fa. Th. Kraakman Zn. FEESTMUZIEK EN NEONLICHT Neem ook een abonnement »De Alkmaarsche Courant« AGENDA OUDE WAAG Centrum van agrarisch leven Stad en ÖMtqeviag. Winkelweek officiéél geopend De heer Keysper pleit voor de Kaasmarkt Waar in het bronsgroen eikenhout Postharmonie doet een duit in 't zakje Ondergetekende Plaats Straatnaam wenst zich te abonneren er i°aand J Nieuwe Koers met frisse moed aan de slag Portret van de week De land- en tuinbouw tentoonstelling Toonkunst-orkest is begonnen U laat toch óók uw woning inrichten door ^tovdbzAdwek Nogmaals de scheidsrechterscursus Collecte voor T.B.C.-sanatoria Toch trek ik dat ding nogeens aan Zoekt toch in de hoofdstad niet. Wat Alkmaar U te kopen De feestelijk met bloemen versierde raadszaal van hèt Alkmaarse stad huis vulde zich gisteravond met een groot aantal genodigden, die aanwezig wilden zijn bij de officiële opening van de Alkmaarse winkelweek, de der- do sinds de bevrijding. De opening geschiedde door loco-burgemeester G. van Slingerland, bij ontstentenis van burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema, die met vacantie buitenslands vertoeft. Behalve de Contactcommissie voor de Middenstand, onder leiding van haar voorzitter de heer C. W. Keysper, waren aanwezig vertegenwoordigers en besturen van de plaatselijke organi saties, de heren J. Borst en P. van Ammers, voorzitter en secretaris van de bestuurscommissie der Land- en Tuinbouwtentoonstelling, Ir. Knol, direc teur van Openbare Werken, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de heer P. I. Wesdorp, directeur van de lichtbedrijven, de heer D. J. Schef- fel, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het college van wethouders en tal van gemeenteraadsleden en andere genodigden. „Houdt er de moed maar in' De heer G. van Slingerland richtte, zich met een welkomstwoord tot de aanwe zigen, waarin hij aanstipte, dat de Alk maarse Middenstand nu reeds enkele keren heeft laten zien, waartoe zjj in staat is, onder de bezielende leiding van de heer C. W. Keysper, de voorzitter van de contact-commissie. De heer Keysper, aldus de loco-burgemeester, denkt er nog niet aan, zich terug te trekken. Hij is nog altijd de stuwende kracht. De heer Van Slingerland legde er da nadruk op, dat een bloeiende midden stand een stadsbelang van de eerste orde is. Alkmaar immers is het middel punt van de provincie en het is zeker voor niemand, die inkopen wenst te doen, nodig, daartoe naar Amsterdam of elders te reizen. Hieruit blijkt wel over duidelijk, aldus de loco-burgemeester, dat de belangen van de middenstand en die van de stad Alkmaar parallel lopen. DE HEER KEYSPER SPREEKT. Alvorens de winkelweek voor geopend te verklaren, gaf de heer Van Slinger land het woord aan de heer Keysper, die, onder het motto: „Houdt er de moed maar in" een kernachtige rede uitsprak. Na de feesten, die wij pas ach ter de rug hebben, zo zeide de heer Keysper, had ik niet verwacht dat er Limburg-tentoonstelling in Alkmaar In de winters 1945-46 en 1946-47 heeft de Limburgse Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenver keer (L.F.V.V.) tal van lezingen ge houden in alle delen van het land voor verenigingen en middelbare scholen. Dit waren vanzelfsprekend geen lezingen specifiek voor het vreemde lingenverkeer, maar in deze cause rieën, geïllustreerd met ongelooflijk fraaie, gekleurde Leica-opnamen, werd verteld van het Limburgse land schappelijk schoon, het stedenschoon, de folklore, de historie, de oude kastelen, monumentale kerken, de flora en fauna, maar daarnaast eveneens van de Lim burgse mijnen en de veelzijdige industrie in die provincie. Deze actie, waarbij duizenden wer den bereikt, kan als inleiding worden beschouwd op een nieuwe actie, die thans is opgezet, n.l. de grote Lim burg-tentoonstelling. Ook hiermede is het niet de bedoe ling een expositie te geven, speciaal betrekking hebbende op het vreemde lingenverkeer. Ook hiermede wil de L.F.V.V. een beeld geven van alle aspecten van Limburg. Deze tentoonstelling, die een