Goedhart noemt verklaring van SD-ers een grove leugen Westelijke nota contra Rusland bij Verenigde Naties ingediend Doodstraf voor een beestmens Twee doden bij vliegongeluk Bende spoorwegdieven ontmaskerd we boek DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Vrede en veiligheid worden bedreigd Schoot illegale werkers op vlucht neer Weerbericht Werk voor Monty Wmêi 1 t3 Hardnekkig geweigerd ook maar iets te zeggen" „Notoir bewijs van gebrek aan gedegen staatsmanschap in Nederland'' Indisch blad over de kwestie-Van Mook Een bloemetje voor tante Mietje Klaarheid gewenst De duim omhoog cht tegen oosterboer) aturn uitgesteld. i de zaak tegen lit Sint Fancras iet Bijzonder Ge- dam zou dienen, ie zijde van de Berkhouwer te ik is ingetrokken bepalen datum is t ervan beschul- van October 1939 behoeve van de vens te hebben n verzamelen door iienst genomen P. ige en tijdstip van .terdamse en Rot- eventuele bewa- en Franse sche- zou hij hebben Duitse admirali- tthans aan enige doorzending van l. De gegevens ver- Pancras, Bunde, Rotterdam, Am- vermeldt voorts, l's behulpzaam is interneringskamp luchten en Duits :iken. Hiertoe zou te Graft geld ter a. Tevens zou hij adres van Addens bben verschaft en imst op de hoogte et het verzoek hen cker voor het Hof. ictober verschijnt an 1941—'45 Com- :ie Noord-Holland, itshof. Verschillen- it onze provincie agvaard. E ER MET DE BASSADEUR IN IJE? bassade in Turkije dat de ambassa- isil, „een plotse- heeft gekregen, ide is". •eckt de berichten ;en, als zou de aan- en ambtenaar van dag ongeveer een plotseling overle- i arts kon worden betrouwbare bron n, dat de ambassa- n de Roemeense andse zaken, Anna lemenië terug tê id. Volgens deze i Turkse autoritei- verzocht. ZOEKLICHT, sncyclopaedie ilien. um Slaterus Uitge- em. schenen vier delen die welke onder Sevensma, biblio- suniversiteitsbiblio- t stand gekomen ongeduld naar het uitgezien, dat dit »eds het licht moe- ivolge van maatre- n de bezettingstijd •st verschenen. omvang gelijk aan 31 pagina's) geeft amweg" tot en met nopt maar volledig en allen waarin llen en waarvan wil weten, delen is dit in een 1 gevat. )ELAAR G Schoonderbeek een dubbel-num- i September-num- i van het bekende ïatuur en volks laar". Kees Hana aai geïllustreerde i Nachtpauwoog- ir van de heide". blaast de nood lijnen van de laat- van de Veluwse komen. Of het zal iresseert voor land- J. van der Milen's lizen in Drente le- ladzijde brengt be ien en fraaie illus- en uit natuur- "n hen. die zich epen, zal boeien, g betreft: Meijer's rukkerij te Wor- le drukker van Oe borg voor de ty- d van De Wande- AGKALENDER met een zinne- en een blok met n blaadje, waarop ord, een verhaaltje een puzzle of iets Hervormde Dag- e wij van Boeken- Haag. ontvingen, sn wij de kalender ier en daar iets ktoon" ontmoetten s en pakkend. Een st in de vele Her- onze omgeving n mag worden in Voor nog geen en daar geen spijt BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Donderdag 30 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargans No' 230 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1,elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS ENGELAND, FRANKRIJK EN DE V.S. hebben gezamenlijk hun nota inge- diend bjj de Verenigde Naties, waarin de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van het scheppen van een situatie te Berlijn, die „de internationale vrede en vei ligheid bedreigt", weshalve de drie Westelijke landen het verzoek doen de zaak door de Veiligheidsraad te laten behandelen. De Sovjet-Unie wordt bovendien beschuldigd van het gebruik van „illegale middelen en dwangmiddelen" ten