Tante Sak AGENDA Jubileumfeesten te Stompetoren Stuifzeeë Stad en Omgevmg- EEN MOEILIJKE KOEIEN-PUZZLE Verdachte: „We moeten niet op de zaak vooruit lopen" P. ,J. Preyer overleden Burgerlijke Stand DE GROOTSTE KEUS -DE LAAGSTE PR'JS Oecumenisch jeugdappèl D.D.D. verslaat Helder met 164 Klein Artis weer in Alkmaar P.R.A. gaat verhuizen Wittebrood gaat 35 cent kosten Een bezoek, dat niet doorging IJmuiden. Visserij-besommingen Heiloo. Met het Instituut op reis De Eerwaarde Zusters 25 jaar te Heiloo Viermogendhedenconferentie mislukt Alles Schermerhorn Purmerender Markt Marktberichten Langedyk. Burgerlijke Stand JMgezoaden Inderdaad mal GLIM SCHOENCi JfoteA Ivm. t grijpt in De Meervoudige Kamer, onder pre sidium van Mr. v. Regteren Altena, kwam Dinsdag in het Gerechtsge bouw te Alkmaar bijeen. Een lange rij strafzaken moest worden afgehan deld en de gehele dag stonden dan ook verdachten van diverse pluimage op het matje. De meesten bescheiden en onder de indruk van de zwart ge rokte en wit gebefte heren achter de groene tafel. Er waren er echter ook, die met veel bravour hun zaak ver dedigden en allerminst onder de indruk waren en een houding aannamen van „wie doet me wat". TWEE HANDEN OP EEN BUIK. Zo iemand was de rasechte Amster dammer Simon B. De officier van Justitie had hem diefstal van twee koeien uit de Beemster ten laste ge legd, maar volgens verdachte was het niet anders dan een zwarte trans actie, die, uitgezonderd dan het zwarte, een heel gewone zaak was. Het verhoor van Simon leverde niet veel op en de president erkende dan ook, dat de zaak hem niet duide lijk was. „Ik ken het U zo duidelijk maken, als U wilt, meneer de edelachtbare", beloofde de man op het matje. Zijn explicatie werd echter al spoedig door enkele vragen van de president onder broken, waarop verdachte bezwerend zijn handen omhoog stak en zei: „We moeten bij de zaak blijven en er niet op vooruit lopen". De getuigenverklaringen in deze zaak waren zeer uitvoerig, zeer tegenstrijdig en vaak niet zo duidelijk als de verklaringen van verdachte. Vergeef ons daarom waarde lezer, dat wij geen duidelijk verslag van deze verklaringen aan U kunnen voorzet ten. De laatste getuige beweerde, dat B. in samenwerking met een kennis twee koelen hadden weggehaald, waarover wel was gesproken, maar waarvan de koop niet tot stand was gekomen. Naveel vieren en vijven had B. tenslotte wel betaald. B. be weerde met de gehele affaire niets uitstaande te hebben en de vriend van B. zei, de koeien in opdracht van B. te hebben weggehaald. De verkoper, in ieder geval de man waarmee over bedoelde koeien was gesproken, gaf als zijn mening te kennen, dat zulle, B. en zijn vriend, liier stonden als twee handen op één buik. Mr. Meischke vond, dat ver dachte één jaar gevangenisstraf toe kwam en de verdediger pleitte voor vrijspraak. De heren rechters hebben 14 dagen de tijd om uit deze koeienpuzzle te geraken en wij zijn benieuwd naar de uitspraak. LAAG EN ABNORMAAL LAAG. De Alkmaarse postzegelhandelaar Jacob Peeter T. dacht in Mei van dit jaar een koopje te hebben. Een vrouw was zijn winkel binnengekomen en bood een verzameling postzegels te koop aan. Na enig loven en bieden nam hij de verzameling voor 65 over. De verzameling bleek echter van diefstal afkomstig te zijn en daar T. een en ander in zijn etalage had geëtaleerd, lekte de zaak uit. Aan T. werd nu heling subsidiair schuldheling ten laste gelegd. De man verdedigde zich door te zeggen, dat hij te goeder trouw de koop had gesloten. R.: Was de koopsom niet belache lijk laag?" V.: Wel laag, maar niet belachelijk laag." Het verschil tussen „wel laag" en belachelijk laag" is nogal rekbaar en zeker bq verdachte. Meerdere getui- gen-deskundigen verklaarden, dat de inkoopwaarde van de verzameling tussen de 400 en 500 lag. Mr. Meischke meende, dat het subsi diair ten laste gelegde was bewezeD en eiste 300 of 40 dagen. De verdediger, Mr. v. Hilten, be toogde, dat de lage prijs, die ver dachte had betaald, niet bewees, dat verdachte had kunnen weten, dat er een luchtje aan de verzameling zat. „Mijn cliënt", zo zei Mr. v. Hilten, „staat er voor bekend, dat hij zeer laag probeert in te kopen en zo duur mo gelijk tracht te verkopen". Bovendien zou verdachte nog geïnformeerd heb ben naar de herkomst en het feit dat een deel van de verzameling in de etalage van T. had gelegen, bewees wel zijn goede trouw. x Uitspraak over 14 dagen. