r Mm* eboorte Nederland stelt vertrouwen in de commissie voor atoomenergie Publiciteit rond Van Meegeren De besten wi Hen naar Australië De Republiek-Djocja wellicht toch nog Deelstaat Midden-Java Internationale controle moet mogelijk zijn NiWIN zond 145 artisten naar Indonesië Nieuwe Bonnen Het Feest van de Achtste October Ai lillot te Parijs itieke commissie ndeling van de der controle op „Eén wereld wereld meer.." et naar Guinea die zich {hans, aan Idis, ter hoogte van ijn reis naar de t voortzetten. Op door een Frans il het gehele diep- r hoogte van de nden verricht wor- len van de Franse ekingen in de Golf nadat prof Pic- heeft opgedaan. OX TEGEN OCKY onder wie twee an beschuldigd zijn ien beraamd tegen Zapotocky, strooi- rondgedeeld en ge- clandestiene groep oordeeld tot straf- it acht jaar dwang. ;n, onder wie een [esproken. STRAAT AT OVERSTEKEN KS EN DAN :CHTS GEKEKEN. kv/estie: de Amerikanen niet -politiek en Frank- tdurende politieke merikanen minder dgenoten vormen, aen zich daar be- ie Duitsers tot de )m dubbel gevaar- ïg zullen komen tóch gelijk heeft IS MEN daarente- lat Europa niet met Sovjets verdedigd dat is in de eerste n de Amerikaanse tenzij Duitsland litiek weer sterk logica die voor iv de furor Ton den hebben, welis- lijk aanvaard zal geschiedenis van tdurend wordt 'oe- ika, dat men niet potentiëel is en tot deelne- ;en tegen Duitsland d te bewegen was, op de ingeslagen ^schappelijke strjjd van de koude oor- reeds een intensief Amerikaanse en militairen. „Die ilfs te berichten, dat (d.i. de geheime idmiraal Cassaris 'n itie-dienst omtrent opgebouwd vollo- :anen samenwerkt, ing op economisch ordt steeds nauwer, kkeling, die in En- n andere Europese >rg wordt gadege- et „State Depart- srikaanse publieke itser een werkzame ■'illige en verstan de Amerikanen de jfeld in deze situa- meester te blijven, :nde Russische vlag ;er Tor" het signaal een wedergeboorte Duitsland. Een ge- kenisvol als de 0e- stille door de bur- het sein was voor Amerika zo belang- ;ie. JS ER EIGENLIJK zo heeft men ons gevraagd nog wel reden de gedenkdag van Alkmaars ontzet te vieren? Wjj hebben in de Spaanse tijd tachtig jaar de Vijand wederstaan en natuurlijk is dat iets, dat in het boek der historie met gulden letteren is opgetekend, maar de geschiedenis van ons vaderland kent ook andere episo den. Zij is niet alleen een kralensnoer van glorierijke daden, al wallen wij dat niet altijd erkennen en al doen wij ons best de jeugd steeds voor ogen te houden hoe dapper onze voorouders waren en hoe trots wij op hun daden jnoeten Zijn. Al is het waar, dat Alkmaar in onze vrijheidsstrijd door de moed en vol harding van zijn bevolking een bij zonder eervolle plaats heeft ingeno men, dat in onze stad de fakkel der vrijheid is ontstoken, die heel ons land zou verlichten, moeten wij dan altijd maar trots blijven op dat Séne feit uit een reeds grijs wordend ver leden en de grote gebeurtenissen voorbijzien, die dat licht reeds zo me nigmaal overschaduwd hebben? JMMERS: de tijdsomstandigheden zijn zo volkomen gewijzigd, dat uit het verleden geen lessen meer te trekken z{jn. Het had zin om dapper en be leidvol te Zijn, toen Alkmaar met de ijzeren en zelfs stenen kogels werd beschoten, welke nu nog in ons ge meentemuseum te kijk liggen, toen kokende olie en brandend pek nog tot de gebruikelijke afweermiddelen be hoorden en in de strijd van man tegen man de sterkste de overwinning be haalde. In de tijd waarin wij nu leven bindt men de strijd aan met een vaak on zichtbare vijand en van een handge meen is geen sprake meer. Zoals de machine in al onze industrieën de ar beid van de mens heeft overgenomen, zo wordt het moderne oorlogstuig als machine voor het op grote schaal ver nietigen van de tegenstander gebruikt en waar een atoombom valt, zijn dapperheid en uithoudingsvermogen belachelijke begrippen geworden. WAAROM MOETEN WIJ terug kijken naar 