Foresters-terrein vraagt weer de aandacht van de Heilooër Raad Een goed begin is het halve werk B. en Wbezien alles zakelijk De tweede dag der Gemidza Bergen. Baronesse Taets van Amerongen ten grave gedragen Groot-Schermer. Paard op hol Predikbeurten Graft. Nieuwe Niedorp. Politie-nieuws Onrechtmatig steun ontvangen Programma van het Nut Egmond aan Zee. Schoorl. Gaan de Alkmaarse ploegen ook de derde slag winnen Schager Marktoverzicht Beemster. Marktberichten Koedijk. Het kalf en de put Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de Raadsvergadering, gisteraVond gehouden onder voorzitterschap van burgemeester Kalff, een vlot verloop zou krijgen, doch onder de toegevoeg de agendapunten was er één, dat de laatste maanden steeds weer de no dige aandacht vraagt, n.l. het voetbal terrein. Wjj zijn het inderdaad met de zienswijze van het college van B. en W. eens, dat dit standpunt los gezien moet worden van de Foresters. Te veel en dit beweest nog weer eens de publieke belangstelling op de tri bune van Foresterszijde wil men o.i. er op aandringen, da: B. en W. en de raad een terrein laten maken alleen voor de Foresters, doch dit zou zekei; onbillijk zyn tegenover de andere ver enigingen ter plaatse. Er waren en kele raadsleden, die hier de nadruk op wilden leggen, maar terecht zeide de burgemeester, dat de aanleg van een nieuw terrein met advies van Foresterszijde zo lang had opge houden, omdat z.i. niet voldoende re kening wordt gehouden met verschil lende moeilijkheden en wel speciaal de grondaankoop, de financiële zijde, de houdbaarheid van het nieuwe terrein enz. enz. En wij vonden het direct geen attentie voor het bestuur van de Foresters, toen van B. en W.-zijde werd medegedeeld, dat de medewer king om te spreken over al deze moei lijkheden, stagnatie had veroorzaakt, doordat B. en W. pl.m. zes weken op een antwoord van het Foresters- bestuur had moeten wachten. Mede door het verzoek van de Foresters om het terrein door de D.U.W. te laten aanleggen, had de stagnatie moeilijk heden veroorzaakt. Daaruit alleen was reeds gebleken, dat de Foresters de financiële kant in de gaten hadden gehouden en terecht merkte B. en W. op, dat zij dit óók hadden te doen. De burgemeester bleek niet over één nacht ijs te willen gaan en de gemeen te niet op onnodige onkosten te plaat sen en mede daardoor had 't college van B. en W. deskundig advies inge wonnen, die nu eenmaal veroorzaken, dat alles niet zo vlot verliep als ieder een wel gaarne zou wensen. Toen tij dens dit debat de heer De Groot met een voorstel kwam om nog grotere plannen te dien opzichte te ontwerpen en daarvoor gaarne een commissie van onderzoek in het leven wilde roepen, dachten wijdit gaat nog langer duren en met deze voortgang kan het voet balterrein nog wel een jaar in „por tefeuille" blijven, Doch enkele raads leden waren zo verstandig er bij het college van B. en W. op aan te drin gen, dat wanneer de Heidemij. zijn rapport klaar heeft dat zou binnen 14 dagen gebeuren dan direct een raadsvergadering te beleggen om dit punt nog eens te bespreken, waar door de mogelijkheid aanwezig is, dat Mei 1949, wanneer Foresters het terrein aan de Westerweg weer moet verlaten misschien een deugdelijk terrein geschikt gemaakt zou zijn. Het belangrijkste uit deze discussie was, dat de voorzichtigheid hier een woordje meesprak en' dat beide par tijen college van B. en W. en de Foresters nog lang niet met elkaar eens zijn wie dit zal moeten betalen. Wij zijn niet zo optimistisch als ver schillende raadsleden, o.a. de heren Bosma en Groot, dat de inkomsten van een groots opgezet plan zich in Heiloo wel zal dekken door terugbe taling aan belasting