aome Indonesië Nederland trekt de aandacht in het bevriende Zuid-Afrika DE OPSTELLENWEDSTRIJD Hef I Moeder vertelt een sprookje Paarlblank de zeemeermin Vijftig families gaan er bollen kweken Hallo, Jongens en Meisjes MODERN EN EENVOUDIG Het Radioprogramma boek nieuwe grijpt in M ars Weerbei -SB Mam, Mammie, ik weet niet wat ik doen moet". Ronneke stampte ongedul dig met haar voet op de grond. Me vrouw Burger legde met een zucht haar breiwerk neer. Dat Ronneke zich nu niet vermaken kon! „Ga toch eens plaatjes kijken in het nieuwe prentenboek", raadde ze haar aan. „Ken ik alle plaatjes al van", be weerde Ronneke. „Ga de tafel voor Mammie dan eens dekken". „Oh nee", pruilde Ronneke, „geen zin". „Wat wou je dan", wilde mevrouw Burger weten. Ronneke keek naar het Witbepleisterde plafond, alsof het daar op geschreven stond. „Mamma moet een haaltje tellen", zei ze, blij dat ze 't gevonden had. „Pak het mooie sprookjesboek maar!" Vlug tippelde Ronneke naar de kast, klom op een stoel en had weldra het begeerde boek, waar zulke prachtige platen in stonden, te pakken. Ze ging op Mamma's schoot zitten. Na even in het boek gebladerd te hebben begon mevrouw Burger: Er was eens.... Wat kon Mamma toch mooi vertel len. Die arme Pim. hij werkte zo hard voor z'n zieke moeder. En dat die stoute heks hem nu aldoor zat te pla gen. Die heks moest eens heel harde klappen hebben. Dat verdiende ze. Hé, ze leunde nu lekker tegen Mam ma's arm aan met haar ogen dicht. Wat waren haar ogen toch zwaar. Ze kon ze bijna niet open houden. Maar als ze haar ogen dicht deed kon ze even goed luisteren. Heel best zelfs. Hoor, nu had de heks Pim gevangen genomen. Hij kreeg bijna geen eten. Hij had hongererge honger Ronneke werd met een schok wak ker. Ze wreef haar oogjes uit. Zou 't al morgen zijn? Nee, toch niet, want 't was nog een beetje licht en ze hoorde beneden praten en lachen. Wat was er ook weer gebeurd? O, ja, Mamma had een sprookje voorgelezen over Pim en een lelijke heks. Ze was vast in slaap gevallen en toen had Mammie haar uitgekleed en in bed gelegd. Kijk, op 't nachtkastje stond een bordje boterhammen met een glas melk. Ze zou het maar opeten, want haar maag begon te kriebelen. Vlug werkte ze haar drie boterham metjes naar binnen, dronk haar glas melk op en riep met een beverig stem metje: „Mam, Mammie". Daar hoorde zij iemand de trap opkomen. Dat was Mammie. „M'n brood en melk zijn op", ver klaarde Ronneke trots. „Fijn", zei moeder, „en nu wilde je zeker graag weten hoe het met Pim afgelopen is hè?" En Mams vertelde het sprookje uit. Toen zij klaar was, klapte Ronneke in haar handjes en riep: „Oh, Mammie, ik ben zo bljj dat 't met Pim goed af gelopen is en dat die lieve dame hem als haar kind aannam toen z'n moeder doodging. Mevrouw Burger glimlachte en zei: „Nu moet je gaan slapen hoor, want 't is al half negen". „Oh wat laat", schrok Ronneke. „Welterusten schat". „Nacht Mammie", riep Ronneke haar na en sliep voor de tweede keer met een lach om haar mond in. CUNIE DE JONG (14 jaar). Er woonde eens diep in de zee een zeemeermin. Haar naam was Paarl blank en zij woonde in een grote schelp Maar ze was soms erg verdrietig, want ze had geen vader en geen moe der en ook geen broertjes of zusjes. Dat was natuurlijk erg jammer, maar daar was niets aan te doen. Eens op een avond de zee was erg stil en de maan liet haar zilveren stralen vallen tot op de bodem trok Paarlblank haar kleedje van groen zeewier aan en zwom naar het paleis van koning Neptunus. Toen zij het paleis naderde kwam de schildwacht van de koning al op haar toe. Kom Paarlblank, de koning wacht al op je", zei hij. Paarlblank zwom nieuwsgierig achter de schild wacht aan. Wat zou de koning van haar moeten? Door eindeloze gangen kwamen ze in een kristallen zaal en daar zat de zeekoning Neptunus op een schitterende troon met de drietand in zijn handen. Hij wenkte Paarlblank en wees naar een hoek. Daar zag Paarlblank tot haar grote verbazing een snoezig klein zee meerminnetje zitten. „Paarlblank", zei Neptunus. „dit meerminnetje is gevonden op een wa terplant