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). WOENSDAG. Harmonie-Theater, 2.30 u. matinee en 8 uur: Monsieur Verdoux, 18 jaar; Vic toria-Theater, 2.30 u. matinee en 8 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 uur matinee en 8 uur: Achter de wol ken14 jaar (geprolongeerd). Sted. Muziektuin, 8 uur: Concert door Soli Deo Gloria. Bovenzaal Centraal, 8 uur: bijeenkomst Vereniging van Spiritisten Harmonia. DONDERDAG. Harmonie-Theater, 2 uur: Inhuldigings film; 8 uur: Monsieur Verdoux, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken14 jaar (geprolongeerd). Waagplein, 8 uur: Openluchtfilm voorstelling. Op 72-jarige leeftijd is onverwacht overleden de heer P. J. Preyer, een Alkmaarse middenstander, die ook in het openbare leven een bekende en gaarne geziene figuur was. De heer Preyer die een oude en be kende wijnhandel op de Voordam be zat was jarenlang penningmeester van de afdeling Alkmaar van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Hij maak te destijds deel uit van het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Liberale Unie en was steeds een voor vechter van de liberale beginselen. Geboren: Maria T, dochter van L A van Koolwijk en T C M de Vet Har ry, zoon van A Huitema en S Algra Catharlna M L, dochter van C Meijer en J W Sibeijn Gehuwd: Adriaan C Poll en Johanna L Levert Nicolaas C Zijp en Wilhelmina F van de Burgt Overleden: Margaretha L G Wa terreus, 63 jaar, weduwe van E J M Slin- kert Cornells Louwe, 68 jaar Dirk Visser, 85 jaar, weduwnaar van E Schulj- temaker T.B.C.-COLLECTE OP VRIJDAG 17 SEPTEMBER A.S. Evenals vorig jaar houdt de Spoorwegtuberculosevereniging op 17 September de herdenkingsdag van het begin der Spoorwegstaking in 1D44 haar jaarlijkse collecte. De vereniging, die zich ten doel stelt de bestrijding van de tuberculose onder het personeel der Nederlandse Spoor wegen en de gezinsleden daarvan, zal die dag op de stations een speldje te koop aanbieden aan de reizigers en het personeel der N.S. Wij hopen, dat velen zullen tonen, dat zij belangstelling hebben voor de N.S. en zijn personeel en daarom graag hun steun zullen geven aan de t.b.c.-lijders in deze gezinnen. Het adres der Vereniging Is Malie singel 38 te Utrecht. Het gironum mer Is 109035. EXPERIMENTEN AVOND LESTIKOFF Op Maandag 20 Sept. zal in het Gulden Vlies de befaamde Lestikoff optreden met een keur van geheim zinnige experimenten, op het gebied van magnetisme, telephatie, cata- lepsie en suggestie Lestikoff, die op 10 Mei 1948 ex perimenteerde voor de Society for Psychical Research te 's-Gravenhage onder de strengste controle van dok toren en psychiaters, waar geconsta teerd werd, dat hij zonder bedrog werkt, is momenteel een van de meest bekende experimentators. Deze avond met Lestikoff belooft voor de bezoekers een zeer bijzondere te worden. DE OPTIMISTEN WINNEN VAN EXCELSIOR. Twee der Alkmaarse biljartclubs hebben Maandag- en Dinsdagavond 'n clubwedstrijd tegen elkaar gespeeld, waaraan van beide zijden 19 spelers deelname. De strijd is zeer spannend geweest, maar ten slotte welverdiend door „De Optimisten" met 4036 p. gewonnen. Van de beide partijen G. WesselsJ. Feeke wist elk er één te winnen. De Oecumenische Jeugdraad ver zoekt ons om opname van 't volgende: Wederom roepen de samenwerkende kerken (de Ned. Hervormde Kerk, de Doopsgez. Kerk, de Remonstrantse Kerk en de Evang. Lutherse Kerk) de jeugd