repre sentatie wil zijn van deze mooie pro vincie, is uit de volgende groepen samengesteld: Limburg als: Toeris- tenland, Stedenschoon, Kastelenland, Cultuurland, Boerenland, Mijnenland, Industrieland. Het doel van de Limburg-tentoon stelling is Limburg in zijn geheel voor te stellen (ten toon te stellen) aan Nederland. Het nut van de Limburg-tentoon stelling is: te trachten de (gedeelte lijke) onbekendheid van Limburg In ons land weg te nemen, waardoor tevens de band tussen het Noorden en het Zuiden verstevigd wordt. Deze Limburg-tentoonstelling, die gedurende een jaar door Nederland trekt, wordt thans te Alkmaar, in het Wapen van Heemskerk opgesteld en wel van 30 September 1948 t.m. 2 Oc tober 1948. nog veel animo zou bestaan om nu ook nog eens aan een winkelweek mee te doen. Maar dat bleek wel degelijk het geval te zijn. De deelname is zelfs nog groter, dan verleden jaar en er kwamen tot op het laatste ogenblik nog telefoon tjes, om ook nog te mogen deelnemen, verzoeken, waaraan de commissie helaas niet meer kon voldoen. De heer Keysper maakte van de ge legenheid gebruik, een propaganda- woord te spreken voor het behoud van onze kaasmarkt. Het feit, dat hier zo wel de middenstand als het gemeente bestuur verenigd waren, boden hem een welkome mogelijkheid, om uiting te geven aan zijn overtuiging, dat een ver lies van de kaasmarkt van Alkmaar een dode stad zou maken. Met nadruk betoogde de heer Keysper, dat dit zeker niet een zaak is, die de middenstand al leen aangaat. Het belang van de kaas markt gaat veel verder, het is een stads-, een streek-, ja, een landsbelang. Een belang, dat niet in geld is uit te drukken. In de maanden Juli en Aug. namen de vreemdelingen iedere Vrijdag een vijf- a zesduizend kaasjes mee naar het buitenland en nog gisteren vonden er 300 hun weg over onze grenzen. Tot slot van zijn toespraak bracht de heer Keysper dank aan alle instanties, die zijn commissie steeds zo welwillend tegemoet treden. De loco-burgemeester zeide vervol gens in zijn antwoord, dat de kaasmarkt zeker niet een zaak van het gemeente bestuur alleen is, maar ook van b.v. de aanvoerders van de kaas. Spr. zeide dat de kwestie de warme aandacht van het gemeentebestuur heeft en dat ook dit, en burgemeester Wytema zeker niet het minst, ervan overtuigd is, dat het ver lies van de kaasmarkt een ramp voor de stad zou betekenen. „Onder dankzegging aan allen, die medewerkten aan het tot stand komen ervan, zo besloot de loco-burgemeester, „verklaar ik deze winkelweek voor geopend". (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG. Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Victoria-Theater, 7 en 9.30 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Ameri cain, 7 en 9.30 uur: Achter de wolken.. 14 jaar (geprolongeerd). Gulden Vlies, 8 uur: A.T.V. „Ontwaakt" met „De martelgang van Kromme Lindert". Grote kerk, 19 uur, Jeugdappèl. Klein Artis, ligplaats Oudegracht, 10—21 uur geopend. ZONDAG. Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jöar; Victoria-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Ci nema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Achter de wolken; 14 jaar (geprolon geerd). Klein Artis, ligplaats Oude gracht, 10—21 urn: geopend. Grote Kerk, 19 uur: Jeugd-appèl. MAANDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Vic toria-Theater, 8 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken.. 14 jaar (geprolongeerd). Klein Artis, ligplaats Oudegracht: 10— 21 uur geopend. Gulden Vlies, 8 uur: Experimenten-avond Lestikoff. