smalst Tante Sabine Een expert over paddestoelen rden balans op Hugowaard. De Rijp. IJmaiden. Oppassen is de boodschap! Nieuwe Niedorp. gaafste jieuws Cerdan won wereldtitel r Eerste Kamer begon haar werk Eet beukenootjes met mate WONINGBOUW IN NEDERLAND Millioennennota Het Radioprogramma grijpt in mensen in par te moeilijkheden gaarne aan, en vaak is aange- ïmi-Rijksinstellin- dat dit ten koste medewerkten aail land en daarna ukken, met alle >or ons onbegrij- een op zich zelf men regelmatig [ers zo behandelt, lit een wel zeer oor betoonde va- in flagrante te- raaie beloften die „Nederland op ïze mening dan milde kwalifi- VERLOREN RPEN t/m 15 Sept 1948) Bureau van Politie agen op Maandag, van 11,3012,30 uur: utsje; kindersokje; hulssleutel; paar andschoen; koperen rse portemonnaies paar zeemleren utel; zakmes; bos jongensjet; dames- kinderschoentje; pet; 2 textielkaar- en pakje bureau van politie bovengenoemde de vinder is te eiltje van kinder- nonnaies met en zakmes; zil- badpak 5 post- ack; kerkboekje; leutel; jongensjas; bankbiljetten; KLM; grote huis- arapluie; kap van oek en handdoek; dasspeld; doos bon steen; kindertas; alen halsketting; kinderschoenen; sigaren- mband met steen- schakel-arm- kinder-schou- 3 verschillende bril; briefopener; kerk- armband ketten-actie IWIN-comité te mede te delen at dat het doel gesteld: te zor- pakketten, waar- f 5000 is ge worden bereikt, een groot aantal baar stelt. Het geleden ingesteld Koelma, is door andere omstan- und, dat het om- lechts door en- erricht. Het doet beroep op ieder, onze mannen en ter harte gaat, ls medewerker de secretaris. A. 55, tel. 2019. op de mogelijk- in scholen, fa sen, geld in te zamenlijke reke- erstpakketten te ontstaan hieruit die door de zeerste op prijs blijkt veelvuldig Enemer ontbreekt amelingsactie tot maken. Welke of enthousias- :h hier eens in dit verband schoolverenigin- cholen. Ook hier één grote ma ten (ook kleine s verkrijgbaar Amsterdamse 11. Alkmaar. T.B.C.- ing lag een collecte n de Spoorweg brengst bedroeg e personeel mede gecollec- STAND s P M, zoon van Lips Willem, n A Muntjewerff am Molenaar en imingen aanvoer aan de sten kabeljauw, 1, 120 schol, 25 ;helvis, 20 haai, aring en 50 kis» 106 „Reiger" 5" 5490, 29 96 „Vios 4" 5490,—, 73 V. 14 4650. Enige tijd geleden heeft zich hier ter plaatse een vergiftigingsgeval met do» delijke afloop na het eten van padde» stoelen voorgedaan en thans zijn op» nieuw enkele personen, die daardoor ernstig ziek zijn geworden, in een der ziekenhuizen opgenomen. Inmiddels kwam het bericht, dat een dezer pa» tienten inmiddels ook overleden is. De geestelijke oorzaak van zulke vergiftigingen kan tweeërlei zijn. Ener» zijds kunnen ze het gevolg zijn van een fatale vergissing, begaan door hen, die menen genoeg van paddestoelen af te weten om ze te durven eten, maar zich niet angstvallig tot enkele gemakkelijk herkenbare soorten bepalen en nu óf een giftige paddestoel voor een eet» bare hebben aangezien, óf het er in goed vertrouwen maar op gewaagd hebben een hun niet goed bekende soort te nuttigen. Anderzijds kan een even fatale roekeloosheid in het spel zijn van volslagen leken op padde» stoelengebied, die zonder enige kennis van zaken en zonder besef van moge» lijk gevaar het pluk»en»eet»maar»raak» systeem huldigen. Er zullen niet veel mensen zijn, wie het onbekend is, dat onder de padde» stoelen giftige soorten voorkomen. Hoewel het tegenwoordig gelukkig een uitzondering is, iemand te ontmoeten, die nog steeds de overtuiging heeft, dat ze allemaal giftig zijn, menen toch nog velen, dat zulks met de meeste er» van het geval is en ze zeker het