Amerika en Engeland zijn het eens ieuwe nota aan Moskou Arabische regering in Palestina Donderdas 23 S=pt. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 224 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BevinDe blokkade moet ophouden Geen 'nieuw München Weerbericht Vijftig doden bij brand te Hongkong Besprekingen met de Federale Staten Sovjet-Unie zal niet toegeven Joden vallen aan in de Heilige Stad Het recht is soms 'n beetje krom BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS £RNEST BEVIN, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de opheffing van de blokkade te Berlijn de essen tiële voorwaarde blijft, waarop een regeling met de Sowjet-Unie gebaseerd moet zijn. Over de besprekingen met Moskou kon hij in dit stadium geen ver klaring afleggen; de besprekingen worden te Parijs voortgezet. De minister weersprak de geruchten over onenigheid met Amerika. Hij zeide hierover: „Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten opzichte van Berlijn te volgen poli tiek, doch ook over de politiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, indien onze politiek ten opzichte van de Duitse hoofdstad zou falen. Hiermede zeg ik niet, dat oorlog voor ons onvermijdelijk is. Dat'stadium hebben wij nog niet bereikt." Het optreden der Sovjet-Unie ten opzichte van Berlijn noemde Bevin een „schamele dank voor de geallieerden, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet- Unie stonden" ^ERLIJN IS THANS een symbool van weerstand, een soort vooruit gescho ven post. Toen de blokkade opgelegd werd moest er een ernstig besluit ge nomen worden. Dit is genomen. Terug trekken zou betekend heb'-en naar een nieuw München te gaan. „Ik geloof dat Oost en West samen kunnen leven. Ik ben bereid dit te verklaren en te zeggen: Leef in vrede in het gebied dat gij hebt". Bij deze zinsnede werd door de leden van de oppositie afkeurend geroepen. Bevin antwoordde hierop: „Laat ons dat rege len als u wenst Doch als gij iets regelt om de volgende ochtend te ontdekken, dat er eisen zijn gesteld, revoluties Geen republikeinen naar Batavia Radio Djokja meldt, dat de republi keinse regering niet van plan is de leden van de republikeinse delegatie naar Batavia te zenden, „hoewel de noodzaak tot contact wordt ingezien" in verband met de Nederlandse eisen. Volgens het communiqué verlangden de Nederlanders, dat de republikeinse gedelegeerden door de commissie van goede diensten worden aanbevolen, waarna bij aankomst op Nederlands gebied controle door de Nederlanders zou volgen. Er kwamen geen republi keinen mee met de delegatie-trein, die Woensdag te Batavia is aangeko men. Enkele stafleden van de com missie van goede diensten zijn nog per auto via Semarang uit Djokja te Batavia aangekomen. Aanval tegen Madioen ingezet De militaire autoriteiten te Djokja hebben verklaard, dat Dinsdag „een drieledige aanval is ingezet tegen de rode legers rondom Madioen". De communistische radio te Ma dioen heeft een oproep uitgezonden van de militaire commandant van Madioen, Djokosoejono, gericht tot alle militaire commandanten in Oost- Java op Republikeins gebied, om op 24 September naar het gemeentehuis te Madioen te komen, teneinde daar gezamenlijk de algemene situatie te bespreken. Hun werd een vrije over tocht verzekerd. Amerika neemt geen stappen inzake de Republiek Robert Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken der V. S., heeft op een persconferentie te Washington bevestigd, dat de jongste besprekingen met minister Stikker de ernstige toe stand in Zuid-Oost-Azië tot onderwerp hadden. „Het was een gedachtenwisse- ling, die voor een groot gedeelte de zelfde lijn volgde als de laatste be kendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken over de snelle toe neming van communistische activiteit in Zuid-Oost-Azië". Op de vraag, of van de zijde der Amerikaanse regering een definitieve stap in deze toestand te verwachten