bij entreegelden. Met deze mogelijkheid zou men alleen rekening kunnen houden wanneer wij de garantie in Heiloo zouden krijgen, dat in wijde omgeving een dergelijk sportveld met sintelbaan, speed way-baan enz. enz niet gemaakt zou worden. Verdere agendapunten! De agenda ging zoals boven reeds omschreven aanvankelijk zeer vlot. Enkele aanmerkingen werden gemaakt op de notulen, waarvan het belangrijkste was, dat wanneer er we derom een vergadering wordt gehou den zoals de buitengewone raads vergadering b.v. bij gelegenheid van het Regeringsjubileum de burge meester tijdig bekend maakt, of één der raadsleden daarna nog gelegen heid krijgt te antwoorden, opdat de raadsleden zich met hun antwoord daarop kunnen voorbereiden. In de commissise tot nazien van de gemeenterekening, het grondbedrijf en van het Fonds Armengoederen over het jaar 1947 werden de heren Groot, Olivier en Vermeulen benoemd. Een schrijven van het hoofdbestuur der bedrijfsorganisatie van Ned. Over heidspersoneel inzake verhoging van de salarissen van het gemeenteperso- neel, alsmede een voorstel tot vast stelling van een kostenregeling met het Prov. Waterleidingbedrijf van N.-H. voor de op verzoek van het ge meentebestuur uit te voeren werk zaamheden, alsmede een voorstel tot het verlenen van medewerking aan 't bestuur der R.K. Meisjesschool voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen wegens toename van het aantal leerlingen en een voorstel tot het op nieuw vaststellen van een kinder bijslagverordening voor het gemeente- personeel, werden allen z.h.st. aange nomen. Bij het voorstel tot toekenning van een gratificatie ad 2 pet. aan het ge meente-personeel over 1948 overeen komstig de daaromtrent vastgestel de rijksregeling, merkte de heer de Jager op, dat hij de salarissen gaar ne zo zou zien, dat deze gratificaties riet nodig zijn. De heer Bolten verheugde zich juist daarover en zeide, dat hij de klok niet wil terugzetten, zoals de heer de Jager, want door deze toe slagen is het o.a. mogelijk, dat de betrokkenen een gepaste vacantie kunnen houden. Een voorstel tot medewerking ver lenen aan de R.K. Jongensschool voor aanschaffing van leermiddelen werd eveneens aangenomen. De grond bij café Morsch. De heren Olivier, Majolee en Senff vonden het wat onbillijk, dat de heer Morsch f 500 moest betalen voor het gedeelte grond wat naast zijn café is vrijgekomen tijdens de wegverbete- ring hoek HollewegStationsweg. Voorzitter zegt, dat deze prijs niet onbillijk kan zijn, want de heer Morsch heeft dit zelf aangeboden. Burgemeester zegt verder, dat het goed gezien is van de heer Morsch, dat hij dit gedeelte aankoopt, waar door verfraaiing van zijn pand mo gelijk zal zijn. Als de heer Rus een opmerking maakt over het niet-zakelijke inzicht van de heren Olivier, Majolee en Senff, en een voorbeeld noemt, waar over de heren niet appelleerden bij 'n tegemoetkoming aan de gemeentekas, zegt de heer Olivier laatstgenoemde handelingen af te keuren en noemt dit in tweede instantie corruptie. Voorzitter zegt tenslotte, dat hij t.z.c. hierover nadere mededelingen zal doen. Het stuk grond werd hierna aan de heer Morsch voor 500 ver kocht. De heer Kraakman vraagt bij het voorstel tot het verlenen van een 2e hypotheek ad 15 pet. der stichtings- kosten voor een zevental woningen op grond van de Financieringsrege ling Woningbouw 1948, of het bouw volume niet in gevaar komt voor de woningbouwverenigingen. Voorzitter zegt, dat deze bij het college van B. en W. voorrang hebben. Het voorstel om medewerking te verlenen aan het bestuur der R.K. Jongens- en Meisjesschool voor uit breiding der bestaande schoolgebou wen de noodschool verkeert