n „MIENT - Buurtvereniging" Chr. de Vries Alkm. Slagers Ex •commissaris van Noord-Holland bracht burgemeesters aan CULTUUR IN EEN MAAGDELIJK LAND icht Purmerend artberichten BENZINE DEVIEZEN- VERDIENEN I Twintig getuigen belasten Backer Transito-verkeer naar Duitsland weer via Nederlandse en Belgische havens Havenaccoord met België over de verdeling der goederen Voorstellingen in de Noord-Oost polder De Rekenkamer over de Marine SPORT Graftdijk wint van Kwadijk Het nieuwste snufje van de politie gaafste Jieuws Om in Alkmaar te kopen, Behoeft U niet te ver te lopen. Garage Abonneert U op dit blad <xxx>o<>o<x>oooooo<x>o 8 October 1573 Met teer en geweld werden Spanjolen geveld 8 October 1948 AlkmaarBurgerij voor BIERKELDER in de rij Onze raken zijn 8 Oct. vanaf 12 uur gesloten ERVAREN VERKOOPSTERS, LEERLING-VERKOOPSTERS, KANTOORJUFFROUW, Jubileum-Prijsvraag artverkeer. De haven men vóór de winter iven in aanleg. ht zich Dinsdag verheu- ■oer van 3800 stuks vee, ein bijna te klein was. en was in de vroege en behoorlijke plaats te aanbod van vette koeien dan vorige week, maar rkt was voldoende aan- de handel minder vlot handel in melkkoeien vaste prijzen. Met de dit niet het geval. De waren minder en vooral nig melk waren slecht lleen voor pinken van bestond belangstelling, or de graskalveren. Op gaat het nog steeds Er was een grote aan- immen, zodat de handel le handel in fokooien Er werden 800 scha- aan België geleverd, toonde, in tegenstel- en en geiten en paar- opwekkend beeld. De iets boven de notering, iluimveemarkt. luidt: Aangevoerd 928 onder 376 vette koeien, nuchtere kalveren, 1200 'te varkens voor de le en kalfkoeien f 450 ijshoudend; 328 Gelde- 575, stil; 40 Pinken latig; 34 Graskalveren 14 Stieren f 400 Schapen, Lammeren en prijzen resp.: f 60—f 95, 30—f 120, stug; 135 Bok- f 70, stug; 155 Big- m, prijshoudend; 67 os, resp. f 325—f 700 ig- 5100 oude kip- en witte) f2—f2.50, f 3; 1100 jonge hanen 2-75f 3, alles per kg; f 6f 10, 900 eenden nijnen f 1.50—f 13 cn Alles per stuk. OrleansAntwerpen 's End Ball, 4,10 van Singapore Bever- naar Amsterdam Tel Aviv te Gibraltar Pladjoe te Singapore Dieppe naar HAvre nbassa—Amsterdam, 4-io Ganymedes, 4-lo' van Montevideo Jgar- West-Afrika passeer- Japara (KRL), 8-10 5-10 te Singapore ver- Oldenbarnevelt, Am- van Suez Ittersum, 5-10 'e Rangoon ver- Rotterdam—-Java, 5-10 4 Lemsterkerk 4-10 Algiers Loosdrecht, passeerde 4-10 Oyes- AmsterdamPerzische den Meliskerk, Am- 5-10 te Monrovia egen Huelva—Amster- van Oporto Omala passeerde 4-10 Pe- Batavia—Amsterdam, 4-10 Oranjefontein, 4-10 van Marquez Poëlau 4-10 van Port Said Kiel naar Oderisë Rotterdam te Batavia Java, 5-10 te Ba'avia 4-10 van Gibraltar te Amsterdam—Java, 4-10 esant, 4-10 van Parama- Tamo, Antwerpen 21 uur, passeerde St iteng 4-lo van Hong (Japan) Welte- iwan te Batavia ver- AmsterdamBuenos ;os Van 't Hoff, erde 4-10, 23 uur, m—Sydney, 4-10 van 5-10 van Antwerpen Alphard, .Buenos passeerde 4-10 Fernan stula (t), 5-10 van Mel- Clavella, Cura- miji zd van Kaap St Port de Bouc-Split Bon Groote Beer 10 in Golf van Aden Curagao naar Puerto 4-lo van Algiers Lekhaven, Buenos passeerde 5-lo' Madeira Europa passeerde aal Ossendrecht passeerde 5-10 Scil er, 3-10 van Londen Willem m, Roi'ter- :erde 3-10 Belle Isle - -10 van Montreal te Amsterdam—Dakar Palmas Schie, 5-10 Streefkerk, Madras 4-10 Gibraltar Amsterdam, 4-10 op 100 Malta