Stad en Omgeving. Wijkverdeling voor melkhandel gehandhaafd AGENDA Banckert c 30 Cent Tl Publiek had geen klachten Schoolkinderen schonken 200 gulden Kleine oorzaken, grote gevolgen Politieberichten Nieuw monument voor de gevallenen Burgerlijke Stand Ui Waar het goed toeven is DE KAASMARKT Op 't Waagplein nog steeds honderden vreemdelingen Dames bezochten de Ijzergieterij Een laatste beroep Openluchtfilm Om het zilveren biljart De heer Herman Zaal te Alkmaar benoemd gaafste N ieuws Denk om de bruggen Heiloo. TOM DE MUNK, Zilverstraat 2 Belgen. Studieweekend Europese Federalisten Broek op Langendijk. Muzikale rondgang van Advendo Schoorl. Duel op het groene laken Langedyk. Umuiden. Visser ij -besommingen Predikbeurten Elk uur: 16 aeéfotte. ooetxxo «wwL4cr»CN 4 IEDER HUISGE DV Gisteravond hebben de Alkmaarse melksiijters onder voorzitterschap van de heer Kieft in café Beemster aan het Waagplein vergaderd om zich te beraden over de vraag, of het wenselijk was de wijkverdeling, zoals deze thans bestaat, te laten voortduren, dan wel deze om te zetten in een rayonverdeling. Van de zevenenzestig Alkmaarse melkhandelaren bleken bij de stemming zes tig voorstander van de wijkverdeling, terwijl zeven tegenstemden en liever een rayonverdeling hadden gezien. Door dit besluit blijft dus in Alkmaar de wijk verdeling gehandhaafd. Zoals men zich zal herinneren, werd een jaar geleden overgegaan tot ver deling van de stad in wijken, hetgeen destijds nog al wat stof heeft doen op waaien. In onze courant heben wij toen uitvoerig verslag uitgebracht van de gehouden besprekingen en tevens namen wij een artikel op van een Alkmaarse huisvrouw, die onder de titel „Wie zal de kat de bel aanbin den" zich een tegenstandster toonde en de maatregel maar het liefst weer on gedaan zag gemaakt. De voordelen die voor de melkhan delaren aan de nieuwe regeling waren verbonden bleken echter zo groot, dat men zich aan de mening van het pu bliek niet stoorde en de weg volgde, die men eenmaal had ingeslagen. Voor al het feit, dat een melkhandelaar niet meer de hele dag kris kras door de stad behoeft te sjouwen om zijn ver spreide klanten te bezoeken, legde gewicht in de schaal. Want de werk tijd werd erdoor verkort en het was niet meer nodig, het gezin mede te laten werken, om een bestaan te kun nen vinden. Echter werd het publiek gelegenheid gegeven, zijn klachten naar voren te brengen bij een daartoe ingestelde klachtencommissie, die alle bezwaren zou onderzoeken, en indien deze recht vaardig bleken, maatregelen zou kun nen nemen. En besloten werd de wijk verdeling voor een jaar in te stellen en dan verder te zien. In tegenstelling met b.v. Naarden Bussum, waar de huisvrouwen zich zelfs tot minister Mansholt richtten en in Wassenaar waar men ook al niet tevreden was, bleek de Alkmaarse huisvrouw, toen het stelsel eenmaal functionneerde, geen bezwaren te heb- Gedurende de propaganda-actie van het Nederlandse Rode Kruis, zijn onder leiding van de hoofden van alle Alk maarse lagere scholen, gelden ingeza meld door de leerlingen tot een totaal bedrag van f 395.95. Dit bedrag is aan het bestuur van de Alkmaarse afdeling van het Rode Kruis overhandigd en vanzelfsprekend wordt deze sympa thieke geste door de betrokkenen op zeer hoge prijs gesteld. Te meer valt de prestatie van de schoolkinderen te waarderen, als men bedenkt, dat het bedrag met centen cn stuivers van het spaargeld bijeen werd gebracht (bij 5000 schoolkinderen is de bijdrage per kind nog geen dubbeltje). Toen