VLIEGTUIG START IN DE NACHT .Onze krani brengt: Ik was geheim agerMt A Het grote avontuur begonnen Een rood cirkeltje op een landkaart De dank van Ammerzoden Goed nieuws voor onze Huisvrouwen Zaterdag 2 October beginmen Naar deze rubriek zal iedere Huisvrouw grijpen!! Heiloo. Broek op Langendijk leuws Heer-Hugowaard. Noordscharwoade. Zuid-Scharwonde Schermerhorn patste N Schoorl. IJmaiden. Akersloot. Nieuwe Bonnen Ik was geheim agent in oorlogstijd (II) „UOE LAAT VERTREKKEN WE vraag ik Fitzy, als we na een uit stekend diner nog een laatste glas d-rinken. „Ik weet het niet precies, maar ik veronderstel zo tegen middernacht. In de regel nemen ze in 't vliegtuig te gelijk dingen voor andere plaatsen mee. Geen passagiers, maar voor raden". De kellner schenkt mijn glas nog eens vol en vraagt plotseling of ik zenuwachtig ben. „Niet bijzonder", antwoord lk, ;,maar ik zal blij zijn wanneer al dat geduvel van het vertrek voorbij is." „Ja, dat denk ik ook", knikt hij. „Weet U, meneer, ik heb me vaak af gevraagd hoe ik me zou voelen. Het moet grappig zijn te bedenken, dat je hier in Engeland iets drinkt, waarvan je morgen in Oslo of ergens anders de kater krijgt". De twee anderen, die toevallig zijn laatste opmerking horen, barsten in lachen uit over de ernstige manier, waarop hij het zegt en ook ik kom weer in mijn zonnige stemming. „Ik hoop, dat de piloot ons niet zo ver naast ons doel zal laten vallen. We moeten die kerel te pakken krij gen en hem zeggen, dat hij ons in géén geval laat springen, wanneer hij de plaats niet vinden kan. Ik kom liever een nacht terug dan dat ik er gens in die woestenij daal." Pluto is het hier volkomen mee eens en we laten ons niet beïnvloeden door Fitzy's veelbetekenende opmer kingen, dat hij mensen gekend heeft, die gezegd hebben, dat zoiets in het geheel geen verschil zou maken. „We weten, dat het overal een hel is, Fitzy", zei ik, „maar we weten toch liever precies, waar we zullen landen." „Soms vraag ik me af, waarom je aan dit werk begonnen bent, als ik zie, dat jullie zo weinig vertrouwen in de organisatie hebben", merjct de chef stijfjes op. „Het is niet, dat we niét in de or ganisatie geloven", zegt Pluto en gaat rechtop in zijn stoel zitten, met zijn stralende oogjes op zijn glas gericht, „maar we geloven wel in de mense lijke zwakheid. Op één der scholen vertelde een Noor, die tweemaal weg geweest was, hoe de piloot op zijn tweede tocht zijn springplaats niet kon vinden en hem op een ander ter rein neerliet, dat hij vroeger al ge bruikt had. En dat zonder een woord te zeggen. „Dat kan ik bijna niet geloven!" protesteert Fitzy. We worden gestoord door een Fan ny, die de kanier binnenkomt. „De auto staat voor, meneer!" Gedurende een fractie van een seconde is de atmosfeer gespannen. Het meisje staat keurig in de hou ding, haar gezicht zonder een spoor van uitdrukking. „O, goed, we komen! Kom mee, lul! Pak je jas en je hoed, we zijn al Iaat!" Haastig glijdt de laatste slok door ons keelgat. We beantwoorden het onverschillige „goedennacht, heren" van de barkeeper alsof we gewoon weglopen en over een paar uur weer terugkomen. In de verduisterde hall zoeken we naar onze jassen, slagen er eindelijk is onze hoeden te vinden en gaan dan haastig door de open voordeur langs een paar meisjes, die zwijgend toekijken, de auto in. „Eén ogenblik!" hoor ik Pluto's stem achter me. „Ik geloof, dat ik een verkeerde jas heb. Hier zit een pistool in!" „Schiet alsjeblieft op", zegt Fitzy op de rustige, maar gezaghebbende toon, die hij gebruikt, wanneer hij onvoor waardelijke gehoorzaamheid verlangt. „Snel!" zegt de chef tot de chauf- feuse. als Pluto met zijn