Alkmaar als agrarisch centrum De Land- en Tuinbouwtentoonstelling geopend Nederland op z'n smalst Tante Sa AGENDA WAT ER IN DE KORENBEURS TE BEWONDEREN VALT Een expe grijpt Uit 't qehele land kwamen fokkers naar Alkmaar Uiterlijk bewijst wat innerlijk leeft STAD EN LAND BEKRONINGEN IN DE KORENBEURS De paddenstoelenvergiftiginq N.S.K.K.-er staat terecht J. v. d. Peet dirigent van Hoogoven-Harmonie Tewerkstelling gedemobiliseerden Bedrog of verduistering van Staat? Mei. Bartstra in Centraal 7'ekenhin's oocrenomen Burgerlijke Stand Politie maakt balans op Niwin-kerstpakketten-actie Heer-Hugowaard. Meer dan 50 T.B.C.- bestrijding De Rijp. IJmuiden. Visser ij-besommingen II Vanmorgen was het café Beemster aan het Waagplein gevuld met tal van auto riteiten en belangstellenden, om de opening bij te wonen van de derde land- en tuinbouwtentoonstelling na de bevrijding. De opening geschiedde, bjj afwezig heid van burgemeester Wytema, door loco-burgemeester G. van Slingerland. Onder de aanwezigen merkten wij op behalve de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, t.w. de heer Van Slingerland, Mr. Veendorp, gemeente secretaris en wethouder M. t'oerts, de heren Voorthuizen en De Boer van het Marktwezen,-de heer Mak, directeur der veiling, de heer D. Rempt, dir. van de Frov. gezondheidsdienst voor dieren, de voedselcommissaris, de heer Joh. De Veer, de heer D. Scheffel van de Kamer van Koophandel, de heer Keysper, voorzitter van de Contactcommissie van de Middenstand, Ir. de Vries, de Rijks- veeteeltconsulent, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws en vele ande ren. Ir. Knol, directeur van Openbare Werken, was verhinderd. EEN KEURCOLLECTIE VEE. Reeds dagen tevoren waren de voor bereidingen getroffen voor de grote vee-tentoonstelling, welke vandaag Alkmaar in het middelpunt der agra rische belangstelling trekt. Er was ijverig getimmerd, hekken en hokken waren geplaatst en toen heden in de vroege ochtenduren uit de wijde om trek de veehouders kwamen om met hun „trots" de tentoonstellingsruimte te bevolken, vonden zij „het bedje ge spreid". Donkere regenwolken dreven over Alkmaar, maar gelukkig bleef Pluvius weg en werd de landbouwdag althans hedenmorgen door geen regen bui verstoord. De Noordhollandse veefokkers heb ben een keurcollectie vee binnen Alk- maars wallen gebracht. Op het het Waagplein staan de schapen rij aan rij. Over het plein is een wollen vacht gespreid, waaronder de fraaiste exemplaren schuil gaan. De Doorbraak huisvest de vette koeien en melk- en kalfkoeien. die de juryleden voor puzzles plaatsen. Op het Doelenveld, wat verscholen, is een weliswaar klei ne, maar selecte groep paarden en veu lens verzameld. De keurig verzorgde rossinanten vormen een der fraaiste collcties van de landbouwdag. Het Hofplein en de Korte Nieuwesloot ver nemen het geknor der geregistreerde varkens. Ook hier een keur van zeugen en beren, resultaat van jaren van noeste en deskundige arbeid. De Noordhollandse fokkers hebben een uitstekende naam, en genieten tot ver De heer J. Borst, voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, hield een kor te inleiding aarin hij een overzicht gaf van de tentoonstelling en waarin hij aantoonde, dat het tijdstip van de jaarlijkse expositie niet kan worden vervroegd, daar dit verband houdt met de dekkingsperiode van stam boekschapen. Warme woorden van dank sprak de heer Borst aan het gemeentebestuur, dat door het beschik baar stellen van een gouden medaille blijk gaf van grote belangstelling in 't werk van de organisatiesOok het marktwezen en de politie werden door de heer Borst in zijn dankwoord be trokken. De heer van Slingerland opent Vervolgens nam de 1-oco-burgemees- ter, de heer G. van Slingerland het woord. Spr. voelde een grote voldoe ning, dat thans voor de derde maal deze expositie werd gehouden, waaruit bleek, dat de