r Wat de theaters brengen Stad en Omgeving Tegen „hoofdinzetleider" Sprenger twaalf jaar geëist AGENDA Limburg komt naar Holland Van de politie Lofwaardig initiatief De Munk voor het Bijzonder Hof 25.000 Bloembollen voor Bath Waar werd oprechter trouw. De Raad over het onderwijs De Gouden Kruik, Boekhandel Coster Groot en verdiend succes van Nell Koppen De Nederlandse Opera Portret van de week Van zoenvissen en sproeizalm Olympische Spelen 1948 Het lied van de grote stad Santa Fe Trail Opbrengst bioscoopcollecte voor de UNAC IJmuiden. Visserij-besommingen Verdachte een mislukkeling Gistermiddag stond de 55-jarige voor malige directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar, C. H. C. Sprenger terecht, die 12 jaar gevange nisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen. „Een bloemlezing uit de vele feiten, die hem ten laste konden worden ge legd", zo noemde de advocaat-fiscaal, mr. J. C. Donker, voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Ge rechtshof, de dagvaarding. Van 1932 af was hij een ijverig lid van de NSB en tijdens de bezetting bekleedde hij vele functies, waarin hij zich ten volle wijdde aan de beharti ging van de NSB en Duitse belangen. Van 1941'43 was hij directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Alk maar en hem wordt ten laste gelegd alles te hebben gedaan om zoveel mo gelijk arbeiders naar Duitsland te zen den, waarbij hij de desbetreffende voor schriften verre overschreden zou heb ben. Met de commissaris van politie in deze stad zou hij een lijst van anti- Nationaal Socialistisch gezinde burge meester in de kop van Noord-Holland hebben opgesteld en aan een S. D.-er ter hand hebben gesteld. Hoofdinzetleider. In 1943 was hij door voorspraak van Rost van Tonningen aangesteld als „hoofdinzetleider" voor Rusland bij de Nederlandse Oostbouw, die het doel nastreefde arbeiders, vrijwillig of ge dwongen, naar Oost-Europa te zenden. Zowel in Alkmaar als in Hilversum had hij de functie van „Kringleider" bij de NSB bekleed. In de laatste stad werkte hij er o.a. toe mee, dat 50 per sonen werden gearresteerd als repres- saille voor het aanschieten van een Duitse schildwacht. De NSB-burge- meester Jhr. Van Bönninghausen, al dus bleek uit de stukken, beklaagde Izich over het ontactvol optreden van de „Kringleider". Ten slotte had verdachte nog de aan dacht van zijn superieuren in het be gin van de bezetting gevestigd op het feit, dat Duitse joden Nederlandse ar beidsvergunningen bezaten en zelfs nog kregen. Vele Joden kwamen door zijn toedoen, volgens getuigenverklaringen, in een concentratiekamp om. Brieven als bewijsstuk. Uit het zeer lijvige dossier las de president mr. J. van Vollenhoven eni ge van de vele brieven voor, die ver dachte aan zijn „kameraden" schreef en die nu als bewijsstukken voor het hem ten laste gelegde dienden. Ont kennen mocht niet baten. De advocaat fiscaal achtte verdachte een mislukke ling, die echter leed aan een hevige zelfoverschating die hem van kwaad tot erger deed vervallen. Uitspraak over 14 dagen. Zoals wij reeds enkele dagen gele den berichtten, zal volgende week Donderdag een reizende tentoonstel ling uit Limburg een driedaags bezoek aan onze stad brengen. De expositie zal worden ondergebracht in het Wa pen van Heemskerk aan de Breed- straat en daar op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te bezichtigen zijn. Het is voor de eerste maal, dat een der gelijke tentoonstelling het land door trekt, waarbij als het ware een gehele provincie tegelijk zich aan Nederland komt presenteren en gisteren op een persconferentie heeft de organisator van deze expositie, de heer J. Miede- ma uit Valkenburg, ons een en ander verteld. Uit deze mededelingen bleek, Jat ons Alkmaarders een evenement te