aantal eetbare verre overtreffen. Voor een beter begrip moge daarom allereerst worden opgemerkt, dat juist het tegen» deel waar is! Van de naar schatting 1200 tot 1300 hogere paddestoelen, die in ons land gevonden zijn (de talloze lagere, d.w.z. op een lage trap van ont» wikkeling staande soorten, tot de slijmzwammen, de roest» en brand» zwammen, de schimmels en de bacte» riën behorende, niet meegeteld) is, ruim gerekend, een 20»tal giftig, ter» wijl van de overige, die dus geen van alle giftig zijn, zeker een 60 tot 70 soor» ten gegeten en afhankelijk van de uiteenlopende mening der gebruikers als meer of minder smakelijk be» schouwd kunnen worden- Van de giftige paddestoelen zijn er slechts twee, waarvan het eten voor de mens werkelijk levensgevaarlijk is en bijna altijd de dood tengevolge heeft. Eén daarvan, de vroege, witte knol» zwam, komt in ons land zeer zelden voor en kan daar dus slechts bij hoge uitzondering aansprakelijk voor ge» steld worden. De andere, de terecht beruchte en gevreesde groene knol» zwam (Amanita Phalloides is haar we» tenschappelijke naam), waarvan zo juist een beschrijving is gepubliceerd en men een grote gekleurde afbeelding voor de ramen van ons bureau aan de Voordam kan zien, is althans plaatse» lijk een vrij algemene verschijning en vrijwel steeds de oorzaak van dodelijk verlopende vergiftigingen. Merkwaar» digerwijze komt deze soort, die bijna uitsluitend ih de buurt van eiken groeit, dit jaar in het gehele land in opvallend groot aantal voor, zelfs op plaatsen, waar ze zich tot nu toe niet of zeer zelden vertoonde. Bovendien alweer merkwaardig èn gevaarlijk dikwijls in sterk van het typische bronsgroen afwijkende kleur (geelach» tig of wit), wat het herkennen voor degenen, die haar niet goed kennen, er niet gemakkelijker op maakt en de kans op verwisseling met de veel ge» zochte, eetbare champignons doet stij» gen. Er is natuurlijk reden om aan te ne» men, dat het veelvuldig voorkomen en de vaak misleidende kleur van ge» noemde paddestoel het aantal ernsti» ge vergiftigingsgevallen, dat in ons iand gelukkig steeds uiterst gering was, dit jaar op onrustbarende wijze heeft vergroot. De overige giftige soorten kunnen, na inwendig gebruik, ook wel meer of minder zware vergiftigingsverschijnse» len veroorzaken, maar direct levens» gevaar bestaat daarbij toch niet en bij goede behandeling treedt dan ook doorgaans na kortere of langere tijd volledig herstel op. Voor degenen, die paddestoelen ver» zamelen om ze te eten (of te laten eten) is een eerste vereiste, dat zij de weinige giftige soorten (enkele ervan zijn in ons land zeer zeldzaam en spe» len dus vrijwel geen rol) en zeer in 't bijzonder de groene knolzwam, (niet alleen het type, maar ook de varietei» ten) zó goed kennen, dat zij deze te allen tijde van eetbare, mogelijk er op lijkende paddestoelen kunnen onder» scheiden. Zij dienen er van overtuigd te zijn, dat er geen enkel hulpmiddel bestaat, waardoor het mogelijk is de eetbare en giftige soorten als zodanig uit elkaar te houden! Zij moeten ook vooral weten, dat vele paddestoelen in vorm en kleur zeer wisselend zijn, zo» dat deze kenmerken dus niet voldoen» de houvast geven, om alleen daardoor verschillende soorten met zekerheid te herkennen en verder dat andere, be» langrijkere kenmerken op de meest uit» eenïopende plaatsen van de padde» stoel, b.v. aan het ondereind van de steel, te vinden zijn. Kort gezegd, die» nen zij dus, om voor gevaarlijke ver» gissingen met noodlottige gevolgen ge» spaard te blijven, op de hoogte te zijn van de typische en constante kenmer» ken en eigenschappen, die iedere soort heeft en zich