GERS i Een strateeg van grote allure, die bewonderd wordt en gelaakt Tante babine icht berichten BERNARD LAW MONTGOMERY, DE SOLDATEN-GENERAAL (2) ni— Zijn grootste tegenspeler was Rommel Prijsraadsels Het leven van vadertje Langbeen Het Radioprogramma Hallo, Jongens en Meisjes Oplossing Prijsraadsel L A s T A N N O S N E L T O L K LET OP! T r 65) grijpt in (WD, 7 Oct. '48. 4ardapp.: Blauwe Bevelander» 6 Vor»n 4.60430; —8.60; 1000 kg leg Witte kool 5; 5—6.80; 1000 kg 3000 kg Uien 6.20 ip 8.20—9.80; 4000 4-4.40; 14000 kg jiotterdtm, »-M i, Rotterdim—Sy<3- en Etreme (t), Je s.jo Keep Bonn vr« ne»r Deker p<>- roben v»b oiaen. B»t*viej pesseerde ode Ztt) Keiler Mon te Freetown a Durben te z»tt k, Ks»p»'ed—Am- riffe Medoere, 5-io ven Sebenf n—iepen. 5-10 te van Betavie near 6-10 van Pladjoe eropue, New York Alexandria Ni- Vovoredondo naar tie, Batavia—Am- Mlnieoy Overti- te Port Elisabeth Miri te Pledjoe —Amsterdam, 6.10 lak, Java—Rotter- 10 uur, Gibraltar, de Hoek van Hol- amat, Rotterdam— ïenua Sommelr- B-10 te Belawan Menedo neer Co* dadrae—Rotterdam, Vincent Tebian. (sseerde 5-10 Keep itgrdem—Kaeps'ad, e volendam, •es, 5-io te Bre- n Ro'terdam—Ba- i evenaar Wel. wan te Batavia -Philadelphia. 6-10 e. Abbedijk, n, 6-10 te Antwer- vsn Rotterdam te smin, Bombay—R'- Alwaki, Rotter- te Sanos Am sterdam, passeerde is'elveen, 6.10 van Andijk 6-io van sans Baren- apao te Rotterdam 10 van Aruba naar k, Londen—Perst- i-10 Ouessan*. -West-Afrika, pas- liar Antwerpen ngapore naar flad- van Singapore t« 5-10 van Soerabaje kerk Japan—Rot- Port Soedan terdaru—New York, ins Frederik Hen- len, passeerde 5-10 Johan Willem Fri ll, 5-10 550 miil lerkerk, Rotterdam tille gehle 6-10 ienhagen Stad acola naar Norfolk Malakka, 4-10 van Tegelberg, 6.10 le Janeiro Ven passeerde 6-10 5-10, 7 uur van •k Winterswijk, Huelva 3.50 10.60 9.50 26.95 5-85 8.40 11.70 9.85 jus btj de L ge prijzen ede oplos- an Alkmaar v. de UNAC. iw TWEEDE WERELDOORLOG werpt zijn schaduwen vooruit. De wereld ziet Duitsland sterker worden, Italië naar Abesslnië grijpen en Japan geheimzin nig doen met onmetelijke eskadersOorlog in Spanje en ChinaEngeland bereikt een Miinehen ais laatste poging om de vrede te redden, als een laatste dekmantel van de armoedige toestand van het Britse leger. Palestina voelt, dat de aandacht is afgeleid. Het wordt er roerig en Montgomery moet er de orde her stellen. In 1939 wordt hij er ziek, zo ernstig, dat hU naar Engeland moet worden vervoerd, reddeloos verloren gewaand. In Marseille loopt hij zelf al weer de loop plank afDe mobilisatie breekt aan, de oorlog ontvlamt. Monty krijgt het be vel over de derde divisie in Frankrijk. Als de Duitsers de lage landen binnen vallen, rukt hij op tot ver in België. De Duitse stormloop is niet te stuiten. Twin tig dagen houdt de divisie stand, wordt teruggetrokken op Duinkerken en moet wijken, het Nauw van Calais over. De verliezen zijn zwaar, maar de geestkracht is ongebroken. De divisie wordt opnieuw samengesteld. Monty krijgt bevel over te steken naar Cherbourg om de strijd opnieuw aan te binden. In Portsmouth be reikt hem het berieht dat Frankrijk heeft gecapituleerd. Monty is ontgoocheld en meer dan eens uit hü zijn wraakgevoelens: Duitsland moet er onder. En voorgoed. Generaal Brooke werd opperbevel-1 hij afscheid. Engeland riep zijn grote hebber van Engeland, generaal Auchin- .1— leek zag zich het commando in Sussex toevertrouwd en Montgomery werd aanvoerder van het vijfde leger. Mont gomery streed zijn strijd. Geen afwach- tingsoorlog uit de betonnen muren aanvoerder terug. Strijd op andere fronten moest voorbereid worden en de ervaringen van de stugge Mont gomery konden niet worden ontbeerd. De invasie. Bij Churchill las Montgemory de do- wilde hü. maar slag leveren met mobi-1 le reserves. Het