De reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs C* M. Hoogenbt De bekroningen op de Landbouwdag Selectieschool afg ewezen N.O.V. iegen rapport der commissie Flessenmelkvoorziening in gevaar AGENDA Bergen. geen spreeku halfwas of volslagen sm De afd. Alkmaar van de Ned. Onderwijzersvereniging heeft inzake de voor» genomen reorganisatie van het L. O. een zeer uitvoerig rapport aan de Raad gezonden. Zoals bekend zal het voorstel der raadscommissie waarvan wij destijds uitvoerig melding maakten in de raadsvergadering van Donderdag 7 October worden behandeld. Adressanten herinneren aan hun in 1947 uitgebracht gedocumenteerd advies. Men was het er toen over eens, dat tenminste één school en enkele noodscholen moesten bijgebouwd worden. Men verzocht tevens de tijdens de bezetting ges bouwde school in het Bergerkwartier ter beschikking van het O. L.sonderwijs te stellen. via de brugklasse naar het M. O. gaan. Thans kan iedere leerling der gewone openbare scholen in Alkmaar hetzij via de brugklasse van de school voor V. G. L. O hetzij vanuit de 6e klas het M. O. bereiken. Sinds vele jaren doet een grote groep leerlingen van het V. G. L. O. met succes toelatingsexamen voor het M. O. De selectieschool werkt dan ook niet democratischer dan het huidige stelsel. De opleidingsschool Gezien de grote aangifte van leers lingen verkiezen vele ouders de opleis dingsschool, maar dit heeft voor enkes le andere openbare scholen het gevolg van onvoldoende aangifte voor de eers ste klasse. Alle O. L.sscholen tellen thans een flink aantal leerlingen boven het vereiste aantal en de te verwachs ten grotere totaalaangifte zal alle bes zwaren opheffen. De Tesselschadeschool „trekt" o. a. door het opleidingsonderwijs en het milieu en tevens door de oproepen tot aangifte waarin melding gemaakt wordt van de opleiding voor het U. L. O. wat juist de taak der andere schos len is en door te verzwijgen, dat men het M. O. ook via andere scholen kan bereiken. Het commissiesrapport behandelt niet de onderwijsvernieuwing of «vers frissing, wat hoofdzakelijk de aard en de wijze van aanbieding der leerstof en de instelling der leerkrachten betreft. Hergroepering of typesverandering kunnen het onderwijs meer aanpassen aan de veranderde maatschappelijke waarden, maar in het rapport der corns missie, dat slechts een beperkt terrein bestrijkt, en de grote lijnen ongewijzigd laat, kan daarvan niet worden gespros ken. Nog enige bezwaren Dc selectieschool kan vooral in de eerste jaren grote onrust onder bes paalde groepen van ouders en leerlins gen te weeg brengen, waarbij de mos gelijkheid bestaat, dat kinderen naar het bijzonder onderwijs verhuizen. In de eerste jaren van het bestaan Groot was de verwondering der afs deling, toen bleek, dat de later bes noemde raadscommissie een schools type wilde voorstellen, dat de Raad reeds als ondeugdelijk gekwalificeerd had en niet beraadslaagde over schools verruiming. De afdeling vroeg daartoe wèl over te gaan en haar voorstel ins zake het opleidingsonderwijs in overs weging te willen nemen. Het was daarbij de bedoeling der afs deling advies uit te brengen wanneer de plannen nog niet voltooid waren, want zij wilde niet alleen gerechtigd zjjn tot beoordeling na afloop, mede dpordat zij zich als de natuurlijke dess kundige raadgeefster der gemeente voor onderwijszaken beschouwt. De bedoeling van het destijds gegeven ads vies.„dat de afd. desnoods een derges lijkschooltype (de voorgestelde opleis dingsschool) zou kunnen aanvaarden, indien dat ook bij het bijzonder ons derwijs zou geschieden", was niet, dat de Raad voorstellen voor het opens baar onderwijs zou doen welke zij voor het bijzonder onderwijs onges schikt zou achten. De goede trouw van geen der raadsleden is door de afd. in twijfel getrokken. Rapport heeft weinig aantrekkelijks De in haar verwachtingen teleurges stelde afdeling vindt in het ontwerp der raadscommissies weinig aantrekkes lijks, daar dit neerkomt op het ophefs fen van een opleidingsschool en het oprichten van een andere. Tegen het nog niet te missen instituut der opleis dingsschool bestaan uit