van Alkmaar op naar het Jeugd appèl. Zij doen dit in het besef, dat de Kerk iets tot de jeugd heeft te zeggen. Ja, tot de jeugd. Het is een ernstig misverstand, wanneer beweerd wordt, dat wanneer men ouder wordt en de dood in zicht komt, de kerk eerst wat te zeggen krijgt. Zo zou het kerke- werk worden tot een soort van Rode Kruis, achter het leger opmarcherend om de uitgevallenen op te rapen en te verzorgen. En de kerk weet getuige cok de uitspraken van de Wereldraad der Kerken te Amsterdam), dat zij zich niet naar dit terrein alleen mag laten terugdringen. Zij wil mee in de voorhoede staan. En daarom roept 'zij de jeugd. De jeugd, die in dit moei lijke leven en in deze vaak uitzichtloos schijnende tijd voort moet. De jeugd, die wel vaak geplaagd wordt door de vraag: Is er een toekomst voor ons? Laten we ons niet verkijken op al de wilde uitgelatenheid van de jonge mensen. Wij weten, dat onder al die uitgelatenheid heel dikwijls de af grond ligt van de bange vraag: Waar voor is alles? Wat doe ik hier op de wereld? Is er een toekomst? Alkmaarse jonge mensen! De Grote Kerk heeft Zaterdag- en Zondagavond om 7 uur haar deuren wijd open voor jullie allemaal. Op beide avonden spreken er drie personen tot jullie, twee predikanten en een niet-predi- kant. Beide avonden zal de samen komst om kwart over acht geëindigd zijn. Ouders en ouderen zullen op bei de avonden ook van harte welkom zijn. En opdat niet alleen maar tót jon geren gesproken zal worden, zal op Donderdag 16 September om half acht een discussie-avond worden gehouden, waar kerkelijke en .buitenkerkelijke jongeren worden verwacht, die met elkaar zullen spreken over .Geloofs- en Levenshouding". Drie tien-minuten- toespraken zullen worden gehouden door drie jonge mensen, kerkelijke en buiten-kerkelijke. Daarna volgt de discussie. Deze samenkomst is alleen toegankelijk voor jonge mensen van ongeveer 16 tot 30 jaar. En die mogen elkaar in alle vriendschap daar met hun woord te lijf gaan. Wie weet of we ook hier niet uit de botsing der meningen een lichtstraal van de waar heid zien. Namens de Oecumenische Jeugdraad, Ds. J. DIKBOOM, voorzitter. H. GROENEVELD, secretaris. In de hoofdklasse van de Neder landse Dambond speelde dezer dagen D.D.D. haar eerste competitiewedstrijd tegen de Helderse Damclub, welke als gastheer optrad. De wedstrijd werd een groot succes voor de Alkmaarse dammers. Hoewel erkend moet worden dat de uitslag wat geflatteerd is, mag DDD op een goed gespeelde wedstrijd terugzien. Toepoel en Jorna, die als reserves wa ren opgesteld voor Kruider en De Bree, wisten hun partijen te winnen. Eerst genoemde opende zelfs de score en zijn tegenstander kon reeds na l'/s uur op geven. Hierna zorgden Hemels en Ra- venstijn voor een 60 voorsprong. Een remise van Woonijk volgde en Smole- naars bracht met een goede overwin ning de stand op 91. Schuit, Oud en Mooyboer speelden daarna remise. Jor na won tenslotte op de van hem be kende rustige wijze, waarna Verver voor een 164 uitslag zorgde. De gedetailleerde uitslag luidt: HDC DDD C. LeibbrandL. Ravensteyn 02 A. JoséJn. Schuit 11 J. StollN. Oud 1—1 D. DisselC. P. Mooyboer 11 W. WiereM. Hemels 02 P. v. VeenL. Verver 02 J. W. BezemerH. J. Toepoel 02 A. BreemerJ. Jorna 02 A. OttervangerG. Woonijk 11 J. v. d. MeulenP. J. Smolenaars 02 4—16 Zondag 26 Sept. speelt DDD haar tweede uitwedstrijd tegen Gezellig Sa menzijn uit Amsterdam. Een zware te genstander. Dus opgepast' Voor het eerst sinds 1940 bezoekt de heer Duitz met zijn reizend tentoon stellingsschip weer Alkmaar. Zij, die deze expositie eerder zagen weten wat hier wordt geboden. Ruim 2000 stuks dood en levend materiaal vinden wij hier tezamen. Er is voor elck wat wils. Chineese vechtvissen, slangen, apen, „vissen die verdrinken kunnen" en prae-historische voorwer pen als urneh, duizend jaar oude schaatsen en oude en nieuwe munt soorten wisselen elkaar in bonte mengeling