wachten staat, dat men zeker niet mag verzuimen en dat wellicht navol ging zal hebben in andere provincies. Niet minder dan drie wagons om vat de tentoonstelling, drie wagons, die van plaats tot plaats trekken en waarin alles wordt geborgen. Een ar chitect heeft het geheel ontworpen, zodanig, dat iedere stand kan samen klappen en opgevouwen worden, waar door het zo weinig mogelijk plaats in neemt. De idee voor deze tentoonstel ling werd geboren tijdens een serie lezingen, die over geheel Limburg werd gehouden. En nu ligt daar Limburg in al zijn aspecten. Het culturele leven, de eco nomische bedrijvigheid, schilderden, beeldhouwwerk, typografie, smeed werk, literatuur (een speciale stand is gewijd aan de Limburgse schrijf ster Marie Koenen), de mijnen, de industrie, het landschapsschoon en niet te vergeten de steden, dat alles zal te zien zijn in een unieke verza meling foto's, maquettes, diorama's en grafieken. „Limburg komt naar Holland" is het motto van deze reizende expositie, met de gewoonte van de Limburgers, om alles, wat boven de grote rivieren ligt „Holland" te noemen. Iedere zo mer komen honderdduizenden naar 't land aan de Maas, thans brengt Lim burg ons een bezoek. Maar dan het Limburg, zoals men het niet, of niet goed kent. Wist U bijvoorbeeld, dat Limburg 32 brouwerijen heeft, dat over 125 jaar de St. Pietersberg een kunstmatig meer zal herbergen, waar doorheen de Jeker zal stromen? Wist U, dat de cementindustrie ENCI te Maastricht de enige fabriek van Port- landcement in Nederland is en dat deze fabriek een kleine 400.000 ton per jaar fabriceert? En zo zouden wij kunnen doorgaan. De beste raad, die wjj U kunnen geven is, bezoekt zelf deze tentoonstelling, die geopend zal zijn a.s. Donderdag, Vrijdag en Za terdag van 912, van 26 en van 810 uur. Dan zult U Limburg leren kennen, zoals het werkelijk is. Wij zullen nog gelegenheid krijgen, op deze belangrijke expositie nader terug te komen. WIE WIL EEN HERDERSHOND? Een grote herdershond, licht van kleur en donker dek (teef) (buitenge woon mooi en riendelijk beest) staat ter beschikking. Wanneer het dier niet vóór Maandag door de eigenaar of iemand die het tot zich wil nemen, wordt afgehaald zal het ter dood ge bracht moeten worden. Men wende zich tot de heer G. Ver- wer, inspecteur van dierenbescherming, Baanstraat te Alkmaar. Bij de firma ten Pas, Noorderkade 3 is een herdershond komen aanlopen, Alkmaar blijft een aantrekkelijk oord voor al wat Duitser is. Gister middag is weer een 14-jarig Duits meisje aangehouden. Zij ging op ille gale wijze de grens over en kwam per fiets tot Alkmaar. Bij aanhouding gaf zij de personalia van een Nederlands meisje op, met wie ze kennis had gemaakt. Heden morgen is zij de grens weer overgezet. Gisteravond, omstreeks acht uur, zag een bestuurder van een vrachtauto bij de Helderse weg ter hoogte van de Kruseman van Elteweg, een draad over de weg. Door krachtig remmen kon hij bijtijds tot stilstand komen. Toen hij uitstapte, zag hij dat 'n touw ter hoogte van de voorruit over de weg was gespannen. Hoewel de da ders, enige kleine jongens, hard weg liepen, wist de chauffeur een van hen tc pakken. De elf-jarige jongeman werd overgebracht naar het bureau ■van politie, waar hij ernstig werd on derhouden. Gistermiddag brak van een op het Ritsevoort rijdende, met aardappelen geladen vrachtauto, de achteras van de aanhangwagen. Het verkeer werd twee uur gestremd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegen een caféhouder werd van nacht proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het sluitingsuur. Door lofwaardig initiatief van de heer De Lange werd gsteravond in het St. Elisabeth-ziekenhuis de inhuldi gingsfilm voor de patiënten vertoond. De brandweer onder leiding van de