Tabinta, Am- passeerde 4-10 Oues- Amsterdam—Bata- alta Winterswijk, Huelva Amstel- 7 uur van Rottgr- Nieuw Amst'er- uur van Rotterdam Nieuw AmVer.dam, van Rotterdam naar Achttien jaar gevangenisstraf met af trek van de tjjd in preventieve detentie doorgebracht en ontzetting uit de rech- en voor het leven eiste gisteravond mr B. J. Besier, procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, tegen de 59-jarige ex-commissaris der provincie Noord-Holland, A. J. Backer uit Haarlem. De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier, had 20 getuigen a charge opgeroepen. De verdachte wordt ervan beschul digd de „bestuursraden" mr. W. N. Felhoen Kraal, mr. W. J. Schoenhard, W. H. U. Nienhuis Ruys en dr. A. C. Groeneveldt te hebben benoemd inde plaats van de op eigen verzoek door hem ontslagen goede leden van het college van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij de NSB- burgemeester van Rotterdam, ir. Mül- ler, rapporten toezond over „onbe trouwbare burgemeesters" en „tegen werkende politieambtenaren", opdat Muller deze rapporten met de gemach tigde van Mussert, Van Geelkerken, zou bespreken Vervolgens vermeldt de tenlastelegging, dat de verdachte talloze burgemeesters opdrachten had verstrekt om burgers voor werkzaam heden voor de Duitse Wehrmacht op te roepen en de burgemeesters, die daaraan niet wensten mede te wer ken, opgaf aan Duitse- en NSB-instan- ties. Tenslotte wordt de verdachte ver antwoordelijk gesteld voor het feit dat een aantal dezer burgemeesters of hun familieleden gevangen werden genomen. De vroegere commissaris gaf in "het verloon der zitting veel toe en zeide o.a.: „Ik voel wel, dat dit allemaal volslagen mis is geweest". Verdachte's vroegere kabinetschef, de 45-jarige E. E. van der Voo, in bruine gevangeniskledii verklaarde de wijze waarop Backer bevolkingsregis ters, o.a. in de gemeente Limmen had opgehaald. De bevolkingsregisters te Alkmaar. In een der rapporten aan Muller noemde Backer speciaal de burgemees ters van Warmenhuizen, Harenkarspel, Obdam, Graft en De Rijp, omdat deze hadden geweigerd hun medewerking te verlenen bij het oproepen van bur gers tot graafwerk. De volgende getuige, de 36-jarige vroegere secretaris van de overleden Alkmaarse burgemeester v. d. Sluis, was K. A. Piet, die na een detinering van ruim drie jaar op vrije voeten is gesteld. Deze Piet vertelde betrokken te zijn geweest bij het ophalen van bevolkingsregisters, die in opdracht van verdachte Backer in Alkmaar werden gecentraliseerd.' Dit 'geschied de opdat deze registers, niet langer zouden blootstaan aan overvallen van de illegaliteit, zo verklaarde Backer. Op dat moment waren reeds 54 regis ters „weggeroofd". Pres.: „Dat woord zou ik hier liever niet gebruiken". „Nou ja", corrigeerde verdachte zichzelf, „ik bedoel: in veiligheid ge steld". Verdachte's vroegere typiste, de 25- jarige Elfriede A. van der Maal, deel de het Hof mede, dat Backer de Be- auftragte, de Ortskommandantur, de S.D. en burgemeester Muller steeds op de hoogte hield van mutaties in het gemeentepcrsoneel van ieder dorp en iedere stad. Een voorbeeld van zo'n brief luidde: „Ik deel u mede, dat C. Komen, wnd. burgemeester van Mid- woud, destijds aangesteld, omdat de burgemeester J. A. Avis zonder op gave van adres en zonder behoorlijke afhandeling van zaken zijn gemeente had verlaten, thans zelf ook uit Mid- woud is verdwenen. Ik heb als tijde lijk