af. De heer Duitz, die al 13 jaar met zijn verzameling van plaats tot plaats trekt, heeft kosten noch moeite ge spaard om iets bij elkaar te brengen, dat waard is door ieder gezien te wor den. Wij kunnen jong en oud opwek ken vóór 27 September deze interes sante collectie in het schip op de Oudegracht te gaan bezichtigen: Het ingang van 1 October is de Afdeling Politieke Recherche niet meer gevestigd in „Huize Voorhout", Kennemerstraatweg, doch aan het Bureau van Politie, Kerkplein te Alk maar. De telefoonnummers 2531, 2243 en 3047 zijn dan vervallen. Genoemde afdeling is telefonisch te bereiken onder no. 2444 en no. 2445, kengetal K 2200. BENOEMING Onze stadgenoot Jan v. d. Peet is benoemd tot dirigent van het in Den Helder opgerichte symphonie orkest onderafd. Toonkunst. Daarnaast ont ving hij de benoeming als 2e dirigent en clarinetinstructeur van het Amster dams Postharmonie-orkest. Gisteravond werd hier ter stede een vergadering gehouden van bakkers patroons waarop werd besloten, de prijs van luxe-wittebrood te verhogen van 27 cent per brood van 800 gram tot 35 cents. Deze verhoging van de brood prijs is noodzakelijk geworden door het verhogen van de prijs van het te ge bruiken bloem. Op 9 September brachten de dag bladen een bericht over de nieuwe, prijs en samenstelling van het witte brood. De Federatie van Broodbakkers bedrijven in Alkmaar en omstreken te kent bij dit bericht nog het volgende aan: Uit genoemd bericht zou kunnen worden geconcludeerd, dat nu, zij het in beperkte mate, brood van zuiver wit bloem, dus van zuiver witte kleur, verkrijgbaar kan worden gesteld. Weliswaar zal het brood, gebakken van de thans ter beschikking te stellen bloem, witter zijn, dan het tot nu toe geleverde volksbrood, doch geenszins de kleur hebben van het brood van vóór de oorlog. De uitmaling van de patentbloem zal immers 80 bedra gen; dit was vóór de oorlog 65 a 66 De geïmporteerde patentbloem zal hier aan weinig kunnen verbeteren; ook de kleur hiervan is nog niet zuiver wit, De bakkerij zal vóór 18 September nagenoeg geen wittebrood kunnen le veren, vóór die datum zal geen bevoor rading plaats vinden. Deze bevoorra ding zal uiteraard ook niet van die aard zijn, dat dan onbeperkt kan wor den geleverd. Dezelfde moeilijkheden doen zich ook voor in verband met het afschaffen van de keuzebon, waarop tot nu toe gebak e.d. werd geleverd. De bevoor rading met suiker, vet e.d. zal, naar zich laat aanzien, nog enige tijd op zich laten wachten. Ook hier zal dus met vertraging re kening moeten worden gehouden. FLUFFY NEEMT NOG EENMAAL DE LEIDING. Vrijdag 24 Sept. wordt in 't Gulden Vlies nogmaals het buitengewoon amu sante stuk Fluffy neemt de leiding door het Cor Ruys Ensemble opge voerd. De eerste maal oogstte dit stuk in Alkmaar met de prachtige creatie van Nel Koppen een overtuigend suc ces. Een bijzonder geslaagd stuk voor iedereen. COLLECTE GEZAMENLIJKE MILITAIRE FONDSEN. De bruto opbrengst van de collecte gehouden ten behoeve van de geza menlijke militaire fondsen op Vrijdag 10 September j.l. heeft f 1.293.94 bedra gen. Vele voorbijgangers zagen vanmor gen reeds in de vroegte vlaggen wap peren van de gebouwen der Ringers- fabrieken aan de Noorderkade. En opvallend daarbij was, dat naast ons rood-wit-blauw ook de Stars and Stri pes aan de vlaggestok prijkte. Bij informatie bleek, dat vandaag 'n grote dag voor de Ringers-fabriek had moeten worden. Een aantal hoogge plaatste Amerikaanse leger-autoritei- ten uit de Amerikaanse zone van Duitsland, had de wens te kennen ge geven, de fabriek te komen bezichti gen. Dit bezoek stond in verband met het feit, dat de firma Ringers grote leveranties doet aan het Amerikaanse bezettingsleger. Op het laatste ogenblik hebben de plannen echter geen doorgang kunnen vinden, daar het gezelschap, dat een bezoek aan de Jaarbeurs had ge bracht, door omstandigheden g»- dwongen, onverwijld naar Duitsland