opvoedkundige redenen tamelijk veel bezwaren. Een gewijzigde opleidingsschool brengt geen winst voor het onderwijs. Het theoretisch enige directe voordeel is, dat het moment waarop door de ous ders in overleg met deskundigen bes paald dient te worden of het kind voor M. O. of V. H. O. opgeleid zal worden van de 6e naar de iOsjarige leeftijd der selectieschool te Almelo waren er Verschoven wordt, hoewel zelfs het ernstigste medischspaedagogisch ons derzoek op die leeftijd geen zekerheid geeft en het huidige M. O. de laatste jaren aan evolutionnaire wijziging ons derhevig is. In de practijk zal het vers langen van de ouders om hun kind las ter M. O. té laten genieten niet afhans kelijk zijn'van een geschiktsve'rklaring door een officiële instantie. Wat zal men doen als de ouders, ons danks een afwijzend advies, toch ops leidingsonderwijs verlangen? Dan doet men afbreuk aan het principe der ses lectieschool of beknot de rechten der ouders inzake vrije schoolkeuze. Bij de huidige aansluiting van L. O. en M. O., nu er geen eisen van toelating zijn, die een betere beoordeling van de candis daat waarborgen, is het L. O. feitelijk niet bevoegd- leerlingen het deelnemen aan het toelatingsexamen te beletten. Het aantal leerlingen, dat het M. O., zonder te doubleren kan volgen, is zeer gering. Het is 'mogelijk, dat Almes lo na verscheidene jaren met veel strubbelingen een vorm heeft gevons den welke daaraan voldoet. Bekwame leiding en de verdeling der leerlingen over een 2s of 3sjarige opleiding maaks ten de-school waardevoller, maar men kan hetzelfde resultaat bereiken aan een dubbele opleidingsschool. Men behoeft daarvoor gêen selecties school op te richten die door het onts byeken van een onderbouw onvoldoens de sfeer kan krijgen. In de bestaande brugklasse der school voor V. G. L. O. kan met Pasen en Kerstmis selectie worden toegepast. Wanneer voor M. O. geschikte leers lingen uit de 5e of 6e klas op de ses lectieschool worden geplaatst, wreekt zich het verschillend leerplan. Deze school vervroegt de beslissing met 2 jaar voor hen, die na het 6e leerjaar Hiertoe genoodzaakt door de zeer onvoldoende voorziening van nieuwe flessen, hebben de flessenmelk-leve- rende bedrijven in Amsterdam en om streken aldus delen deze mede in overleg met de georganiseerde melk handel in de hoofdstad besloten: op Zaterdag a.s. slechts voor één dag flessenmeik af te leveren en niet zo als normaal voor de Zaterdag en tegelijk voor de Zondag. Men dient er ernstig rekening mede te houden, dat indien in de grote fles- senschaarste geen spoedige verbete ring komt, noodgedwongen nog in grijpender beperkingen zullen moeten volgen en op de Zaterdagen in het geheel geen flessenmeik zal kunnen worden afgeleverd. Wij hebben ons naar aanleiding van dit bericht gewend tot de directeur van de Crema, alhier, de heer O. Vis ser, teneinde te vernemen, hoe in Alk maar de situatie is. De heer Visser deelde ons mede, dat er inderdaad over het gehele land een nijpend gebrek aen flessen be staat. De zuivelfabrikanten hebben al hun hoop gevestigd op het ver strekken van deviezen, om ln het bui tenland flessen te kunnen aankopen. Mocht er niet spoedig verbetering Intreden, dan zal ook in deze streek de voorziening met flessenmeik ernstig in het gedrang komen. daar ook heel wat moeilijkheden, ter» wijl uiteraard de plaatselijke factoren daar en hier heel wat zullen verschil» len. De afd. wijst er op dat alleen het O. L. en niet de Raad de eventuele nadelen van een verandering zal dra» gén en wordt in haar actie gedreven dbor haar grote' "toewijding aan de Openbare School het'instrument tot bevordering van de eenheid in het Ne» derlandse volk. Een verlies van leer» lingen om andere dan principiële re» denen acht zij een groot nadeel. f De aantasting van het 7e en 8e leerjaar. Een ander groot bezwaar is de aan» tasting van het 7e en 8e leerjaar (het V. G. L. O.) waarvan de brugklasse door een selectieschool zou verdwij» nen. De school voor V. G; L. 05» die, wat huisvesting en inrichting betreft, toch al niet verwend is zal zó wor» den verzwakt, dat dit een nadeel is voor de