burgemeester aangenomen K. Zijp". In de middaguren legde een Vange rij van burgemeesters getuigenis af van de moeilijkbeden, die het hoofd van vrijwel ieder Noord-Hollands dorp of plaats tijdens de bezetting ondervond, moeilijkheden, die hun voor een gToot deel door de verdachte werden berok kend. De burgervader van Enkhuizen, J. C. Haspels, één van de getuigen, gaf een uitvoerige uiteenzetting over een bijeenkomst van burgemeesters in No vember 1941, bijeengeroepen door ver dachte. Na de speech vroeg Backer de bur gemeesters stuk voor stuk of ze in Duitse zin opbouwend wensten mee te werken of niet. Velen antwoordden: „Neen", enkele tientallen, onder wie de N.S.B.-burgemeesters, zeiden „ja". Vele dezer getuigende burgemeesters hadden zich na korte of langere tijd genoodzaakt gezien onder te duiken, anderen werden gearresteerd, nadat verdachte Backer de Beauftragte over hun weigerachtige houding had inge licht. Soms werd na het onderduiken van een burgemeester de echtgenote in gijzeling genomen. Als getuigen h décharge werden gehoord de burgemeesters van Ob dam en Assendelft, de chef van de Provincale Griffie te Haarlem P. F. Westerling en de president van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Parijs, K. Quantes. Laatstgenoemde was in Frankrijk gearresteerd. Het gelukte hem een vriend van zijn ar restatie in kennis te stellen. Deze had zich tot Backer gewend, die een brief aan Seyss Inquart schreef met het gevolg, dat Quantes in vrijheid werd gesteld. In een bijna dre kwartier durend requisitoir noemde de procureur-fis caal mr. B. J. Besier, het, geval Backer één der belangrijkste berechtingen van een Nederlander voor dit Hof. Hij zei- de: „Deze man met een opvallende ambtenarencarrière, welke ontsierd wordt door het aanvaarden van het ambt van commissaris uit handen van Seyss Inquart, heeft een aaneenscha keling van misdrijven gepleegd tegen de staat, de veiligheid en de gezond heid van de goede Nederlanders. VIET ZONDER SPIJT HEBBEN de Nederlanders en Belgen het in de na-oorlogse jareu aangezien, dat de goederenimporten in Duitsland, ook van de artikelen, die voor het Roer gebied bestemd zijn, over de havens van Hamburg en Bremen liepen. De Nederlandse economie heeft in de oor log zwaar geleden en het havenver- keer in Rotterdam en Amsterdam is sterk teruggelopen, in de eerste plaats doordat het achterland is weggevallen en het transitoverkeer dus aan beteke nis heeft ingeboet, maar ook doordat de Amerikanen en de Engelsen om voor hen misschien niet geheel onbe grijpelijke redenen de Duitse havens bevoordeelden boven de Nederlandse en Belgische. Aan deze toestand is thans een einde gekomen. Na langdurige onderhande lingen is op 24 September tussen ver tegenwoordigers der Nederlandse en Belgische regeringen en de Bizonale autoriteiten, vertegenwoordigd door 't Joint Export-Import Agency te Frank furt overeenstemming bereikt over de oplossing van de verschillende problemen, die met het vervoer naar de Westelijke bezettingszones samen hangen. Deze problemen betroffen in de eer ste plaats de gevolgen der in de Bi- zone toegepaste deviezenpolitiek. die nadelig werkte ten opzichte van de havens der Lage Landen; vervolgens de gelijkstelling bij de toelating van Duitse schepen op de Nederlandse en Belgische wateren en van Nederlandse en Belgische vaartuigen op d° Duitse vaarwegen; en in de derde plaats de verdeling van het