er rekenschap van te geven, dat alleen de kennis hiervan en verder ook niets anders de nodige zekerheid geeft. Behalve op het door onkunde of on» achtzaamheid verwisselen van eetbare en giftige soorten als meest voorko» mende oorzaak van paddestoelenver» giftigingen moet nog even gewezen worden op enkele andere oorzaken, waaraan vaak niet voldoende aandacht wordt geschonken. In de eerste plaats zijn er mensen, die een overgevoelig» heid bezitten voor bepaalde stoffen en die na het gebruik ervan, ook wanneer het overigens geheel onschuldige din» gen betreft, ernstig ziek kunnen wor» den. Iedereen heeft wel eens over der» gelijke gevallen van overgevoeligheid b.v. voor vis, eieren, vruchten, e.d. ge» hoord en zo zijn er personen, voor wie ook het nuttigen van eetbare padde» stoelen ernstige ziekteverschijnselen ten gevolge kan hebben. In de tweede plaats moet men er aan denken, dat de meeste paddes'toelen, wanneer men ze eenmaal toebereid heeft, aan een spoedig bederf onderhevig zijn, waar» 'door ze en dat geldt natuurlijk ook voor eetbare zware vergiftigings» verschijnselen kunnen veroorzaken, wanneer ze na te lang bewaren gege» ten worden. In de derde plaats zij men er bij het verzamelen op bedacht al» leen exemplaren mee te nemen, die er fris en onbeschadigd uitzien, geen on» aangename geur hebben, stevig aan» voelen en bij doorbreken niet door ma» den of ander kruipend gedierte aange» tast blijken. Alles, wat niet aan deze eisen voldoet, late men staan, want het gebruik van eetbare paddestoelen van mindere kwaliteit kan door een mis» schien nog nauwelijks waarneembaar begin van rotting of door de grotere kans op snel bederven, nadelige gevol» gen voor de gezondheid hebben en ern» stige vergiftigingen veroorzaken. Als samenvatting kan dus gezegd worden, dat het eten van paddestoelen alleen ongestraft kan gebeuren door hen, die niet als een vreemdeling op dit terrein ronddwalen, maar tenmin» ste met de belangrijkste kenmerken en eigenschappen van althans de meest voorkomende giftige soorten en boven» dien met de mogelijkheid van verwis» seling met eetbare bekend zijn; die verder bij het verzamelen niet auto» matisch en op goed geluk te werk gaan, maar hun ogen en eventueel hun neus goed de kost geven en terdege rekening houden met de gevaren, die aan het gebruik van Onoordeelkundig geplukte en bewaarde paddestoelen verbonden kunnen zijn. Ten overvloe» de doen zij goed er nog even aan te denken, dat alle paddestoelen, ook de eetbare, een hoog vezelgehalte hebben (vooral de steel!), dat zij daardoor vrij moeilijk verteerbaar zijn en bij gevoe» lige personen onaangename ingewands» stoornissen kunnen brengen. Wie paddestoelen wil eten en ook maar enigszins twijfelt of een bepaal» de soort daarvoor wel geschikt is, ge» bruike deze vooral niet of laat ze even aan schrijver dezes, Nassauplein 5 te Alkmaar, die zich daarvoor steeds gaarne beschikbaar stelt, ter beoorde» ling zien. Men kan op dit gevaarlijke terrein niet voorzichtig genoeg zijn! G. D. Swanenburg de Veve, Voorzitter der Ned Mycolo» gische Vereniging. 45-JARIG HUWELIJKSFEEST Vrijdag herdacht het echtpaar C. Meuleveld-v. d. Zei, beter bekend als ,Kesie en Klaziebuur", het heuglijke feit dat zij voor 45 jaar in het uwelijk waren getreden. Beiden ge nieten nog een uitstekende gezondheid en nog altijd verrichten bruid en brui degom hun dagelijkse bezigheden. Hoewel de bruidegom reeds vele ja ren gepensipnneerd is, komt hij nog tijd te kort. Vissen is z'n grootste hobby. De buren weten' hiervan mee te praten want veelal delen zij in de vangst mede. Op buurtfeesten e.d. we ren zij zich, als waren ze nog