verstandhouding tussen stad en platteland goed is en dit is van zeer groot belang, daar de land en tuin bouw in onze samenleving een grote plaats innemen. Alkmaar, aldus de heer Van Slingerland is vermaard, niet al leen om zijn kaasmarkt, maar ook om deze jaarlijks terugkerende gebeurte nis. Spr. hoopte, dat de offers én de moeite, die 't bestuur zich hadden ge troost, niet tevergeefs zijn gebracht en dat de tentoonstelling zal mogen slagen De heer Van Slingerland gaf de ver zekering, dat het gemeentebestuur alles zal doen, wat in zijn vermogen ligt, om medewerking te verlenen. Met deze woorden verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend. Andere sprekers De heer E. Dzn. Govers sprak een kort opwekkend woord, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak dat op deze tentoonstelling het uiterlijk blijk geeft van wat in het innerlijk leeft. Dit noemde de heer Govers een verheugend verschijnsel. De heer J.i J. Roeper van het Texels schapenstamboek wees nog eens ten overvloede op het belang van deze dag. Niet alleen uit onze omgeving doch van heinde en verre zijn de fokkers geko men, om de tentoonstelling te bezoeken. Uit Groningen, uit Friesland, uit Over- ijsel, zelfs uit Noord-Brabant zijn auto bussen en particuliere auto's met be langstellenden naar Alkmaar gereden. Hieruit blijkt wel heel duidelijk, welk 'n goede naam Alkmaar in veehouders kringen heeft. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het tentoonstellingsterrein. buiten kende onze landsgrenzen een uitste- reputatie. In Alkmaar hebben zij heden hun kunnen getoond en een grote schare boeren heeft met volle teugen genoten van hetgeen de besten onder hen bereikt hebben. Ook het commerciële gedeelte van 't boerenbedrijf is niet vergeten. De land bouwmachines en land- en tuinbouw- gereedschappen op de Nieuwesloot zjjn een welkome afwisseling. Vele firma's hebben hier hun machines ge- exposeerd. Tractors, zaaimachines, ploegen, schoffelmachines, rieten meu belen, wasmachines, gereedschappen in diverse prijsklassen en rijk geva rieerd zijn tentoongesteld en hebben in de aandacht gestaan van allen, die de openlucht-tentoonstelling passeer den. De uitslagen van de vee-tentoonstel ling hopen wij in ons blad van mor gen te publiceren. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). WOENSDAG. Harmonie-Theater, 2.30 uur matinée en 8 uur: Het verhaal van .de soldaat (G. I. Joe); 18 jaar; Victoria-Theater, 2.30 u.: matiné en 8 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 jur matinée en 8 uur: Achter de wolken, 14 jaar (geprolongeerd). Klein Artis, ligplaats Oudegr.: 1021 uur geopend, DONDERDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Vic toria-Theater, 8 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken.14 jaar (geprolongeerd). Klein Artis, ligplaats Oudegracht: 10 21 uur geopend; Gulden Vlies: Mid dag Ned. Ver. voor Huisvrouwen. OPBRENGST TBC-COLLECTE De opbrengst der collecte voor de Spoor- tbc-verenlging gehouden op Vrijdag 17 September bedroeg bruto f 418,68 Toen ik, als rijmer, deze week De etalages eens bekeek Van de diverse winkelzaken. Die onze winkelweek volmaken, Heb ik met vreugd geconstateerd Hoe onze middenstand zich weert En ondanks allerhande zorgen, De moed nog niet heeft opgeborgen. Doch niet alleen de middenstand, Ook het omringènd platteland Toont op deez' grote Landbouwdag, Wat zij op haar gebied vermag. De fijnste vruchten die er groeien, De mooiste paarden, vetste koeien, Konijnen, kippen, zeugen, beren, Teveel om hier te memoreren, Dat alles wordt voor weinig geld Op deze dag tentoongesteld. Zo rijken stad en platteland Elkaar op deze dag de hand, Om in een ongeschokt vertrouwen Aan Nederlands herstel te bouwen. Wij allen hopen, dat deez' dag Succes- en zonrijk wezen mag En stedeling en plattelander Zo blijven leven met elkander. JABSON Als de Alkmaarse