Rusland wil waarborgen stellen Grote distributiefraude te Utrecht 'Woensdag 13 Oc. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145sle Jaargang Ko. 24l DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De blunder van President Truman Kentering in Frankrijk Officier gaf ambtenaren een sportieve kans Een schedel, een ijstijdperk en varia BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Dirqptie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4>per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMAN,S Oniwapeningsdebai in politieke commissie te Parijs D ,E BLUNDER, DIE president Tru man beging, toen hij zijn voor nemen om Stalin nog eens door een speciale „vredesambassadeur" te laten bewerken naar de openbaarheid liet uitlekken, moet zowel voor zijn land als voor hem persoonlijk de alleron aangenaamste gevolgen hebben. Voor zijn land, omdat het plan, een uiterst belangrijke stap in de Berlijnse kwes tie te ondernemen, zonder de verbon den partijen daarvan vooruit op de hoogte te stellen, in Engeland en Frankrijk een buitengewoon onprettige indruk heeft gemaakt en voorts, om dat de Russen uit een oogpunt van propaganda ongetwijfeld aanzienlijk profijt uit dit voorval kunnen en zul len trekken. Reeds thans zijn van Moskou afhankelijke organen begon nen met aan te voeren, dat de krin gen, welke door de Sovjets dagelijks beschuldigd zijn van oorlogsvoorberei dingen, nu weer verhinderd hebben, dat een man des vredes naar het Kremlin werd gezonden. Marshall en de zijnen zullen handen vol werk heb ben om deze door Truman aange lichte schade zo goed mogelijk te her- Stellen. Onherstelbaar is echter, wat Truman zichzelf heeft aangedaan. Zijn onge lukkig optreden in deze kwestie, door hem bedoeld als het grijpen van een der weinige kansen, welke bij op het behoud van het presidentschap heeft, bevestigt meer dan iets anders de juistheid van de critiek, welke door vele Amerikanen sinds jaar en dag op hem geleverd is, namelijk, dat hi] een slecht president is. En juist om de persoonlijkheid van de president draait het bij de komende; verkiezingen. Niet om de vraagstukken der buitenlandse politiek, waarover in Amerika, indien men van Wallace en zijn aanhangers afziet, geen verdeeldheid bestaat, en evenmin om economische en sociale problemen. Dat bijvoorbeeld de demo craten progressiever zouden zijn dan de republikeinen is 'een voorstelling van zaken, die men in Europa wel tegenkomt, rnhar die toch geheel be zijden de waarheid is en door geen Amerikaan wordt onderschreven. Ook in dit opzicht vertonen de beide grote Amerikaanse partijen geen verschil len en het feit, dat de toch lang niet makke vakbond van Lewis, de C.I.O. de candidatuur van Dewey steunt, be wijst dit. De grondwet der Verenigde Staten legt de gehele verantwoordelijkheid van de uitvoerende macht in handen van de voor de tijd van vier jaren gekozen president. De hoofden der de partementen, die in Amerika terecht geen ministers, maar secretarissen heten, delen daarin niet. Een derge lijke machtsconcentratie kan haar voordelen hebben. In het bezit van een kundig en doelbewust man garandeert zij een politiek, die vaster van lijn is dan de koers, welke gevaren kan wor den door een regering, waarin de ver antwoordelijkheid door tien of meer functionarissen gedeeld wordt. Frank lin Roosevelt was zo'n man. Harry Iruman is het niet. Hij liet de macht, welke hij gekregen had, slippen en deze raakte verdeeld over departe menten en instanties, zonder verant woordelijkheid en dikwijls ook zonder voldoende inzicht in de zaken, waar over zij