De voorstellen worden onderzocht na Dr .van Mook neemt ontslag Jong geluk na zesiig jaar WEGGEWERKT Donderdag 14 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 242 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ontwapeningsdebai te Parijs leverde subcommissie op Reeks voorstellen Weerbericht Nieuwe tabaksbonnen Met ingang van 1 November De doodstraf voor Poos en Slagter Als 't maar waar is.... Kampioenschap schaken van Nederland BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS van die die haat ïeeft ge- het niet e aardig /an mijn daarom n. Door VM 75-024 EXTER eet achter de bij het station omen. Nou ja, duurt zeven voor hem een aar of hij dat de vraag. n£ POLITIEKE COMMISSIE der V.N. heeft met algemene stemmen een sub- commissie in het leven geroepen ter bestudering van de voorstellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van de „ontwapenings-impasse". De subcommissie voor de controle op de atoom-energie heeft met de stemmen van de Sovjet-Unie en de Oekraïne tegen de volgende aanbevelingen gedaan: 1) De grote vijf plus Canada komen op gezette tijden bijeen om na te gaan, of de Sovjet-Unie bereid is zich neer te leggen bjj het meerderheidsplan voor internationale controle op de atoomenergie; 2) Als een basis voor een overeen komst is gevonden zal aan de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, onmid dellijk gevraagd worden de commissie voor de atoom-energie opnieuw bijeen te roepen. rvE ZEVEN aan de subcommissie voor de ontwapening voorgelegde voor stellen luiden als volgt: SOVJET-UNIE: Beperking der bewa pening met een derde door de grote vijf en uitbanning van atoombommen. GROOT-BRITTANNIE: Steun van de algemene vergadering vóór het stand punt van de Westelijke meerderheid, dat geen ontwapening mogelijk is vóór dat een sfeer van vertrouwen is ge schapen. LIBANON: Terstond instelling van een internationaal lichaam voor controle op cie ontwapening, staande onder de Vei ligheidsraad doch niet onder het veto-recht, waarna ontwapening voor een-derde gedurende een jaar door de grote vijf, waarbij de beperking geba seerd wordt op de sterkte der gewa pende machten in 1945. SYRIË: De VJM. stellen een termijn betreffende ontwapening door de Vei ligheidsraad instructie te geven de be studering van het probleem voort te zetten. SALVADOR: Het probleem van de ontwapening voorleggen aan de com missie voor de atoomenergie. FRANKRIJK: Oprichting van een in ternationaal controlelichaam tot onder zoek van de verklaringen, door alle mogendheden af te leggen over de sterkte van haar gewapende macht, waarna „progressieve en evenwichtige" ontwapening. BELGIE: Een amendement op de Brit se resolutie, dat de algemene vergade ring van mening is, dat „aanvaarding van het Sovjet-voorstel geen nut heeft, daar hierin niet wordt aangegeven welke soort van bewapening beperkt moet worden". Ook sociale conflicten in Belgi jïe De arbeidersklasse in België roert zich, na de betrekkelijke rust, die de sociale vrede tijdens de zomermaan den met zich bracht, opnieuw en de laatste dagen komen uit alle delen van het land berichten binnen over nieu we conflicten. Hoewel men in het alge meen nog in het stadium der onder handelingen verkeert, is men in tot oordelen bevoegde kringen der Belgi sche vakverenigingen van mening, dat de huidige verhouding tussen lonen en prijzen onvermijdelijk tot sociale con flicten moet leiden. Van deze zijde wijst men er op, dat het evenwicht nog geenszins hersteld is en dat het ver keerd zou zijn de overvloed en luxe, die men in de grote zaken uitgestald ziet, als maatstaf te nemen voor het algemeen welvaartspeil. Deze toch zijn slechts toegankelijk voor de beter-ge- situeerden en met name voor de zeer grote klasse van middenstanders die België kent. Importeur was oplichter De 45-jarige koopman J. V. te 's- Gravenhage wist in de jaren 1945 t/m 1948 van een vijftiental relaties op kerkelijk en zakelijk gebied bedragen tot een totaalbedrag van f 365.000 in handen te