was nutteloos met Monty te dis cussiëren. Hij had de les van Duinker ken genoten en hij kende de Duitse kracht. „Laat ze maar aan land komen en zich verspreiden. We kunnen ze dan hebben", zei hij resoluut en maakte sarcastische mopjes over de burger wacht. De invasie-dreiging ging voorbij, het toneel verplaatste zich van het moeder land naar de andere delen van het Im perium. Twee jaar lang schommelden de krijgskansen in de Lybische woes tijn. Plotseling nam Rommel het ini tiatief en wierp de Britten terug tot aan de Egyptische grens. Generaal Wavell werd vervangen door Auchin- leck, een onbekende op dat toneel, doch een vastberaden aanvoerder die een catastrofe bij El Alamein nog groten deels voorkwam. De verliezen waren echter zeer groot; nieuwe toevoer liet op zich wachten, er ontstond ontevre denheid onder de troepen van de do minions. Er moest een nieuwe opper bevelhebber komen. Gott, de tankspecialist werd benoemd en vertrok. Maar hij verongelukte op weg naar zijn commandopost. Naar Afrika. Het Britse opperbevel was ten einde raad. Generaal Alexander moest de si tuatie redden, maar Eisenhower had hem nodig yoor zjjn invasie-plannen in Afrika. Het oog viel op Montgomery. zou het achtste leger moeten aan voeren. Men besloot het aarzelend. Monty aarzelde echter niet Hij ver ving generaals, benoemde officieren, sprak de minderen moed in, beloofde hen een betere ravitaillering en zei eenvoudigweg, dat hij gekomen was om de Duitsers eruit te jagen. Dat moest even gebeuren. Nieuwe divisies zouden hem komen helpen. Op een vastgesteld tijdstip moesten de Engel sen zich een weg banen door de Duit se pantsermuur. Hij sprak alsof het 'n fietstochtje betrof. De woestijnduivels kregen weer zelfvertrouwen en moed. Daar stond de man die in hen geloof de. Niet wijken, geen terugtocht en algehele vernietiging van Rommel. Zes dagen duurden de voorberei dingen, zes dagen van offers, kleine terugtochten, hevige artilleriebogibar- dementen. Steeds weer werden de mannen opgezweept. De kleine gene raal bewoog zich daartoe in de voorste linies en leidde zelf de aanval. Het succes werd behaald. El Alamein viel. dank zij de kundige strategie van de koppige Monty en dank zij zijn on gehoorde concentratie van kanonnen. Solloem, Daba, El Agheila, Bengasi, Tripolis, Tunis. Het werd een succesrij ke veldtocht. Monty werd de triumfa- tor van de woestijn, die hij schoonge veegd had. Dolgelukkig nam hij de pa rade af en schreef in zijn dagorder: „Hoofdstuk I is af. Nu naar Rome". De campagne op Sicilië en Italië be gon; het achtste leger verwierf zich nieuwe lauweren. Salernoe Foggia, Na pels, Rome en de verschrikkelijke slag bij Casino, waar de bittere volharding van Britten en Amerikanen de door slag gaf. Tot Kerstmis van dat jaar bleef Monty bij zijn mannen, toen nam de invasie van Normandië, de vorming van het tweede front. Maandenlang be studeerde hij het plan, raadpleegde links en rechts de leiders van vloten, luchtmacht en ontwierp een nieuw plan, dat zijn doelmatigheid zou bewij zen toen in de stormnacht van 5 op 6 Juni 1944 ontelbare landingsboten de murw-gebombardeerde Atlantikwall binnenvoeren. Twee factoren waren van groot be lang voor het welslagen der operatie. Eerst was er het element van ver rassing, doordat Montgomery een dub belganger had gevonden, die telkens in Afrika en Gibraltar opdook, waarbij de Duitse spionnen dan berichtten, dat de generaal op dat moment onmogelijk 'n invasie kon leiden. En de andere factor was, dat Monty weer tegenover Rom mel kwam te staan, waardoor hij zo „geladen" was, dat hij willens en we tens deze tegenstander „de nek wilde omdraaien". Op de zesde Juni zat Monty al in Normandië bij zijn stoottroepen. Men kent het verloop van de strijd: na aan vankelijke tegenslagen bij St Lo, Caen en