en nu wilde ik jou vragen of je dit meerminnetje bij je in huis wilt hebben. Paarlblank wist van blijdschap niet wat zij zeggen moest. Zij knikte al leen maar. Ze bedankte de Zeekoning vriendelijk en nam het zeemeermin netje gauw mee naar de schelp. Paarlblank noemde haar Zeeroos, omdat haar handjes net rozenblaadjes waren. En Paarlblank heeft er nooit spijt van gehad dat ze Zeeroos in haar schelpenhuisje had genomen. Ze was nu helemaal gelukkig en tevreden. DIEUWIE VAN LEEUWEN (12 jaar). Kunstje mei getallen Het is eenvoudig genoeg elk getal, dat iemand in zijn gedachten heeft ge nomen, te kunnen raden. Alleen moet je weten, hoe je dat moet aanleggen. En dat ga ik jullie nu juist eens ver tellen. Let maar goed op. Je verzoekt iemand een getal te be denken. Laat hem daarvan 1 aftrek ken en de rest verdubbelen. Daarna van dat product weer 1 aftrekken en daarna het gedachte getal erbij optel len. Vraag nu de uitkomst. Deel deze door drie en tel bij dat derde gedeelte weer 1 op. Het zo verkregen getal is dat, wat door de proefpersoon in ge dachten is genomen. Hoe het komt dat de radijsjes staartjes hebben In de tuin van Bertje z'n vader groei;, den radijsjes. In die radijsjes woonden allemaal kaboutertjes. Die kabouters waren brave kabouters, die er 's nachts cp uittrokken om de mensen te helpen bij het werk. De hoofdman was Knik- kerkop; de kok Knakkerdeknak, de hofmeester Brompot, de dienaar Kaal kop en dan was er nog een klein ka boutertje, Dorus genaamd. Die Dorus was een ventje dat altijd roet in het eten gooide, zo ook nu weer. Op zekere nacht toen de kabouters er op uittrokken wipte Dorus er stie- kum tussen uit. Hij wilde namelijk de reus Lange Lowietje een bezoek brengen. Deze lag in het bos te slapen toen Dorus aan kwam stappen. Dorus raapte een strootje op en maakte daar mee Lange Lowietje wakker. Toen ge beurde het: Lange Lowietje kwam op Dorus af en deze rende weg met 4e reus vlak op z'n hielen. Vlug dook hij in z'n radijsje, waar z'n puntmutsje nog uit kwam kijken. Zo komt het dat de radijsjes staartjes hebben. PRIJSRAADSEL Het is een meubelstuk van vier letters. Wanneer je de. eerste let ter in een B verandert is het iets dat om een boom zit. Verander je de letter in een "G, dan is het iemand die op visite komt en als je er een M van maakt staat het op het schip. Hoe heet dat meu belstuk? Een woord bestaat uit drie let tergrepen. Het eerste deel is de naam 'van een vogel. Met het tweede deel kun je een brief aan nE ECHO'S van de Nederlandse Oran jefeesten hebben duidelijk doorge klonken in de Zuidelijkste punt van 't Zwarte "Werelddeel. De dagbladen heb ben hele pagina's gewijd aan Neder land en zijn Vorstenhuis, de radio gaf tante let schrijven en het derde i avonden met reportages, toneelstukken JAN BRTJYN (12 jaar). 1 blad.. deel is en bergplaats. Het geheel vormt iets waarin het eerste en '■het tweede 'deel tezamen verblij ven. 3i Het geheel is een hofbediende van vijf letters en bestaat uit twee woorden, een van drie en een van "twee letters: het eerste is een soort zegélwas, het tweede een legproduct. Hoe heet zo'n hofbediende? De oplossingen vóór Zondag, 26 Sep- tem ber zenden naar het bureau van dit In de loop van de week heb ik heelblij na ken, maar ik zou willen dat ik veel mooie en fleurig versierde opstel len ontvangen. Wat hebben jullie alle maal je best gedaan! Het was heel erg moeilijk voor mjj om een keuze te doen uit al die gezellige verhaien. Er waren zoveel goede opstellen dat ik maar heb besloten om de uitslag de ze keer eens een beetje feestelijk te maken. Daarom zijn bij de vijf boeken voor de beste opstellen, ook nog maar vijf troostprijzen gevoegd in de vorm van Pim, Pam, Pom-boekjes. Gelukkig kan ik nu tien kinderen Eerlijk gezegd had ik deze week niet veel briefjes verwacht, omdat de opstel lenwedstrijd heel wat vrije tijd van jullie vroeg. Het is mij echter erg meege vallen. Er kwamen veel mooie opstellen en daarbij nog gezellige brieven. Jullie moesten eens weten hoe nieuwsgierig ik deze week was als ik een enveloppe opensneed. Ieder briefje