Palestina in Veiligheidsraad Indonesische Federalisten keren naar Batavia terug De Interimperiode in Indonesië zal langer duren dan tot 1 Januari Vliegende vrachtschepen naar Batavia Vrijdag 15 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 243 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Nederlandse Regering ioonde vee! begrip" „Stalin is erger dan de Czaar" - zegt Bevin Staat van beleg Tapanoeli in Ondergronds generaal dook onder' op Schiphol „Joden behandelen de Arabieren barbaars" Weerbericht C.v.G.D, wil de rust in Indonesië bevorderen Ook een Republikein in de voorlopige regering Dodelijk ongeval te Hoorn Geheim plan inzake Ruhr-industrie In Italië staakten de ambtenaren Humor is een zeldzame bloem in de dorre tuin van 't grijze leven BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAESCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: V/. OLIEMANS Uitgeleide gedaan door minister Joekes en Prof. Romme en tal van andere i autoriteiten, zijn gisteravond de voornaamste vertegenwoordigers van de Federa- listen in Indonesië, die besprekingen met de Nederlandse regering hebben ge il voerd, naar Batavia teruggekeerd met het Indië-toestel, dat omstreeks half negen Schiphol verliet. In korte interviews hebben wij en- Ikele indrukken van de sultan van Pon- tianak en van de minister-president van Oost-Indonesië, Z.Exc. Anak Agoeng I gde Agoeng omtrent de gevoerde be- sprekingen vastgelegd. De algemene in druk was dat de besprekingen in Den Haag in een zeer prettige sfeer zijn ge houden. Opmerkingen als „boven alle lof verheven" en „fantastisch goed" van respectievelijk Anak Agoeng en Hamid II tonen dat dit overleg en de openhar tigheid welke de besprekingen ken merkte een zeer prettige indruk heb ben gemaakt. Over de resultaten, welke zij bereikt hebben, zeide de minister-president van Oost-Indonesië: De Nederlandse rege ring heeft veel begrip getoond en wij zijn in het algemeen zeer tevreden. De resultaten werden bereikt na een we- derzijds geven en nemen. Het is nu een I kwestie of de bereikte overeenstemming I ook bekrachtigd zal worden. Zodra ook j de Staten-Generaal zich met de bereik te resultaten hebben verenigd, kunnen wij beslissen wat ons verder te doen I staat. „Persoonlijk aldus Z.Exc. geloof ik, dat het contact alleen reeds veel goed heeft gedaan. Wij waren in de gelegenheid de Nederlandse .regering er van te overtuigen, dat ook wij crea- tief willen zijn en uiteindelijk het beste I voor alle partijen voorstaan". De sultan van Pontianak deelde mede, I dat de situatie in de republiek op het ogenblik zo verward is, dat overleg met Djokja over de bereikte resultaten geen zin heeft. Algemeen is er de hoop dat overeenstemming met de republiek zal worden bereikt. Alle overleg met Djokja zal echter door of via de Kroon geschieden, zodat van een officieel con tact tussen de Federalisten en de Fede rale Interim Regering zijns inziens in De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft te Londen in een rede op een lunch van de na- i tionale Unie van de fabriekseigenaren verklaard, dat „de oplossing van de vraag, of we 100 jaar lang vrede zullen hebben, is opgesloten in het probleem van de Indische Oceaan, het midden- Oosten, Pakistan, India en Ceylon". Hij zeide, dat Engeland had opgehou- i den een „imperialistisch ras" te zijn. „We overheersen niemand. We accep- teren gelijkheid in godsdienst, inkleur en in status en in de gebieden, die we nog controleren, werken we voor on afhankelijkheid en zelf-regering". Wat betreft de Sovjet-Unie zei Be vin: „De vraag die moet worden opge lost is: „Kunnen wij samen leven?" In welke gebieden wensen wij te wonen? Wat is de draagwijdte van hun ambi tie? Waar willen zij naar toe? Zij zijn expansionisten. Zij zijn de laatste van de imperiale rassen, zo imperiaal als de Czaar ooit was". de zeer nabije toekomst geen sprake zal zijn. De berichten over het aftreden van Dr. van Mook konden niet gecommen tarieerd worden. „Officieel staat nog niets vast en wij hebben onze inlichtin gen slechts uit de dagbladen", aldus was het commentaar van beide heren op de berichten omtrent Dr. van Mook. Op 6 October is in de residentie Ta panoeli, in het republikeinse gebied van Sumatra, de staat van beleg afge kondigd door de republikeinse