NAUTA ha kt toch betet brood Verf Behang Glas TAXI NODIG? Wat de theaters brengen r bosalH Alcmaria krijgt S.D.W. op bezoek Alkmaarse Hockeyers verhuizen naar Heiloo WRIJF.WAS- Gel op 4237-4287 Abonneert U op dit blad VICTORIA THEATER: Schimmenjacht Knipcursus Om het zilveren biljart Kampioenschap Kennemer Damkring HARMONIE-THEATER Het verhaal van de soldaat BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN De Alkmaarse elftallen De Boys gaan naar Beverwijk Egmond aan Zee. Schaakvereniging De Egmonden Bergen. De „Kortelinge" het nieuwe home Een ideaal terrein Bergen's Harmonie kwam, blies en overwon Predikbeurten Stompetoren. De plattelandsvrouwen uit dan men U tot nu toe bood NEEMT U EENS PROEF! Bezorging aan huis! Alleen SPOORSTRAAT 8 Telefoon 2315 THEO GROOTHUIZEN en de zaak komt in orde Chr. de Vries Friescheweg 4 FIETS STUK? BEL TON 4.1.6.8 Varnebroek 40 Chuck Scott, die bij de marine ge diend heeft, vindt een portefeuille en brengt deze aan de eigenaar terug. Een gluiperige bediende brengt hem bij een onsympathieke jonge man, die de werkloze matroos als chauffeur aanstelt. Tijdens een rit met zijn meester en diens bediende komt Chuck tot de ontdekking, dat zich in de auto een me chanisme bevindt waardoor Roman, de eigenaar, zelf de snelheid kan op voeren zodat de chauffeur alleen maar heeft te sturen. Chuck doorstaat de vreesproef glansrijk, komt in vaste dienst en rijdt verscheidene malen uit met Lorna, de melancholische vrouw van zijn meester, met wie hij op ver- ti ouwelijke voet geraakt en die hem mededeelt, dat haar man een moorde naar is. Zij besluiten samen te vluch ten, Chuck koopt twee passagebiljetten naar Havana, maar raakt plotseling zijn geheugen kwijt. Een verschrikke lijke gedachte waarin Lorna in Hava na gedood wordt en hij zelf ternauwer nood aan de politie ontsnappen kan, dringt zich aan hem op. Hij begrijpt een ogenblik niet meer hoe hij in chauffeurskleren is gekomen en belt het marinehospitaal op, waar hij een onderhoud heeft met een psychiater. Deze suggereert hem, dat hij alles ge droomd heeft, maar plotseling vindt Chuck de passagebiljetten in zijn zak en dringt het tot hem door met wie hij zou vluchten. Hij komt juist op tijd om de vrouw af te halen waarna er een wilde achtervolging begint waar bij de moordenaar door een trein te pletter worden gereden en alles dus behalve voor de boeven een happy-end krijgt. Ongetwijfeld zit er spanning in deze film en zijn de spelers met zorg ge kozen. Robert Cummings als Chuck, Michele Morgan als Lorna, Peter Lor re als de doder Gino en Steve Cochran als de man met het misdadigersmas- ker. Vooral de moordscène in Havana, die door de bende zo gearrangeerd is, dat Chuck en niemand anders voor de moordenaar moet doorgaan, is van een grote beklemming. Het zwakke punt van de film is o.i. de overgang van werkelijkheid in droom, waardoor de toeschouwers, die een vrouw eerst z'en vermoorden en later weer spring levend terugzien, onwillekeurig in ver warring gebracht worden. Desondanks een voorstelling waarin angst en ver schrikking op vaak meesterlijke wijze tot uitdrukking gebracht worden. Abonné's van dit blad kunnen zich op geven voor deelname aan een schrifte lijke knipcursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door ervaren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding voor 1 Oct. aan het bureau v. d. blad, onder motto Knipcursus Ilmo. INGEZONDEN MEDEDELING HOOGLAND NOG STEEDS ONGESLAGEN Ook gisteren wist de Alkmaarse speler H Hoogland zijn beide partijen te winnen Eerst versloeg hij Heemskerk in 11 beurten (gem 27,27) en 's avonds na spannende strijd Peetoom, die echter kranig tegen stand bood en o a een serie van 116 maakte Hij