bracht weer een verrassing. Jan Stet is deze week het eerst aan de beurt. Het opstel over de dierentuin is aardig, maar het slot kon ik niet vinden. Had je dat vergeten, Jan? Jammer dat je de hoepel hebt weggegeven, maar misschien ben je er ook wel te groot voor. Marijke Snijders, wat heb ik jou een poos gemist, meisje! Je moet maar eens vaker meedoen, dan zul je zien dat je ook heus wel eens geluk hebt. Een opstel maken is ook geen gemakkelijk werkje. Elly de Haas, hartelijk dank voor de postzegels die je voor mij hebt gespaard. Gelukkig dat je weer een aardige meester hebt gekregen. Ik was erg blij met het aardige kiekje Van jou en je zusje. Leuk dat ik nu eens kan zien hoe je er uit ziet, Elly! Mina Egbergen, tot mijn spijt kan ik je niet helpen aan een correspon dentie-vriendinnetje in Wassenaar of de omgeving daarvan. Vind je het niet leuk om een vriendiinnetje in Noord-Holland te hebben? Je kunt haar dan gemakke lijk eens opzoeken. Laat het mij maar eens weten. Tini Tenkink, jammer dat de oplossing van het vorige prijsraadsel te Iaat kwam. Heb je geen opstel kunnen maken, Tini? Ik hoop niet dat het te laat komt, want dat zou erg jammer zijn. Dag Tineke! Jettie Scheuer, jij ziet niet tegen een beetje moeite op. Ik kreeg een gezellige brief van je en maar liefst twee opstellen. Best gedaan, Jettie! Leuk dat je onze koninginl,zo goed hebt gezien. Jan Vlam, kun je het volgend jaar geen fietstocht gaan maken, of heb je nog geen fiets? In jouw woonplaats is de vacantie ook wel door te komen, vind je niet? Ik denk dat jij je toch niet hebt verveeld. Trijnie Kaas, je hebt toch een aardig opstel gemaakt. Jij kunt wel goed vertellen, Trijnie. Hoe gaat het met Duut Bak en Willie Beers? Rietje Duinmeyer, wat ben jij een pechvogel! Heb je veel pijn gehad aan je enkel? Ik hoop dat het gauw beter wordt. Bedankt voor het mooie vers, Rietje. G. en G. Kriek, zijn jullie meisjes of jongens? Schrijf mij jullie voornamen eens, Kriekjes.^t Is veel gezelliger als ik die weet, vinden jullie ook niet? Mara Nieman, jij hebt erg je best gedaan, klein nichtje. Wat zag je brief er feestelijk uit met al die mooie bloemenslingers. Marijke van Lienen, je hebt een best opstel gemaakt. Het was geen gemakkelijk onderwerp dat je hebt uitgekozen. Trudy Schats, leuk dat jij ook eens hebt meegedaan. Het was keurig in orde, Trudy! Kees Zee, aardig dat je mij 't een en ander over jezelf schreef. Schaken is niet gemakkelijk. Kees. Wat kranig, dat je al lid van een schaakclub bent. Ja, je mag gerust dezelfde lucifersmex-ken in een enveloppe doen. Trijntje Sijp, je hebt een prachtige erepoort getekend en gekleurd, 't Ziet er echt fees telijk uit. Trijntje. Ik bemerk wel uit jouw opstel, dat Opperdoes een mooi Oranjefeest heeft gehad. Greetje de Boer, jij hebt je briefje ook al zo aardig versierd. Is dat jouw huis, Greetje? Trijntje Zwaan, je bent een grapjas, zeg! Dat rijmpje van Tip, tap, top heb je lekker mis, want ik houd net zoveel van dropjes als jij. Jammer dat je niet tegen het rijden in een bus kunt. Ga eens héél voorin zitten. Dan heb je waarschijnlijk geen last. Jan Groot, door jouw opstel over „Het leven in een sanatorium" weet ik gelukkig weer eens hoe het met jou en je broertjes gaat. Jammer, dat Gerrit nog in bed moest blijven, maar het was leuk, dat hij alles toch kon zien. Schrijf mij eens of je sigarenbandjes wilt hebben, Jan. Aan lucifersmerken kan ik je ook helpen. Beterschap toege wenst, ook voor Gerrit en Dikkie. Nico Houter, Rem en jij hebben prachtige prijzen gewonnen, zeg! Gefeliciteerd hoor! Moeder was er zeker ook heel blij mee. Nu is de sluitzegel weer modern, Niek. Wat is het paleis mooi verlicht, vind je niet? Stien Kistemaker, de feesten bij jullie zijn de moeite waard geweest. Ik wilde wel dat ik je eens had gezien met je versierde fiets. Je hebt die wed strijd met vlaggetjes en stoven alleraardigst getekend. Bedankt, meisje! Mes Kroonenburg, prettig dat jij voortaan met ons gaat meedoen. Ik ben blij met de postzegels voor zieke kinderen. Zilverpapier spaar ik niet meer op, Nies, want niemand