dagblXd voor alkmaar en omstreken Westerse Unie Rusland wil onderhandelingen over Berlijn hervatten MaaniJae 4 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOI-UNDSE DAGBLADEN ,45s,e Jaareane No 233 wordt werkelijkheid Smokkelkoning heeft berouw Residentie strijdtoneel van studenten en politie Republikeinse troepen in de opmars De wereld bevreesd voordeatoombom Een Romeins Reimerswaal Overval op directeur van zuivelfabriek BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS rvE BENOEMING in vredestijd van een chef der gezamenlijke land-, lucht- en zeestrijdkrachten van lan den, die een alliantie hebben aange gaan en hiermede staat de verkie zing van veldmaarschalk lord Bernard Montgomery tot permanent voorzitter van de defensiecommissie der Wester se Unie in feite gelijk is een novum in de geschiedenis. In de eerste we reldoorlog konden de geallieerden het slechts door de hoogste nood gedwon gen eens worden over de benoeming van maarschalk Foch in een dergelijke functie. Door de ondervinding wijs ge worden, belastten Frankrijk en En geland reeds onmiddellijk bij het be gin van wereldoorlog nummer twee de Franse generaal Gamelin met het opperbevel van alle strijdkrachten aan het Westfront. Maar later, toen het er om ging, de leider aan te wij zen van de actie, welke begon met D-day, ontstond er een nauwelijks verholen wrijving tussen Britten en Amerikanen over de vraag, of Mont gomery dan wel Eisenhower deze taak zou krijgen. Het besluit van Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg om hun strijdkrachten in zekere zin tot één geheel te verenigen onge twijfeld de belangrijkste stap, tot nu toe door de Westerse Unie onderno men vormt het resultaat van mili taire besprekingen, die nu reeds vijf maanden aan de gang zijn en begon nen onmiddellijk na de ondertekening van het pact van Brussel in Maart van dit jaar. Wanneer men bedenkt, dat deze landen stuk voor stuk een daad moesten stellen - het vrijwillig op geven van een aanzienlijk deel van hun souvereiniteit namelijk waar voor in de historie geen precedent be staat, mag men het inderdaad een wonder heten, dat dit resultaat nog zo snel werd bereikt. TWEE FACTOREN zijn het, die daarop hun invloed hebben uitge oefend: 1. de agressieve politiek der Russen; 2. de door de Verenigde Sta ten uitgeoefende aandrang. Over punt 1 kan men kort zijn. Het is duidelijk, dat het Russische optreden in Tsje- choslowakije, in Berlijn, in Grieken land en via de Kominform in Italië en Frankrijk de landen van West-Europa, die het allereerst een Russische aan val te duchten hebben, tot spoed heeft aangezet bij de uitvoering van hun verdedigingsplannen. Wat punt 2 be treft, het volgende: West-Europa, be rooid als het uit de tweede wereld oorlog te voorschijn is gekomen, is onmogelijk in staat een strijdmacht uit te rusten, die ook maar bij bena dering in staat zou zijn een eventuele Russische opmars te keren. Daarvoor is Amerikaanse, veel Ame rikaanse hulp nodig. En de Amerika nen, die er zelf alle belang bij heb ben, dat de Russen niet op een kwa de dag aan de kusten van Noordzee en Atlantische Oceaan verschijnen, willen deze steun wel geven. Waarin zij echter geen lust hebben, is het met goed geld naar kwaad geld gooien. Als zodanig beschouwen zij de hulp verlening aan nationale strijdkrach ten, die door hun geringe of hoogstens middelmatig grote omvang toch on vermijdelijk voorbestemd zijn, ieder op hun beurt door een gigantische oor logsmachine, als de Oost-Europese on getwijfeld is, fijn gemalen te worden. Het is daarom, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger, die tezamen met een afgevaardigde van Canada de staf- besprekingen der Westelijke Vijf in Londen heeft bijgewoond, er zonder ophouden op heeft gehamerd, dat slechts na de totstandkoming van een werkelijke eenheid steun van de Ver enigde Staten, welke moet worden goedgekeurd door het nieuwe Congres, dat in Januari bijeenkomt, kan wor den verkregen. Tot hoever de militaire samenwer king tussen de landen van de Wester se Unie zich zal uitstrekken, is nog niet bekend gemaakt. Dat