inkomende vervoer over de Nederlandse en Belgische ha vens overeenkomstig het door Neder land en België getroffen accoord. Het belangwekkende van deze ver beterde situatie is niet in de eerste plaats, dat de heide Benelux-landen met de Bizonale autoriteiten tot over eenstemming zün gekomen maar dat België en Nederland hier een prachtig staaltje van samenwerking te zien heb ben gegeven. BIJ DE ONDERHANDELINGEN was het struikelblok de verdeling van het inkomende vervoer over Rotterdam, Antwerpen. Amsterdam en Gent naar een bepaalde maatstaf In een uitste kende verhouding tót België heeft ons land deze zaak in orde gekregen Op 4 Juni 1948 sloot Nederland met Bel gië een havenaccoord, dat voor de goede verhouding met dit land van es sentiële betekenis is en de samenwer king op het gebied der havens en wa terwegen in het algemeen belangrijk ten goede zal komen. Het havenaccoord omvat een verde ling van de inkomende transporten volgens een schaal, die bij kleinere hoeveelheden aan België een relatief hoog aandeel verzekert, terwijl daar tegenover aan Nederlandse zijde het voordeel is gelegen in een groter aan deel bij een toeneming van het ver voer. De Bizonale antoriteiten hebben hun aanvankelijke bezwaren tegen dit accoord laten vallen en toegestemd in de uitvoering ervan door een speciaal bureau,het Rhine Central Booking Office (R.C.B.O.), dat erop zal letten, dat de vier Benelux-havens ieder het hun toegewezen aandeel krijgen. Het R.C.B.O. is geen overheidsli chaam. De transito-handel blijft lopen door de centrale kanalen; op voet van vrijwilligheid sluiten de belangheb benden zich erbij aan. In België heb ben alle belanghebbenden zich reeds bij de Belgische afdeling van het bu reau aangesloten. In Nederland ver wacht men. dat ook daar de aanmel dingen vlot zullen verlopen. In overleg met de Belgische autori teiten, is overeengekomen, dat het RCBO dat is dus geen trust, maar een soort beurs geleid zal worden door een Nederlandse en een Belgische directeur, benoemd door het bedrijfs leven, bijgestaan door een Nederlandse en een Belgische Raad van Advies, be noemd uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, het geheel onder toezicht van een Nederlandse en een Belgische regeringscommissaris, die vooral de po litieke kant in het oog zullen houden. Inmiddels is reeds als Nederlands di recteur benoemd majoor C. D. Mat- tbyssen, de tegenwoordige chef van de Rijnvaartmissie in Duitsland. Bij een invoer tot 1.200.000 ton aan transitogoederen voor Bizonië zal het Belgische aandeel 50 pet. bedragen; bij een invoer tot 2.000.000 ton bedraagt 't Belgische aandeel 35.8 pet., tot 2.500.000 ton 31.5 pet.; tot 3.000.000 ton 28.7 pet.; tot 3.500.000 ton 26.5 pet.; tot 4.000.000 ton 25 pet.; tot 4.500.000 on 23.6 pet.; tot 5.000.000 ton 23 pet. en boven 5.000.000 ton 21 pet. Het aandeel, dat Amsterdam in het Nederladse percen tage geniet, bedraagt 12V« pet. DE AMERIKANEN ZIJN bereid om een zo groot mogelijk gedeelte der goe deren, die uit hoofde der bezetting door de legerleiding worden geïmporteerd; over de havens der Lage Landen te leiden. Bovendien verwachtte mr. J. Ooyevaar, de directeur-generaal van de Scheepvaart, die ons enige medede lingen hieromtrent verstrekte, dat ook de Marshall-goederen voor Bizonië over de Nederlandse en Belgische ha vens verscheept zullen worden, mits deze havens concurrerend blijven. Ongetwijfeld zal de inschakeling