Falaise drukten de tankcolonnes zich door de Duitse linies heen om pas bij Arnhem tot staan te komen. On danks deze onverhoopte tegenslag had Montgomery woord gehouden. Met Rommel was afgerekend en deze gene raal werd door Hitier vermoord. Nog een tegenslag kwam door het Kerstoffensief der Duitsers in de Arden nen, maar Britten en Amerikanen wer den de toestand weer meester en toen was het nog een kwestie van tijd, het uitgeputte Duitsland onder de voet te lopen. Op een heuveltje nabij Lüneburg werd Monty's carrière bekroond. Hij kon er de Duitse generaals de over gave dicteren. Zeven rijen medailles, een aantal benoemingen tot ereburger van verschillende steden, twee eredoc toraten, maar bovenal populariteit bij millioenen soldaten en bevrijde burgers vielen hem toe. In 1946 werd hij in de adelstand ver heven als viscount Montgomery van EI Alamein. Hij werd chef-staf van het Imperium, de hoogste post in het Brit se leger. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Voor de volgende keer krijgen jullie eens een moeilijk geval op te lossen. Lees het onderstaande verhaal maar eens aandachtig en denk er dan goed over na. Ank Veenstra, een veertienjarig meisje, wordt op een Zaterdagmiddag opgebeld door haar klassegenootje Nel Kramer. Nel vraagt aan Ank of zij zin heeft om die middag bij haar te komen, maar Ank herinnert zich dat zij van haar moeder niet met Nel mag omgaan en ziet zich genoodzaakt om een uit- vluchtje te zoeken. „Neen, ik kan onmogelijk komen, want ik heb het erg druk met mijn huiswerk en boodschappen voor mijn moeder", zegt zij. Direct na dit telefoongesprek klinkt de bel en even later komt haar vrien din Lettie de kamer binnen. Lettie vraagt of Ank wil meegaan naar een korfbalwedstrijd. Ank aarzelt nog even, maar haar moeder die de kamer bin nenkomt, dringt er op aan dat Ank met Lettie zal meegaan. Als de beide meisjes op het sport veld komen, staan zij onverwacht te genover Nel Kramer. Stomverbaasd roept Nel uit: „Ik dacht dat jij het zo druk had, Ank!!" Wat moet Ank daarop antwoorden* De beste antwoorden worden beloond met een boek. Inzendingen, met ver melding van leeftijd vóór Zondag 17 October aan het bureau van dit blad. De volgende week zal dit prijsraad sel nog even herhaald worden in de „Jeugd-Koerier" van de jongeren. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Voor de volgende week mogen jul lie, uit de eerste drie zinnen, verbor gen timmermansgereedschap zoeken. In de laatste twee zinnen is tuin mansgereedschap verborgen. Hier komen de zinnetjes: Mijn moeder vindt ham erg lekker op de boterham. Die grote aardbei telt voor twee. Eduard knijpt angstig zijn ogen dicht. Zag Iet er niet keurig uit met haar nieuwe jurk? Vandaag is pa de stad uitgegaan. De oplossingen worden vóór Zondag 10 October verwacht aan het bureau van dit blad. Ook de brieven voor het correspondentiehoekje verwacht ik vóór die datum. Denken jullie - steeds om het vermel den van de leeftijd? Onder de goede oplossers van het prijsraadsel worden weer hoeken verloot. Wie kent ze niet, die grote muggen? Ze komen zo graag in de huizen en sukkelen dan met hun belachelijk lange poten al vliegend langs de ruiten. Wel een groot, maar overigens een onge vaarlijk insect. Steken doen ze niet; dat laten ze aan hun kleinere familieleden over. Muggen? Eigenlijk zijn de beestjes, waarover ik het nu eens hebben wil, geen muggen. Zo op het eerste gezicht zijn ze net grote uitgaven van die ve nijnige nachtrustverstoorders. Daarom heten ze in de volksmond wel lang pootmuggen. „Spekkedieven" noemen de jongens ze wel. Over de grens he ten ze paardemuggen. Toch hebben de Engelsen de leukste naam bedacht en wel „Vadertje Langbeen". Wat moeten ze met die lange poten beginnen? Je kunt er niet aan raken of ze breken af, zonder dat