is, antwoordde Lovett. „Ik weet van een zodanige stap niets af". Hij voegde hier aan toe: „Wij zijn slechts een van de drie, die handelen volgens het aan de commissie voor goede diensten ge geven mandaat". Gevechten met bendeleden Vier Nederlandse militairen werden gedood en zes licht gewond, toen Ne derlandse patrouilles in het gebied van Eobotsari (Midden-Java) in contact kwamen met uit republikeins gebied geïnfiltreerde benden. Bij de actie werd artillerie gebruikt. De benden, die bewapend waren met zware mi trailleurs en mortieren, werden uit el kaar geslagen en leden gevoelige ver liezen, terwijl ook een hoeveelheid wapens en munitie in handen der Ne derlanders viel. Er zijn minstens 30 bendeleden gedood. De overgebleven leden der benden schijnen zich te her groeperen. Er bestaan aanwijzingen, dat deze benden communistisch ge oriënteerd zijn. Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag toe nemende bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. aangewakkerd worden en mensen uw instellingen in de war brengen en hun expansiezucht bevredigend voor een lage prijs zonder oorlog, dan is er een situatie ontstaan, die niemand, wie ook op deze banken heeft plaats genomen, kan aanvaarden." „Wij trachten, zo vervolgde Bevin, een gezond politiek leven in Duitsland aan te moedigen en wij hopen steeds, dat vroeg of laat een regering voor een verenigd Duitsland ingesteld zal worden. Engeland zal niets doen om de vorming van een dergelijke regering te verhinderen." De minister betoogde voorts dat er veel propaganda gevoerd zal worden om de Westelijke mogend heden te verwarren. „Wij zijn echter vast besloten voort te gaan met onze politiek en ik ben ervan overtuigd, dat wü de volledige steun van de V.N. zul len ontvangen. Want ik geloof, dat deze politiek essentieel is voor de vrede eg onze veiligheid voor vele jaren." Brandhaard Palestina Sprekende over 't Palestijnse vraag stuk zeide Bevin, dat Bernadotte het best kan geëerd worden door de aan vaarding van 'de voorstellen, die hij kort vóór zijn dood opstelde. De be windsman zeide niet te verwachten, dat beide partijen de voorstellen in hun geheel zouden toejuichen, doch de we reld kan niet eeuwig wachten totdat de partijen het eens zijn. De regering heeft de voorstellen nauwkeurig bestu- 48 Deviezensmokkelaars in één klap Dezer dagen werden door de douane inspectie Eindhoven aan de Bergeykse barrière en te Luyksgestel en Budel 48 grensarbeiders, die in Belgische mij nen werkzaam zijn, bij tiet passeren der grens gearresteerd. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan chronische de- viezensmokkel ten nadele van de Ne derlandse schatkist, door hun in Bel gische francs gebeurde weeklonen maandenlang in België bij zwarthan delaren achter te laten, waarvoor zij ongeveer het dubbele loon kregen in Nederlands geld. Hieraan maakten zich 200 arbeiders schuldig, zodat het we kelijks om een bedrag van 220.000 francs ging. Volgens de deviezenschik- king van 1947 mogen zij slechts 25 pet. van hun loon in België besteden als verblijfskosten. AUSTRALISCHE STEM OVER INDONESIë De te Sydney verschijnende Mor ning Herald Tribune" schrijft in een hoofdartikel onder de kop „Sovjet hand in Java": Indien een Republi keinse ineenstorting zou komen, kan er niet van de Hollanders verwacht worden, dat zij werkeloos zouden toe kijken en de cbntrole van de Repu blikeinse gebieden zien overgaan in handen van uitgesproken vijanden, die gezworen hebben om de Verenigde Staten van Indonesië, waarvoor Ne derland zo geduldig heeft gewerkt, te vernietigen. deerd en zij is tot de slotsom gekomen, dat zij als één enkel plan opgevat moe ten worden en dat in zijn geheel ten uitvoer gelegd dient te worden. Het Palestijnse vraagstuk kan niet door polemieken opgelost worden. De rege ring hoopt dan ook, dat de V.N. zonder tijdverlies hun gehele autoriteit achter de voorstellen zullen plaatsen. De re