het geld dan ook eenmaal geteld werd, bleek het een formidabele hoop metaal te zijn, met een behoorlijk to taalgewicht. Gelukkig behoefde 't Rode Kruis zich daarom niet te bekommeren, want deze -uttige instelling kreeg het geschenk netjes in bankpapier uitbe taald. Toen de Alkmaarders enkele dagen geleden zonder water zaten, door een breuk in de aanvoerleiding, speelden ergens op een derde verdieping een paar jongetjes. En zoals jongetjes doen, speelden zij ook met de waterkraan, die zij open draaiden. Zonder gevolgen overigens, want de kraan zei alleen „prut" en gaf geen water. Eén jongetje ging naar bed, zijn vriendje naar huis en de ouders naar een ver jaarspartijtje bij familie. Ze keken naar het licht, naar het gas, maar niet naar de kraan en ze gingen feestvieren in een stemming van „Na ons de zondvloed". Die zondvloed kwam, want het wa ter hernam zijn loop, door de leiding, door de kraan, die nog steeds open stond, en het overstroomde in kwis tige mate de kamer, zakte tussen het plafond, dat bol kwam te hangen en zou nog veel meer schade hebben aan gericht, als het slapende jongetje niet wakker was geworden. Niet door dit water, maar door ander water. En het jongetje draaide resoluut de kraan dicht en maakte daarmede een einde aan de zondvloed. Toen de ouders na twaalven thuis kwamen, aanschouwden zij de ravage, prikten het plafond door en tapten emmers en teilen water af. Kleine oorzaken hebben soms grote gevolgen! Gistermorgen wilde een 69-jarige da me haastig de straat oversteken op de hoek van de Koorstraat en de Laat. Zij lette niet voldoende op, zodat ze door een onbekend gebleven wielrijder werd aangereden. Zij viel met haar hoofd op de trottoirband, zodat ze vrij ern stig aan het achterhoofd verwond werd. De heer vd Schilden verleende ter plaatse eerste hulp, waarna de da me voor verder onderzoek naar het Centraal ziekenhuis werd overgebracht DE WINKELWEEK Ook de fa. Kueter, Laat 136—138, is deelnemer aan de Winkelweek. Abu sievelijk staat zulks op de lijst van deelnemers niet vermeld. ben. De klachtencommissie, onder voorzitterschap van de heer Kloos, kreeg in het gehele jaar zegge en schrijve drie klachten te behandelen, waarvan na onderzoek twee volkomen ongegrond bleken. In het derde geval werd de betrokken slijter op zijn fout gewezen en onmiddellijk trad verbete ring in. Wel kwam het voor, dat de huisvrouwen aan de deur mopperden, maar dat legt natuurlijk geen gewicht in de schaal, daar een ieder wist, dat zij bij de commissie altijd een gewillig cor zou vinden. Door deze klaarblijkelijke tevreden heid gesterkt, gaan dus nu de melk boeren op de ingeslagen weg voort. Enkelen toonden zich bij de stem ming nog tegenstanders, die uit prin cipiële overwegingen liever een ra yonverdeling zagen ingesteld, waar bij dus vijf of zes slijters in een wijk zouden opereren, doch zij legden zich bij de meerderheid neer. Ook toonde zich een enkele tegenstander van wijk- en rayonverdeling belden, terwijl hij ook niet terug wilde naar de „oude toestand". Zijn negatieve houding werd voor kennisgeving aangenomen. De kogel Is nu door de kerk, de wijkverdeling der melkhandelaren blijft gehandhaafd. Het ligt in het voornemen in De Hout aan de Wilhelminalaan het daar thans geplaatste houten monu ment voor de gevallenen door een meer passend gedenkteken te ver vangen. Naar wij vernemen hebben het Bevrijdingscomité en de Ver. van Oud-Illegalen zich daarvoor in ver binding gesteld met de beeldhouw ster mevrouw Jeanne Kouwenaar- Bijlo in