DE WERELD IS VOL REP EN ROER Lichi en donker Verminderde uitgaven - Lagere belastingen Er wordt gevochten om Madioen „Brandhaarden breiden uit Woensdag 22 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLMNDSE DAGBLADEN '45ste J««g»gNo. 223 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De millioenennota minder somber dan vorig 'jaar VAN MOOK BLIJFT VOORLOPIG De troepen van Hatta staan gereed Weerbericht Besprekingen met Moskou blijven mogelijk Verenigde Naties vergaderen te Parijs BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ^cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Het Indisch blad „Nieuwsgier" ver nam uit Den Haag, dat de Nederlandse regering in verband met de spanning in Indonesië besloten heeft de kwestie van de landvoogdwisseling enige maan den uit te stellen om daarna definitief een besluit te nemen na een nieuwe bespreking met dr. Van Mook. Het kabinet en de landvoogd bereik ten inmiddels overeenstemming zowel ten aanzien van de houding in verband met de ontwikkelingen in de Republiek als betreffende de structuur van de in terim-regering. Amerika mobiliseert de industrie De gezamenlijke Amerikaanse staf chefs hebben de afdeling munitie een uitgebreid plan doen toekomen voor in dustriële mobilisatie «in de Verenigde Staten in het geval van uiterste nood. Er zou al voor een waarde van 700 millioen dollar aan grondstoffen van 50 verschillende soorten zijn verzameld. Talrijke fabrieken zijn reeds aange merkt als de meest efficiënte produ centen van dat militaire materiaal, dat in geval van nood in grote hoeveel heden nodig zal zijn, Vader stootte op zijn verdronken zoontje Een tweejarig jongetje, dat reeds van Zondagmorgen af werd vermist, werd gistermiddag dood teruggevonden in een zinkputje achter het huis van de familie Vrijdaghs te Groningen. Over de toedracht van dit tragisch ongeval vernemen wij het volgende: Zondagochtend heeft de heer Vrij daghs het zinkputje met een stok doorstoken, toen bleek, dat de goot steen verstopt geraakt was. Ongeluk kigerwijze heeft de heer Vrijdaghs vergeten het deksel weer op het putje te plaatsen. Tóen hedenmiddag bleek, dat de gootsteen weer verstopt was en de heer Vrijdaghs wederom met een stok trachtte het vuil uit het putje te halen, stootte hij op het ontzielde li chaampje van zijn zoontje. DEENS SCHIP OP EEN MIJN IJmuiden-radio deelt mede, dat bij routeboei e.t. 10 (ter hoogte van Ter schelling) 't Deense stoomschip Ma ria Toft" op een mijn is gelopen. Het schip heeft sleepboothulp gevraagd. JJE MINISTER van Financiën, Prof. P. Lieftinck, heeft gistermiddag de jaarlijk se milUoenennota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal overgelegd. In de inleiding gewaagt de minister met dankbaarheid van het feit, dat in het jaar van het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina het jaar ook van de overgang der Koninklijke waardigheid in handen van Koningin Juliana de nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën een minder somber geluid kan doen horen dan de voorafgaande jaren sedert Nederlands bevrijding het geval is geweest. bet landbouw-egalisatiefonds moet de binnenlandse structuur van het eco nomische leven aangepast worden aan de wijzigingen, welke de wereld structuur ondergaat. In dit opzicht is spoed vereist, mede om te voor komen, dat wij bjj beëindiging van de Marshall-hulp voor een ernstige economische ineenstorting komen te staan. De landbouwpolitiek moet ge richt worden op een zo groot moge lijke dollarbesparing, door een voor zichtige import-politiek. De Benelux- samenwerking eist voorts een poli tiek van prijssubsidies met een sterk tijdelijk en grotendeels aflopend ka rakter. Tenslotte bestaat er een nauw verband tussen het opheffen, waar mogelijk van rantsoenering en de subsidiepolitiek. De subsidie op het levensmiddelen pakket bedraagt nog altijd 212 mil lioen, of wel 20 per inwoner, waar van ruim de helft aan de melksector moet