einde politieke doeleinden te verwezenlijken, waartoe zij het recht mist en die zij langs vreedzame weg niet bereiken kan. gesteld aan honger, ziekte en economi- TN DE NOTA WORDT uiteengezet, dat de drie Westelijke mogendheden „alle pogingen in het werk hebben ge steld" om door directe onderhandeling hun moeilijkheden met de Sovjet- regering te regelen. Bij de nota voegen de mogendheden documenten, welke moeten dienen om een overzicht van de situatie en de ontwikkeling der ge beurtenissen te geven. Het betreft hier niet technische kwesties, het verkeer of de valuta regeling betreffend, maar „illegale middelen en dwangmiddelen", door de Sovjet-Unie toegepast. De Berlijnse bevolking wordt volgens de nota door deze houding der Sovjet-Unie bloot- Tegen de 51-jarige vroegere kappers bediende uit Amsterdam E. J. Broen- land, die tijdens de bezetting lid werd van de Griine Polizei, requireerde gis termiddag de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof de doodstraf. „Iemand als deze verdachte", zo zei- de mr. Rolingh in zijn requisitoir, „die als fanatiek jager op de beste Nederlan ders zich tegenover zijn eigen volk heeft misdragen, heeft het recht op eigen leven verspeeld. Ik acht het recht vaardig, dat deze man, die anderen de kogel heeft bezorgd, nu zelf voor het vuurpeleton komt te staan". De verdachte erkende de hoofdrol te hebben gespeeld bij de arrestatie op 22 Mei 1944 van een tiental illegale werkers, die tezamen kwamen in een woning te Amsterdam, waarvan er twee werden gefusilleerd. Hij gaf toe een maand later in Den Bosch bij de familie De Haan vader en zoon te heb ben gearresteerd. Beide arrestanten kwamen een half jaar later in Duits land om het leven. Na dolle Dinsdag nam verdachte in Almelo deel aan razzia's op gijzelaars en onderduikers. Als getuige vertelde de 28-jarige J. P. Eusman, lid van een illegale groep, hoe hij op 22 Mei 1944 aanbelde aan het huis van de familie Hillers te Am sterdam. Het was verdachte Broenland (in burger), die hem open deed. Toen Eusman de revolver zag, die verdach te bij zich droeg, sloeg hij op de vlucht. Tijdens de achtervolging loste ver dachte 5 a 6 schoten op Eusman, die werd geraakt in benen, hand en nek. Een andere kogel, die hem ongetwij feld zou hebben gedood, verbrijzelde zijn boordeknoopje, maar stuitte daar op niettemin af. Hevig bloedend bleef de illegale werker tenslotte staan. Ge volgd door een landwachter posteerde verdachte zich voor Eusman en diende hem met zijn revolver 'een hevige slag op het hoofd toe. De tweede getuige was de thans 29- jarige mevr. A. Blauw-IJzerdraat, des tijds woonachtig te Beverwijk, die als koerierster opereerde in Alkmaar. Zij was met enkele andere illegale wer kers naar Amsterdam gekomen met het plan de SD-er Kaptein uit de weg te ruimen. Ook zij liep in de val toen ze in de Van Breestraat aanbelde. Bin nengekomen trachtte zij een pistool, dat zij bij zich droeg, te voorschijn te halen, terwijl verdachte en zijn land- wachter haar tas doorzochten. Dit ge schiedde niet snel genoeg, zodat de beide mannen gelegenheid hadden haar het wapen te ontnemen nog vóór zij er gebruik van had kunnen maken. Het spel was toen uit voor haar. De heren wensten haar te fouilleren, waarop zij eigener beweging zeide nog een pistool in haar kleding te hebben verborgen en deze te voorschijn haalde. Die dag werden 6 illegale werkers gearresteerd. Daags daarna liepen er nog vier in de val. Twee werden er ge fusilleerd. De verdedigster, mr. Niebuhr. meen de, dat het hof de intelligentie van haar cliënt te hoog aansloeg en zij wees er op, dat hij in zijn moeilijke jeugd een ernstige hersenschudding had gehad. Uitspraak op 13 October. Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk ochtendmist. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het zuiden van het land weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. sche ondergang. Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten moet zich het recht voorbe houden alle maatregelen te nemen, die zij nodig achten ter handhaving van hun positie te Berlijn. in Brandende stropakken de haven Gistermorgen is het 200 ton meten de motorschip „Avontuur" in de ha ven van Bruinisse in brand geraakt. De lading, bestaande uit pakken stro, werd overboord gesmeten, waardoor de brandende stropakken gevaar op leverden voor de omliggende schepen. De brandweer begon dan ook met het blussen van het in de haven drijvende stro, alvorens het vuur op de „Avon tuur" werd bestreden. Later heeft men het schip laten zinken. Te Parjjs wordt me degedeeld, dat de Britse veldmaar schalk Montgomery benoemd zal wor den tot „permanent voorzitter" van de onlangs gestichte „organisatie der Westelijke Unie voor de coördinatie der gemeenschappelijke verdedigingspoli- tiek". Het is niet waarschijnlijk, dat Montgomery zijn huidige positie in het Britse leger zou blijven bekleden. Commissaris-ambt is duur Blijkens de begroting van het de partement van Binnenlandse Zaken wordt aan de Commissarissen der Ko ningin f 5000 per jaar aan represen tatiekosten toegekend. Aan de hand van zorgvuldig verzamelde gegevens is komen vast te staan, dat dit bedrag gerechtvaardigd is. Het bedrag, dat door verschillende commissarissen werkelijk aan representatiekosten wordt uitgegeven, ligt nog belangrijk hoger. Gisterochtend omstreeks half twaalf is een militair vliegtuig afkomstig van de vliegbasis Gilze Rijen op een weiland onder de ge meente Boxtel neergestort. De beide inzittenden, de 38-jarige officiervlieger 2e kl. bij de Ma rineluchtvaartdienst C. M. Velders uit 's Gravcnhage en de 23-jarige matroos P. Nicolai uit Hilversum werden gedood. Het toestel Is to taal vernield. Het vliegtuig bevond zich kort vóór het neerstorten in een vrille. Men neemt aan, dat de bestuurder zich niet tijdig uit deze tolvlucht heeft kunnen herstellen, zodat de Harvard B 36 in het weiland is terecht gekomen. 1 1 i 9 hu Vermicelli duurder In verband met de verhoging van de bloemprijs zullen de prijzen voor vermicelli, macaroni en mie met 1 cent per 100 gram verhoogd worden. Voor melkchocolade zijn de volgende maxi mumprijzen vastgesteldstukgoed (repen) '0,39 en wichtgoed 0,50 per 100 gram. De ongevulde chocola dereep van normaal gewicht komt nu op 0,13 per stuk. De prijzen voor gevulde melkchocolade ondergaan geen wijziging. KIND SPEELDE MET LUCIFERS Door onvoorzichtigheid van een 5-jarig meisje, dat met lucifers bij een hooiberg speelde, is gistermorgen 50.000 kg hooi te Schiebroek verloren gegaan. De brandweer slaagde erin de naast de hooiberg staande boer derij van landbouwer Dijkshoorn te redden. Woensdag had op het voorplein van de Van Ghent-kazerne te Rotterdam het afscheid plaats van Luitenant-Admiraal C. H. L. Helfrich als bevelhebber der Zeestrijdkrachten. Tijdens de inspectie van die in carré opgestelde troe pen brengt de scheidende bevelhebber een groet aan het vaandel. Achter de bevelhebber de commandant van het korps Mariniers, Generaal-Majoor der Mariniers M. R. de Bruyne. NIEUWE POSTZEGELS De thans verkrijgbare postzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana zullen te zijnertijd vervangen worden door zegels van kleiner for maat. J^AAR AANLEIDING van de schrif telijke getuigenverklaring van Dar tels, welke