het beestje er veel hinder van schijnt te ondervinden. Maar bui ten op het grasland zijn de lange po ten zo onpractisch niet. Daar kun je ze bezig zien tussen de lange grashalmen. Met hun lange benen als op stelten balancerend dansen de grote muggen met hun puntig achterlijf langs de grond en leggen overal hun eitjes in een klein zelfgemaakt kuiltje in de grond. Mooie zwarte glimmende eitjes. Eén voor één worden ze zorgvuldig ge poot, of het aardappeltjes zijn. Reeds spoedig komt de larve uit het eitje gekropen. De langpootmug mag dan al een onschuldig diertje zijn, van deze larve kan dat niet worden gezegd. Ze is zo rond als een worstje met een leerachtig vuilbruin vel. Haar scherpe kaken doen niets anders dan de wor tels van grasplantjes en allerlei andere gewassen doorknagen en verslinden. En dat alles met een verwon derlijke eetlust. Je kunt je voorstellen dat de boer veel schade ondervindt aan zijn weidegrond als er veel van die etende „muggenworstjes" voorkomen. Sommige jaren ziin ze talrijk; dan ziet men hele plekken in het grasland die Een beetje vredige rust na zoveel bloedige veldslagen: Monty in de familiekring. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praa^je 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Olleke Bolleke en Knipperdolleke V.10 Avro's Avondschool 7,45 De Rege- rings-Voorlichtingsdienst antwoordt 8,15 La belle Hélène 9,30 „De lielde gaat langs zonderlinge wegen" 10,05 The Romancers 10,30 Franse chansons 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Licht avondprogramma HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 NCRV- kwartet 6,15 CNC.kwar'ier 6,30 Gram mofoonplaten 6,50 Problemen voor pien-e tere piekeraars 7,15 Leger des Heils- kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8,05 Program- ma-proloog 8,15 Première 9,30 Fami- He-competFie 10,00 Het Nederlands Kamerkoor 10,15 De vaart der Volken 10,45 Gramofoonplaten 10,45 Avond overdenking 11,15 Pastorale VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-selecties AVRO: 1,20 Langs de lijnen der lucht VARA: 4,00 Zuid- Amerikaanse klanken 5.00 Filmland presenteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Johan Jcng (orgel) VPRO: 7,30 Reportage 7.50 Tien voor acht 8,05 Solisten-con cert 8,30 „Midden in de wereld" VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 De kermis der ij delheid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and swee; VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Sym- pbonisch concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Gramofoonplaten-concert 11,30 „Bij het morgenwerk" 1,15 „Vrij en blij'» 3,10 Promenade-concert 6,00 Solo-suites voor violoncel 63,0 „Simavi's huldeblijk aan Neêrlands koninginnen 6,45 Gees- lijk lied 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen 7,30 Het actueel geluid 7,45 CWV-kwari'ier 8,05 Programma proloog 8,15 Gramofoonplaten 8,30 „De Victorie van het huis Wils", een hcorspel over Alkmaars Beleg en Ontzett 9,30 Orgelconcert 10,00 Vraaggesprek 10,30 Negro spirituals 10,45 Avond overdenking 11,15 Selectie uit selecties 11,15 Slot-accoord Zoals wij de vorige keer hebben afgesproken is de „Jeugd-Koerier' deze week speciaal voor jullie, Jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Een heel klein hoekje moeten jullie er van afstaan aan de kinderen beneden de twaalf jaar. Daar staat een prijsraadsel, waarvan zij, voor de volgende week, de oplossingen mogen inzenden. Voor de „Jeugd-Koerier" van deze week kwamen veel gezellige brieven binnen en su waren er ook meer brieven van 15- en 16-jarigen bij. Kijk, dat gaf mij het prettige gevoel dat wjj 't zo toch maar beter hebben geregeld dan voorheen. En nu de correspondentie, jongelui! Wij steken weer van wal: Nellie Zegers, hartelijk dank voor je brief