bleef op 287 staan Na zijn nederlaag tegen Hoogland voegde Heemskerk twee overwinningen aan zijn totaal toe Hij versloeg Venneker met 300— 116 en Wessels met 300—207 Hij bezet nu de tweede plaats achter Hoogland Wessels behaalde een zware overwinning op Niessen, die op 281 kwam Meeuwe speelde een bijzondere partij tegen Niessen, n 1 met een gemiddelde van 30,— Zijn tegenstander kwam tot 83 pnt gem 8,30 Maar tegen Trimbos was Meeuwe heel wat minder en speelde hij met een gemid delde van 7,28! Biljarten is toch wel een spel van '„ups en downs" Trimbos won in 21 beurten (300—153) Venneker won verdiend van Peetoom, doch kon tegen Heemskerk zijn vorm niet vinden (gem 6,44?!) De gedetailleerde uitslagen van Vrijdag waren: b hs gem Venneker 300 22 57 13,63 Peetoom 212 22 44 9,63 Hoogland 300 11 59 27,27 Heemskerk 135 J.I 58 12,27 Heemskerk 300 18 85 16,66 Venneker 116 18 32 6,44 Wessels 300 21 63 14,28 Niessen 281 21 75 13,38 Hoogland 300 20 95 15,— Peetoom 287 20 116 14,35 Heemskerk 300 19 78 15,78 Wessels 207 19 63 10,89 Meeuwe 300 10 83 30, Niessen 83 10 31 8,30 Trimbos 300 21 75 14,28 Meeuwe 153 21 51 7,28 Heden en morgen worden de wedstrij den voortgezet en beëindigd Kruider kampioen le klas Doordat H Kruider Donderdag de derde beslissingsparij tegen P Veer won is de strijd om het le klas kampioenschap van de Kennemer Damkring eindelijk beslist en H Kruider kampioen geworden GEEN 200, MAAR 400. In de kop van ons berichtje over de geldinzameling door de schooljeugd ten bate van het Rode Kruis is een storen de fout geslopen. Bedoeld werd natuur lijk 400 inplaats van 200 gulden. Deze film geeft wel 'n fel verslag van de strijd, die door de Amerikanen in Italië is geleverd en als het dan ver teld wordt door de beroemde oorlogs verslaggever Ernie Pyle, die als cor respondent de oorlog aldaar meemaakte, dan kan het niet anders of men wordt getroffen door de zware moeilijkheden, waarmee een afdeling van het Ameri kaanse leger te kampen heeft gehad in het woeste en verwoeste terrein. Te weinig weet men nog van het leed, dat in de oorlog door de legers wordt ge ledens Maar het laat de dingen zien, zoals Pyle (gespeeld door Burgess Meredith) ze zelf meemaakte. En dan wordt nog weer door z.g. kleinigheden de aandacht getrokken, b.v. de zorg voor het hondje, de dood van opmerkelijke figuren, het huwelijk van één der sol daten met het Italiaanse meisje, de ver raderlijke luchtaanvallen enz. Inderdaad een reportage die Pyle eer aandoet. Twee journaals leiden het hoofd nummer in. Zij geven afwisselend nieuws uit ons land en uit de wereld daarbuiten. ALCMARIA VICTRIX: Doei: Du- kers; achter Maasen en Hen driks; midden, K. de Grand, F. Helderman en P. Godvliet; voor, K. Wit, P. Eversteijn, J. Untied, W. Schmidt en P. de Buijzer. ALKMAARSE BOYS: Doel, Kra mer; achter, Metselaar en Pen- ninks; middenlinie, Bart, Blok en Admiraal; voor, J. Indri, C. Bak ker, J. Bakker, de Grand en A. Indri. RANDERS: Doel: Vethaak; ach ter, Klepper en v. d. Plas; mid den, v. Berkum, C. Sol, J. Groen; voor, Stroet, J. Teigler, Barbuio, P. Teigler en Th. Bakker. R.K.A.F.C.: Doel, Popma; achter, Stam en Dekker; midden, Bier man, Pannekeet en Kleybroek; voor, Tijm, Huiberts, Meijer, de Nijs en Heynis. ALKMAAR: Doel, J. Lakeman; achter, C. Zwart en D. Snel; mid den, D. Bakker, C. de Jong en A. Schoonhoven; voor, J. Groot, L. de Groot, N. Gerritse, P. Baas en P. v. Baden. JONG-HOLLAND: Doel, Hoekstra; achter, v. 