg vijfmaal vol in één serie. Toen de marqueur voor de eerste maal „vol" riep, was er vrij wel niemand die opkeek. Toen jet voor de tweede maal twaalf werd, toonde men enige be langstelling, bij de derde keer on derbrak men de onderlinge gesprek ken. De vierde riep een gonzeifd stemmengeroes wakkerbij de vijfde maal brachten de aanwezigen staande deze tweede klasser een daverende ovatie. Wat op de negen en-vijftig voorgaande nationale wed strijden door niemand nog bereikt werd, gebeurde op deze zestigste de zestig werd volslagen! HOE HET GEBEURDE Het kwam als een volkomen verras sing, want bij de laatste slag lag de Ll achter de paal op een wijze, die trvaren kolvers 6 a 7 punten deed Eerwachten. Maar de bal liep vast he lsloten door en zo werd 't meesterstuk lerricht. Het verbaasde Sevenhuizen Lf eveneens, maar de toejuichingen Ln het publiek en de gelukwensen |van de voorzitter van „Vrienden- :ring" overtuigden hem van de wer kelijkheid van het feit en toen hij met ■een worst gelauwerd werd, trok hij [een gezicht of 't maar een alledaagse Ijebeurtenis was. DE DAG BEGON KALM De Zaterdagmorgen verliep zeer Ikalm, want, wat ook niet' dikwijls ge leurd is, voor de middag waren er Igeen kolvers in de baan. Alleen de Itorpsen kwamen met hun „gereed- Ijchapkisten" opdagen en eerst na [twaalf uur kwam er voortgang in. Als eerste verscheen C. van Liempt [in de baan, die zowaar nog een attrac- lieprijs in de wacht sleepte na een Ikolfduel met R. Dokter. Spanbroek. ■De prestaties bleven matig tot dat KI. [Dekker van „Onder Vrienden" de ■hoogste serie van de eerste dag 50 ■punten) deed sneuvelen door een serie Ivan 51 te slaan. Maar in de tweede ■serie bracht hij er weinig van terecht, Ijodat K. Jes de leiding hield. C. Ra lven bracht de hoogste serie op 54, laar bleef met een totaal van 86 toch [onder Jes (92). 's Avonds gebeurde het unieke feit, Iwaarvan in de aanhef werd gesproken Itn G. Sevenhuizen nam met een totaal Ivan 100 punten meteen de leiding, wat llater op de voet gevolgd door G. Jacet |met een totaal van 99. De heer Mallekote, voorzitter van de luederlandse Kolfbond, kwam ook nog ■in de baan; met een totaal van 84 kon (hij tevreden zijn, want wie een jaar llang geen kolfstok in handen krijgt Idoor drukke werkzaamheden....! Hoe |meer de tweede dag verliep, hoe meer 1 vreemde" vogels er in de baan kwa- linerg zo b.v. kolvers uit Barsinger- jhorn, Koog aan de Zaan. Hoogwoud len Spanbroek. Zaterdagavond waren de prestaties: Het Kabelpad Omtrent de slechte toestand van het I Kabelpad te Heer-Hugowaard brengen ■we in herinnering dat destijds reeds besloten is tot verbetering en verbre id ng hiervan over te gaan en dat in de 1 bedoeling ligt een weg aan te leggen, Ialthans voor het voorste gedeelte tot |en met de nieuwe woningen. Dit gedeelte der nieuwe woningen is Imomenteel ook nog verstoken van Irsdiodistributie- en telefoonaanleg. |Het gemeentebestuur heeft indertijd ■besloten hier alleen kabelaanleg toe fte staan, dus geen palen. Bij PTT doet zich nu de materiaal- schaarste echter zo gevoelen, dat aan ksbelaanleg niet kan worden voldaan. [Wel zou men een bovengronds net Kunnen plaatsen, dus met palen. Doch I hiervoor wenst het gemeentebestuur, ■overeenkomstig het bovenaangehaalde [besluit, geen toestemming te verlenen. I Men heeft zich nu opnieuw tot PTT I gewend om spoedige kabelaansluiting It? bevorderen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells P., z. v. J N Da- nenberg en A Karsten; Anna M A, d. |v Th Groot