1573 als 1940 daarop gevolgd is? Zijn wij vergeten, dat wij ons vijf jaren lieten trappen, moeten wij blij ven juichen over één enkele gebeur tenis uit het verre verleden, terwijl de wonden, de wij in de laatste oor logsbrand hebben opgelopen, nog niet geheeld zijn Waarom zal een moeder, die haar zonen verloor, een gezin, dat man en vader ten strijde zag trekken om nim mer terug te keren, waarom zullen ouders, die van hun vermiste jongen nooit meer iets hoorden, zich blij ma ken over de dapperheid van mensen, die zij nooit gekend hebben, als in hen nog de weemoed schrijnt over het ver lies van het liefste, dat zij bezaten? De tijd heeft niet stil gestaan, er is uit de historie der lage landen wel iets anders te overpeinzen dan één glorierijk wapenfeit uit de tijd, toen nog met stenen kogels werd gescho ten. Er is zegt men méér dat tot bezinning noopt. Wij leven niet meer in de tijd, dat elke stad voor zich zelf vocht. Wij staan aan de voor avond van een internationale samen werking waarop Nederland ook niet meer alleen voor zijn eigen vrijheid zal vechten, maar zal opgaan in het defensieplan van een Westelijke sta tenbond. Dan strijden wij voor de vrijheid van West-Europa en straks wellicht voor de vrijheid van alle democratische landen. Waarom dan gejuicht en gezongen om een plaatselijke overwinning, die in het kader van een wereldkrijg een wapenfeit van min of meer belache lijke betekenis is geworden? Staart U niet blind op het verle den, want de dapperheid, die gij be jubelt, zinkt in het niet bij de beproe vingen, welke u in de toekomst te wachten kunnen staan. T)AT ALLES ZEGGEN de pessimisten en het is niet zo eenvoudig om daarop een antwoord te geven. Wij kunnen er slechts dit op zeggen, dat ons gevoel van saamhorigheid en nauwe verbondenheid juist uit onze historie gegroeid is en ons trots maakt op alles wat ons in het ver leden door donkere tijden naar het licht der vrijheid gevoerd heeft. In de patriottentijd en in de Duitse bezettingsjaren mogen groepen van onevenwichtige en verblinde landge noten naar de vijand zijn overgelopen, de kern van ons volk is fier en gees telijk ongeschonden uit de wereldbrand te voorschijn gekomen. Al hebben wij dan niet allen held haftige daden verricht, er was nimmer een groter verbondenheid, nimmer 'n krachtiger geest van algemeen ver zet dan juist in de oorlogsjaren. En die vrijheidszin, dat verzet was gegroeid ut onze historie, uit de ge dachte aan de grote daden van ons voorgeslacht, aan alles wat wij reeds als kinderen vereerden. Wat er ook veranderen moge, of men met stenen kogels of met atoombom men gaat vechten, of wij zelfstandig of in nauw verband met ons bevriende staten zullen strijden, wij. Nederlan ders, zullen ons altijd een onverbreke lijke eenheid voelen. Eén groot gezin. dat trots is en trots blijft op de roem- rijke daden van ons dapper voorge slacht. „De liefde tot zijn land is ieder aan geboren", heeft Vondel gezegd en nooit sterker dan in dagen van spanning en strijd gevoelen wij, hoezeer wij één zijn in ons verlangen naar vrijheid voor ons vaderland. Dat nauw verbond, die saamhorig heid, komen voort uit alles wat wij, door de eeuwen heen, in tijden van strijd en leed tezamen hebben gewon nen en behouden. CN DAAROM IS HET zo vanzelfspre kend, dat wij de roemrijke feiten uit onze geschiedenis blijven herden ken en vieren. Ook de liefde voor zijn stad is een ieder aangeboren en de ge dachte, dat eenmaal van Alkmaar de victorie is begonnen, dat het onze voor vaderen waren, die eens het licht der vrijheid hebben ontstoken, mag ons trots en gelukkig de gedenkdag van Alkmaar's ontzet doen vieren. Dat zal ook in onze stad tot een gro ter besef van saamhorigheid leiden, tot een eendracht, die ons sterker zal ma ken tegen alles wat ons in de toekomst kan bedreigen. „In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal", heeft één onzer dichters gezegd. Wij, Alkmaarders, zijn