Bergen, die ongeveer twee maanden geleden aan de haar ver strekte opdracht is begonnen en daarmede begin November hoopt gereed te zijn. Op 17 November de dag waarop vier jaar geleden op deze plaats de dappere verzetslieden gefusilleerd werden wordt het monument dan onthuld. Het wordt een bronzen vrou wenfiguur, die op 'n zandstenen voet stuk komt te staan. Het monument wordt iets achteruit geplaatst, zodat men er omheen kan lopen. Vanaf het gedenkteken wordt dan een pad aan gelegd naar het pad dat daar schuin achter loopt. Alkmaar zal dan een monument rij ker worden, dat tot in lengte van da gen van de moed en de offers van onze gevallen verzetshelden zal getuigen. Geboren: Jacoba A. C., d. v A. J. J. Pater en L. A. van Veen. Hendrik W„ z. v. H. J. Groot en T. Ploeger. Ondertrouwd: Cornelis A. H. Balder en Gerardina C. Ris. Thomas Robesin en Wilhelmina C. Weeshoff. Meindert Ruiter en Guurtje Roemer. Hendrik Koster en Margaretha J. Ad miraal. Reinder van der Leest en Lamberdina Geus. Gehuwd: Gerrit Luijt en Tetsy van Leeuwen. Overleden: Maria M. Pieters, oud 49 jaar, geh. m. W. F. G. Wiese. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) VRIJDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Vic toria-Theater, 8 uur; Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americaln, 8 uur: Achter de wolken.. 14 jaar (geprolongeerd). Stadhuis, 19 uur: Officiële opening win kelweek. ZATERDAG. Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Victoria-Theater, 7 en 9.30 uur; Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Achter de wolken.. 11 jaar (geprolongeerd). Gulden Vlies, 8 uur: A.T.V. „Ontwaakt" met „De martelgang van Kromme Lindert". JEN SMAAKVOL sieraad zal steeds de schoonheid van n welverzorgde hand verhoogen, wanneer de keuze wordt bepaald door goede smaak, die rekent met Uw persoonlijkheid Daarom voor sieraden uit edele metalen en edele gesteenten naar van ytsfaxJihn! ALKMAAR - TEL. 3812 Zachte muziek van een uitstekend strijkje en een weelde van bloemen wa ren gistermiddag het bewijs, dat er in het bekende hotel-café-restaurant Lon don aan het Verdronkenoord iets bij zonders aan de hand was. Inderdaad was dat het geval. De reeds meer dan vijf tig jaar bestaande zaak is namelijk van eigenaar verwisseld en thans in handen van de heer W. J. van IngenSchenau, lid van een familie, die haar sporen reeds met ere heeft verdiend elders in het land. Onder meer exploiteert zij de Stadsgehoorzaal in Leiden en het Witte Huis te Oegstgeest. De tegenwoordige eigenaar dreef een soortgelijke zaak in Wormerveer, waar hij zeven jaar werkzaam was. Het café werd niet verbouwd. Alleen werden enkele kleine wijzigingen aan gebracht. Wel zal de hotel-accomodatie gerestaureerd worden, terwijl de heer Van Ingen—Schenau overweegt voor de toekomst een strijkje te engageren, waaraan in onze stad wel behoefte be staat. Wij twijfelen niet f velen zullen hun weg naar het Verdronkenoord nummer 94 weten te vinden. 40 JARIGE PROFESSIE Op 23 September hoopt de Eerw. Zuster Gudula (in de wereld Maria Führmann) van de orde der Eerw. Zusters Augustinessen en werkzaam in Den Haag, Toussaintkade 45, haar 40-jarige Professie te herdenken. Zuster Gudula is Alkmaarse van geboorte. De markt een nationaal belang Dat de Alkmaarse kaasmarkt, on danks het verlopen van het seizoen, Wg steeds belangstelling blijft trek ken, werd vanmorgen weer opnieuw bewezen. Want al om acht uur, toen nog maar enkele wagëns met de los sing bezig waren, arriveerden reeds enkele