kinderen volwas sen zijn, herinneren ze zich nog altijd de jaarlijkse tentoonstelling in de Korenbeurs, omdat ze dan met vader of moeder meegingen om naar de kippen en konijnen te kijken. De vaders en moeders zelf hebben er ook altijd grote belangstelling voor, ook al hebben ze er geen verstand van en kunnen ze een brandneus niet van een Angora onderscheiden. Maar dat is dan ook meer het werk van de keurmeesters, die eer ste, tweede en derde prijzen uitge deeld hebben aan dieren met rode. blauwe of zwarte ogen in allerlei soorten en kleuren van pelsjes, die allemaal precies eender hun snoetjes heen en weer trekken als ze op een worteltje of een stukje roggebrood zitten te kauwen. Kippen zijn er ook in bonte ver scheidenheid. Er is verschil In eieren, maar een nog veel groter verschil In kippen, want daar zit het niet alleen in de grootte maar ook in de soort, in de bouw, in de kleur van veren, in de kop, in de lellen en in nog allerlei andere dingen, die de keurmeesters niet onopgemerkt hebben gelaten, toen ze de prijzen toekenden. Ook eenden zijn er, maar daarmee is de levende have dan ook beschreven. Er zijn nog andere voortbrengselen der natuur, maar die leven niet, althans ze bewegen zich niet. Het zijn appels en peren en druiven en vele andere kinderen van de godin Pomona en daarnaast zijn er bonte collecties van groenten, van kolen en tomaten, van komkommers en boontjes. De Alkm. Exportveiling, de Afd. Alkmaar der Ned. Fruittelersorganisatie en de heer J. Bijtjes hebben voor dat alles zorg gedragen, de heren J. Bakker, dahliakweker uit Wognum en Ant. Boersen uit Alkmaar voor de bloe- men ook Flora's kinderen komen hier bijzonder goed tot hun recht en de firma Zaadnoordijk en de L.T.B* maakten keurige stands van allerlei land- en tuinbouwartikelen, die voor het verkriieen van al die natuurpro ducten nodig zijn. Daartussen zijn er tal van fraaie stands, een keurige collectie leder waren van de heer Lind, een afdeling parketvloeren van de heer Klitsie, parfumerieën van „Ninella", een huis je van draineerbuizen van de firma s Wild, bontwerken van de heer Kweldam en een keurige verzameling radio's, stofzuigers en „aanverwante artikelen" van Gebr. Kaal. De heer Bakker vertoont er prachtig klein en KONIJNEN. De volgende inzendingen werden in de Korenbeurs met een prijs bekroond: VI. Reuzen (konijngrijs), ram, oud: le pr. A. W. Geluk (G). Voedster, oud: le pr. A. W. Geluk (G). Ram, jong: le pr. A. W. Geluk (G). Voed ster, jong: le pr. A. W. Geluk (G). Lotharingers (zwart), ram, oud: le pr. J. Groothuizen (GG). Ram, jong: le pr. W. Hieltjes (GG)le pr. J. Groothuizen, blauw (G). Voedster, jong: le pr. W. Hieltjes (ZG). Fr. Hangoren (ijzergrauw), ram, oud: le pr. S. G. Groot (G). Voedster, jong: le pr. Th. Eilander (G). Voed ster, oud (konijngrijs)le pr. J. Brau- neck, blauw grijs (G). Ram, jong: le pr. Nic. Hopman (GG). Voedster, jong le pr. S. G. Groot (G). Ram. jong (wit): le pr. C. Mooij (G). Voed- ster, jong: le pr. S. G. Groot (G), Ram, jong (bont): le pr. J. Brauneck (ZG). Voedster, jong: le pr. S. G. Groot (G). Weners (wit), ram, oud: le pr. H. Kuiper (G). Ram, jong: le pr. J. Weel (ZG). Voedster, jong: le pr. M. Teerhuis (GG). Ram, jong (blauw): le pr. G. Boonstra (GG). Voedster, jong: le pr. G. Boonstra (GG). Rijnlanders: le pr. J. Homan (G). Alaska: le pr. A. Huisman, ram oud (ZG); le pr. A. Huisman, voed ster, oud (GG); le pr. A. Huisman, voedster, jong (G) Gouwenaars: le pr. C. Ooijevaar. voedster, oud (G). le pr. C. Ooije vaar, ram, jong (GG). le pr. C. Ooije vaar, voedster, jong (G). Zilvervossen (zwart)le pr. J. Kei zer, ram, jong (G). Zilvervossen (blauw): le pr. J. Kei zer, ram, jong (GG). le pr. J. Keizer, voedster, jong (G). Rexen, ram, jong: le pr. W. J. Kwel dam (GG). Voedster, jong: le pr. W. J. Kweldam (GG). Angora's: le pr. C. v. d. Meulen, ram jong (ZG); le