vraagt er om. Je opstelletje zag er feestelijk uit. Gré Wijdenes, ja, ik heb mijn fiets ook wel eens versierd voor een optocht en toen had ik warem pel nog een prijs. Daar was ik toen ook erg trots op. Waaruit bestond de troost prijs, Greet? Corrie Nokkert. je hebt prettig geschreven, nichtje. Sommige kinderen zijn wel eens erg druk, maar Meester zal toch niet aldoor een meisje om de oren slaan, of was het een grapje? Corrie Kossen. hartelijk dank voor de lucifersmerken, de postzegels en het mooie vers van de trein. Aardig dat je dat vers voor mij hebt overgeschreven. Heb je het prettig gehad in Koedijk? Betsie Koster, ik kon het briefje en het opstel best lezen, hoor! Zo'n Jubileum schrift heb ik nog niet gezien. Is het mooi, Betsie? Toen Prinses Beatrix werd geboren, werden er op de scholen ook heel mooie schriften uitgedeeld. Zo mooi, dat je er bijna niet in durfde schrijven. Betsy Jongert, jij bent dus een handige hulp op de boerderij. Vader en Moeder zullen wel een flinke steun aan je heb ben. Doe je deze week weer mee met het prijsraadsel? Aag Posch, de bedoe ling was, dat je zelf een sprookje zou bedenken en de geschiedenis van Klein Duimpje is al heel bekend. Je hebt het sprookje toch erg aardig verteld, hoor! Het is een mooi verhaal. Hilly Jeurink. jouw opstel lijkt wel een toneelstukie. Ik ontdekte er ook nog postzegels tussen. Hartelijk dank, Hilly. Aardig van je, dat je geregeld om de zieke kinderen denkt Dit was weer de laatste brief. Tot de volgende week allemaal! Een hartelijke groet van TANTE IET. ieder opstel kon belonen, want elk kind heeft z'n best gedaan om iets goeds te maken.' van de moeilijke opgave. Het wiel mij op dat de meeste kinde ren „Ekn sprookje" als onderwerp had den uf^gékozen. Niet alleen heb ik gelet op de stijl, maar ook op de leef tijd, zodat de kleinere neerjes en nichtjes! een even grote kans hadden als de rroten. De vijf beste opstellen die in de „Jcugd-i K oerier" geplaatst zullen wor den z}jn van: CUNUS DE JONG, Verdr. Oord 90, Alkmaau. JAN 3SHUYN, Molenstraat 38, Den Haag. MARIJKE VAN LIENEN, Friesche- weg E €i(l. Alkmaar. DIEUWtE VAN LEEUWEN. Burgem. Lovinkstoaat 99, Breezand. DINIE ALBERTS, Rozenstraat 22, Den, Hekler. Voor «Je troostprijzen kwamen in aanmerking: KEES ZEE. Pade B. 11, Hoogwoud. JO DE' EiöNT, Schagenstraat 15, Den Helder. JËTT1E SCHEUER, Dr. Schuitstraat 78, Beverwijk. MARA ÜTUSMAN, A 185, Oudkarspel. JAN GRiCIOT, Spanbroek (Tijd. Kin- der-Sanatoiitim ..Hoog Blaricum" Bus- sum Gefeliciteerd, allemaal. De prijzen worden vera:«nden. Het werk VKin Cunie de Jong, Jan Bruyn en Dit«iwie van Leeuwen is de ze week in ,üe Jeugd-Koerier" opge nomen. Door een tekort aan plaats ruimte moeten de opstellen van Dinie Albert en Marijke van Lienen nog een weekje blijven liggen. en muziekuitvoieringen over Neder land. Er waren toespraken van jhr. 3: D. van Karnebeek, dr. Malan en gene raal Smuts. Vele duizenden in Zuid- Afrika hebben hun eerbied voor Ko ningin Wilheimlna betuigd door hun handtekening te plaatsen in een van de drie rijk versierde boeken, welke aan de afgetreden vorstin zullen wor den aangeboden. De Nederlanders in de Unie hebben de historische gebeurtenis, misschien niet op uitbundige, maar toch op waar dige wijze herdacht met muziek, to neel, zang en dansavonden, welke tót IC September voortduurden. En zij die in deze ogenblikken heimwee haar hun vaderland hadden, konden hun radio instellen op PCL-Radio Nederland, die hier op 31 meter zeer goed hoorbaar is. In Bokkeveld, ongeveer 350 kilome ter ten Noorden van Kaapstad in de Kaapprovincie gelegen, woont de heer Sas, een Nederlander, die 28 jaar gele den hier naar toe is gekomen. Zijn lan derijen liggen op een hoogvlakte en de Noordwestelijke zeewind brengt een regenval van 35 cm en vrij veel mist en deze voor dit land meer dan nor-' male vochtigheid heeft de vooruitstre vende Nederlander op de gedachte ge bracht het Zuidelijk halfrond van Ne derlandse bloemen te voorzien door; bloembollen te gaan kweken. Hij wil dit "niet alleen doen, maar heeft het plan om vijftig Nederlandse