zij zeer ver zal gaan, is echter duidelijk. Het is immers onwaarschijnlijk, dat Engeland op het ogenblik afstand zou willen doen van een man als Montgomery, indien er geen hoogst belangrijke za ken mede gemoeid waren. Maar het Westen is sceptisch gestemd In een nota aan Amerika, Engeland en Frankrijk, over het Berlijnse vraag stuk, heeft de Sowjet-regeringf voorge steld, de Berlijnse kwestie en de kwes tie van Duitsland als een geheel „over eenkomstig de vier-mogendhedenover- eenkomst van Potsdam", te bespreken op 'n conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken, zo meldt Tass het officiële Sovjet-nieuwsbureau. In antwoord op de in gelijkluidende termen vervatte nota's der regering van Engeland, Frankrijk en de V.S. over de Berlijnse kwestie, overhandigd op 26 September, acht de Sovjet-regering het, na kennisneming van de inhoud, nood zakelijk te verklaren, dat de drie ge noemde landen volledig verantwoorde lijk zijn voor de in Berlijn ontstane toestand, aldus de Sovjet-nota. Het Berlijnse vraagstuk bestond niet voor dat de drie genoemde landen begonnen een afzonderlijke geldhervorming in te voeren, zowel in de westelijke zones van Duitsland als in de drie westelijke sectoren van Berlijn. De geldhervorming is slechts bedoeld als een stap naar de verdeling van Duitsland en het onttrekken van West- Duitsland aan het vier-mogendheden bestuur. Het recht der vier mogendheden om Berlijn, dat in de Sovjetzone ligt te bestuderen, zo gaat de nota verder, heeft slechts betekenis, indien Duits land erkend wordt als één enkele staat met Berlijn als hoofdstad. Bij de voortzetting van de pantser - smokkelaffaire door de bijzondere po litierechter te Breda heeft de smokkel- leider John Braspenninckx Zaterdag 'n volledige bekentenis afgelegd. Hij gaf toe minstens 60.000 kilo tabak, duizen den kilo's zeep, 1000 kilo kauwgummi, 20.000 boekjes sigarettenpapier en een hoeveelheid textielwaren frauduleus te hebben ingevoerd en verschillende hoe veelheden kaas en andere artikelen te hebben uitgevoerd. In verband met een ruim schuldbesef en een grote geeste lijke depressie van de oud-wielrenner eiste de officier 3 jaar met aftrek van voorarrest. In zijn pleidooi wees de raadsman erop, dat verdachte reeds on geveer f 75.000.aan de staat als scha deloosstelling heeft betaald. De politierechter veroordeelde Bras penninckx tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 8 onvoorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar en daarna 1 jaai Rijkswerkinrichting. De Amsterdamse koopman H. Ber nard, die vrijwel de gehele smokkelaf- faire financierde, kreeg 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek. Britse officiële kringen hebben ver klaard, dat geen overeenkomst bereikt zal kunnen worden, indien niet de Sov jet-regering Maarschalk Sokolofsky duidelijk maakt, dat restricties met be trekking tot de luchtverbinding dien den te eindigen. Zij beschuldigen Soko lofsky ervan, de feiten onjuist te heb ben voorgestel^ Men is voorts van mening, dat de Britse zaak voor de Veiligheidsraad tegen de Sovjet-Unie geen wijziging zal ondergaan. De traditionele strijd tussen Leidse en Delftse „groenen" over het bezit van de residentie is Zaterdagavond opnieuw uitgevochten. Honderden studenten uit Leiden en Delft zijn bezig geweest elkaar met vuurwerk te bestrijden, doch hebben spoedig ge mene zaak gemaakt om de politie te bestoken. Het Buitenhof was een massaal slagveld. De wederzijdse ver- liezenlijst meldde vier uniformpetten en negenendertig arrestanten. „Geen kwaad resultaat" vond de dienstdoen de hoofdinspecteur en beroemde zich op massa's in beslag genomen vuur werk. Alleen maakte hij zich bezorgd over de klachtenregen van het pu bliek. Vele geschroeide en beschadig de kledingstukken waren het resul taat van de „bombardementen". Peruaanse matrozen in opstand Volgens -radioberichten zijn Peru aanse matrozen aan boord van oor logsschepen buiten de haven Lima in opstand geweest. Er wordt voprts be richt, dat regeringstroepen de opstand onderdrukt hebben. De Peruaanse regering heeft na de opstand „voor