twintig. De jongere generatie kan er nog een .voorbeeld aan nemen. Het heuglijke feit werd in stilte herdacht, maar het hoogtepunt van de dag was zeker, dat via de radio de gelukwensen werden aangeboden. Ongecorrigeerd, Voor ongeveer 20.000 toeschouwers werd in het Roosevelt-Stadion de wedstrijd om de wereldtitel midden gewicht tussen de titelhouder Tony Zale (V.S.) en de Fransman Marcel Cerdan gehouden. In een gevecht over 15 ronden be wees Cerdan een beter bokser te zijn dan Zale, want behalve de vierde ron de waren alle ronden voor de Frans man. Zij, die zich met ingang van 1 October op dit blad abonneren, ontvangen de tot die datum ver- schijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer behandelde een wetsontwerp tot naturalisatie van 21 vreemdelingen, waarover in de Tweede Kamer nog al wat te doen is geweest. Ook de Eerste Kamer liet het niet zonder haar bezwaren geuit te hebben passeren. Een van de gegadigden voor het Nederlanderschap is 'n Duitser, die van October 1943 af in Duitse militaire dienst geweest is, in België heeft ge vochten, krijgsgevangene is gemaakt en als zodanig in Engeland is vastgehouden en verleden jaar naar ons land is terug gekeerd. Met hem staan ook zijn ouders en zijn broer op de nominatie voor na turalisatie. Met 37 tegen 38 stemmen verwierp de Tweede Kamer in Augus tus een amendement-Le Poole om de jongeman van de lijst te schrappen. Prof. dr. N. A. Donkersloot (PvdA) was in de Eerste Kamer eveneens te gen zijn naturalisatie. Het kan wel we zen, zeide hij, dat deze gegadigde tegen zijn zin gediend heeft en dat er overi gens niets op hem is aan te merken en dat de minister hecht aan de bewaring van het gezinsverband, doch dat gezins verband mag niet de doorslag geven, als er gewichtige argumenten tegen zijn na turalisatie zijn aan te voeren. En die ar gumenten zijn er. Ook de heer W. C. Wenrfilaar (WD) voelde niets voor zijn naturalisatie, evenmin als de communistische heer J. van Santen. Met een aantal andere Ka merleden stemden zij dan ook tegen het wetsontwerp, dat niettemin met 27 te- gei 16 stemmen werd aangenomen. De heer F. Schoonenberg (CPN) werd in deze vergadering tot lid geïnstal leerd. Het Voorzitterschap der Tweede Kamer In de gistermiddag gehouden eerste vergadering van de Tweede Kamer is ae nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Nummer een op de voor dracht is de heer Mr. L. G. Kortenhorst (KVP), no. 2 Mr. L. A. Donker (Arb.) en no. 3 Mr. J. Terpstra (AR). De no minatie zal schriftelijk aan H.M. de Ko ningin worden aangeboden. Dit jaar geeft ons weer een rijke oogst aan beukenootjes. Overal wor den ze dan ook al druk verzameld. Hoewel zij niet, zoals in de oorlogstijd, gebruikt zullen worden als een aan vulling van het voedsel, moet toch te gen een overmatig gebruik ervan ge waarschuwd worden. Er kunnen zich n.l. bij het eten van grote hoeveelheden beukenoten ver giftigingsverschijnselen voordoen, meest al bestaande uit hoofdpijn, misselijk heid, braken, darmstoornissen en in ernstige gevallen zelfs uit krampen en bewusteloosheid. Omtrent de aard van de giftige stof lopen de meningen uiteen. Deze stof is in water oplosbaar en komt niet voor in de olie, die uit de nootjes geperst wordt. Gebleken is, dat bereiding van de nootjes gèèn invloed heeft op de giftige stof, zodat deze niet vernietigd wordt door het bakken of poffen der beukenootjes. Al is niet ieder even gevoelig voor het vergif, toch is het raadzaam, niet meer dan een handjevol (pl.m. 50 stuks) beukenootjes na elkaar te ge bruiken. Melkbestemmingsplan in de maak (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Sept. Dezer dagen