leger leiding, aangezien er elk ogenblik een aanval door opstandelingen verwacht wordt. In verband met de gebeurtenis sen, die zich in de tweede helft van September en begin October in Tapa noeli-hebben voorgedaan, en gevechten tussen manschappen van de voorma lige Banteng Negara en de voormalige A-brigade, had het republikeinse bin nenlandse bestuur van Tapanoeli ge meld, dat het niet meer in staat is, zijn bestuurstaak uit te oefenen. Door pas serende Nederlandse vliegtuigen is ge constateerd, dat op boorterreinen ten Noorden van Tjepoe branden woeden. £R HEERSTE EEN zenuwachtige spanning in de passagehal van het vliegveld Schiphol, want generaal Wil liam Donovan, die per K.L.M. op doorreis was van Athene naar Oslo, was zoek en het toestel, waarmee hij zou reizen, stond op het punt te ver- trekken. „Waar is de generaal"?, j vroeg men elkaar nerveus, terwijl de j motoren van het toestel reeds aansloe- gen. Onbewust van de opschudding, die hij veroorzaakte, werd op dat ogenblik de coördinator van het ondej- j gronds verzet in de bezette landen j tijdens de tweede wereldoorlog ont daan van zijn baard door de vakkun dige hand van Schiphols figaro. Hij bleek een gezellige prater, deze onge veer 60-jarige Amerikaan met zijn volkomen grijze haardos. Hij was net uit Athene terugge keerd, aldus vertelde hij, in zijn hoe danigheid van lid van de council van de „American foreign correspondents", om de zaak uit te zoeken van de Ame rikaanse correspondent, die onlangs in Griekenland om het leven gebracht werd. Na de oorlog was hij afgetreden als commanding general van de strate gie service. Direct daarop nam hij zijn praktijk als advocaat te New York weer op. Tijdens de oorlog heeft hij rich in de kringen van de ondergrond se strijders vrienden gemaakt. Enkele van hen, die in Oslo wonen, wilde hij nog eens opzoeken en derhalve stapte hij nog net op tijd in het Oslo-vlieg tuig, nadat de Amsterdamse kapper de resten zeep van zijn gladgeschoren ge zicht had weggeveegd. DE VEILIGHEIDSRAAD behandelde Donderdag het Palestijnse probleem, waarbij de waarnemend bemiddelaar Ralph Bunche de omstandigheden schetste, waaronder de aanslag op graaf Bernadotte werd gepleegd. Hij betoogde voorts, dat de overtredingen van het bestand thans „chronisch zijn", zonder dat gezegd kan worden dat een der betrokken partijen hiervoor méér verantwoordelijk is dan de andere. Bunche schetste het contrast tussen de goede wil en het aanbod tot samen werking van de hooggeplaatste per soonlijkheden en de onverschillige houding, die men verder bij de beide partijen vaststelt. De Syrische afgevaardigde Faris el Choery dankte Bunche voor de wijze, waarop hij zijn taak waarneemt, en bracht hulde aan zijn „onpartijdigheid, zijn wijsheid, zijn gematigdheid en de juistheid van zijn oordeel, die tot uiting komen in zijn verslag over de schen dingen van de wapenstilstand". Hij her innerde aan de „ondankbaarheid der Joden" ten opzichte van de bemidde laar en van de Britten. Wat de Arabie ren betreft, zo zeide hij, die worden Proces tegen 82 Spaanse verzetslieden Naar de Times meldt, is Woensdag te Barcelona het grootste openbare po- I litieke proces van de laatste jaren in Spanje geopend. 82 Leden van de ver zetsbeweging verschenen voor de I rechtbank. De organisatie werd ge sticht door oud-leden van de Franse verzetsbeweging, de Maquis". Het merendeel der beklaagden is commu- nist of socialist. Er zijn ook enkele gematigde republikeins-democraten on der hen. Het proces, dat verschillende keren werd uitgesteld, heeft grote belang- stelling in het buitenland gewekt en 'n groot aantal verzoeken om clemen tie en tussenkomst werd tot de Spaan se autoriteiten en buitenlandse consu laten gericht. Verwacht wordt, dat te gen 15 der beklaagden de doodstraf zal worden geëist. GRATIE VERLEEND Bij Kon. besluit is gratie verleend aan J. M. van Groin de Planque, die tot de doodstraf veroordeeld was bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. MINISTERS VAN FINANCIëN BIJEEN. Heden zullen de ministers van finan ciën van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Beneluxlanden te Parijs bijeen komen. Verwachting tot Zaterdag avond. Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige, 'angs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. In een te Batavia gehouden vergade ring van de Commissie van Goede Diensten werd besloten aan beide par tijen suggesties te doen om maatregelen te treffen, die een goede handhaving van het bestand zouden bevorderen. De suggesties zullen schriftelijk aan beide, partijen ter kennis worden gebracht. door de Joden nog op een barbaarser wijze behandeld dan Hitler met hen heeft gedaan". De leider van de Joodse delegatie, Eban, verklaarde dat zijn regering zal trachten samen te werken met de Vei ligheidsraad en de bemiddelaar, opdat de vrede in Palestina zou gehandhaafd worden. Hij meende echter, dat de V.N. moeten zorgen dat de controle op de beide partijen in gelijke mate ge schiedt, wat, naar hij zeide, niet het ge val is. Hij eiste dat de contröle over de Arabische staten strenger zou zijn. De vergadering werd verdaagd. Amerikaanse mijnwerkers eisen 35-urige werkweek John Lewis en de verenigde Ameri kaanse mijnwerkers hebben voor de vierde maal sedert het einde van de oorlog besloten een actie te beginnen voor nieuwe loonsverhogingen. De eisen houden in: een werkdag van 7 uur, verkorting van de werk week van 40 uur tot 35 uur, verhoging van de bijdrage, welke de mijneige naars in het voorzieningsfonds der mijnwerkers storten, van 20 dollarcents tot 30 of 40 dollarcents per ton gedol ven kolen, verhoging van de vacantie- uitkering van 100 tot 125 of 150 dol lars en verhoging van de vacantiepe- riode van 10 dagen tot twee weken. Ter bespreking van de uitwerking van het Marshall-plan op Engeland en zijn koloniën is de administrateur van het hulpplan, Paul Hoffman, uit Parijs naar Londen gekomen, waar hij door minister Bevin werd ontvangen. Mr. Hoffman (rechts) voor het ministerie van Buitenlandse Zaken samen met Mr. Hamman. VOOR BESTRIJDING DER TUBERCULOSE De raad van beheer van de stichting Nederlands Volksherstel, in liquidatie heeft uit de opbrengst van de sigaret ten-actie aan de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuber culose een bedrag van f 125.000 ter be schikking gesteld voor het in te stel len bevolkingsonderzoek op tubercu lose. De interimperiode in Indonesië kan onmogelijk op 1 Januari aflopen, zoals oorspronkelijk was bepaald. Na deze datum kan de federale interim-regering echter, na de federale raad gehoord te hebben, aan de Kroon voorstellen doen omtrent de duur van de interimperiode. Aldus is volgens mededeling van de heer Bharioen, een van de voornaamste In donesische afgevaardigden, tijdens het overleg in Den Haag overeengekomen. De heer Bahrioen zei, dat hij in het algemeen tevreden was over de in Den Haag bereikte resultaten. „De federa listen hebben zeker niet het gevoel, dat zij met een kluitje in het riet zijn ge stuurd", aldus drukte hij zich uit. Hij was van mening, dat de regeringen der deelstaten zeker achter het overeenge- tomene zullen kunnen staan. Of de par lementen oök de afspraken van Den Haag ^zullen aanvaarden, moet worden afgewacht. Geen contact. Het zou de heer Bahrioen van de an dere kant echter niet onwelgevallig zijn geweest, als de Nederlandse regering met de federalisten' contact had gezocht bij het opstellen der tegenvoorstellen, welke via de Commissie voor Goede Diensten aan de republiek zijn over handigd. Overval op Rode Kruis-jeep Op 12 October is ten zuiden van Soekaboemi een jeep met aanhang wagen van het Rode Kruis beschoten met mitrailleurvuur. Vijf der inzitten den, een verpleegster, twee militai ren en 2 leden van Jiet corps alge mene politie werden gewond. Een mantri-verpleger werd dodelijk ge troffen.' Nadat een der gewonde po litiemannen in een huis in de omge ving was verstopt, wisten de overige inzittenden met de jeep door het zij terrein de dessa Ramawati te berei ken. Daar opende de bende nogmaals het vuur op de jeep. Het gelukte de bende de jeep in brand te schieten. Bij een tegen de bende ingezette ac tie werd zij op de vlucht gedreven, met achterlating van een dode en een aan tal wapenen. De heer Bahrioen verwachtte dat ook een republikein zou gekozen worden als lid van de interim-regering, ook indien op het ogenblik der verkiezing nog geen overeenkomst met de repu bliek zou zijn bereikt. Of deze benoe ming eventueel zou worden aanvaard, valt op dit ogenblik echter onmogelijk te voorspellen. Gistermiddag