door onze be wondering voor de strijd onzer vaderen één van zin en één van willen gewor den. Uit dit „heden" kan niet anders groeien dan een volksgroep, die zich, door eendracht sterk, tegen elke aan tasting van onze vrijheid zal keren. Tj. A. De grootste spanning van een brug over de Theems zal een grote rek ondernemen naar Oeganda in Midden-Afrika, waar zij zal worden gebruikt in het verkeerssysteem voor het aardnotenproject. De brug was tijdens de oorlog als noodbrug gelegd tussen Chelsea Bridge en Albert Bridge. Het verwijderen van de spanning, die 35 meter lang is en 92 ton staal bevat, vorderde bijna vier uren. Joodse kinderen naar Israël vertrokken Gistermiddag omstreeks drie uur vertrok uit de Amsterdamse haven de nieuwste aanwinst van de „Zim", de Israëlische scheepvaart maatschappij, het s.s. „Negbah" haar Israël. Aan boord bevonden zich ruim 650 passagiers, waaronder 440 kinderen uit het kinderdorp te Apeldoorn, voor het grootste deel afkomstig uit Oost- Europa. Voorts maken enkele groepen zionisten uit België en Zweden de reis land ondergebrachte displaced persons met de Negbah naar hun nieuwe va- mee en vertrokken een aantal in ons öerland. 80-JARIGE TWEELING Op 13 October zullen de tweeling zusters Drika Pluym en Helena Pluym te Waspik tachtig jaar worden. Beiden verkeren in goede gezondheid. Helena is gehuwd met P. Verschuren, Drika is ongetrouwd gebleven. In de vergadering van de politieke commissie van de Ver. Naties heeft prof. Francois het Nederlandse stand punt ten aanzien van de atoomenergie uiteengezet. De Nederlandse gedele geerde verklaarde, dat de Nederland se delegatie zou .stemmen vóór de Ca nadese resolutie, die alle landen ver zoekt de aanbevelingen van de com missie voor de atoomenergie als basis voor de contröle te aanvaarden. Ne derland is daarbij evenwel bereid amendementen in overweging te ne men, die tot werkelijke vooruitgang in de atoombesprekingen kunnen voeren. Sprekende over het standpunt van de Sowjet-Unie, zeide prof. Francois dat indien men de wijze in aanmerking nam waarop het recht van Veto in de Veiligheidsraad was uitgeoefend, dit betekende, dat één land weigerde zich neer te leggen bij de besluiten van de meerderheid van het internationale orgaan. De Nederlandse delegatie, aldus prof Francois, had met voldoening geconstateerd, dat de Sowjet-delega- tie „haar negatieve houding had la ten varen en zich had uitgesproken voor een gelijktijdige aanvaarding van het verbod en de contröle. Dit gewij zigde standpunt kon echter alleen tot overeenstemming leiden wanneer de Sowjet-Unie bereid was te accepte ren, dat de controle op een werkelijk doeltreffende wijze zou worden geor ganiseerd. Met betrekking tot de vrees van de Sowjet-Unie, dat de invloed van de V.S. in het contröle-orgaan te groot zal zijn, zeide prof. Francois: „Naar onze mening moet het mogelijk zijn de internationale contröle op een der gelijke wijze in te richten, dat alle on gerechtvaardigd der belanghebbende staten zal zijn uitgeschakeld. Ontkenning van deze mogelijkheid zou gelijk staan met wei gering van alle internationale samen werking. Wanneer reeds op dit be perkte, doch zo gevaarlijke terrein van de menselijke activiteit men zich ont trekken zou aan de noodzakelijke in ternationale samenwerking, zou men evengoed alle hoop in de toekomst der V.N. kunnen laten varen." Fanny en Slijkhuis naar Amerika Amerikaanse athletiek-officials heb ben de Koninklijke Nederlandse Athle- tiek Unie gepolst inzake het deelnemen van Fanny BlankersKoen en Slijkhuis aan indoorwedstrijden, welke in Fe bruari van het volgend jaar in de Ver enigde Staten worden gehouden en waarvoor men, de traditie getrouw, al tijd enkele Europese athleten uitnodigt. Indien een officiële invitatie bij de KNAU binnenkomt, zal het bestuur een onderzoek instellen, of de uitnodiging kan worden aanvaard. SCHAAPACHTIG GEDOE Een kudde van 120 