gering is besloten alles wat zij kan in het werk te stellen om de aanbevelingen met vrucht te doen aanvaarden. Steun der oppositie. Nadat Bevin het woord had gevoerd, sprak R. A. Butler voor de 'oppositie. Hij verklaarde naar aanleiding van Be- vin's uiteenzetting: „Het gehele Huis staat achter hem. Als dat de politiek der regering is, kan hij naar Parijs te rug gaan en vertellen, dat wij hem bij de uitvoering van zo'n politiek zullen steunen". Te Hongkong zijn de gebouwen van een verzekeringsmaatschappij door brand verwoest, doordat een ontplof fing ontstond in een kamer waar films lagen opgeslagen. Er zijn reeds 25 lij ken geborgen. Het aantal doden be draagt minstens vijftig. De schade wordt geraamd op vier millioen dollar. Nader wordt gemeld dat de muren van de verwoeste gebouwen dreigen in te storten, waardoor de aan beide zijden gelegen opslagplaatsen van de Neder landse Trans-Atlantische Stoomvaart maatschappij en verschillende Chinese firma's gevaar lopen. De besprekingen tussen de vertegen woordigers van de federale gebieden in Indonesië en de Nederlandse rege ring zijn in Den Haag op volle gang. Van de zijde der regering wordt aan deze besprekingen deelgenomen door de ministers Van Schaik, Sassen, Göt- zen en Schokking. Woensdag heeft de eerste ontmoeting plaats gehad tussen de genoemde kabinetsleden en de de putatie van de grote conferentie van Bandoeng, die een advies heeft uitge bracht op het door Nederland enige tijd geleden ingediende voorontwerp van wet betreffende de interim-rege ring. Geen C.P.N.-wethouders meer te Amsterdam Na een discussie van bijna drie en een half uur heeft de Amsterdamse gemeenteraad met 27 tegen 15 stem men de beide voorstellen tot ontslag van de wethouders L. Seegers en dr. B. Polak (beiden C.P.N.) aangeno men. Tot nieuwe wethouders werden ge kozen de heren A. in 't Veld (A.R.) en W. Steinmetz (K.V.P.), beiden met 27 stemmen. De heren Seegers en Polak (beiden C.P.N.) kregen resp. 14 en 13 stemmen. RADIUM VOOR FRANKRIJK. De Verenigde Staten hebben aan Frankrijk 50.000 dollar toegewezen voor de aankoop van .twee gram ra dium, welke voor medische doelein den zullen worden gebruikt. Deze radium is afkomstig uit de Belgische Congo en kost per gram 11 millioen Franse francs. "pE PARIJS wordt officieel vernomen, dat de drie Westelijke mogendheden een nota over de Berljjnse crisis hebben overhandigd aan de Sovjet ambassadeurs te Parjjs, Londen en Washington. De nota's, die in bijna gelijk luidende bewoordingen gesteld zijn, werden gelijktijdig ingediend. Reuter seint uit Moskou, dat Sovjet-waarnemers zich niet wilden uit laten over de kansen op overeenstemming betreffende de voornaamste pro blemen tussen Oost én West. Men kwam langzamerhand tot het inzicht, dat het niet waarschijnlijk was dat de Sovjet-afgevaardigden hun ziens wijze zouden wijzigen aangaande zulke belangrijke zaken als Duitsland, Palestina of Korea. Westelijke diplomatieke waarnemers, die de politiek der Sovjet-Unie gedurende het afgelopen jaar nauwkeurig hebben gevolgd, zagen ook geen enkele reden voor een verandering. Daarentegen voorspel den zij een toespitsing aan de zijde der Sovjet-Unie, die gepaard zou gaan met een toenemende toespitsing aan de kant van de Westelijke staten. De Arabische hoge commissie te Da- igen zijn de oude stad overgevlogen. In 'de wijken van Sjeikh Djarrah Miasje- rim hebben ontploffingen plaats gehad, waarna branden werden waargenomen. De Transjordaansse minister van de fensie heeft in een telegram aan het hoofd der waarnemers van de V.N. te Jeruzalem gedreigd, dat het Arabische legioen „Jeruzalem op zijn beurt zal aanvallen als de Joden niet ophouden de stad aan te vallen". Volgens een rapport van de autori teiten der V.N. te Tel Aviv zijn vier personen gedood en enige anderen ge wond bij de beschieting van een con- vooi der V.N. in de buurt van het pompstation te Latroen. mascus maakt bekend, dat te