in een ergerlijke toestand voor het geven van onderwijs werd aangenomen. De voorstellen tot aanvulling van de algemene politieverordening in ver band met invoering van een zgn. zwarte lijst ter voorkoming van drankmisbruik, en het voorstel tot wijziging der bezoldigingsregeling voor het gemeentepersoneel ter zake van het aantal periodieke verhogin gen voor de gemeente-architect en opzichter-tekenaar, en voorts 't voorstel tot vaststelling der bedragen be doeld bij art 55ter der lager-onder- wijswet 1920 over het jaar 1947 en over de jaren 1943 t.m. 1947, alsmede een voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van besmette lijke ziektengelden, werden alle z.h.st. aangenomen. Een voorstel tot vaststelling van een garantie-besluit ten behoeve van bouwspaarkassen ter zake van de onrendabele bouwkosten van nieuwe woningen werd aangenomen met aantekening dat de heer Olivier tegen was. Een bijgevoegd voorstel tot aan koop van terrein aan de Nic. Beets- WegBurenweg a 1 per vierk, me ter en waarop t.z.t. eventueel de Stichting voor het Tehuis voor Ouden van Dagen in samenwerking met de Bond voor Staatspensionnering een tehuis wil bouwen, werd met alge mene stemmen goedgekeurd. Vóór dat tot bouw van genoemde stich- tings-woningen zal kunnen worden overgegaan, is de mogelijkheid aan wezig, dat daar een eventueel sport terrein voor de Foresters gemaakt kan worden. Het terrein is groot 16.500 M2. Aan de heer J. J. v. d. Meer werd eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de Ulo-school wegens be noeming tot hoofdonderwijzer aan de Ulo-schoól te Bolsward. Een vraag van de heer Olivier, schriftelijk gesteld, betreffende de aanvang van de rioleringswerkzaam heden in plan-Noord, deelde de bur gemeester mede, dat dit plan binnen kort gereed komt. Na afloop van de raadsvergadering ging men de heer Greeuw, wiens zaak 25 jaar bestaat, feliciteren op de Gemidza-tentoonstelling, waar door de heer Greeuw verversingen werden aangeboden. Toen gistermiddag om drie uur de Gemidza-tentoonstelling werd geopend, begon het direct gezellig druk te wor den. De muziek in beide tenten aan wezig zorgde voor de juiste stemming en met belangstelling namen de bezoe kers van de uiteenzettingen op hun vragen kennis van hetgèen de stand houders vertelden. De 1500e bezoeker was al weer spoedig de controle gepas seerd en óók de 2000e, die meer dan één cadeau in ontvangst had te nemen, passeerde al gauw. Toen begonnen de standhouders zeer royaal te worden. Was het aanvankelijk zo, dat iedere 500e bezoeker verrast werd met een prijs, daarna kreeg reeds iedere 100e bezoeker een verrassing. Ook de 2500e kwam in de loop van de avond door de controle en het scheelt nog maar enkele bezoekers en ook de 3000e gaat heden middag om 3 uur gaat de tentoonstel ling weer open zijn verrassing te gemoet. Er wordt in de loop van de dag een record-aantal bezoekers verwacht en dat is ook geen wonder, leder wil na tuurlijk deze eerste na-oorlogse Gemid za-tentoonstelling bewonderen en wij stonden verbaasd bij het zien van zo veel luxe, nuttige en noodzakelijke ar tikelen die ter plaatse zijn te verkrijgen bij onze winkeliers. Natuurlijk leent het een zich meer dan het andere artikel voor een prach tig geheel, maar als wij bijvoorbeeld zien, hoe een speelgoedstand smaakvol is ingericht en een ieder noopt om even stil te staan en te kijken en ditzelfde gebeurt bij een fietsen-stand of die van electriciteits- en krachtinstallaties, be wijst dit wel dat de uiterste zorg aan deze stands is besteed. Gisteravond gaf het corps Eens gezindheid een uitvoering ter ere van deze tentoonstelling en dat zal heden avond gebeuren door het corps