schapen, die „illegaal" van de Britse zóne naar de Sovjet-zone overstak, heeft een nieuw grensprobleem doen ontstaan. De schapen, behorende tot de Brunswijkse kolenmijnen, drongen enkele mijlen in de Sovjet-zone door. Onderhandelin gen tussen de directie van de mijnen en de Sovjet-autoriteiten over de te rugkeer van de kudïie leverden tot dusver geen resultaat op. De herder is door de Sovjets gearresteerd. Geknoei bij onze miiitaire missie te Berlijn Voor de krijgsraad te velde te Rot terdam hebben terechtgestaan de 35- jarige Vermeulen en de 37-jarige koop man Steinmetz,. wegens overtreding van het deviezenbesluit. V. was in '46 sergeant-chauffeur in dienst van de Nederlandse missie te Berlijn en kocht in Nederland in opdracht van S„ die luitenant was bij de missie, voor f 800 ruim 60 kg koffie, om deze over de Duitse grens te smokkelen. De koffie was bestemd als ruilmiddel voor een auto, ten behoeve van overste H. van de missie. V. werd op 28 Nov. 1946, toen hij de koffie in een militaire auto over de grens wilde brengen, aange houden. Hij moest een boete betalen van f 260, hem opgelegd door de Ne derlandse Bank, Overste H. weigerde de boete voor V. te betalen, omdat deze ook koffie voor eigen rekening had ge smokkeld. De auditeur-militair merkte op. dat in talloze gevallen door hoge officieren van de missie was geknoeid. Er wer den heel wat auto's met ruilmiddelen gekocht en frauduleus over de Neder landse grens gevoerd. Wanneer de ba zen het zo deden, dan kan men het de knechten niet al te kwalijk nemen. De uitspraak luidde voor V. een maandvoorwaardelijk met een proef tijd van een jaar, voor S. f 1000 subsi- diar een maand hechtenis en verbeurd verklaring van de auto. Handel met Duitsland is onmisbaar Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat „Duitsland op nieuw in de West-Europese handel moet worden ingeschakeld. Het is van het grootste belang, ver klaarde dr. Holtrop, dat Duitsland zijn vóóroorlogse rol van leverancier her neemt. Erop wijzend, dat de tegenwoor dige handel van Nederland met Duits land slechts een fractie vertegenwoor digt en van de vóóroorlogse handel be toogde hij, dat dit een van de ernstig ste vraagstukken voor Nederland vormt aangezien Duitsland vóór de o~-log de grootste leverancier en tevens de beste afnemer van Nederland was. Vol ver trouwen was hij dat het onlangs met Bizonia gesloten handelsverdrag de han del met Duitsland zou bevorderen. Dr. Holtrop noemde drie mogelijkhe den om in grotere mate onafhankelijk te worden van Amerikaanse steun, t.w. Grotere export naar de dollargebie- den; 2. Geringe afhankelijkheid van Am- merikaanse leveranties door de volledi ge inschakeling van Duitsland in de de Europese economie en door verhoog de productie, zowel op industrieel als agrarisch gebied in de Europese landen zelf en tenslotte de verschaffing van dollarinkomsten door het oude systeem van driehoekshandel met Oost-Azië. De meest-besproken schilder van de moderne tijd PARAMOUNT, DE BEKENDE AMERIKAANSE Film-Maatschappij, heeft be- kend gemaakt, dat zij een film gaat maken over het leven van de schilder Han van Meegeren, die in December 1947 overleed, kort nadat de rechtbank hem tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld had. Mèt deze film èn de aankondiging van een plan voor een soortgelijk toneelstuk, bevinden wij ons tegenover het begin van een mythe rond de in wezen zo zielige figuur van Han van Meegeren, wiens 17e-eeuwse, met Vermeer en De Hooch gesigneerde schilderijen in de ge hele wereld bekend geworden zijn. |_|ET WAS EEN ONRUSTIGE, kleine, nerveuze gestalte, die rond een jaar geleden het middelpunt vormde van een der meest opzienbarende proces sen, die het gerechtshof te Amsterdam te voeren kreeg Maandenlang had de 58-jarige De venter kunstschilder Han van Meege ren vergeefs getracht geloof en begrip te vinden voor zijn verrassende beken tenis, dat hij de