en al die postzegels. Ik ben er blij mee. Gezellig dat ik in 't vervolg op jouw brieven mag rekenen. Marijke Snijders, hoe kom jij zo plotseling in het ziekenhuis, meisje? Ik hoop dat je spoe dig opknapt, hoor! Neen, van Berta heb ik niets gehoord. Sterkte en beterschap. Marijke! Wlm Sostman, ja de laatste puzzle was gemakkelijker. Ik had het twee weken geleden ook wel een beetje moeilijk gemaakt. Er kwamen tóen toch zo. weinig oplossingen binnen. Corrie Kossen, dat meisje heeft waarschijnlijk al een correspondentie-vriendin gevonden. Heb je mijn brief nu ontvangen, Corrie? Liesbeth Ranzjjn, jou ken ik al een poosje. Hartelijk dank voor ai die leuke tekeningetjes. „Lotus", hoe bevalt het je op dansles? Ja, ik kan mij best voorstellen dat je er de eerste keer een beetje tegenop zag. Marijke van Lienen, ik ben blij dat het boek naar je zin is. Trijnie Kaas, ja, er zijn meisjes, die wer kelijk niets weten te schrijven. Jouw brieven zijn gelukkig altijd weer even ge zellig. Groet Duut en Willie maar van mij. Anton Mol, bevalt het je goed op fymnastiek-les? Ik hoop je eens spoedig op een uitvoering te zien. Helm ansen, neen, ik ben jou nog niet vergeten hoor. Ja, Latijn is lastig, maar jij zult het wel leren, daar twijfel ik niet aan. Je schreef zo'n lange brief, dat ik deze week maar eens in mijn vulpen zal klimmen om je te beantwoorden, want o, die plaats ruimteDag Helm! Henk Wiedjjk, ja, die meisjes kunnen soms een drukte maken. Wanneer komt je broer uit Indonesië terug? Nellie van Latum, ik heb geen brief van je ontvangen. Het spijt mij. Vind je het prettig in Amsterdam? Ik hoop veel van je te horen. Nellie. Tiny Pel, bedankt voor je brief, die je zo echt feestelijk hebt versierd. Vind je het prettig op de U.L.O. in Bergen? Mary Vonk, jouw tekening is heel mooi, maar' ik kan hem helaas niet in „De Jeugd- Koerier" zetten. Ook de mooie verzen, die verscheidene kinderen mij geregeld zenden, kan ik tot mijn spijt nog niet plaatsen. Er komt echter nog wel eens een tekenwedstrijd, Mary. Dan plaatsen wij de beste tekeningen in de courant hoor! Rietje Duinmeyer, gelukkig dat het boek zo naar je zin was. Succes toegewenst met de prijsvraag van het „Rode Kruis"! Atty v. d. Werff, wat is je oplossing mooi versierd! Die kleuren zijn prachtig bij elkaar! Jan Stet, jammer dat jullie verloren hebben. Dat laat je niet op je zitten, hoor! Ik ben nieuwsgierig naar de volgende wedstrijd. Sterkte, Jan! Nera v. d. Wissel, gelukkig, dat het raadsel van de vorige week nogal meeviel. Het is wel eens lastig om het midden te vinden tussen moeilijk en gemakkelijk, Nera. Jenny Schmalz, jij bent een lentekind. Ik vind het prettig dat je meedoet. Bert Mooy, ja, ik ken het boekje „Wonders of the Round Table". Het is erg mooi, vind je niet? Hoeveel tijd heb je nu 's avonds nodig voor je huiswerk? Ank Tuinstra, op een kalenderblaadje las ik eens: „Gewen U van afwezigen te spreken, alsof zij tegenwoordig waren". Wat zouden er heel veel dingen niet gezegd worden als wij daar steeds aan dachten, denk je ook niet? Hartelijk dank voor je aardige brief. Dinie Jonkman, ja, je zult het :iu wel druk hebben. Groet je nichtje en Jacobtje maar van mij. Nu neem ik weer afscheid van jullie. De volgende brieven verwacht ik graag vóór Zondag, 17 October. Alle jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar zijn welkom. Tot over 14 dagen dus! Een hartelijke groet van TANTE IET. verdord en zelfs kaal zijn. Allemaal het werk van „Vadertje Langbeen". Als de larve zo'n drie centimeter lang is geworden verdwijnt de honger en verandert het diertje in een pop. Op elke ring draagt ze een klein krans je borstelhaartjes, waardoor ze zich in de grond vooruit kan werken. Die borsteltjes staan achterwaarts gericht. Maakt de pop nu een wrikkende be weging met het