krijgen. Hij beweerde dat hij importeur van gedistilleerd was; indien hij over voldoende middelen kon beschikken zou hij met het in voeren van gedistilleerd kunnen ver dienen en grote winst kunnen uitbeta len. Om zijn verhaal aannemelijker te maken stuurde hij soms gedistilleerd, voorgevende dat het monsters waren van hetgeen hij invoerde. Ook betaal de hij enkele malen het verkregen be drag, met een grote som als winst, te rug, om later weer gemakkelijker geld te krijgen. Hij is thans gearresteerd en in bewaring gesteld. BEDRIJFSCHAP VOOR PENSIONHOUDERS? De leden van het district Noord-Hol land-Zuid van de ondervakgroep pen sions van de bedrijfsgroep hotels enz. hebben het plan opgevat een bedrijf schap voor hun branche te stichten, waartoe zij, in Haarlem hebben verga derd. De heer C. H. Schregel zette daarbij uiteen dat het toenemen van de moeilijkheden in dit bedrijf aaneen sluiting noodzakelijk maakt. Een be slissing over de definitieve oprichting zal later worden genomen. Verwachting tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Mor gen overdag wisselende be wol- king met enkele plaatselijke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Iets kouder. In antwoord op Wysjinsky's rede van Dinsdag in de politieke commissie waarin deze verklaarde dat de Sovjet- Unie „alle kaarten op tafel zou leggen" als haar ontwapeningsvoorstellen zou den worden aangenomen, heeft de Britse afgevaardigde Sir Hartley Shaw- cross verklaard, dat Wysjinsky in drie minuten de meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mo gendheden over de ontwapening had kunnen regelen. Shawcross verzocht de Sovjet-Unie ..het gordijn op te trekken en reizigers en bezoekers toe te staan het hartelijke Russische volk te leren kennen". In een „verboden gebied" van de Oostzee tot de Zwarte Zee mag geen buitenlander komen, aldus de Britse afgevaardigde. Het „verborgen leger, de vijfde colon- re" van communistische partijen over de gehele wereld voert een sabotage campagne onder leiding van de Sovjet- Unie. Sir Hartley vroeg of de Sovjet- Unie, evenals Hitier, „de vruchten van een oorlog wenste zonder te vechten". Shawcross vroeg of de Sovjet-Unie, teneinde het internationale vertrouwen te herstellen, bereid was „de geheime vijfde colonne, die poogt de economie van vele landen te ontwrichten, terug te roepen". Eén land, aldus Shawcross, staat inter nationale controle op de atoomenergie Hollandse haring voor Russische magen De coaster Magda Pete is uit IJmui- den vertrokken met 3663 tonnen zoute haring aan boord bestemd voor Rus land. Deze haring is gevangen door IJmuidense en Katwijkse schepen en de IJmuidense handelaren hopen hier mee, wat zij noemen de deur te heb ben opengetrapt voor een levendiger handelsverkeer met Rusland. Deze zending is het resultaat van bespre kingen, die door Scheveningse, Kat wijkse en IJmuidense handelaren wer den gevoerd in Berlijn. en de ontwapening in de weg. De voor naamste factor bij het huidige gebrek aan vertrouwen was het geloof, dat de Sovjet-Unie veel meer mensen onder de wapenen had, dan voor haar vre- desbehoeften noodzakelijk was. Hij verzocht de Sovjet-Unie onmid dellijk de volgende maatregelen te nemen: 1. Laat correspondenten van bladen vrij in de Sovjet-Unie bewegen; 2. laat diplomaten reizen zoals zü dat mogen in „beschaafde landen"; 3. laat de handels luchtvaart vrij; 4. laat Engeland een diplomatieke missie en een consulaat hebben te Kief en Minsk; 5. verbied onze couranten niet; 6. laat ons radio uitzendingen uitwisselen; 7. laat ons toeristen uitwisselen en laat onze volken vrienden worden; 8. laat ons studenten uitwisselen. Wijziging in de bonaanwijzing Van 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedingsmiddelen worden be kendgemaakt. In de bonnenlijst van 21 October zullen derhalve bonnen worden aan gewezen voor 6 rantsoenen tabak (ta- bakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October t.m. 6 No vember. In verband hiermede worden voor de week