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De Zondagsdienst op 19 September wordt waargenomen door de heren: J. Maats, arts, Steijnstraat, telefoon 2387. G. G. M. van Gilse, arts, Kennemer- park 8, telefoon 3136. Onze bekende Oude Genever waarschijnlijk reeds de vol gende week vrij leverbaar. Wacht nader onze mede delingen af. Wijnkoperij sinds 1804 Platte Stenenbrug 104, Alkmaar, Tel. 2604 (K 2200). ZONDAGSLUITING APOTHEKEN. Zondag 19 September zal de apotheek Schouten—Oele in de Koorstraat voor liet publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. De duisternis was reeds ingevallen, toen in de raadszaal de loco-burge meester, de heer G. van Slingerland, de winkelweek voor geopend had ver klaard, en onmiddellijk daarop marcheerde de Postharmonie de Langestraat in, om voor het stadhuis een muzikale hors d' oeuvre op te dienen, die klonk als een klok. En vanaf dat tijdstip was het druk in de en de winkelweek was officieel ingeluid. straten van de stad Gisteravond op straat De Postharmonie liet het niet bij die paar nummertjes voor het Stadhuis, maar marcheerde door de binnenstad op het rythmisch geluid van de tam boers, afgewisseld door een pittig ge blazen mars. Hier en daar werd even halt gehouden, om het samengestroom de publiek op een extra-nummer te onthalen. Later marcheerde het ko'.s weer terug naar de binnenplaats van het Postkantoor en was er een einde gekomen aan de muzikale rondgang. De bekende electrische lichtjes op de uniformpetten vormden een alleraar digst geheel tussen het kleurige licht van de vele étalages. Ja, die étalages, daar is het bij een winkelweek toch om begonnen. En laat ons dit vaststellen, ze mogen er zijn. Er is zorg noch moeite gespaard, om de uitstallingen te maken, tot wat zij zijn geworden, een lust voor het óog. De een zoekt het in eenvoudige mid delen, de ander maakt er een meer pompeus geheel van, maar allen heb ben ze dit gemeen: Ze zijn keurig ver zorgd en ze geven stuk voor stuk blijk van originele vondsten en van 'n verbluffende vindingrijkheid. Hier is een winkelier, die met wat op de meest gelezen, de best verzorgde krant voor ALKMAAR en Omgeving U ontvangt de krant tot 1 October GRATIS. Vul onderstaand formulier in en bezorg het aan ons Kantoor of geef het aan de bezorger mee per 3 maanden Doorhalen wat niet gewenst is glazen staafjes, wat gekleurd cello- phaan en wat indirect licht wonderen van kleur weet te bereiken, daar heeft er een zijn étalages versierd met Hol landse windmolens, compleet met wei landen en het daarin grazende vee. Weer een ander heeft verleden en he den naast elkaar gebouwd in rake lij nen, die het oog van de toeschouwer onmiddellijk treffen. De ene winkel leent zich beter tot het maken van een sierlijke étalage, dan de ander. Een handel in bijoute rieën en glaswerk kan fijnere effecten bereiken, dan een meubelzaak, een luxe-schoentje laat zich smaakvoller etaleren, dan een haardkachel, maar toch, (het zou ons te ver voeren ze al len op te noemen) alle deelnemers aan de winkelweek hebben zich keurig ge weerd en ieder in hun eigen branche een uitstalling gebouwd, die ieders be wondering wegdraagt. Zo dachten ook de vele wandelaars erover, die op deze eerste avond de straten bevolkten, nu eens hier, dan weer daar stilstaand, met een keuren de blik, een stapje achteruit, een waar derend knikje en heel velen gewapend met papier en potlood. Want er werd gisteren al braaf ge werkt aan het volbrengen van de twee wedstrijden, die aan de winkelweek verbonden zijn. Vooral de jeugd toon de zich, zoals gewoonlijk erg actief en holde van de ene etalage naar de an dere, om de wapens te tellen, zoveel oranje, zoveel blauwe. De winkeliers moeten het overigens van deze jeugd niet hebben, want de bedoeling is, de etalages goed te bekijken en dat doet zij zeker niet. Het schijnt wel, of de jongens en meisjes bang zijn, te laat te komen, zo rennen ze, straat in, straat uit. En zo vertoonden de avondlijke win kelstraten van de stad gisteren een fleurig beeld. Feestelijke etalages met een overvloed van licht, het gloeiende neon langs de gevels, de klanken van de Postharmonie als een muzikale om lijsting en een opgewekt wandelend publiek. De winkelweek 1948 is, ondanks de frisse avond, goed ingezet. PRIJSWINNAARS RODE KRUIS. In Juni werd in verband met de lan delijke propaganda-actie van het Ne derlandse Rode Kruis huis aan huis de Rode Kruis-Heraut bezorgd, waarin een prijsvraag was opgenomen. Thans is de uitslag van deze prijsvraag bekend ge maakt. In