Amerikanen, die niet van 't Waagplein waren weg te slaan, en in de loop van de ochtend groeide het aantal kijkers aan tot dikke rjjen, die zich rond de stapels opstel den. Zo was er een gezelschap van 100 deelnemers aan het Internationaal Congres van dokteren, dat in Am sterdam wordt gehouden, er was een groep van twintig Fransen, die onder de auspiciën van de L.T.B. in het bis dom Haarlem een bezoek aan ons land brengen, er waren Amerikanen, Denen en Zwitsers. En de tolken en gidsen, die ter beschikking stonden, hadden druk werk iedereen te woord te staan en de weg te wijzen. Wat het Duits en Engels aangaat, marcheerde de zaak zoals gewoonlijk, maar tolken, die de Fransen terecht kunnen helpen, zijn er nog altijd te weinig. Het drukke bezoek van vandaag moge een stimulans zijn voor alle be trokkenen om te ijveren voor de in standhouding van de kaasmarkt, die toch een nationaal belang is van de eerste orde. Daarmede bedoelen wij niet de middenstand alleen. Hoewel deze bjj de markt vanzelfsprekend gebaat is, staan er hogere belangen op het spel. De Bond van Kaashandelaren, het Bedrijfschap voor de Zuivel, de ge meente Alkmaar, zij allen dienen eendrachtig de handen ineen te slaan, om gezamenlijk de kaasmarkt in stand te houden. Zij allen zijn bij de wekelijkse markt betrokken, en zij allen dienen te be seffen, dat een eventueel verlies van de markt niet alleen een dreiging is voor de stad Alkmaar, maar voor de gehele Nederlandse kaashandel, vooral de kaasexport en van heel Nederland in het algemeen! Voorlopig zal de markt nog tot eind October worden voortgezet en het is te hopen, dat het weer van dien aard zal zijn, dat de kaasdragers in het wit kunnen blijven. Dan zal de kleur, en fleur tot het einde toe aanwezig zijn en na de sluiting zal men weer met vertrouwen uitzien naar het volgend jaar. DE NOTERING. De aanvoer bedroeg vandaag niet minder dan 43000 kilogram, verdeeld over 13 stapels fabrieksbaas a f 78.50 per 50 kg en 11 stapels boerenkaas met een notering van f 79.50 per 50 kg. Gistermiddag bracht een aantal vrouwen en verloofden van arbeiders aan de Alkmaarse ijzergieterij een bezoek aan deze fabriek. Onder lei ding van de heer Haasbroek werd de belangrijke onderneming bezichtigd. Het is verbluffend te zien met hoe veel gemak hier de schnjjbaar moei lijkste technische problemen worden opgelost. Vanaf rookvangers voor schepen tot de nieuwste automatische seinkasten, die men op het baanvak Utrecht—Arnhem gebruikt, worden hier gefabriceerd. Vooral de smederij maakte op de bezoekers grote indruk. We zagen hoe binnen enkele minu ten een groot vierkant stuk ijzer door reuzenkracht in een ronde staaf werd omgesmeed. Zeer interessant was ook de meetkamer. Hier heerst steeds een constante temperatuur en zodoende is het mogelijk met allerlei kostbare apparaten meetingen te verrichten tot op 0.001 mm. nauwkeurig. De vele nieuwe machines in deze fabriekscomplexen bewijzen, dat men in Alkmaar in alle opzichten met zijn tjjd meegaat. We zijn er van overtuigd, dat dit bezoek veel zal bijdragen tot de goe de verstandhouding tussen de Alk maarse ijzergieterij en haar personeel. Overal in den lande zijn de feesten ter ere van het 50-jarig regeringsjubi leum van H. K. H. Prinses Wilhelmi na gevierd met grote vreugde, doch tevens met een gevoel van innige dankbaarheid voor het vele, dat H.K.H. in al die jaren voor Haar land en volk heeft gedaan. Ook U kunt Uw dankbaarheid hier voor tonen door het geven van een bijdrage voor het Nationaal