van 17 t.m. 23 October van de tabakskaart de bon Tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten of kerf tabak en van de gecombineerde kaart de bon Tabak 119 voor één rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. Herberekening demobilisatie-uitkeringen De directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Neder land deelt ons mede, dat na 1 Novem ber 1948 geen verzoekschriften voor herberekening van de reeds genoten demobilisatie-uitkeringen meer in be handeling genomen zullen worden. Dit geldt voor hen, die tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn ge demobiliseerd. Alle belanghebbenden dienen zich voor deze datum met een verzoek schrift te wenden tot de afdeling a 2 van het ministerie van oorlog, Maurits- kade 19, 's Gravenhage. STAKING IN LOTHARINGEN TEN EINDE. Woensdagavond is een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor de sta king van mijnwerkers en arbeiders der staalbedrijven in Lotharingen beëin digd is. De staking heeft vier weken geduurd. Volgens de overeenkomst wordt een loonsverhoging van tien procent toe gestaan. Verder zullen de werkgevers aan de arbeiders een lening verstrek ken van 2500 francs, in maandelijkse termijnen van 500 francs terug te be talen A half Januari 1949. Een lid van de Wetgevende Ver gadering van Nigerië, die ter bij woning- van de Afrikaanse Confe rentie in Londen vertoeft, speelt met twee leeuwenwelpen in de dierentuin te Bristol. De diertjes zijn 6 weken oud en behoren tot een vierling, die door enige collies is gezoogd. AANHANGWAGEN DOODDE KNAAPJE. Gistermiddag is in Ooltgensplaat een ongeluk gebeurd. Toen de chauffeur van de landbouwvereniging, de heer C. Hotting, met een tractor met aan hangwagen over de Molendijk reed, geraakte vermoedelijk de verbinding tussen tractor en aanhangwagen de fect, waardoor de aanhangwagen tegen een muur terecht kwam, juist op de plaats waar drie kinderen stonden. Hierbij werd de 10-jarige Dim de Vos op slag gedood, terwijl zijn 6-jarig broertje Leendert en het 6-jarig doch tertje van de heer A. de Bonte ern stige verwondingen opliepen. In de suikerfabrieken is de campagne in volle gang. Na wassen en snijden wordt de melassestroop uitgekookt en komt in grote ketels (links), waarna zij wordt geraffineerd. De pulp verlaat na de bewerking de ketel om via een spoelgoot naar de schepen te worden afgevoerd. Hedenmiddag werd te half drie (Ba- taviase tjjd) van gezaghebbende zijde bevestigd, dat dr. Van Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 Nov. Hieraan werd toegevoegd, dat de officiële aanvaarding van dit ontslag nog niet uit Den Haag werd ontvangen. Van gezaghebbende zijde werd ver klaard, dat het tegenwoordige Neder landse kabinet van zijn totstandkoming af het standpunt heeft ingenomen, dat een verandering in de persoon van de vertegenwoordiger der Kroon in Indo nesië wenselijk Tvas voor de verwezen lijking van zijn Cs kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische probleem. De besprekingen ten aan zien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van Dr. van Mook aan Nederland werden onderbroken door het nieuws van de communisti sche opstand op Java, hetgeen de plot selinge terugkeer van dr. van Mook noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richt lijnen niet zijn veranderd, meende dr. van Mook, dat onder de huidige critie- ke omstandigheden een volledig even wicht en harmonie in de betrekkingen tussen de regeringen van Nederland Het Byzonider Gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeelde hedenochtend Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse politieambtenaren, conform de eis, tot de doodstraf. Door hun toedoen verloren tientallen Neder landse verzetslieden in Duitse concen tratiekampen of voor een vuurpeloton het leven. De aalscholvers in het IJsselmeer De Wieringer vissers ondervinden de laatste tijd veel last van aalscholvers. Op de palen van het staand want voor de paling-fuikvisserij van den Oever