van Rotterdam en Amsterdam onze Rijn vaart ten goede komen. Het is nog niet bekend, welke omvang het verkeer zal aannemen. Het is op het ogenblik nog al slap, ook in Hamburg en Bremen. De aanvoer naar Duitsland is niet zo groot en er zijn ook geen hoeveelheden in het vooruitzie' gesteld. Het belang rijke is echter, dat de Nederlandse en Belgische havens in de toekomst hun aandeel in het transito-vervoer weer zullen ontvangen en dat er een accoord tussen Nederland en België bestaat, dat QVER DE WEG van Urk naar Emmeloord rijdt een auto achter de deinende lichtbundel van zijn koplampen aan. De weg is niet best; er zit hier een laag veen, waardoor delen van de weg telkens verzakken. Langs de weg moeten de rietvelden zijn, maar die zijn niet te zien. In de verte wat lichtjes, dat zal een kamp zijn. Tegen enen zal de auto in Zwolle zijn en dan zit het er voor de artiesten in de wagen weer op. Het gezelschap was niet zo erg tevreden over de avond in Urk; de rechte stemming zat er niet in. Wat haperde? Dat kun je eigenlijk niet zeggen; het publiek reageerde niet bijster op 't programma. Het zaaltje van de cantine in het arbeiderskamp op Urk was aardig vol. Terwijl het gezelschap de cabaret groep van Jan de Klein nog bezig was lampen te plaatsen en toneelattributen op te stellen, kwamen de eerste kijkers al. In het zaaltje geroezemoes van stem men, op en achter het toneel gesleep met kisten, hameren en dan in alle haast kleden. Het doek gaat op, een praatje en een liedje, het spel is begonnen. £EN POLDERJONGEN zit met open hangende mond de tekst van 't liedje te verwerken, een ander maakt een ge baar naar een meisje verder in de zaal, een Urker visser, die blijkbaar ook in de polder werkt, zet zijn muts schuiner en maakt vuur in zijn pijp. Een lastig publiek is dat. De artiesten zeggen, dat het 't overal doet als het 't hier doet. Het programma rolt af, het slotnummer cn het zaaltje stroomt leeg. Jan de Klein en zijn mensen breken de boel af en dan kruipen ze doodvermoeid in de wagen; morgen gaat het weer zo in een andere cantine in de polder. Avond aan avond Zo is er avond aan avend iets te doen in de Noordoostpolder. De meeste ar beiders keren slechts eens in de twee of drie weken naar huis en als de ont spanningsavonden er niet waren zouden de arbeiders nooit een verzetje hebben. Deze ontspanning wordt verzorgd door de „Culturele Commissie" van de Noordoostpolder. De commissie is een voortzetting van die, welke reeds in 1937 voor de arbeiders in de Wieringer- meer werd gesticht. De ervaring heeft gemaakt, dat het gebodene steeds beter van kwaliteit werd en in de sfeer van de arbeiders viel. Vooral dat laatste valt niet mee. Als het programma niet be valt, loopt het publiek weg. Het vorige jaar werden 1068 ont spanningsavonden gegeven Toneel, ca baret. i muzi-'- De Cu;turele Com missie" beschikt over eigen projectie apparaten voor normaalfilms, zodat de films, die men in de stad te zien krijgt ook hier gedraaid kunnen worden. Uiteraard geeft dat wel eens narigheid met de Bioscoopbond. Gemiddeld ver schijnt 90 van de kampbewoners op de avonden. Pogingen om de arbeiders zelfs iets te laten doen zijn meestal niet zo'n succes. Men is te verwend door de programma's van beroepsmensen. Ook ontwikkeling Behalve aan ontspanning wordt de nodige aandacht besteed aan'ontwikke ling. Er worden cursussen gegeven voor opleiding middenstandsdiploma en En