Wysjinsky zit en zwijgt De militaire situatie op Java I v #C I ÉlL ipfll Donderdag 7 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 236 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ongewoon verschijnsel in Veiligheidsraad Actie inzake Berlijnse kwestie Monty bepleit vorming van reserve-leger „Wijzijn niet bang" mm Ernstige fraude op Brits ministerie van handel Van Mook moet weg Weerbericht Hond bijt kind dood j Communisten gaan over tot guerilla-oorlog Italië leverde zijn vloot niet uit De snoek hapte naar z'n adem y,- Prof. Schermerhorn naar Zuid-Amerika vertrokken BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS nE AMERIKAANSE AFGEVAARDIGDE Jessup heeft in de Veiligheidsraad verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn de kwestie-Duitsland op een ver gadering van de raad van ministers van buitenlandse zaken te bespreken, zodra de „blokkade" van Berlijn wordt opgeheven. De afgevaardigden van de Sovjet unie en de Oekraïne namen als gewoon hun plaatsen aan de conferentietafel in, toen de zitting Woensdag werd heropend. Zij zullen dus de zittingen blijven bij wonen zonder aan het debat deel te nemen. Daaruit blijkt, dat Moskou het niet tot een breuk met de V. N. wil laten komen. W7YSJINSKY MAAKTE aantekenin gen toen Jessup het debat opende. Jessup zette in een lange rede het Ame rikaanse standpunt uiteen. Hij ver klaarde te hopen, dat de Veiligheids raad kon helpen bij het verwijderen van de bedreiging van de vrede. Jessup herinnerde er aan, dat de drie Westelijke regeringen zich volledig het recht voorbehouden de maatregelen te treffen die nodig kunnen zijn om haar positie in Berlijn te handhaven. „De daden van de Sovjet-regering, die op onwettige wijze en onder be dreiging met geweld de toegang van de toegang van de drie Westelijke mo gendheden tot Berlijn belemmeren, vor men een bedreiging van de vrede. De gehele wereld weet dat dit waar is" Gedurende een deel van de tijd dat Jessup sprak, zat Wsjinsky een krant te lezen. Ondertussen gi"" de Amerikaan verder en zeide „de Sovjet-Unie mag beweren dat zij niet begrijpt waarom zij beschuldigd wordt van bedreiging met of gebruik van geweld tegen de V.S., Engeland Frankrijk, doch haar houding treft in de eerste plaats recht streeks en opzettelijk de burgers van Berlijn, voor wier welzijn de drie Wes telijke bezettende mogendheden ver antwoordelijk zijn." „Toen de blokkade door de lucht brug mislukte", aldus dr. Jessup, „nam de Sovjet-regering haar toevlucht tot het opzetten van het publiek tegen 't gemeentebestuur van Berlijn. dr.t niet communistisch is omdat het door mid del van vrije verkiezingen is gevormd". Halverwege de rede van Jessup nam Wysjinsky zijn koptelefoon af. Hij leun- WYSJINSKY ....zwijgt. Zes leden van de Veiligheidsraad, die geen „belanghebbende partijen" zijn in de Berlijnse kwestie, namelijk België, Argentinië, Syrië, Columbia, Canada en China, zijn Woensdag onofficieel bijeengekomen om besprekingen te voeren over een eventuele actie inzake de Berlijnse kwestie. Naar verluidt waren de besprekingen van voorberei dende aard. Men zou de vraag behan deld hebben, of één of meer van de „neutrale" partijen een resolutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschieden. Men meent, dat de Columbiaanse delegatie reeds eerder het idee geop perd heeft, dat de raad een commissie van onderzoek zou benoemen. De Sov jet-Unie zou echter hiertegen haar veto kunnen uitspreken. Naar verluidt is het mogelijk, dat 'n „symbolische" opheffing van de Ber lijnse blokkade voorgesteld zal worden ten einde de deur te openen voor ver dere onderhandelingen tussen Oost en West. de achterover in zijn stoel en keek ver veeld. De gehele dag duurde het debat voort. Scherp bestreed daarbij Sir Alexander Cadogan de Russische hou ding. Tenslotte werd de bijeenkomst opgeheven, daar de lijst van sprekers was uitgeput. De volgende vergade ring zal worden samengeroepen op initiatief van de voorzitter. Door de afzijdigheid van de Sovjet-Unie en de Oekraïne zal men niet tot een