heer J. van Maarleveld was tegen woordig om bij eventuele ongevallen direct te kunnen ingrijpen. Het ligt in het voornemen dezelfde film hedenmiddag in „Westerlicht" en volgende week in het Centraal zie kenhuis te vertonen. Op deze wijze zullen ook zij, die aan bed zijn gekluisterd kunnen genieten van het schouwspel dat honderddui zenden Nederlanders met eigen ogen aanschouwden. De heer de Lange kan zich verze kerd houden van de warme dank van alle patiënten! Volgende week zal voor het Amster dams Bijzonder Gerechtshof terecht staan de thans 32-jarige Alkmaarder F. de Munk, die o.a. betrokken was bij de arrestaties die de landwacht in Cothen en Driebergen verrichtte. Reeds is de Munk verhoord als ge tuige in de zaak tegen de Utrechtse journalist M. Raetgever. De arrestatie van een aantal onder duikers voor de arbeidsdienst in Alk maar wordt hem thans ten laste ge legd. Burgemeester kreeg hartelijke ontvangst Met een hartelijk applaus begroet te het gezelschap vooraanstaande inge zetenen van Bath de mededeling van Burgemeester Mr. Dr. Wytema, toen hy op een receptie in de Guildhall mededeelde, dat een aantal Alkmaar ders zijn gevoelens van vriendschap jegens Bath wil uitdrukken in het zenden van 25000 bloembollen, be- stemd voor de parken van de stad. Deze bollen zullen tjjdens het festival in het volgend voorjaar in bloei staan. Het nieuws genoot een warm ont haal, evenals de mededeling, dat Burgemeester Wytema en verschil lende vooraanstaande stadgenoten, een officieel bezoek zullen brengen aan het festlval-1949. Maandagavond arriveerden mevr. en mr. Wytema in Bath, waarna zij Dinsdagmorgen ten stadhuize door de Mayor Alderman, Sam Day en de Mayoress, Mrs. A. Gillard werden ontvangen. Nadat burgemeester Wy tema het gastenboek had getekend, probeerde hij de gong, die Alkmaar aan Bath geschonken heeft, 's Mid dags bracht het gezelschap een be zoek aan de Abbey, de Pump Room en de verdere bezienswaardigheden van Bath. Tevens bracht burgemees ter Wytema een bezoek aan de Rota ry Club en zat hij aan aan de weke lijkse lunch van de club. Ter ere van onze stadgenoten werd 's avonds een receptie gehouden, waarop vele personen uit het pu blieke leven van Bath aan mevr. en mr. Wytema werden voorgesteld. In een hartelijke toespraak prees onze burgemeester de schoonheid van Bath en de vriendschapsbanden tus sen beide steden. Hij noemde Bath o.m. de Koningin onder de steden van het Westen. Dat het onofficiële bezoek van Alkmaars burgemeester op prijs ge steld wordt, bewijzen de foto's, waar mede de Bath Chronicle and Herald de berichtgeving over het verblijf illustreert. Gisteren was het 55 jaar geleden, dat de heer Thesing en mevr. A. The sing—Kamper in het huwelijksbootje stapten en ze hebben er nog geen dag spijt van gehad, verzekerden ze ons. De heer en mevrouw Thesing zijn nog kern gezond, alhoewel de heer des hui zes wat doof is. Dat zij in de buurt ge zien zijn, bewees wel de grote hoeveel heid bloemen, die dit huis aan de Zan- dersbuurt zowel van binnen als van buiten sierden. De heer Thesing, die werkte in de steenklopperij, vindt dat hij niet te klagen heeft. Hij voert dagelijks zijn kippen en kanarie en mag wat in de huishouding helpen, als hij tenminste niet in de weg loopt, want in het huis houden is de vrouw de baas. Deze mensen, die reeds vijftig jaar in Alkmaar wonen en trouwe lezers van de Alkmaarsche Courant zijn, hebben nog schik in het leven en gaan, hoewel ze beide al 79 jaar zijn, hun diamanten bruiloft vol vertrouwen tegemoet. We wensen deze bekende Alkmaar ders veel geluk in het komende lus trum. Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling lag op 7 October a.s. een raads vergadering te beleggen ter behande ling van de reorganisatie plannen van het Lager Onderwijs in deze gemeente, is deze vergadering thans vastgesteld op Maandag 11 October a.s. te 14 uur namiddags. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Olym pische Spelen 1943, tot 14 jaar onder geleide: Victoria-Theater, 7 en 9.30 uur: Het lied van de grote stad, 18 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Santa Fé Trail, 18 jaar. Klein Artis, lig plaats Oudegracht, van 1021 uur geopend. Gemidza, Heiloo, 1518 en 1923 uur: Expositie. ZONDAG Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Olympische Spelen 1948, tot 14 jaar on der geleide.. Victoria-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Hêt lied van de grote stad, 18 jaar; Cinema-Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Santa Fé Trail, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret met Mr. Doodle. Klein Artis, ligplaats Oude gracht, van 10—21 uur geopend. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 26 September zal de apotheek van de heer B. Schouten aan de Emma- Straat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. De bekende romancier van het West- friese boerenleven, Jac. Broersen, schreef ook nu weer een boek, dat •ongetwijfeld een gunstig onthaal zal vinden. keurig gebonden, prijs 4.90. heeft het in voorraad. Fluffy. Gisteravond heeft voor een goed be zette zaal in het Gulden Vlies Fluffy opnieuw de leiding genomen en zij heeft het weer gedaan op een wijze, die de naam van „creatie" ten volle waard is. Kostelijk hebben de aanwe zigen zich geamuseerd met deze Ame rikaanse Mysterie-klucht, die in de eerste plaats door Nell Koppen tot een doorslaand succes wordt gemaakt. Zij heeft alles mee om dit resultaat te be reiken, maar daar maakt zij ook een buitengewoon gebruik van. Zij is in derdaad de juffrouw van de leesbi bliotheek die van haar opgespaarde centjes een hotel koopt, waar zij de meest onverwachte en gevaarlijke avon turen beleeft. Zij werd zeer goed ter zijde gestaan door Wim vd Brink, die de rol van Louis de Bree had overge nomen, Annie Verhulst, die zich van haar beste zijde deed kennen en Myra Ward, die nu de rol van Joyce Rodgers de vrouwelijke detective speelde en wel op uitnemende wijze. Jan Teulings, An ton Ruys, Asta Lee en Eric yan Ingen hadden hun rollen behouden en werk ten met Cor Ruys samen tot het vlotte geheel, dat na elk der bedrijven en niet het minst aan het slot met een da verend applaus werd beloond. Volko men verdiend! G. Het is nu wel algemeen bekend dat wij in Nederland een uitstekend Ope ra-gezelschap hebben, dat voor bui tenlandse ensemble's niet onderdoet. Tal van opera's zoals „„Hofman's Vertellingen", „Faust", „Traviata" enz. worden in de Stadsschouwburg te Am sterdam in prima bezetting en prach tige enscenering ten tonele gebracht. In Alkmaar kunnen helaas geen opera's opgevoerd worden, maar Woensdag 29 September bestaat er gelegenheid om in 't Gulden Vlies een schitterend Opera-concert te beluisteren, waarbij bekende solisten van de Nederlandse Opera o.a. Greet Koeman, Bep Og- trop Nel Scheffer, Chris Scheffer, Sie- mon Jongsma hun medewerking zullen verlenen. De begeleiding is in handen van de bekende pianist. Co van der Heide Wijma. Wij behoeven niet te vertellen wie ditmaal in „het portret van de week" staat. Dat is de heer C. W. Keysper een onzer meest bekende stadgenoten, een man die hier geboren en getogen is en die als 't ware met Alkmaar mee gegroeid is vanaf de tijd, dat het een betrekkelijk stil pro vinciaal stadje was, totdat het 'n belangrijk verkeerscentrum en 'n betekenisvolle stad voor onze industrie en vooral voor onze middenstand is gewor den. Dat heeft de heer Keysper niet alleen als belangstellend inwoner meegemaakt, maar daaraan heeft hij zelf een zeer werkzaam en daadwerkelijk aandeel genomen. De