onze stad werd een tiende prijs gewonnen door: J. Dokter, van Everdingenstras* 6 en J. C. Swart, Schermerweg 92. Een troostprijs werd gewonnen door A. F. Lojenga, Kenne- merstraatweg 125. Gisteravond werd een jaarvergade ring der D.S.J.V. „Nieuwe Koers" gehouden, die opviel door een buiten gewone opkomst. Het belangrijkste agendapunt was de bespreking van 't a.s. winterwerk. „Nieuwe Koers" stelt zich voor o.a. een reeks lezingen te organiseren op politiek, sociaal en cul tureel gebied. Een aantal deskundigen op dit terrein hebben zich bereid ver klaard hun medewerking te verlenen. Dit winterprogramma zal worden in geleid met een bijeenkomst, op welke de secretaris van het hoofdbestuur, Eibert Meester, de taak van de „Nieuwe Koers" t.o.v. de huidige samenleving zal uiteenzetten. Tussentijds zal nog een paar maal een week-end georganiseerd worden. Als geheel een programma, dat klinkt als een klok en waarmee de „Nieuwe Koers" met een gerust ge weten het komende seizoen kan in gaan. De le voorzitter M. Radsma en de penningmeesteresse M. v. Rutten tra den wegens drukke werkzaamheden af. Eerste voorzitter is nu Ot Neef, eerste secretaris M. Meyerink en eerste penningmeesteresse A. Holman. Adres secretariaat: Leliestraat 9. PINDAKAAS VOOR SUIKERZIEKEN. De afd. Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot behar tiging van de belangen van suiker zieken verzoekt ons aan de leden mede te delen, dat op vertoon van him lid maatschapskaart 1948 één pot pinda kaas uitgereikt wordt tegen betaling van ƒ1.10 per pot. De potten worden verstrekt Dinsdagavond 21 September a.s. tussen 8 en 10 uur ten huize van de heer J. IJspeert, Westerweg 264, Alkmaar. De glundere meneer, die op ons portret van de week zo gezellig aan zijn pijp trekt, is de heer G. H. A. de Zeeuw. De heer De Zeeuw, Am sterdammer van geboorte, kwam in 1939 naar onze stad en vestigde zich toen in de Rembrandtstraat, waar hij nu nog woont. Dit alles is geen aanleiding, om de heer De Zeeuw in deze rubriek te laten ver schijnen, evenmin als het feit, dat hij voor de K.V.P. zitting in de Alkmaarse gemeenteraad heeft. De heer De Zeeuw heeft echter nog andere verdiensten, die door zijn buurtgenoten speciaal op hoge prijs worden gesteld. Toen in 1945 de buurtvereniging „Rembrandt" werd opgericht, droeg de heer De Zeeuw die organisatie al direct een warm hart toe. Later werd hij zelfs voorzitter van de vereniging, een functie, waarvoor hij inmiddels al weer bedankt heeft, wegens drukke werkzaamheden. En als praeses van Rembrandt was het de heer De Zeeuw, die de grote voorvechter werd van de, deze zomer in de Rembrandtstraat geopende, kinderspeeltuin, een aanwinst, waarop de buurt bewoners met recht trots zijn. Weliswaar ontbreekt er nog 't een en ander. Men wacht nog op vier hobbelpaarden en het volgend jaar moet er ook nog een soort draaimolen komen, maar die komen er ook, daar is de ijver van de heer De Zeeuw voldoende borg voor. Wat niet wegneemt dat de onschatbare hulp van zijn buurman, de heer J. Bier, ook niet onvermeld mag blijven. Nog onlangs, bij het bloemencorso, was het de heer De Zeeuw, die trots naast het grote schilderspalet marcheerde, waarmee zijn vereniging zo grote bewondering oogstte bij de duizenden toeschouwers. In een paar maanden tijd kreeg de heer De Zeeuw zijn speeltuin voor elkaar, het resterende deel zal hem zeker ook geen moeite kosten. Rem brandt kreeg een eervolle vermelding bij het bloemencorso en zo zouden wij kunnen doorgaan. En onze conclusie luidt: Als de heer De Zeeuw een opvolger gevonden heeft, zal de buurtvereniging Rembrandt een ijverig en succesvol voorzitter verliezen. Een voorzitter met hart voor de zaak. Zoals gebruikelijk, vormt ook dit jaar weer de winkelweek de omlijsting van een der hoogtepunten in het agrarisch leven van onze stad. Op Woensdag 22 September a.s. wordt de jaarlijkse land- en tuinbouwtentoonstelling gehouden, georganiseerd door de drie kringen van Landbouw-organisaties in de kring Alkmaar, de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de