en B G Stoop: Theodorus Ia M, z. v. J Th Poland en A Stanek; I Cornells J., z. v. S Danenberg en I Th M v d Erf; Catharina A M, d. v. I V V d Molen en A Beers; Dirk G„ z. |v J J Wagenaar en N Gootjes; Alida IM M„ d. v. W L'Schilder en M Beere- I poot; Hendricus L„ z. v. J van Brug- Len en A Ottema; Jacobus P.. z. v. I Th N Bruyn en W Vroling; Jacobus P., z. v. C J de Vries en E J Groot; I Maria J. P., d. v. J Th Beers en M I Insing; Fredericus F J, z. v. J Groot len C W Nieuwboer; Wilhelmus A., z. v A F Scholten en J M Spaans; Eme- rentia P. M., d. v. S P de Vries en F M Berkhout; Franciscus J.. z. v. P I Ruiter en M J Bergmans; Catharina M. J., d. v. W Wester en A A E Groot; Maria J M. d v W Th Oudhuis en A M de Boer; Gerardus J .M„ z. v. J A Schilder en M C G Groot. Ondertrouwd: Petrus J Kuilboer en I Maria E Duijn; Johannes M de Wit en I Margaretha M Kager; Theodorus Schuitemaker, Amsterdam en Catha- lina C Danenberg. Getrouwd: P J Kuilboer en M E Duijn. Overleden: Lourentia Koopman, 67 I jaar, echtg. van H Overtoom; Cornelia Wester, 74 jaar, echtg. van C. Bes; Johannes D Kuiper, 1 jaar, z. v. J Kuiper en C J Quant. G. Sevenhuizen 100; G. Jacet 99; K. Jes 92; C. Blom 89; maar de Zondag zou nog andere dingen brengen! MATADOREN TUSSEN DE PALEN De Zondagmorgen vond de schrijver van de Nederlandse Kolfbond, Paul Bergen, achter de tafel en de mar- queurs, Aris en Cor Berghout tijdig in de baan. Want de Zondag zou de eer ste der grote dagen worden en dat is bewaarheid. Maar niemand heeft door de drukte het hoofd verloren, zelfs de heer Lief hebber niet, die sympathiek rustig bleef zorgen, dat de zaak op rolletjes bleef lopen en de heer Bergen heeft zijn honderden cijfers gewoonte-ge trouw foutloos verwerkt. Hulde! Als eersten kwamen de korpskol vers van „Centraal" (Alkmaar) in de baan. Hun prestaties waren slecht tot matig en al was de tweede partij be ter, met een totaal van 192 kwam hun prestatie nauwelijks boven die der ju nioren uit. De heer Teeling maakte de eerste 50 vol, later gevolgd door een tweede serie van 53, zodat hij 's avonds leidde met 103. Koog aan de Zaan kon trots op deze kolver zijn. De „Schoone Twaalven" (St. Maartensbrug) brach ten het eerst sajetballen in de baan en bereikten 91 punten, later gevolgd door 133. Maar „Mik Wis" bewees, dat er aan de Zaan ook sajetters wo nen met 115 punten in de eerste serie De heer K. Mol presteerde hierbij 57 punten sajet in één serie. Daaraan kon „Vriendenkring" niet tippen en de sajetter G. Ens zag kans om5 poedels te slaan, óók een record. DE BESTE PRESTATIES. De beste prestaties zijn (Zondag avond 10 uur)G. Sevenhuizen 100 pt.D. Rijper Jr. 100 pt.; G. Teeling 103 pt.; N. Dekker 98 pt.; H. Bekker 54 pt.; P. Kat 51 pt.; P. Gelder 50 pt.; L. Schrijver 56 pt.; C. Langedijk 55 pt.; K. Nol 57 pt. sajet. Corpsen: Vriendenkring 269 pt.; Ge zellig Samenzijn 284 pt.; Onder Vrien den 137 pt.; Op Maat 111 pt.; Centraal 192 pt.; De Schone Twaalven 164 pt.; Barsingerhorn 116 pt.; Zaanstreek 257 pt.; Hendrik Ero 119 pt.; St. Joris 115 pt. Sajet: Vriendenkring 69 pt.; De Schone Twaalven 224 pt.; Zaan streek 115 pt.; Mik Wis 115 pt. Geheel onverwacht bracht Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, Maandagmorgen een bezoek aan de nationale kolfwedstrijden. Toen plotseling de vrijwel voltallige gemeenteraad in de baan verscheen, werd het duidelijk, dat er iets te gebeuren stond. Het bezoek van de hoogste ambtenaar der provincie werd daarop aangekondigd. De hoge bezoeker werd