Hulde blijk, waarvan de gelden door H.K.H. bestemd zijn te dienen ter bestrijding van de kanker. Het plaatselijk comité doet voor de laatste maal een dringend beroep oj diegenen onder de bevolking, die om een of andere reden verzuimd hebben een bijdrage te geven voor dit doel, om alsnog een gift over te maken op girorekening 17410 van het kantoor Alkmaar van de Ned. Middenstands bond onder vermelding: „Ten gunste van comité Alkmaar Nationaal Hulde blijk". De gelegenheid hiertoe is nog open gesteld tot 1 October a.s. Het plaatselijk comité vertrouwt, dat velen voor die datum hun verzuim zullen willen herstellen. U geeft hiermede een bewijs van Uw dankbaarheid jegens H. K. H. Prinses Wilhelmina en steunt tevens een goed doel. Gisteravond gaf de firma Vroom Dreesmann een geslaagde openlucht, filmvoorstelling op het Waagplein. Op een doek van 6 bij 9 meter werd een kleurenfilm vertoond van de jubel feesten van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond, welke tijdens de Pinksterdagen werden gehouden in de omstreken van Arnhem. Het Arnhemse filmbedrijf, Studio-S, is er in geslaagd, een film te maken, die de aandacht van het talrijke publiek geen ogenblik deed verslappen. Vooral de opnamen van „De Viaggenparade" en „Mooi Nederland" waren zeer goed. Vooraf werd een aardig reclame filmpje van de firma Vroom Drees mann vertoond. HOOGLAND AAN DE KOP Gistermiddag is in café Ten Bos (Zaad- markt) het vierdaags biljart-tournooi om het Zilveren Biljart begonnen, waaraan vier Amsterdammers: Heemskerk, Nies sen, Trimbos en Meeuwe deelnamen en Hoogland Venneker en Wessels uit Alk maar en Peetoom uit Schagen Nadat de heer P Rolie, voorzitter dis trict Alkmaar, met enige hartelijke woor den van welkom en dank o a aan de spe lers en de heer Ten Bosf in wiens café de match werd gespeeld, het tournool had geopend, werd begonnen met de partijen HooglandWessels en VennekerTrimbos Hoogland was direct goed op dreef en maakte de 300 vol in 13 beurten alzo spe lende met een gemiddelde van 23,07 Heel goed! Wesels was minder in vorm en bracht het dank zij een slotserie van 82 tot 143 Venneker versloeg Trimbos met 300—263 en blijkt, ook goed op dreef Trimbos speelde ook een aantrekkelijke partij Heemskerk wist in 26 beurten van zijn clubgenoot Niessen te winnen met 300—275 en Hoogland won daarna van Trimbos met 300—215 Nadat Meeuwe met 300—257 van Peetoom had gewonnen gaf Ven neker aan Niessen geen kans en versloeg deze met 300 tegen 130 Wessels en Peetoom deelden de punten broederlijk, elk 300 in 25 beurten, terwijl Heemskerk van Trimbos won met 300—250 Over het geheel waren de spelers nog niet In hun beste vorm, uitgezonderd Hoogland en Venneker Maar we zijn ook nog pas aan het begin van het seizoen De gedetailleerde uitslagen waren: b hs gem Hoogland 300 13 121 23,07 Wessels 143 13 82 11,— Venneker 300 21 100 14,28 Trimbos 263 21 56 12,52 Heemskerk 300 26 51 11,53 Niessen 275 26 25 10,57 Hoogland 300 20 69 15,— Trimbos 215 20 41 10,75 Meeuwe 300 18 79 16,66 Peetoom 257 18 52 14,27 Venneker 300 16 80 18,75 Niessen 130 16 36 8,12 Wessels 300 25 49 12,— Peetoom 990 25 29 12,— Heemskerk 300 29 60 10,94 Trimbos 250 29 33 8,62 In de stand na de eerste dag hebben nu Hoogland, Venneker en Heemskerk de leiding met 2 gewonnen, partijen en alge meen gemiddelden van 18,18, 16,21 en 10,90 Heden wordt de wedstrijd voortgezet Naar wij vernemen is de heer Her man Zaal, directeur van het Toonkunst koor te Den Helder, benoemd tot direc teur van het koor der Maatschappij