L.T.B. en de Christelijke Boeren en TuindeTsbond. Een blik in de omvangrijke catalogus leert al direct, dat de tentoonstelling zeker zo uitgebreid zal zijn als die, welke verleden jaar in onze stad werd gehouden. Daarom hebben wij het volste vertrouwen in het welslagen van deze belangrijke dag, een overtuiging, die ook tot uiting komt in het voorwoord van de gids, waarin burgemeester Wytema opmerkt, hoe sinds onheuglijke tijden de bewoners van deze agrarische streek in Alkmaar ter markt komen en ten nauwste met het leven van de stad zijn verbonden. Het overzicht van de tentoonstelling doet zien, dat de terreinen uitgebreid zijn. Op het Waagplein komen de ge registreerde schapen en geiten, in de Doorbraak de vette koeien, vette scha pen en de melk- en kalfkoeien. Gere gistreerde varkens vinden een plaats op de Korte Nieuwesloot en op het Hofplein, de paarden worden dit jaar ondergebracht op het Doeienveld, waar meer ruimte aanwezig is. Dit wat de levende have betreft. De Nieuwsloot wordt gevuld met landbouwmachines, land- en tuinbouw- gereedschappen en wat dies meer zij. En dan is daar bovendien nog de Ko renbeurs, die onderdak zal verschaf fen aan het pluimvee en de konijnen, aan tuinbouwproducten en bloemen en natuurlijk aan diverse stands. Tal van medailles zijn beschikbaar gesteld, w.o. de gouden medaille van het Alkmaarse gemeentebestuur, een verguld zilveren van de Alkmaarse Courant en nog een veertigtal andere. De medailles zijn tentoongesteld in de etalage van de juwelier Schoonhoven in het Fnidsen. 24 Paarden staan ingeschreven, waar onder vijf veulens, negen 4-jarige en_ ouder paarden en de rest verdeeld over de tussengelegen categorieën. Het rundvee is vertegenwoordigd met 73 inzendingen en, evenals voor de paarden, zijn hiervoor geldprijzen be schikbaar. Dit is eveneens het geval met de schapen, waarvan de catalogus meer dan 230 inzendingen vermeldt. De rubriek geiten en bokken omvat negen afdelingen. Ook hiervoor zijn geldprijzen beschikbaar. Het Groot-Yorkshire-ras der var kens is in ruime mate aanwezig. De catalogus vermeldt niet minder dan honderd inzendingen, terwijl tot be sluit melding gemaakt dient te wor den van 178 inzendingen konijnen en pluimvee. In de Korenbeurs zullen tal van in zendingen blijk geven van de presta ties van de deelnemers. Een keur van Nederlands fruit zal te bewonderen vallen, met daarnaast de mooiste soorten groenten, bloemen en plan ten. Een aantal Alkmaarse firma's zal met een stand vertegenwoordigd zijn. Zoals wij reeds schreven, is dit al les uitvoerig uiteengezet in de keurig uitgevoerde catalogus, die op de ten toonstelling verkrijgbaar is. Rest ons nog slechts te vermelden, dat, in afwijking van vorige jaren, de tentoonstelling in de Korenbeurs reeds Dinsdagavond vanaf zes uur voor het publiek geopend zal zijn. Om tien uur worden dan de poorten weer gesloten tot Woensdagmorgen. Op Maandagavond 13 September j.l. werd in de muziekzaal der „Nieuwe Doelen", Doelenstraat, Alkmaar, onder groot enthousiasme der deelnemers, de eerste repetitie gehouden van het nieuw opgerichte orkest der Afd. Alk maar van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Het orkest, vrijwel geheel uit ama teurs bestaande, staat onder de beproef de directie van de heer B. Richard Sombroek te Bergen en wil, evenals de zustervereniging, het nieuw opgerichte dameskoor van Toonkunst, onder lei ding van de heer Zaal, het muziekleven te Alkmaar en omstreken onder de ama teurs stimuleren en centraliseren. Men stelt zich voor vooral symphonische muziek en werken voor kamerorkest te spelen. De hierdoor geboden gelegen heid tot samenspel in het meer serieuze genre moge ook bij diegenen, die zich tot nu toe bij dergelijke gelegenheden afzijdig hielden, met graagte worden aangegrepen. Er is nog plaats in het orkest voor goede krachten, strijkers en blazers beide. De repetities worden iedere Maandag te 8 uur in de Doelenzaal ge houden, alwaar ook inlichtingen kunnen worden ingewonnen en men zich als lid