moest terugkeren. De aanvoer bestond gisteren uit 6456 kisten haring, 100 kisten schol, 50 kis ten schar, 50 kisten kabeljauw, 75 kis ten weiting, 10 kisten fijnvis, 40 kisten bot, 20 kisten koolvis, 50 kisten diver sen. Besommingen: IJm. 6, Norma, 19430; 16, Bergen, 14090; RO 15, Antje, 12080; KW 77 1922; 78 7090; IJm. 214 3730; 213 380; 318 160; 343 110; 237 140; 241 260; UK 62 315; 16 158; 161 370; 90 210; 69 210; 7 90; 125 270; 60 1240; 19 100; 99 400; 4 160; 169 45; VD 60 250; 9 535; HA 53 290; EH 20 90. Een trawler besomde 20740. Regelmatig worden door het Insti tuut voor Arbeidersontwikekling, afd. Heiloo, reizen georganiseerd en dat dit op een wijze gebeurt, die volle be vrediging geeft, blijkt wel uit het gro te aantal deelnemers dat regelmatig medegaat. Onder leiding van de heer N. Majolee vertrok men deze keer met pl.m. 60 personen naar Rotterdam. Over Velsen ging het allereerst naar het Wassenaarse Slag, daarna naar park Kievit en verder naar Den Haag. Een bezoek werd gebracht aan het paleis Noordeinde-Voorhout. Vanzelfsprekend werd een kort bezoek gebracht aan het Binnenhof, dat nog in volle feest tooi is. Toen ging het naar Blijdorp, waar onder deskundige voorlichting een rondgang werd gemaakt. Het tro pische aquarium had eveneens de vol le belangstelling. De rondvaart door de IRotterdamse havens was één der prachtigste onderdelen van deze trip. De „Nieuw Amsterdam", die in de Rotterdamse haven aanwezig was, had met andere grote schepen de interes se al spoedig van alle reisgenoten op gewekt. Tevens werden nog enkele grote dokken bezocht. Het toch al aantrekkelijke programma werd nog uitgebreid met een bezoek aan de Maastunnel. Op de terugreis werd een bezoek gebracht aan het vliegveld IJpenburg, waar de moderne lucht' taxi's van v. Diepen met bewondering werden gevolgd. Via Voorschoten ging het toen naar Leiden, waar een goed verzorgd diner zich uitstekend liet smaken. Na een tochtje door de Sleutelstad en bezich tiging van enkele monumentale ge bouwen vertrok men in de beste stem ming naar Heiloo, waar allen met waardering voor bovengenoemd Insti tuut en de leider van dit prachtige uit stapje, afscheid namen. Dezer dagen was het 25 jaar gele den, dat de Eerw. Zusters Francisca nessen in Heiloo arriveerden en het vele werk, verbonden aan het lager onderwijs van de R. K. Meisjesschool aan de Mallevoortsdijk, ter hand na men. Zondag a.s. zal dit feit officiëel herdacht worden, waarmede deze fees ten ter ere van deze zusters zullen worden ingezet. Volgende week zullen de feesten worden voortgezet op de scholen. De R.K. Meisjesschool wordt Maandag en Dinadag werden te Stom petoren de Jubileumfeesten voor de Schermeer gevierd, georganiseerd door de Schermer Gemeenschap, Maandag middag verzamelde zich de school jeugd van de R.K. school te Zuid- Schermer en de leerlingen van de O.L. school te Stompetoren op het terrein bi) de O.L. school. Allereerst werd hier een ballonnenwedstrijd gehouden, 't Was een prachtig moment toen 250 bal lonnen tegelijk de lucht in gingen na gestaard door een vrolijke, zingende schooljeugd. Hierna kwamen alle Schermer kinde ren bijeen in café Zwart waar het poppenspel van Henk Zoutendijk ver toond werd. Met spanning volgde het je.ugdige publiek de avonturen van prins Boudewijn. Tot slot werd de film var Dik Trom afgedraaid. Ondertussen werden op het schoolterrein volksspelen uitgevoerd, waarvan de uitslagen als volgt waren: tonrijden voor dames: le prijs mej, A. Conijn, 2e prijs mej. A. Pronk, 3e prijs mej. Do de Geus; mui lenrace voor dames: le prijs mevr. de GeusGerritsen; 2e prijs mevr. Jon kers; 3e prijs Wies Verweel; wielrennen heren: le prijs C. de Geus, 2e prijs S. Burgsma, 3e prijs K. Bleeker; blaas- slaan heren; le prijs G. Groot, 2e prijs J Pijper, 3e prijs C. Lakeman. „WILLEM DE ZWIJGER', s Avonds was het café van Zwart tot de laatste plaats gevuld om te genieten van het