St. Caecilia. Om 11 uur zal de officiële sluiting plaats hebben en wordt tevens de uitslag van de Prijsvraag bekend ge maakt. Wij kunnen slechts adviseren: Wilt U iets bizonders zien, verzuimt dan niet deze tentoonstelling te bezichtigen. Vrijdagmiddag werd het stoffelijk overschot van mevr. M. E. Baronnesse Taets van Amerongen op de algeme ne begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Een grote schare had zich rond de met bloemen over dekte baar verzameld om de ontslape ne nog een laatste groet te brengen. Onder de aanwezigen merkten we op Burgemeester Huygens en echtgenote, de heer De Vries, gemeentesecretaris, Mr. Wendelaar. oud-burgemeester van Alkmaar, het bestuur van het Rode Kruis, afd. Bergen-Schoorl, de heer G. v. Terwisga, oprichter en oud-voorzitter van het N. Rode Kruis, het bestuur van de Vereniging van Vreemdelin genverkeer, en het bestuur van de Oranjevereniging. Ook een deputatie van de transportcolonne van het Ned. Rode Kruis was aanwezig. Verschillende sprekers voerden het woord. De negentigjarige oud-burge meester J. v. Reenen sprak als vader en oudste familielid een roerend woord van afscheid tot zijn dierbare dode, die hem aan het heengaan van zijn diep betreurde vrouw, wier evenbeeld zij was, steeds tot steun was geweest. Zij had het werk van haar moeder voort gezet. Hij getuigde, dat het hem als oude vader goed deed, dat er op deze middag zoveel belangstelling werd ge toond en dankte allen voor de hulde aan zijn dochter bewezen. „Mary", al dus besloot de zwaarbeproefde oude vader, „je ziel zal bij mij blijven tot mijn stervensuur". De heer Dutilk van Vollenhove schetste in grote trekken het leven van de thans ontslapene, haar liefde voor de jonge badplaats, hoe zij met opgeheven hoofd alle lasten tijdens de evacuatie had aanvaard en na de be vrijding vol illusies terugkeerde. Haar vrienden hadden alle bewondering voor haar onverzettelijkheid en haar berus ting in het hogere. Namens de afd. Bergen-Schoorl van het Ned. Rode Kruis sprak mw. He- ringa-Schuiling en gewaagde daarbij van de grote toewijding van de over ledene en hoe er nimmer tevergeefs een beroep op haar gedaan werd als er leed moest worden verzacht of nood ge lenigd. De heer Wixforth. die vele jaren het voorrecht had gehad met de thans overledene zitting te hebben in de mu seumcommissie, sprak van de gezelli ge wijze, waarop zij alles leidde en dankte voor het vele, dat zij tot stand had gebracht. Burgemeester dr. Huygens bracht na mens de gemeente een laatste groet aan de vrouw, die zoveel had bete kend voor Bergen, voor het „dorpje klein", dat zij zo lief had. Mej. C. Aschman, die vele jaren op het kantoor te Bergen aan Zee had ge werkt, sprak hierna met door tranen verstikte stem een woord van afscheid. De heer Roggeveen schetste als voorzitter van VVV haar grote liefde voor ons mooie dorp, waarvoor zij zo veel had gedaan. Nadat de heer Teding van Berkhout nog een afscheidswoord had gespro ken, waarbij hij wees op haar bewon dering van de natuur, van 'Gods schep ping, kreeg dr. Bierman, die voor de ze gelegenheid uit Voorburg was over gekomen, het woord. „Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar", aldus ds. Bier man en hij vervolgde: „Gelijk het gras is ons kortstondig leven, Wanneer de wind zich over 't land laat horen. Dan knakt haar steel Spreker eindigde tenslotte met de verzekering, dat allen die de thans ontslapene hebben gekend en lief ge had, haar hun zegenbeden meegeven. Be heer A. van Reenen, een neef van de overledene, dankte voor de getoon de belangstelling. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. Toen de heer Terpstra met een paard en kar, op de Schermerdijk reed, sloeg plotseling de bak van de kar achter over. Hiervan schrok het paard zo, dat het op hol sloeg. T. viel. werd circa 100 M. meegesleurd en kreeg de wa gen over zich heen. Nabij de Noorder- brug werd het paard door de heer Jac. Koster tot staan gebracht, uitgespannen en naar het land teruggebracht. Met gescheurde kleren en verscheide ne schaafwonden werd T.'per auto naar buis gebracht, waar dr. Schermerhorn spoedig ter plaatse was. Gelukkig had de voerman niets gebroken. VOOR ZONDAG 26 SEPTEMBER. ALKMAAR, geref kérk, 10 uur dr Polman: 5 uur ds Von Meijenfeldt. BROEK OP LANGENDIJK, geref kerk, 10 en 3 uur ds Vrolijk van Rot terdam. DIRKSHORN, geref kerk, half 10 (H. Avondmaal) en half 3 (nabetrachting) ds Van der Sluis. Vrijgem. geref kerk, 9.45 en half 3 ds Poutsma. EGMOND AAN ZEE, geref kerk, 10 uur ds Von Meijenfeldt; half 5 dr Pol man. HEILOO, geref kerk, in evangelisa tiegebouw Kerklaan, half 9 leesdienst; 3 uur ds von Meijenfeldt. HEER-HUGOWAARD, geref kerk, half 10 en half 3, ds Huismans (extra coll.) NOORD-SCHARWOUDE, geref kerk, 10 en 4 uur, ds Haitsma. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds Visser. SINT-PANCRAS, geref kerk, 10 en 4 uur, ds Middelkoop. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur ds Ten Bruggencate (afscheid). NIEUWE NIEDORP, doopsgez. gem., 10 uur da. Francken—Liefrinck. HET ONTBREEKT NIET AAN BELANGSTELLING. Het is wel een van de laatste ker missen, die op het platteland a.s. Zondag wordt gehouden op Graft. Of dit de oorzaak is, dat vele ker misexploitanten zich van een plaatsje hebben verzekerd op de Grafter ker mis, om zodoende het slechte jaar, waar allen het over hebben, nog enigszins behoorlijk te maken. Wij weten het niet, maar zeker is, dat de bezetting nogal groot is gezien de grootte van de plaats. Ook in de café's komt men met een mooi ge- variëerd programma. Op het dorp Graft zal het toneel gezelschap „Vondel" uit Alkmaar Dinsdag zorgen voor een aardige af wisseling met „Als de Poorten open gaan". Dinsdagmiddag wordt het tijdens de feesten nog niet afgewerkte pro gramma van de feestweek voltooid. Kermisexploitanten hebben hier een plaatsje gevonden, w.o. zweef, Shimmy trap en niet minder dan drie suiker- werkkramen, zodat het ook voor de jeugd een goede kermis kan worden. Op West-Graftdijk komt men met een speciaal programma. Daar wordt n.l. de jubileumfilm „Moeder des Lands" vertoond, terwijl 's avonds de toneelvereniging „Nieuw Leven" met „Het begon in 'n gracht" op de planken komt. Dinsdagmiddag wederom een film, dan zal worden gedraaid „Sport Staalt Spieren". Op Oost-Graftdijk komt de plaat selijke toneelvereniging met „Bus kruit". Samen met de diverse bands, die de overige dagen zullen zorgen voor de nodige dansmuziek, belooft de Grafter kermis dus heel wat. Een dienstbode, afkomstig uit Span broek, en werkzaam in het tehuis van ouden van dagen heeft textielgoederen ontvreemd. Zij was nog maar kort in dienst, slechts 1 y2 maand, en wilde op deze manier haar uitzet vergroten. Zij had n.l. trouwplannen. De dievegge is op staande voet ont slagen en de politie heeft proces-ver baal opgemaakt. Tegen een bewoner uit de Moerbeek is door de politie proces-verbaal opge maakt, wegens het onrechtmatig steun trekken van het bureau van oorlogs slachtoffers. De betrokkene ging regelmatig hier en daar te werk en genoot bovendien nog een belangrijk bedrag aan steun als oorlogsslachtoffer. Hij zal zich eer lang voor de rechter te hebben te ver antwoorden over deze verkeerde daad. Voor een goed gevulde zaal van Prins Maurits draaide Woensdagavond de film „De Moeder des Lands" over het leven van Prinses Wilhelmina. Daar