gels. De meeste kampen hebben een bibliotheek, waarvoor de boeken zorg vuldig uitgezocht werden. Verder wor den zo nu en dan lezingen gegeven. Zo kwamen in de afgelopen tijd Willem van Iepei.daal en Jef Last lezingen hou den in de polder. De kosten, die de „Culturele Commissie" maakt zijn niet bijster hoog: 11 cent per arbeider per dag. Het grote probleem voor de „Cultu rele Commissie" is het vervoer van de mensen die de avonden verzorgen. Iede re week is er in elk van de 22 kampen iets te doen. Bussen rijden er 's avonds laat niet meer, de afstanden zijn groot en slechts weinigen beschikken zelf over een wagen. Maar 't moet en daar om rijden bij nacht en ontij auto's over de eenzame wegen in het wijde land. Aan het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1947 is het volgende ontleend: De huisvesting van marine-officie- ren in hotels, waarover in het verslag der kamer over 1946 is gesproken, werd in de loop van 1947 belangrijk ingekrompen. Met ingang van 1 Juni 1947 werd die in hotel „De Wittebrug" te Den Haag beëindigd. Hierdoor is zeker f 20.000 per jaar bespaard. In Amsterdam werd eveneens een hotel ontruimd. De daar gehuisveste offi cieren werden in rijkswoningen on dergebracht. Iets dergelijks geschiedde in IJmuiden, waar een marine-vaartuig als logies in gebruik werd gesteld. Naar de kosten van huisvesting van 40 subalterne officieren der zeemacht in een hotel te 's Gravenhage stelde de kamer een onderzoek in. Zij kwam tot dc conclusie, dat deze per jaar geschat konden worden op f 85,250 (de kosten van voeding niet meegerekend). In dit bedrag is begrepen het inkwartie- ringsgeld van nog 40 officieren, die al leen de maaltijden in het hotel kwa men gebruiken. Indien alle 80 officie ren zouden worden ingekwartierd zon der voeding zou dit aan het Rijk kos ten f 36.500, waarbij dan nog te tellen zijn de exploitatiekosten van een ge legenheid, waar deze 80 officieren hun maaltijden zouden gebruiken. Wellicht zal daarvoor in een der kazernes te 's Gravenhage een gelegenheid zijn te scheppen. Het college bracht deze ge gevens ter kennis van de minister van Marine met verzoek, zijn zienswijze te mogen vernemen. Daar de aangewezen scheidsrechter verstek liet gaan, werd deze wedstrijd geleid door een bestuurslid van de ver eniging Kwadijk. Al dadelijk bleek Graftdijk in het veld sterker, het sa menspel klopte beter dan bij Kwadijk. Na 'n kwartier spelen kopte de rechts binnen van Graftdijk een over links genomen corner in het doel, wat zich direct daarna herhaalde. Nu echter een corner van rechts welke de linksbin nen in een doelpunt omzette, 02. Kwadijk verplaatste het spel wel eens, maar steeds kwam Graftdijk te rug en na enige tijd was het weer de linksbinnen die scoorde, 03. Door een misverstand in de achter hoede van Graftdijk verkleinde Kwa dijk even vóór de rust de achterstand (1—3). Na de rust speelden enkele spelers van Kwadijk een zeer ruw spel. Veelal kon de Kwadijk-achterhoede zich niet verenigen met de uitspraken van d° arbiter, wat niet onder stoelen of ba» ken gestoken werd. Dit was de oc; - zaak dat de wedstrijd een ruw en rommelig karakter kreeg. Tien minu ten vóór het einde kreeg de rechtsbin nen van Graftdijk in buitenspel-positie de bal toegespeeld. Door het uitblijven van een fluitsignaal gingen de beide achterspelers van Kwadijk uit protest op de grond zitten en kon Graftdijk zeer goedkoop de score opvoeren tot 1—4. WARMENHUIZEN, 5 October 24.000 kg Aardappelen: noorderlingen 4.30, eigen heimers 5,106,50 en bevelanders 5,10—-5,60; 8100 kg uien: gele nep 8,10-—9,20, gewone 7, drielingen 5 en grove 6,70; 8700 kg rode kool 6—8,50; 6400 kg gele kool 56,10: 700 kg groene kool 6,30—7,20; 6100 kg sla- bonen 2034; 400 kg peen: n 5.505,6o en III 4,50 NOORDERMARKTBOND, 6 Oct. Aangevoerd 18.000 kg. aardappelen: Eigenh. 