heer Keysper is kaashan delaar en kaasexporteur. Er zullen vanaf het tijdstip, dat hij zich voor de kaas interes seerde duizenden en duizenden Edammertjes door zijn handen zijn gegaan. Geen kaasmarkt of de heer Keysper was en is nog present. De markt heeft voor hem geen geheimen. Hij overziet in een ogenblik aan voer, kwaliteit en prijzen en wie bijzonderheden over regeringsvoorschrif ten inzake aankoop of export wenst, behoeft zich slechts tot de heer Keys per te wenden. In het verenigingsleven heeft hij altijd een vooraanstaande plaats in genomen. De ruimte, welke voor deze rubriek bestemd is, laat niet toe daarover een uitvoeriger beschouwing te geven. Laten wij slechts meedelen dat hij, ondanks zijn hoge leeftijd, kort geleden in het stadhuis nog het presidium waarnam van een vergadering van het uitgebreide plaatselijke comité inzake de inzameling voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, het fonds ter bestrijding van de kanker en dat hij juist dezer dagen weer naar voren is getreden als voorzitter van de contactcommissie voor de middenstand waaraan wij thans onze jaarlijkse winkelweek te danken hebben. Wie klachten over prijsopdrijving heeft behoeft zich slechts tot de heer Keysper te wenden en het komt in orde. Wanneer wij tenslotte nog mede delen, dat de heer Keysper van 1919 tot 1926 lid van de raad onzer gemeente is geweest en in die tijd natuurlijk ook de belangen onzer gemeentenaren naar zijn beste weten heeft behartigd, dan zijn wij er van overtuigd, dat men het met ons eens zal zijn, dat wij ditmaal wel een bijzonder ver dienstelijk stadgenoot voor de lens hebben gekregen. C. W. Keysper Gisteravond werd in ,,'t Wapen van Heemskerk" een door de Alkmaarse aquariumhouders georganiseerde lezing gehouden door de propagandist van de Ned. Ver. v Aquariumhouders „Aqua Terra", de heer H. Deutz, a.b. „Klein Artis". V In tegenstelling met gewoonlijk was er een grote belangstelling, waaronder we ook veel nieuwe leden zagen. O.a. de „bak" in de Korenbeurs heeft veel nieuwe leden opgeleverd. Een en ander is wel een bewijs, dat in Alkmaar een bloeiende vereniging mogelijk is. Na dat de voorzitter, de heer Elzinga. een inleidènd woord gesproken had, nam de heer Deutz het woord. Hij besprak verscheidene vissen, w.o. Labyrintvissen (de vissen die verdrin ken kunnen) deze vissen moeten gere geld lucht kunnen happen. De tot deze soort behorende „zoenvis", de Knor- goerami (die duidelijk hoorbaar geluid maakt), de Kampvissen, die als hanen met elkaar vechten; de Chinezen be schouwen dit als een algemeen gebrui kelijke goksport. Hierna werden ver volgens de Rasbora's, de Barbelen en enkele Zalmsoorten besproken. Tot de ze laatsten behoren de vissen: de diep- zalm, de Copeina Guttata (Arnoldi) of Sproeizalm. Deze vissen zetten hun eieren af 10 a 15 cm. boven 't water oppervlak, 't mannetje blijft zo 24 a 36 uur, door er langs te springen, de eieren vochtig houden. Vervolgens de „Neon Tetra". Importeurs maken reizen over de hele wereld, waarvoor de regering geld beschikbaar stelt. Dit is echter een bron van deviezen, daar de meeste vis weer naar 't buitenland gaat. Hierna pleitte spreker voor zorgvuldig kwe ken, daar anders door enorme inteelt de visstand achteruitgaat. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond, waarbij ook nog veel be sproken werd. Tot slot merkte de heer Deutz op, dat slechts een klein gebied besproken kan worden van 't uitgebrei de vissenrijk. De heer Elzinga dankte spreker aan 't slot van deze, voor Alk maarse „Aquaristen", zo leerzame avond. HARMONIE In een lange rij trekken de bonte beelden aan het oog van de toeschou wer voorbij, de beelden, die tezamen een impressie geven van de Olympische Spelen 1948 te Londen. Arthur Rank, de Britse filmkeizer was de man, die zich van de alleenrechten had verze kerd. Castleton Knight voerde Rank's opdracht uit. De film in technicolor maakt op de toeschouwers een vermoeiende indruk, want meer dan twee uur lang ziet hij alle topprestaties uit de Spelen de revue passeren en dat met grote snel heid. Knight is erin geslaagd een „journaal" samen te stellen, dat uit zonderlijke kwaliteiten biedt als jour naal, voornamelijk door de verbluffend natuurgetrouwe kleuren. En als men deze film uitsluitend als reportage be ziet, is zij van grote waarde. Toch zijn er ook als zodanig weer zwakke pun ten. Het kan soms heel nuttig zijn, en kele passages vertraagd weer te geven, doch in dit werk heeft men daarvan te vaak gebruik gemaakt. Vooral viel dit op bij het slot, als de uitgeputte Belg Gailly wordt ingehaald, eerst door de Argentijn Cabrora, later door de Engelsman Richards. De dramatische spanning, die dit ge beuren in het Wembley-stadion moet hebben gebracht, wordt door de film zeker niet zo sterk weergegeven als de werkelijkheid, juist door het vertraagd draaien. Van verbluffende schoonheid zijn ender meer de beelden van de winter spelen, van het kunstrijden vooral, maar ook van de zwemwedstrijden en het schoonspringen. Het is overigens ondoenlijk op te sommen, welke epi soden het meest boeien. Daartoe moet men deze reportage van de Olympische Spelen zelf gaan zien. Aparte vermel ding verdient zeker de uiterst sugges tieve muziek van Guy Warrack, die door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Muir Mathieson wordt uitgevoerd. VICTORIA THEATER Een goedmoedige jongeman met een paar ijzeren vuisten oefent zich voor zijn plezier in het boksen en wordt verliefd op een meisje, dat in dezelf de achterbuurt woont waar hjj en zijn muziekminnende broer een kamer ge huurd hebben. Het meisje is voor deze liefde niet ongevoelig, maar op een balavondje ontmoet zij een bekende danser met wie zij de wedstrijd voor het beste paar wint. Fanny, de geduldige jon gen, kan niet dansen, maar hij kan boksen en heeft dat al eens voor geld gedaan toen zijn broer de studiekosten niet meer kon betalen. Hij ziet Peggy, het meisje waar hij van houdt, met de prijsdanser wegtrekken om een tour- née te maken, beroemd te worden en geld te verdienen en om aan haar eer zucht te Voldoen traint hij zich op nieuw in het boksen en zou in de strijd om het kampioenschap de hoog ste titel behaald hebben als zijn un faire tegenstander hem met zijn hand schoenen niet een harsachtige stof in de ogen had geslagen, die hem bijna blind maakt. Dan berust hij in het on vermijdelijke en begint een handel in kranten, totdat hij op de grote avond waarop zijn broer een machtig orkest dirigeert, dat zijn beste compositie Het Lied van de grote stad uit voert de verlaten en berouwvolle Peggy ontmoet en de gehele geschiede nis een happy end krijgt. James Cagney en Ann Sheridan zijn in deze film de blinde Fanny en de berouwvolle Peggy en het ligt niet aan hen, dat de film ons niet helemaal kon bevredigen. Wie belooft wordt, dat hij een film over het leven in New York zal zien, verwacht aller eerst, dat hij een indruk van deze me tropool met haar scyscrapers, haar enorme verkeer en haar markante bij zonderheden zal aanschouwen. Hij krijgt tenslotte niets anders te zien dan wat bokslokalen en danszalen zo als men ze niet alleen in New York maar in tal van andere steden kan aantreffen. Ook de uitgevoerde compo sitie houdt dezelfde klank en dezelfde verdienste als men ze niet „het lied van de grote stad" noemt. Zo drijft deze film ten slotte op het talent van James en Ann en als men na afloop tevreden naar huis gaat, dan is dat hoofdzakelijk aan hun samenspel te danken. CINEMA AMERICAIN In de Cinema Americain draait deze week Santa