jas over zijn arm weer binnen is. Met een onge lofelijke snelheid vliegen we naar het hek, de hoge bomen aan beide kan ten van de laan houden het maan licht, dat er nog is, tegen. Dan trapt het meisje geheel onverwacht op de rem en de wielen slippen over het grind. Een gezicht duikt uit het duis ter, gluurt door het portier en gromt met een diepe stem: „O.K.!" Het meisje sluit het raam. Ik hoor voetstappen op het grind voor de auto, het geknars van ijzer, alsof een hek opengeduwd wordt. Dan volgt een klop buiten op de auto en zonder waarschuwing schieten we weer vooruit. Het meisje rijdt op top snelheid met een bijna ongelofelijke behendigheid. Ze zit licht vooroverge bogen over het stuur. Kijkt tngespan- nen vooruit, wanneer we de ene bocht na de andere doorsuizen en vermin dert nauwelijks vaart op de smalle landwegen. Zij moet elke steen, teder grassprietje op die weg kennen, want zi) neemt bochten die in het maan licht slechts vaag zichtbaar zijn, met feilloze nauwkeurigheid. Het feit, dat de auto geen licht voert en een bijna geruisloos lopende motor heeft, geeft het geheel iets bovennatuurlijks. We zijn ernstig, mfln vriend en ik. We zijn op weg met een moeilijke op dracht, een zware opdracht, die al ons verstand eist. Ik weet niet, hoelang we gereden hebben, wanneer we op dezelfde on verwachte en correcte wijze stoppen recht voor iets, dat een slagboom over de weg blijkt te zijn. Het meisje mompelt iets tot de wacht, die zich overtuigt door in de duistere wagen te kijken. Terwijl we door de versper ring glijden, stapt een andere man op de treeplank en blijft daar onbe wegelijk staan tot we na een onnoeme lijk aantal bochten halt houden voor iets, wat er uit ziet als een primi tieve stenen loods. Hij springt voor uit, terwijl we tot stilstand komen, loopt om de auto heen naar mijn kant, opent het portier en zegt op gedempte toon: „Pas op uw hoofd, meneer. Direct naar binnen alstublieft." Pluto komt onmiddellijk achter me de gladde houten deur door en we worden opgevangen door twee ser geants. „Noorwegen?" „Neen!" komt Fitzy snel tussen beide. „P.12". Zij kflken hem even aan en één van hen leidt ons naar de trap, terwijl zij ons beiden van top tot teen op onplezierige manier opnemen. Het is koud in het gebouw en vochtig, de trap is smal en onze stappen klinken hol, de muren zijn van ruw, wit ge kalkt beton. Opnieuw contröle, opnieuw instruc ties. Of ze ons nóóit zullen loslaten... LOG WAGGELEN WE de trap weer af en de duisternis in, waar hetzelfde meisje bij de auto staat. Het regent een beetje en af en toe wordt de maan door de wolken zicht- maar. Langzaam rolt de auto in zijn eerste versnelling en laat het blok huizen achter zich. We komen op het vliegveld. De hemel Is tamelijk hel der, maar de grond is duister en de motregen maakt het er niet prettiger op. Fitzy zit naast de chauffeuse en tuurt door de voorruit. „Daar staat de machine", zegt hij en wijst in het duister. „Je kunt hier het beste stoppen. Blijf hier terwijl ik ga kijken of de bemanning er al is". De chauffeuse steekt een hand in haar jaszak, frommelt wat in het donker, buigt zich dan voorover en ik zie het vlammetje van een aansteker. Ze draait zich om en geeft me een brandende sigaret. „Jullie moeten hem delen, zegt ze. Het is mijn laatste. Maar trek de gordijntjes naar beneden, dan zien ze het schijnsel niet!" „Dat is buitengewoon aardig van je", zegt Pluto, wanneer ik hem be leefd de sigaret doorgeef. „Maar ik kan me voorstellen, dat je er dol graag zelf ook één wilt hebben Neem een trek!" Wel, als het jullie niets kan sche len", zegt ze, „maar er komt lippen stift aan!" „Geeft niet, vooruit!" dring