zullen de subcommissies, die door de Commissie tot opstelling van een melkbestemmingsplan zijn gevormd, teneinde sneller en met meer vrucht problemen te behandelen, die betrek king hebben op een bepaalde sector van de Nederlandse zuivelindustrie en -afzet, hun werkzaamheden begin nen. Waar het nationale belang bij deze studie voorop moet staan, zijn de meest deskundige personen aangezocht, ongeacht de organisatie, waarbij zij zijn aangesloten of de instelling, waar voor zij werken. Er is een subcommissie ter behande ling van de algemene ontwikkeling der melk- en zuivelproductie, mede in verband met het boter en margarine- vraagstuk, met colleges van deskundi gen voor kostprijsaangelegenhedfen, voedingsaangelegenheden en de in dustriële apparatuur en subcommissies voor consumptiemelk, boter, kaas en melkproducten. Ter ere van Graaf Bernadotte Joodse en Arabische vertegenwoor digers stond: tezamen met vooraan staande figuren uit de organisatie van de V.N. zwijgend in de houding toen het vliegtuig met de stoffelijke resten van Graaf Bernadotte en Kolonel Serot op Orly, nabij Parijs, landde. Van een met vlaggen versierd podium werd hulde gebracht aan Graaf Bernadotte en Kolonel Serot door Alexander Ca- dogan, de Britse voorzitter van de Vei ligheidsraad, Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse za ken en Karl Westman, de Zweedse ambassadeur in Frankrijk. Cadogan zeide: „Ik geloof, dat u zult ervaren, dat graaf Bernadotte vóór zijn dood nog in s*"at was de hechte grond slag te leggen waarop de vrede zou kunnen worden gevestigd". Suikerwerk goedkoper, maar chocolade duurder Begin October zullen de prijzen voor suikerwerk gemiddeld met tien procent worden verlaagd. Deze prijsverlaging komt tot stand door verlaging van de winstmarges voor de industrie en groot handel. Voor chocolade en chocolade-artike len daarentegen zullen de prijzen dras tisch worden verhoogd. De thans ge fixeerde prijzen zijn, naar men ons van industriële zijde heeft ingelicht, zó laag, dat zü belangrijke verliezen veroorza ken. Slechts de flinke export-omzetten kunnen deze verliezen compenseren. Aanvankelijk is voorgesteld de, maxi mumprijzen geheel op te heffen, doch hiervan wil de minister niet weten. De verwachting is nu, dat de prijzen met 50 tot 100 pet. zullen worden verhoogd. (Prov. N.H.C.) Zweeds matroos verdronken Maandagochtend is in de Houthaven te Amsterdam drijvende gevonden het lijk van de 33-jarige Knut Edwin Larsson, stoker aan boord van het Zweedse s.s. „Mathilde". Larsson was op de avond van 15 September met 'n matroos van de „Mathilde" gaan pas sagieren. Deze matroos was in de vroe ge morgen van 16 September door een chauffeur slapende in 'n handkar aan getroffen en weer aan boord gebracht. Larsson werd vermist. De politie neemt aan dat hij in het donker te water is geraakt en verdronken. Fraude bij Wagons-Lits berecht Gisteren diende voor de economische politierechter te Amsterdam de zaak van de bonnenzwendel bij de Wagons- Lits. De directeur van deze onderne ming in Nederland, de heer H;. N. H. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. De chef van de sectie Am sterdam W. P. A. K. kreeg 1 jaar en zes maanden met aftrek. Ter zitting deelde de economische politierechter, mr. J. Meihuizen, mede, dat de beide verdachten nog terecht zullen staan terzake deviezensmokkel. Extra brandstoffen voor grote gezinnen Het ligt in de bedoeling ook voor het instaande stookseizoen t.b.v. gezinnen oestaande uit 8 of meer personen, twee eenheden brandstoffen extra beschik baar te stellen. Nadere bijzonderheden over de uit reiking van de toeslagbonnen zullen t. z.t. door