toegesproken door de heer Mallekote, die een korte uiteenzetting van de kolfsport gaf. waarop Z.E. verklaarde zeer tot zijn genoegen met de kolfsport kennis gemaakt te heb ben. Tijdens het bezoek werd het spel gedemonstreerd door het corps van Oost- woud met gummi en door K.V.P. (Barsingerhorn) met sajet, waarhij de sajetter D. Blauwboer een daverende ovatie kreeg voor een zeer goede beurt. Hoge series blijven een uitzondering. Zondagavond kon Mik Wis de Schone Twaalven de leiding op Sajet niet ont nemen. Daarna werd er langs de baan druk gefluisterd en laaide het enthou siasme fel op toen Ons Genoegen (N - Scharwoude) de leiding nam met 286 punten. De belangstelling was Maandagmor gen wat geluwd, maar toch altijd nog zeer beduidend toen „Aan is Winst" (Venhuizen) als eerste corps in de baan kwam. SOS (N.Niedorp) liet de sajetballen weer kloppen, maar is er niet in geslaagd De Schone Twaalven (St. Maarten) de leiding op sajet te ontnemen. Maar zolang nog geen drie series zijn geslagen, zijn er geen voor spellingen mogelijk. Wel is het gemid delde over het algemeen laag en zijn de kansen anders gevallen dan men ge dacht had. Zo had niemand verwacht, dat Ons Genoegen de leiding zou kunnen nemen en hebben andere corpsen niet aan de verwachtingen voldaan, zo b.v. Vrien denkring en Op Maat. Speciaal de eer ste serie lag beneden de norm. Opwin ding blijkt een ruineuze invloed te hebben op het puntental, dat geslagen wordt. Bij het corps „Sta Vast" van Boven- karspel, kwam de 80-jarige J. Boon in de baan. Maar hij was de oudste kolver niet, want uit Huize Avondlicht hij Hoorn was de 86-jarige W. Kooyman aangetreden, die 39 punten wist te slaan en daarmee verscheidene jongere krachten beschaamde. In de loop der wedstrijden verrichtten de volgende kolvers prestaties die bo ven het gemiddelde uitkwamen: C. Vis ser (50), G. Keuken (51), Jb. Burgman (51), S. J. Dekekr (50), mr. H. de Boer (50). Dikwijls worden fraaie slagen gede monstreerd, terwijl de serie dan ten slotte verknoeid wordt door een poedel. Maar het spel is meer gebaat bij een „eerlijke" baan, dan bij wat handigheid, die geen ander effect sorteert dan een v/eliswaar hoog cijfer, dat echter het kunnen van de betrokken kolver niet juist aantoont. DE BESTUURSVERGADERING. Maandagmiddag opende de heer Mal lekote de algemene vergadering van de Ned. Kolfbond in de door het ge meentebestuur beschikbaar gestelde raadszaal. De heer Ridder, algemeen secretaris, was door ziekte afwezig en werd vervangen door de heer Prijs. De belangstelling voor deze vergadering was zeer goed. Uit enige aanmerkingen op de notu len, werd door de heer P. Molenaar een voorstel om enige wijzigingen aan te brengen in de beschikbaar te stellen prijzen geformuleerd, wèt werd aange nomen. Het bestuursvoorstel om, als de stand der kas zulks nodig maakt, 'n inschrijf geld van de deelnemers aan de natio nale wedstrijden te heffen, werd zonder meer aanvaard. Nadat de penningmeester verslag had uitgebracht, werd besloten dat het vol gende jaar de grote wedstrijden te Koog aan de Zaan zullen worden ge houden. Bij de rondvraag kwamen, behou dens interne en technische kwesties, ook de organisatie der wedstrijden en het classificatie-probleem ter sprake. Ten aanzien van het eerste, besloot men niets te wijzigen en de tweede kwestie werd ook deze maal niet op gelost. DE OFFICIëLE ONTVANGST Maandagmiddag werd om 5 uur het Hoofdbestuur officieel door het ge meentebestuur ten raadhuize ontvan gen. Hierbij werd door burgemeester