opvoeding van het volkskind. Diverse recente regeringsmaatregelen werken daartoe reeds mede en minis» ter Rutten heeft reeds verklaard, de ernstige toestand van het V. G. L. O. in te zien en verbetering te zullen overwegen. Het voorstel een selectieschool op te richten brengt slechts partiële wijzi» gingen en grote risico's en laat vele aansluitingsproblemen volkomen on» beroerd. De afd. is er van overtuigd, dat in een nabije toekomst van regeringswege een algehele herziening van het onder» wijsstelsel in al zijn geledingen ter hand zal genomen worden. Niemand, weet of het voorgestelde schooltype in het komende stelsel zal passen. Het voorgestelde is niet dipnst» baar voor de verruiming vanschool» gelegenheid. Een verzoek De afd. verzoekt de Raad tenslotte niet over te gaan tot stichting van een selectieschool en om practische rede» nen tot het volgende te besluiten: le het vermeerderen van schoolgele» genheid voor alle categorieën van on» derwijs zo krachtig mogelijk te bevor» deren en door het laten bouwen van permanente, semi=permanente of nood» schoolgebouwen het groeiende aantql leerlingen van de komende jaren te kunnen huisvesten. 2e het bestaande schoolgebouw in het Bergerkwartier, bestemd voor het Gew. L. O. weer zijn oorspronkelijke be= stemming terug te geven. 3e naast te Tesselschadeschool een andere bestaande school aan te wij» zen als opleidingsschool, waarvoor bv. de Lindenschool zeer gunstig gelegen is. De bedoeling is :2 zesklassige opl.» scholen te verkrijgen, zonder paral» lelklassen, met een maximum klasse» bezetting van 40 leerlingen, terwijl als correctie op verkeerde keuze kan worden bepaaid, dat leerlingen, die in de eerste klasse dezer opl. scholen het gewone onderwijstempo niet kunnen volgen naar een andere (ge= wone Op. school, naar keuze van de ouders, dienen te worden overge» plaatst. De Tesselschadeschool dient dus tot een zesklassige opl.»school te worden teruggebracht. Door deze regeling wordt voldoende gelegenheid tot het volgen van oplei» dingsonderwijs geboden, wordt een onmatige uitgroeiing daarvan voor» komen, wordt van een gunstiger leerlingenschaal geprofiteerd, dan die geldend voor een 12»klassige school en wordt een jaarlijks terug» kerende onrust voorkomen. 4e In overleg met de inspecteur van het L. O. en de onderwijsorganisaties het streven der Alkmaarse onderwij» zers naar vernieuwing van hef onder» wijs te steunen. - Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne, d. v. J, C. Dek ker en I. E. L. F. A. Fabisch. Gehuwd: Dirk W. J-. ten Haaf en Gesina M. Lauritsen. O v e r 1 e d en: George C. Jacet, oud 63 jaar, geh. m. J. B. J. Stecher. R-on- ny Struijs, oud 2 mnd. Maria E. Strij kers, oud 86 jaar, wed. v. J. J, Veel. Johanna C. Bock, oud 53 jaar. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). DONDERDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Vic toria-Theater, F uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolleen.. 14 jaar (geprolongeerd). Klein Artis,ligplaats Oudegracht: 10 21' uur geopend; Gulden Vlies: Mid dag Ned. Ver. voor Huisvrouwen. /t VRIJDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Olympische Spelen 1948, tot 14 jaar onder geleide; Victoria-Theater, 8 uur: Het lied van de grote stad, 18 jaar; Cinema Ameri cain: Santa Fé Trail, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Gezelschap Ruys: Fluffy neemt de leiding. Klein Artis lig plaats Oudegr.: 1021 uur geopend. Ringrijderij op de Laat De.grote dag is voorbij. De land- en tuinbouwtentoonstelling behoort weer tot het verleden. Nadat het gistermid dag op de tentoonstellingsterreinen nog een gezellige drukte heerste, werd te gen het vallen van de avond begonnen met het wegvoeren van het vee en ble ven tenslotte nog slechts de hekken over en heuvelen van stro, die alras de jeugd tut speelplaats dienden. Onbe kommerd rolden de jochies door de halmenj en klaarblijkelijk ongevoelig voor het feit, dat dit stro de hele lange dag schapen en varkens en koeien tot vloermatje had gediend met alle letter lijk daaraan klevende gevolgen. Over smaak valt niet te twisten. Niet epbter kwam er