Ds. Niemöller: De Amerikanen begrijpen Europa niet Jongeboerenvraagstuk Marine bezoekt België Jan Mantel van Valkoog: een kwarteeuw orgelpomper in een kerk op de grens van twee gemeenten BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN Langedijk. Zilveren ambtsjubileum van ds. Donner Het Nut verkeert in moeilijkheden Jubileumfeesten te Oterleek De Rijp. Flierefluiters op de planken IJmuiden. V isserij -besommin gen j^aatste ^\jieuws Beemster. Marktberichten Nieuwe Niedorp Vijfhonderd speldjes De heer Bergsma uit Schagen besprak „Marijke" De centen zijn er nog! Kerk spreekt haar woord tegen communisme en kapitalisme UTIJ hadden dezer dagen te Amster dam een onderhoud met de beken de Duitse predikant dr. Martin Nie möller, die negen jaar in een concen tratiekamp verbleef en die vorige maand, ais lid van de Duitse delega tie, de conferentie bewoonde van de Wereldraad der Kerken. Niemöller is een van de ambassadeurs van Evan gelisch Duitsland. Hjj maakte reizen naar Engeland en Amerika, binnen kort zal hy Scandinavië bezoeken en voor het volgend jaar wordt een tour nee door Australië voorbereid. Te Amsterdam sprak hij op een der grote bijeenkomsten in het con certgebouw en tijdens het wereld- jeugdappèl in de Apollohal richtte hij zich tot de aldaar verzamelde 6000 jongeren. Er gebeurde in de Apollo hal méér. Een menigte van 6000 jon geren ontving Martin Niemöller met een indrukwekkende ovatie. Bjj de herinnering daaraan, kijkt dr. Niemöller een ogenblik peinzend voor zich uit. Dan strijkt hij met de hand over het voorhoofd en hjj zegt: Gelooft u mjj, ik heb al veel grote ervaringen gehad, maar wat ik daar, in de Apollohal beleefde, dat heeft mij zo sterk aangegrepen, dat ik mijn ontroering niet meester was. Zulk een spontane ontvangst in dit land Dr. Niemöller is een man van een bruisende vitaliteit. De doorgestane ontberingen schijnen geen vat op hem te hebben gekregen. Zijn scherp ge tekend gezicht vertoont geen spoor van vermoeidheid en bij iedere vraag is hij terstond bereid diep op de pro blemen in te gaan. De Duitse kerken ter wereldconfe rentie. Het resultaat? Men mag niet verwachten, aldus dr. Niemöller, dat de Assemblee terstond grote resultaten zal afwerpen. Er zullen nog tal van vragen overblijven, vooral daar, waar de meningen zo scherp tegenover elkaar zjjn gesteld als in de secties, waar het ging over de verhouding ten opzichte van politieke en sociale ont wikkelingen. Voor geheel centraal Europa zijn deze discussies van on middellijke politieke betekenis. De moeilijkheid is voor een niet gering deel gelegen in de omstandigheid, dat het deniüen in West- en Centraal Europa en dat in Amerika niet zuiver op elkander zijn afgestemd. De Ame rikanen begrijpen de Europeaan niet zij staan min of meer vreemd tegenover zijn problemen. De Euro peaan kan de Amerikaan beter begrij pen dan omgekeerd. Het is zoiets als de verhouding van de grootvader en zijn kleinkind. Wat is het belang van deze con ferentie voor Duitsland? Bij het onmiddellijke resultaat is de Duitse kerk niet zo zeer ge ïnteresseerd. Zij toch staat midden in de conflicten, waarvan de discussies in de Assemblee de weerspiegeling hebben gegeven en wij zijn daarom meer geïnteresseerd bij de reacties en de inzichten en naar hun doorwer king. Voor ons was het belangrijkste, dat wij er bij konden zijn en dat wij voelden opgenomen In een sfeer van Christelijke broederschap. In onze