tijdens de behandeling van de zaak tegen Poos en Slagter voor het bijzondere gerechtshof te 's-Gra- venhage werden voorgelezen en de daarop volgende verklaring van Poos. heeft de heer F. J. Goedhart een tele gram gezonden aan de president van het Hof, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: De komst van twee mannen op een politiebureau te Amsterdam heeft een „gang" van spoorwegdieven aan het licht gebracht, die talrijke diefstallen heeft gepleegd. De twee mannen kwa men daar omdat de één beweerde dat de ander zijn costuum droeg. In de trein van Zwitserland naar Amster dam waren twee koffers van de aan klager gestolen, die o.a. het costuum bevatten, dat de beschuldigde droeg. Deze bleek een oude bekende van de politie te zijn en werd dan ook ter stond aangehouden. Het verhoor van deze 30-jarige viskoopman K. K. bracht aan het licht, dat in zijn woning gere geld goederen werden gebracht, die Het te Semarang verschijnende blad „De Locomotief" publiceert een arti kel, waarin over dr. Van Mook gezegd wordt, dat niet redelijk te constateren is, waarom dr. Van Mook eruit en dr. Beel erin moest. „Noch in het geval Van Mook, noch in het geval Beel ging het om de zaak. Het ging er om, dat men op de een of andere wijze aan dr. Van Mook duidelijk moest maken, dat hij moest verdwijnen. De sterke man, die dit moest doen, was mr. Sassen, de nieuwe jeugdige minister van over zeese gebiedsdelen. Een alleronpret- tigst baantje. Dr. Van Mook is onder sommige omstandigheden een zeer vriendelijke man, doch wanneer iets hem niet aanstaat, weet hij dit op bijzonder duidelijke wijze kenbaar te maken." Het blad vervolgt: „Hoe het nu pre cies gekomen is, dat de operatie mis lukt is, weten wij niet. Op een gegeven moment werd de situatie in Indonesië nog ingewikkelder dan zij al was. Van Den Haag uit viel niet meer te over zien, wat gedaan moest worden. Mi nister Stikker reisde naar Amerika en zei daar enige dingen, die dr. Van Mook op het gegeven moment zeker niet gezegd zou hebben. Zo kwam men er toe met een uitermate kromme stok een rechte slag te doen. Men „vond goed", dat dr. Van Mook terugging naar Indonesië. De man, die om allerlei, zij het dan nog niet geformuleerde redenen, verdwijnen moest, moest de allermoeilijkste situ atie in Indonesië eerst nog even gaan oplossen". Het blad besluit: „Dat het zo heeft moeten gaan is op zijn minst een van de meest notoire bewijzen van gebrek aan staatsmanschap in Nederland." van diefstal uit treinen afkomstig wa ren. De politie volgde het spoor en ar resteerde twee broers, de 17-jarige W. A .en de 28-jarige J. A. en de 22- jarige J. O., allen uit Amsterdam. Zij bekenden ai spoedig schuldig ie zijn aan minstens zes treindiefstallen. De heren sprongen op treinen, die tussen het Centraal Station en het Muiderpoortstation reden, braken de wagons open en verdwenen dan met goederen. Zo stalen zij o.a. 275 kg. boter, 3 koffers met gedragen kleding, rollen tèxtiel, 200 meter khakistof. 100 meter witte Franse zijde, kousen en sokken, een radiotoestel en partijen babyschoentjes en suikerwerk. Een deel van deze goederen voornamelijk textiel werd bij een Chinees op het Waterlooplein achterhaald. Deze treinbespringing ging niet al tijd vlot en zonder ongelukken. De laatste diefstal pleegden W. A. en J. O. door op een koewagon te springen, de deuren te forceren en drie bouten vlees uit de trein' te werpen. De deu ren van een koewagon slaan in te genstelling tot de deuren van een nor male wagon, die schuiven naar bui ten open. En zo gebeurde het dat één der deuren een lichtmast raakte en dicht sloeg. Door de klap werd J. O. uit