pr. D Westerhof, voed ster, oud (G)le pr. C. v. d. Meulen, voedster, jong (GG). Tans: le pr. M. Teerhuis, voedster, jong (G). Hollanders: le pr. F. L. Keizer, ram, oud (G). Polen (rammen): le pr. J. Keizer, oud (GG); le pr. G. Boonstra, oud (GG); le pr. Jac. Weel, jong (G). Kleurdwerg: le pr. N. Hoep, ram (G); le pr. N. Hoep (voedster (G). Voedsters met jongen: le pr. J. Groothuizen .Lotharingers. Nesten: le pr. S. G. Groot, Hang oren; le pr. M. Teerhuis, Weners. HOENDERS. Zilverlaken: le pr. G. v. d. Meulen, haan, jong (GG). le pr. G. v. d. Meu len, hen, jong (GG). Acona's: le pr. J. Groothuizen, haan, jong (G); le pr. J. Groothuizen, hen, jong (GG). Goud Wyandottes: le pr. S. Vas- binder, haan, oud (GG). Zilverpel: le pr. J. N. Schot, hen, oud (G). Plymouth Rocks: le pr. J. Wortel, haan, jong (ZG); le pr. J. Wortel, hen, jong (ZG). Witte leghorn (American)le pr. J. Groothuizen, haan, jong (G). Witte leghorn (Nederland): le pr. J. Groothuizen, hen, jong (G). Rhode Island Red: le pr. De Sport- fokkers, haan, oud (GG); le pr. De Sportfokkers, hen, oud (G). Columbia's: le pr. A. Huisman, haan, zwart (G). Trio's 12: le pr. G. v. d. Meulen, zilverl., jong (GG); le pr. J. Groot huizen, Acona's, jong (ZG); le pr. J. Groothuizen, Americ., jong (G). Krielen (Rhode Island)le pr. N. P. Wortel, haan, oud (G)le pr. N. P. j Wortel, hen, oud (G). Oud Engels Spanlet: le pr. S. Vas- binder, hen, jong (GG). Zilverducwin: le pr. A. Buurmeijer, haan, oud (G); le pr. Th. Pater, haan, jong (G). Trio's 12: le pr. N. P. Wortel, Rh. Island, jong (G); le pr. E. Vonke- man, Root. sabelp., jong (G)le pr. E. Vonkeman, Isabel, jong (G)le pr. E. Vonkeman. Antwernse Baart, jong (GG); le pr. c Vasbinder, Oud Engels, jong iZG); le pr. C. Fok, Zwart Java, oud (GG). Ter opluistering: Eenden l2: le pr. C. Waiboer, Wite Kaapse; le pr. C. Waiboer, Witte Peking (G). DE STANDS E. le prijs werd toegekend aan: „Ninella" Langestraat, "arfumerie; J. Bijtjes, Magdalenenstraat, fruit; De Weerd, Koningsweg, mandenmakerij; Fa. Zaadnoordijk, Houttil, Land- en tuinbouwartikelen; LTB, Zaadmarkt, Land- en tuinbouwartikelen; L. Prinz Zaadmarkt, Motor- en werkkleding; Fa. Plomp, Ritsevoort, rijwielen enz.; Poorter, Mient, meubelen; Alkm. Exp. Veiling, groenten en fruit. 2e prijzen: Lind, Herenstraat, leder waren; Bakker, Dijk, kuipenmakerij; Ypma, Langestraat, orgels, piano's, radio; Ned. Fruittelersorg. afd. Alk maar, fruit. 3e prijzen: Kweldam, Heiloo, bont werk; Haijtema, Langestr., levens middelen; Bakker, Wognum. dahlia kweker. Eerv. verm.: Klitsie, Koningsweg, parketvloeren; Fa. de Wild, Noor derkade, bouwmaterialen; Ant. Boer sen, Omval, bloemen en planten; De Jong Verdronkenoord, naaimachines; „Mica", Schoolstraat, zuivelproducten; Gebr. Kaal, Houttil, radio, stofzui gers enz.; Prov. Gezondheidsdienst v. Noord-Holland; Aquarium „Rodo- Rio". groot kuipwerk, de heer Van Weert een collectie rietwerken, waarvan de fraaie serrestoeltjes onwillekeurig tot een zitje noden en de heer Ypma. die tevens de „muziek" verzorgt, heeft er een uitgebreide stand met prachtige radiotoestellen en gramofoons in de nieuwste modellen. De heer L. Prinz exposeert er motor- en werkkleding, de heer de Jong naaimachines en de fa. Plomp een uitgebreide collectie rijwielen. Er is een keurige stand met zuivelproducten van de „Mica", meubels ln allerlei soorten van de heer Poorter, Friesche kruidkoek van de heer Haytema (proeven is kopen) en de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in onze provincie heeft er een zeer interessante stand, waarin tal van nuttige waarschuwingen worden gegeven, in het bijzonder wat betreft de strijd tegen de tuberculose. De af deling Alkmaar van de Aquariumver eniging heeft er een prachtig verlicht aquarium met visjes in allerlei kleu ren en soorten en het gaat er al net els bij de kippen en de konijnen. Alle