lichaam, dan werkt zij zich vooruit en naar boven. Dat doet ze, als het tijd wordt het poppenjasje uit te trekken. Ze werkt zich dan zelfs half boven de grond uit. In de herfst kun je zo hele scharen van die mug- genpoppenpaaltjes in het land zien staan. Twee gebogen horentjes hebben ze achter hun kop. Hierdoor ade men de poppen, want ook in die schijnbare rustperiode hebben ze lucht podig. Als men een van die halverwege uit de grond gekomen poppen in het oog houdt, zal men kunnen waarnemen dat de huid op de rug achter de kop openscheurt en een complete langpoot mug zich naar buiten werkt, waarbij ze met zorg en voorzichtig haar lange vleugels en haar nog| langere poten naar buiten trekt. Na ;enige tijd is het insect opgestijfd en kan rren het rus tig van nabij bekijken. Si""lijk is het zonder twijfel. Ruim drie centimeter lang. De smal le vleugels ie'ts korter. Achter deze kan men duidelijk de „balanceerstaafjes" waarnemen, welke bij de tweevleuge- lige insecten het achterste vleugelpaar vervangen. Alles bijeen is onze lang pootmug het aankijken zeker waard als je hem buiten ontmoet. De roeken en spreeuwen zorgen doorgaans ervoor, dat ze niet al te tal rijk worden en weten met hun han dige snavels de vette larven in de grond wel te vinden. Zo blijft ook hier het evenwicht in de natuur bewaard. De prijswinnaars zijn: JOHN DE GRAAFF, P. Floriszstraat 29, Hoorn. MARIJKE SNIJDERS, De Ruyter- straat 23, Alkmaar. JAN STET, Albert van Saksenstraat. 4, Beverwijk. HANNIE TIESSEN, Kolksluis C. 10, 't Zand. JENNY SCHMALZ, Laagzijde B. 23, Schagen. Gefeliciteerd, jongens en meisjes!! De boeken worden toegezonden. ONZE MEDEDELINGEN. Wil Betsie Zwaan nog eventjes haar woonplaats opgeven? Margje Gerlsma, Steengracht 24, D<Vi Helder, zoekt een correspondentie vriendin in Noord- of Zuid-Holland. Margje zit in de eerste klas van de Chr. M. U. L. O.-school in Den Hel der. Zij is padvindster en houdt veel van kamperen. Corrie Kossen, Zuideinde 162, Soher- merhorn, vraagt een correspondentie adres. Corrie is 14 jaar oud en houdt veel van fietsen, zwemmen en lezen. Ook wil zij graag buitenlandse postze gels ruilen. VOORDAT JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY „Omdat we nu eindelijk vacantei kunnen gaan houden, ouwe jongen!" „Kom, kom, die glorieuze tocht met de film is je aanvankelijk toch best bevallen. Je hebt aan de lopende band complimenten geïncasseerd en je met een zekere wellust laten uithoren, fo tograferen en bewonderen". „Nou ja, dat was allemaal heel aar dig, ja, maar nu heb ik er toch ge noeg van. Nu wil ik naarhm naar tante Sabine en wel op staande voet". „Zo gauw zal dat helaas niet gaan, beste kerel". „Oho waarom niet? Ach, dat is tietuur] ijk maar weer een misplaatst grapje. Morgen om deze tijd zijn we, waar we wezen moeten". „Morgen om deze tijd zijn we in de hoofdstad. Je vergeet helaas telkens weer, dat we daar nog een paar zake lijke aangelegenheden hebben af te handelen, zoals mijn onderhoud met de directie van de film-maatschappij. En dan moet ik nog een en ander re gelen met de uitgever van m'n boek" „Dat kan je toch alles best zonder mij klaar spelen, Felix! Ik ga vast vooruit en dan kom jij maar na. Denk je toch eens in, hoe blij tante Sabine zal zijn, als ze ons terugziet!" Kareltje omschreef op deze wijze voorzichtig ziin verlangen naar Irene Larsen en Felix deed het tactisch voorkomen, alsof hü dat niet bemerk te. Maar hij bleef er toch op aandrin gen, dat zijn vriend hem zou verge zellen. „Ditmaal moet je absoluut bij de on derhandelingen tegenwoordig zijn", besloot hij. Kareltje wiebelde met een verdrietig gezicht op zijn stoel heen en weer, maar plotseling klaarde zijn gezicht weer op, omdat hem iets te binnen was geschoten. „Nou, goed. Als je dat dan per se wiltgaf hij toe. De beide