tot Makkum vormen deze langs de afsluitdijk thans een „Mastbos" zitten ze soms bij tientallen. De gul zige visvraten duiken onder en weten soms enige mazen van de fuiken los te maken, waarna zij zich te goed doen aan de uit de fuik kruipende paling. De vissers kunnen geen maatregelen treffen, omdat de aalscholver be schermd is. en Indonesië een absolute noodzaak zijn. Daarom besloot hij tot het indie nen van zijn ontslag, ingaande op een zo vroeg mogelijke datum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezagheb bende zijde is de Nederlandse regering dezelfde mening toegedaan. Te Batavia doen geruchten de ronde, dat verschillende hoge functionarissen van de Ned. Indische regering in ver band met het ontslag van Dr. van Mook de dienst zullen verlaten. Setyadjit gedood? Volgens onbevestigde berichten zou Setyadjit, voormalig vice-premier in het kabinet-Sjarifoeddin, en één der leiders van de met de P.K.I. gefusio neerde socialistische partij van Sjari- foeddin, tijdens zuiveringsoperaties van het Republikeinse leger zijn ge dood. In de beurs te Leeuwarden werd een provinciale slagersvakwedstrijd en ten toonstelling geopend. Het woord werd gevoerd door dr. Kielstra, directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, die zeide met. enige schroom naar Leeuwarden te zijn gekomen, omdat hij weet, dat de vleesdistributie nu eenmaal niet erg geliefd is bij de slagers. Spreker geloofde evenwel, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn en hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rantsoen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daarbij zijn we echter afhankelijk van de aankomst van bevroren vlees, dat in Argentinië is aangekocht en ook van de aanvoer op de binnenlandse mark ten. Indien alles volgens plan verloopt zal het rantsoen binnenkort op 250 gram gesteld kunnen worden. Ten op zichte van het varkensvlees is de si tuatie veel beter dan een jaar geleden, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze slachtriu? zijn gewor den, kan wellicht het rantsoen op 300 gram gesteld worden. Wanneer en hoe aan de vleesdistributie een einde zal kernen, durfde spreker evenwel niet te voorspellen. HET ZUID-NEDERLANDS ELFTAL. Voor de wedstrijd LuxemburgZuid- Nederland die op 24 October te Luxem burg wordt gespeeld, is het Zuid Ne derlandse elftal als volgt samengesteld: Saris, BW; Van Bun, MVV en Van der Sluys, BW; Huybregts, BW, Joosten, VW en Krijgh, BW; Lange- berg, BW, Rijvers, NAC, Appel, Sit- tard, Van Harpen, Spechten en Carlier, TONG GELUK IS ontbloeid in J Rolde! Zestig jaar geleden ont moette Frans Emming op de kermis een lief meiske (zoals dat meer ge beurt). Hij draaide er om heen en zij draaide niet bij. Harmtien Stoffers ging die avond zonder kus naar bed. Maar uitstel is niet altijd afstel. Giste ren zijn Frans en Harmtien in het huwelijk getreden. Hij 79, zij 82. Stra lend van levensvreugd en met het vaste voornemen om zestig jaar schade in te halen, ,,'t Heeft wel 'n bietje geduurd, zei Frans, maar 'k heb 't deerntje tóch gekregenEn nu we het toch over kermisgevolgen hebben: De KNAC raadt automobilisten die Zaterdag en Zondag naar België trekken aan, niet over het grenskantoor Putte te rijden. Daar is namelijk kermis. En d'r is geen doorkomen aan. Hollands glorie: in de Wieringermeer haalde boer Arendonk een aardappel van 775 gram uit de klei. Van Vrijdag 15 October af flakkeren er lichtjes bij de onbewaakte overweg ie Barneveld. En als de desbetreffende commissie haar zin krijgt betalen de juridische studenten straks vier jaar collegegeld in plaats van drie. Minder bier en duurdere advocaten. PROPAGANDA IS EEN wonder lijke kwaal, vrienden. De Tagliche Rundschau, het orgaan van het Russische militaire bestuur van Berlijn, bracht dezer cfegen een bijzon dei zuur artikel over de Amerikanen. De Duitsers, die het lazen, keken ver- irast op, zoveel bekende klanken kwa- men er in voor. Twee dagen later deel de de Tagliche Rundschau mee, dat de