een eind aan het agrarisch feest, dan nadat op de Laat de ringrijderij een grote belang stelling had getrokken. Toch ontkomen wij niet aan de indruk, dat het publiek zich niet, laat boeien door z'n schouw spel. Want herhaaldelijk trokken men sen wegen kwamen er weer anderen voor in de plaats. Het valt ook niet te verwonderen bij een dag als gisteren, toen de wind behoorlijk fris was en de herfst terdege liet merken dat hij was gearriveerd. Meer dan vijftig deelnemers en deel neemsters Verschenen aan de start en er werd mét opgewektheid gestreden. Er waren ruiters en amazones, die een keurige indruk maakten er waren er echter ook, 'die nonchalant op hun paar den zaten, net alsof zij er eigenlijk niet bij hoorden. Na afloop werden op de gebruikelijke wijze de prijzen uitgereikt, waarbij het, alweer zoals- gewoonlijk, vrolijk toe ging. De namen der gelukkigen zijn de vol gende: 1. G. Hogeling, Alkmaar; 2. 3. Hoogschagen, Alkmaar; 3. J. Mul, Stom- petoren; 4. P.Koopman, Stompetoren; 5. B. Schouten, Bergen; 6. Jb. Berger, Alkmaar; 7. J; Koopmans, Schermer; 8. mej. A. Leegwater, Oterleek; 9. J. van Graft, Heefhugowaard; 10. H. Wa genaar, Stompetqren; 11. L. Konijn, Oterleek; 12, Jb. Terra, Stompetoren. De ringrijderij op de Laat is in de omlijsting van de Landbouwdag een prettig ruiterfestijn geworden. Alkmaar weer aan de spits Alkmaar lijkt wel het verzamelpunt van de nieuwste uitvindingen. Kregen we enkele maanden geleden de nieuwste Amerikaanse autobus, die we echter met Bergen moesten delen, nu hebben we iets, dat alleen voor Alkmaar is. De heer J. Verberne, die dezer da gen in de Spoorstraat een nieuwe groente- en fruitzaak opende, heeft de ze voorzien van hypermoderne schrap en groentensnijmachine. Deze zijn de enige in Nederland. Letterlijk van al les wat in een groentewinkel wordt verkocht, wordt hier machinaal pan klaar gemaakt. Snijbonen, die van té voren gewassen en afgehaald zijn, worden in de machine gestopt en ko men er gesneden weer uit. Dit geldt ook voor rode- en groene kool, andij vie en wat dies meer zij. Dat dit voor de huisvrouw een aanzienlijke tijdbe sparing is, spreekt vanzelf. Wij wensen de heer Verberne veel succes Slechthorenden bijeen De afdeling Alkmaar van vereniging der belangen van slechthorenden hield Dinsdagavond in gebouw, Heul 3, haar eerste bijeenkomst in dit seizoen De voorzitter de heer de Jong opende de vergadering met een hartelijk wel kom, waarna enige huishoudelijke be sprekingen volgden en aan de wensen welke enkele leden naar voren brach ten, kon worden voldaan. Besloten werd elke derde Dinsdag van de maand te vergaderen. Voor 19 October is er een mooi af wisselend programma. Ook liet de voorzitter weten, dat eerstdaags in de Kapelkerk alhier, de telefoon-installa tie in orde komt, geheel modern. De genen die hiervan gebruik wensen te maken, zullen onderling daarvoor iets afdragen. Tot aller grote spijt moest 'n goedhorend lid de heer van Rijk, door promotie en vertrek naar elders af scheid nemen, maar beloofde lid te blijven van deze afd. De voorzitter zei hartelijk dank voor alles wat deze heer voor de slechthorenden te Alk maar gedaan heeft. Enige damesleden zongen enkele liedjes, betrekking heb bende op het werk van de vereniging wat met een hartelijk applaus beloond werd, daarna werd spontaan het Bonds lied gezongen. Deze zeer gezellige avond was vlug voorbij gegaan. Nieuwe zaak in antiquiteiten In het perceel Spoorstraat 87 is een nieuwe zaak geopend voor antiquitei ten, goud en zilver. Wij zijn eens naar binnen gestapt om te zien wat de heer Van Dok, die deze winkel opehde, het publiek heeft aan te bieden. Er is hier een keur van klokken, de ene nog mooier dan de andere. Maar dit is niet alles: tegels, schalen, kettingen en nog vele andere voorwerpen troffen we aan. Terwijl we binnen stonden te praten, zagen we geregeld voorbijgangers hun pas inhouden om de etalages te bekij ken. Mevromv Van Dok vertelde, dat er gisteren al een Engelsman, en een Amerikaan binnenstapten om een en ander te kopen. Zij werden echter ge hinderd door de deviezenbepalingen. Gezien deze belangstelling, geloven