maker was van de „Emmaüsgangers" en een aantal ande re, aan Vermeer en Pieter de Hooch toegeschreven schilderijen. Deze be kentenis immers was ipso facto een slag in het gezicht van de meest gezag hebbende en befaamde Nederlandse schilderijen-deskundigen, wier beoor deling en certificaten geleid hadden tot de aankoop door verenigingen, musea en particulieren van de doe ken. die naar nu bleek, op het atelier van Van Meegeren ontstaan waren in de jaren 1938-1943. En dat Han van Meegeren wezenlijk de maker was, het werd op pijnlijk overtuigende wijze, aan de hand van röntgenologische onderzoekingen en andere proeven, aangetoond. Niet de 17-eeuwers Jan Vermeer en Pieter de Hooch, maar de 20ste-eeuwse schilder Han van Meegeren had ze geschilderd. Rond 5 millioen gulden was gemoeid met de verkoop der doeken en toch was winstbejag niet het motief van deze merkwaardige schilder, wiens ta lenten en virtuositeit nu. een jaar na zijn dood algemene erkenning hebben gevonden. Niet genoeg gewaardeerd en erkend ofschoon hij vooral als portretschil- Van 1 Januari tot en met 30 Septem ber zijn door de NIWIN 145 artisten naar Indonesië uitgezonden, w.v. twin tig cabaret- en variété-gezelschappen, in totaal bestaande uit 87 personen; vier klassieke of semi-klassieke mu- ziek-ensembles, in totaal bestaande uit 11 musici; twee amusementsorkesten, bestaande uit totaal 10 man; drie to neelgezelschappen te weten „Come- dia", het volkstoneel van Aaf Bouber en het gezelschap van Kees Brusse, te zamen' bestaande uit 25 spelers; drie gezelschappen tezamen bestaande uit 11 spelers voor kindervoorstellingen en tenslotte de heer Boomsma, die filmvoorstellingen gaf en daar lezin gen bij hield. De omstandigheden, waaronder deze mensen gewerkt heb ben, waren uiterst moeilijk, maar het succes was uitbundig. Succesvolle strijd tegen smokkelvaart De laatste maanden wordt door de patrouilleboten van de Koninklijke Ma rine in het smokkelgebied tussen Su matra en Malakka gemiddeld per maand een totaal van honderd schepen aangehouden en opgebracht. De ver beurdverklaarde ladingen hiervan brengen bij verkoop te Tandjong Pi nang naar schatting van twee tot drie honderdduizend straitsdollars op. Ook de aangehouden smokkelsche- pen worden verbeurd verklaard. Voorzover zij bruikbaar zijn doch meestal bedienen de smokkelaars zich van scheepjes, die in normale omstan digheden niet als zeewaardig zouden worden beschouwd worden zij door het departement van scheepvaart over genomen. De onbruikbare worden ver nietigd. Naar schatting van marineoffi cieren, die zelf aan de patrouille diensten deelnemen, slaagt men erin een derde deel der smokkelvaart in beide richtingen aan te houden. overwicht van elk Naar wjj van Australische zijde ver nemen bestaat er onder Nederlandse oud-militairen en oud-illegale strijders veel belangstelling voor de mogelijk heden welke hen werden geboden voor emigratie naar Australië. Zoals bekend werd een „assisted passages scheme" opgemaakt. Aan de hand van dit schema zullen diegenen, onder de oud-militairen en oud-ille gale strijders, die in aanmerking ko men, naar Australië te emigreren, een tegemoetkoming ontvangen in hun pas- sagekoste'n en in die van hun familie leden. Reeds in de eerste 10 dagen na het bekend worden dezer mogelijk heden zijn meer dan 2000 schriftelijke verzoeken bij de Australische legatie in 's Gravenhage binnengekomen Deze worden thans behandeld, waarna óe verzoekers schriftelijk inlichtingen en instructies zullen ontvangen. Uit Australië is een vertegenwoordiger der regering gearriveerd, die zich met de uitvoering van het plan zal belasten. Verwacht wordt, dat met het s.s. Vo- lendam, dat op 15 December naar Au stralië vertrekt, behalve de gewone Nederlandse emigranten ook vele Ne derlandse oud-militairen en oud-ille gale strijders naar Australië zullen leizen. ProfDjajadiningrat acht de kans stellig nog niet geheel verkeken