4.805,30; blauwe Eigenh. 6,40; Bintjes 5,20; Bevelanders 5.305 60; Voran 4.50—4,70; 11.000 kg. rode kool 67.30; 2000 kg. gele kool 57,30; 50000 kg witte kool 5; 6000 kg groene kool 5,10—7 40; 11.000 kg uien 6,50— 7,10, drielingen 5. nep 9.30; 1800 kg. peen II 5.50, III 4 10; 10.000 kg. slabonen 20—40. Amsterdam heeft een radio-autodienst Maandagmiddag klokslag 12 uur is het nieuwste snufje op het terrein van de politie in Nederland in werking getre den. De radio-autodienst van de Am sterdamse politie is namelijk in actie gekomen. Een drietal politie-auto's uitgerust met een korte golfzender en -ontvan ger surveilleert voortaan dag en nacht door de hoofdstad en deze auto's staan in voortdurend radiografisch contact met het hoofdbureau. Zodra er ergens in de stad iets gebeurd een onge luk, een inbraak of iets anders dat politiehulp noodzakelijk maakt kan de vooroorlogse concurrentie tussen Rotterdam en Antwerpen intoomt. Uiteraard hangt het succes van de nieuwe regeling van een goede uitvoe ring af. Na drie maanden zal daarom opnieuw een bespreking met de Bizo nale autoriteiten plaats vinden, teneinde eventuele technische verbeteringen te overwegen. het publiek -hetzij door bet telefoon nummer 88888 (vijfmaal acht) te draaien, hetzij door gebruik te maken van een van de vierhonderd politie- melders (de achterkant van een brand melder), contact krijgen met de cen trale, die op haar beurt via de radio de dichtstbijzijnde radio-auto naar ,de plaats des onheils" dirigeert, Nadr ons vanmorgen proefondervindelijk bleek, is in enkele minuten de politie-auto ter plaatse. Het ingrijpen van de poli tie is hierdoor aanzienlijk versneld. De Amsterdamse politie beschikt over zes van deze auto's splinter nieuwe blauwe Fords waarvan er steeds drie in route zijn en drie in reserve. De wagens zijn uitgerust met Engelse apparatuur de gehele dienst is gebaseerd op het voorbeeld .van Scotland Yard dat zodanig func tioneert, dat een amateur-kortegolf- zender „er niet tussen kan komen". De wagens hebben voorts een sirene, die het mogelijk maakt, evenals de brandweer, indien noodzakelijk, met gezwinde spoed dwars door het ver keer en rode stoplichten heen te rij den. Ongecorrigeerd) Ontmanteling van Duitse wapenfabrieken uitgesteld De Amerikaanse commandant in Duitsland, generaal Clay, heeft in een radiotoespraak voor het Duitse pu bliek medegedeeld, dat de ontmante ling van 300 wapenfabrieken in de Britse en Franse zone is uitgesteld, zo meldt het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone). Clay verklaarde dat het niet waar vzas,dat het Westen de Sovjet-Unie de controle op het luchtverkeer tussen de Westelijke zones en Berlijn heeft beloofd, zoals in de jongste Sovjet- ncta was beweerd. Parijse Taxi-chauffeurs in staking Er rijden geen taxi's in Parijs als gevolg van het gisteravond genomen j besluit van de Bond van Taxichauf- feurs, aangesloten bij de CGT het I werk neer te leggen. De chauffeurs verklaarden dat zij wisten, dat hun staking