't Voort en v. Til; midden, Smorenburg, de Vries en v. Westrienen; voor, Mienis, Goosens, Papa, Hartog en Tesse- iaar. Gestimuleerd door de successen die alle eerste elftallen van de Alkmaar se voetbalverenigingen op de eerste competitie-Zondag behaalden zullen de Alkmaarders de tweede ronde in gaan. Ook menige ploeg uit de om geving behaalde op die eerste dag een gunstig resultaat en voor hen geldt dus hetzelfde. De ploegen die, minder fortuinlijk waren zullen hierin een prikkel moeten vinden om Zondag beter voor de dag te komen. Twee nederlagen achtereen behoeft nog wel geen funeste gevolgen te hebben maar een achterstand van vier punten kan heel wat roet in het eten gooien. IN 2 A is de belangrijkste ontmoe ting de derby tussen de twee Amster damse verenigingen, DWV en AFCdie vorige week de volle winst in de wacht sleepten. Ditmaal hebben wij meer vertrouwen in de Nieuwendammers. HilversumVolendam is voor de gast heren en ook in de ontmoeting WFC HVC is hier alle kans op. Zaandijk komt voor het eerst in het veld en wel tegen Velox en wij zijn er van over tuigd dat de bezoekers een tegenstan der zullen aantreffen die zich tot het uiterste zal verdedigen. Elinkwijk Spartaan is een open strijd. Wel ach ten wij de Amsterdammers iets ster ker doch het terrein voordeel van de Zuilenaars kon de bezoekers weieens parten spelen. 2 B: SDW dat vorige week met mi- mier verschil van ZFC verloor komt Zondag naar Alkmaar. Wij weten het nog van vorig jaar dat de Amsterdam mers een harde ploeg vormen waarte gen het moeilijk is te voetballen. Doch in Enkhuizen was het ook geen spel letje voor oude dames zodat wij wat dit betreft vertrouwen hebben in de Sportparkbewoners. Wanneer de geest drift niet in Enkhuizen is achter ge bleven twijfelen wij ook geen moment aan een gunstig resultaat. OSV krijgt bezoek van de kampioenen van vorig jaar. UW. Zal dit de tweede nederlaag voor de Oostzaners betekenen? Rapidi- tasTOG zal voor de Amsterdammers wel een te zware opgaaf blijken. Van ZFC verwachten wij een overwinning op het bezoekende Kennemers. Wanneer West-Frisia tegen Waters- graafsmeer uit een zelfde vaatje gaat tappen als Zondag tegen Alcmaria dur ven wij rustig te voorspellen dat de punten in Amsterdam blijven. 3 A. Vitesse gaat den Helder bezoe ken. Een bezoek dat de Castricummers zwaar zal vallen want Helder zal zijn huid duur verkopen. Van BKC ver wachten wij een nieuwe zege, nu te gen KW. ADO kwam in de eerste wedstrijd goed voor de dag en het lijkt ons toe dat Succes in Heemskerk geen succes zal hebben. Een punten verdeling is het enige dat wij durven voorspellen bij de ontmoeting Always ForwardZilvermeeuwen. 3 B: De uitstekende midvoor van DEM, Slotemaker en ook rechtsbuiten Tervoort, zullen het de verdediging van de Boys Zondag danig lastig ma ken. Lastiger dan de voorhoede van Schagen dit vermocht te doen. Spil Blok zal er goed aan doen die snelle midvoor als een schaduw te blijven volgen en wij hopen voor de Boys dat Pennink in betere vorm zal zijn want de rechtsbuiten die hij Zondag tegen over zich krijgt is zeker een klasse be ter dan die van Schagen. Schagen kon weieens de tweede nederlaag tegemoet gaan want HRC dat met kampioens illusies rondloopt is een gevaarlijke te genstander. DTS gaat naar Kinheim waar op zijn minst een punt voor de bezoekers valt te verwachten. 4 A. Het treffen van Zeevogels en Berdos zal een spannende ontmoeting worden waarbij de punten duur zullen zijn. Ook bij WatervogelsTexel zal 't aan spannende momenten niet ontbre ken hoewel wij voor de thuisclub meer winstkansen zien. LSW zal het Zon dag vermoedelijk wel zonder haar backs, die vorige week van het veld werden gestuurd, moeten stellen zodat Nieuwe Niedorp hierdoor wel een kansje op de punten maakt. De beide Alkmaarse vertegenwoordigers in deze klasse spelen uitwedstrijden. Randers gaat de punten uit Wieringerwaa'rd weghalen en RK AFC maakt hierop in St. Pancras wel een klein kansje hoe wel Vrone een niet te onderschatten tegenstander is. In 4 B speelt Bergen haar eerste thuiswedstrijd als vierde klasser. Dit kan dus een overwinning worden te gen SijbekarspeL Sporters verliest van Grasshoppers en Andijk geven wij te gen Oudesluis hoegenaamd geen kans op een gunstig resultaat. WW heeft tegen Westfriezen een redelijke kans om zich van de eerste nederlaag te herstellen. De wedstrijden in de reserve klasse 2 B: Volendam 2Alcmaria 2, DWS 3 OSV 2, Watergraafsmeer 2Helder 2, VSV 2—RCH 2. 