rechtsgeldig besluit kunnen komen. Dót heeft Wysjinsky in ieder geval zittend en zwijgend bereikt. Veldmaarschalk Montgomery heeft te Londen een rede gehouden in het kader van de regeringscampagne voor de opbouw van reservestrijdkraehten in Groot-Brittanië. Hij zei, dat de Engelsen „het oor logsgevaar niet moesten onderschat ten". Hij voegde er aan toe, dat hij anderszijds .niet wenste, te overdrijven. Hij twijfelde er aan, of de mensheid „reeds het stadium had bereikt, waar in door louter overleg aan de oorlog een einde kon worden gemaakt. Die tijd is nog niet gekomen, 'zo zei Mont gomery. Er was een politiemacht aanwezig, waaronder bereden agenten en re chercheurs, die bij „ordeverstoringen" zouden moeten ingrijpen. Montgomery sprak vóór het huis van de Londense burgemeester ten overstaan van een uitgebreid en geestdriftig gehoor. Na zijn toespraak werd een aantal de gen recrutering der strijdkrachten gerichte oamfletten verspreid. De onder Sovjet-licentie verschijnende Duitse bladen, laten zich spottend uit ever het militaire plan der West-Euro- pese Unie. Zo schrijft de „Berliner Zei- tung" onder de kop „generaals zonder leger: „Het zij verre van ons de oor- logs-propaganda en bewapeningsmaat regelen van de Westelijke landen ge ring te schatten. Zij spelen een zeer gevaarlijk spel. Maar de ontwerpers moeten niet. de illusie hebben, dat zij op wie ook indruk kunnen maken door kracht te veinzen, die zij niet bezitten. De Westerse Unie hoopt vijftig divisies op de l een te brengen. Maar dit doel kan slechts over twee jaar bereikt zijn en dan nog mits het congres der Ver enigde Staten de bevoorrading fnet wapenen versnelt. En dan nóg zijn de Sovjet-Unie en andere democratische landen zo sterk, dat zij garant zouden kunnen staan voor de bezetting van het Europese vasteland. Aldus toont het strategische plan van het Westelij ke bloc nog tekenen van onzekerheid. De generaals, die zo belust zijn op 't verrichten van heldendaden hebben geen legers tot hun beschikking". ssf&vir «pouinnon W1-HFf VII 'V C .c^r uiscs d^jVulttLindoi! 'ftltócf W14Qr.111jf-Njss.11i. ■-cmov.cnz .ïcncvmil^ijKonioUijkBaliiir In Engeland wacht men met span ning het resultaat af van een onder zoek door de politie, waarbij regerings departementen en vooraanstaande za kenlieden zijn betrokken. Naar men gelooft, zou dit onderzoek kunnen lei den tot een van de sensationeelste ont hullingen van de laatste jaren. Vol gens sommige officieuze berichten zal een voorlopig rapport van de afdeling van Scotland Yard. die zich bezig houdt met fraude-zaken, aan de mi nisterraad worden voorgelegd. Het on derzoek betreft onregelmatigheden in de uitgifte van vergunningen door het ministerie van handel voor goederen ter waarde van meer dan 1.500.000 pond sterling. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de regering vasthoudt aan haar voornemen om dr. H. van Mook te vervangen door dr. L. Beel. Bij de definitieve totstandkoming van de in terim-regering zou Van Mook als lt.- gouverneur-generaal verdwijnen, Beel zou dan in Batavia zijn intrede doen als hoge vertegenwoordiger van de kroon. De Merapi in werking Volgens een mededeling van de ob servatie-post Babadan, die ten westen van de Merapi ligt, is de vulkaan op het ogenblik in werking. De lava massa van 1940 is gestegen en daar achter wordt een regen van gloeiende stenen geconstateerd. Deze activiteit is geconstateerd sinds de 29ste van de vorige maand. Er wordt ook melding gemaakt van uitgeworpen stenen. Tweehonderd doden bij aard beving in Perzië Tweehonderd personen werden ge dood en duizenden gewond door een aardbeving, die plaats vond te Mesjed, de hoofstad van de Noord-Oostelijke Perzische provincie Chorassan. De ra- Vage is ontzettend. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Koude nacht met weinig wind, plaatselijk nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenbanken, maar later, vooral in het Westen van het land toe nemende bewolking. Bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. De postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana uit Indonesië en Suriname zijn nu aan de Philatelis- tenloketten der postkantoren verkrijg baar. 95 Millioen Marshall-dollars voor Nederland De administrateur van het plan- Marshall heeft voor het eerst op grote schaal leningen aan elf landen verstrekt. Nederland krijgt een lening van millioen dollar. In totaal worden cre- dieten tot een bedrag van 815 millioen dollar geopend. Het geld zal over het algemeen gebruikt worden voor aan koop van machinerieën. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Donderdag van Haar dochter, Ko ningin Jtlliana,- de ridderslag ont vangen bij Haar benoeming tot Ridder in de Eerste Klasse der Militaire Willemsorde. Aah de Paradijsweg te Méppel' slaag de een grote- herdershond van de firma R. erin zich van zijn ketting los te ma ken. Het dier viel een 273-jarig meisje van de familie Gróenink aan. Het kind moest in het Diac-onessenhuis ter be handeling wordenopgenomen, waarna het naar huis vervoerd werd. Haar toe stand verergerde echter dermate, dat opnieuw opname in het ziekenhuis ge wenst was. Daar overleed de kleine aan de bekomen verwondingen. De hond werd terstond afgemaakt. JAPANS KABINET DIENT ONTSLAG IN. Hedenmorgen vroeg heeft het Japans coalitie-kabinet zijn ontslag ingediend, daar het de morele verantwoordelijk heid op zich neemt voor het schandaal bij de Sjowa-Denko-meststoffenmaat- schappij, waar de in Juli afgetreden vice-premier Soehiro Nisjio betrokken is. Het ontslag moet nog bekrachtigd worden door de bezettingsautoriteiten. QVER de militaire situatie op Java kan thans gezegd worden, dat in het zuiden van het republikeinse ge bied in Midden- en Oost-Java de com munisten zijn overgegaan tot de gue- j rilla-oorlog, terwijl in het Noorden, in I het bijzonder in het gebied van Tje- poe, een georganiseerde strijd woedt. I In het gebied van Djokja is het over het algemeen rustig, behalve in de buurt van Kalioerang, de bergplaats j waar de C.v.G.D. en de delegaties ge regeld bijeen kwamen. Er houden zich daar communistische benden op, die aanstalten maken tot nachtelijke aan vallen op de hoofdstad. Te Solo is de republikeinse regering de toestand meester. De residentie Pembang be vindt zich daarentegen nog geheel in communistische handen. In het gebied ten Zuiden van Solo vordert de op mars van de republikeinse troepen slechts langzaam. De opstandelingen zij hier de guerillatactiek begonnen. Patitjan is nog geheel communistisch en staat onder de invloed van een strijdgroep, bestaande uit voormalige criminele gevangenen, die uit de ge vangenissen van Djokja en Solo wer den losgelaten. In de residentie Kedoe zijn drie bataljons van de 4e T.N.I.-brigade naar de communisten overgelopen. Deze troepen bevinden zich ten noor den van Magelang' en voeren nachte lijke aanvallen uit op de steden. Te- manggoeng en Parakan. De bevolking is hier sterk communistisch geïnfec teerd, terwijl de republikeinse troepen niet erg betrouwbaar zijn en men veel te kampen heeft met desertie. De branden in Tjepoe breiden zich nog steeds uit. De rookwolken boven het oliecentrum, die een hoogte van 2000 meter hebben bereikt, zijn reeds te Semurang zichtbaar. In een radiorede noemde de repu blikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, de slag om Madioen „de donkerste plek in de geschiedenis van Indonesië". Voor ruim 6 millioen dollar bollen naar de V.S. Volgens de heer G. Springer, vice- voorzitter van de Nederlandse vereni ging van bloembollen-exporteurs, be reikt de invoer van Nederlandse bloem bollen in de V. S. thans zijn hoogte punt. De totale opbrengst zal waar schijnlijk 6 a 7 millioen dollars bedra gen. Naar verluidt, bestaat er een le vendige vraag naar Nederlandse bloem bollen voor verkoop in warenhuizen en in de detailhandel. Verscheidene winkels te New York hebben een spe ciale uitstalling in hun etalage van Nederlandse bloembollen, welke sterk de aandacht trekken. BARMHARTIGHEID VOOR NAZI'S. Een Amerikaanse legercommissie heeft een wijziging voorgesteld