vissen zijn familie van elkaar, maar ze hebben alleen d i t gemeen, dat ze allemaal in water zwemmen. Alle inzenders hebben hun best ge daan zo overzichtelijk en fraai moge lijk voor de dag te komen. Het is een vreedzame strijd, waarin om de ere palm der overwinning wordt gestre den en de bestuursleden lopen trots en voldaan tussen al die traliehokjes en stands heen en weer en kiiken te vreden om zich heen, want zij weten, dat het weer als vanouds, dat wil zeggen, dat het weer goed ls. De toestand van de patiënten in het Centraal Ziekenhuis blijft onveranderd ernstig. In die van Baron Taets van Amerongen schijnt 'n lichte verbetering te zijn ingetreden. Voor een onzer ramen aan de Voor- dam is nu een fraaie afbeelding van de vergiftige zwammen geplaatst. Het loont zeker de moeite daarvan kennis te nemen. Gistermorgen stond voor het Bijzon dere Gerechtshof in Den Haag, gepresi deerd door mr. Burgersdijk, terecht H. J. Bekink, chauffeur te 's-Gravenhage. Beklaagde was ten laste gelegd, dat hij in 1941 in Nederland als Nederlan der vrijwillig in Duitse krijgs- staats- of publieke dienst was getreden bij net NSKK en dat hij omstreeks de maand Juni 1944 te 's -Gravenhage, Alkmaar en Zeist, deel uitgemaakt had van een Fahndungsdienst( opsporingsdienst van het NSKK) en behulpzaam was geweest bij het opsporen, gevangennemen en op transport stellen van personen die in die dienst van de NSKK transport-bri gade Speer, zich kennelijk aan dit dienstverband onttrokken. Bij het verhoor bleek, dat B. een drie tal perspnen had opgespoord. De advocaat-fiscaal eiste 6 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. I Onze nog jeugdige stadgenoot, de heer J. van der Peet is benoemd tot dirigent van de Hoogovenharmonie in Beverwijk. Dat is trouwens niet de eerste be noeming in een dergelijke functie. Kort geleden is de heer Van der Peet be noemd als dirigent van de Postharmo- nie in Amsterdam en in eenzelfde functie in Den Helder bij het sympho- nie-orkest van Toonkunst. De heer Van der Peet studeerde aan het Am sterdamse conservatorium, waar hij 't einddiploma clarinet behaalde. Hij stu deert thans „directie" bij Hein Jor- dans, één van de dirigenten van het concertgebouw-orkest. MANNENKOOR „ORPHEUS". In de algemene jaarvergadering van Orpheus, gehouden in café Lon don op 20 Sept. j.l„ werden de heren H de Groot, P. Hartog en G. B. Smit, oprichters van dit koor, tot ere-leden benoemd, terwijl de heren J. Bijlsma, G. Oukes, L. Paap, B. Prins en K. de Wit, wegens hun bijzondere ver diensten jegens deze vereniging, tot leden van verdienste werden be noemd. Ruim drie en een half jaar is h(j als vrijwilliger ln militaire dienst geweest. Eerst bij de Irene-Brigade, waarin hij heeft meegevochten voor de bevrijding van ons land en daarna tekende hjj bij en vertrok voor enkele jaren naar de tropen. Zjjn Ijver en plichtsbetrachting waren dusdanig dat hij bij de Irene- Brigade tot korporaal en in Indonesië tot sergeant werd bevorderd. Zijn meerderen hadden niets dan lof voor hem en terecht meende deze Nederlan der dat het hem niet al te veel moeite zou kosten, na zjjn demobilisatie in Juni 1948, een hem passende werkkring te vinden. Dit bleek niet zo eenvoudig. Thans, medio September, is hij er nog steeds niet in geslaagd een betrekking te vin den waar hij zijn vrouw en vier kin deren van kan onderhouden. Deze ge vallen zijn er meer, maar dan is de oorzaak vaak bij de betrokkenen zelf t zoeken, omdat zij hun eisen te hoog stellen. In het onderhavige geval is hiervan echter geen sprake want enige dagen geleden zond de betrokkene een sollicitatie naar de Posterijen Waar een vacature bestond in de functie van brievenbesteller. Voor zover ons bekend zijn voor deze betrekking geen diploma's vereist en geldt alleen maar de vraag, of de solli citant betrouwbaar is en over een goe de gezondheid beschikt. Wij