de wagon geslingerd en bleef met een op drie plaatsen gebroken arm langs de lijn liggen. J. A. vond hem daar en bracht de gewonde naar huis. De volgende ochtend werd deze naar het Binnengasthuis gebracht. Een dag vóór zijn ontslag uit het ziekenhuis werd hij door de politie, die intussen achter het zaakje was gekomen, aan gehouden. W. A. was met zijn hand en voet tussen de deur en de wagon beklemd geraakt en wist zich eerst in Naarden. toen de trein stopte, los te werken. In een fabriek aldaar werd hij verbonden en naar een ziekenhuis vervoerd. Hij verklaarde van een auto te zijn geval len „Na mijn arrestatie in Januari 1942 ben ik nimmer door Poos of Slagter verhoord, zodat ik nooit in handen van deze lieden verklaringen heb kunnen afleggen noch gegevens verstrekken of inlichtingen verschaffen. De bewering van Poos, dat hij van mij een schets van drukkérij Gertenbach ontvangen zou hebben, is een grove leugen. De S.D. kwam de drukkerij Gerten bach op het spoor doordat zich bij de vele papieren, die bij mijn arrestatie op mij gevonden waren, o.a. een pa pierrekening en een brief voor een mij ner assistenten bevond, waarin ik deze verzocht om 'n partij van tien of twin tig riem papier naar Gertenbach te brengen. Het leugenachtige relaas dat Bartels en Poos thans opdissen, heeft geen an dere bedoelingen dan de schuld, die op Poos en Slagter drukt, te verminderen door haar op mij af te wentelen. In verband met de beweringen van Bartels kan ik nog verklaren, dat de kopgroep van „Het Parool" begin 1942 niet uit drie, maar uit zes personen be stond. Bartels heeft eindeloze pogingen gedaan om van mij een belastende ver klaring te krijgen tegen dr. Wiardi Beekman, die tegelijk met mij gearres teerd was. Tot het einde toe heb ik hardnekkig geweigerd iets over hem te zeggen. Zodoende is het Bartels nooit gelukt ook maar een schijn van bewijs te leveren tegen dr. Wiardi Beekman. Deze heeft dan ook nimmer in een „Parool"-proces terecht gestaan. Hij is in Maart 1743 tijdens een proces tegen de O.D. te Haaren veroordeeld wegens zijn poging om naar Engeland te gaan. Tegen Vorrink en Althoff lagen reeds verklaringen van anderen ter tafel, die ik tot mijn diep leedwezen niet onge daan kon maken". Driemaal doodstraf geëist Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch werd gisteren voor de der de maal de doodstraf geëist tegen de journalist G. Vermeeren uit Hilver sum. Verdachte was reeds op 30 Nov 1946 ter dood veroordeeld door het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam. Hij heeft een aantal jongelui, die naar Engeland wilden oversteken, in sa menwerking met een andere handlan ger van de Duitsers in de val laten lopen en aan de Duitsers uitgeleverd. Vier van hen zijn in Duitse concen tratiekampen overleden. yRIENDEN, LATEN WIJ ZATER DAG een telegrammetje en een bloemetje sturen naar Nederlands oud ste lid van het zwakke geslacht, Maria Jansen te Barneveld, die honderd-en- vier jaar geleden haar eerste verjaardag vierde. Ze heet thans in de wandeling tante Mietje en ze is gezond gebleven door hard werken. Toen ze driekwart eeuw jonger was zorgde ze voor het linnengoed op een kasteel, later richtte ze een naaischool op en nog later ver diende ze haar kostje met mangelen. Haar nichtje Garretje (78 jaar in eer en deugd) doet nu haar huishoudentje en ge kunt er soep eten van de keuken vloer. En geen stofzuiger in huis, want van die nieu vnlodische rarigheden moet tante Mietje niets hebben. OVER RARIGHEDEN GESPRO KEN: Op 78-jarige leeftijd overleed in Californië de violiste Louisa Terzi. Ze wordt morgen begraven. En in haar graf gaat mee de