aanwezigheid hier hebben wij de kracht van de oecumenische verbon denheid als een zegen ervaren. Hier werden deuren geopend en wij moch ten een bijdrage leveren tot deze broe derschap, ook door ons aandeel in het samenstellen der rapporten. DUITSLAND EN DE ANDERE LANDEN. Het gesprek nam een wending, doordat de verhouding met andere landen, met name Frankrijk, aan de orde werd gesteld en dr. Niemöller, realist als hij is, stelde daarbij de politieke verdeeldheid van Frankrijk tegenover de geografische en politie ke verdeeldheid van Duitsland. Is hier een basis te vinden? Wij kunnen niets doen; wij kijken naar Europa Naar verbetering der vleesdistributie Behoudens goedkeuring van de ver gaderingen der landelijke slagers bonden zal aan de minister het vol gende plan inzake de vleesdistribu tie worden voorgelegd: le. De minister geeft aan de slagers de volledige vrijheid van inkoop van het slachtvee; 2e. De Minister wijst 'n vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, terwijl de slagers zich ver plichten deze bon te honoreren tegen door de minister vast te stellen ver koopsprijzen; 3e Naast het vastgestel de rantsoen van vierhonderd gram ontvangen de slagers de gelegenheid tot vrije inkoop van vlees, dat be schikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Door deze maat regelen wordt de omvangrijke zwart- slachting de wind uit de zeilen geno men en de even grote huisslachting ge reduceerd tot normale verhoudingen. Uit een onderzoek door de Ned. Kath. Boerenbond in de provinciën Brabant en Limburg ingesteld, blijkt, dat de boerenjeugd (jongens) in practisch alle plattelandsgemeenten zó talrijk is, dat er in de eerstkomende 20 a 30 jaar in 't algemeen driemaal zoveel gegadig- dea zijn dan boerderijen beschikbaar. In verband met de nog te verwachten bevolkingsaanwas, en de onmogelijk heid meer .idbouwbedrijven te stich ten, heeft de boerenbond plannen ont worpen ter opleiding van de opgroei ende boerenjeugd voor andere beroe pen, 'vooral in industrie, handel en ver keer. en wij weten maar één ding, n.l. dat de communisten niet geïnteresseerd zijn bij een overeenstemming in het Westen. En de kerk? Dr. Niemöller maakt een gebaar van twijfel. De protestan ten in Frankrijk vormen een kleine minderheid. Hun stem wordt, hoe waardevol zjj ook is, nauwelijks ge hoord. Zonder de Katholieken in Frankrjjk zal er van de Kerk uit niets kunnen worden ondernomen. En wan neer men dan bedenkt, dat de Katho lieken in West-Duitsland verlangen op zich zelf te blijven, dan is het wei heel moeilijk, een begin te vinden. De Assemblee heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de verhouding tot het communisme. Wanneer het standpunt van de Kerk wordt ge vraagd, dan kan zij het communisme en het kapitalisme alleen maar in een zelfde vlak zien en zij kan tegen beide alleen maar spreken van uit de prediking van het Kruis. Zij spreekt van boven naar beneden en niet om gekeerd. Toen kwam onze vraag aan dr. Niemöller iets te zeggen over de ver houding NederlandDuitsland. Hr) zei: De verhouding tussen het Neder landse en het Duitse volk is veel zwaarder belast dan die tussen Duitsland en Frankrijk. Door het Derde Rijk zijn hartstochten gewekt, die hem dood waande. In haar uitwer king is deze zonde tegenover de klei ne volken veel schadelijker geweest dan de botsing met de grote mo gendheden. Daarom zal een overeen stemming met uw volk zoveel moei lijker