stuk van Paul de Mont „Wil lem de Zwijger" een toneelspel in 8 taferelen. De regie was in handen van Frans 't Hoen uit Hoorn die met de Schermer toneelkrachten bijzondere re sultaten wist te bereiken. In spanning volgde het publiek de tragische levens geschiedenis van onze Vader des Va derlands. Inderdaad heeft de schrijver Paul de Mont een spel geschapen dat de wording van de Nederlandse staat tref fend weergeeft. De décors waren ont worpen door de Baarnse kunstschilder Cuno van de Meenen en voortreffelijk uitgevoerd door de firma Dirkmaat rit Heer-Hugowaard. De verenigde zang koren onder leiding van Gerard Kremer verzorgden de prachtige Valeriusliede- ren, die op platen opgenomen door Cornelissen tussen de bedrijven door ten gehore werden gebracht. Door bur gemeester Posch werd deze kunstzin nige avond geopend met 'n rede waarin hij in het kort de betekenis van het Oranjehuis uiteenzette. Aan het ont roerende slot bracht hij dank aan de regisseur van het spel Frans 't Hoen, waarna hij deze een boekwerk overhan digde met de handtekeningen van comité en spelers. Dinsdag ging het stuk we derom voor een uitverkochte zaal. Voor Woensdagavond zijn nog enkele plaat sen verkrijgbaar. SPORTMIDDAG. Dinsdagmiddag werd een sportmiddag georganiseerd. Er werd een spannende voetbalwedstrijd gehouden tussen I.Ï.V. en Schermer I. welke eindigde in eer 20 overwinning voor de laatste. Hiermee werd de middag geopend. Ver volgens gaven de Schermer ruiters een fraai geslaagde dressuurproef. Dit op treden getuigde van langdurige en serieuse training. Daarna werd een ringstekerij te paard gehouden. Het was een zware kampstrijd. De uitslag was ais volgt: 1. P. Koopmans, Omval, Alk maar; 2. Jb. Kalverboer te Oterleek; 3. H. Wagenaar te Oterleek en 4. Wijbr. Bruijn, Zuidervaart. Tot slot volgde een wedstrijd van 1500 meter hardlopen, waarvan de uitslag als volgt was: 1. Groot, de Woude; 2. J. Hoogschagen, Westdijk, Alkmaar; 3. K. de Jong te Ursem. Deze sportmiddag werd opge vrolijkt door de muziekinstallatie van Gebr. Kaal uit Alkmaar. Beide dagen werd in het gymnastiek lokaal van de O.L. school een tentoon stelling gehouden van de vereniging Huisvlijt en Floralia. Het lokaal was met bloemen keurig versierd en er waren fraaie handwerken tentoonge steld. Mevrouw Kruimel had in een vriendelijk hoekje een theeschenkerij ingericht waar het goed was te vertoe ven. Reeds op de le dag na de ballon wedstrijd kwam bericht binnen dat een ballon van één der allerjongste deelne- nemers, n.l. Attie de Boer, in Friesland was gevonden. GEEN TYPHUSGEVALLEN MEER. Voor enige weken kwamen hier, na een gezajnelqke boottocht over de grote rivieren 5 typhusgevallen voor. De toestand van deze patiënten is be vredigend en vooruitgaande. Meer dere ziektegevallen zijn niet voorge komen. ONDERWIJZERSVACATURES. De heer C. Visser, onderwijzer aan o'e O.L. school alhier, zal onze ge meente verlaten wegens benoeming aan de O.L. school te Langedijk, De vacature, ontstaan door huwe lijk van mej. H. van der Worp, wordt vervuld door mej. H. A. Wansink te Haarlem. De tijdelijke vacatures zullen wor den waargenomen door de heren van Dongen uit Alkmaar, Zee uit de Rijp en Liket uit Amsterdam. Ongecorrigeerd Het lot der voormalige Italiaanse ko loniën zal aan de V. N. voorgelegd worden daar de afgevaardigden der vier grote mogendheden het tijdens de naehtzitting niet eens zijn geworden. Zi EEN HERALDIEKE BIJZONDERHEID Ter gelegenheid van het Florallafeest exposeert de firma H Wübbe Co alhier ln één harer etalages haar oude wapen, hetwelk ontworpen werd in het Jaar I8io| toen Napoleon hier te lande nog regeerde Daarbij prijken ook de 14 firmanten vanaf de oprichting der zaak ln het jaar 1787 tot op de huidige dag Voor degenen, die heraldisch zijn aan gelegd ls het buitengewoon Interessanti temeer daar het wapen rijk is aan sym boliek De 14 firmanten zijn in volgorde: le Heinrlch Bernhard