de plaatselijke distributie diensten worden bekend gemaakt. K.L.M. sloeg vleugels uit De omzet van de KLM bedroeg in 3938 circa 11 millioen gulden, in 1947 circa 100 millioen gulden en zal in 1948 een bedrag van 150 millioen gul den overschrijden. In 1938 waren bij die maatschappij 1800 personen in dienst. Op 1 Augus tus 1948 circa 13.000. Dit aantal zal in 1949 nog aanmerkelijk toenemen. Bovengenoemde getallen vormen 'n spekende illustratie van de snelheid, waarmede het Nederlandse luchtver keer zich uitbreidt. Die groei beperkt zich niet tot de KLM, ook de vliegtui gen van vreemde nationaliteit, die Nederland aandoen, vormen een veel- \oud van die, welke in 1938 ons land kwamen landen. Irgoen bij Joods leger De Joodse organisatie, Irgoen Zwai Leoemi, heeft een ultimatum van de regering van Israel aangenomen, waar in hun ontbinding wordt bevolen en het overdragen van het „leger" der Irgoen aan het leger van Israel. De regering heeft de leden van de Irgoen bevolen zich bij het leger van Israel te voegen en de gebruikelijke eed van trouw af te leggen. De leden zouden niet vervolgd worden do'or de regering van Israel voor daden die zij tegen Israel mochten hebben bedreven in het verleden. Het niet accepteren van het ultima tum zou het hele leger van Israel te gen de Irgoen in het geweer gebracht hebben, aldus het regeringscommuni- oué. Uit het communiqué blijkt, dat de onderhandelingen al geruime tijd aan de gang zijn geweest. Na de dood van Bernadotte had de legering echter besloten om streng op te treden. Het beroepsgeheim van Journalisten Gistermiddag heeft de Hoge Raad de zaak behandeld tegen de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Ne derlander", die door het Amsterdamse Gerechtshof tot 10 was veroordeeld, omdat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem indertijd de ge heime notulen van Linggadjati had ver strekt. De heer Lunshof zag in deze veroordeling een aantasting van het be roepsgeheim van journalisten en ging in cassatie. De raadsman, mr. Ger- branay Jr. was van oordeel, dat wan neer de Hoge Raad het beroepsgeheim van de journalist niet wilde erkennen, zij mensen iets zou dwingen te doen wat in strijd is met hun beroepscode en geweten. De uitspraak volgt op 5 Oct. Productiviteit 90 pet. (Vervolg van pagina 1) In zijn slotbeschouwing ver wacht Prof. Lieftinck, dat de pro ductie in 1948 die van 1938 met 3 pet. zal overtreffen. Dit betekent echter nog geen volledig herstel van de vooroorlogse productie, om dat de bevolking sedert 1938 met 13 pet. is toegenomen. De produc tiviteit per hoofd bedraagt nog slechts 90 pet. De wereldmarktprijzen liggen nog op een hoog niveau, al is in de agra rische sector reeds een prijsdaling waarneembaar. Voorts bepleit de minister krach tige bevordering' van de industrialisa tie, terwijl hij het een bemoedigend teken vindt, dat aan de intering van het nationale vermogen een einde is gekomen. Er is voor 540 millioen meer geproduceerd dan verbruikt, zodat het nationaal vermogen met dit bedrag is toegenomen. Ondanks de gunstige factoren verheelt Prof. Lief tinck zich niet, dat ook thans de ge varen voor onze financiële en econo mische verhoudingen niet voor goed zijn geweken. MINDER BELASTING. Wat betreft de belastingen merkt Prof. Lieftinck op, dat het herstel van de gewenste welvaartsverhoudingen binnen enkele jaren zal nopen tot verlaging van de belastingdruk, waarmede de minister zich dan ook voorstelt reeds dit jaar een begin te maken. Slechts door voortgaande be perking van de rijksuitgaven en liqui datie van instanties voor oorlogs- en crisiseconomie is de vereiste stabili teit in de binnenlandse politiek te bereiken. Mevr. Eleanor Roosevelt, die als presidente van de Commissie voor Mensenrechten aan de bespre kingen van de V. N. te Parijs deelneemt. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Dlck Haymes zingt 6,30 Fundatie werkelijk dienen 7,00 Waarom de kat uit de boom kijken? 7,15 Het nieuws uit Indië VPRO; 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Stafmuziek van de Amster damse politie 9,15 Moeilijke beslissing 10.00 Bruce Lowe zingt 10,15 Hongaars strijkkwartet 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voot de Strijdkrachten 7,15 NCRV-kwartet 7 30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Muziek 9,00 Koorzang 9,25 De Batakkerk op Sumatra in en na de oorlog - 9,45 Vijftig jaar Nederlandse muziek 11,15 Avond melodieën 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Vlotte zangplaatjes 9,35 Arbeidsvitami nen 12,38 Gerard van Krevelen (piano) 3,00 Voor zieken en gezonden 4,00 „Assortimento" 6,2o Sportpraatje 6,35 The Avroleans 7,00 Olleke Bolleke en Knipperdolleke 7,20 Radiomuziek-jour- naal 8,05 Echo van de dag 8,15 Om- roep-orkest 9,45 ,De liefde gaat langs zönderlinge wegen" (hoorspel) 10,20 Luch tig avondprogramma 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Gramofoon platen HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 11,00 De Zonnebloem NCRV: 12,33 Orkest van Klaas van Beeck 1,20 Orkest vön Klaas van Beeck ver volg) 1,45 Hors d'Oeuvre 3,00 Ensem ble Lachman 5,45 Metropole-orkest 6,15 CNV-kwartier 6,30 Voor de Strijd- ki achten 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Rege- rings-Voorliqhtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 Onze verantwoordelijkheid 9,15 Vijftig jaar Nederlandse orgelmuziek 9,45 Nederlands Kamerkoor 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonpla ten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 52) ROMAN .VAN MARIA SAWERSKY Beate was niet meer in staat dit alles in zich op te nemen. De kamer draai de om haar heen. Half bewusteloos viel zij in de armen van Peter, die als getuige, tezamen met de arts, het tes tament ondertekende. Dr. Kruger reed, nadat dit gebeurd was, snel in zijn auto weg en stuurde Laura. De beide vrouwen streden aan Mengelberg's bed een heldhaftige strijd, maar het was alles tevergeefs. Het levenslicht van de kapitein doof de langzaam uit. Kort vóór zijn dood had hij nog een helder ogenblik. Hij nam Beate's hand in de zijne. „Ik weet, dat je graag naar de ver toning van Reuders film zouzijn ge gaan, meisje", zei hij. „Ik heb een le lijke streep door je rekening gehaald..." „Ach, nee, oom Jules". „Stil maar, Beate. Ik ben een oud man en eens moeten we toch allemaal sterven. Mij is niets aan het leven ge legen. Ik weetik weet, dat je Felix Reuder lief hebt. En dat je bang bent, dat IreneGa weg, Peter! Maar Irene, m'n lieve kind, kan een voudig niet aan je tippen. En wat Reuder aangaatdat zalalles noggoed worden". Wat kapitein Mengelberg daarop rog zei, kwam slechts voort uit wilde koortsfantasieën. Hij stierf, toen de zon onderging. Ongeveer op hetzelfde tijdstip open de een feestelijk verlicht bioscoop- heater in de hoofdstad zijn poorten. De zaal vulde zich met een uitgelezen publiek. De muziek zette in. Beelden van ongeëvenaarde schoonheid rolden over het witte doek. Kudden olifanten joegen over de uitgestrekte steppen, nijlpaarden wentelden zich in de mod der der rivieren. Flamingo's verhieven zich statig langs de oevers van ge heimzinnige Afrikaanse meren. Die ren, die men elders nog nimmer had gezien, volgden elkaar in hun natuur staat op. Negerstammen voerden krijgsdansen uit, vierden