De opstand der communisten in de Republiek is geen doorgestoken kaart, maar een werkelijke greep naar de macht, aldus luidt de mening van prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat, se cretaris van Staat voor Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen in de voor lopige federale regering van de in op bouw zijnde Verenigde Staten van In donesië, die op het ogenblik in Neder land vertoeft. Prof. Djajadiningrat, die mjj een in terview heeft toegestaan, vertelt on derhoudend over zijn indrukken en maakt aardige vergelijkingen met zijn studententijd te Leiden, die in 1913, nu 35 jaar geleden dus, eindigde. Sedert dien is hij nooit hier terug geweest. Van lieverlede komt het gesprek op staatkundige onderwerpen. Staat het economische herstel van de Archipel voor de deur?, vraag ik. Dat is reeds in volle gang. Zie de handelsbalans, die sedert enige maan den weer actief is. Dat herstel is eigen lijk al begonnen terstond na de bevrij ding van de belangrijkste gebieden op Java en Sumatra. Vooral Oost-Suma- tra staat er goed voor. Wel heerst er nog overal gebrek aan machines en textiel. Is er reeds sprake van een hechte samenwerking tussen de deelstaten? Die moet nog groeien. De band is nu nog wat losjes, maar als de fede rale raad er eenmaal is, zal dat wel beter georganiseerd worden. Functioneert de federale regering naar wens? Jawel, maar wij staan pas aan het begin. Zullen de besprekingen tussen de Indonesische delegatie en de Neder landse regering nog lang duren? De tijd dringt, gezien de „streefdatum" van 1 Januari 1949. Er is nu intensief overleg gaande over de wijze, waarop de interimre gering tot stand moet komen. Er is een Nederlands voorontwerp, een ont werp van de voorlopige federale rege ring en een ontwerp van de Bandoeng- se conferentie. Die moeten nu in elkaar gepast worden, waarna het eindresultaat in de vorm van een wetsontwerp naar de Staten-Gene- raal gaat. Maar ik geloof wel, dat het mogelijk zal zijn de interim-regering tegen 1 Januari a.s. tot stand te bren- ge.n Hatta denkt federaal. Ziet u nog steeds de mogelijkheid, dat de Republiek van Djocja een deel staat wordt? Onderscheidene leidende figuren in de Republiek staan op federaal standpunt, ook Moh. Hatta. Zij worden echter door binnenlandse moeilijk heden geremd. De Republikeinse ge bieden op Sumatra zullen nu gelijke afzonderlijke deelstaten worden, maar daar moet dan tegenover staan, dat het gehele Javaanse taalgebied tot de deelstaat Midden-Java moet gaan be horen met een speciale plaats voor de vorstendommen. Als er aan weerszij den vertrouwen ontstaat en een op rechte wil tot samenwerking zich openbaart zal dat zeker zo gebeuren. Op het ogenblik is dat echter nog niet mogelijk. Oefenen de deelstaten druk op Djocja? Van druk is geen sprake. Het Ban- doengse federaal overleg heeft een deputatie naar Djocja gezonden, maar zijn voorstellen zijn afgewezen. Acht u het begrijpelijk, dat Moh. Hatta de Nederlandse hulp bij de on derdrukking van de opstand heeft af gewezen? Ja, dat had ik niet anders verwacht. Zal Djocja er in slagen de opstand te onderdrukken? Ja, maar het zal maanden duren. Zal de Republiek, als zij er in slaagt, moreel niet sterker staan? Inderdaad, het zal haar goed doen als zij erin slaagt het gezag te her stellen. Kan het verloop van invloed zijn op de vorming van de Verenigde Sta ten van Indonesië? Er zijn twee mogelijkheden. De lei lende figuren kunnen nog zwaardere eisen gaan stellen dan zij tot nu toe doen, maar de kans is evenmin uitge sloten, dat zij zonder vrees voor bin nenlandse moeilijkheden het federale standpunt kunnen gaan innemen. Bestaat er in de deelstaten geen communistisch gevaar? Dat is niet verontrustend. Alleen het binnenland van Sumatra is voor ons een groot vraagteken. der in het buitenland triomfen vierde wilde Han van Meegeren zich wre ken op de kunstcritici, die hem jaren lang