ik aan. .Neem een trek!" Dan is het mijn beurt en ik voel me behagelijk bij dit bewijs van kameraadschap. Ik trap de peuk juist op de vloer van de wagen uit, wanneer Fitzy weer ver schijnt. „Kom mee om met de bemanning kennis te maken. De piloot zal je la ten zien hoe het afspringDunt op zij» kaart aangegeven staat. Dan ben je er van overtuigd, dat je op d« juiste plaats zult landen". We lopen naar een groep mannen die bij een vliegtuig staan; zij stam pen met hun voeten en zwaaien met bun handen in de koude nachtlucht „Als jullie hier komen, zal ik je de kaart laten zien" zegt de piloot in sterk Canadees dialect. Het is een jonge, schrale kerel met een das cim zijn hals; hij probeert de kaart op een bepaalde manier te ontvouwen en tegelijkertijd tegen dé regen te l»e- schermen. Bij het licht van een kleüne lamp laat hij ons vlug kijken, i*et voldoende om een rode cirkel te z&en en de naam van de dichtstbijgele;gen grote stad. ,Wel, zijn we klaar? O.K.! Instap pen." MIJN VOETEN WEGEN als lfDOd wanneer ik naar de zwarte ope&ing in de romp van het vliegtuig l(oop; mijn actetas in de zitting van mijn pak stoot regelmatig in mijn knie holten. Plotseling komt de Fanny ons- ach terop rennen. „Ik wil jullie een. be houden landing en veel geluk met jullie werk wensen." Ik ben bang, dat ze te dicht bij me staat. Ik doe een stap in haar rich ting, neem haar bij de schouder en kus haar lippen. „Bedankt!" zegt ze. „Veel geluk". „Ik dacht helemaal niet autn jou, teen ik dat deed!" antwoord Ik vin nig. „Dat weet ik. Daarom liet) ik je begaan!" Fitzy neemt afscheid van jpiuto en is juist klaar, wanneer ik bij het trapje kom. „Wel, Brutus, daar ga je. Je weet, dat je moet seinen, wanneer je in Brussel aankomt. En probeer» je eigen piano zo gauw mogelijk te Irvten wer ken. (Hij doelt op mijn gehr/ime zen der, die ze hier piano noemen.) Veel geluk enneik zal je vnouw de groeten doen, als ik haar ziie." „Bedankt, Fitzy", antwocird ik on handig. „En goeie nacht!" Er klinken een paar stemmen ach ter me, wanneer iemand hiet ladder tje losmaakt en het in die machine gooit, waar het met een-, ontstellend lawaai op de metalen vloer neerkomt. Dan schreeuwt de despatlpher „O.K." en wordt de deur toegegooid, hij dreunt, dreunt en dreunt nogmaals tot de sloten inspringen. „Naar voren. Dat is gemakkelijker voor de start!" Ik stommel over de schuine vloer en als mijn voeten op het hoiklln- ende deksel stappen, dat het gat bedekt, waardoor we ons straks als parachutisten moeten laten vallen, krijg ik een vreemd g (evoel in mijn maag. De motoren wouden gestart en als het lawaai luider e/n luider wordt, begint de machine te sidderen en te trillen alsof ook zij .:üch een beetje huiverig voelt bij het begin van deze gevaarlijke r. :s. Ik let op de bewi igingen van het toestel om het ogenblik te weten waarop we van de a arde loskomen en de lucht in springi.-h. Dat ogenblik, wanneer de machine, als het ware een paar voet boven d(i grond hangt en het nog onzeker is, of zij het zal ha len, is voor mij steeds een obsessie geweest. Maar, zoails gewoonlijk kan 'k het in het donker niet onderschel der. Ik weet. dat we los zijn, op weg naar alles, dat i pijn geest nu al maandenlang bezi'f houdt, slapend of wakend. Het wertt, ja, maar ook de gevaren van liet spel, de ondefinieer bare nieuwsgierigheid en ik aar zel niet om het te bekennen een aangenaam gevoel van zelfvoldoening en gewichtigheid.. Binnenkort zal in de vestibule van de raadhuizen van Koedijk, Langedjjk. St. Maarten, St. Pancras. Reeuwjjk en Warmenhuizen een marmeren plaquet te worden aangebracht, geschonken door de bewoners van Ammerzoden. Toen