Schelhaas de wens uitgesproken, dat de vriendschappelijke geest onder de kolvers wat meer in de wereld zou mogen worden gevonden. Spr. had voor enkele maanden kennis gemaakt met de sociëteit en al was het er ru moerig, de onderlinge vriendschap had een zeer gunstige indruk op hem ge maakt. De heer Mallekote dankte voor de ondervonden medewerking en ver klaarde, dat de vriendschap onder de kolfbroeders van meer belang is dan een hoge serie. Bij deze gelegenheid voerde voorts de heer Deutekom nog het woord. De LTB afdeling Langedijk, hield de zer dagen een ledenvergadering in zaal De Burg. Na de gebruikelijke opening gaf de voorzitter een kort resumé van de voornaamste gebeurtenissen. Spr. wees hierbij op de gunstige invloed, die door het contract met Duitsland wordt uitgeoefend. De heffing op de aard appelen zal waarschijnlijk geheel te rugbetaald kunnen worden, eveneens de heffing op de witte kool. De be spreking van enige door het Centraal Bureau genomen maatregelen, ontlokte de heer Weel de opmerking, dat de tuinders tijdens de crisisjaren met han den en voeten gebonden waren aan de regeringsmaatregelen Bij een te grote aanvoer is het dan ook aanbevelens waardig het surplus uit de markt te nemen. Van het gemeentebestuur van Lange dijk was een schrijven binnengekomen om advies terzake van een uitbreiding der politieverordening. Er bestaat reeds een artikel, regelende de bescherming der aardappelteelt, 't Gemeentebestuur beschouwt het echter van belang nog verderstrekkende maatregelen te ne men en het gebruik van ongekeurd pootgoed te verbieden. Een binnengeko men circulaire van de NMB bracht het verbod om Succeswitte aan te voeren, ter tafel en legde voorts nadruk op de wenselijkheid de aanvoer van witte kool te verdelen. Een uitnodiging om deel te nemen aan de Oogstdankdag, welke op 15 September te Heiloo zal worden gehouden, werd gunstig ont vangen. De afd. zal hieraan deelnemen en een mand met groenten zal de sym bolische offergdve zijn. De discussies. De heer Van Diepen bleek voorstan der te zijn van de gedachte, de heffing procentsgewijze op te leggen en niet per 100 kg. De heer Groen sneed de kwestie aan in hoeverre de regering in 't fonds zou kunnen worden betrokken, maar dit werd als buiten de agenda gaande, geschorst. De destijds verstrekte regeringsere- dieten gaven aanleiding tot veel re- en dupliek. Zo verklaarde de heer v. Die pen, dat hij de betalingsplicht voor ve len te zwaar vond en graag zou z'ien, dat er door de credieten een streep werd gehaald. De heer Weel verklaar de, dat deze kwestie ook in B. en W. is besproken. Degenen, die in staat zijn hun verplichtingen na te komen, zullen zich hieraan niet kunnen onttrekken en zelfs zullen er vóór November aanma ningen tot betaling uitgaan. De heer Van Kleef bracht een ander moeilijk punt in discussie: de voorlich ting door het orgaan van de L.T.B. op gebied van de grove tuinbouw. Hij wilde, dat men bij de redactie zou aan dringen op meerdere publicaties. De rondvraag De rondvraag was een bonte staal kaart van velerlei kwesties en proble men. Zo. las de heer Weel een circulaire betreffende de aaltjesziekte, de z.g. aardappelmoeheid, voor. De heer De Jong vroeg of het plomberen der poot- aardappelen in het vervolg voor reke ning der tuinders zal komen. De secre taris wist hiervan nog niets, maar de heer Sneekes verklaarde, dat in Fries land deze regeling al bestaat. Voorts kwam de klacht over het te water werpen van afval weer eens ter tafel, waarop de voorzitter