Stradivariusviool waarop zij speelde. Waarde van het in strument: 125.000 goeie guldens. De wonderlijke laatste wens van een vrouw, die op haar tiende jaar al een wonderkind was. En nu we het toch over vrouwen hebben: In Rotterdam waf gisteren een optocht van huismoe ders te zien, die met borden demon - streerden voor „meer vlees en meer vrede". We hebben gekkere demonstra ties gezien in ons bewogen leven. JQOCTOR BEEL ZETTE WEER voet op Nederlandse bodem na een paar weken in Indonesië te hebben ver toefd, waarheen Van Mook intussen vertrok. Dr. Beel zeide eerder terugge keerd te zijn dan de bedoeling was in verband met de ontwikkeling der din gen, waarover hij bezorgd was. Welke woordep door altoos ijverige journalis ten werden opgeschreven, opdat u er wijsheid uit zoudt leren. Andere wijsheid: Leden van een post- duivenclub ergens in Nederland zijn zo jaloers op het instinct van hun melkvee, dat ze zich Zaterdag geblinddoekt in polders zullen ophouden om zich naar een zes kilometer verwijderd punt van uitgang te begeven. Er zijn prijzen uit geloofd. Hoofdprijs: een staaf ijs. Voor hun hoofden EEN HARTEWENS van uw dienaar, vrienden, is een reis naar Rome, waar veel schoonheid ligt opgehoopt. Maar voorlopig blijven we thuis. Want in de straten ligt thans het vuil van drie we ken opgehoopt omdat de gemeenterei niging in staking lig. Eis: 5000 lire loonsverhoging per maand. In Parijs staken de taxichauffeurs en houden de leden van een bond van transportarbei ders het bureau voor benzinetoewijzing bezet omdat ze te weinig krijgen. RAAR VERHAAL uit Hillsboro. Jawel, in Amerika. Daar was het vorige week zo warm, dat de bruid Lil lian Pasha tweemaal flauw viel voor het altaar. Tweemaal droeg een bevende bruidegom zijn tere last naar buiten, waar het bruidje opkikkerde. En de derde maal kon het huwelijk worden ingezegend. President Gonzalez van Paraguay heeft de laatste nachten min der rustig geslapen; er is een complot ontdekt van lieden, die iets tegen zijn verder voortbestaan hadden. Die lieden zijn thans cellisten. HIER VOLGT ALLERHANDE: Zuid-Slavië en Zwitserland gaan goede ren uitwisselen ter waarde van 500 mil- lioen francs; ze zullen er 5 jaar over doen. De Franse spoorwegtarieven gaan met 60 procent omhoog en daar kan een kabinetscrisis uit groeien. In Berlijn verdwijnen iedere maand 300 jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar. Spoorloos. Da Amerikaanse stafchef Bradley heett zijn reis naar Tokio uitgesteld; hij heeft het voorlopig te druk. Bende Indone siërs viel de gevangenis van Modjoranne aan, liet de opgeslotenen weerkeren in viije circulatie, nam negen bewakers mee en stal al het vee van de dorpsbe volking. In Haiderabad zijn de commu nistische organisaties buiten de wet ge steld. En in Amsterdam bracht 't feest programma 8 mille op voor de kanker bestrijding. RAWEE UIT BEZETTINGSTIJD: J. van der Aa uit Ginneken hoorde doodstraf eisen. Hij spionneerde vcor de Duitsers in 1945 toen Brabant al bevrijd was. Bevestiging van- de doodstraf werd voor Bijz. Raad van Cas satie gerequireerd tegen K. Roters uit Deventer. Hij schoot illegale werkers en Engelse piloten dood. De ex-burge meester van Ede Van Dierendonck werd veroordeeld tot 5 jaar. Ander nawee: Nog altijd is Rotterdam verstoken van het Rijnvervoer, omdat de gealliëerden Bremen en Hamburg bevoordelen. In Antwerpen werden be sprekingen gevoerd. Er is nu weer een kansje dat we een deel van het werk terug krijgen. Wedden dat de Duitsers dan ijlings gaan protesteren? LIET LIJDT GEEN TWIJFEL, dat de verklaring van enige SD-ers contra het lid der Tweede Kamer de heer F. J. Goedhart, waarvan