groot onge mak zou veroorzaken in verband met de vergadering van de V.N. te Parijs, doch dat de regering niet had geant woord op hun verzoek om verhoging van de benzine- en bandentoewijzing. Communistische aanval op Ponorogo Naar Antara eerst thans meldt, heb ben communistische troepen Zaterdag nacht een aanval gedaan op Ponorogo, na de omsingeling door de Republi keinse troepen te Doengoes te hebben verbroken. Na gevechten, die de gehe le nacht duurden, werden de commu nisten afgeslagen, echter niet, dan na dat zij hun gevangenen hadden weten te bevrijden en 15 man van de Repu blikeinen te hebben gedood. In het gehele gebied van Madioen hebben de Republikeinen het gehele burgerlijke bestuur hersteld, doch op het platteland ondervindt men vele moeilijkheden, daar het Republikeinse bestuurssysteem door de communisten geheel is gedesorganiseerd. Volgens mededeling van de Republi keinse autoriteiten hebben de opstande lingen een groot bedrag in geld buitge maakt. namelijk uit de kas van het militaire hoofdkwartier in Oost-Ja va 7'/s millioen roepiah, uit de Staatsbank 2 en uit 's lands kas 2 millioen roepiah. Postkantoor door gemaskerde bandieten overvallen Gisteravond tussen 7 en 7.30 uur zijn 3 gemaskerde personen door de achter deur het huis van de directeur van het postkantoor te V ghel binnengedrongen. De telefoon werd onklaar gemaakt, waarna de directeur onder bedreiging de sleutels van postkantoor en kluis moest afgeven. Het geld, ongeveer f 10.000.bene vens verschillende aangetekende stuk ken werd" gestolen. De daders zijn per auto ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ongelukken moei U hunnen voorkomen a Dus autorifles bij ons genomen m Friescheweg 4, Alkmaar Tel 4237-4287 Te koop 5-j. vosbles MERRIE, mak voor alles, 2% j. ijzerschimmel MERRIE half betuigd en 2%-j. VOLBLOED MERRIE LUX H. SCHOEHUYS, Noorder vaart D 80, Stompetoren. Gevraagd: LITS-JUMEAUX m. spiraalmatrassen m. of z. bedstellen. Brieven onder no. A 488 bureau van dit blad. ^oo<vx9ocx><x>o<><>ooc Voor de komende St. Nicolaasdrukte kunnen reeds thans geplaatst worden: alsmede JONGSTE MANNELIJKE VERKOPER voor de afd. Technische Huish.artikelen. Flink salaris. Bij gebleken geschiktheid vooruitzicht op vaste aanstelling. Pers. aanm. gewenst. J. W. A. HEUSEVELDT, Langestr. 34, 76—78, ALKMAAR. 8 October 1948 8 October 1573 Deelnemende Invullen Winkeliers: In deze etalage behoort niet thuis: 1. DE GROOT 2.. OUWEHAND 3. POORTER 4. PALTHE 5. PETERSE 6. N. L. ZAAK 7. VAN EYK 8. KAASHUIS 9. WOLZAK 10. KLOOSTER en KIEBERT 11. v. MILAAN 12. BROERS 13. Fa. Th. C. KREYERMAAT 14. LTND 15. KAREL BOS 16. KUYPER 17. RIJW. GROOTHANDEL JAKO 18. J. EN E. TEN KORTENAAR 19. SIDONIUS DE JONG 20. ADR. v. d. KUIP 21. DORRESTEYN 22. WIEGMAN 23. OBDAM 1. Bovenstaand formulier knipt U dus uit. 2. Invullen het artikel, hetwelk niet in de desbe treffende etalage thuis behoort. 3. Nadat U alles duidelijk hebt ingevuld, formulier voorzien van Uw naam en adres; waarna U het formulier bij een van de deelnemende winkeliers kunt bezorgen. 4. De wedstrijd begint 7 October en sluit 10 Octo ber 1948. 5. Voor de goede inzenders wordt een groot aantal prachtige prijzen beschikbaar gesteld, welke ge- etaleerd zijn bij .Rijwiel-Groothandel Jako". 6. Uitslag van deze prijsvraag zal In dit blad gepu bliceerd worden. Inzender Straat Plaats

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3