te beslissen kregen. Bovendien mist Truman het juiste instinct bij de keuze van zijn adviseurs in een be paalde zaak. Zo is het plan om opper rechter Fred Vinson naar Stalin te sturen, niet afkomstig van een ambte naar van Buitenlandse Zaken, maar vande leiders van Trumans ver kiezingscampagne. [MAG MEN DE STEEDS goed inge- 1 lichte Amerikaanse „columnist" Walter Lippmann geloven, dan is ook de ongelukkige Duitsland-politiek, die thans culmineert in de Berlijnse blok kade en het geschil voor de Veilig heidsraad, op een dergelijke wijze tot stand gekomen. Lippmann schreef een week geleden in de New York Herald Tribune: „Wat er gebeurde, was, dat wij op grond van een verkeerde be rekening der condities in Duitsland een politiek adopteerden, die niet van het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) stamde. Bij af wezigheid van een werkelijke presi dent ontbrak het het State Department echter aan de kracht of de overtuiging zich daartegen te verzetten. Deze poli tiek bracht het conflict met Rusland tot een voortijdige ontknoping in Ber lijn, het zwakste punt in onze gehele positie. Door deze blunder te maken, gaven wij de Sovjets een gelegenheid, die zij onmiddellijk aangrepen, om het diplomatieke initiatief te hernemen, dat zij verloren hadden bij de invoe ring van het plan-Marshall en de Amerikaanse steunverlening aan Grie kenland en Turkije namelijk." Dit alles klinkt ernstig voor de ge hele democratische wereld, die in haar nE SOVJET-AFGEVAARDIGDE WYSJINSKY heeft Dinsdag op de vergade ring der politieke commissie van de Verenigde Nati s te Parijs verklaard, dat de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken bereid is alle maatregelen te aaJjr vaarden om te garanderen, dat de bewapeningsbeperking van een derde (inge volge het Sowjet-voorstel) zou worden uitgevoerd „zonder enig bedrog". risch bijzonder op dreef en sprak van tijd tot tijd met enorme stemverheffing. Hij begon met te ontkennen dat er een ijzeren gordijn bestaat en hij bestreed fel de stelling, dat er geen samenwer king mogelijk zou zijn tussen de com munistische en kapitalistische landen. Opgewonden zeide hij: „Het is moge lijk, ik herhaal mogelijk, dat er samen werking bestaat tussen landen met ver schillende ideologieën en verschillende sociale structuur, indien er een. werke lijk verlangen naar onderling begrip aanwezig is. Wij willen samenwerking, hunkeren ernaar. Wij wensen echter geen samenwerking op dictatoriale ba sis onder de dreiging van een super wapen. U moet weten, dat er een ze kere mate van gevaar verbonden is aan deze superwapens. U moet weten, dat er een antwoord bestaat op ieder wapen, mijne heren, op ieder wa pen". Ter staving van zijn betoog, dat ide ologieën of sociale stelsels niet noodza kelijk samenwerking uitsluiten zeide Wysjinksky: „Hitier had een kapitalis tische ideologie. U had een kapitalis tische ideologie. U kon echter met hem niet tot overeenstemming komen". Met uiterste stemverheffing vervolgde hij: „U trachtte natuurlijk, dat weten wij allen, een geheime overeenkomst met hem te sluiten terwijl U nog met ons onderhandelde. U trachtte Hitier te be wegen ons aan te vallen, terwijl U met ons praatte. We kennen de feiten. Wij kunnen onze kaarten op tafel leggen. Ik zal al Uw uitdagingen aanvaarden en met de bewijzen in handen zal ik U naar de schandpaal leiden. Wij hebben 30 jaar lang de trom geroerd ten be hoeve van de ontwapening. Het effect is als een druppel op een steen, die aanvankelijk niet wordt uitgehold. Wij zullen echter deze trom blijven roeren" Wederzijdse aanvallen