hun volks feesten en togen ter jacht op gnoe's en giraffen. In een razend tempo trokken de beelden voorbij, de toeschouwers fascinerend en geen moment los la tend en boven dat alles uit lokte, dreunde en jammerde de exotische muziek. Toen het licht weer op ging, bleef het een ogenblik doodstil, maar on middellijk daarop barstte een gewel dig applaus los. Men riep enthousiast om Felix Reuder en Karei Schueh. Beiden moesten zich telkens weer ver tonen om buigend de spontane hulde betuigingen in ontvangst te nemen. In haar loge vocht Sabina Reuder tegen tranen van vreugde over het succes van haar neef. Irene Larsen zat naast haar, elegant als steeds en vergezeld door haar mama. Zij breidde haar armen uit, toen Reuder in de loge terugkeerde en lispelde; „Je bent een held, Felix Reuder boog dankend en duwde Ka- reltje Schuch* op de voorgrond. „Mijn vriend is de grootste held", verzekerde hij, lachend. „De gevaar lijkste opnamen per vliegtuig heeft hij gemaakt. Zij vormen het interessant ste deel van de gehele film." Daarop gaf hij zijn tante een kus, terwijl Kareltje dankbaar Irene's ge lukwensen en complimenten in ont vangst nam. „Dat had ik werkelijk niet van U ge dacht. meneer Schueh. U bent een moedig man." „O, op onze expeditie naar Zuid- Amerika, die U me zo hebt aangera den, hoop ik me nog veel moediger te gedragen", beloofde Kareltje gretig. Na de voorstelling werd een souper gegeven, waaraan juffrouw Reuder, als tante van de beroemde ontdek kingsreiziger, mede aanzat. Mevrouw Larsen en Irene waren eveneens aan wezig, daar men de beide dames be zwaarlijk had kunnen passeren. Tante Sabine genoot oprecht van de eer, die Felix te beurt viel, maar desondanks vermocht ze een gevoel van onru6t en gejaagdheid niet te onderdrukken. Haar hart klopte sneller dan gewoon lijk, haar wangen vertoonden een on natuurlijke blos en telkens weer kwam de vraag bij haar op: hoe zou het met Jules Mengelberg gaan? Voor Jules Mengelberg echter had Sabine Reuder met al het overige aardse afgedaan. Hij lag stil in zijn bed uitgestrekt. Beate had met een teder gebaar een wit zijden doek over zijn verstard gelaat gelegd. Maar daarmee was zij aan het eind van haar krachten geweest. Dr. Kruger en zijn zuster droegen haar naar haar kamer en de medicus zei bezorgd: „Dat is onze volgende patiënte, Laura. Het zal een moeilijk geval worden". De dood van haar oude vriend was een zware slag voor Sabine Reuder. Toen 'zij thuis kwam en van zijn ver scheiden hoorrfe, was zij geheel terneer geslagen. Ze barstte in tranen uit en het duurde lang voor zij weer wat tot bedaren kwam. Ach ja, ze had met Jules Mengel berg dikwijls verschil van mening ge had. Ze hadden samen gekibbeld op de koppige manier, die oude mensen eigen is, maar tenslotte hadden zij toch steeds goed met elkaar kunnen opschieten en in de loop der jaren was ei zelfs een innige vriendschapsband gegroeid Het ging haar dan ook bij zonder aan het hart, dat de kapitein tijdens haar korte afwezigheid was overleden en toen ze het eindelijk met zichzelf eens was geworden, dat het een speling van 't noodlot was, waar aan nu toch niets meer te veranderen viel, dacht ze plotseling aan Beate. „Dat arme ding!" monpelde ze voor zich heen „Ik moet direct naar haar toe". Beate kon evenwel niemand ontvan gen. Haar zenuwen hadden het volko men opgegeven. Het verblijf in Has- selfeurde had voor haar geen ontspan ning, maar een voortdurende inspan ning betekend. Ze koesterde een hope loze liefde voor Felix Reuder, een liefde, waarvan ze nooit verwachtte, dat deze nog eens zou worden beant woord. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3