Wübbe; 2e Bernhard Strengen; 3e Johann Hermann Heinrlch Laü; 4e Friedrlch Laü; 5e Johann Hein rlch Wübbe; 6e Heinrlch strengen; 7e Heinrlch Laü; 8e Franz strengen; Se Johann Bernhard Hermes; 10e Johann Gerhard Hermes; 11e Johann Bernhard Heinrlch Hermes; 12e Johann Hermes; 13e Adrlanus Bernardus Hermes en all no 14 de tegenwoordige eigenaar Johan nes Nicolaas Anthonius Hermes Vermeldenswaard is nog, dat de 7de fir mant de heer Heinrlch Laü in de Jaren rond 1840 geen firmant meer was; doch burgemeester van Schermerhorn,welk ambt hij later verwisselde met notaris ter standplaats De Rijp Het begint op de markt wat drukker te worden wat het aanbod betreft. De levering van de vette koeien begint n.l. meer van betekenis te worden, en het zijn over 't geheel prima beesten. Men ziet er weinig minderwaardig goed on der; ook de meeste stieren die geleverd worden zijn van goede kwa liteit. De handel in de gebruiks- beesten neemt iets af, doch met da verse melkkoeien was het al heel stil, men is van gedachte dat dit met een paar weken beter zal worden, want dan nadert men meer de staltijd. Met de geldekoeien ging het heel kalm. De ko pers waren heel traag, maar de prijzen bleven hoog. Met het jonge vee ging het ook verre van vlug. In de gebruiks sferen was het heel stug. De wolvee markt was dik bezet; het aanbod van de fokkers was te groot naar de vraag, zodat de afloop niet best was. Ook met de lammetjes ging het stroef, De bok ken en geiten, die nog lang niet goed koop zijn, gingen stug van de hand. Op de biggenmarkt was het ook verre van vlug en de prijzen gaan langzaam omlaag. Op de paardenmarkt was de zelfde stugge gang. Op de pluimvee- markt was het goed. Men kan zien dat de oude kippen nu geruimd wor den daar hiervan heel wat aangeboden was. De jonge haantjes raken schijn baar uitverkocht, de prijzen waren ta melijk vast. Notering van Dinsdag 14 September: Aanvoer 790 runderen, waaronder 312 vette koeien, 10 stieren, 77 nuchtere kalveren, 350 schapen en 6 vette var kens voor de levering. 115 melk- en kalfkoeien 475875, handel stil; 303 gelde koeien 380—620, stroef; 22 pinken 250400, kalm; 14 graskalveren 120 180, matig; 12 stieren 360700, stug; 405 schapen 6090, 309 lammeren 3258, stugger; 55 bokken en geiten 1080, stug; 474 biggen 3065, kalm; 84 paar den en veulens, 325750, 120225, stug. 6900 oude kippen en hanen, rode en witte van 2,502,75 per kg, 750 idem blauwe 2.753 per kg. 1100 jonge ha nen, rode en witte 33.25 per kg, 200 idem blauwe 2.803 per kg. 1200 jonge hennen 710 per stuk, 1100 een den 23.50 per stuk, 400 konijnen 113 per stuk, 63 ganzen 79 .per stuk. WARMENHUIZEN 14 September 60,000 kg Aardappelen: Schotse muizen 8,30, idem bevelanders 5,506i eigenheimers 6,506,40, bintjes 5,906,30 en noorderlingen 5,10—5,30; 7000 kg uien 6,306,40, idem drielingen 5,10 en idem grove 6,406,60; 7700 kg rode kool 6—8,90; 12,000 kg gele kool 5,50—7,40; 75,000 kg witte kool 55,10; 7700 kg sla- bonen 27—37 800 kg bieten 8-6,40 NOORDER MARKTBOND, 15 Sept. 19000 kg aardappelen, Eerstelingen 6.70, Eigenheimers 6.00, Blauwe Ei genheimers 6.406.80. Bevelanders 5.70 5.90. IJselster 6.607.00. 34000 kg rode kool 6.009.60; 3000 kg gele kool 7.00 10.00. 95000 kg witte .kool 5.00—5.10. 16.000 kg groene kool 10.7010.90. 8000 kg bieten I 6.00, II 4.50. 4500 kg uien 8.108.90. 