we dat de nieuwe zaak zeker een succes zal worden. Lamoraalsluis trekt erop uit Onder leiding van het bestuur ver trokken om 7 uur 38 deelnemers over Bergen naar Katwijk aan Zee, waar in paviljoen Nieuw Brittenburg halt werd gehouden, om daarna over den Haag naar Rotterdam te rijden en de Maastunnel te bezichtigen. Hierna rondvaart en vervolgens naar Bleydorps diergaarde, waar in de Rivièrehal een verversing werd aangeboden. Om half vijf vertrok men over Scheveningen naar Noordwijk aan Zee, waar een uitgebreid diner stond te wachten. Om half negen vertrok het gezel schap over Haarlem naar huis. Twee uitslagen van A.C.C.-vluchten De Alkmaarse Concourscommissie hield een wedvlucht vanaf St Kath Wave De snelste duif maakte per minuut 853 meter De wind was Noord In concours waren 4fcl duiven De uitslag was: Rabeling (P) 1, 2; Pater —de Geus (H) 3, 76; J Huiberts (A) 4; L Leertouwer (H) 5, 23, 46, 78; F J Praat (P) 6, 8; H Bielsma (P) 7f 21, 25, 66, 72; H W Jensen (H) 9; C de'Waard (A) 10, 28, 95; W Themmen (A) 11; S v d Meu- len (S) 22, 20, 48; M van Duin (S) 13, 60, 63, 71; C Al (A) 14, 30; G P Hartland -CA) 15; R Middelburg (H) 16, 29, 67; J A Mannes (H) 17, 41, 43; A de Best (S).lfr, 8?; M. Smit (P) 19; Hoed—de Vries (H) 22, H de Jager (P) 24, 58, 87, 94; Elzinga (A) 26, 79, 99; Vrasdonk—Oldenburg (A) 27: H Bakker (H) 31, 61, 62, 82; G Admi raal (S) 32, 33, 57; H J Struys (P) 34, 42; H C Druiven (A) 35, 84; G Landzaat (P) 36; 88; Kaper—Termaat (A) 37, 102; -W M Gioot (H) 38, 74; Jansen—Knoef- <Sy .30; J van Baden (S) 40; R H de Beer (P).44, 52, 91; N Wiese (S) 45, 97; H Roobèe'k (I) 47, 86; C de Nijs (A) 49, 65, 77; P Kranenburg (S) 50; J Bleeker (Ay 51, 69; C Strei'cher (S) 53; J Geels (P) 54 r J Jansen (P) 55; CD Huiberts (Ay 56; N Volkers (A) 59; N v d Kamer (AJ 64;- G Hartland (A) 68; D Agricola (A) 70, 85; J v d Elskamp (A) 73; L Hoogenboom (S) 75. 80; H Schipper (AJ 81, 90; J W de Moei (P) 92; S Dingerdis (A) 93; J Schmersal (H) 96; A Haring (A) 98; C Schipper (P) 99; J Bek (A) 100; P Jong kind (A) 101 De wedvlucht vanaf Vilvoorde bracht de eerste duif een snelheid van bijna 1400 meter per minuut De wind was West- Zuid-West In concours waren 321 duiven De uitslag hiervan was: Pater—de Geus (H) 1, 11, 73; M Tydeman (S) 2, 16; H Schipper (A) 3, 29; C Rabeling (P) 4, 17, 18, 41; F J Praat (P) 5; A Haring (A) 6; S v d Meulen (S) 7, 40; Hoed de Vries (H) 8( 30; J Huiberts (Ay 9, 35; A de Best (S) 10, 20, 39, 64; RH de Beer (F) 12, 55, 66, 67; H Roobeek (P) 13; H Bielsma (P) 14, 53; C de Waard (A) 15, 32; A de Jager (P) 19, 31, 38; C Feyen (H) 20; L Leertouwer (H) 22 43, 71; C Jansen (P) 23? 45, 52; G P Hartland (A) 24: Kaper—'Termaat (A) 29; C Streichér (S) 26; H Pel (H) 27; N Wiesse (S) 28, 34, 50; J van Baden (S) 33, 42; M van Duin (S) 36, 57, 58; H de Jager (Py 37; Jongkind (A) 44; H Mooij (A) 46; W Pepers (S) 47; G Admiraal (Sy 48, 49( 60; C Schipper (P) 51, 54; H Norder (P) 46; M_ Srryit (P) 59; C D Huiberts (A) 61; J A' Mannes (Hl 62: D Kranenburg (S) "63; HJ Struijs (A) 65, 70; J van Stralén (S) 68, R Prins (A) 69, 74; M W Groot (H) 72 PAARDEN: IA (zilveren med.): Meta, N. Kaptein, Egmondbinnen; 1B Mariette, D. Kramer Glijnis, Stom petoren; 2. Majolieta, C. Blankendaal, Bergen; 3. Madrigal, wed. P. Roskam, Sijbekarspel. Eerv. verm. Mariejo- lrjntje, H. de Dood, Alkmaar, Miore. J. Konijn, Stompetoren. Éénjarige paarden: IA (verg. zilv. med.) H. Wessels, Hoogwoud; 1B Liamora, W. Baltus, Alkmaar; 2 Lor- tuna, C. Blankendaal, Bergen; 3 Lora J. Govers, Stompetoren. Eerv. verm. Laieta, C. Rotteveel, Oudorp. Tweejarige paarden: 1 Karsilla, wed. Roskam,Sijbekarspel2 Kolan- da, J. Helder, Egmond a. d. Hoef. Driejarige paarden: 1 Jomora, W. Baltus, Alkmaar; 2 Juul, C. Rotte veel, Oudorp; 3 Jopie, J. Blom, Oudorp. Vierjarige en ouder: IA (verg. zilv. med.) Ida Bera, M. Kaptein, Egmond binnen; IB Fortuna, C. Blankendaal, Bergen; 2A Ebumiana, J. Helder, Eg- mond a. d. Hoef; 2B Irena, H. Rotte veel, Heiloo; 3 Imbrosa, J. Posch, Stompetoren. RUNDVEE: vette koeien (afgewis seld) 1. en 2. C. Struyck, Diemen, te vens