schrijver van het artikel uit de redac tie gestoten was. De man was nog be smet met de nazi-terminologie. Maar het communistisch orgaan verzweeg de waarheid, die volgens de Volkskrant als volgt is: Het artikel was geschreven in 1941, toen de nazi's een grote scheid- campagne tegen de Verenigde Staten op touw zetten. Nog mooier: het hele verhaal bleek afkomstig te zijn uit het propaganda ministerie van Joseph GöbbelsTja, propaganda.... Vier Japanse generaals en 27 andere schooi ers, die deel hebben uitgemaakt van het voormalige Japanse leger, staan thans te Tokio terecht wegens „marte len en onthoofden van drie en dertig gevangen gealliëerde vliegers". De hel den van de Tenno hadden hun gevan genen gebruikt als levende schijven voor boogschutters, die oefenden voor een wedstrijd. JyJAPOLEON LIET in het begin der vorige eeuw de rij huizen te Vlissingen afbreken waartussen het ge boortehuis stond van Michiel de Ruij- ter. Bij graafwerkzaamheden heeft men thans fundamenten gevonden, waarvan men heeft kunnen aantonen, dat op die plaats het zogenaamde „Oosterhuijs" heeft gestaan. Hiernaast stond, volgens oude gegevens, de woning, waarin de grote zeeheld werd geboren. Het huis stond op slechts enkele tientallen me ters van de plaats, waar thans zijn standbeeld staat. Bericht uit Parijs: De Parijse promotor Gilbert Benaim heeft bekend gemaakt, dat een wedstrijd af gesloten is tussen Steek en Luc van Dam, te houden op 3 November in het Sportpaleis. De conventie van de Ame rikaanse mijnwerkersbond heeft beslo ten het salaris van haar president, John Lewis, van 25.000 tot 50.000 dollar per jaar te verhogen. Lewis wordt daar mede de bestbetaalde vakverenigings leider in de V.S. Te Praag zijn drie mannen opgehangen, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal en ver koop van levensmiddelenbonnen. De afgelopen drie maanden zijn in Japan 7292 personen aan slaapziekte gestor ven. Het Amerikaanse departement van marine is voornemens de bewaking van het Amerikaanse consulaat-generaal te Jeruzalem te versterken van 13 man tot 42 man en een officier. Een reuzengier heeft op een hoogte van 3000 meter een militair vliegtuig aangevallen, dat van Athene naar Kozani in Oost-Macedonië vloog. De beide piloten werden gewond, doch konden de reis voortzetten. Te Kozani moesten zij in het ziekenhuis worden opgenomen. p|ET ONTWERP van een inleiden de verklaring van de nieuwe West-Duitse constitutie verkondigt „het onvervreemdbare recht van het Duitse Geklede apen Het bestuur van de Berlijnse die rentuin heeft medegedeeld, dat de apen in de dierentuin komen de winter een broek en een vestje zullen dragen, wanneer de „blok kade" van de stad blijft voort duren, daar het kolenrantsoen, dat per luchtbrug wordt aange voerd, te klein is om de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplossing gevonden. volk zijn nationale leven vorm te geven". De KNAC heeft zich opnieuw toe de minister van verkeer en water staat gewend met het verzoek „thans eindelijk het Zondagsrijverbod op te heffen" en als dat niet kan een stelsel van districtsvergunningen in te voe ren. Arthur Bary, die verklaard heeft voorzitter te zijn van de communisti sche partij in Colorado, is veroordeeld tot gevangenisstraf voor onbepaalde tijd wegens het weigeren vragen te beant woorden van een grote federale jury te Denver. Op een bijeenkomst van Tsjgchoslowaakse componisten is een resolutie aangenomen, waarin de grote rol der muziek wordt onderstreept bij de ontwikkeling van de staat in socia listische richting. De progressieve mu ziek moet gepropageerd worden. Zo wordt de politiek een beetje vrolijker. Happy days are here again! LIET IS UITERST merkwaardig, dat men vanmorgen in Batavia aan vankelijk geen bevestiging kon krijgen van de in Den Haag officieel gedane mededeling dat dr. Van Mook ontslag zou hebben gevraagd. Dit is overigens slechts één van de merkwaardigheden die zich bij dit partijpolitieke spel van ondank en onverstand laten constate ren. Wij