3 B: Alcmaria 3Zeeburgia 3, Ken- nemers 2AFC 4, De Meteoor 2As sendelft 2, HRC 3—DWS 4, West Fri- sia 2Volewijckers 3, ZFC 3KW 2. 3 C: Alkmaarse Boys 2ZW 2, Helder 3—KW 3, WFC 4—ZFC 4, Zilvermeeuwen 2OSV 3, WZ 2 WSV 2. Donderdagavond j.l. opende de schaakvereniging De Egmonden in haar clubhuis De Westerkim aan de Boulevard haar winterseizoen met de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Besloten werd o.a. de speelavonden voorlopig op Donderdag te handha ven, alsmede evenals verleden jaar een actie tot werving van nieuwe leden in. te zetten. In verband met de nijpende toestand der financiën, ten gevolge waarvan de vereniging nog steeds met materiaalschaarste (klok ken) zit te kampen, werd voorgesteld ofwel de contributie te verhogen, dan wel de leden van een tiental, dat een uitwedstrijd speelt, in de vervoers kosten te laten bijdragen. Tot dit laatste werd besloten. In verband met het gemis aan het zo broodnodige schaakmateriaal was het de nog jon ge schaakvereniging gedurende de af gelopen zomer niet mogelijk in het kader der V.V.V. gezellige schaak avonden, simultaanseances, vierkam pen e.d. te organiseren. Alles zal in het werk worden gesteld dit voor het komende seizoen doorgang te doen vmden. De beide heren Blok werden in de kascontrolecommissie gekozen, terwijl de heer J. de Waal brj accla matie tot voorzitter werd benoemd. Teneinde de opkomst der leden op de speelavonden te stimuleren, zulks in hoofdzaak met het doel om de speelsterkte op te voeren, werd beslo ten, dat elk lid, dat zonder geldige reden van verhindering een speel avond verzuimt, de voor die avond voor hem vastgestelde partij als ver loren krijgt genoteerd. Behalve op voering der speelsterkte, beoogt men hiermede bovendien nog een grotere bloei in het schaakverenigingsleven te verkrijgen. Evenals vorig jaar zul len vóór de aanvang der speelavon den theorielessen worden gegeven, die voor beginners leerzaam geacht wor den. Na vaststelling van het Reglement en rondvraag volgde sluiting. LOOP DER BEVOLKING. Aantal inwoners per 1 Juli 1948: 3766 m., 4476 v., totaal 8242. Vermindering 10 m., 75 vr. totaal *5. Aantal inwoners per 1 Augustus 1948: 3756 m., 4401 vr., totaal 8157. De Alkmaarse Mixed Hockeyclub gaat, evenals de Alkmaarse Boys dit hebben gedaan, verhuizen. Alleen de Boys verhuisden van Heiloo naar Alkmaar en de A.M.H.C. gaat van Alkmaar naar Heiloo. Eensdeels verheugt het ons dat d'e A.M.H.C. er in is geslaagd na een strijd van tien jaar een eigen home te vinden, doch aan de andere kant moeten wij dit vertrek van een Alkmaarse sportvereniging naar een andere plaats betreuren. Dit kunnen wij de hockey-ers zeker niet verwijten. In Alkmaar was nu eenmaal geen behoorlijk terrein waarop men hockey kon spelen en de pogingen van de daartoe bevoegde instanties een terrein voor dit doel geschikt te maken warcii te provisorisch om een behoorlijk resultaat te kunnen opleveren. De A.M.H.C. ging toen zelf de handen uit de mouwen steken met het resultaat, dat in het Heilooërbos achter de „Kattenberg" een ideaal hockey-terrem is verschenen. hen een vereniging wacht, die alles kan bieden wat een goede sportvereniging kan bieden. Wij zijn er van overtuigd, dat daar in het Heilooërbos de