menen dan ook niet dat onze sergeant met deze sollicitatie te hoog greep en ook bij de posterijen was men blijkbaar deze me ning toegedaan want men zette de sol licitant op de wachtlijst. Bovenstaande zou voor ons geen aan leiding zijn geweest hierover te schrij ven als er in die zelfde periode niet iemand was aangenomen die naar onze mening minder recht op een dergelijke betrekking kon laten gelden. In de va cature werd namelijk een ex-politieke delinquent benoemd. Dit nu verwon dert ons in hoge mate. Zeker, het is noodzakelijk, dat ex- politieke dr,:nquenten zo spoedig mo gelijk weer in het maatschappelijk le ven worden opgenomen. Dat men bij Meervoudige Kamer Mr. Krabbe, president van de Meer voudige Kamer te Alkmaar, kreeg deze keer een zeldzame zaak te be handelen. T. K. uit Bergen had in België een Duits meisje leren kennen. Daar hij haar niet mee over de grens mocht nemen, verklaarde hij, dat zij zijn echtgenote was. In Rotterdam hadden zij zich als zodanig laten in schrijven. Toen zij naar Bergen ver huisden, werden ze automatisch over geschreven. Op de zestiende April erd er een baby uit het vorige hu welijk van de vrouw geboren. Toen T. K. dit kind als zijn dochter wilde laten inschrijven, liep hij tegen de lamp. De officier, mr. Holsteyn, oordeelde dat hier de deugdelijkheid van de re gisters in gevaar wordt gebracht. Mr. Holsteyn eiste daarom 6 maanden hechtenis. De verdediger, mr. dr. Berkhouwer, verklaarde dat verdachte, toen hij eenmaal met de vrouw in Nederland was. niet kon zeggen dat het zijn echtgenote niet was. Anders zou hij bout nortant zijn uitgewezen. Mede doordat een geval als dit zo zelden voorkomt, drong bii op clementie aan. Uitspraak op 5 October a.s. De bekende Alkmaarse arts mej. S. P Bartstra overkwam dit weekend een ernstig ongeval. Zij was.in de badkamer enige en aan het reinigen waarbij zii benz.ne gebruikte. De benzinedamp die zich ontwikkelde vatte vlam. Direct hierop moet dr. Bartstra zijn flauw gevallen want eerst Maandag morgen werd zij door haar huishoud ster in de badkamer, overdekt met brandwonden gevonden. Thans bevindt mej. Bartstra zich in het Centraal Zie kenhuis Hedenmorgen was haar toe stand, de omstandigheden in aanmer king genomen, redelijk wel. Geboren: Hans W, zoon van W J Wouters en G A Zollner Overleden: Johannes Anslngh, 57 Marretje Timmer Arte C L van der Made en Frederika M Karstanje Overleden: Johannes Ansings, 57 jaar, gehuwd met M Slotemaker Neel- tje Termaat, 72 jaar weduwe van J G van der Wissel EEN BIJZONDERE CABARET-AVOND Zondagavond a.s. staat in 't Gulden Vlies een bijzonder „Cabaret" op het programma. O.a. zal hieraan Mr. Doodle zijn medewerking verlenen, de man die in zo'n kort tijd een eerste plaats heeft veroverd in Nederland. Verder werken mee Kees Pruis (com mentaar overbodig), Mary Scotty met dansfantasieën en een eerste optreden te Alkmaar van het befaamde Bel gische Radio-Ensemble The Wailana Hawaiïans. De muzikale begeleider is Cas Rus. RECLASSERINGSRAAD ALKMAAR De Reclasseringsraad in het Arron dissement Alkmaar organiseerde Dins dagavond een bijeenkomst waar de voorzitter van deze Raad, de heer mr. A. D. van Regteren Altena, het onder werp „De waarde der ontmoeting: re classering als cultuurverschijnsel" be sprak. Een klein doch select gezelschap was in gebouw Waakt en Bidt aanwezig en heeft met grote belangstelling de knappe verhandeling gevolgd. het plaatsen van deze mensen in par ticuliere bedrijven grote moeilijkheden ondervindt nemen wij gaarne aan, en dat men daardoor dus vaak is aange wezen op Rijks- of semi-Rijksinstellin- gen is duidelijk. Maar dat dit ten koste gaat van mensen die medewerkten aart de bevrijding van ons land en daarna naar Indonesië vertrokken, met alle risico's van dien, is voor ons onbegrij pelijk. We weten niet of dit een op zich zelf staand geval is of dat men regelmatig