ter Bevordering van de Toonkunst, afd. Alkmaar. DE NIWIN DANSAVOND. In het Wapen van Heemskerk, te houden op Zaterdagavond 18 September 1948, aanvang 8 uur. De reeds aangekondigde Niwin-dans- avond belooft een succes te worden. Reeds werd een aantal kaarten ver kocht. Het Comité Alkmaar rekent op de jongelui dat zij er een prettige avond van zullen maken en dat velen aan de oproep om aanwezig te zijn, gevolg zullen geven. Het zal Zaterdag zijn: „Oké, Alkmaar danst mee voor de Kerstpakkettenactie, „voor de jongens overzee". WEDSTRIJD ORANJEFEESTEN, De prijzen, door het Oranjecomité beschikbaar gesteld tijdens de oplating van een aantal duiven op het sportpark, 6 Sept. j.l. zijn niet alle afgehaald. Er zijn nog prijzen beschikbaar bij de heer J. Kaper, Oudegracht 23, tegen overgave van de volgende lotnummers: Groen: 84, 308, 208, 437 en 493. Rood: 137, 218, 4, 3, 206 en 24. Men dient de prijzen uiterlijk op 24 Sept. af te halen. Ongecorrigeerd) De Rijkswaterstaat deelde ons mede, dat hedenmorgen half vijf een met 12000 bakstenen geladen vracht auto, welke 40.000 kg. woog en eigen dom was van de heer Nieuwenhuizen uit Hilversum, over de brug aan de Kooy is gereden. Deze brug kan een gewicht van ten hoogste 9000 kg dragen en de gevol gen zijn dan ook niet uitgebleven. De brug is gekanteld en half ge zonken en het scheepvaartverkeer is gestremd. Natuurlijk zal er proces-verbaal worden opgemaakt, maar de Rijks waterstaat vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat tegen een dergelijk onverantwoordelijk wegverkeer zo streng mogelijk zal worden opgetre den. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Op Woensdag, 6 October a.s. te n.m. 3 uur zal in het Nieuwe Wijkgebouw aan de Holleweg gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden de leeftijd van 1 jaar. LEDENVERGADERING KVP. De afd. Heiloo van de KVP zal op Dinsdag 28 Sept. a.s., in het Brunoge- bouw een ledenvergadering houden. Belangrijke agendapunten zjjn aan de orde, o.a. bestuursverkiezing. Het ge hele bestuur is periodiek aftredend. Gezien de bestuursverkiezing en de komende gemeente"" "dsverkiezing in Mei a.s., wordt een grote opkomst ver wacht. Geschenken voor Vw leven Schooltassen Luxetassen en fijne Lederwaren De Volkshogeschool te Bergen zal op Zaterdag 9 en Zondag 10 October in samenwerking met de Beweging van Europese Federalisten een studieweek end voor Jongeren over het Europese Federalisme organiseren. Het programma is als volgt. Voor de Zaterdag: 3.30 uur Opening door de leider van de Volkshogeschool; 4.00 uur prof. dr. C. D. J, Brandt: De machts strijd om Europa; 8.00 uur Thijs Booy: Europa en de Jeugd. Zondag: 12 uur J. B van Craenenbroeck: De perspectie ven der Vlaamse Jeugd; 2.30 uur mr. dr. W. Verkade: Duitsland en Europa; 4.30 uur Sluiting. Opgaven voor deelname richte men tot de Volkshogeschool, Inlichtingen verstrekt het organiserend secretariaat der B.E.F., Herengracht 99 te Amster dam. Advendo zit in financiële moeilijk heden en om daar uit te komen zal het corps a.s. Zaterdag en zo nodig Zaterdag 25 Sept. een muzikale rondgang door het dorp maken, waarbij met een lijst zal worden gecollecteerd. De gelden zullen besteed worden voor de aan schaffing van nieuwe instrumenten, waaraan de vereniging dringend be- oefte heeft. Gezien de belangeloze nedewerking aan de Jubileumfeesten zal deze collecte zeker gunstig door de burgerij worden ontvangen. In de tot amphitheater ingerichte zaal van De Rode Leeuw vond Woens dagavond een