hebben waarlijk geen onver deelde bewondering voor Van Mook; wij betwijfelen zelfs of hij de geschie denis zal ingaan als de super-man die velen thans in hem willen zien; wij weten dat hij soms een ongenietbaar- dictatoriale manier van optreden had en dat hij talloze malen Den Haag voor voldongen feiten plaatste. Maar dat alles doet niets af van de waarheid, dat hij Indonesië kende als géén ander, dat hij bij sterke internationale tegen stroom met grote bekwaamheid de koers hield, die hij de juiste achtte en dat, als er nog iets terecht kon komen van onze verhouding tot Djokja, dit alléén ware te bereiken door het ver trouwen dat Van Mook geniet en door de diplomatieke talenten waarvan hij op onmiskenbare wijze heeft blijk ge geven. Wat hij in Indonesië het laatste anderhalf jaar bereikte is respectabel te achten. En verdient grote erkenning. Deze man moet thans plaats maken voor de gewezen minister-president dr. Beel, die bij zijn intrede in het paleis te Batavia een aantal stoelen leeg zal vinden. Want belangrijke figuren uit het Indonesische ambtelijke leven heb ben er de voorkeur aan gegeven vrij willig heen te gaan nu Van Mook wordt weggewèrkt. De regering had geen ongelukkiger tijdstip voor het plaatsen van haar tijdbom kunnen uit zoeken. Zij nam een beslissing die stellig op dit ogenblik tot de meest betreurenswaardige gevolgen moet lei den. Van 15 tot en met 27 November wordt te Nijmegen een wedstrijd ge houden, welke kan worden beschouwd als voorwedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Het aantal deelnemers is vastgesteld op 10. Van Scheltinga, Cortlever, Kra mer, Henneberke, Van Mindeno, dr. Stumpers, Baay, Muhring, Prins en Vlagsma zullen elkaar in dit tournooi bekampen. De winnaar krijgt het redht dr. Euwe uit te dagen voor een wed strijd om de titel van Nederlands kampioen. Berlijnse magistratuur is verhuisd Het Berlijnse stadsbestuur heeft het voorbeeld van de stadsvergadering gevolgd en heeft de plaats van samen komst van de Sovjet-sector naar de Britse sector overgebracht. De burgemeester dr. Ferdinand Friedensburg heeft besloten dit te doen, nadat de wethouder Waldemar Schmidt, lid van de socialistische een heidspartij, waarin het communistisch element overheerst, die verleden Vrij dag was ontslagen als chef van het departement van arbeid, had geweigerd de vergadering te verlaten in het stadhuis in de Sovjet-sector. Wederom Ronde van Nederland Naar wij vernemen worden op het ogenblik voorbereidende maatregelen getroffen voor de organisatie van de tweede Ronde van Nederland, waarvoor als data zijn aangevraagd 14 tot 22 Mei 1949. De organisatie van de tweede Ronde zal op een andere leest zijn geschoeid dan dit jaar bij de voor de eerste maal gehouden Ronde. Tenslotte zou het de bedoeling zijn in het aanstaand seizoen op initiatief van België een ronde van de Benelux te organiseren. Frankrijk wenst ontmanteling Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaart, dat Frankrijk een snelle ontmanteling wenst van de Duitse fabrieken die als herstelbetaling zijn aangewezen. Frankrijk was het in deze geheel met Engeland eens. 'De Franse minister van buitenlandse zaken, heeft niettemin erkend, dat in bepaalde bijzondere gevallen de ont- mantelingslijsten moeten worden her zien in dier voege, dat rekening wordt gehouden met het onbeduidende voor deel of zelfs het nadeel, dat het over brengen van bepaalde machinerieën zou kunnen hebben. Alimin gearresteerd Het Republikeinse ministerie van de fensie heeft verklaard, dat Alimin en vier metgezellen, onder wie Katamhadi van de Republikeinse marine, in de avond van 10 October te Djocja door de militaire politie zijn gearresteerd. Zij bevonden zich in de nabijheid van De- langgoe en waren vermomd als boeren. Alimin werd door een korporaal van de M.P. herkend, die daarop het hoofd kwartier waarschuwde. DE 20.000. 505e Staatsloterij, 2e klasse, 2e lijst: i 20.000.— op 11098.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1