antwoordde, dat het verboden is, maar dat er prac- tisch niets aan te doen is. De heer Koopman wees nog op het gevaar dat er in schuilt om de bestrijding der aal tjesziekte aan de tuinders zelf over te laten. Voorzitter erkende, dat hieraan inderdaad bedenkelijke kanten zitten, maar dat het tot dusver goed was ge gaan. Onder de genodigden en andere a'anwezigen heerste volle aandacht toen de Commissaris der Koningin het lint doorknipte en daarmee de opening van het nieuwe Bloembollengebouw officiëel had verricht. De Commissaris bracht zijn officiëel vierjaarlijks bezoek aan de gemeente Langedijk en had gaarne gehoor gege ven aan het verzoek de officiële ope ning te verrichten. In de bestuursvergadering der L. G. C. werd door de heer de Boer aan de Commissaris dank gezegd voor het geen hij en de provinciale instellingen voor de tuinbouw gedaan hebben. O a. door de stichting van proefbedrijven en in moeilijke tijden door daadwer kelijke steun. ALS PLATTELANDER. Als plattelander heeft Z. E. Baron de Vos van Steenwijk steeds veel be langstelling gehad voor het platteland en de agrarische bedrijven. Speciaal hebben de Noordhollandse tuinders zijn belangstelling gewekt door de vasthoudendheid en energie waarmee zij het kleinbedrijf groot hebben ge maakt. Voorts was spr. bij de bestudering der tuinbouwgeschiedenis duidelijk ge worden. dat de tuinbouw zeer wissel vallig is en dat vakmanschap alleen niet voldoende is om tot goede bedrijfs resultaten te komen. Dat men het risico tracht te verklei nen door het teeltprogramma zo veel mogelijk te variëren, juichte spr. toe. Hem was gebleken, dat het herstel in Nederland zeer vlug gaat en betere vorderingen maakt dan in Noorwegen en elders. DE BETEKENIS DER KLEINEN Veel wordt er gesproken over het feit. dat Nederland een te kleine macht vormt om zich te doen gelden in de wereld. Dat is echter niet geheel en al juist. Een hechte eensgezindheid kan Nederland groot maken en als voorbeeld van die eensgezindheid wees spr. op de coöperatieve veilingsvereni gingen. Voorts vestigde spr. nog even de aandacht op de kwestie der herverka velingen van het Geestmerambacht, dat de volle aandacht van het provin ciale bestuur heeft. Nadat het gezelschap zich naar het Bloembollengebouw had begeven, knip te de Commissaris het lint door. Hier na werd in Hotel de Boer de lunch gebruikt. Marktoverzicht Langedijk De oude toestand is hersteld. Duits land is weer als afnemer aan de markt en voorkomt dat er voor vele producten 'geen voldoende afzet te vinden is. Het surplus kan tegen rede lijke prijzen afgevoerd worden en daarmee is voor het grootste probleem in de tuinbouw een dragelijke oplos sing gevonden. De aardappel-aanvoer loopt terug. De prijzen zijn niet bijzonder en eer der te laag dan voldoende. Aanvanke lijk ging het met de rode kool wat be ter, maar aan het eind van de week werd het weer fout. De oorzaak was het warme weer, waardoor de 'belang stelling voor dit product vrijwel tot nihil terugliep. De rode kool deelde deze gang van zaken met alle koolsoorten en alleen Duitsland voor kwam, dat de tuinders niet naar de mestvaalt moesten gaan met hun pro ducten. De witte kool werd voor een groot deel door de fabrieken opgenomen; wat overbleef ging over de grens. De uien kelderden dermate, dat een minimum-prijs werd ingesteld. Men hoopt echter op een grotere vraag uit het buitenland. De slabonen vonden een welige markt nu ook de fabrieken zich melden. Tenslotte waren de bie ten iets meer gewild. MINIMUMPRIJS VOOR UIEN De uienpi-jjs is de afgelopen dagen zo snel gezakt, dat met ingang van Maan dag 13 September de minimumprijs is vastgesteld op 5.