11000 kg slabonen 2945. Geboren Catrlena A, dochter van N C Bruin en E R Bleeker Fieter J M, zoon van Th Kullboer en A Smit Nico laas J, zoon van J Jonker en G M Weel Cornelia C M, dochter van J A Bruijn en J B Tetteroo Juliana^ dochter van P Schoon en J Olie 'Tini, dochter van T Woldhuis en A de Jongh Getrouwd: Simon Wognum en Ce- bina Horseling Wilhelmus de Boer en Cornelia Ooijevaar Jacobus de Lange en Anna G Hink Overleden: Catharlna Nolten, 71 jaar, weduwe van D Hessing momenteel door pl.m. 475 kinderen bezocht, waarvan er pl.m. 70 op de Naaischool gaan. De Eerw. Zusters fröbelen ook met ruim 200 kleuters, zodat uit dit alles blijkt dat deze ju bilerende zusters omvangrijk werk i verrichten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De heer N. J. schreef gisteren een in gezonden stuk waarin hij meende een vondst ijedaai. te hebben. Het raadhuis te Oterleek zou de letters RAD-1944 dragen, waaraan de geachte inzender de uitleg gaf van Rijks-Arbeidsdienst 1944. De heer J. vergist zich schromelijk. In de eerste plaats staat er geen 1944, maar 1940, ten tweede dateert het raadhuis reeds van jaren her, terwijl de letters RAD betekenen Redicavata Anno Do- mini, of wel „herbouwd in 't jaar onzes Heren". Het enige wat men hierop zou kun nen aanmerken is, dat het niet gebrui kelijk is de Latijnse vertaling van her bouwd af te korten met een R. De gemeente kon echter niet weten, dat er op 11 September 1948 iemand zo zielig naïef zou zijn om er bovenstaan de uitleg aan te geven en dan nog de brutaliteit had zijn stommiteit in een ingezonden stuk aan de openbaarheid prijs te geven. M. Naschrift Redactie; Siai GOLF V OVER HET BEZOEK Banckert aan Colombo, valt eigenlijk maar weinif Daarvoor waren we mat deze Britsindische haven lijks 10 uur. Commar doorn maakte de traditie heidsvisites en sprak eer aan het graf van seiner 5 hart, die tijdens de uiti Banckert in de haven om het leven kwam. We dat graf, de officieren, i eieren, korporaals en van de deputatie. De moe enkel touw, lag op de sol de zon blakerde witgloeii alles. De officier, die me was belast, vroeg of nog zeggen wilde. Het bleef s zijn deze marinemannen, OVWsers, niet zo bijster Niemand... ja tóch een seiner Peels, die bij Goe sloep zat. Seiner Peels kort. Zo kort als 't mi was. En zó kort als iem die nerveus is en wie de de keel stokken. „Dag V vergeten je niet hoori komen we elkaar nog ee; En méér niet. COLOMBO IS HEET en stof. 250 Mannen van d gaan met de motorsloep ieder met 20 rupees in Rupees is niet veel. 't E overeen met een gulden c Hollands geld. En Colom goedkoop. 4 Rupees vooi Goldsflake. En de postze; brief naar huis zijn pép begrijpen nu hoe Ceylon ting sluitend maakt. Dan! tistiek uitgevoerde, kleur Anthony van Ki op weg naar Pati grote, maar schandaleus zegels. Ik stuur een paar en ben tegelijk door de h< kapitaal heen Aan boord zitten wat gehurkt tussen hun negoti in alle vormen, grootten Bijna alle jongens kopen en ze blijken de kunst var ren, afdingen, uitnemend zijn. Hetgeen z'n nut heeft waar afzetters en zwendel havenplaatsen zo talrijk zij korrels in de woestijn. MET HET VALLEN va gooit Hr. Ms. Banckert van de boeien los en ve zee. Hier en daar loeit eer een koopvaarder ten afs< paar zeilbootjes schieten 1 en het water is paars gekl de pier, waarover de bra tallen meters hoog heensl we naar open zee en een ter verdwijnt Colombo in t lost zich het boeket van lichtjes op in de duisternis, water en lucht liggen voor HET ZIJN GEEN g, dagen geworden en het t lombo*Aden zal de meeste allen, aan boord van de jaj We hebben namelijk onze van de doorstaande Wesrin kregen, er is ons niets b vooral de twee dagen, die gen aan het binnenvaren v; van Aden, waren niet va ontbloot. In de loop van de ochte 28ste Augustus veranderde De eerste golven liepen ove schip heen en het bleek tijd alles te sjorren en zeevast De maatregel was niet want een uur later begon Geen plekje op de hele j droog en het werd een r stuk acrobatiek van vooruit teruif te komen, al dan nie en je snel bergend voor h mende water. Het was nog N.V. GLIMFAfiRlEK OVI ROMAN I VAN MARIA SAWERS 46) Kareltje was deemoedig e er. bedelde: „Doet u toch nie lelijk tegen me, juffrouw weet toch heel goed „Ik weet niets", repliceer geërgerd. „En ik wil ook ni Als u ook maar een klein tent was geweest, dan zoude; naar zee zijn gegaan, net als en mijn nichtje". „Dat uitstapje heeft me z verrast", stotterde Kareltje,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2