tussen Amerika en de Sovjet-Unie ^AN DEZE belangrijke verklaring was een debat voorafgegaan, waar bij verschillende plannen werden gelan ceerd om de vrees van oorlog uit te bannen door een algemene ontwape ning onder internationale controle. De gedelegeerde van Nieuw-Zeeland was van oordeel, dat veiligheid moest ko men vóór ontwapening. Er kwam een Britse resolutie ter tafel, waarin het Russische voorstel als onbruikbaar werd afgewezen en deze resolutie werd geamendeerd door Chili en België, die beide de Russische houding negatief achtten. Belangrijk was voorts de rede van de Amerikaan Austin, die de Sovjet- Unie uitdaagde om te ontkennen, dat zij oorlog ziet als een middel om een communistische wereldorganisatie tot stand te brengen. Hij vroeg waar om de Sovjet-Unie „niets gedaan" had om de internationale verstandhouding en het internationale vertrouwen, die noodzakelijk waren voor een werke lijke ontwapening, te versterken. Verder gewaagde hij van de nood zaak van doeltreffende garanties voor algemene ontwapening. Volgens Austin was de bedoeling van het Sovjet-voor stel tot controle op de ontwapening in het kader van de Veiligheidsraad „met het veto-recht als valstrik" te doorzich tig om het voorstel ernstig in overwe ging te nemen. Austin gewaagde van de Russische „overheersing" van Roe menië, Polen, Hongarije Albanië Bul garije, Tsjechoslowakije en Joegosla vië en zeide, dat „de staten van West- Europa ook het slachtoffer zijn gewor den van deze nieuwe vorm van agres sie. De Cominform werd gesticht, West-Europa moet koste wat het kost niet meer op de been komen, daar het anders de communistische penetratie met succes zou kunnen weerstaan. De communistische partijen van Italië, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België, Nederland en Luxemburg kre gen haar orders en begonnen met de uitvoering van een plan van welover wogen sabotage". Austin besloot met' een beroep op de Sovjet-Unie „met ons samen te werken om de internationale spanning te verminderen en de vrees en het wantrouwen, die het leven van zovele volken vervult, te verdrijven. Krachtige rede van Wysjinsky. Na Austin kwam de Rus Wysjinsky aan het woord. Hij was ditmaal orato- In principe is een overeenkomst be reikt over het beëindigen van de vier weken oude staking van de Franse me taalbewerkers en arbeiders uit de ijzermijnen in Lotharingen. Het Franse ministerie van Openbare Werken en Vervoer heeft medegedeeld, dat het spoorwegverkeer in Oost- Frankrijk, waar de stakingen het meest uitgebreid waren, vandaag weer voor 90 procent normaal zou zijn. Het voeg de er aan toe, dat het werk op som mige stations was hervat en ook weer zou beginnen op andere stations, waar onder Straatsburg. Te Reims en Char- leville staakte men nog. In andere ge bieden, met uitzondering van een paar plaatselijke stakingen, zou het verkeer weer normaal zijn. Generaal de Lattre de Tassigny, chef van de West-Europese landmacht, is in Londen aangekomen voor een conferentie met Veldmaarschalk gomery, de opperbevelhebber der Westelijke strijdkrachten. Mont- Amsterdamse brandstoffen- werkers in staking Naar de landelijke secretaris van de vakgroep transport der E.V.C. mede deelt, hebben gisteravond 180 brand- stoffenwerkers, die in dienst zijn van Amsterdamse brandstof-detailhandela- ren, besloten in staking te gaan. Oor zaak van dit conflict is een op 12 Juli door de Overheid toegestane looncor- rectie van f 1 per week extra, waarbij het college van rijksbemiddelaars had bepaald, dat deze extra gulden met in gang van 15 Maart j.l. mocht worden