het gehele land de bur gerrechten tijdelijk opgeheven". De oprtand was „kennelijk een poging om de regering omver te werpen". De opstandelingen hebben officie ren aan boord der oorlogsschepen over mand en vonden steun bij matrozen te Callao nabij Ljma. Deze vielen de al daar gelegerde infanterie aan. De bekende Amerikaanse pianiste Steil Anderson heeft Zaterdagmiddag in het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aan Zee een liefdadigheidsconcert gegeven. De pianiste concerteerde temidden van de patiënten. Sjahrir ziet de laatste kans Oud-Minister S. de Graaft overleden Zaterdag is te Oegstgeest in de leef tijd van 87 jaar overleden de oud minister van Koloniën, S. de Graaff. Dt. overledene was van 1919 tot 1925 minister van Koloniën in het eerste en tweede ministerie-Ruys de Bee- renbrouck, evenals van 1929 tot 1933 in het derde ministerie-Ruys de Bee- renbrouck. Antara meldt, dat Ponorogo Zater dagochtend door dé republikeinse troepen is bezet, en Zaterdagmiddag Doengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats vertelden, dat Sjarifoeddin, Mpeso, Soemarsono, Moetalip en Djo- josoejono daar Vrijdag nog zijn ge zien en dat zij vermoedelijk in Zuid waartse richting gevlucht zijn. De rest van de communistische troepen bevindt zich thans in de driehoek, Madioen-Ngawi-Tjaroeban en langs de hellingen van het Wilisgebergte. An tara meldt verder, dat de opstande lingen tegenstanders hebben ver moord en verminkt, waarvan bewij zen werden gevonden. „Onder invloed van de gebeurte nissen te Madioen is er in de repu bliek een anti-linkse hetze ontstaan onder leiding van de Masjoemi, waar door ook de gematigde middenpar tijen worden getroffen", aldus ver klaarde Soetan Sjahrir, die Zaterdag, na een bezoek van een week uit Djokja te Batavia terugkeerde. Hij zeide, dat alleen in Djokja al 2000 personen zijn gearresteerd en in Solo 400, onder wie ook leiders en leden van Sjahrir's eigen partij, en van an dere middengroepen. De vooraan staande communistische leiders, die niet in Madioen waren, zijn onderge- Negentien doden bij vliegramp Een vliegboot van de Noorse lucht vaartmaatschappij is vlak voor de lan ding te Trondheim door een rukwind gegrepen en binnen twee minuten ge zonken. Negentien van de 45 opvaren den kwamen om het" leven. Onder de 38 passagiers bevond zich de Engelse filosoof Bertrand Russel, die gered is. De 76-jarige zwom enige tijd in het ijs koude water, voordat hij door een vaar tuig werd opgepikt. Israël wil de Negef behouden Volgens een officiële verklaring zal Israël zich verzetten tegen elk plan, de Negef (dor woestijngebied in Zuid-Pa- lestina) van de andere delen van het ge bied van Israël te scheiden, wanneer de Palestijnse kwestie door de politieke commissie der V.N. behandeld wordt Volgens deze verklaring zou met de Negef ongeveer twee derden van Is rael's gebied afgesneden worden, het land van de enige reserves beroofd worden, die het voor ontwikkeling ten dienste staan, de bestaande en mogelij ke vooruitzichten op wetenschappelijk gebruik van natuurlijke hulpbronnen ontnomen worden en vooruitgang en groei voor generaties beknot worden. TUNNEL ONDER SUEZ-KANAAL De Egyptische regering heeft zich eens verklaard met sommige bezwa ren van de „Compagnie du Canal de Suez" tegen de bouw van een vaste brui over het kanaal. Tevens heeft zij de mening van de deskundigen goed gekeurd, die voorstanders zijn van een tunnel. Weerbericht Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met aan vankelijk voornamelijk in de kust streken enkele verspreid optreden de buien. Voöral in het binnenland kouder des nachts met hier en daar ochtendmist. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind tussen noord-west en west. Nieuwe voorstellen van Wysjinsky en Ramadier In de vergadering van de politieke commissie der V.N. heeft Wysjinsky twee overeenkomsten voorgesteld, die gelijktijdig ondertekend en uitgevoerd zouden moeten worden. Zij omvatten 't verbod van atoomwapens en alle ande re wapens tot massale vernietiging en een doelmatige internationale controle van de atoomenergie. Voordat Wysjinsky sprak, richtte de Fransman Paul Ramadier zich tot de vergadering en verzocht hij om een on derzoek ter juiste beantwoording van ■JTJDENS onderzoekingen in de kleine golf van Fos-sur-Mer, niet ver van de monding van de Rhone, heeft men op 35 m. diepte de aanwezigheid van een oude Romeinse stad ontdekt, die zich over honderden meters uitstrekt en die in zee is verzonken in een tijd perk, dat men nog niet heeft kunnen vaststellen. Duikers hebben Romeinse vazen en potten naar de oppervlakte gebracht. Twee massief gouden beel den heeft men nog niet van de rotsen kunnen los krijgen, waaraan ze zich hadden vastgezet. JN DE OORLOG zijn 345.000 Franse gezinnen omgekomen. 170.000 ge zinnen zijn uiteengerukt tengevolge van de dood van een der echtgenoten, terwijl gedurende de oorlogsjaren het aantal huwelijken met 220.000 ver minderd was, in vergelijking met het normale aantal. La belle France her stelt zich echter van deze slager! In 1946 werden 855.000 huwelijken ge sloten, in 1947 860.000 en ook 1948 vertoont niet de'minste vermindering van dit tempo. Nog enkele bevolkings cijfers: Volgens een nieuwe volkstel ling telt België thans 8.510.000 inwo ners, hetgeen sinds 1930 een vermeer dering betekent van 24.500 zielen per jaar. De Ver. Staten tellen thans 146 millioen inwoners, de militairen, die buiten Amrika dienst doen, niet in begrepen. "pE PRAAG zijn 15 personen gearres teerd, onder wie twee Rooms- katholieke geestelijken, die beschuldigd worden van een samenzwering om Zatopocky te vermoorden. Engeland is voornemens 1000 man per week voor de luchtmacht aan te werven, zodat na twee jaar over 100.000 man kan worden beschikt. De Amerikaanse overheid heeft in een gieterij te St. Reglitz een beeld van een Russische soldaat gevonden, dat 25 ton woog en 12 m. hoog was. Men was bezig dit standbeeld in het geheim te gieten. Het was bestemd voor het doden- gedenkteken in het Treptow-park. 20.000 personen op Cyprus hebben een resolutie gericht tot de regeringen van de V.S., Griekenland en Engeland, waarin de hereniging van Cyprus met Griekenland wordt geëist. De berich ten in de Duitse bladen, als zou Neder land met het oog op de internatio nale toestand zijn eisen tot grens- corirctie hebben ingetrokken, worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken volkomen onjuist genoemd. doken, o.a. Setyadjit, Daroesman en Alimin. Met betrekking tot de impasse in de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek zeide de heer Sjahrir, dat op het ogenblik via de C.V.G.D. contact wordt onderhouden. Hij acht een oplossing van het geschil ook thans nog mogelijk en verwachtte, dat daartoe spoedig een poging zou worden gedaan, hetgeen „de laatste kans" zou zijn. Hij verwachtte, dat de problemen dan van een andere kant dan tot nu toe zouden worden aan gevat. Prinses Wilhelmina exposeert Te Apeldoorn werd gisteren een'ten toonstelling van portretten van Apel- doornse schilders geopend door de burgemeester. Prinses Wilhelmina heeft vier werken ingezonden, die zij tussen 1932 en 1934 heeft vervaardigd pn wel een tekening „sneeuwlandschap in Un- terwasser", twee kleine aquarellen „ge zicht op Loosduinen" en een sepiateke ning van Meyendel. Amsterdammer door Pool doodgestoken Crime passionel om 14-jarig Pools meisje. In de nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks het middernachtelijk uur, heeft een 23-jarige Poolse arbeider, Joseph Prokop, in de Rustenburger straat bij de Amsteldijk te Amsterdam de 26-jarige scheepsbouw-arbeider Jan de Wayer bij een vechtpartij eén mes door het hart gestoken, tengevolge waarvan de Wayer vrijwel onmiddel lijk overleed. Prokop zelf liep bij deze steekpartij, waarbij nog een tweede Poolse arbeider, een 33-jarige Poolse vrouw en haar 14-jarige dochter Irene aanwezig waren, een steekwond op in cte linkerlong en wordt thans onder bewaking verpleegd in het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam. Hij is vrij ernstig verwond, daar zich lucht tussen long- en borstvlies heeft verzameld en was Zondagmiddag nog met verhoord. Het stoffelijk overschot