Gaza een Arabische „regering van Palestina" is gevormd. De Joden vallen in de sectoren van Nabi Daoed in Eltorri en in de wijk van de nieuwe Damascus-poorten te Jeruzalem voortdurend aan en nemen de Arabische stellingen, die zij tever geefs trachten binnen te dringen, met mortieren onder vuur. Joodse vliegtui- Nieuwe Marshall-toewijzing De E.C.A. heeft gisteren wederom toewijzingen gedaan van gelden voor de hulpverlening aan het buitenland. Het bedrag van 70.777.692 dollars is op een na de grootste dagelijkse toe wijzing in de geschiedenis van het plan-Marshall. Nederland zag zich 4.086.743 dol lars toegewezen voor producten als haver, sorghumgraan, ammonium, kunstmest, lijnzaad en -meel en bloem, aan te kopen in de V.S. Een bedrag van 430.000 dollars, dat eer der aan Nederland werd toegestaan voor de aankoop van speciale chemi sche producten in de V.S., werd ge annuleerd. Ontploffing te Cairo In de vroege middaguren van gis teren heeft een zware ontploffing plaats gehad in de Joodse wijk van Cairo. Van niet officiële zijde wordt vernomen, dat 9 personen werden ge dood en tussen de tien en de twintig gewond. Door de explosie, die naar men vermoedt door een bom werd veroorzaakt, werden vier huizen ver nield. DUITSE STAFCHEF VRIJGESPROKEN. Kolonel-generaal Franz Haldef, voormalig chef van de Duitse gene rale staf, is door een zuiverings rechtbank te München vrijgesproken. De rechtbank overwoog, dat Halder, ofschoon formeel door zijn rang aan sprakelijk te stellen, geen „persoon lijk aandeel had in de nazi-schuld". MINISTER STIKKER VOLGENDE WEEK NAAR PARIJS. De minister van buitenlandse zaken, mr. .D U. Stikker, zal niet deze week naar Parijs gaan ter deelneming aan de algemene vergadering der V. N. De minister zal waarschijnlijk Dinsdag der waarts vertrekken. Negentien doden bij autobotsing Volgens een bericht van A.F.P. zijn 19 personen om het leven gekomen en 100 gewond, toen gisteravond te Laghouat (Algerië) twee legervracht- auto's met ontplofbare stoffen met elkaar in botsing kwamen, de lucht invlogen en brand veroorzaakten. De toestand van 20 der gewonden is ernstig. Vele honderden zijn dak loos, doordat huizen in brand vlogen. Het gehele legerkwartier van Lag houat (320 km. ten Zuiden van Al giers) is een ruïne. GEEN UITLEVERING VAN PAPANEK. Het Franse ministerie van buiten- 'andse zaken heeft verklaard, dat een arrestatiebevel tegen Papanek in overeenstemming met de procedure door de Tsjecho-Slowaakse regering was uitgegeven, maar dat dit in Frankrijk niet van kracht was. De Franse regering had dan ook geen arrestatiebevel uitgevaardigd. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage zijn Woensdag de nieuwe parade-unifor men van de garderegimenten aan Koningin Juliana overgedragen. H. M. laat de officieren aan zich voorstellen. jyjEVROUW ILSE KOCH, de feeks die zich volgens de uit spraak van een Amerikaanse recht bank schuldig maakte aan „de meest onmenselijke misdrijven tegen slacht offers van concentratiekampen", zal niet ter dood worden gebracht. Het vonnis is veranderd in vier jaar cel. Dr. Wise, president van 't Joodse we reldcongres, heeft de Amerikaanse re gering gevraagd een onderzoek te doen instellen naar de beweegredenen voor deze kolossale barmhartigheid. Gehangen werden Emma Zimmer en Ida Schreiter, die geallieerde vrou wen folterden toen Hitier nog regeer de. En in Irak zijn drie Palestijnse Arabieren ter dood veroordeeld we gens collaboratie met de Joden. Over recht gesproken-: In Woerden had een brigadier een borrel gedron ken met een Duitser (einmalige Feh- ler) en een radiotoestel in beslag ge nomen bij 'n ongunstig bekend staan de ingezetene. Hii werd ruim drie jaar „gestaakt". Maar de man had meer op zijn geweten: hij hielp met helden moed veertig geallieerde piloten en kreeg na de bevrijding op de Britse ambassade het „Tedder Certificate". Wisten de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie dat, toen de man ge staakt werd, vroeg kamerlid Reijers. Jawel, hebben de excellenties geant woord. En geen woordvan dank of hulde. Hij had tenslotte een borrel ge dronken Recht is een vreemd ding, vrienden. TOGLIATTI, de Italiaanse com munistenleider, op wie in Juli een aanslag werd gepleegd, zal Zon dag tijdens een massabijeenkomst voor het eerst in het openbaar verschijnen. Te Wilmington (Noord-Carolina) zijn 69 Estlandse vluchtelingen, waaronder 13 kinderen, gearriveerd, na een tocht van 60 dagen op de Atlantische Oce aan in een bootje dat slechts 79 voet meet. Het Amerikaanse State Departe ment heeft een beroep gedaan op par ticuliere instellingen om voedsel, kle ding en medicijnen naar het Midden- Oosten te zenden, teneinde 350.000 vluchtelingen uit Palestina te helpen. De Italiaanse actrice Lea Padovani en de Amerikaanse regisseur Orson Wel les, werden gewond toen hun vliegtuig tussen Rome en Turijn een noodlan ding moest maken. De toestand van de componist Franz Lehar, die ernstig ziek was, is aanmerkelijk verbeterd, aldus wordt uit Wenen gemeld. Na zes bloedtransfusies kon hij het hospitaal verlaten. TWEE INDONESISCHE TERRO RISTEN die in Juli deelnamen aan overvallen op militaire posten in de omgeving van Salatiga zijn geëxe cuteerd. Bij de overvallen dwongen zij vrouwen uit kampongs voorop te Iepen om de terroristen tot dekking te dienen; twee Indonesische vrouwen werden gedood. De Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, heeft meegedeeld, dat een speciale afdeling van de gendarmerie, die generaal De Gaulle was toegevoegd, teruggetrok ken zal worden. Deze garde was be doeld om de generaal te beschermen maar was, zo zei Ramadier, gebruikt als erewacht. De Gaulle zal echter be schermd blijven. En hier is een witte vredesduif. Het Spaans-Portugees ver drag van vriendschap en non-agressie is voor tien jaar verlengd. |_|onderd-en-vijf militairen staan voor de krijgsraad te Batavia terecht voor het plegen van diefstallen. Zij pikten alles wat los en vast was:* van onderbroeken tot jeeps. Het Ja panse parlement benoemde commissies tot bestrijding van het communisme en tezelfdertijd rolde de politie te De- demsvaart een bende bonnenzwende laars op. In de Amerikaanse sector van Berlijn arresteerden Russen een Ame rikaans persfotograaf en aan boord van de Zaandamse Feducian, die in de Oostzeehaven Soederham lag, stik te de 19-jarige Amsterdammer Gerard Schluter door kolendamp. Te Laren verbrandde een auto met boter, door dat gesmolten boter op de uitlaatpijp terecht kwam. En een Italiaans jour nalist zal binnenkort een laatst vaar wel en een bekentenis van Mussolini publiceren; de krantenman heeft de Duce geïnterviewd kort vóór diens dood. Althans, hij zegt het yOLGENS HET GRIEKS hoofd kwartier hebben de guerilla- strjjders 104' mensen aan doden verlo- Moderne zeeslang Twee Corsicaanse vissers hebben een moeraal gevangen van 2,45 meter lengte. Het beest woog 25,5 kg. In de maag troffen de vissers aan: een geweerloop, een nikkelen horloge en vrouwenschoenen van wit hertenleer. Doodstraffen gehandhaafd „De mishandelingen, die u uw slacht offers deed ondergaan zijn onbeschrij felijk" aldus de procureur fiscaal, prof. Langemeyer, tot de verdachte O. J. Wamelink uit Arnhem, die Woensdag voor de Bijzondere Raad van Cassatie in laatste instantie verantwoording moest afleggen voor zijn daden, die hij als SD-er in dienst van de bezetter verricht had. Het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem had tegen deze man de doodstraf uitgesproken. De procureur fiscaal achtte de feiten bewezen en concludeerde tot verwerping van het beroep. De zaak tegen M. Jansen, eveneens uit Arnhem, was reeds eerder door de Bijzondere Raad van Cassatie behap- deld waarbij geconcludeerd werd, dat een psychiatrisch rapport omtrent deze verdachte diende te worden uitge bracht. Het Bijzonder Hof te Arnhem had Jansen tot de doodstraf