deze bewoners in 1945 geleide lijk uit hun vluchtoorden terugkeerden, vonden zij in hun dorp een onbeschrij felijke chaos, veroorzaakt door oor logshandelingen. Men was nagenoeg van alles beroofd en zelfs de kleinste gebruiksvoorwerpen ontbraken. Bodegraven was toen de eerste ge meente, die Ammerzoden adopteerde en weldra volgden de bovengenoem de gemeenten. Voor de burgerij heeft de afd. Am merzoden van Nederlands Volksherstel -Hark het dankbaarheidsbetoon geor ganiseerd. De acht plaquettes zijn ver vaardigd op het atelier van Carel Teu- lings in Den Bosch, in samenwerking met Bergmeyers's natuursteenhandel, aldaar.De marmeren platen zijn af komstig uit de marmergroeven van Lunel in Frankrijk; de aangebrachte figuren zijn uitgevoerd in beeldenbrons. De voorstelling toont een vrouwen figuur (de liefdadigheid), staande tus sen de nog brandende ruïnes van de kerk en het kasteel van Ammerzoden. de opbeurende hand reikende aan een voor haar knielende vrouw en twee kinderen. In de linker-benedenhoek is het wapen der gemeente afgebeeld, aan welke het geschenk wordt over gemaakt en in de rechter-beneden- hoek het wapen van Ammerzoden, tus sen beide wapens in staat te lezen: „Aangeboden door de burgerij van Ammerzoden en Wel". De plaquettes worden op het ogen blik in Ammerzoden geëexposeerd. Onder deze titel verschynt een serie spannende artike len in onze krant. Deze artikelen,, spannend als de Van der Waals-serie, zyn voor onze l trant geschreven door èèn der weinige in leven gebleven Nederlandse geheime agenten. Zy geven een beeld van laf verraad en grote heldenmoed. Wy ontvingen dezer dagen van de Radiokookleraar Kers het verheugend bericht, dfet hij zich van zyn oude contract had kunnen ontdoen., zodat hy deze rubriek voor onze krant zal kunnen verborgen. ivjj met de plaatsing van ons „losbladig kookboek", waarin de heer Kers, naast het radiorecept, andere recepten voor onze huisvrouwven behandelt. ABONNEERT U NU! TJ ONTVANGT DAN DE KRANT TOT 1 OCTOBER GRATIS! Vult onderstaand formulier in en bezorgt het aan ons kantoor of geeft het aan éle loper mee. Ondergetekende Bridgeclub Sans Atout Bovengenoemde bridgeclub houdt een jaarvergadering op Dinsdag 28 Sept. in „De Rustende Jager". Op de agenda komen o.a. voor: Bestuursverkiezing. (Periodiek treden af: voorzitter en se cretaris. Beiden zijn herkisbaar. Benoe ming commissaris v. materiaal, wegens vertrek van de heer H. Jekel; verkie zing tchnisch commissie (2 leden wedstrijdleider)bespreking plannen a.s. seizoen. Leden die wensen deel te nemen aan de viertallen of parencompetitie van de N.B.B., gelieven zich omgaand op te ge ven bij de secretaris. Herenweg 118 b. Gemidza opent hedenmiddag Reeds enkele dagen heerste er een ongewone drukte rond het Witte Kerk je. Grote tenten zijn er verschenen en zelfs 'n zweefmolen is aanwezig. Iedere Heilooër weet, dat hedenmiddag om 3 uur' de Gemidza-tentoonstelling naast de Rustende Jager en achter de Oude Herberg geopend is. Om 4 uur is de toegang hedenmiddag reeds voor hef publiek opengesteld. Wij zijn er gister eens een kijkje gaan nemen en uit alles bleek ons. dat deze Gemidza groots is opgezet. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen een bezoek zullen brengen aan deze tentoonstelling. Wij komen mor gen op een en ander nader terug. Programma winterlezingen Reeds langer dan veertig jaar heeft het Chr. comité voor winterlezingen regelmatig vier a vijf avonden per jaar georganiseerd. Ook dit jaar is het comité er in geslaagd een programma op te stellen, dat lezingen op velerlei terrein in het a.s. seizoen zal brengen. Allereerst komt op Vrijdag 1 Octo ber a.s. mej. C. ten Boom, leidster van het rusthuis „Schapenduinen" vertel len over „Ervaringen in Duitsland en Amerika". Ds. J. Overduin van Amsterdam zal 1 December 1948 spreken over „Zijn wij al christenen?" Maandag 24 Januari 1949 hoopt een bekende persoonlijk heid in Broek op I.angendijk te spre ken over „Wat de geestelijke verzor ging in Indië ons leerde", een onder werp, dat de bekende legerpredikant ds. J. Koningsberger zeer wel ver trouwd is. De rij wordt gesloten met dr. W. Heerema van Rotterdam met bet onderwerp „Heilige haat". De lezingen zullen telkens kwart vóór acht aanvangen, terwijl de eerste twee lezingen in de Geref. Kerk zullen worden gehouden, de twee laatste in de Ned. Herv. Kerk. Zoals gebruikelijk zal de netto-opbrengst ook dit jaar weer ten goede komen aan een cultu reel doel. Filmavond der Evangelisatiecommissie Aan belangstelling voor de evange lisatie-film heeft het niet ontbroken, alle vier voorstellingen waren vrijwel bezet. Maar of alle bezoekers even voldaan naar huis gegaan zijn, is een andere vraag. Natuurtjjk is een kerk gebouw geen bioscoop, maar de film voorstelling van Woensdagavond her innerde toch wel wat heel erg aan tijden, die niemand zich meer zonder glimlach herinneren kan. De geluids installatie werkte niet en de Poly goon-film van het Regerings-jubi- leum maakt zonder begeleidende tekst een haast komische indruk van ge- dachtenloos hak op de tak springen. Voorts blijft het de vraag of bet persé nodig is een film vooraf toe te lichten. Ware orgelmuziek niet te ver kiezen boven een toespraak, die aan het publiek tóch voorbij ging, omdat ze psychologisch gezien op het ver keerde ogenblik afgestoken werd? Waardering verdient de natuurfilm. Insiders weten maar al te goed, hoe schrikbarend moeilijk het is micro opnamen in kleuren te maken en wat daarvan gegeven werd, was af. Jam- fner, dat van de begeleidende tekst geen gebruik gemaakt kan worden en nog meer te betreuren is het feit, dat de gegeven toelichting tamelijk moei lijk te verstaan en met een valse pathos werd uitgesproken. Het experiment van de evangeli satie-commissie is half geslaagd. Een volgende keer zal het hopenlijk hele maal slagen. Want dit machtige wa pen kan óók de kerk niet missen, maar zal het resultaten afwerpen, dan moet het op een pittiger wijze gehan teerd worden. Ongecorrigeerd De strijd om Madioen Antara meldt uit Djocja, dat gevech ten gaande zijn te Ngawi, 30 km ten noordoosten van Madioen, terwijl Ma« getan nog steeds in handen vaft de ro den is. Volgens republikeinse autori teiten is het vliegveld te Maospati, 10 km ten westen van Madioen, nog in republikeinse handen, waarbij republi keinse troepen aanvallen van commu nisten afslaan. Te Ngandojoel, 40 km ten oosten van Madioen, slaagden republikeinse troe pen er in een opmars van de roden te voorkomen en werden groepen van de Pesindo ontwapend. Patjitan, een kust plaats, 90 km ten zuidwesten van Ma dioen, is volgens republikeinse autori teiten nog in republikeinse handen. De communisten beheersen nog de gehele stad Madioen, een gedeelte van de stad Ponorog, ten zuiden van Ma dioen, en een deel van Magetan, ten westen van Madioen. Militaire autori teiten spraken het vertrouwen uit, dat Madioen „binnen de kortst mogelijke tijd" heroverd zal zijn. Minister Lieftinck in New-York De Nederlandse minister van finan ciën, prof. P Lieftinck, is heden per vliegtuig op het vliegveld Idlewild ge arriveerd. Hij zal de bijeenkomsten bijwonen van de raad van gouverneurs van het internationale monetaire fonds en de internationale bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. Minis ter Lieftinck verklaarde, dat hij niets