van de Wayer is door de G.G. en G.D. overgebracht naar het Binnengasthuis. De oorzaak van deze steekpartij is een door Prokop niet gewenste vriend schap, die naar hij meende de andere Poolse arbeider, Henryk Wilhelmi uit Lodz, thans metaaldraaier te Amster dam, met het 14-jarig Pools meisje Irene G. onderhield. De vermoorde Wayer was echter niet de vriend van het jonge meisje. Dat was Wilhelmi, die geen enkel letsel opliep. krijgt Magdalena Korthagen tien jaar Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft Zaterdag de 26-jarige Mag dalena Korthagen uit Amsterdam, te gen wie de advocaat-fiscaal 14 dagen geleden voor haar aandeel in de Hol- landia-Kattenburgzaak 7 jaar had ge ëist, veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. de vraag, welke landen het geheim van de atoombom bezitten. Ramadier verwierp 't Sovjet-voor stel om vernietiging van atoombommen vooraf te laten gaan aan alle overige controle Voorafgaande vernietiging van alle atoomwapenen zou in het voordeel zijn van degenen die bedrog plegen, al dus Ramadier. Het atoomtijdperk is een tijdperk waarin suprematie wordt be waard voor de grote mogendheden met hun grote industriële productie. Alle andere mogendheden zitten in de ban van een verschrikkelijke angst. Ramadier stelde voor alle bestaande voorraden van atoombommen aan een internationaal controlelichaam over te dragen. Dit lichaam zou gevormd moe ten worden door onpartijdige mensen van de grootste onkreukbaarheid, die niet afgevaardigden van hun landen zijn, doch individuele dienaren der mensheid. „Hebt gij geen vertrouwen in de mens? vroeg Ramadier hartstochte lijk. „Is de mens zo in discrediet ge raakt, dat het op dit gehele aardrond onmogelijk is mensen te vinden, die de wereld zullen bevrijden van deze ver schrikkelijke plaag?" In zijn antwoord verklaarde Wysjins ky, dat de gehele rede van Ramadier, onvoldoende, niet-doeltreffend en vaag was en de indruk wekte, dat zij door de Amerikanen was ingegeven. Siamese opstandelingen geven zich over De leiders van het complot tegen de Siamese regering hebben zich aan de. troepen overgegeven, nadat zij gister nacht het ministerie van defensie had den bezet gehouden. De Siamese eerste minister, maar schalk Piboel Songkram, verklaarde tegenover Reuter, dat zich thans veer tig leiders in arrest bevinden en dat het complot een poging was geweest het proces tegen drie mannen, onder wie Pridi Panomyong, een naar het buiten land uitgeweken ex-premier, te doen ophouden. Het proces betreft de moord op koning Ananda van Siam. in 1946 gepleegd. De Belgische koningskwestie De Belgische Liberale Kamerfractie zal bij een der beide Kamers een wets voorstel indienen tot het instellen van een nationale commissie, die tot taak zou hebben een gemotiveerd advies te geven inzake de terugkeer van Koning Leopold -De Liberale partij verklaarde zich~tegen een volksraadpleging en handhaafde haar standpunt, dat de vrijwillige troonsafstand van de koning de enige oplossing van de konings kwestie is In de nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in de coöperatieve zuivelfabriek te Giekerk. De directeur W. J. Schenk werd in zijn slaapkamer overvallen door twee mannen. Bij de ontstane worsteling moest de heer Schenk het onderspit delven. Hij werd aan handen en voeten gebonden en 'n prop werd in zijn mond gestopt. Hierna maakten de dieven zich meester van de sleutel van het kantoor en namen de kas, waarin zich f 4000 bevond, mede. Dit geld was bestemd voor het uitbe talen der lonen. Toen de huishoudster op het lawaai afkwam vond zij wel de geknevelde directeur, maar de beide dieven waren gevlogen. NIEUWE RUSSISCHE JAGER MET STRAALAANDRIJVING Het „Magazine Aviation Week" schrijft, dat de Sovjet-luchtmacht een nieuwe jager met straalaandrijving in dienst zou hebben, die een maximum snelheid van 630 tot 660 mijl per uur zou kunnen bereiken. Het vliegtuig zou ontworpen zijn door lt.