— per 100 kg. BALLONNETJE GEVONDEN IN DENEMARKEN Van de tijdens de feestweek opge laten ballonnetjes zijn betrekkelijk nog maar weinig berichten binnenge komen. De grootste afstand tot heden werd afgelegd door het ballonnetje \an T. Pater. Het werd n.l. in Dene marken gevonden te Tillitse. Waar schijnlijk zal hiermee wel het record gevestigd zijn. Uitslagen Schaakmat De eerste ronde van de wintercom petitie is weer achter de rug. De oude getrouwen hebben zich achter 't „slag veld in blokjès" geplaatst en de eerste ontmoeting niet als een sinecure be schouwd. De uitslagen luidden: le klas: P. Se- meins verloor door een blunder een gewonnen partij van C. Langedijk; KeppelH. Bouwens uitgesteld; J. C. KrijgsmanBierman werd afgebroken in een voor wit betere stand. D. Konija A. Slink afgebroken. De kampioen van de vorige competitie, W. Kaan. boekte zijn eerste overwinning en wel op C. J. Krijgsman. 2e klas: W. P. Groot begon goed, hij won van J. Bouwens; J. KlinkertJ. Leegwater werd afgebroken; D. Koorn kreeg een nul te incasseren van J. J. Kroon, evenals G. Goudsblom van C. J. Glas. 3e klas: P. Glas verloor van N. Kaan. MoeyesMeinema werd uitgesteld en C. H. Koolaard verloor zijn partij tegen J. Ootjes. G. v. Loenen en J. Kamper waren menselijk en deelden de punten. P. KloosterboerC. Goemans afgebro ken. 4e klas: P. WagenaarB. Slink 10; J. G. GlasJn. Wagenaar 01; J. de Jager—S. Witsmeer 10; H. Witsmeer Jb. Wagenaar uitgesteld; G. Toren Jn. Stoop 10. Vergadering L.T.B. In café Grasboer werd Vrijdagavond door de afdeling LTB De RijpGraft vergaderd tot middernacht. Na zijn openingswoord werd door de voorzitter, de heer G. J. Visser, mede gedeeld, dat op 15 September 'n bede vaart zal worden gehouden naar Hei loo, speciaal voor LTB-ers. Door de fam. S. Visser was ge vraagd, een verhoging van 2 cent per collo te ontvangen, voor vergoeding vervoer producten naar de veiling. De vergadering was van mening, dat hier voor geen enkele aanleiding bestond, daar- de omstandigheden, sinds de in het voorjaar gesloten overeenkomst, niet waren gewijzigd. Op verzoek van de Bond van Ge meenteraadsleden werd besloten, een bedrag van f 25 uit te trekken, als bij drage in de kosten van te organiseren studie-avonden. Het zieke medelid, de heer C. Nib- bering, zal, zoals gebruikelijk, door de leden worden geholpen, volgens de re geling „Helpt Elkander". Een groot deel van de avond werd volgepraat over de afzet poot- en con sumptie-aardappelen. Uiteindelijk werd besloten een en ander te organiseren als verleden jaar. Als bemiddelaar werd wederom aangesteld de heer G. J. Visser te De Rijp. Begin October zal waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de afzet van drielingen. Tijdens de rondvraag werd verzocht, te bevoegder plaatse aan te dringen op een spoedige afwerking van het uitdiepen van de doorvaart bij de Til- brug. POSTDUIVEN-NIEUWS Zag het er verleden week naar uit, dat de heer P Riteco, kampioen-generaal zou worden, deze week bleek, dat er ernstige ccncurenten achter zijn hielen zitten Hier volgen de uitslagen van de vanuit Vilvoorde gevlogen wedstrijd, een afstand van' 184 km: M Middelkoop 1, 4, 7; J F Riteco 2, 6: J Wit 3, 5, 8, 9: p Keetman 10 Bij de twee laatste vluchten, waarvan de volgende week Mons. 242 km, op het programma staat, zal dé heer P Riteco moeten betvijzen wat zijn vogeis waard zijn Burgerlijke Stand Geboren Marian, dochter van D Koster en M Schipper Willem, zoon van J Bierens en P Olij Overleden: Cornells Bruin, 20 jaar, zcon van L Bruin en T Veenie „DE GOD DER SCHEPPING" In Sint Pancras en omliggende ge meenten zal in de komende week een mooie film vertoond worden, welke een ieder zal boeien. Hieronder volgt een kort programma: 20 Sept. Heerhugowaard, 21 Sept. St. Pancras, 22 Sept. Nrd.