zijn, omdat er meer hindernis sen zijn weg te ruimen. Dat zal véél tijd kosten. Nog 8000 Europeanen en Indo- Europeanen in de Republiek Naar schatting bevinden zich mo menteel nog 8.0009.000 Europeanen en Indo-Europeanen op republikeins gebied. Vlak voor de politionele actie bedroeg dit aantal volgens een officiële lijst van het CIB ongeveer 15.000. Van deze 8.0009.000 is 9095 pet. Indo-Europeaan, en het resterende ge deelte zou voornamelijk uit ouden van dagen bestaan. Volgens de republiek verblijven deze mensen niet in kam pen, maar in bepaalde stadswijken of kampongs. Overdag zouden zij vrij zijn in hun doen en laten, maar tussen 9 uur n.m. en 6 uur v.m. zou er voor hun eigen veiligheid, voor hen een avondklok zijn ingesteld. Naar schatting bevinden zich op re publikeins gebied nog ca 10.000 Oost- Indonesiërs. Voorts is er nog een vermistenlijst van ca. 2.500 personen, practisch allen Europeanen. Deze gevallen worden zo goed mogelijk uitgezocht. De repu bliek ontkent echter dat er sprake is van vermisten, daar alle personen zou den zijn geregistreerd. Dezer dagen is het reparatieschip Hr. Ms. „Vulkaan", onder commando van kapt.-luitenant ter zee G. P. Küller, in de buitenhaven van Vlisingen voor anker gegaan, in verband met de ope raties, die een aantal Zeeuwse mijnen vegers binnenkort in de Zeeuwse zee gaten zal uitvoeren. Van 24-28 Septem ber a.s. gaat de „Vulkaan" vergezeld van de vierde flottielje mijnenvegers, bestaande uit Hr. Ms. Goeree, Schou wen, Urk en Roompot en onder com mando van luitenant ter zee tweede klasse J. D. de Boer, commandant van de „Roompot" voor vlagvertoon naar Gent, ter gelegenheid van het feit, dat deze Vlaamse stad haar 600-jarig be staan als havenstad viert. In deze grafiek ziet u de indexcijfers van de groothandelsprijzen en de kos ten van 't levensonderhoud sinds 1914. Hierbij is opvallend dat de groothan delsprijzen na de eerste Wereldoorlog sterk stegen, terwijl na de jongste oor log de kosten van het levensonderhoud belangrijk zijn opgelopen. Ook is de prijsdaling, welke een onvermijdelijke reactie is op de stijging, na 1918 veel sneller ingetreden dan thans het geval is. Dit zal ongetwijfeld voor een be langrijk deel te wijten zijn aan het wereldtekort aan materialen. Sommige redenaars waarbij de predikanten spreken zacht, nau welijks verstaanbaar. Andere spre kers waarbij ook de dominé's hebben een goed stemgeluid. Geen mensenmassa kan zo groot zijn, of zij maken zich verstaanbaar. Maar niemand van hen overtreft ooit de predikanten, die de kansel van de Gereformeerde kerk te Dirkshorn in de loop der jaren hebben beklommen. Immers: de Gereformeerde dominé's van Dirkshorn preekten in St. Maar ten en in de gemeente Harenkar spel waren zij steeds verstaanbaar! En nog is dat zo! Is er wel ooit zo'n sterk verhaal verteld? OP DE GRENS. Toch is het zo en de verklaring er van is vrij eenvoudig. De Gerefor meerde kerk van Dirkshorn staat na melijk op de grens van de gemeenten St. Maarten en Harenkarspel. En de kansel staat juist over de grens, in St. Maarten, terwijl het overige ge deelte van de kerk in Harenkarspel is gebouwd. Zo is het mogelijk, dat de dominé's, die in St. Maarten preken, in Harenkarspel verstaanbaar zijn. Wanneer de predikant „in de hou ten broek" heeft plaats genomen en de dienst vangt aan met gezang, dan laat het orgel zijn zoete klanken ho ren, terwijl Jan Mantel van Valkkoog de wind er in pompt. Zo