Nederlands beste burgers zo behandelt. Wel weten wij dat dit een wel zeer slechte beloning is voor betoonde va derlandsliefde, zulks in flagrante te genstelling met vele fraaie beloften die indertijd zijn gedaan. „Nederland op zijn smalst" is naar onze mening dan ook nog wel een zeer milde kwalifi catie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN (Over het tUdvak van 1 t/m 15 Sept 194S) Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11,30—12,30 uur: gummi kinderregenmutsje; kindersokje; haarlint; zonnebril; huissleutel; paar handschoenen; zomerhandschoen; koperen sleutel; werkkiel; diverse portemonnaies met en zonder inhoud; paar zeemleren handschoenen; autosleutel; zakmes; bos sleutels; zakkammetje; jongensjet; dames handschoen; pasfoto's; kinderschoentje; Lipssleutel; capuchon; pet; 2 textielkaar- ten; wolle sokje; sigarettenmatje en pakje vloei Als gevonden aan het bureau van politie aangegeven, alwaar op bovengenoemde tijdstippen het adres van de vinder is te krijgen: zilverbon; zeiltje van kinder wagen; diverse portemonnaies met en zonder inhoud; kinderjasje; zakmes; zil veren ringetje; 4 textielkaarten; badpak met badhanddoek; f ietssleuteltje; 5 post zegels; wollen windjack; kerkboekje; boodschappentas; huissleutel; jongensjas; ring met sleutels; haarstrik; bankbiljetten; vulpen; kwartiermuts KLM; grote huis sleutel; rozenkrans; parapluie; kap van regenmantel; zwembroek en handdoek; dames-shawl; zilveren dasspeld; doos bon kaarten; hangertje met steen; kinder tas; hoepel; armband; kralen halsketting; combinatie-tang; paar kindérschoenen; zllverbon; zegelring; zilverbon; sigaren bandjes; 3 sleutels: armband met steen tjes; gekleurde hoofddoek: schakel-arm band; kinder-armbandje; kinder-schou- dertas; vulpen; shawl; 3 verschillende ijsbowls; zilveren schakel-armband; bril; deurkruk; halsbandje; briefopener; kerk boek, ceintuur; shawl; armband Het plaatselijk NIWIN-comité te Alkmaar verzoekt ons mede te delen dat het nu wel vaststaat dat het doel dat 't comité zich heeft gesteld: te zor gen voor 1000 Kerstpakketten, waar mede een bedrag van f 5000 is ge moeid, niet zal kunnen worden bereikt, indien zich niet nog een groot aantal medewerkers beschikbaar stelt. Het Comité ruim 2 jaar geleden ingesteld door oud-burgemeester Koelma, is door vertrek naar elders en andere omstan digheden zodanig gedund, dat het om vangrijke werk nog slechts door en kelen moLt worden verricht. Het doet daarom een dringend beroep op ieder, wie het welzijn van onze mannen en vrouwen in de tropen ter harte gaat, om zich onverwijld als medewerker (ster) op te geven aan de secretaris. A. Bergsma, Westerweg 55, tel. 2019. Voorts wordt gewezen op de mogelijk heid om op kantoren, in scholen, fa brieken en werkplaatsen, geld in te zamelen om voor gezamenlijke reke ning één of meer Kerstpakketten te verzenden. Dikwijls ontstaan hieruit correspondentie-relaties, die door de mannen overzee ten zeerste op prijs worden gesteld. Het blijkt veelvuldig dat slechts de initiatiefnemer ontbreekt om een dergelijke inzamelingsactie tot een groot succes te maken. Welke voortvarende jongeman of enthousias te jongedame spant zich hier eens voor? Het Comité doet in dit verband co'c een beroep op de schoolverenigin gen van middelbare scholen. Ook hier geldt dat vele kleintjes één grote ma ken. Kerstpakket-etiketten (ook kleine a f 0.50) zijn eveneens verkrijgbaar ten kantore van de Amsterdamse Bank N.V., Voordam 11, Alkmaar. Ook hier werd Vrijdag een collecte gehouden ten bate van de Spoorweg Tbc-Vereniging. De opbrengst bedroeg hier f 55.10. Het gehele personeel de chef incluis heeft mede gecollec teerd. BURGERLIJKE STAND Geboren Stephanus P M, zoon van V/ M Alblas en J A M Lips Willem, zoon van A Middelveld en A Muntjewerff Getrouwd: Abraham Molenaar en Maria L Zaal Gisteren bestond de aanvoer aan de rijksvisafslag