-Scharwoude; 23 Sept. Broek op Langendijk, 24 Sept. Winkel en 25 Sept. Nieuwe Niedorp. In St. Pancras zullen vermoedelijk twee voorstellingen gegeven worden. Het is een moderne film, die een kijkje geeft in de sterrenhemel, wol ken, lucht, plantengroei en het dieren leven. De film zal begeleid worden met passende muziek, welke geen hin der zal veroorzaken voor de in het Nederlands gesproken tekst. Wat in de natuur slechts door een sterrenkij ker of microscoop zichtbaar is. ziet men op deze film met het blote oog. De film voert de toeschouwers naai de grootste telescopen ter wereld in Ca- lifornië. Het geheel geeft een kijkje in God's wonderlijke schepping. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een portemonnaie, in houdende enig wisselgeld: koperen broche met hartje en sleuteltje; groenachtige sjaal: 2 huissleutels en een klein sleu teltje Tevens zijn nog steeds een heren- handschoen en een riem aanwezig Verloren: armbandhorloge) merk „Tissot" mei lederen bandje Inlichtingen te bekomen ten gemeente- huize Burgerlijke Stand Geboren: Johanna E, dochter van J Kluft en C R Dubois, Kerkelaan 26 Johanna C Th, dochter van M L Mar- quering en A E Heijne, Emmaplein 2 Cornelia A St dochter van J Deen én G J van Scherpenzeel, Loudelsweg 101 Ondertrouwd: Cornelis L Koster, Paul Krugerstraat 8 te Alkmaar, en Ag nes A C Klinkenberg, Zeeweg 9 te Bergen Overleden: Cornelis Stroomer, 73 jaar, echtgenoot van M Bruijn, wonende te Bridgeport USA Hengelwedstrijd „De Dobber'' De vijfde wedstrijd van „De Dobber" werd j.l. Zondag gehouden in de ring vaart langs de polder Koetenburg. Twintig leden namen aan de wedstrijd deel en wisten slechts een vangst te behalen van 122 stuks. L. Meinema nam de grootste baars (19 cm.) voor zijn rekening en kwam zo in het bezit van de le prijs. De verdere uitslag was als volgt: P. de Vries, 2e pr. 36 p.; H. Hooyberg, 3e pr. 29 p.; W. Kistemaker 4c- pr. 25 p.; R. Smit, 5e pr. 21 p.; J. Rijs, 6e pr. 20 p.; W. Govers, 7e pr. 20 p.: J. Rijkeboer, 8e pr. 19 p. en troost prijs T. Rijkeboer. In de clubcompeti tie weet H. Hooyberg nog steeds de leiding te behouden met 79 stuks, ge volgd door P. de Vries en W. Kiste maker, resp. met 76 en 65 stuks. PACHT SCHAGERSLUIS De heer C. de Boer alhier is weder om voor een jaar pachter geworden van de Schagersluis, eigendom van de Banne en Polder Schagen, (Ongecorrigeerd) In de Sportkroniek van hedenmor gen troffen wij het programma van landenwedstrijden voor het seizoen 1948-1948 aan. Het is een hele was lijst, waarvan het Olympisch Voet- baltournooi vermoedelijk wel de oor zaak zal zijn, belust als meerdere elftallen zijn op revanche. 1948 26 September: DenemarkenEnge land; 2 October: België—Zwitserland (Brussel). 9 October: IerlandEnge land. 17 October: Frankrijk—België. 24 October: LuxemburgZuid-Neder land. 30 October: Denemarken B— Noord-Nederland. 31 October: Ne derlandBelgië. 10 November: Enge landWales. 21 November: België— Nederland. 1 December: Engeland— Zwitserland. 26 December: Spanje— België. 1949 22 Januari: EngelandWales (Amateurs). 5 Februari: Engeland— Noord-Ierland (Amateurs). 