kampioensprijs (verg. zilv. med. en collectieprijs, zilveren med.); 3. tevens collectieprijs (zilveren med.) J. M. Groot, Alkmaar; eerv. verm. Gebr. Baars, Schagen. Vette koeien (.niet afgewisseld): 1. Johan 't Schmal, Bussum; 2. J. Re- nooi, Oostwoud; 3. J Schmal, Bus sum. Dikbillen: 1. tevens reservekam pioen: J. M. Groot, Alkmaar (verg. zilv. med.); 2. idem; 3. J. Volger, Oudorp. Eerv. verm. C. Gentenaar, Diemen. Vette schotten: 1. A. Blokker, Zij- pe; 2. S. Bleeker, Beemster; 3. P. Bakker, De Rijp. SCHAPEN (geregistreerd Texels ras). Rammen, geboren in 1945 of vroeger: IA (reservekampioen) zil veren med. Gebr. Hogetoorn, Beem ster; IB K. Reijne, Schagen; 2A J. Stapels Szn., Sijbekarspel; 2B P. Don ker Pzn„ Hoogwoud; 3A D. Harema ker, Beemster; 3B C. Langedijk Hzn. De Weere. Eerv. verm. J. Wagema- ker, De Weere. Idem, geb. in 1946: IA, tevens kampioen v. d. dag, wed. D. F.uyter, Nibbixwoud; IB A. Groot, Ooste.r- blokker; 2A J. Blauw Pzn., Stompe toren; 2B P. Pijper, Twisk; 3A J. Donker, Schellinkhout; 3B J. de Jon ge, Beemster.. Eerv. verm. J. Kramer, Burgerbrug. Idem, geb. vóór 15 Maart 1947: 1 G. Oortwijn, Purmer; 2A B. Oostwouder, Beemster; 2B fa. A. Smit en W. Zee. Noordbeemster; 3A J. Ruyter, Bobel- dijk; 3B D. Kaay. Oterleek. Idem, geb na 15 Maart 1947: 1 (Beste ram van de tentoonst.) Verg. zilv. med. G. .Kikkert, De Westen (Schermer); 2A G. Kant en Zn., Weere (Winkel); 2B A. S. Keyser, Wieringerwaard; 3A P. Kistemaker, Abbekerk; 3B W. v. d. Oord Czn., Barsingerhorn. Ramlammeren (Drietallen) van één vaderdier geb. in 1948: 1 Zilv. med. K. Reijne, Schagen; 1B Gebr. Hoge toorn, Beemster, zilveren med.; 1 N. Ruyter, Beemster; 2 A, Dekker Kzn., Oterleek, W. v. d. Oord Czn., Barsin gerhorn; A. Groot, Oosterblokker- en P. Marees Dzn, Beemster; 3 Jb. de Goede Purmer, K. Smit. Noordbeem» ster, W. v. d. Oord Czn.. Barsingerh., C. Langedijk Hzn., de Weere. J. Ruy ter, Bobeldijk; Eerv. vermeldingen D. v. d. Oord, Oude Niedorp, W. v, d. Oord Czn.. Barsingerhorn, C. Lange dijk Hzn., De Weere, J. Wagemaker, De Weere en Gebr. Ruyter, Ooster blokker. v Ooien, met in 1948 geborenlamme ren, w.o. minstens een ooi- en ramlam: 1 Zilveren med. J. Wagemaker, De Weere; 2A J. Reijne, Barsingerhorn; 2B J. Wagemaker, De Weëre; 3A G. Kant en zn., Weere (Winkel); 3B idem; Eerv. verm. P. A. Koning, Beemster en J. Wagemaker, De Weere. Ooien met in 1948 geb. lammeren, w.o. geen ooilammeren (Ooien met 2 of meer ramlammeren) IA (verg. zilv. med.) P. Pijper, Twisk; IB K. Reijne, Schagen; 2A Gebr. Hogetoorn, Beem ster; 2B P. Pijper, Twisk; 3A P. C. Vis, Venhuizen; 3B J. Reijne, Barsin gerhorn; Éerv. vérm. Jac. Clay Czn,, Sijbekarspel en H. de Goede. Ooien met in 1947 geb. lammeren (Ooien met 1 ramlam): 1 Gebr. Hoge toorn, Beemster. Deze ooi werd voor 300 gulden verkocht naar Zd.-Holland; 2A J. Reyne, Barsingerhorn; 2B idem; 3A G. Oortwijn, Purmer; 3B G. Kant Mzn., Weere (Winkel); Eerv. verm.: N. Kikkert, De Koog, TexelC. Wijde* nes. Sijbekarspel, J. Wagemaker, De Weere. Ooien (Viertallen geb. in 1946 of vroeger) De gouden med. van de ge meente Alkmaar, die voor deze rubriek beschikbaar was gesteld, werd gewon nen door de "kampioen in deze afdeling van de gebr. Donker Pzn. te Schagen. 1 BW. v. d. Oord Czn., Barsingehorn; 2 Jb. Reyne. Barsingerhorn; 3 D. Ap pel, Veenhuizen (H.Hugowaard) en Wed. D. Ruyter. Nibbixwoud. Ooien (viertallen, geb. in 1947) IA Verg. zilv. 'med. tevens reservekamp. W. v. d. Oord Czn., Barsingerhorn: 1B Gebr. Hogetoorn, Beemster; 2A W. v. d. Oord Czn.. Barsingerhorn; 2B K. Reijne, Schagen; 2C Jb. Reijne, Bar singerhorn; 3A J. Roeper .Jzn., Oos terend, Texel; 3B Gebr. Donker Pzn.,. Schagen; 3C J. de Jonge, Beemster; Eerv. verm. J. Wagemaker, De Weere, C. Langedijk, De Weere D. Appel. Veenhuizen (H.Hugowaard). Ooilammeren (viertallen, van één vaderdier, geb. in 1948): 1 Zilv. med. Gebr. Hogetoorn, Beemster; 2A P. Kistemaker, Abbekerk; 2B P. Marees Dzn., Beemster; 3B G. C, Kikkert, De Westen (Schermer); Eerv. verm.: A. Dekker Kz', Oterleek: W. v. d. Oord Czri. Barsingerhorn. VARKENS (Groot-Yorkshire-ras). Beren, geboren in 1946 of