worden toegerekend. Een afzonderlijk hoofdstuk van de millioenen-nota is gewijd aan de ver mogenspositie van het Rijk, waarvoor een staatsbalans is samengesteld. Van het totaal der verplichtingen op kor te en lange termijn (waarbij inbegre pen de verplichtingen wegens oorlogs schade) ad 34.6 milliard is ongeveer 19 milliard gedekt door activa. Het nationaal inkomen voor 1949 wordt berekend bij een productiviteit per hoofd van ca. 90 pet. van voor de oor log op ruim 18 milliard. (Zie vervolg pagina 3) Naar normale financiering f)E geleidelijke verbetering van de financiële toestand des lands zal weldra een stadium hebben bereikt, waarin niet alleen zoals in 1948 de gewone dienst een groot overschot laat, maar waarin ook de buitenge wone dienst 1 (de dienst van uitgaven van aflopend karakter, uit oorlog en bezetting volgend) nagenoeg geheel uit de gewone middelen zal kunnen worden gefinancierd. De uitgaven van de gewone dienst bedragen 2.417.005.514 en van de bui tengewone dienst 1 815.862.106. Daar tegenover staan de middelen uit de gewone dienst ad 3.156.000.421 en de buitengewone dienst 1 76.162.570. Het nadelig saldo is 704.629. De uitgaven van de buitengewone dienst 2 (kapitaalsuitgaven) worden voor 1949 geraamd op 365.640.310, waartegenover een bedrag van 71.498.693 wegens kapitaalsinkom sten staat. Deze dienst wijst derhalve een tekort aan van ƒ294.141.617. Een vergelijking met de vastgestel de begroting voor 1948 wijst uit, dat het nadelig saldo van de gewone dienst en de buitengewone dienst 1 tezamen toen werd geraamd op f 725.415.360. HOGERE MIDDELEN. Het thans zoveel gunstiger eind resultaat is voor een belangrijk deei een gevolg van de omstandigheid, dat het voor 1949 verantwoord kan wor den geacht de middelen 440 mil lioen hoger te ramen dan voor 1948. Daarnaast zijn de uitgaven 285 mil lioen lager gesteld. Het nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatiefonds kwam op de begroting 1948 voor met 498.235.000 (het werkelijk nadelig saldo van dit fonds zal echter volgens een thans opgestelde berekening ongeveer 602 millioen belopen) tegenover een ra ming voor 1949 ad 364.833.000. Het saldo van de buitengewone dienst 2 was voor 1948 op/ 423.015.484 geraamd, tegenover 294.141.617 voor 1949. De ontwerp-begroiting voor 1949 wijst, wat het totaal der uitgaven be treft een budgetverbetering aan van 625 millioen. Ten aanzien van de begroting van MAAR uit Djocja wordt gemeld rijn de voorbereidingen voor het ontzetten van de veroverde stad Madioen door de troepen van de Re publikeinse regering voltooid. Volgens de communistische radio te Madioen zijn Sjarifoeddin en dr. Se- tiamdjit, respectievelijk leider van de socialistische en de arbeiderspartij, die met de communistische partij ge- Uitlevering van Papanek verzocht De Tsjechoslowaakse regering heeft de- Franse regering om de uitlevering verzocht van Jan Papanek, de vroege re Tsjechoslowaakse afgevaardigde in de V.N. Dr. Papanek, die na de Fe- bruari-gebeurtenissen stelling heeft gekozen tegen de nieuwe regering te Praag, bevindt zich thars te Parijs. Hij wordt er van beschuldigd, 125.000 dollar te hebben ontvreemd. De Tsje choslowaakse autoriteiten hebben een aanhoudingsbevel tegen hem uitge vaardigd. Papanek deelde aan Reuter mee: „De beschuldiging tegen mij is onge grond en steunt op dezelfde leugens, v/aar het huidige regiem op gegrond vest is". MINISTER STIKKER TERUG UIT DE V.S. Met het KLM-lijnvliegtuig uit New- York is hedenmorgen te kwart over zeven enige uren vroeger dan de in dc dienstregeling vermelde tijd mi nister mr. D. U. Stikker op Schiphol aangekomen. De minister is terstond doorgereisd naar Den Haag. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. Gedurende de nacht: zwaar bewolkt mét tijdelijk enige regen, voorna melijk in het Zuiden van het land, iets minder koud. Morgen overdag: wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde tempertuur als vandaag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. fuseerd zijn, naar Madioen vertrokken. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat Sjarifoeddin minister-pre- sindent zou worden van een eventuele republikeinse communistische rege ring. Intussen komen er ook berichten binnen over een communistische op stand op Sumatra, in het bijzonder in Tapanoeli. De minister van voorlich ting, Mohammed Natsir, heeft ver klaard, dat de gewapende conflicten tussen republikeinse legereenheden op Sumatra gevolg zijn van „per soonlijke geschillen" van het ieger- personeel. In Zuid-Celebes is een smokkelaf- faire ontdekt, waarbij ambtenaren, geldschieters en prauwvoerders be trokken zijn. De handel richtte zich op Singapore. Er is voor millioenen gesmokkeld. Tal van arrestaties zijn verricht. De plechtige opening van de Staten-Generaal QISTERMIDDAG is H. M. de Koningin Juliana in gezelschap van Z. K. H. Prins Bernhard in de Gouden Koets van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal ge reden ter plechtige' opening van de zitting van de Staten-Generaal. Het was de eerste maal sinds de bevrijding, dat deze plechtigheid met groot ceremonieel geschied de. De eerste maal ook, dat Ko ningin Juliana de opening ver richtte met het uitspreken van de troonrede. Dit waren zeker al motieven ge noeg om grote belangstelling voor deze plechtigheid te verwachten, Prinsjesdag in zijn oude glorie van een feestelijke stoet met de Gou den Koets, die thans een jonge koningin naar de oude Ridderzaal voerde. De Nederlandse Spoor wegen hadden extra-treinen inge legd om de duizenden te vervoeren. De Ridderzaal prijkte voor het eerst met een sobere versiering van palmengroepen ter weerszijden van de troon en van bronskleurige chrysanthen en groen. Brits bezoek aan ons land Op Maandag 27 September zal een groep parlementaire vertegenwoordigers der overzeesche gebiedsdelen van het Britse Gemenebest een bezoek brengen aan ons land. Het betreft vertegenwoor digers uit Canada, Australië, Nieuw- Zeeland, Unie van Zuid-Afrika, Eire, India, Pakistan, Ceylon, Malta, Noord- Ierland, het eiland Man, de Bahama- eilanden, Mauritius en de Bermuda eilanden, die te Londen bijeen zullen komen ter bijwoning van een vergade ring der Empire Parlementary Associa tion. Na Nederland wordt ook een be zoek gebracht aan België. Geen onenigheid tussen Grote Drie £)E AMERIKAANSE, Engelse en Fran se ministers van buitenlandse zaken hebben te Parijs opnieuw gesproken over de Berlijnse crisis. In verband daarmee werd in Engelse kringen ont kend, dat er onenigheid zou bestaan tussen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds over de te vol gen gedragslijn. Er bestaat wel enig verschil in accentuering nopens tacti sche kwesties, maar principieel is men het eens over de vraag, op welk punt de onderhand-lingen met Moskou moeten worden afgebroken en de kwestie aan de Verenigde Naties moet worden voorgelegd. Men wil echter niet te spoedig de bruggen achter zich ver branden en men houdt zo lang moge lijk de mogelijkheid voor besprekingen tussen de vier mogendhden open. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van h—'tenlandse za ken zullen de ministers niet vóór de volgende week weer bijeenkomen. Men ECONOMISCHE FUSIE WESTELIJKE ZONES VAN DUITSLAND De volgende maand zal de Franse zone van Duitsland economisch ver enigd worden met de Engels-Ameri kaanse zone. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bevestigd, dat deze economische fusie een logisch gevolg is van het eerder in dit jaar te Lon den genomen besluit tijdens de be sprekingen der zes mogendheden over West-Duitsland. De Franse zone blijft politiek en administratief onafhankelijk van de Engels-Amerikaanse zone. neemt te Parijs aan, dat de tussen liggende tijd gebruikt zal worden voor stappen te Moskou. Men is algemeen van oordeel, dat dit0 alleen kan geschie den in de vorm van een gemeenschap pelijke nota aan de Sovjetregering, waarin de houding van de Westelijke mogendheden ten aanzien van het laat ste Sovjetmemorandum over de Ber lijnse crisis wordt uiteengezet. De conferentie werd bijgewoond door de drie Westelijke militaire bevelheb bers in Duitsland. TE PARIJS IS DE algemene verga dering der Verenigde Naties met enige plechtigheid geopend. Er zijn delegaties uit 58 landen aanwezig ter behandeling van een agenda, die zeventig punten omvat, waaronder het Palestijnse vraagstuk. Tot voor zitter is gekozen de Australische mi nister van buitenlandse zaken Herbert Evatt. De president der Franse republiek, Vincent Auriol, hield een begroetings rede. Hij zeide: „Met angst zien wij de brandhaarden zich uitbreiden. De wereld is verlamd door vrees, egoïsme en vooroordeel. Van uw morele macht is de vrede afhankelijk. Daar de moei lijkheden toenemen en ons meer en meer bedreigen, wordt uw organisa tie steeds noodzakelijker. Slechts de internationale wet waarborgt de wer kelijke onafhankelijkheid, de werke lijke vrijheid en de werkelijke veilig heid der naties. Drie jaar zijn ver lopen sedert het einde van de vijande lijkheden en met angst zien wij het wantrouwen onder de volken toe nemen". De voorlopige voorzitter, de Argen tijn Bramuglia, betoogde, in antwoord op deze rede, dat regeren door macht tot onenigheid en wraaklust leidt. „De mensheid moet begrijpen, dat wij niet kunnen voortgaan op de weg der historie die van de ene oorlog naar de andere leidt. De rechten van de mens, die door alle volken zijn afge kondigd, vormen de stabiliserende factoren van de beschaving, sinds zij aanvaard werden". Bramuglia riep de vergadering op geen enkel ogenblik verloren te laten gaan, teneinde te maken, dat men zich deze algemene vergadering der V.N. zou herinneren als een vergadering van wederzijds begrip en algemene vriendschap. De algemene secretaris Trygve Lie bracht hulde aan de waarnemers der V.N., die bij het vervullen van hun taak om het leven kwamen. De dood dezer mannen doet dringender dan ooit de vraag rijzen hoe de V.N. hun medewerkers zouden kunnen bescher men. Spreker had hiervoor enkele voorstellen, die hij later aan de alge mene vergadering zal voorleggen Er moet volledige genoegdoening geëist worden voor de dood van deze slacht offers. Na het houden der openings toespraken werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van graaf Bernadotte en de andere func tionarissen, die in Palestina omge komen zijn. Koningin Juliana tijdens het voorlezen van troonrede. J_JET IS DE TITEL van een oud liedje, dat op alle tijden toepasse- llijk is. De wereld is inderdaad in rep en roer en er zijn weinig opwekkende berichten te publiceren. Overal hoort men sabelgekletter, dat alle vrolijker geluiden dreigt te overstemmen. Terwijl de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten zich in Parijs gaan beraden welk stuk op het politieke schaakbord zij nu weer eens zullen verzetten, wordt door het offi ciële Sovjetbureau Tass uit Helsinki medegedeeld, dat, volgens journa listieke kringen, de Zweedse regering een geheim verdrag met de Verenigde Staten heeft gesloten. Het zou een aanvulling zijn op de bilaterale over eenkomst volgens het plan-Marshall en voorzien in de samenwerking van beide landen in geval van oorlogsge vaar. De Verenigde Staten zouden uit maken of er van oorlog sprake zou ziin en het Zweedse parlement zou in de overeenkomst niet gekend zijn, omdat de regering de reactie van de publieke opinie zou vrezen. Dat ziet er allemaal nogal geheim zinnig uit, maar het is de grote vraag of men het in Rusland, althans in Russische regeringskringen zelf zal geloven. De Zweedse premier neeft er dade lijk op gereageerd en het bericht vol komen uit de noemd. lucht gegrepen ge- HET is al sabelgekletter, wat men hoort en zo kort na de verschrikke lijkste aller oorlogen zit de lucht vol dreiging en ongerustheid. Indonesië, Palestina, Hyderabad de laatst overgebleven vorstenstaat in