uitbetaald, maar dat deze uitbetaling in ieder geval moest geschieden met ingang van 5 Juli j.l. Sommige brand- stoffenhandelaren hadden hun arbei ders de extra uitkering vanaf 15 Maart gegeven, doch andere weigerden dit en keerden de extra gulden eerst op 5 Juli uit. De stakende brandstoffenwerkers verlangen nu voor allen, die eerst in Juli het extra loon kregen, uitkering met terugwerkende kracht tot 15 Maart van de betreffende wekelijkse gulden. Deze pinguïn vindt het zijn groot ste genoegen een ritje te maken op de rug van een grote alligator schildpad. Of hij met de vleugels klapt om zijn evenwicht te bewa ren of om zijn rijdier tot spoed aan te manen, is nog niet bekend. Naamsverandering van het K.N.I.L. Met ingang van Maandag is de naam van het Kon. Ned. Indisch Leger ver anderd in Koninklijk Nederlands Indo nesisch Leger. Generaal Spoor heeft in deze naam de verbondenheid tussen Nederland en Indonesië willen uitdruk ken. Daar de souvereiniteit en de Kroon als zodanig gehandhaafd blijven, is het praedicaat „Koninklijk" nog steeds op zijn plaats. Door deze benoeming wordt tevens de vertrouwde afkorting KNIL behouden. strijd om het behoud is aangewezen op het leiderschap der Verenigde Sta ten. Gelukkig kan de democratie haar regeerders, die gewogen en te licht bevonden zijn, vervangen. Volgende maand vinden in Amerika de verkie zingen plaats. Trumans belangrijkste tegencandidaat, Dewey, heeft onlangs verklaard: „Echt staatsmanschap is, internationale problemen te voorzien en op te lossen, voordat zij tot 'n cri sis uitgroeien." Aan de verkiezing van Dewey kan ternauwernood getwijfeld worden Het is de innige hoop van West-Europa, dat hij, gekozen zijnde, zijn woorden met daden zal bevestigen. De economische recherche te Utrecht heeft een belangrijke fraude in distri butiebescheiden ontdekt. Dertig per sonen, w.o. 7 distributieambtenaren, 2 ex-distributieambtenaren, twee bekende zwarte handelaren en voorts tussenper sonen zijn gearresteerd. Twintig hier van bevinden zich in voorlopige hech tenis. De fraude die op het distributie kantoor te Utrecht en de uitreikings- posten te Harmeien, Maarssen, Vleuten en Schalkwijk plaats vond, omvat dui zenden distributiekaarten. In Juli van dit jaar werd in deze aangelegenheid de eerste aanhouding verricht, toen éen manspersoon te Har- melen bij de uitreikingspost van het distributiekantoor bezig was 150 inwis selingsbonnen om te ruilen tegen le vensmiddelenkaarten. Het bleek, dat deze man met zijn broer bekende bonnenhandelaren in contact stond met distributieambtenaren, die op on geoorloofde wijze levensmiddelenkaar ten, textielkaarten, tabakskaarten en versnaperingskaarten afgaven tegen inwisselingsbonnen, zonder dat de over gelegde stamkaarten daarvoor werden afgekruist. Op last van de officier van Justitie werd toen begonnen met de opsporing van de bij deze aangelegen heid betrokken distributieambtenaren. Nadat vier distributieambtenaren en tien personen buiten de distributie- dienst waren gearresteerd, gaf de offi cier van Justitie de overige ambtena ren een sportieve kans. In een verga dering deed de officier een beroep op het distributiepersoneel om medewer- door het verstrekken van inlichtingen eii wekte de foute elementen op zich te melden. Toen hierop niet werd ge reageerd, ging men twee dagen later over tot de arrestatie van nog drie ambtenaren en twee ex-ambtenaren, alsmede van enige personen' die met hen in contact hadden gestaan. Men verwacht, dat in de komende weken nog een groot aantal personen zal wor den gearresteerd. Bepaalde distributie- ambtenaren