van een beperkt aantal doodvonnissen wegens oorlogsmisdaden door Nazi's, aldus zei gisteren de secretaris van het Ameri kaanse leger, Kenneth Royal. Protest van de Sovjet-Unie Volgens Radio Moskou heeft Molotof de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, de Italiaanse ambassa deur te Moskou een verklaring over handigd betreffende de in het vredes verdrag aan Italië opgelegde verplich tingen tot het afstaan van ren deel der vloot. Italië wordt er in deze nota aan her innerd, dat het de in het verdrag vast gestelde schepen 15 December 1947, drie ~>aanden nadat het verdrag van kracht geworden was. aan de Sovjet- Unie had moeten geven. „Desniettegen staande heeft de Italiaanse regering tot op heden geen enkel schip aan de Sov jet-regering overgedragen" aldus de verklaring. In deze nota wordt ver klaard, dat de Sovjet-Unie het voor Italië „aanzienlijk gemakkelijker" heeft gemaakt het verdrag na te komen dooi er in toe- te stemmen, dat 33 schepen ongerepareerd orden overgedragen en geen vergoeding te vragen voor de no dige reparatie-, Molotof verwijt Italië,'dat heti niet de noodzakelijke stappen genomen heeft om de schepen uit te leveren en dringt er Op aan. dat de Italiaanse re gering stappen zal ondernemen om de bepalingen van het vredesverdrag uit te voeren. Reuter tekent hierbij aan, dat Enge land en de V.S. reeds van hun rechten afstand hebben gedaan, mits de hun toegewezen schepen gesloopt worden. Frankrijk zag gedeeltelijk af van zijn rechten. Tot de aan de S. U. toegewezen schepen behoren één oorlogsschip van de zwaarste uitvoering en 10 andere grote oorlogsschepen. Geen zwemploeg naar Zuid-Afrika De tour die een Nederlandse dames zwemploeg en een waterpolo-zevental in November door Zuid-Afrika zou maken, zal, naar de Zuid-Afrikaanse zwembond gisteren besloot, geen door gang kunnen, vinden. Als reden wordt opgegeven, dat de provinicale afde lingen- van Zuid-Afrika niet in staat zijn de nodige garantie-fondsen bijeen te brengen. TN EEN PLAS onder de gemeente Zoetermeer kwamen de vissen in grote massa's naar de oppervlakte. De eigenaar van de plas won advies in bij de Visserij-inspectie te Utrecht, die constateerde, dat gebrek aan zuurstof de beesten naar boven bracht. Ze hapten naar lucht! Er werden zuurstof- cylinders aangevoerd en met behulp van slangen werd de zuurstof in het water van de plas gebracht, hetgeen het gewenste resultaat had: de vissen namen een duik. De oorzaak moet schuilen in een bron, welke grondwater van grote diepte omhoog brengt, dat veel koolzuur bevat, en tevens vele kleine kleideeltjes in het water verspreidt. Door deze toe voer van koolzuur en het feit, dat de algen met een kleilaagje werden be dekt en geen zuurstof konden afschei den, ontstond een gebrek aan zuurstof. Alles is maar een weet, vrienden. Nu wordt de bron afgedamd en kan de baars rustig z'n ouwe dag halen. DE DAGELIJKSE ZENUWSCHEUT: Er schijnt iets te dreunen in Rusland. De meteorologische diensten van Stutt gart; Bombay en Sjanghai hebben een vreemd soort aardbeving genoteerd in de buurt van Russisch Turkestan. Een paar dagen geleden voelden de Zwitsers het óók al. Vernietigt Rusland zijn atoomspullen uit menslievende overwe gingen? Andere scheut: Twaalf vliegtui gen van de Amerikaanse marine zijn opgestegen voor een lange vlucht over water, waarbij gebruik zal worden ge maakt van vliegdekschepen voor het tanken. Na de eerste etappe van 1280 km zullen zij landen op het vliegdek- schip „Tarawa". Na een zelfde afstand te hebben afgelegd zullen zij tanken op „Prince Ton". Daarna zullen zij na een vlucht van 3940 km landen op Barbers Point, marineluchtbasis op Hawaiï. QIJN VAN ARGENTIJN. „Ik heb een voorstel dat volstrekt af doende is voor het waterdicht bewaren van de wereldvrede". Aldus sprak een Argentijns diplomaat te Parijs en de andere diplomaten gingen rechtop zit ten „Kijk eens, Amerika moet zijn atoombommen vernietigen en de pro ductie staken. Tezelfder tijd moet Rus land de hoofdmacht van zijn leger ver nietigen. En eveneens verdere