Fé Trail. Deze film moet uitbeelden de vrijheidsstrijd die men in 1854 voor de negers in Amerika en vel speciaal in de staat Kansas voer de. Wanneer het daar inderdaad zo is toegegaan als dit Warner Bros pro duct ons wil doen geloven, kunnen wij ons voorstellen dat in 1948 nog moge lijk is dat een Abessynse gezant, Prins Ras Imroe, te Washington op zijn vin gers werd getikt en naar de voor ne gers bestemde afdeling van de verga derzaal werd verwezen. Onder aanvoering van een hysteri sche oude man trekt een troep „neger bevrijders" moordend en zwervend door Amerika. Het Amerikaanse leger waarin wij Errol Flynn als offi cier ontmoeten, stelt hieraan paal en perk en naast zijn vele veroveringen op het slagveld zien wij hem natuur lijk nog het hart van een zwartharige schone veroveren. Wanneer Amerika niet op een ande re manier zijn rassenstrijd kan (of is het misschien een kwestie van durven) verfilmen dan in deze goedkope om lijsting, hopen wij in het vervolg van dit soort rolprenten verschoond te blijven. De opbrengst van de UNAOcol- lecte in de Cinema Americain, na afloop van de film „Achter de Wol ken", welke hier drie weken gedraald heeft, is in totaal 1620. Een prach tig resultaat als men bedenkt, dat dit bedrag in 18 dagen werd ver zameld. Aan allen, die aan het welslagen van deze collecte hebben medege werkt, wordt door het plaatselijk UNAC-comité een woord van harte lijke dank gebracht. Mr. DOODLE DE NIEUWE RADIO-STER In een bont cabaret-programma staat morgenavond ook de nieuwe radio-ster Mr. Doodle, die deze week voor de radio weer enorm succes had. In het zelfde programma treden op Kees Pruis, het Belgische radioensemble The Wailana Hawaiïans, Mary Scotty met haar dansfantasieën, terwijl de mu zikale begeleiding in handen is van Cas Rus. Een en ander begint Zondag avond 8 uur (morgen) in 't Gulden Vlies. Wat onze voorouders schreven Wij vernemen, dat de uitrusting der oorlogsschepen, welke naar Java bestemd zijn, met den mees ten spoed wordt voortgezet. Als een aangenaam blijk van dezen spoed kunnen wij berigten, dat in deze week de beide fregatten Prins van Oranje (60 stukken) en de Sombre (44 stukken), na door de sleepboot Amsterdam van de reede in de haven van Nieuwe- Diep te zijn geboegseerd, met de volle batterij aan boord, binnen het drooge dok zijn gebragt, en, na aldaar onderzocht en gekalvaterd te zijn, weder in de haven zijn ge bracht, alles in den korten tijd van vjjf dagen. Men is thans druk'be zig beide vaartuigen geheel zeil klaar te maken De zeildag is be paald op den 12 den October. De Prins van Oranje zal 150 man en de Sombre 100 man troepen mede nemen. De korvet Boreas ligt geheel ge reed en getuigd, om dadelijk in dienst te worden gesteld. Men zegt, dat dit geschieden zal met den 1 sten October. De korvet Juno ligt nog op de reede van Texel, de stoomboot Cycloon met twee kanonneerbooten in de haven van Het Nieuwe-Diep. Tegen den lsten October zijn 16 adelborsten, le klas, tot luitenants der 2e Klasse benoemd. De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond gisteren uit 2015 kisten haring, 100 makreel, 260 schol, 10 tong en tar bot, 25 wijting, 40 bot, 45 schar en 50 diversen. Besommingen: IJm. 16 „Bergen" f 25930, KW 56 f 1710; 70, f 4570, 170 2590, 210 f 590, 77 f 760, IJm. 5 f 590, 207 f 18, 343 f 435, 229 f 1710, 202 f 17, VD 9 f 260, HD 251 f 1485, 184 f 290, Enk. 3 f 389, VD 2 f 260, UK. 99 f 290, 9 f 370, 169 f 490, 69 f 450, 119 f 470, 90 f 380, 126 f 1100. VISSERIJBEDRIJF HEEFT SLUITENDE BEGROTING. De lasten en de baten van het Staatsvissershavenbedrijf zijn ge raamd op een bedrag van een mil- lioen, zodat de begroting sluitend ls. Beide bedragen zijn ruim drie ton meer dan in 1947.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2