deze film reeds verschillende malen door de pers werd beschreven laten wij verdere beoordeling achter wege. Het programma van het Nut voor het a.s. seizoen is vastgesteld. Vijf of 6 avonden zullen gevuld wor den op de volgende wijze: 1 Het Ned. Volkstoneel, 2 „Hierna Beter" Koog aan de Zaan, 3 Een filmavond, 4 Cees de Lange (welbekend van de radio), 5' G. Bomans uit Haarlem, de bekende schrijver van Elsevier, 6 Een muziek- ensemble van de Volkshogeschool te Bergen. De data zullen zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. STUURMAN TER VISSERIJ. Dt minister van Verkeer en Water staat heeft het diploma als stuurman voor de Zeevisvaart toegekend aan G. Dekker, Jac. Glasstraat 3 te Egmond aan Zee. Maandagavond a.s. komt de raad van de gemeente Schoorl bijeen om enkele voorstellen te behandelen. In de vacature gemeentearts Heringa be velen B. en W. aan dr. Risselade te Schoorl te benoemen. Op de voordracht tot benoeming van een klokkenist staan de heren R. E. Koning en F. Gutker. Vervolgens zullen enkele voor stellen betreffende kasgeldleningen worden behandeld. De laatste voetbal-Zondag in Sep tember staat alweer voor de deur. Het is pas de derde competitie-Zondag in het seizoen 19481949 en toch zal van de uitslagen veel afhangen t.a.v. het verdere verloop. Wanneer de leidende clubs, en hier behoren nog steeds alle eerste elftallen van de zes Alkmaarse verenigingen toe, een overwinning boe ken zal het voor de staartclubs moei lijk blijken de achterstand in te lopen. De versterkte degradatie-bepaling heeft in de hand gewerkt dat de pun ten dit jaar duur gekocht moeten wor den en daarom geldt zeker het gezegde: „Een goed begin is het halve werk". 2 A: DWV en Elinkwijk hebben bei den van AFC klop gehad. Wij zijn van mening dat de Utrechtenaren sterker zijn dan de Amsterdammers doch daar deze ontmoeting in de hoofdstad zal plaats vinden is een gelijk spel zeker niet onmogelijk. AFC gaat zijn derde overwinning tegemoet. Hilversum zou ons althans zeer verrassen wanneer de uitslag andersom zal worden. Volen- dam—WFC is voor de gastheren en ook HVC geven wij tegen het bezoe kende Zaandijk een redelijke kans op de beide punten. Velox wint van Vriendenschaar. 2 B: Kennemers dat nog slechts één wedstrijd speelde, een 31 nederlaag tegen ZFC, zal Alcmaria ontvangen. Wij voor ons geloven i n een derde overwinning van de withemden, hoe wel een al te optimistische stemming funest zou kunnen zijn. De Beverwij- kers hebben meer dan eens bewezen voor een verrassing te kunnen zorgen. OSV en Watergraafsmeer die vorig jaar steeds in de voorste linie zaten hebben nog geen enkele punt. Onge twijfeld zal in Oostzaan hard om de punten worden gevochten. Het debuut van Rapiditas is nu niet direct over weldigend en UW zal ook wel met de derde overwinning uit de bus komen. West Frisia gaat een bezoek brengen aan het ongelukkige veld van SDW. Qua voetbalploeg zijn de Enkhuizena- ren ongetwijfeld beter maar of zij ook zijn opgewassen tegen dat wat SDW vorige week in Alkmaar demonstreer de. is voor ons nog niet zeker. 3 A: Helder gaat de derde nederlaag tegemoet, ditmaal tegen Zilvermeeu wen. Succes zal zich kunnen herstellen, Bevërwijk komt naar Wieringen en het is daar lastig winnen. Vitesse is ook dit jaar weer van plan een eerste viool te spelen. Of dit zal lukken weten wij nog niet maar wel zijn wij er van overtuigd dat BKC Zondag het slacht offer zal worden van die plannen. VVE ontvangt ADO en houdt de punten thuis. 