vroeger: IA Verg. zilv med. (reservekamp.) D. Oostwouder, Noordbeemster; IB C. Borst Pzn., Heehugowaard; 2A C. Laan Dz., Berkhout; 2B K. Veldt, Het Woud, Bergen; 3A H, van Wonderen, Oudorp; 3B P. Rol Czn., Starnmeéf. Beren geboren na 31 Dec. 1946 en vóór 1 Oct. 1947: 1 Verg. zilv. med. en kampioen v. d. tentoonstelling: J. Oost wouder, Beemster (fokker C. Borst Pzn, H.H.Waard); 2A Wed. A. de Groot. Zuidervaart, Stompetoren; 2B P. Rol Czn., Starnmeer; 3 C. Borst Czn. Heer- hugowaard. Beren, geboren na 30 Sept. 1947, doch niet jonger dan 6 maanden: 1. D. Oostwouder, Noordbeemster; 2A D. Donker Pzn., Schagen; 2B L. Laan, Bo beldijk; 3A Varkensfokver. Spierdijk: 3B K. Veldt, Het Woud, Bergen; Eerv. verm. Gebr. Polle, Schoorl. Drachtige zeugen, geboren vóór 1 Sept. 1946, minstens 6 weken drachtig: 1 (Reservekamp.) S. Bakker Jz, Aarts woud; 2A D. van Kamper. Hoogkars- pel; 2B C. Klaver Wzn., Hoogwoud; 3A K. Veldt, Het Woud, Bergen; 3B P. Conijn, .Oterieek; Eerv. verm. Jb. Pleyter jzn., N.Niedorp en C. Hoedjes, Wogmeer. Idem, geboren na 31 Aug. 1946, doch vóór 1 Jan. 1948, minstens zes weken drachtig: 1 S. Borst, H.H.Waard-N.; 2A idem; 2B P. Stam, Hem; 3A D. Oost wouder. Noordbeemster; 3B. P. Stam, Hem; Eerv. verm. J. Bleeker,, Assen delft én P. Stam, Hem. Zeugen, geboren vóór 1 Sept. 1946. met biggen: IA J. Schouten, Koedijk, verg. zilv. med.; IB P. Pijper Twisk; 2A J. Bleeker Czn. Assendelft; 2B J. Stam. Berkhout; 3 K. Veldt, Het Woud, Bergen. Idem, geboren na 31 Aug. 1946, doch vóór 1 Sept. 1947, met biggen: IA G M. Tromp. Beemster; IB C. Klaver, Heerhugowaard; 2A C. Borst Pzn. H. H.Waard; 2B P. Veldt Akersloot; 3 S Borst, H.H Waard-Noord. Twee- of drietallen fokvarkens uit één toom. geboren tussen 1 Nov '47 en 30 Juni '48: IA C. Borst Pzn Heerhu gowaard; IB S. Borst, idem; 2A D, Donker Pzn., Schagen; 2B P. Donker Pzn., Hoogwoud; 3A C. Borst Pzn., H. H.Waard; 3B S. Schilder Jzn., Beem ster: 3C J. N. Klaver Spanbroek; E. V. P. Stam, Hem: P. Pijper, T.wisk en H. van Wonderen. Oudorp. GEITEN EN BOKKEN (geregis treerd). Melkgeiten. geb. in 1947: 1 Gretha, P. Kok, Castricum; 2 Truus, P. Groent jes, idem; 3 Mina J. van Zon, Alkm.; E. V. Betsy. W. Fonk. Alkmaar. Idem, geb in 1948: 1 Marie, J. Veldt, Castricum; 2 Corrie, P. Groentjes, id.; E. V Beppie P. van Esseveld, Alk maar. Idem. geb. in 1945 of eerder: 1. Lisa. J. Veldt, Castricum; 2 Jansje, J. Nieu- wenhuizen, idem; 3 Marie, G. Braken- hoff, idem; 4 Toni, P. Groentjes, id. E V. Agatha, J. Groentjes, id. E. Toni, S. Groentjes, idem. Geitenlammeren: 1 (bronzen med.) Marie, P. Kok, Castricum; 2 Nellie B. Groentjes, id.; 3 Corrie, J. Panne keet, Heiloo; E.V. J. Groentjes, Castri cum en M. Maat, Heiloo. Boklammeren: 1. G. 61, J. van Zon, Alkmaar; 2. Nico, P. Wonder, Bergen. Bokken, geb. in 1947 of eerder, 1- jarige): 1. (bronzen medaille) Inspec teur, afd. Castricum; 2. Ito, J. van Zon, Alkmaar. Idem overigen: 1. Huibert, afd. Ber gen; 2. Hadsji, J. van Zon, Alkmaar; 3. Helios, P. Opdam, Heiloo. Collectie van vjjf melkgeiten uit 1 afdeling: 1 en 2. afd. Castricum; 3. afd. Alkmaar. Kampioen melkgeit werd Marie, H 1451 van Jb. Veldt te Castricum (zil veren medaille. Kampioen bok werd Huibert, H 738 van de afd. Bergen (zilveren med.) Hu'o voor het Oostenrijkse kind De stichting „Hulp voor het Oosten rijkse kind" verzoekt ons opname van het volgende: Op 22 October a.s. zal een tweede transport Oostenrijkse kinderen ons land binnenkomen. Van het eerste transport mochten wij 3 kinderen in Bergen ontvangen, die dank zij de uit stekende pleeggezinnen als vrolijke, gezonde kinderen, die een flinke ge wichtstoename vertoonden, ons land weer verlieten. Beide transporten gingen uit van de samenwerkende verenigingen, de stich ting „Humanitas", het NVV en de Par tij v. d. Arbeid. Voor het tweede transport komen wij nog enige pleeggezinnen te kort. 