bijzonders had voor te stellen. Plaats:' Straatnaam: "Jper maand fïl.40 plus incassokosten. wenst zich te abonneren *)per kwartaal f 4.plus incassokosten Doorhalen wat niet gewenst is. Loop der bevolking Ingekomen: Chr J Spaan; Yvon 1« Guenanff; Bauke M Vliegendehond; Simon Ruiter; Jan Stam; Petronella C de Wildt; Cornelia C Hergaarden; Dieuwertje Doets; Janna Paarlberg; Grietje Talsma; Petrus Schuit; Alida Kr.ag; Hermania A Laan; Bartholo- meus C Hoogeveen. Vertrokken; Grietje Boontjes, naar Laren, kamp Ampsen; Klaas P Hart. Amsterdam, Frederikstr 36III; Cor C Bakker, Alkmaar. Drebbelstr. 7; Petrus Groot, Schoorl, Heereweg B 51; Gijsbertus Snikkers. Wieringermeer, Havenstraat 12; Greta Goudsmit, Am sterdam, Kuyperstraat 48II; Johannes Blom, Zwaag 122a; Aaltje Korver, Mid- woud, O 37; Afra Th. Wijnker, Groes- beek, Nijmbaan 31; Jan Seijts, Ursem, Ruiterstraat U 119; Nicolaas Bergmans, Wieringermeer, Havenstraat 12; Hille brand Bruijn, Hoogwoud A 26; Theodo- rus G P te Meij, Bovenkarspel, Hoofd straat 207; Geert Regts, Vancouver, Canada. Tweede ronde Schaakmat In de eerste klasse schijnt W. Kaan al weer kampioen-allures te koesteren, ditmaal werd C. Langedijk slachtoffer; C. J. Krijgsman ging op zijn ingeslagen weg voort en verloor van A. Sluik K. Bierman trok aan het kortste eind tegen D. Konijn; P. Sameuis wilde de fout van de vorige week goedmaken en won van G. Keppel. In de tweede klas begon dr. J. de Wit verkeerd door te verliezen van C. J. Glas; J. J. Kroon en G. Goudsblom namen het wisse voor het onwisse en deelden eer en punten, evenals J Leegwater en D. Koorn. In klasse drie zette N. Kaan zijn overwinningen voort tegen Jn. Kam per; A. Nemeina kreeg een nul tegen G. van Loenen, terwijl de partij P. Glas—Jn. Ootjers werd af gebroken met 1 pion achterstand voor zwart. In de bakermat der kampioenen klasse IV, won Jn. Stoop van B. Slink, terwijl Jb. Bakker G. Toren ver sloeg; Jb. WagenaarC. Kliffen werd volle winst voor de eerste. S. Wits- meer en H. Witsmeer deelden, maar C. Wagenaar nam het volle pond van J. G. Glas. Het is goed gegaan De kermis is weer voorbij en het is goed gegaan. Door het tactische op treden der politiemannen zijn ergerlij ke tonelen uitgebleven. Veel aandacht heeft de politie besteed aan de con tröle of geen kermisgangers van onder de 18 een kans kregen om te diep in het glas te kijken en daarin is zij voor treffelijk geslaagd. Kermis behoeft niet te ontaarden in een demonstratie van liederlijkheid en ere wie ere toekomt: de huidige commandant van de plaat selijke politie kent zo zoetjes aan zijn Langedijkers op zijn duimpje. Een aantal agenten van de Langedijk hebben en passant ook nog even mee geholpen om de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in Den Haag te doen slagen en hebben vervolgens hun bes. te krachten ingezet bij de opening der Staten-Generaal. Toch wel een leuke baan: agent van politie Historie in een wapen In aansluiting op ons bericht betref fende het oude wapen der firma H. Wübbe en Co (J. N. A. Hermes), zij als curiositeit nog gememoreerd, dat deze firma vóór hare definitieve op richting in het jaar 1787 reeds vaste voet had in deze omgeving, want inde oude rechterlijke archieven lezen wij dat op 13 Januari 1774 te Amsterdam is overleden de heer Elbert Hoogcar spel wonende te Schermerhorn met een schuld van 23 gulden en 9 stuivers voor geleverd linnen etc.. etc. Deze vordering was ten voordele van Hendrik Linnendrager en is ge kwiteerd door de heer Heinrich Lau (één onzer mede-oprichters). De nota was inmiddels ingediend bij de heer Gramser, notaris te Schermer horn. Het staat vast, dat de heer Hein rich Lau dezelfde