was het althans, jaren lang. Sinds enkele weken heeft Mantel het gemakkelijker gekregen. Een electro motor heeft zijn arbeid overgenomen. Maar ruim 25 jaren heeft Mantel ge zorgd, dat de organist voldoende wind in zijn orgel had. EEN KWART EEUW. 25 jaar; dus zilveren orgelpomper. Ja, dat is Jan Mantel. Hij zelf weet niet meer precies, wanneer het de eer ste keer was. Ook de kerkeraadsleden weten het niet uit hun hoofd. Wel speuren ze ijverig in vergeelde archie ven, maar het „besluit tot aanstel ling" werd nog niet gevonden. Waar schijnlijk was het in de maand Augustus van het jaar 1923. De kerk stond er toen pas enkele jaren en een vaste orgelpomper had men nog niet. Er was altijd wel iemand te vinden, die „boven" wilde zitten vooral bij de jongelui. Maar of dat voldeed Neen dan pompten die jongens weer eens te hard en dan weer eens te zacht. Begrijpelijk is het, dat de orgel klanken dan niet altijd even zuiver door kwarrK Het verdriette de kerkeraad tenslotte en de benoeming van Jan Mantel, die toen 26 jaar was, tot orgelpom per, werd een feit. „KERK-GESCHIEDENIS". Iedere Zondag weer vóór en na de middag was Jan present. De keren, dat hij er niet was, zijn te tel len geweest. En dan nog de bijzondere diensten; kerkelrjke feestdagen, huwe lijk en dergelijke. Mantel was aan wezig en hij pompte. Zelf vindt hij het geen bijzondere prestatie. H\j is blij, dat hij het heeft mogen en kunnen doen. „Zovelen heb ben wat voor de kerk over; waarom zou ik het niet doen?" zo zegt Man tel. In een aantekenboekje schreef Mantel bijzonderheden op: datum, predikant, tekst, te zingen verzen, mooi of slecht weer, koud of warm. Jaar in, jaar uit deed hij dat. Het oud ste boekje heeft hij niet meer, maar het boekje, dat hij ons liet zien zou den we met recht kunnen noemen „Het logboek van een orgelpomper". Pre dikanten, die nu oud of misschien overleden zijn, staan er in vermeld; jonge mensen, die nu trouwplannen hebben, vindt men er ook ip toen en toen werden ze gedoopt! Dat Jan Mantel 25 jaar de wind in het orgel pompte, vindt hij niets bij zonders. Hij had er geen drukte van (villen hebben. Niemand wist het maar zijn moeder vertelde het! En nu is men 't er in de kerkeraad over eens, dat Jan een blijvend geschenk moet hebben. Hij heeft het verdiend; zullen er velen worden gevonden, die 25 jaar iedere week zonder loon hetzelfde willen doen? Maar Mantel vond het liefdewerk en daarom deed hij het graag. Zondag preekt dominé Van der Sluis weer. In St. Maarten. En in Ha renkarspel zit Jan Mantel te luiste ren. Als de gemeente zingt met bege leiding van het orgel, zal Jan niet pompen. De electro-motor heeft zijn werk overgenomen. De organist laat zijn vingers glijden over de toetsen. Bijna onhoorbaar doet de motor nu het werk, dat Jan Mantel, zilveren orgel pomper, een kwart eeuw lang deed - uit liefde tot zijn kerk. Donderdag herdacht de predikant der Gereformeerde kerk, dat hij voor 25 jaar in dat ambt was bevestigd. In verband hiermede was een speciale kerkdienst belegd, waarin de jubilaris voorging. Na zegen en votum zong de ge meente gez. 23:1 en 4, waarna Jes. 55 werd gelezen. Onder orgel-begelei ding van de heer D. Bruin werd Ps. 77:7 gezongen en ging men in gebed. Na allen van zijn erkentelijkheid te hebben gesproken, predikte de jubila ris over Jes. 55:10 en 11, dezelfde tekst als waarmee hij voor 25 jaar was beves tigd. In zijn prediking toonde de jubi laris, hoe