bollenfa- mflies over te brengen om hem te hel pen. Maar meer nog dan aan bloemen, heeft Zuid-Afrika* waar de Kaappro vincie thans één grote voorjaarsbloe mentuin is, behoefte aan andere ty pisch Nederlandse producten, zoals be schuit, ontbijtkoeken, goede meubels en gezellige schemerlampjes. Voor Ne derlandse fabrikanten en exporteurs, die hun producten onder de aandacht van de bewoners van Zuid-Afrika wil len brengen, is het van belang te we ten, dat de regering heeft besloten com merciële radiopragramma's in de Unie in te voeren. Binnen afzienbare tijd wordt in Z. Afrika een radiostation opgericht, waarvan de programma's worden be taald door adverteerders. RASDISCRIMINATIE. Op politiek gebied is de aandacht voornamelijk geloncentfeerd op de aanklachten, die in de vergadering van de Verenigde Naties te Parijs tegende Unie gericht zullen worden. De hoofd schotel voor Zuid-Afrika zal de klacht zijn van India, over de rassendiscrimi natie tegen Indiërs, een vete, die reeds vele jaren oud is en die geleid heeft tot een economische boycot van Zuid- Afrika door het Indische dominion. De Zuid-Afrikaanse regering heeft de lei ders van de Indiërs in dit land verhin derd om naar Parijs te vertrekken en er wordt verwacht, dat minister Douw zal voorstellen om alle Indiërs, ook zij die hier reeds een mensenleven wonen of hier geboren zijn, naar India te de porteren. Velen echter schudden hun hoofd over de "toepassing van een con servatieve rassenpolitiek door de Na tionalisten, die met de rassenscheiding in de locale Kaapse treinen reeds het paard van Troje hebben binnen ge haald. Deze politiek heeft er in Oost- Azië en ïndië immers toe geleid dat de Europeanen deze gebieden hebben moe ten ontruimen. Generaal Smuts wees er in een in terview met de redacteur van de Lon- dense „Daily Mail" op, dat Afrika een bevolking van 180 millioen zwarten heeft, wier behoeften niet langer kun nen worden verwaarloosd. Hjj was er echter van overtuigd, dat de blanken thans een vooruitstrevende politiek zouden weten te vinden en dat dan het potentieel rijkste werelddeel, en in het bijzonder Zuid-Afrika, de energie bron van de wereld zal worden. Evenals in «la natuur worden in de Herfst de tinten der stoffen warmer". Deze! herfst zullen veel bruin, groen, grijs, donkerblauw, warm lila en heel d£>nkerrood worden gedragen. Natuurlijk "blijft zwart voor het meer gèkïVde genre favoriet. Over het algemeen brengt het nieuwe seizoen eenvoudige modellen. De mantel bijvoorbeeld, die wij hier afbeelden, Ss itóst zo geliefde sportieve model in gemoderniseerde vorm. In tegens^gKling met de wijde mouw, die vorige seizoenen bij een dergelijke mantel behoorde, wordt hier de ruimte aan de onderkant van de mouw in een nauwsluitende man chet verwerkt, die, evenals de gezellige, grote zakken, van een dubbel stiksel zijn voorzien Prettig hoog aan de nals zit de enigs zins bol vallende kraag, die evenals de revers ook met een dubbel stiksel werd afgewerkt. Een ceintuur van de zelfde stof wordt om het middel ge dragen. Het model van de japon is welhaast voor ieder figuur geschikt. Men kan er, door de rok langer te knippen, zelfs een avondjapon van maken. Vooral wanneer U er fluweel of velours-chiffon voor gebruikt, zal het een keurig effect sorteren. Voor kraagje en manchetten kan dan kant of brocaat als stof worden gekozen. Donkerblauw velours-chiffon met kraagje en manchetten van goud of zilverbrocaat staat heel mooi. Met een kortere rok kan dit zelfde model echter uitstekend oils geklede japon dienst doen De klaar geknipte modellen zijn a f Ü.95 bij de administratie van Bella, Het Nieuwe Modeblad, Kr. Nw- Gracht -66, Utrecht, te bestellen. De mantel is verkiüjgbaar onder no M 2726/18 in de bovenwijdten 93—104 en 112 cm. Voor een bovenwijdte van 104 cm. is ca 3 25 m. stof van 140 centime!',er breed nodig. De japon is onder tfi. J 2728/18 in de bovenwijdten 92—-1©0 en 108 cm. verkrijgbaar Hkir is voor een bovenwijdte van 100 cm. ca. 4 50 meter stof van 90i cipi. breed nodig. Deze modellen zifn Overgenomen uit Bella, Het Nieuwe Modeblad. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM H, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,20 Sport- praatje 6,35 The Avroleans 7,00 öl- l'eke Bolleke Knipperdolleke 7,10 The Tipicals 7,20 Radio-muziëkjournaai 8.05 Echo van de dag 8,15 Het Omroep orkest 9,45 ,,De liefde gaat langs zon derlinge wegen'» (hoorspel) 10,20 Luch- 'tig avondprogramma 10,46 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Gramofoon- platen HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: CNV-kwartier - 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Le ger des Heiïs-kwartier —7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt -8,05 Programma-pro loog 8,15 Plaatvaria 9,00 Onze ver antwoordelijkheid 9,15 Vijftig jaar Ne derlandse orgelmuziek 9,45 Nederlands Kamftrkoor 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 10,45 Avond overdenking 11,15 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6f 8 en 11 uur VARA: 8,18 'Operette-programma AVRO: 12,00 Gra mofoonplaten 1,20 Les gars de Paris 2,20 Kamer-orkest VARA: 4,00 Johan Jong (orgel) 5,00 Filmland 5,20 Wij en de muziek 6,15 De Vara feliciteert 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen VPRO 7,30 Gesprekken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8.05 Nelly Wagenaar (piano) 8,30 „De kansen op een nieuw Duitsland" VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 De kermis der ij del heid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Van daag 10,45 Avondwijding VARA:. 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur 8,40 Opge wekte morgenklanken 9,30 Bach—Han del 1,18 Vrij en blij 1,45 Gramofoon platen 2,40 „De Varianten" 4,45 Piano-duo '6,15 Nederlands Bijbelgenoot schap 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.15 Geestelijke liederen 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 CMB-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 „Wij ook" 9,30 Radio Philharmonisch-orkest 10,30 Negro spirituals 10,45 Avondoverden- "king 11,15 Avondklanken 11/45 Gra mofoonplaten KIJK UIT.' Van de bekende koffiebranderij en theehandel Van der Plaats te Bols- ward ontvingen we een door A. D. Bildebrand geschreven en door Dillo geïllustreerd boek, getiteld „Kijk uit", bevattende de reisavonturen van Pim en, Bram Snor. Het is bedoeld als in structief materiaal voor de jeugd op 't gebied van verkeer en toerisme en het bezit als zodanig kwaliteiten. Op pret tige wijze vertelt Hildebrand allerlei bijzonderheden over ons land en over de regels van het verkeer. Er zijn aparte hoofdstukken gewijd aan het werk van de NJHC, de ANWB en de ANVV. Een leerzaam werkje, dat ook wat de uitvoering betreft een goede indruk maakt. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY. 53) Dit had haar meer aangegrepen dan ze zelf vermoedde. Daarnaast had ze zich uitgesloofd voor haar oude oom van wie ze was gaan houden en wiens toegengenheid haar althans 'n schijn van geluk had gegeven. Daarna was dan de ziekte van de kapitein gekomen •en zijn plotselinge dood. Dat alles had Beate volkomen uit haar evenwicht gebracht. Ze was zowel geestelijk als lichamelijk ziek, toen de zuster van de dokter juffrouw Reuder weg stuurde. „U moet niet boos zijn, juffrouw Sabine", verontschuldigde Laura Kru- ger zich, „maar het meisje is volkomen uitgeput. Uw bezoek zou haar te veel opwinden. Zc moet volstrekt rust heb ben. Mijn broer l.eeft elk bezoek ver bodenu begrijpt me wel, nietwaar?" „Ja, ja", zei tante Sabine, „en ik ben zelf ook al niet in een stemming om het arme kind wat op te vrolijken. De dood van de kapitein heeft me zeer aangegrepen meer dan ik zelf heb durven vermoeden." Ditmaal had dr. Kruger aan Sabine Reuder geen ingebeelde, maar een werkelijke zieke. De anders zo opge wekte oude dame was mat en luste loos. Hoewel dit tot dusver nog nooit het geval was geweest, leed ze nu ook onder het vochtige zeeklimaat van de stad. Daarbij kwam nog, dat het weer nog maar steeds niet beter wilde worden, de ene triestige dag op de an dere volgde en de zon zich slechts bij hoge uitzondering liet