3 B: De Boys spelen Zondag weer thuis en krijgen Purmersteyn op be- Voor de centrale werden aange voerd: 147 koeien, 6 stieren, 5 pin ken, 1 graskalf, 18 nuchtere kalve ren en 192 schapen. Op de slacht- markt was grote drukte en er wer den veel koeien overgenomen voor de vleesdistributie; velen van de beste kwaliteiten. Op de gebruiksveemarkt was veel belangstelling, maar de za ken werden over het geheel een beetje saai afgedaan. De kooplust is bij de boeren op het moment niet bij zonder groot. Wat de kalf- en melk koeien aangaat: met goede papieren worden ze weliswaar niet vlot ver kocht, maar gaan tot prijshoudena van de hand. Notering gelijk de vo rige week: tot 825. De handel in geldekoeien was zeer kalm, doch prijshoudend. Er waren wel kijkers, maar weinig kopers. Je hoort niet anders dan: „Wat blijft dat vee toch duur!" Voor de opzetters is het nog wel wat vroeg. In tijdkoeien was de handel ook kalm en prijshoudend. Jongvee wordt hier nog weinig aan gevoerd. Handel in pinken stug. Men zag weinig paarden draven, hetgeen een slecht teken is voor de handel. Deze was dan ook zeer matig. Luxe en werkpaarden van 600 tot 850. Oudere paarden van 400 tot 550. Slachters-handel: stil. Naar een goed veulen was nog wel vraag. Op de wolveemarkt was een grote drukte en een stugge handel. De notering van schapen en lammeren lag hoger dan de vorige week. Hoogste note ring fokschapen tot 112.50 en van de lammeren tot 60. Stamboek- rammen van 100 tot 130. Ook zag men nog wel wat schapen en lam meren naar de centrale verhuizen, waar ook behoorlijk betaald wordt, zc men hoort. Ook zagen wij ver schillende vreemde kooplieden. Van bokken en geiten niets geen bijzon ders te melden. Bij de biggen bleef de situatie ongewijzigd. By een ma tige handel worden de biggen duur, doch niet duurder verkocht. Het valt wel op, dat de mesters er nog niet erg best aanwillen. Er werden geen zware konijnen aangevoerd; de note ring iets minder dan de vorige week. Kippen en haantjes: prijshoudend. De markt werd best bezocht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willebrordus J, zoon van P S Oudejans en W Henkes Overleden: Geertje Lakemond, 62 jaar, weduwe van M Nomes Jannetje Laan, 73 jaar, echtgenote van R Meijsen Trijntje Mulder, 56 jaarf echtgenote Van J Prijs, overleden te Purmerend zoek. Purmersteyn leed twee 20 ne derlagen en Boys, driemaal is scheeps recht, dus Kinheim zal dit jaar weer hoge ogen gooien voor de bezetting van de eerste plaats en wij voorzien voor Schagen dan ook geen winst. GVODEM is een open strijd hoewel wij de Beverwijkers sterker achten. Ook de uitslag DTS Hollandia is moeilijk te voorspellen. Beide ploegen speelden nog maar één wedstrijd met nogal fikse nederlagen. Een gelijk spel zou ons niets verwon deren. 4 A: Randers komt met enige inval lers in het veld en Vrone zal alle krach ten inspannen om hiervan te profite ren. Toch houden wij het op een over winning voor de elf uit het Ooievaars nest. RK AFC zal tegen het bezoeken de Texel poot-aan moeten spelen om voor de derde maal twee winstpunten binnen te halen. Schoorl gaat zijn le ven verbeteren en komt met winst bij Watervogels vandaan. 4 B: In deze klasse bezitten wij slechts één vertegenwoordiger uit Alk maar en omgeving. Bergen is in sterk gezelschap doch Zondag is er kans op winst want St. George behoort tot de zwakkere broeders. Grasshoppers doet het minder goed dan vorig jaar en wij houden het dan ook op een overwin ning van Oudesluis dat op bezoek komt. In 4C staan HSV en Limmen er gunstig voor. HSV speelt thuis tegen CSV met kans op winst en Limmen speelt een uitwedstrijd tegen Assen delft waar de punten duur zullen zyn. ALKMAAR, 24 Sept. 1948. (Alkm Ex portveiling). Blauwe Eigenheimers f 4 f 6; Slabonen z. dr. f 25—f 38; Stoksnij- bonen f 32f 62, Stamsnijbonen f 20 f 28, Pronkbonen f 12—f 20; Komkom mers 