het Woord Gods allereerst in de hemel ontstaat, hoe het dan vandaar wordt uitgezonden tot de men sen, eertijds door profeten en getui gen, daarna geopenbaard in Christus en nu gepredikt wordt door mensen met alle onvolkomenheid van dien. Het toebereiden van harten tot de eeu wige zaligheid noemde de jubilaris de taak waartoe het Woord Gods gezon den is en in deze onbegrijpelijke bete kenis valt de prediker weg en blijft alleen de Zender. Nadat ps. 119:7 gezongen was, sprak de heer H. Glas, ouderling der Geref. Kerk, namens de gemeente. Spr. wees op het vele sociale werk door de jubi laris en zijn echtgenote verricht in de 21 jaar, dat hem de zorg voor deze ge meente opgedragen is. De houding van de jubilaris tijdens en bij kerke lijke beroeringen, memoreerde spr. n.et nadruk als de hoogste lof verdie nende. Namens de gemeente overhan digde spr. enige boekwerken. Nadat een zangkoortje gezongen had, werd het woord gevoerd door ds. v. d. Sluis van Dirkshorn namens de clas sis Alkmaar. Spr. roemde de organisa torische arbeid door jubilaris verricht tot in de administratie der kerken toe. Namens de classis bood hij de jubilaris enige boeken aan. Hierna werd gezon gen Ps. 119:65. Namens de genabuurde kerken werd het woord gevoerd door ds. Von Mey- enfeldt van Alkmaar. Spr. hadervaren, dat zo men de jubilaris om raad vroeg, het laatste woord van de vrager ge woonlijk een toestemming was en hij wist uit ervaring dat raad aanvaarden van de jubilaris de verstandigste weg was. Scriba van de classis Alkmaar te zijn is geen sinecure en hij sprak de wens uit, dat de jubilaris deze functie nog lang zou mogen bekleden tot op bouw der kerk. De heer Alb. Dekker voerde het woord namens de Geref. Jeugdcentra- Ie. Spr. was erkentelijk voor het on derricht, dat de jongeren van de jubi laris hadden mogen genieten. Al was daarbij de critiek niet gespaard, steeds v/as de juistheid van dat onderricht gebleken. Als laatste voerde burgemeester Schelhaas namens het dagelijks be stuur van de gemeente Langedijk het woord. Spr. roemde de bescheidenheid van jubilaris en wees er op hoe deze voor iedereen, geloofsgenoot en anders denkende, te bereiken is. Spr. dankte voorts mevr. Donner voor de vele hulp individueel door haar betracht en kon verklaren, dat de verhouding tussen jubilaris en burgerlijk bestuur zeer goed is. Namens het bestuur van de ge meente Langedijk bood hij de jubilaris een bloemenhulde aan. Ds. Donner sprak hierop zijn dank uit en ging voor in het „Onze Vader". De dienst werd met zingen van Ps. 72: 11 besloten, waarna er gelegenheid tot persoonlijke felicitatie geboden werd. Dinsdagavond werd bij van Liempt te Oudkarspel de jaarvergadering ge houden van de Mij. tot Nut van het Algemeen, Departement Langedijk. Van het bestuur waren afwezig de heren Hart en Eecen, zodat de heer P. Eecen de voorzittershamer han teerde. De waarnemend secretaris-penning- meester, de heer Mandemaker, bracht verslag uit en daaruit bleek zonne klaar, dat er met alle middelen naar moet worden gestreefd om tot hogere in komsten te komen. Het Departement behoort te zeer tot de vergeten ver enigingen, terwijl het doel, dat wordt nagestreefd, nog even urgent is als bij de oprichting. Meer naar buiten optreden zal de vereniging zeker ten goede komen evenals een werving van nieuwe leden. De wijziging in de statuten der Spaarbank is goedgekeurd, onder voorbehoud, dat bij nadere beschou wing het