verdienden met deze knoeierijen in twee maanden f 7000. Verrader staat terecht A. Plu, voormalig kapper uit Leiden fungeerde gedurende de bezetting als V-man bij de „Deutsche dienststelle" te Scheveningen. Daar schoor en knip te hij het personeel en verklapte en passant aan de supervisor Schmidt dat Joodse families met valse persoons bewijzen over de grens trachtten te komen. Tegen de Joodse families ver telde hij, dat hij ze wel, tegen beta ling, aan valse persoonsbewijzen zou kunnen helpen. Vijf Joodse landgeno ten werden opgepakt en naar Duits land getransporteerd. Twee van hen keerden niet terug. Dinsdagmiddag had Plu zich voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag te ver antwoorden. Er werd 10 jaar tegen hem geëist. Avondklok voor kinderen Te Detroit is een avondklok inge steld die te middernacht begint en van toepassing is op kinderen onder de 17 jaar. Als namelijk kinderen na mid- oernacht zonder geleide op straat wor den aangetroffen worden de ouders gestraft met een boete van 15 dollar of dertig dagen gevangenisstraf. Het stadsbestuur heeft deze avondklok goedgekeurd als een actie tegen jeugd misdadigheid. Ouders zouden vaak de schuld hiervan zijn. Het houden van kippen en eenden vrij In het kader van het streven beper kende bepalingen, o.a. op voedselvoor- zieningsgebied, geleidelijk op te hef fen, is voor het komend seizoen geen regeling ontworpen in zake het vast stellen van maxima voor te houden aantallen kippen'en eenden. Een en ander geldt niet ten aanzien van kuikentoewijzingen, welke voors hands gehandhaafd zullen blijven. De cverheid beschikt op deze wijze nog over een middel om invloed te kunnen oefenen op de aanvang van de pluim veestapel. De algemene inleveringsplicht van eieren (uitgezonderd van die, bestemd voor eigen gebruik) is, zoals men weet, eveneens gehandhaafd Diamantsmokkel tussen België en de Ver. Staten Volgens de „New York Times" nè men hoge douane-ambtenaren te NeW York aan, dat de illegale goudzending, die de vorige week aan boord van een schip, dat op het punt stond New York te verlaten met bestemming voor Rot terdam, in beslag is genomen, bestemd was om de operaties te financieren van zwarte handelaars, die ruwe dia manten naar Nederland smokkelen, waar zij tegen de helft van de in de Ver. Staten geldende kosten worden bewerkt om vervolgens weer via Ant werpen naar de V. S. te worden ge smokkeld. Deze smokkelhandel wordt beschouwd als de oorzaak van 't grote verschil tussen de Belgische officiële exportcijfers voor gepolijste diaman ten en de statistieken der Amerikaan se douane. In kringen van de diamantindustrie te Antwerpen veroorzaakt de onwet tige diamanthandel ongerustheid. Schouwburg te Wageningen afgebrand Gisternacht is te Wageningen brand uitgebroken in „Junushoff", de ge meentelijke schouwburg. De grote zaal, die plaats bood aan ongeveer 500 men sen, brandde volkomen uit. De scha de wordt geraamd op ongeveer 2 ton. Deze brand betekent een groot ver lies voor 't toch al reeds zeer geteis terde Wageningen, daar Junushoff het centrum was van het verenigingsleven. Het gebouw, dat tijdens de evacuatie ernstig was beschadigd, was juist weer hersteld en van een nieuwe inventaris voorzien. Deze ging gedeeltelijk ver loren. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De Veiligheidsraad spoedig bijeen? Men verwacht, dat de Veiligheids raad binnen 24 uur bijeen zal komen voor het nemen van een uiteindelijke beslissing in de kwestie-Berlijn. Vol gens de woordvoerders van de drie westelijke mogendheden worden «deze ongeduldig door het steeds weer uit stellen van een beslissing in deze kwestie. De drie westelijke mogendheden hebben dr. Bramuglia duidelijk te kennen gegeven geen belang te stel len in pogingen tot „bemiddeling". Engeland, Amerika en Frankrijk wen sen een duidelijke uitspraak, dat de „Sowjet-blokkade" een bedreiging vormt van de internationale vrede. Iedere resolutie, die de „neutralen" zouden kunnen indienen, zal zeker stuiten op een Sowjet-veto. De zaak zal dan waarschijnlijk voor de alge- nene vergadering worden gebracht. CHURCHILL NAAR BRUSSEL Winston Churchill wordt Donderdag te Brussel verwacht voor een bezoek van enkele dagen aan Prins-Regent Karei van België. Het bezoek zal een particulier karakter dragen. Marine-Sanatoriumfonds vierde feest Het dertigjarig bestaan van het Ma rine Sanatoriumfonds werd in Den Haag in hotel Pomona gevierd meteen receptie. Tot hen, die de voorzitter, majoor G. W. van der Broek en de be stuursleden kwamen gelukwensen be-- hoorden de commandant van het corps mariniers generaal-majoor M. R. de Bruyne, de commandant van de ma rine Nederland schout-bij-nacht J. J.L. Willinge, de commandanten van de marine Den Helder en opleidingskamp Hilversum en tal van andere marine- sutoriteiten. Ter receptie werd aan het bestuur door „Zonnestraal" een ge schenk van 3000 Jigdagen aangeboden, welk geschenk ongeveer f 12.000 waar de heeft. Vele bloemstukken versier den de receptiezaal. EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA Na het motorschip „Tabinta", dat op 2 October met 750 emigranten naar Zuid-Afrika vertrok, zal ook het mo torschip „Kota Inten" een dergelijke leis maken. Het schip is bestemd om op 2 November uit Rotterdam te ver trekken en heeft eveneens accomoda te voor 75Ó personen. pROFESSOR GUSTAV KRICHE- BERG, directeur van het Berlijns ethnologisch museum, heeft verklaard, dat de schedel van het Afrikaanse op perhoofd Mkwawa, waarnaar diens kleinzoon Adam aan het zoeken is, zich waarschijnlijk in Engelse, Amerikaanse of Poolse handen bevindt. De teruggave van de schedel die de Duitsers vóór 50 jaar naar Berlijn brachten, werd in een speciale clausule van het verdrag van Versailles vastgelegd en Mkwawa's kleinzoon Adam, die thans te Londen de conferentie over Afrika bijwoont, wenst 't voorwerp mee terug te nemen, Van 18951898 voerde Mkwawa een guerilla tegen de Duitsers, die 'n groot bedrag op zijn hoofd zetten, maar hem niet gevangen konden nemen. Mkwawa werd ziek en schoot zich zelf dood, toen hij op het punt stond in Duitse handen te vallen. De Duitsers onthoof den het lijk en zonden de schedel naar Berlijn. In heel Europa wordt nu ge zocht. In Fosston (Minnesota) heeft 4e 76-jarige boer Walter Morgan gisteren een parachutesprong van 10.000 voet hoogte gemaakt, terwijl zijn vrouw en zes kinderen van de grond af toekeken. De duikelaar zei na de sprong: „Het zal veel moeite kosten me voortaan op de grond te houden. Ik heb mijn kinderen laten zien dat ik het best kón". Doctor Olof Selling heeft op de universiteit van Stockholm bij een verhandeling over de vegetatieve ontwikkeling op de Hawaii-eilanden sinds de afgelopen 10.000 jaar de stelling verdedigd, dat deze eilanden een ijstijdperk hebben gekend, dat samen viel met de grote klimatologische verandering in Noord- Europa. Net wat we altijd gedacht heb ben. Een andere ijzige geleerdheid, nie mand minder dan professor doctor Jan van Dam, d- gewezen secretaris-gene raal van het departement van onder wijs, wetenschap en cultuurbescher ming, zal Dinsdag 26 October voor het Amsterdams bijzonder gerechtshof ver schijnen. Hij