-generaal Jakowlef, ontwerper van het Russi sche .Tnk toestel. MINISTER STIKKER TE PARIJS De Nederlandse nister van bui tenlandse zaken, n D. U. Stikker, heeft een tweedaags bezoek aan Pa rijs gebracht om contact op te nemen met de Nederlandse delegatie bij de V.N. De minister had ook een onder houd met zijn Britse collega, Ernest Bevin. Hij vertrok gistermiddag uit Farijs naar Brussel, waar hij een on derhoud met Spaak had. BURGEMEESTER IN OOST-BERLIJN AFGETREDEN Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zóne) is Erwin Bennewitz, burgemeester van Treptow, m de Sovjet-sector van Berlijn, afge treden. Hij is lid van de sociaal democratische partij en de derde dis trictsburgemeester in de Oostelijke sector van Berlijn, die deze week is afgetreden. Schaatsenrijdershond gereorganiseerd In een buitengewoon algemene ver gadering van de Koninklijke Neder- landsche Schaatsenrijdersbond, welke in Krasnapolsky te Amsterdam onder leiding van Mr. C. P. Eecen werd ge houden, is met 120 tegen 17 stemmen besloten de bond te reorganiseren vol gens de riehtlijnen, uitgestippeld door een commissie, bestaande uit de heren Mr. C. P. Eecen, H. Wesseloo en Mr. W. Vliegen. Door deze reorganisatie is de mogelijkheid geopend, dat allen, tfie het schaatsenrijden in een of an dere vorm beoefenen, dus de hardrij ders, de schoonrijders, de kunstrijders en de toeristen in één organisatie worden verenigd. De nieuwe statuten werden aange nomen, het nieuwe huishoudelijke reglement zal op gewone algemene vergadering, welke eind November te Aalsmeer wordt gehouden, worden behandeld. Het bestuur zal op die bij eenkomst aftreden en een nieuw be stuur zal worden samengesteld. Door het besluit tot reorganisatie is een moeilijke periode van vele jaren afgesloten en aangenomen mag wor den, dat de bond een nieuw tijdperk van bloei tegemoetgaat. Zweed hielp Poolse leiders ontsnappen Karl Nielsen, de purser van een Zweeds schip, die werd beschuldigd van het verlenen van hulp bij de ont snapping naar het buitenland van de Poolse leider van de ondergrondse be weging Stefan Korbonski. een vroegere afgevaardigde van de Boerenpartij, is te Warschau voor het gerecht versche nen. Nielsen werd ook beschuldigd van medeplichtigheid in de vlucht van de 'vroegere leider van de boerenpartij, Stanislaw Mikolajczyk. Nielsen ver klaarde niet schuldig te zijn. Hij be kende Korbonski geholpen te hebben het land uit te vluchten, maar achtte dit geen strafbaar feit, daar Korbons ki in het bezit was van een diplomatiek paspoort. Nielsen zeide voorts, belas tende verklaringen getekend te hebben nadat hij in zijn cel door leden van de Poolse veiligheidspolitie was mishan deld. De uitspraak is bepaald op Dinsdag. Duitse magnaten veroordeeld Het vonnis tegen Fritz Thyssen, voor aanstaand Duits industrieel tijdens Hit- Ier, die door een Duits zuiveringshof te Königstein in lichte graad schuldig is bevonden, eist in beslagname van 15 van zijn bezittingen. Naar schatting bezit de staalmagnaat een vermogen ter waarde van 211 millioen mark. Philip Remtsma, de Duitse tabaks magnaat, die indertijd 75 van alle si garetten, die in Duitsland gerookt wer den, leverde, is door de rechtbank te Hamburg veroordeeld tot 10 millioen mark boete of 10 maanden gevangenis straf wegens het omkopen van Hermann Goering, teneinde een onderzoek naar vermoede belastingontduiking te be ëindigen. Remtsma, wiens vermogen ongeveer 160 millioen mark bedraag, heeft reeds 5 maanden in voorarrest doorgebracht. Ontgroenen gelaakt Het onafhankelijke lid van de Am sterdamse gemeenteraad, mevr. H. Hey- ermans, heeft enige vragen tot B. en W. gericht naar aanleiding van de onge lukken, die zich bij de laatste ontgroe ning van studenten in de hoofdstad heb ben voorgedaan. Zij vraagt o.m. of B. en W. niet van mening zijn, dat de bar baarse instelling van dit soort ontgroe nen in een culturele samenleving niet thuishoort en of het B. en W. niet ge- v;enst voorkomt, ter bereiking van een meer cultureel niveau, bij jonge men sen met teveel superioriteitsgevoel, meer sociaal gevoel te kweken door. hen b.v. periodiek te werk te stellen in fa brieken, bedrijven of werven, zodat zij begrip van de samenleving krijgen?

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1