produc tie staken".Zelfs Wysjinsky glimlachte! De Belgische politicus Pierar trad óók op als wonderdokter. Volgens hem zou den alle bezettende mogendheden Ber lijn moeten ontruimen en zou met deze stad ieder contact verbroken moeten worden. De stad zou door de Duitsers zelf bestuurd moeten worden, onder toezicht van een politiecorps, dat door de Verenigde Naties zou moeten wor den gevormd en waaraan b.v. Zweden, Zwitserland, Turkije en misschien Ar gentinië kunnen deelnemen. En nu (ie practijk: In de Russische zóne van Duitsland staat thans een Duits politie corps op de been dat 400.000 man om vat. En Amerika werkt thans achter de schermen aan de internationale reha bilitatie van Spanje; Marshall wil Franco vast in het zadel houden. Jottn Foster Dulles, een andere grote knaap in de Amerikaanse politiek, heeft gis teren verteld dat de verhouding met Rusland nog nooit zo slecht was als thans. Houdt er de moed maar in. JHR. VAN WEEDE, de Nederlandse gezant bij het Vaticaan, is Dinsdagoch tend door de Paus ontvangen. De grootste pakketboot die in Groot-Bnt- tannië sinds het begin van dit jaar is gebouwd, is te water gelaten. Het is de ,31.000 ton metende „Himalaya". Zij zal 22.5 knopen kunnen lopen zodat rie tocht EngelandAustralië met 10 dagen kan worden bekort: Ruim 1000 passa giers en 600 leden van de bemanning kunnen er op. Te Belgrado is mede gedeeld, dat de verspreiding in Joego slavië van de te Praag in de Servisch- Kroatische taal gestelde krant „Nova Borba" verboden is. In de mededeling wordt er aan toegevoegd, dat deze krant wordt uitgegeven door een g.-oep „Joegoslavische verraders" In een druk ke straat te Parijs is een bankier van 2 millioen francs beroofd. De rovers. 5 in getal, zijn per auto gevlucht Ver schillende Roemeense persoonlijkheden zijn van hun nationaliteit vervallen verklaard, omdat zij weigerden naar hun land terug te keren. Hun bezittin gen zijn geconfisceerd. QORDEL VAN SMARAGD. Prof. Soepomo, lid der republikeinse delegatie deelde mede, „dat er geen aanwijzingen zijn, dat de politieke on derhandelingen met de Nederlanders spoedig zullen worden hervat, 't Hangt geheelvan, de Nederlanders af, of de besprekingen al dan niet zullen worden voortgezet". Hét troepenschip „Zuider kruis" vertrekt Vrijdag met aflossirigs- detachementen uit Rotterdam naar In donesië. Volgens een verordening van hel Engelse ministerie van voedsel mo gen postduivenliefhebbers voortaan niet meer dan 5 duiven per hok bezitten. Te Great-Falls in de staat Montana (V.S.) zal een opleidingsschool voor Iuchtbrug- 1 piloten worden geopend. Men ziet dit als een teken, dat de V.S. voorneméns zijn de voorziening van Berlijn door de lucht voor lange tijd te handhaven. Zij gaan nog niet naar huis, nog lang niet..*. KONINGIN JULIANA wordt be schermvrouwe van de Nederlandse jeugdgemeenschap. E11 Prinses Wilhel- mina zal Zaterdag het kunstenaarseon- gres te Arnhem bezoeken. De Katho lieke Volkspartij congresseert op 11 en 12 Decemberrin Utrecht. Simon Vest dijk wordt op 17 October -een halve eeuw e'n Nico van Suchtelen op 25 Oct. 70 jaar. Proficiat! In Tsjecho-Slowakijc komen arbeidskampen voor de her-op voeding van de volksgenoten die de nieuwe orde niet begrijpen. Twaalf dier onbegrijpelijken zijn met een vliegtuig bij München (Amerikaanse zóne) ge land; zij hadden met een revolver de piloot gedwongen koers-West te vlie gen. Tegen de Duitse feeks Margaretha Gallinat, die in Vught sloeg en stompte en betrokken was bij het bunkerdrama (12 vrouwen omgekomen) werd 20 jaar geëist. In Argentinië is rechtsingang verleend tegen de 17 personen die er van verdacht worden president Peron en zijn Eva te hebben willen vermoor den. VOOR DE TWEEDE MAAL in één week tijd is brand uitgebroken in een laboratorium van de Melbournse Uni versiteit. Het werk van twee jaar on derzoekingen werd hierbij vernield. De Amerikaanse filmspeler Bing Crosby, heeft de autoriteiten toestemming ge vraagd om aan de Amerikaanse West kust drie televisiestations te bouwen, voor zakelijke