veroor deeld, wegens het in dienst treden bij de bezetter, het in koelen bloede ver moorden van twee gebroeders in 1945, en het mishandelen van personen die door hem gevangen waren genomen. Het psychiatrisch rapport vermeldde dat hij 100 procent toerekeningsvatbaar geacht kon worden, zodat over deze-- zaak Woensdag niet lang werd gespro ken. De procureur-fiscaal concludeer de tot verwerping van het beroep. Uitspraak in deze beide zaken 27 Oc tober. ren in gevechten in West-Macedonie en 109 in een veldslag ten Noorden van Kastorie. Ruim 1200 voormalige Duitse krijgsgevangenen, die onlangs in Joego-Slavië werden vrijgelaten, zijn in het repatriëringskamp te Mo- schendorf aangekomen; er zouden er nog 16000 volgen. Twee personen zijn gedood -en tien andere gewond tijdens een wervelwind aan de kust te Flori da. In La Pallice-Rochelle is een duif met het herkenningsteken 425.079-1941- Holland gevangen, waarvan de linker vleugel door een schot, van een jager was beschadigd. Nederlandse bloemen- kwekers hebben op een bloementen toonstelling te New York een gouden medaille gekregen van de „American Dahlia Society". Dr. Holtrop, de pre sident van de Nederlandse Bank, is met de „Nieuw Amsterdam" in New- York aangekomen. En tot slot: mevr. J. F. Begg-van den Bosch heeft te Washington uit de handen van am bassadeur Van Kleffens de orde van Oranje Nassau ontvangep voor haar „intelligence-werk" gedurende de oor log, waarvoor onze gelukwens! Nazi-dokter mag niet opereren De autoriteiten van het internerings kamp te Darmstadt hebben een daar ge ïnterneerde nazi-dokter verboden de aanklager van het zuiveringshof, Kurt Hammei, te opereren. De aanklager, die aan een leverkwaal lijdt, had dr. Neu mann, een vroegere SS-officier, ge vraagd hem aan de lever te opereren. Neumann werd ervan beschuldigd door deze leveroperatie de dood veroorzaakt te hebben van een groot aantal gewn- ?,enen uit het kamp te Buchenwald. Rammel deelde aan Reuter mede, dat hij cm de operatie verzocht had, omdat hij het nodig had, en niet omdat hij wilde bewijzen, dat er bij de operatie geen ge vaar bestond, teneinde op deze manier de zaak tegen Neumann te doen ver werpen. V.N. helpen Duitse kinderen Een inspectie-missie van de V.N., die de verdeling zal voorbereiden van een millioen dollar ten behoeve van Duitse kinderen in de drie westelijke zones, zal spoedig naar Duitsland ver trekken. Leider van de missie is prof. dr. J. A. van Hamel, president van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Hij zal worden bijgestaan door prof. dr. E. Gorter, kinderspecialist te Leiden. Zij zullen in Duitsland be sprekingen voeren met vertegenwoor digers van de bezettende mogend heden en Duitse dokters. Franse verkiezingen in October Met 319 tegen 256 stemmen is in aeJ Franse nationale assemblee een voorstel van de socialisten verworpen om de gewestelijke verkiezingen in Frankrijk uit te stellen tot in het eerste half jaar van 1949. Het staat thans vast, dat deze verkiezingen op de vastgestelde datum in October zullen plaats hebben. SNIP EN SNAP NAAR INDIë. Snip en Snap zullen het volgend jaar naar Indië gaan. In overleg met de Niwin is besloten dat zij einde Maart 1949 met een kleine kern van de revue een tournee door Indiië zul len maken. FRED ROESKE ONDERSCHEIDEN. Fred Roeske, de dirigent van de mannenzangvereniging Apollo, die momenteel in Scandinavië optreedt, is benoemd tot officier in de orde van Wasa na een concert in de universi teit van Upsala. TROEPEN NAAR INDIë De „Johan van Oldenbarnevelt" zal Vrijdag 24 September met aflos, singsdetachementen, behorende tot het K.N.I.L. en de koninklijke land macht uit Amsterdam naar Indië vertrekken. EUWEv. SCHELTINGA 3—2. De afgebroken derde partij in de schaakmatch Dr. Euwevan Schel- tinga is na de 50ste zet in remise ge ëindigd. De stand luidt thans: Dr. Euwe 3 pt., v. Scheltinga 2 pt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1