is als Hendrik Lin nendrager. anders zou genoemde heer Lau nooit hebben kunnen kwiteren. Het artikel linnen was toen ter tijd heel groot en de heer Lau heeft onge twijfeld veel met dit artikel gereisd, zodat hij in de wandeling genoemd werd Hendrik Linnendrager. Burgerlijke Stand Geboren: Martinus P., z. van C. Meijer en A. A. Reinders. Petrus J., z. van G. A. Scheltema en C. H. Kooij- man. Ondertrouwd: C. J. Guijken en T. Sevenhuijsen. Visserij-besommingen De aanvoer bestond gisteren uit 1620 kisten makreel, 180 kisten kabeljauw, 10 kisten wijtingt 10 kisten koolvis, 5 kisten schelvis, 25 kisten schol, 15 kisten haai, 2 kisten fijnvis en 5 kisten schar Besommingen: 1 trawler f 45,570; IJM 99, „Batavia" f21,125; 85 „K Wijker" f 28,800; 214 f1170; KW 159 f 9030; KW 159 f 9030; 16 f 6415 Marktberichten WARMENHUIZEN, 22 Sept. 1948. 24000 kg Aardappelen: Noorderlingen f 5f 5.80, Eigenheimers f 5.20f 5.50, Koopmans blauwe f 6.40. Bevelanders f 5.20f 5.60; 1500 kg Uien; Gele nep 11.50f 13.20, Uien I 4.80 en drielin gen f 3.90f 4; 3400 kg Rode kool f 6 6.10; 123400 kg Witte kool f 4—f 5; 2400 kg Slabonen f 32—f 43; 1900 Kg Bieten f 6; 1500 kg Peen II f 6 en III f 5.50. NOORDERMARKTBOND, 23 Sept. Aangevoerd 47000 kg Aardappelen 4.90f 5.90, blauwe eigenheimers 5.70f 6.10; Bevelanders f 5.10 5.30. Bintje f 5.10f 5.70, Noorder lingen f 4.70—f 4.90; 178000 kg Witte kool f 4f 5; 2000 kg Rode kool f 11.40; 3000 kg Gele kool f 5—f 7.50; 2500 kg Groene kool f 9.90f 12.10; 9000 kg Uien f 6—f 7; Drielingen f 5 f 5.80, Nep f 11.90—f 13.60: 6000 Kg Bieten I f 6, II f 4.50; 8000 kg Peen II f 6.50, III f 5—f 5.70; 24000 kg Slabo- nc-i' f 25f 40. TOEZEGGING VAN BEROEP. Ds. A. van Santen, Ned. herv. pre dikant te Akersloot, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. herv. gem. te Naaldwijk. Geen verdere inpolderingen De toestand van 's lands financiën iaat niet toe. dat op het ogenblik begon nen kan worden met verdere inpolde ringen van de voormalige Zuiderzee. In 1949 zullen in de Noordoostpolder 37.000 ha in cultuur genomen zijn. Hiervan zal 10.000 ha zijn verpacht, terwijl 4000 ha grasland, 5000 ha klaver en lucerne en 18.000 ha graangewassen in eigen ex ploitatie genomen worden. De perso nele en materiele uitgaven van de Zui- derzeesteunwet zijn lager geraamd, zon der dat de gang van zaken wordt ge schaad. Gedurende het tijdvak van 26 Sep tember t/m 9 October 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van Bonnen voor brood: 247 -1, 247-2 brood 800 gram bróód 248 brood 400 gram brood Alle bonkaarten: 249 Algemeen 400 gram brood 250 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 251 Algemeen 200 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. 252 Algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. Bonkaarten KA, KB, KC 810 255 Algemeen 250 gram boter of marg. of 200 gr. \'et_ 256 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 257 Algemeen 375 gram zachte zeep 250 gram soda B 269, C 271 500 gram boter of marg. of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 810 261 Algemeen 125 gr. boter of maig. of 100 gram vet 262 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 263 Algemeen 750 gram zachte zeep -f 500 gram soda E 275 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Tabaks-en versnaperingenkaarten ens. QA, QB, QC 808. Ill versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel -oz., of 400 gram jam, stroop enz. 114 versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Borikaarte Z ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 11 (Bjjz. arbeid, a-s. moe ders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5