biljartwedstrijd plaats tussen René Gabriels (België), oud wereldkampioen, en P. v. d. Pol (Ne derland), kampioen van Europa, ten bate van de Niwin. De voorzitter van het pl. Niwin-co- mité, burgemeester mr. Jochems, heet te de aanwezigen welkom en leidde de beide matadors met een kort woord in bij het publiek. Spreker dankte beide spelers voor hun bereidvaardig heid hier hun kunst te stellen in dienst van het mooie doel, dat de Niwin na streeft. Verder richtte de voorz. waar derende woorden tot de Ned. Biljart bond. de Belgische Bond, het District Alkmaar en de Schoorlse Biljartver eniging De Vriendschap. Er zou worden gespeeld tweemaal 400 caramboles, cadre 35 twee met vrij middenvak. Gabriels opende de wed strijd en maakte in 6 beurten 3 plus 6 plus 54 plus 0 plus 62 plus 29 is 154 car., terwijl v. d. Pol met 158 plus 1 plus 25 plus 88 plus 87 plus 41 is 400 car. de eerste prijs won. De tweede partij, die na de pauze volgde, gaf een heel ander spelbeeld en bracht de toeschouwers nog meer in verrukking. Herhaalde malen werd de stilte in de zaal onde. oroken door een plotseling opklinkend applaus. Nu trad Gabriëls als overwinnaar uit de strijd met 0 plus 52 plus 0 plus 348 is 400 car., terwijl v. d. Pol verloor met 6 plus 0 plus 4 plus 112 is 122 car. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de beide spelers hartelijk dank zegde voor het genot, dat zij de biljartliefhebbers deze avond hadden bereid. Bloemen zeiden de rest. Arbiter was de heer Min uit Bergen. DE MUZIEKNIS. Ten overstaan van notaris Pinxter had Woensdagavond in De Rustende Jager de verloting plaats, waarvan de baten zullen worden aangewend voor de bouw van een muzieknis te Schoorl. De vijf voornaamste van de vijftig prijzen vielen op de nummers 2558 (radiotoestel), 3784 (gasstel), 2787, 5675 en 4386. MAANDAG RAADSVERGADERING. Veel belangrijke punten zijn er op de agenda voor de raadsvergadering, welke Maandag zal worden gehouden, niet te vinden. De belangrijkste kwes tie is wel de benoeming van 'n nieu- *we gemeente-ontvanger. Voorts zal 'n commissie van bijstand voor de ge bouwde gemeente-eigendommen wor den benoemd. De rest is grotendeels van administratieve aard. EVANGELISATIE-FILM. In de Gereformeerde kerk te Broek op Langendijk zal 22 Sept. door de sa menwerkende Evangelisatie-commissies een filmavond worden gegeven. Draaien zal een kleurenfilm, die de nadruk bedoelt te leggen op de groots heid der schepping. Als bijfilm zullen opnamen van de Jubileumfeesten ge draaid worden. De voorstellingen wor den gegeven om 6.45 en 9 uur. Voor elke voorstelling zijn 400 kaarten be schikbaar. SPELDJESDAG. Ten bate van de t.b.c.-bestrijding zal Zaterdag door „Herwonnen Levens kracht" een speldjesdag gehouden worden. De aanvoer bestond gisteren uit 7004 kisten haring, 20 kisten fljnvls, 260 kisten schar, 100 kisten makreel, 400 kisten schol, 10 kisten koolvls, 10 kisten kabeljauw, 10 kisten welting, 20 kisten bot en 50 kisten diversen Besommingen: 1 trawler f137; 50, IJM 'i f 6800; 57, „Medan" f 19,200; 54, '„Lim- burgia" f14100; 15, „Cornelis" f 7520; KW 85 f 3950; 122 f3450; 51 f6150: VD 60 f 365; HD 184 f56; UK 126 "060; 105 f 230: 125 f 260; 161 f400; 40 f24; 60 f975; 119 f 250; 62 f330; 169 f360; 202 f 1300; 4 f 300 99 f300; 16 f 580; 162 f1235; IJM 215 f30; 271 f 4790; 27 f 2750; 229 f135; 201 f3650; 230 1 240; 276 f700 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 17 September 28,000 Aardappelen; eigen heimers 4,906,70 en eerstelingen 5,50 5.70; 35,0Oo