Voor-Indië het zijn allemaal wespennesten waar de Verenigde Na ties de hand in moet steken met groot gevaar voor ernstige blessures. De minister van Defensie in Pa kistan heeft alle ontslagen uit het leger ongedaan gemaakt en de ont slagenen aangespoord weer in dienst te treden. Oorlogsgevaar dreigt over al en ook de burgerlijke bevolking in en buiten Europa gevoelt zich alles behalve veilig. INTUSSEN is men in Neuren berg nog altijd bezig de misdadige elementen uit de laatste oorlog te be rechten. Professor Dr. Hugo Blaschka, de particuliere tandarts van Hitler, ls tot drie jaren zware arbeid in een detineringskamp veroordeeld. Hij ls in Duitsland waarschijnlijk de enige man geweest, die de Führer aan de tand heeft kunnen voelen. Tegen de communisten in Johore neemt men strengere maatregelen. Tan ah Seng, de bekendste leider, werd tot de dood door de strop veroordeeld en begaf De Raad in donker Dezer dagen vergaderde de ge meenteraad van Veere. Juist toen de secretaris de notulen begon voor te iezen, ging het licht uit, doordat er kortsluiting was ont staan. De burgemeester stelde voor de vergadering te zijnen huize voort te zetten, welk voor stel „met algemene stemmen aan genomen werd". Dus toog het ge hele gezelschap naar het huis van de burgemeester, waar de verga dering in huiselijke kring gehou den werd. zich onder het zingen van de „Inter nationale" naar de galg. Van dood vonnissen gesproken, zijn er reeds niet minder dan 250 voltrokken. DE omstandigheden werken ook niet mee om de mensen tot een optimis tische wereldbeschouwing te brengen. Een typhoon heeft in Zuid-Honjoe in Japan de dijken doorbroken en een stad onder water gezet, waardoor meer dan 300 personen om het leven zijn gekomen. De stad Miyaho is ge heel overstroomd, waardoor 20.000 mensen dakloos zijn geworden. Nog erger was het in Assam, waar 500 personen door een aardverschuiving om het leven kwamen en een geheel dorp met 60 huizen werd bedolven. DE Amerikaanse piloot Richard John son heeft met een nieuw, volledig be wapend gevechtsvliegtuig met straal aandrijving een nieuw wereldrecord gevestigd door een snelheid van 1088 K.M. per uur te bereiken. Het gaar steeds sneller en de wereld wordt steeds kleiner. Vandaar, dat wij ons veel meer met elkaar gaan bemoeien. Dat de spoorwegen intussen de concurrentie van het vliegtuig nog niet vrezen kan, blijken uit het be sluit om in België tien nieuwe mo- tortreineh en vijftig stalen rijtuigen van het internationale model aan te schaffen. Trouwens, ook in ons land zit men niet stil en het opnieuw ge- electrificeerde baanvak Amsterdam Utrecht zal op 29 September in ge bruik worden genomen, waarmede de her-electrificatie voltooid is. Ten slotte een „brandende" kwes tie. De Parijse brandweer vertoonde een documentaire film, getiteld „Man nen van vuur". Tijdens de vertoning is de filmin de vlammen opge gaan. Zelfs de „mannen van vuur" hebben dit blijkbaar niet kunnen ver hinderen. (VERVOLG HOOFDARTIKEL). gens, die van zo grote gecompliceerd heid en van zo allesbeslissende beteke nis zijn, dat zij reeds krachtens hun fei telijke aanwezigheid een ongewoon diepe zin geven aan de bede om de zegen der Voorzienigheid, die het slot vormt van deze overschaduwde troon rede. DE BIJZONDER LANGE en noch tans modern-zakelijke troonrede, waar mede Koningin Juliana het parlemen taire jaar heeft geopend, getuigt in sterke mate van het wonderlijk dualis me, waarin wij met geheel West- Europa, ja met de gehele wereld 'op het ogenblik leven. Daar zijn de lichtplekken van begin nend financieel herstel, van nieuwe, uit sterke levenskracht geboren natio nale plannen, van verhelderd en ver diept begrip voor de wenselijkheid van vergaande internationale samenwer king, van doelbewust streven naar eco nomische reconstructie en sociale uit bouw. Daar is zelfs een verblijdend- positieve culturele paragraaf van onze nieuwe minister van Onderwijs. Veel licht bevat de troonrede; van