genegeerd hadden en het dient erkend daarin is hij geslaagd. Laat de nu allengs gecultiveerde mythe rond Van Meegeren ons niet beletten deze schilder in zijn ware gedaante te zien: een mateloos knap tekenaar, een ver dienstelijk schilder, maar bovenal een kunstenaar die de techniek tot in de kleinste details beheerste en die zich door jarenlange studie en oefening de penseelvoering der oude meesters had eigen gemaakt. Had Van Meegeren de signaturen op de doeken weggelaten, er was geen proces geweest en hij zou de meest ge vierde schilder van deze eeuw geweest zijn. Van Meegeren en het lot hebben anders gewild. En wat de film ons ook zal willen doen geloven, ons rest de herinnering aan een teleurgesteld man, wiens wrok en minderwaardigheids complex hem de verkeerde weg wezen. Engelse gesneuvelden naar huis Sedert Maandag worden met Ameri kaanse legertoestellen dagelijks en kele vluchten ondernomen van het vliegveld Beek af naar Engeland en Ierland, met de stoffelijke resten van Engelse gesneuvelden, die van de begraafplaatsen in Frankrijk, België en Nederland naar hun woonplaatsen in Engeland en Ierland zullen worden overgebracht. Amerikaanse militairen verzorgen het escorte in de vliegtuigen. TROEPEN VAN TSJANG KAI SJEK UIT TSJANGTSJOEN. Woensdag is bekend gemaakt, dat de troepen der centrale Chinese regering de hoofdstad van Mantsjoerije, Tsjangt- sjoen, hebben ontruimd. Tsjangtsjoen v/as het laatste steunpunt der centrale regering in Mantsjoerije. Het was sedert enige tijd afgesneden door de Noordelijke legers. DE OPSTAND IN MALAKKA. De Britse commissaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Mac Donald, heeft in een radiorede verklaard, dat de „com munistische opstand in Malakka werd georganiseerd door buitenlandse sluip moordenaars en internationale commu nisten, die agenten zijn van buitenland se belangen en machten". LUC VAN DAM WINT WEER. Luc van Dam, kampioen van Neder land middengewicht, heeft gisteravond te Brussel van de Italiaan Giovanni Manca gewonnen door interventie van de scheidsrechter in de zesde ronde. De Italiaan had een verwonding op gelopen welke voor de scheidsrechter aanleiding was een einde te maken aan de strijd. „CHICAGO TRIBUNE" STEUNT DEWEY Het grote republikeinse blad „Chi cago Tribune", dat tegen de benoe ming van Thomas Dewey als candidaat voor het presidentschap was, heeft thans besloten hem te steunen. In een hoofdartikel zegt het blad: „Wij be schouwen hem als de minst slechte der candidaten". Voor het tijdvak van 10 t/m 23 Oct. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES 245 Vlees 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 9 October). 284, 286 Vlees 100 gram ylees. 285 Vlees 300 gram vlees. 287-1, 287-2 Brood 800 gram brood. 288 Brood 400 gram brood. ALLE BONKAARTEN 289 Algemeen 400 gram brood. 290 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 291 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstr. enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810 295 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 296 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 297 Algemeen 1 ei. 298 Algemeen 125 gram koffie. 299 Algemeen 50 gram thee. 300 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. B 309 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. B 310, C 311 1 ei. BONKAARTEN KD, KE 810 301 Algemeen 125 grapi boter of mar garine of 100 gr. vet. 302 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 303 Algemeen 2 eieren. 304 Algemeen. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. E 315 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808. 117 Versnap. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boter- hamstr. enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 120 Versnap. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boter- hamstr. enz,, of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7