bestuur geen redenen zal vinden zich tegen deze wijzigingen te verzetten. Met algemene stemmen werd voorts K. Sijpheer tot commis saris benoemd. Van de bibliotheek zal een catalogus gemaakt worden, welke de leden kosteloos zullen ont vangen. De regelmatige uitbreiding der bibliotheek heeft de aandacht van het bestuur en ook dit jaar zal veer een aantal werken worden toe gevoegd. De cursussen van het Nut blijken in een behoefte te voorzien en ook voor het nieuwe seizoen geeft, naar zich thans laten aanzien, de intekening reden tot tevredenheid. Het agendapunt speeltuinen leverde geen stof tot bespreking op. Het ge brek aan terrein en de nodige midde len dwingt tot een noodzakelijke ver waarlozing. Men overweegt de hulp in te roepen van het Hoofdbestuur om het kleuteronderwijs te steunen. Het winterprogramma is nog niet in kannen en kruiken. Wel is al een filmavond vastgesteld, die met mede werking van het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen tot stand zal ko men. Voorts komt er waarschijnlijk De jubileumfeesten ter gelegenheid van de troonswisseling werden in Oterleek gehouden op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Sept. 1948. De feesten werden Vrijdagmiddag geopend met een kinderoptocht door het dorp. Voorafgegaan door ruiters bewoog een fleurige stoet kinderen, allen voor zien van vlaggetjes, zich door het dorp, waarna men zich naar het feest terrein begaf, waar de kinderspelen werden gehouden. Deze mochten zich in een flinke belangstelling verheu gen. Veel kinderen verlieten als ge lukkige prijswinnaars in hun leeftijds groepen het veld en begaven zich naar het café van de heer Van Ham, waar tot besluit van deze middag enige kinderfilms werden vertoond. Hierna volgde de prijsuitreiking. Om half acht 's avonds was de zaal van het café wederom tot de laatste plaats bezet, nu echter met de bewoners van de Molenweg, Schermerdijk en het buur tje, die voor de Vrijdagavond waren genodigd tot het bijwonen van de bon te avond, die met eigen krachten uit Oterleek werd gegeven. Burgemees ter Posch opende deze avond, een kort resumé gevend van de regeringspe riode van H.M. Koningin Wilhelmina en er op wijzend van welk belang de dynastie onder het huis Oranje voor ons volk is. Hierna werd een aanvang gemaakt met de bonte avond, welke onder leiding stond van de heer J. Schuurman en waaraan in diverse nummertjes meewerkten de gymnas tiekvereniging, de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" met een één- acter „Lui van Standing" J. Zijp, H. Wagenaar, mej. Schotsman, mej. Voerman en Har Dekker. Zonder daarbij de andere medewerkenden te kort te willen doen komt Jb. Schuur man een woord van dank toe voor 't vele werk, dat hij voor deze avond heeft verricht. Tevens willen wij nog wijzen op de grondgymnastiek van Har Dekker, die het publiek, alhoewel hij eerst korte tijd geleden na een verblijf van twee jaar in de tropen in Oterleek terugkeerde, op enige aar dige staaltjes vergastte. Zijn num mer, dat door hem uitsluitend in zijn vrije tijd als militair in de tropen werd ingestudeerd, viel in aller smaak evenals de nummers van de dames afdeling der gymnastiekvereniging. Eerst om 1 uur was deze geani meerde bonte avond afgelopen, die met een gezellig bal daarna werd be sloten. Zaterdagmiddag zullen eveneens op het feestterrein de volksspelen wor den gehouden. Het comité verwacht een maximum aan belangstelling, ter wijl zoals