uit: 120 kisten kabeljauw, 150 wijting, 340 makreel, 120 schol, 25 schar, 20 koolvis, 35 schelvis, 20 haai, 3 tong en tarbot, 4080 haring en 50 kis» ten diversen. Besommingen: IJm. 106 „Reiger" 7130, 87 „Peptunus" 5490, 29 „Zeeleeuw 8636, 96 „Vios 4" 12.048, 48 „Hollandia" 5490,—, 73 19780, 23 2330, K. W. 14 4650. Opp, Enige tijd geleden hee plaatse een vergiftiging! delijke afloop na het et stoelen voorgedaan en nieuw enkele personen, ernstig ziek zijn geword ziekenhuizen opgenome kwam het bericht, dat tienten inmiddels ook De geestelijke oorzaa vergiftigingen kan tweeë zijds kunnen ze het gevo fatale vergissing, begaan menen genoeg van padc weten om ze te durven e niet angstvallig tot enke herkenbare soorten bep. een giftige paddestoel bare hebben aangezien, goed vertrouwen maar hebben een hun niet soort te nuttigen. Andei even fatale roekelooshei zijn van volslagen leker stoelengebied, die zonde van zaken en zonder be lijk gevaar het pluk»en» systeem huldigen. Er zullen niet veel me het onbekend is, dat on stoelen giftige soorten Hoewel het tegenwoordij uitzondering is, iemand die nog steeds de over dat ze allemaal giftig zijl nog velen, dat zulks met van het geval is en ze ze eetbare verre overtreffei beter begrip moge daan worden opgemerkt, dat j deel waar is! Van de 1200 tot 1300 hogere pad in ons land gevonden zi lagere, d.w.z. op een lage wikkeling staande sooi slijmzwammen, de roest zwammen, de schimmels riën behorende, niet n ruim gerekend, een 20»t wijl van de overige, die alle giftig zijn, zeker een l ten gegeten en afhan uiteenlopende mening de als meer of minder schouwd kunnen worden Van de giftige paddes slechts twee, waarvan het mens werkelijk levensge' bijna altijd de dood ten Eén daarvan, de vroege zwam, komt in ons lane voor en kan daar dus sle uitzondering aansprakelijl steld worden. De anderi beruchte en gevreesde zwam (Amanita Phalloide tenschappelijke naam), juist een beschrijving is en men een grote gekleur voor de ramen van ons t Voordam kan zien, is all lijk een vrij algemene ve vrijwel steeds de oorzaak verlopende vergiftigingen, digerwijze komt deze so< uitsluitend in de buurt groeit, dit jaar in het g< opvallend groot aantal v plaatsen, waar ze zich to of zeer zelden vertoond alweer merkwaardig i dikwijls in sterk van bronsgroen afwijkende kl tig of wit), wat het hei degenen, die haar niet j er niet gemakkelijker op kans op verwisseling mei zochte, eetbare champign- gen. Er is natuurlijk reden o men, dat het veelvuldig v de vaak misleidende klei noemde paddestoel het ge vergiftigingsgevallen, land gelukkig steeds ui was, dit jaar op onrustb heeft vergroot. De overige giftige soo na inwendig gebruik, ook minder zware vergiftigini len veroorzaken, maar d gevaar bestaat daarbij toe goede behandeling treec doorgaans na kortere of volledig herstel op. Voor degenen, die padc zamelen om ze te eten eten) is een eerste vereisl weinige giftige soorten (e zijn in ons land zeer zeld: len dus vrijwel geen rol) bijzonder de groene kno alleen het type, maar ook ten) zó goed kennen, da! allen tijde van eetbare, m lijkende paddestoelen kur scheiden. Zij dienen er v te zijn, dat er geen enke bestaat, waardoor het mi eetbare en giftige soorten uit elkaar te houden! Zij vooral weten, dat vele pa< vorm en kleur zeer wissel dat deze kenmerken dus i de houvast geven, om alle ROMAN VAN MARIA SA WE 52) Beate was niet meer in s in zich op te nemen. De 1 de om haar heen. Half viel zij in de armen van I getuige, tezamen met -de tament ondertekende. Dr. Kruger reed, nadat was, snel in zijn auto wei Laura. De beide vrouwen Mengelberg's bed een strijd, maar het was alles Het levenslicht van de ka do langzaam uit. Kort vóór zijn dood had helder ogenblik. Hij nam in de zijne. „Ik weet, dat je graag r toning van Reuders film

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2