gisteren in de bladen melding werd ge maakt, in de komende dagen gretig zal worden aangegrepen voor de bereiding van politieke modderbaden. Men be denke daarbij echter ten eerste dat wij hier te doen hebben met de woorden van Duitse en Nederlandse SD-ers en in de tweede plaats dat de heer Goed hart zelf reeds in zeer positieve be woordingen de scherpe aanklacht heeft weersproken. De heer Goedhart, die vroeger re dacteur was van de communistische Tribune, heeft zich in de oorlogsjaren doen kennen als een kloek illegaal werker. Met Koos Vorrink redigeerde hij aanvankelijk het door hem onder zijn schuilnaam Pieter 't Hoen opge richte blad „Het Parool". Later ging de combinatie, door allerlei zich open barende tegenstellingen, uiteen. Maar „Het Parool" bleef bestaan en Goed hart Was er het hart en de ziel van. Reeds kort na de bevrijding werden van bepaalde zijde berichten gelan ceerd, waarin allerlei vage aanduidin gen te lezen waren over een z.g. weinig juiste houding, waarvan Goedhart je gens zijn vroegere illegale kameraden zou hebben blijk gegeven, toen hij in Duitse handen was gevallen. De Waar heid, het blad van de CPN, heeft bij de jongste verkiezingscampagne deze geruchtenstroom systematisch ver werkt in allerlei propagandamateriaal er. dat maakte er de politieke strijd niet frisser op. Thans echter is in een openbare rechtszitting, waarbij het om het hoofd van twee afschuwelijke landverraders ging, het vage gerucht veranderd in een officiële verklaring, waarin een zo ernstige beschuldiging is vervat, dat zij niet zonder meer kan worden terzijde gelegd. De heer Goedhart, die voor de Partij van de Arbeid zitting heeft in de Tweede Kamer, die als illegaal werker grote bekendheid heeft verworven, die zitting heeft in het Stichtingsbestuur van het landelijke dagblad „Het Parool", is een tè gepro nonceerde figuur in ons publieke en politieke leven, dan dat men de tegen hem ingebrachte beschuldigingen voor kennisgeving zou kunnen aannemen. Ook na zijn eigen verklaring, die een heel ander licht op de toedracht der zaken werpt, zal voor sommigen de mogelijkheid open blijven om met het argument van de twijfel politieke ope raties te voltrekken, die aan de zuiver heid onzer politieke zeden niet ten goede zouden komen. Hier dient door een onpartijdig on derzoek eventbeel ten uitvoer te leggen door een ereraad uit de illega liteit volledige klaarheid te worden geschapen. Daarop kan wel in de allereerste plaats aanspraak maken de heer Goedhart zelf, die als democra tisch socialist de eerste zal zijn om vast te stellen, dat het noodzakelijk is door een onderzoek frisse lucht te brengen in deze duistere kelders van geruchten en beschuldigingen. Het is een eis van politiek fatsoen, dat men zich tot aan de voltooiing van dit onderzoek van iedere oordeels vorming onthoudt. iv: et opgestoken duim liep Lt. Gouver neur-Generaal dr. H. J. van Mook van het vliegtuig, dat hem na zijn terug keer uit Nederland naar Batavia bracht, naar de uitgang van het vlieg veld Kemajoran. Pioniers van het verzet geëerd In het huis aan de Singel te Am sterdam, .waar in 1940 het comité „Vrij Nederland" werd opgericht, is een plaquette onthuld ter nagedach tenis van de heren A. A. Bosschart, Mr. R. P. Jacob en C. v.d. Vegte, die zeven jaar geleden op de Laarder- heide -voor net vuurpeleton stierven. Mevr. Bosschart onthulde de plaat, ter ere van hen, die in 1940. ondanks wanbegrip en onwil, de grondslag legden voor het verzet Met ingang van 1 October a.s. wordt het rechtstreekse radio-tele- graafverkeer met Cairo heropend.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1