zien. Sabine Reuder bracht haar dagen door tussen bed en leunstoel Emma's troostwoorden en kookkunst misten ditmaal hun uitwerking en zelfs het spionnetje, waar zij gewoonlijk zo aan gehecht was, vermocht haar niet meer te boeien. „Ik geloof, dat ik de kapitein spoe dig zal volgen", zei ze in een van haar neerslachtige buien tot dr. Kruger. „Wat daar zegt, is nonsens", ant woordde de medicus geërgerd. „U bent organisch zo gezond als een vis; alleen een beetje kou gevat. En natuurlijk heeft Mengelberg's plotselinge dood u aangegrepen." „Hoe gaat het met dat arme meisjg hiernaast?" „O, Beate zullen we gaandeweg wel weer op de been brengen. Die is nog jong en kan wel tegen een stootje. Maar nu willen We eens over u praten juf frouw Reuder. Ik geloof, dat ik u een goed geneesmiddel aan de hand kan doen". Tante Sabine, die, toen zij nog gezond was, louter voor haar genoegen en als tijdverdrijf tal van poeders en drankjes had geslikt, trok haar neus op. „Ik wil niets innemen, dokter, 't Heeft immers geen -in, dat u me nog meer recepten voorschrijft." „Dat ben ik ook helemaal niet van plan. Ik heb iets anders op het oog: u moest eens een poosje op reis gaan". ,Ik denk er niet aan! Uit Hasselfeurde weg? Nooit van m'n leven!" Nu werd dr. Kruger toch echt boos. „Wat u nodig hebt, is verandering van lucht, juffrouw Sabine", zei hij met klem. „U moet er eenvoudig eens uit en ik zal er voor zorgen, dat dat, al of niet met uw instemming, gebeurt!" „En dat meisje hiernaast dan, dokter? Ik kan dat kind toch maar niet zonder meer aan haar lot overlaten. Als ik niet voor haar zorg, wie zal het dan doen? Mij dunkt, dat ik dat toch wel tegen over de overleden kapitein verplicht ben!" „Voor juffrouw Mengelberg zuilen i mijn zuster en ik zorgenf', viel dr. Kruger haar ongeduldig in de rede. „Voorlopig kunt u haar ila geen enkel opzicht van dienst zijn. En wiat ik met u voor heb zult u weldra zien". „Ik ga niet" sputterde de recalcitrante oude dame. „Al gaat u ook";öj> uw hoofd staan!" Dr. Kruger dacht er ze&fs niet aan om aan deze uitdaging gevolg te» geven. Hij schreef aan dr. 'Reuder. De dagbladen hadden hem van diens suc cessen op de hoogte gehoudea t ,en even eens was hij daardoor te weten gekomen dat hij zich tegenover de filmmaat schappij had verplicht de voomatellingen in de grootste bioscooptheaters van het land bij te wonen. Daar zora hij dan een paar inleidende woorden «over zijn expeditie spreken en zich met lKareltje san het enthousiaste publiek Vertonen. „Deze tournée moet Sabient.ie mee maken", zei dr. Kruger tot zij® zuster. „Dat zal haar wel op andere gedach ten brengen". „Is die oude dame daar niet te .zwak voor?" vroeg Laura bedenkelijifc. „Ben je mal! Ze is zo flink a?j' jij en ik; ze zit alleen een beetje in de put. Die rondreis van haar neef zal haar afleiding genoeg geven. Om Sribine Reuder maak ik me niet in 't "minst ongerust; de toestand van Beate ^Mjen- gelberg baart me veel meer zorg. Geef mij het briefpapier eens even aan, Laura". Ook dr. Reuder had de plotselinge dood van de kapitein diep ontroerd Het was merkwaardig, maar toen hij er van hoorde, gingen zijn gedachten onmiddellijk uit naar Beate Mengel berg. Ongetwijfeld zou zij moeilijke dagen doormaken. Hij betrapte zichzelf op de wens in Hasselfeurde te kunnen zijn om het meisje in haar verdriet te troosten. Ook Karei Schuch gaf het overlijdensbericht even een schok. ..Hij was een patente kerel", zei hij roet een zucht. „De bekende blanke pit in de ruwe holster. Je tante zal er wel zeer van onder de indruk zijn, Felix". Reuder begreep dat ten volle en toen hij dr. Krugers brief ontving, aarzelde hij dan ook geen ogenblik aan diens verzoek gevolg te geven. Onmiddellijk ging er een brief haar Hasselfeurde. „Wij zijn veel op reis. tantetje", schreef Felix. „Mabu zorgt weliswaar voor ons, maar Karei, zowel als ik, missen de vrouwenhand. U hebt ons in Hasselfeurde nu eenmaal zo ver wend, dat wij u niet meer kunnen entberen. Wanneer uw gezondheids toestand het toelaat, kom dan alstu blieft zo gauw mogelijk bij ons. We zullen de eerste