veel pro gressieve, vooruitstrevende beleids- kracht legt zij getuigenis af. Veel donker is er daarneven. Daar van getuigt het deel der troonrede, waarvoor buitenlandse zaken de bouw stof leverde. De internationale span ningen van deze na-oorlogse jaren, de latente „koude oorlogs"-toestand, het uitblijven van een werkelijke vrede in de wereld zij vinden hun ernstige neerslag in de woorden van dit onder de signatuur Drees-Van Schaik tot stand gekomen staatsstuk en zij vor men de tekening van de sombere wol ken, die zich samenballen boven de zich, mede dank zij de terecht geprezen Amerikaanse hulp, langzaam herstel lende Westerse wereld. Licht en donker wisselen elkander al evenzeer af in de paragraaf van over zeese gebiedsdelen. Daar is optimisme over de voorschrijdende ontwikkeling van de verhoudingen met*en binnen de Federale Staten; daar is een, met de nodige reserve tot uitdrukking ge brachte, verheuging met betrekking tot de overigens sterk variabele eco nomische opleving in deze geèieden. Maar daarnaast vallen de slagschadu wen van onze nog altijd zorgwekkende relatie tot de republiek; de desbetref fende ernstige woorden van de troon rede hebben wel bijzonder diep relief gekregen door de jongste revolutionai re ontwikkeling op Java en de niet gemakkelijk in belangrijkheid te over schatten Amerikaanse reis van minis ter Stikker. Sterk verweven is hier de nationale politiek met de internationale; de „Sei- tenhieb" naar de niet altoos gelukkig geachte acties van de Veiligheidsraad moge velen prettig in de oren klinken of onaangenaam stemmen, al naar de politieke overtuiging die men ten deze is toegedaan^zij getuigt meteen van de onomstotelijke waarheid, dat onze houding nopens het probleem van het ontwaakte (er steeds sterker met com munistische tendenzen bezwaarde) Zuid Oost-Azië niet uitsluitend afhankelijk is van de zich in Den Haag en Batavia kristalliserende opvattingen. Men heeft in bepaalde kringen in het jongste verleden wat al te zeer vergeten, dat de tijd van de volstrekte souvereiniteit der naties voorgoed voorbij is en dat de sterk evoluerende politiek van de grote internationale verbanden een onafwijs bare eis van de steeds voortschrijdende ontwikkeling der volkerengemeen schappen is geworden. In dezelfde mate als voor West-Euro pa (waarin wij de levende Benelux- gedachte en de werkelijkheid van het Vijfmogendhedenpact cordiaal aan vaarden) geldt deze waarheid voor Oost-Azië. Hetgeen erigens niets af doet aan onze plicht, die ook onze in ternationale plicht is!, om de acties, die orde en veiligheid bedreigen, met acties tot herstel van orde en veiligheid te beantwoo ien en zulks (met de uiterste zelfbeheersing die het ken merk is van grote staatkunde), voor zover het enigermate mogelijk en ver antwoord is, met een minimum aan bloedvergieten. VOOR TAL VAN concrete nieuwe plannen en voor de opsomming van het respectabele aantal aanhangige wets ontwerpen worde naar de tekst van de troonrede verwezen. De stylistische bouw van het stuk moge al even zwak zijn als gewoonlijk, de uitvoerigheid er van biedt de commentator in ieder ge val het voordeel, dat hij naar de zin sneden zelve kan verwijzen, dat een verhelderende omschrijving overbodig is geworden. Wij mogen uit de troonrede van 1948 duidelijk verstaan, dat het pro gram-ministerie van Drees en Van Schaik ook onder de dreigende gege venheden van het huidige, van gevaren vervulde tijdsgewricht met oud-vader- landse nuchterheid en met grote vlijt werkt aan het herstel van ons geschon den land en rijk. Daar moge critiek zijn en deels wellicht zeer gerecht vaardigde critie' nochtans zal nie mand durven ontkennen dat onze re gering met waarlijk voorbeeldige ijver en met frisse zakelijkheid een enorme hoeveelheid vraagstukken aanpakt, welker oplossing van vitaal belang is voor ons aller lot. Vraagstukken overi- (Zie vervolg vorige kolom).

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1