9 Maart: Noord-IerlandWales. 12 Maart: WalesEngeland Amateurs). '13 Maart: NederlandBelgië. 31 Maart: BelgiëNederland. 6 April: Ierland— België. 9 April: EngelandSchot land. 23 April: NederlandFrank rijk. 24 April: Frankrijk BNeder land B. 24 April: IerlandBelgië. 15 Mei: ZwedenEngeland. 18 Mei: NoorwegenEngeland. 22 Mei: FrankrijkEngeland. 23 Mei: Bel giëWales (Brussel. Begin Juni: ZwedenNederland, FinlandNeder land en Oost NederlandOost-Frank rijk. „Over honderd jaar zullen ongeveer 100.000,000 Amerikanen, die in betrek kelijke luxe leven door een dalend geboortecijfer en een groot aantal personen over de middelbare leeftijd wellicht een gemakkelijke prooi zijn voor de rest van de wereld". Dit is de mening van dr. O. E. Baker, hoogleraar in de Aardrijkskunde aan de universi teit van Maryland. Professor Baker raadt de Amerikanen aan, het verder dalen van het geboortecijfer tegen te gaan, en voorspelt, dat de technische vooruitgang waarschijnlijk de voedsel productie met 75 procent zal doen toe nemen in de volgende honderd jaar. Kardinaal de Jong naar Ameland Kardinaal de Jong is gisteravond naar Ameland gereisd om tegenwoor dig te zijn bij de grote feestelijkheden die Nes (de geboorteplaats van Z Em) en Buren houden ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum. Vele hoge geestelijke en bijna alle priesters die een deel van hun arbeid op Ameland verrichtten zijn daarvoor naar het eiland gekomen. Geridderd Ir. J. M. Langebaerd, reserve-kapi tein der Genie van het KNIL, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De heer Langebaerd vertoeft op het ogenblik met verlof in zijn oude woonplaats Heiloo en zal binnenkort weer naar Indië vertrekken. Burgerlijke Stand Geboren Henk Ernst, zoon van A A Richmond en S P Mojet Maria C, dochter van J C Mol en M C Kuijper Leendert, zoon van L van den Berg en A Hoogeveen Eleonora E, dochter van C Zwart en E van Dijk Ondertrouwd: Johannes C Mul ler en Aaltje de Graaf Johannes Malie paard (te Haarlemmermeer) en Geertje Dantuma Clemens Dekker (te Bergen) en Sophia M Zentveld Getrouwd: Johannes van Ooi en Isabella M Hergaarden Jacobus Kleef en Louise J J Helmer pverleden: Enno Timmer, 68 jaar, gehuwd met J Hofman DAT WAS JAMMER! Toen Zaterdagmiddag de familie Oudhof uit de Euwislaan met een vlie ger van 5.25 mtr hoogte en 3,75 mtr breed arriveerde op de Bergeonstraat, was er in enkele minuten een grote schare belangstellenden aanwezig, waarbij de jeugd natuurlijk sterk ver tegenwoordigd was. Er was echter te weinig wind en toen de wind kwam opzetten, begon het tevens te regenen, zodat de aantrekkelijkheid met en kele proefnemingen mislukte. De jeugd vertrok^., drijfnat, evenals de vlieger R.K. ESPERANTO-CLUB WORDT OPGERICHT Smds enkele jaren werkten de es- perantoverenigingen gezamelijk aan de uitbouw van deze taal. Binnenkort zullen zij ieder weer afzonderlijk op treden en zal er dus een R.K. Espe- rantoclub worden opgericht. Inlich tingen geeft gaarne de heer Jac. Was senaar, Zevenhuizerlaan, alhier. LEDENVERGADERING K.A.B. Vrijdagavond a.s. wordt in het Bru- nogebouw een ledenvergadering ge houden van de Katholieke, Arbeiders beweging afdeling Heiloo! Districts bestuurder Van Jaarsveld uit Alk maar zal propaganda maken voor de prachtige instellingen die de Katho lieke Arbeidersbeweging bezit. Het winterprogramma zal besproken wor den, terwijl verder nog meerdere ac tuele agenda-punten onder de aan dacht komen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5