520; Tomaten A 3260; Toma ten Bonken f22—f28; Bloemkool IA f 45—f 58, I f 30—f 40 en II f 15—f 24; Rode kool f 6—f 13; Witte kool f 6; Savoye kool f 7.50; Groene kool f 6— f 10; Spruitkool f 22—f 38; Spinazie f 6—f 22; Postelein f 6—f 16; Sla f 2— f 13; Andijvie f 4—f 7.50; Radijs f 2; Rode bieten f6f9; Bospeen f6f 16; Winterpeen f 6—f 7; Waspeen f 8—f 12; Uien f 6f 10; Uien drielingen f 4; Prei f 12f 15; Augurken: Grof grof f 20 f 70, Basterd 1.67, Grof-fijn f 1.48; Bom men f 8f 10; Druiven: Frankenthalers 70—1.15, Alicant 70—1.12 en West-Frisia 70; Meloen: Suiker 3055 en Ananas 4275. Appels: Glorie van Holland 35 40; Notaris-appel 32—40, Transparante de Cronsels 4260. Peren: Beurré Har dy 5065, Beurré Lebrun 4045, Beurré Mérode 3040; Bonne Louise d'Avran- ches 4560; Conférence 2835; Her togin Elsa 32; Legipont 48—60; Maagde- pegr 2028: Soldaat Laboureur 28; Tri- omphe de Vienne 32—42; Williams Du chess 32. NOORDERMARKTBOND, 25 Sept. '48. Aangevoerd 65000 kg Aardappelen: Eerstelingen f 4.80—f 5.70, Eigenhei mers f 5.10f 5.50, Blauwe Eigenhei mers f 5.80—f 6.40, Bintje f 4.70—f 5.40, Bevelanders f 4.70—f 5.10, Koopmans biauwe f 6.20—f 6.50, Noran f 3.90 f 4.40; 26000 kg Rode kool f 6—f 9.30; 7000 kg Gele kool f 5—f 5.80; 6500 kg Groene kool f 8.10f 9.90; 20000 kg Uien f 6f 8.10, drielingen f 4f 4.30. nep f 9.80—f 11.30; 25000 kg Bieten I f 6—f 6.10, II f 4.50 en III f 3; 12000 kg Peen II f 6.50 en III f 5—f 5.30; 24000 kg Slabonen f 20f 39. OPTREDEN NRD. HOLL. CABARET Hedenmiddag wordt in de zaal Schuit een propagandavergadering van de Bond voor Staatspensionnering, afd. Koedijk gehouden, waar het Nrd. Hol landse Cabaret (v/h Daan Pool) voor de gezelligheid zorgt met „Hollands Glorie", JjiQ&zonden (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Gaarne wilde ik even antwoorden op het stukje in de Alkmaarsche cou rant van gisteren betreffende het kalf en de put. De schrijver is klaarblijkelijk niet goed op de hoogte van de toestand ter plaatse. Want dat hekje staat daar niet alleen ten dienste van het „spoorvolk" doch ook voor een boer, die zijn land aan de overzijde van de spoorbaan heeft en het wordt tevens gebruikt door bewoners uit de buurt, die bij de N.S. werkzaam zijn. De afsluiting is nog onlangs grondig herzien en wordt steeds bijgehouden. Met de jeugd van tegenwoordig valt evenwel niets te bereiken, en speciaal op deze wijk wordt door de politie 'n wakend oog gehouden. De kleine kin deren worden 's morgens eenvoudig „uitgelaten" en „aan de hoede van het publiek toevertrouwd". Nog onlangs riep een vader zijn kin deren van de spoorbaan toen een trein werd „opgetrokken". Toen zijn roepen geen succes had keerde hij zich een voudig om en ging naar binnen. Op andere plaatsen, als b.v. in Hei loo gaat de trein vlak langs de weg, zonder hekken en hoort men nooit van op de lijn spelende kinderen. Het hangt er maar helemaal van af, hoe men zijn kinderen groot brengt. An ders kan men de hele spoorlijn wel barricaderen. Dat men de wagenvoerder (geen machinist) waardeert, is niet meer dan billijk. Ook van zijn superieure» wordt hij ter verantwoording geroe pen, om te verklaren, wat de reden van ontstane vertraging is. Want het gevaar, dat de trein door het sterke remmen uit de rails zou vliegen met alle gevolgen van dien is zeker niet denkbeeldig. Ik hoop, dat de Spoorwegen de af sluiting nog eens grondig zullen na zien en dat de moeders hun kinderen wat meer in het oog zullen houden. Aan een touw leggen is dan nog niet eens nodig. Misschien kan dan veel narigheid worden voorkomen. Met dank voor de plaatsing, Een bewoner van de omgeving.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3