nu reeds vast staat, ook voor de te houden gecostumeerde voetbalwedstrijd veel belangstelling bestaat. Zaterdagavond wederom om half acht precies tweede voorstelling van de bonte avond in café Van Haih, waar dan tot besluit van deze tot dus verre zo uitstekend geslaagde feesten de bewoners van het dorp Oterleek en het weggetje enige uren van ont spanning en gezelligheid zullen worden gebracht door de Oterleker amateurs. In café Zomerdijk werd j 1 Donderdag het blijspel „De Kribbebijter" ten tonele gebracht door het gezelschap „De Fliere fluiters" uit Landsmeer Het zeer talrijke publiek heeft ten volle genoten van dit zeer vlot gespeelde stuk met zijn diverse verwikkelingen, hetwelk vooral als kermisstuk bijzonder geschikt was De spelers, van wie het ons moeilijk valt om een van hen als de beste te kwa lificeren hadden dan ook na afloop een lang en'hartelijk applaus in ontvangst te nemen Het gezelschap dat voor beroepsspelers niet behoeft onder te doen, zal zeker een volgende keer weder een volle zaal trekken Gisteren werden aan de Rijksvisaf- ijlag aangevoerd: 1000 kisten makreel, 110 schol, 75 koolvis, 10 tong en tar bot, 10 haai, 10 schar, 40 kabeljauw, 10 wijting, 7787 verse haring en 50 diversen. De besommingen: 1 trawler f 11520, IJM. 94 „Zwarte Zee" f 5100, 71 „Bloe- mendaal" f 15400, 39 „Schoorl" 1 20250. EQ. 53 „Dirkje" f 12090, 46 „Claasje" f 12740, IJM. 272 f 4700, 230 f 410, 213 f 120, 212 f 49, HA. 16 f 38, VD. 60 f 75, KK. 64 f 1890, 141 f 410, 169 f 65, 7 f 92, 28 f 260, 62 f 80, IJM. 249 f 66, KW. 21 f 1080. een lezing over Roemenië op het pro gramma. Aan de dames zal speciale aan dacht worden besteed. Men is voor nemens haar een declamatle-avona aan te bieden. Tevens zal worden ge probeerd of men een „vertel-middag" kan organiseren voor de kinderen. En de haast traditioneel geworden toneel avond komt ook op de lijst. De wankele financiële positie van het Departement leverde stof tot een gedachtenwisseling, waarvan het be sluit was, dat men niet tot contribu- tte-verhoging zal overgaan. Liever wil men het langs andere wegen probe ren. Allereerst wil men bij het hoofd bestuur aankloppen om steun en ver volgens wil men het programma ver plicht stellen. Ten derde zal men over gaan tot instelling van het instituut van jeugdleden. Jeugdlid kunnen zijn minderjarige kinderen van ouders, die lid zijn van het Nut. Voor hen zal de contributie 1 per jaar bedragen. Tenslotte werden nog mevr. Dirk- maat en de heer Mandemaker tot be stuursleden gekozen, waarna sluiting volgde. Ongecorrigeerd Sluing zitting Staten-generaal De minister van Binnenlandse Za ken, mr. van Maarseveen, heeft van middag, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, de buitengewone zit ting der Staten-Generaal gesloten. Thans was het aanvangsuur vastge steld op 1 uur vanwege de in de resi dentie te treffen politiemaatregelen, verband houdende met de intocht van Koningin Juliana. „Het heeft", aldus de voorzitter der Eerste Kamer, prof. Kranenburg, „Ha re Majesteit behaagd mij op te dragen de huidige buitengewone zitting der Staten-Generaal in haar naam te slui ten. Kort doch bijzonder gewichtig was deze zitting. Daarin werden door de nieuw geko zen Kamers der Staten-Generaal de voorstellen tot verandering in de grond wet, waarvan de wet had verklaard, dat er grond bestond om ze in over weging te nemen, aangenomen. Niet' alleen wegens dit resultaat, doch ook uit hoofde van de gedachtenwisseling over de regeringsverklaring van 12 Augustus 1948 en over bedoelde voor stellen mag deze korte parlementaire periode vruchtbaar worden genoemd. Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht u haar erkentelijkheid te betuigen voor uw toewijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken. In naam der Koningin verklaar ik deze buitengewone zitting te zijn ge sloten." Nadat de minister was uitgeleide gedaan, werd de vergadering gesloten. HAIDERABAD GEEFT ZICH OVER Heden te 12 uur plaatselijke tijd is de overgave van de staat Haiderabod aan overgave van de staat Haiderabad aan de troepen van India een feit geworden. Overwegend droog Verwachting, geldig tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog weer. Langs de Waddenzee aanvankelijk vrij krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Jacob W Rhodens en Nelly C C Nobel Getrouwd: Arie Kramer en Jannij C Brand Jacob Molenaar en Gretha Middelburg Overleden: Cornells H Droog, 9 mnd, zoern van H A Droog en M Blauw Helena Doedse, 72 jaar, weduwe van S Schouten Hendrik Strietman, 53 jaar, echtgenoot van A Veltrop, overleden te Purmerend NOORDERMARKTBOND, 18 September Aangevoerd: 94,000 kg Aardappelen: eer stelingen 5,406,20, blauwe eigenheimers 66,60, bintjes 5,10—6,40, bevelanders 55,50, Koopmans blauwe 0,306,60 en ijselster 6,206,60: 88,000 kg rode kool 0—8,50; 13,000 kg gele kool 5,50 kool 7,60—8,90; 12,000 kg uien 6—7,30, drie lingen 7,40—7,60 en nep 13,90—14,20; 8000 kg bieten: I 6 en n 4,50; 6000 kg peen: II 6,50 en III 5; 29,000 kg slabonen 30—41 WARMENHUIZEN, 17 September —70,900 kg Aardappelen: Schotse muizen 5,60 6,10, bevelanders 5,10—5,40, noorderlingen 5—5,10, eigenheimers 5,10—5,90, Koopmans blauwe 6,20 en bintjes 5,10—6; 2800 kg uien: gewone 66,40, gele nep 14, drielingen 6,90, grove 6,20 en voran 3,20; 7500 kg rode kool 6—8,10; 1700 kg gele kool 5,50—5,80; 86,200 kg witte kool 5; 800 kg groene kool 9,20; 5300 kg slabonen 24—38; 1600 kg bieten 6 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. Broek op Langedijk, 18 Sept. 22.000 kg. aardappelen: Eigenheimers 6.40, Eerstelingen 5.206.70, 32000 kg. rode kool 6—11, 32000 kg. gele kool 511.70, 54000 kg. witte kool 6.206.70, 8000 kg. slabonen 3340, 18000 kg. bieten 6, 14000 kg. uien 6 6.80, nep 11.70—13.10, 900 st. bloem kool 40—51. Vijfhanderd speldjes zijn ten bate van het Kankerbestrijdingsfonds, dat ter gelegenheid van het regerings jubileum van Koningin Wilhelmina werd gesticht, verkocht in deze ge meente. De opbrengst bedroeg 250. De heer Bergsma uit Schagen, zo langzamerhand geen onbekende in het houden van lezingen, besprak voor de afd. N.-Niedorp der Plattelandsvrou wen het mooie boek „Marijke", een roman over een arme moeder. Hij deed dat op zulk een boeiende wijze, dat een ieder vol aandacht luisterde. Aan het einde van de voordracht weerklonk een dankbaar applaus. Mevr. KooijSpaans leidde de ver gadering. „De centen zijn op en de Bank wordt gesloopt!", zo zeiden verschil lende mensen. Wij kunnen onze lezers geruststellen; de voorpui van de boe renleenbank wordt werkelijk ge sloopt, maar de centen zijn er nog. Spoedig zal het gebouw een nieuwe voorpui hebben! Niemand zal echter bij de kluis kunnen komen; dag en nacht is de kassier in het bankge bouw aanwezig. Het werk wordt uit gevoerd door de fa. Koopman van Terdiek.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7