der vereniging kan opgeven. ^BEVERWIJK OE GROOTSTE WONINGINRICHTING IH KEHNEMERLAND Het loopt nog niet hard met de aanmeldingen voor de scheidsrechters cursus waarover wij vorige week Za terdag een en ander schreven. Het is zelfs zo erg, dat die cursus een fiasco dreigt te worden. Slechts drie perso nen gaven zich tot' nu toe op en d is niet voldoende om de cursus te or ganiseren. Weliswaar had men niet op een grote toeloop gerekend, doch wel had men gerekend op minstens een tien voetballiefhebbers. Men staat blijkbaar liever langs het lijntje spe lers en niet te vergeten de scheids rechters te becritiseren, dan zelf mee te helpen de voetbalsport op een ho ger plan te brengen. Die houding komt men meer tegen, vooral bij jongere mensen en men zegt, dat het een na-oorlogs verschijn sel is. Laten wij hopen, dat dit inder daad alleen maar een erfenis van de oorlog is en dat het niet is een 'ty pisch Hollandse mentaliteit. Ook in de komende week staat de aammelding voor de cursus open en heeft men de gelegenheid om van passieve toeschouwer lid te worden van het grote, maar toch nog te klei ne, scheidsrechterscorps, dat reeds zo veel in het belang voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen en voor voetbal in het bijzonder heeft gedaan. Het adres voor aanmelding is: F. Rentenaar, Corfstraat 49, Alkmaar. Zaterdag 25 September a.s. zullen de t.b.c.-sanatoria „Sonnevanck", „Zon negloren" en „Zonnestraal" gezamen lijk bij één en dezelfde collecte een be roep doen op de offervaardigheid der burgerij, ten bate van het verplegings- werk dezer Sanatoria. Bekend is, dat de tuberculose, door allerlei omstandigheden van de oor log en de bezetting, weer fel om zich heen heeft gegrepen en dat het aantal patiënten sterk is toegenomen. Hier uit volgt, dat de t.b.c.-sanatoria zich voor een zwaardere taak zien gesteld. De bezettingstijd bracht bovendien nog een sterke achteruitgang in middelen. Willen de Sanatoria dus tegen hun toegenomen taak behoorlijk zijn opge wassen en de nodige vernieuwingen, aanvullingen en verbeteringen in de apparatuur kunnen aanbrengen, dan is extra geldelijke hulp onmisbaar. Moge de opbrengst der voorgenomen collec te daarin een ferme steun geven. Het aantal collectanten is nog niet voldoende. Wie zich opgewekt voelt die dag voor het goede doel te collec teren, wordt verzocht zich ten spoedig ste bij het Secretariaat van het plaat selijk Comité, gevestigd te Alkmaar, Nieuwlandersingel 48 boven, aan te melden. Helpt allen met milde hand, nv drie in één verband! JAN PRONK De Hchten in de Langestraat waren juist aangestoken en wij hadden nog niet geconsta teerd, dat het na de feeste lijkheden nu toch maar een tamme boel was in onze hoofd straat of wjj zagen hem op zijn tourfiets aankomen. Het was Jan Pronk, die uit het buitenland teruggekeerd was, even bij enkele intieme vrienden langs was gereden om wat van zijn nieuwe er varingen mee te delen. Natuurlijk waren wij daar ook nieuwsgierig naar, hoewel wfl reeds wisten, dat zijn rijden in Frankrijk aanmerkelijk beter was geweest dan hier bij de wereldkampioenschappen. „Hoe was het Jan?" „Viel niet tegen. Een paar maal nummer drie en in Besangon werd ik één. Daar heb ik er voor gereden. Na 70 km. zaten ze bijna allemaal ka pot. Dat het hard ging, bewijst wel, dat ik het baanrecord met bijna twee minuten heb verbeterd." Deze woorden van Jan Pronk wa ren de woorden van een sportman, die verheugd was, dat zijn echèc bij de wereldkampioenschappen slechts een vergissing was geweest. „Wat was nu de oorzaak, dat je in Amsterdam zo slecht reed?" „Er is veel te veel gekletst Be spreking op bespreking met de N.W.U. en zelfs Zondagmorgen zaten we nog te kletsen, welke tactiek we zouden volgen met de drie Neder landse deelnemers. Toen ik op mijn fiets zat wist ik nog niet waar ik aan toe was. Maar ja, het is ge beurd, maar ik garandeer je, dat ik die regenboogtrui toch nog een keer zal aantrekken en misschien wel vol gend jaar." biedt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2