weken weliswaar op reis moeten, maar daarbij kunnen we het ons zo gemakkelijk mogelijk ma ken, zodat u zich niets zult behoeven te ontzeggen. Op het ogenblik zijn wij het, die veel te kort komen. We mis sen u erg, tante Sabine!" Deze brief kikkerde de oude dame weer wat op. Felix was haar oogappel en als hij haar nodig had. dan mocht ze niet weigeren. Met haar ziekte zou het zo'n vaart wel niet lopen. Nog dezelfde dag gaf Sabine Reuder de verbaasde Emma opdracht haar kof fers te pakken. Ze liet dr. Kruger bij zich komen en snauwde hem toe: „Naar een van die vervelende badplaatsen, die u me wilde voorschrijven, zou ik nooit zijn heengegaan. Maar nu mijn neef me gevraagd heeft bij hem te ko men, spreekt het vanzelf, dat ik ga. Hij heeft mij nodig. Hij heeft me dat uit drukkelijk geschreven en daarom kunt u me met geen tien paarden hier houden". De dokter onderdrukte met moeite een glimlach. „Waneer u me belooft, dat u zich wat in acht zult nemen, heb ïk er geen enkel bezwaar tegen, dat u aan die uitnodiging gevolg geeft, juf frouw Sabine", 2ei hij kwasi ernstig. „Ja, maar ik ga toch niet zonder zorg weg dokter", antwoordde de oude dame. (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. i REDACTIE Achterdam 20 - Telef. Postgiro 187294 Directie; J. BIJLSMA en C. KI Geen gek Een uit onderhandeiii regeling zonder verder in Indonesië. Souvereir Hjkheid voor het volk en voorgezette samenwei derland. Dit moet de do van de Verenigde Naties Indonesische vraagstuk, de gisteren de Amerika van Buitenlandse Zak Marshall tijdens het a in de Assemblee te Pari Alvorens Marshall he kreeg, had Generaal R( van de Phillippijnse dele; gend beroep gedaan op gendheden om de weg te door de mensheid lang de zou kunnen leven oi krijgen zich sterkere w verschaffen voor de vei welzijn van allen. De 1 aldus Romulo, moeten z: ten en een hecht front over iedere poging de dermijnen. Generaal Marshall vi aan met zijn ernstige t te drukken over de kop van een „kleine minder te nemen aan al het we; Belangrijker dan deze b het verontrustende gebri werking met de V.N. oi Korea, Griekenland en atoomenergie op te loss zienswijze op de vraags na, Korea, Griekenland, donesië en atoomenergie pening gegeven te hebb( hall, dat indien constri konden worden ondernc oplossing van enkele vi stukken, er nieuwe hoo; onder de mensen en nie onder de landen. Marshall verzekerde dat zijn regering van g Douane-Unie i Westelijk hal Op de vierde plenaii de inter-Amerikaanse r del en productie hee voorgesteld een douane gehele Westelijk halfro; ten. De president van kamer van koophandel het indienen van dit vo gentinië er naar stree een douane-unie voor reld tot stand te brenj doel in de toekomst ee kaanse economische et reiken als voorbeeld door de andere contine Russen verminderei van Berlijnse denr Het Sovjetrussische naai te Berlijn heeft de 25 jaar dwangarbeid, u gen de vijf Duitsers, di klaard werden aan ant optreden tijdens de gro nistische demonstratie her, veranderd in 1 tot arbeid. Volgens het Sovjetru: tlngsbureau was bij - van het militair tribuns gekomen, dat de „fasci eatie" bij de demonstr: len door vooraanstaam het Berlijns gemeenteb organiseerd. Het bure: lijst van „fascistische zodanig worden genoei Suhr, sociaal-democrat van de gemeenteraad burgemeester Dr. Fe: densburg, de gekozen Prof. Ernst Reuter en c cratische leiders Kurt 1 Naumann. Amsterdams adv< twaalf j< Conform de eis veroo zonder gerechtshof te A ren de 50-jarige Amstei E Th. A. Hermans tot straf van 12 jaar met a arrest en ontzetting uil rechten voor de duur v heeft zich bezig gehou quideren van vrijmutse Verwalter voor een ze ken, kocht 'n grote "ho£ goederen, die hij later van de hand deed en i als hulplandwachter. vaard'gdt hij een lijst werkzaam bij de rechte advocatuur, de handel, en andere takken van leven, voorzien van aai trent hun politieke werkzaamheid. Verwachting, geldi dagavond: Vrij veel overdrijv velden, maar op de sen droog weer. Ma de Waddenkust tijde wind tussen Zuidwi Weinig verandering tuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6