AMHC zal groei en en binnen korte tijd weer de club zal worden uit de jaren van vóór de oorlog. Het enige wat ons spijt is, dat dit allemaal zal gebeuren buiten de grenzen van Alkmaar, maar gelukkig is de busverbinding van en naar de Kattenberg zeer regelmatig, zodat des ondanks dat groeiproces van nabij is te volgen. DE OFFICIëLE OPENING De officiële opening van het terrein zal eerst plaats hebben op 9 of 10 Oc tober. Het ligt in de bedoeling dat er dan een wedstrijd gespeeld zal worden tussen het elftal van The Bath Hockey Club en de Alkmaarse Mixed Hockey Club. Het is namelijk zo, dat 7 October een 50-tal Bathonians in Alkmaar arri veren, die hier de viering van de 8 Oc tober feesten zullen meemaken. Onder hen bevinden zich naast de hockeyers, leden van Rotary- en Round» Table Club, enkele officiële personen, o.a. de burgemeester van Bath. Het aardi ge van dit bezoek is echter, dat het geen officieel karakter draagt. Stuk voor stuk komen de Bathonians als particulier persoon en de dagen dat zij zich in Alkmaar zullen bevinden, De praeses van de Alkmaarse Mixed Hockey Club, Mr. v. Hilten, troonde ons Donderdagmorgen mee naar de terreinen van zijn vereniging en vol trots liet hij ons een en ander aanschouwen. Het was niet veel, wat wij zagen. Alleen maar een prachtige gladde groene grasmat, omgeven door struikgewas en hoge bomen. De lijnen waren nog niet getrokken, doelpalen ontbraken en van een kleedgelegen heid was nog geen spoor. In gedachten zagen wij echter meer. Niet omdat wij over zoveel fantasie beschikken. Aan een stuk door praatte onze zegsman. De moei lijkheden om een terrein te vinden, de moeilijkheden van vorig jaar toen het terrein gevonden was en er maar geen water wilde komen om het jonge gras wortel te laten schieten. In Au gustus 1947 was „De Kortelinge" her schapen in een droog, troosteloos stuk grond, waar hier en daar een uitge mergelde grasspriet de brutaliteit had ae gloeiende zon te trotseren. De zo mer van 1943 bracht echter beter weer, voor deze grasmat dan natuurlijk en het is dan eindelijk zover gekomen, dat die grasmat bespeeld kan worden. Kleedkamers en douches zijn voorlo pig aangebracht in het gebouw van de Heilooër IJsvereniging enkele tiental len meters vanaf het terrein. Tegen het einde van het seizoen hoopt men achter op het terrein kleedkamers en een restaurant te bezitten en dan zal het AMHC-home volledig zijn inge richt. Vandaag is men bezig de lijnen te trekken en de goals te plaatsen, zodat het terrein speelklaar is voor de eerste competitiewedstrijd, die het eerste heren-team Zondag reeds moet spelen tegen Pinoké. EEN EIGEN HOME Dat is echter niet het belangrijkste. Belangrijker is dat eigen home. De laatste jaren waren niet de beste voor de AMHC maar nu is de basis gelegd voor nieuwe bloei en juist op een tijd stip dat die bloei door andere gunsti ge omstandigheden gestimuleerd kan worden. Langzamerhand zal de jeugd zich toch wel hebben hersteld van de passiviteit die nog steeds het ge volg was van de oorlog. De jongeren waaraan iedere sportvereniging be hoefte heeft, gaan zich weer meer in teresseren voor andere genoegens dan alleen bioscopen, bals en geslenter in de Langestraat. Hockeysticks en ander benodigd materiaal is weer normaal te Verkrijgen en zonder twijfel zullen deze factoren aanleiding zijn tot een toeloop van jongere leden, temeer daar i Op het door het Chr. Harmonie Corps Excelsior te Parrega (Fries land) ter gelegenheid van zjjn 55- jarig bestaan georganiseerde groot nationaal muziekconcours, waaraan door 25 corpsen werd deelnomen, be haalde Bergen's Harmonie Donderdag in de ere-afdeling voor Harmonie corpsen een eerste prijs met 252 pun ten. Gespeeld werden „The Middy Mars" van Kenneth Jalford en „Ou verture: „Le nouveau Seigneur du Vil lage" van F. Boildieu. Met dit hoogste aantal punten ver wierf Bergen's Harmonie nog een extra prijs. In de des avonds gehouden ere- wedstrijd legden de Bergenaren be slag op een tweede prijs. DOKTERSDEENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 19 September, wordt de doktersdienst te Bergen en Bergen aan Zee uitgeoefend door dr. Van Gelder, v. Reenenpark 2, tele foon 2027. VOOR ZONDAG 19 SEPTEMBER. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van Wijk; 5 uur ds. Den Oudsten. Heden (Zaterdag) en Zondag, telkens 's av. 7 uur jeugdappèl, beide keren drie sprekers. Woensdagav. half 8 tot 8 uur, oecumenische avondwijding; toegang vrij. Kapelkerk, 10 uur, ds. Wesseldijk, (H.Doop). Rem. geref. gem., geen dienst. Luth. kerk (Oude gracht), 10 Uur candidaat N. J. A. Haan van Zandvoort. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds. Van der Lingen (extra coll. kerk). Baptisten gem. (in Nieu we Doele), 10 uur, de heer De Haan van Heerenveen; 11.30 uur Zondags school; half 8, jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk, in de luth. kerk, Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en Woens dagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.- schapsb., in W. en B., Zaterdagav. half 8 jeugdsamenkomst; Donderdagav. half 8 evangelist Van Oostveen; Zondag 19 Sept., nam. 4 uur openluchtprediking in de Hout. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen- kemst. Kerk van Jezu Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekrui- zersgenootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, spreker de heer C. G Stratman. Ned. Leger des Heils, He kelstraat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openbare samenkomst, vaandrigs Kui pers en KuipersBakker. Spiritis tenvereniging Harmonia, hotel Cen traal, de heer J. van Bergen uit Am sterdam. Geref. kerk, 10 uur (H.A.) en 5 uur (H.Avondmaal en dankz.), ds. Von Meijenfeldt. BERDEN, Ruïnekerk, av. 7 uur ds. Roobol te Egmond aan Zee. BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Donner. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk 10 uur dr. Polman; half 5 leesdienst. EGMOND-BINNEN 10 uur, ds. Plug (coll. Prov. centrum). DE RIJP, 10 uur, ds. Kastein. GROOT SCHERMER, geen dienst. GRAFT geen dienst. HENSBROEK, nam. 2 uur, ds. Ver denk. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, half 10 en half 3, ds. Huismans. HEILOO, geref. kerk, in evangelisa tiegebouw Kerklaan, half 9 leesdienst; 4 uur dr. Polman (H.Avondmaal en dankzegging) NOORD-SCHARWOUDE, herv. kerk, 20 uur; ds. Schmidt (verb, opgave). Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Haitsma. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel (H.Doop) SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. ST. PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Middelkoop. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur ds. Ten Bruggenkate. zijn zij vrij om zich te begeven, waar zij dat wensen. Dat een dergelijk be zoek zo'n ongedwongen karakter kan bezitten is wel een bewijs van de hech te banden die langzamerhand tussen Bath en Alkmaar zijn gegroeid. Ver moedelijk zal het gehele gezelschap de openings-wedstrijd op „De Korte linge" bijwonen. Wat onze voorouders sch reven In de Alkmaarsehe Courant van 18 September 1848 vinden wij de volgende mededeling. Onderscheiden dagbladen hebben gemeld, dat er eeriang een buiten gewone zending van oorlogschepen en troepen naar Neerlandsch Indië zou plaats hebben. Men kan er bij voegen, dat reeds sedert eenigen tijd, in het vooruitzicht der moge lijkheid, dat de Europeesche ge beurtenissen ook in Indië indruk