poogde ons Koeltoer bij te brengen onder Seyss. J)E' VARENSGEZEL A. N. heeft wel eens in een inrichting gezeten vanwege een mankement aan het be- nu, maar hij is toch niet helemaal gek. Kwam gedurende de laatste maanden bij tal van Haagse families de groeten brengen van geïnterneerden, die, vol gens hem, brulden van de honger. Als hij nu wat geld meekreeg en wat eten en wat sigaretjes.Enfin, deze weldoe ner zit óók al weer achter slot en grendel. En te Bergen greep de politie een 19-jarige Delftenaar in z'n -kraag, dit uit een opvoedingsgesticht was ge vloden. Hij voorzag in zijn levensonder houd door het verhandelen van ander mans motorfietsen en het plegen van een klein oort inbraakjes. Het zal u verheugen dat het* ministerie van eco nomische zaken met ongewoon-bekwa- me spoed de geruchten weersprak als zouden de schoenen duurder worden. De defensiewerken van West-Polen moeten vóór 20 December sneeuw- en regendicht zijn gemaakt. Ze verwach ten blijkbaar een bui. De spoorweg tarieven in België zijn 2'/i maal zo hoog als vóór de oorlog en tóch zal er dit jaar een tekort zijn van vele slor dige millioenen. In het Rijksmuseum passeerde de 100.000ste bezoeker de tourniquetten naar de Pinacotheekftn- toonstelling, welke 11 Juli werd ge opend. Het giroverkeer tussen Neder land en Tsjechoslowakije is hervat. JOEGO-SLAVIE HEEFT de vloot- commissie van de Grote Vier verzocht een tijdslimiet te stellen vóór het ver strijken waarvan de Italiaanse regering zekere eenheden van de Italiaanse vloot zal moeten hebben uitgeleverd. Gene raal Franco als profeet: Te Sevilla ver klaarde hij: „Eenmaal zeide ik, dat 1 millioen Spanjaarden zich teweer zou den stellen, indien communistische hor den verder 'dan Berlijn trokken. Op deze woorden werd toen geen acht ge slagen door een wereld, die zich een nieuwe vijand niet bewust was. Ver scheidene jaren zijn voorbij moeten gaan om onze -«orden tot een profe tie te maken". De heer H. Lammers uit Helmond vierde zijn 50-jarig jubileum bij de schroefbouten-fabriek. Hij maak te 42 millioen schroefbouten met een totaal gewicht van 8500 ton. BIJ LA IDS END (Zuid-Engeland) kwam een Frans vissersvaartuig in aanvaring met een Engels stoomschip. De vissersbdot is gezonken; van de zes opvarenden werd er één gered. «Uit Wenen wordt gemeld, dat de politie van de Sovjetzone van Oostenrijk drie radio-zenders heeft gevonden, waar schijnlijk bestemd voor een onder grondse beweging in Tsjecho-Slowakije. De toestand van de Oostenrijkse com ponist Franz Lehar, die veertien dagen geleden zorgwekkend was, isthans vooruitgaand. De Amerikaanse marine heeft een aanvang gemaakt met test vluchten met haar nieuwste straal jagers; zij zullen starten van een vlieg dekschep. Majoor Japie Smuts, de oud ste zoon van generaal Smuts, is te Jo hannesburg in de ouderdom van 42 jaar overleden. Het uitvoerend comité van de internationale metaalbewerkersbond, te Bern bijeen, heeft besloten de me taalindustrieën uit de Westelijke zones van Duitsland met gelijke rechten op te nemen. In de Sovjetzone van Duits land zullen postzegels worden uitgege ven met dg, beeltenissen van Marx, En gels, Thalmann, Kathe Kollwitz, Hegel en Virchof. Lloyds te Londen heeft aan haar makelaars in Auckland geseind, dat het risico van de verzekering tegen een annulering van de reis van de Engelse koninklijke familie naar Aus tralië en Nieuw-Zeeland, aanstaand voorjaar, is toegenomen. Weerbericht Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West, later wat af nemend. Weinig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1