doeleinden. Dertien Eskimo's van het kleine eiland Arctic zijn nog niet teruggekeerd van hun jaarlijkse jacht. Het is mogelijk dat zij door Sovjet-autoriteiten worden vast gehouden wegens „een kennisneming van de militaire verdediging van Si berië". De collecte, gehouden door de Zwitserse organisatie tot hulp aan Europa, .is. geëindigd. De opbrengst is ongeveer 6.671.000 francs, terwijl de on kosten 285.000 francs bedragen. Het ogenblik van de verovering van Madioen is onvergetelijk. Wjj moeten de strijd voortzetten, opdat er een duidelijke toestand worde bereikt, al dus Natsir, die zijn rede besloot met een opwekking aan de bevolking om de regering te steunen en de eenheid te bewaren. De mijnstaking in Frankrijk De berichten uit het mijngebied van Noord-Frankrijk duiden erop, dat de mijnwerkers, die lid zijn van Christe lijke vakbonden, niet, zoals venvacht werd. naar hun werk zijn teruggekeerd. Plaatselijke functionarissen van de bonden verklaren, dat zij wachten op verdere instructies van het hoofd kwartier te Parijs. Naar men meent te weten zouden de mijnwerkers voor namelijk weerhouden worden van te rugkeer naar hun werk door de vrees voor incidenten. Vier electrische cen trales in het stakingsgebiecï zijn we gens gebrek aan steenkool gesloten. De Noordelijke steden Rijssel. Rou- baix en Tourcoing zijn nog steeds van gas verstoken. In sommige streken in het Noorden zou de watervoorziening bedreigd worden. De Franse minister van industrie en handel, Robert Lacoste, heeft in een radiotoespraak tegenover de stakers verklaard, dat de regering de onder handelingen met de vakverenigingen zou afbreken, indien de nu reeds drie dagen durende staking niet opgehe ven zou worden. De regering was be reid „alle noodzakelijke maatregelen" te treffen. De staking dreigt zich uit te breiden tot de spoorwegen en de scheepvaart. Waarnemers te Parijs geloven, dat het ^uiteindelijk doel der communisten is. de regering te dwingen af te treden en plaats te maken voor een nieuwe „vóiksfront"-regering, waarin de com munisten een hoofdrol zouden spelen. Engels schip door brand geteisterd Aan boord van het 5.452 ton meten de Britse stoomschip Takoradian, dat in de haven van Kopenhagen ligt, is brand uitgebroken, terwijl men bezig was met het lossen van cacaobonen en palmpitten. Nadat de brand een uur had gewoed, moest de bemanning het .schip verlaten met het oog' op hel ge vaar vóór een explosie. De bróndweer kon er eerst na verscheidene lir'en in slagen de brand meester te worden. De wanden van het schip waren rood gloeiend. SOVJETS DELVEN URANIUM Een groep voormalige arbeidskrach ten uit dë Sovjet-Uranium-Mijnën te Jakimov in Tsjeeho-Slowakije heeft meegedeeld, dat deze mijnen uitge breid zijn, doordat onlangs vier nieuwe schachten in gebruik werden gesteld. De mannen, die uit de mijnen gevlucht waren naar de Amerikaanse zóne van Duitsland, verklaarden, dat ongeveer zes duizend arbeiders te werk gesteld zijn bij de ertsdelving, en dat er thans negen schachten in gebruik zijn. A «MM 11 ^J| Bristol werd op 12 Juni verblijd met de geboorte van een vierling, die nu de nodige krachten heeft verzameld om het verder zonder de speciale zorgen van het zieken huis te kunnen stellen. De vier meisjes met hun moeder, Mrs. Margaret Good, poseren voor hun eerste thuis-opname. Prof. ir. W. Schermerhorn is op uit nodiging van de internationale ver eniging voor fotogrammetrie naar Ar gentinië vertrokken, om daar het con gres van het pan-Amerikaanse insti tuut voor geographie en historie als gast bij te wonen. Dit congres wordt van 15 Octobei tot 14 November ge houden in Buenos Aires. Prof. Schermerhorn zal tevens de belangen van de KLM in Zuid-Ameri ka behartigen op het gebied van de luchtkartering. DE BERLIJNSE VERKIEZINGEN. De Amerikaanse, Britse en Franse bezettingsautoriteiten te Berlijn heb ben verklaard, dat zij aan het verzoek van de Berlijnse magistratuur om om streeks 14 November verkiezingen te mogen organiseren, willen voldoen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1