konden, maken, het voornemen tot het zenden van een zoodanige ver sterking bestond en voorbereiden de maatregelen daartoe zijn ge nomen. Het stoomschip Phoenix zal nog in deze maand derwaarts vertrekken; de twee fregatten Prins van Oran je en Sambre in de eerste helft der aanstaande maand, om- gevolgd te worden door de corvet Boreas, stoomschip Bromo en schoenerbrik Ambon. Behalve de gewone troepen wor den er vrijwilligers gevraagd om in Oost-Indië te dienen. Men mag het er voor houden, dat de onzekere stand van zaken in Europa met regt in Indië de nood zakelijkheid deed bevroeden om op alle gebeurtenissën voorbereid te zijn en het is juist óm daartoe mede te werken, dat een zo be langrijke versterking van oorlog schepen en Europeese troepen naar Java wordt bestemd, hetwelk ten blijk kan strekken, dat het oog der Nederlandsche regeering steeds met belangstelling op onze kost bare overzeesche bezittingen is gevestigd, en dat, welke ook de verwikkelingen mogen zijn, die in Nederland de aandacht boeijen, het nog geenszints aan magt of wil ontbreekt, om die kolonie te hulp te snellen, wanneer hare vei ligheid door in- of uitwendig ge vaar mogt worden bedreigd, en dat zoo de nood het vordert, er wel dra nieuwe blijken zullen worden gegeven, dat Nederland nog sche pen en dappere mannen heeft om onze eigendommen te beschermen en de eer van Nêêrlands vlag en wapenen te handhaven in die ver re gewesten waarvan het bezit door de dapperheid onzer'woorva- deren verworven is. Moge de zegen des Allerhoogsten rustjen op eene expeditie als deze, waartoe de aanleiding niet gele gen is in veroveringszucht, maar die alleen ten doel heeft beteuge ling van zeerooverij, bescherming van de handelsvaart in den uitge- strekten Indischen Archipel en be vordering van het nut en de rust der volkeren, welke met vertrou wen de pogen vestigen op de Euro peesche magten, die, met beharti ging van eigen belangen, ook de hunnen niet uit het oog verliezen. Men verneemt, dat onze verdien stelijke Stadgenoote Mejufvrouw A. L. G. Toussaint, als een ver nieuwd blijk van de wijze waarop ook buitenlands hare talenten worden gehuldigd, dezer dagen de benoeming heeft ontvangen als Lid van het Archaeologisch Genoot schap te Athene. Donderdag zijn de plattelandsvrou wen samen met haar bondszusters uit de hele provincie Noord-Holland per trein naar Den Haag getrokken, waar zij aan het station door autobussen werden opgewacht en naar het Bin nenhof gebracht om de aloude Ridder zaal te bekijken. Vervolgens ging men naar het Vredespalies dat schitterend is gelegen in een mooi park. Ook dit werd onder geleide bezichtigd. Van daar brachten de bussen het gezel schap naar het museum Mesdag, waar o.a. het prachtige panorama werd be keken. Na een kopje koffie in de Die rentuin ging het naar de tentoonstel ling „De Vrouw". Hier kreeg men een indruk van het leven en werken der vrouwen, gedurende de laatste 50 jaar. Het diner werd door allen tezamen weer in de Dierentuin gebruikt. Om tien uur kwam men wel ver moeid maar hoogst voldaan over de prachtige dag weer in Alkmaar aan. KOLENBON 03 en 04 levert U in bij Fa- B- SCHOT Zn- Kwakelpad a- d. Hoornse vaart- Bestelkantoor Sigaren magazijn HAGENAAR, Langestraat, hoek Hoog straat- uit Met Het WASMACHINES voorraad leverbaar- Dordt E.M-F. Motor- beste van het beste Ga hem zien bij Uw handelaar. het niinste werk de meeste glans. Verdronkenoord 103 Alkmaar Te koop: ijscarrier in zeer goede staat Ook voor andere doeleinden zeer geschikt N Galis, Berkhouterweg 7, Hoorn Garage Evenals verleden winter geef ik weer les in Breien. Haken, Bord. en verstellen enz- L- v- VEGTEN— v. HOUTEN. Baansingel 32-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3