'De kinderen worden over het gehele land verdeeld, maar U zult het wel met mij eens zijn, dat Bergen met haar omstreken een ideaal oord voor deze ondervoede kinderen is. Zodra de kin deren in ons land zijn, worden ze me disch onderzoek en is er een ongeval lenverzekering voor hen afgesloten. Als de kinderen in Uw gezin komen, vallen ze, evenals Uw eigen kinderen, ender de gratis en vrijwillige zieken fonds-regeling. Niet-aangeslotenen kun nen eventueel dokters- en apothekers- kosten vergoed krijgen van de com missie. Ze blijven drie maanden en U kunt voor drie maanden bonnen toe gewezen krijgen. De kinderen hebben allereerst rust, gezonde buitenlucht en goede voeding nodig. Ze zullen daar- cm geen school bezoeken. De leeftijd varieert van 6 tot met met 13 iaar. U kunt de leeftijd en het geslacht opge ven: daarmee wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Daar het hier on dervoede kinderen betreft, durf ik ook een oproep te doen op die gezin nen, die niet rechtstreeks met boven genoemde organisaties in contact staan. Eii onze UNAC-gave bepalen we toch ook niet, voor welk kind deze bestemd is' Laten wij vooral ook eens terug denken aan de hulp van het buiten land, die wij voor onze kinderen moch ten ontvangen. Ook de Nederlandse kinderen worden door genoemde or ganisaties niet vergeten: Deze zomer gingen b.v. 300 kinderen uit Amster dam naar Friesland. Weet U noodge vallen, geeft ,U ze ons op en wij zullen al het mogelijke doen. om ook deze kinderen te helpen. Mogen, zoals voor onze zomergasten, ook voor deze kleine wintergasten vele deuren opengaan. Mocht U, door welke omstandigheid dan ook, geen kind kunnen hebben, zend ons dan een kleine (of grote) bijdrage, daar dit werk veel, heel veel geld vraagt. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Opgaven en inlichtingen bij mevr. L Schuil-de Leth, Buerweg 9 te Ber gen. Het gironummer 'is 345133 (hulp voor het Oostenrijkse kind). 1898 Op 7 October onze geliefde Ouder huwd-. Groot- en grootouders W. C. v. d- HEI en A. v* d* HELM- v. d. B hun 50-jarige Echt» ging te herdenken* Dat zij nog lanj spaard mogen blijvt de wens van hun bare Kinderen, Bel Klein- en Achter kinderan* Snaarmanslaan No* Alkmaar. Heden overleed, heel onverwacht, geliefde zorgzï Man. Vader, Behu en Grootvader, de WILLEM FHEDE1 KAREL MEIJEI in de ouderdom 63 jaar* In zijn ijver en tro daarin gedreven c zijn liefde tot Apostel, streefde op zijn wijze naar schijning Gods or de msrrsen* Zo blijven onze dachten aan hem blijde herinnering- Uit aller nas M. MEIJER— VAN OTTER Heiloo, 21 Sept. 19 Rijksstraatweg A (post Alkmaar)* De teraardebestelli zal plaats hebben Zaterdag op de meentebegraafplaat: ta Alkmaar. Vert: van het sterfhuis namidd* 1.35 uur* HART AR' VRIJDAG Gevraagd nette HUISHOUDSTER lft. 30 jaar. Brieven onder no. A bureau van dit blad* WIE WIL Mej* v. d. BERG, I Westerwolde, Bergen. 1 October voor 14 d komen helpen door van de verpl*? Geen kén, kl. huish. zorget Alleenw* dame, 6: zoekt v- gezelscb. enige huish* bezigh. HUISGENOTE van middelb. leeft* Br. der no* A 424 bu van dit blad. Gevraagd voor direct GAZELLEHUIS (Smederij IJspeerl Ritsevoort 31, Alkm AARDAPPELROOIE en BIETENROOIERS gevraagd bij JAN LANGEDIJK, Noordervaart C 67. Si petoren. St. W.I.K.-tentoonst De Vrouwenclub organisei dag en Donderdag 22 en 23 een bloemententoonstelling van café Bouwstra. Het do tentoonstelling is om bij d< de aan te wakkeren voor en planten. De vrouwenclub WIK bemiddeling van verlotinge taak ten uitvoer te brengen bestaat o.a. in het uitlenen kleding, zowel lijf- als Als rayon wordt door werkt Sint-Pancras tot halte. Over het spoor word verricht door bemiddelin plaatselijke wijkverpleegster wijs dat de vereniging bloi het feit dat over het jaar maal de bedoelde goederen leend voor kortere of lang< De ingezonden planten van zijn van de ene kant meef de andere groep vielen zij het geheel maakte een zee indruk. Bouquetten uit eige ren er meer verwacht. Direct bij het binhenkom stand van de heer Bodegra Zijn expositie gaf een aanblik. Als attractie had verbonden een mand met aatjes. Een ieder kon rad dahlia's in deze mand warei De prijs bestond uit dahlia Verder zagen wij nog pt zendingen van de schoolje een tijd van een klein jaar tot een grote plant had onder de vrije inzending mooie planten.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2