vrienden vertrokken de volgende dag, maar in de hoofstad maakte Kareltje zich al spoedig uit de voeten. Hij was er op geen enkele manier toe te bewegen Felix bij diens zakelijke besprekingen te assisteren. Ook in het hotel bleef hij niet. Hij was steeds onderweg en.... de bruine Mabu mèt hem. Reuder had te veel aan zijn hoofd om zich om zijn vriend te kunnen be kommeren en bovendien koesterde hij slechts matige belangstelling voor Ka- reltje's particuliere aangelegenheden. Daardoor sloeg hij bijna achterover van verbazing, toen hij eindelijk voor het resultaat van al die geheimzinnige tochten werd geplaatst. Dr. Reuder had eindelijk alle zake lijke beslommeringen achter de rug en keerde 's avonds naar zijn hotel terug met het voornemen zijn vriend mee te delen, dat zU de volgende dag op reis zouden kunnen gaan. Juist vóór de ingang bleef hij echter plotseling stok- siijf staan, want op dat ogenblik kwam in volle vaart een auto aanrijden. Het was een geweldige zware toerwagen en aan het stuur zat de heer Karei Schuch, gekleed in een onooglijk sportpak. Naast hem troonde Mabu, die een gezicht trok als een Spaans edelman en die zich in zijn splinter nieuw chauffeursuniform inderdaad ook zo scheen te voelen. „Hemeltjelief, kijk nou 's!" liet Felix zich stom verbaasd ontvallen. „Tja, daar sta je van te kijken, hè?" zei Kareltje met een zelfbewuste glimlach. ,J,a, m'n waarde, terwijl jij je zaken hebt afgewikkeld, heb ik ook niet stil gezeten. Ik dacht zo, dat ons optreden naar buiten wel een opfris- sertje nodig had, wanneer we tenmin ste in dat feodale badplaatsje niet al tc veel willen achter blijven. Wat zeg jc wel van dat spannetje?" En vol trots wees Kareltje achter eenvolgens op zichzelf, de onberispe- liikgeklede Mabu en de splinternieu we, dure wagen. Felix vermocht slechts een tweede, ditmaal onverstaanbare uitroep van verbazing te mompelen. „Ik merk 't al: je staat eenvoudig paf!" constateerde Schuch tevreden. „En ik hoop, dat ze daar in ons vacan- tieoord eveneens paf zullen staan". „Bedoel je mischien tante Sabine?" kon Felix niet nalaten met lichte spot te vragen, maar Kareltje ver dween ijlings in het hotel. Hij had, toen hij tot de aankoop van een en ander besloten had, minder aan tante Sabine dan aan Irene Larsen gedacht, want het was hem op het juiste moment te binnen geschoten, dat de oude dame hem geadviseerd had zich tegenover zijn aangebedene te gedragen als een echte man. En bij een man, die zijn overwicht inderdaad wilde laten gelden, behoorde, naar Kareltje's mening natuurlijk een auto, een huisknecht-chauffeur in livrei en minstens een half dozijn piekfijne pak ken. Dat lag toch voor de hand! Natuurlijk maakten zij de reis nu niet met de trein, maar met de nieu we auto. Kareltje zat aan 't stuur en praatte aan een stuk door, doch Felix luisterde slechts met een half oor. Zijn gedachten waren bij Beate Men gelberg. Hij had alle brieven, die tante Sabine hem gezonden had, zo vaak gelezen, dat hij ze bijna uit zijn hoofd kende. Een hevige verontwaardiging had zich van hem meester gemaakt, toen de oude dame hem over de hou ding en de gedragingen van de dames I.arsen nauwkeurig op de hoogte had den gesteld. Maar eigenlijk verwonder de dit laatste hem toch ook weer niet zc heel erg. Hij had Irene Larsen, wel iswaar wat laat, maar daardoor mis schien des te beter leren kennen. Zij was in hoge mate ijdel, hechtte slechts vaarde aan uiterlijke dingen en was als geheel een vrouw, die alleen aan' zichzelf dacht. Haar knap gezicht, haar gracie en haar gemaakte bemin nelijkheid verblinden elkeen, die met haar in aanraking kwam, maar in werkelijkheid diende dit alles slechts cm haar gebrek aan geest en karakter te verbergen. Een holle noot, dacht hij.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 9