kg rode kool 6—9,50; 25,000 kg gele kool 5—10,80; 13,500 kg witte kool 5; 5300 kg slabonen 24—43: 23,000 kg bieten 6; 1200 kg uien 6,20—6,70 en nep 14,20; 4700,stuks bloemkool 48,64 OMGEVING. AKERSLOOT, half 10, ds. v. Santen. MARKEN-i INNEN, 11 uur, ds. van Santen (Akerslootste dienst). BERGEN, Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half 11 ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; half 4 ds. v. d. Berg van IJmuiden. Geref. kerk (Art. 31), 10 uui leesdienst; 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. DIRKSHORN, herv. gem., geen dienst EGMOND AAN ZEE, hery. gem. 10 uur, ds. Roobol. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en nam. 7 uur, dienst. HEILOO, herv. gem., 10.15 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan 10.15 uur de heer De Bruin v&n Heiloo. HEERHUGOWAARD, herv. gem., half 3 ds. Van Santen. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 9 uur ds. Bloemhoff. NOORD-SCHARWOUDE, herv. gem., 10 uur, ds. Appel. OTERLEEK, av. 7 uur, ds. Keja. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch (Doop) SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds. Leendertz. SCHOORL, 10 uur, ds. De Jong. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur (in de Herv. kerk), ds. Den Oud sten van Alkmaar (Doopdienst). WARMENHUIZEN, half 3, ds. Ten Bruggencate van Zd.-Scharwoude. WEST-GRAFTDIJK, half 10 ds. Boe- kee. MIDDELLANDSE ZEE, LIET IS ZOWAAR, tussen P Malta goed weer gebleven is streng verboden er over aan boord. En als je je, pel tóch iets laat ontvallen over blauwe zeetje, over de nauwe bare deining en het paradij maat, dan wordt er maar gefluisterd: „afkloppen. Overigens is het in deze d al onhuiselijk op de Banckert. officier en schipper Heyblok uit van de jager een soort c instituut voor toekomstige f sers en koperpoetsers te ma wat dof is. en beslagen en met gekoekt, alles wat vuil zie glimt als baarlijk goud, woi gegaan. Overal zijn lijnen f overal plak je aan verse ve spat water (zoet water!) en er op neer, dat je, als eenzaa te veel bent.... In de verblijven, in de hi dek in een oppertje, worden brieven geschreven. Naar F naar huis. Na 2, 3 jaar: naai dat huis komt snel naderbij; i nog Lissabon en dan: Hollan Holland, liet huis ergens ii die elf provinciën, er is géén derwerp in deze lange zonni Anthony van Kar op weg naar Patrii Iedereen praat er over, denk droomt er over. Er is niet gedachten van 225 mannen 1: Van OVW-ers en van de marinemannen. Vandaag hadden we weer 6 schap: ditmaal een school die langer dan een uur de bleef vergezellen. Als kleu meerminnen joegen ze mee, vooruit, dan weer langszij v ger. Het was een plezierig e gezicht en je zoudt er bij kt taseren dat dit de herauten i de oude zeegod, die de Bancl leide deden uit de Oosterse OP 20 SEPTEMBER, 2 uur middag moet Hr. Ms. torped Banckert ter rede van Nieuv men. Daarna vaart het schip binnen. Nog later gaat het dat schip met verlof. Niet verlof, dat komt pas later. De bemanning van de Bai staat, op de kleine kernbem; practisch uit OVW-ers, oorl ligers. Er is over deze OVW op de vloot, 't zij in het le wat te koop geweest. Late: zeer niet oprakelen: eerst beste kerels en voortreffelij] ren, later waren het geschi en minder goede militairen, zigde zich de waardering in land nogal eens. Laten we er niet veel van z HOOG prrp.n.1 m Inleveren r6 verstrekt U t met Fluorg I I I Naam;, I Woonplaats: (Alleen volled L «a.a> «1 straat:

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2