kwam de dertienjarige Rjenus Smit uit Venhuizen met een tweetal vriendjes uit de Ambacht school. Via Draafsingel en Kleine Oost zouden zij zich op weg naar huis be geven. Toen zij onder de Oosterpoort doorgereden waren, fietste de jeug dige Smit tegen zekere juffrouw N. aan. Hij viel daarna juist onder een met bloemkool beladen vrachtauto, die Hoorn binnenreed en werd vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk over schot werd overgebracht naar het Stadsziekenhuis. De bestuurder van de vrachtauto kon, na verhoord te zijn, de reis voortzet ten. Britse en Amerikaanse autoriteiten te Frankfort hebben verklaard, dat een geheim Anglo-Amerikaanse plan voor de restitutie van de kolen- en staal industrie in het Ruhr-gebied aan de Duitsers binnenkort in werking zal treden. Het plan, dat is goedgekeurd door de regeringen van Engeland en de Verenig de Staten zal „de keus tussen nationali satie of particulier eigendom overlaten aan een toekomstig Duits parlement". De bijzonderheden hieromtrent alsmede die omtrent de Amerikaanse controle op de kolen en de Britse controle op het staal, worden geheim gehouden tot de officiële aankondiging. In elk geval blijft de internationale controle be staan, zoals die volgens het zes-mogend- hedenverdrag van Londen ingesteld wordt. Men neemt aan, dat België, Frankrijk, Luxemburg en Neder land thans aangaande dit plan ge hoord worden. „De actie zal volgens plan verlopen" zegt communist. Te Rome wordt medegedeeld dat een gemiddelde van 55 tot 65 procent van het millioen Italiaanse burgerlijke amb tenaren van het werk zijn weggebleven uit protest, tegen de weigering van de regering om een onmiddellijke verho ging van de lonen toe te staan. Op het ministerie van koopvaardij was de sta king volledig. Op het ministerie van arbeid staakte ongeveer 80 procent der ambtenaren. Men voegde er officiëel aan toe, dat de poging van het Alge meen Vakverbond om de regerings departementen te verlammen slechts „beperkt succes" had gehad. De staking duurde slechts één dag. Guiseppe di Vittorio, de communis tische leider, heeft te Rome tegenover 5000 ambtenaren het volgende ver klaard: „De regering is in het ongelijk en moet de consequenties aanvaarden van deze staking en de andere die nog zullen volgen, omdat de actie volgens plan tot een einde zal worden ge bracht". VRIJE PRIJS VOOR KOFFIE STROOP Daar de productie van koffiestroop een ruim aanbod verzekert en er geen gevaar bestaat voor prijsstijging op grond van schaarste, wordt met ingang van 16 October 1948 de maximumprijs regeling voor dit voor de voeding niet belangrijke artikel ingetrokken. Alleen speciale artikelen worden vervoerd Het gebeurt niet dikwijls, dat er een vliegtuig op Kemajoran landt van een nog niet eerder gezieh type. Voor al niet, indien het een KLM-vliegtuig betreft. Toch was dit het geval met de Skymaster, die Vrijdag op het vliegveld van Batavia landde. „Inderdaad", aldus de heer J. H. "rans, hoofd van de afdeling vervoers- zaken van het intercontinentaal be drijf van de KLM in Batavia, „dit vliegtuig is een van de drie speciale vrachtvliegtuigen van de KLM. Het is een soort proefneming, dit is na melijk de eerste keer dat een derge- toestel naar Batavia vliegt. Wel onderhouden deze drie „vliegende vrachtschepen" een regelmatige Ver binding van Amsterdam met New York. Zij hebben een laadvermogen van 6000 kg., hetgeen deels is bereikt doordat alle stoelen zijn weggenomen, JJE VOORZITTER van de Raad van Arbeid te Alkmaar verzoekt ons het volgende op te nemen: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat een brief ge publiceerd in uw blad van Dinsdag 12 October nooit bij mijn Raad is binnen gekomen. Dit kan ook niet, aangezien mij uit eigen wetenschap bekend is, dat deze „brief" tijdens de bezettings jaren bij wijze van grap is geconstru eerd. Van de gelegenheid wil ik gaarne nog gebruik maken om het publiek er op opmerkzaam te maken, dat men verzoeken om bespoediging van uitke ring ingevolge de Ongevallenwet 1921 dient te richten tot de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam". Tot zover de voorzitter voornoemd. Gaarne tekent de redactie hierbij tn, dat in geen enkel opzicht ook maar de veronderstelling is geuit, dat de humor van bedoelde brief (de man wiens vrouw iedere 10 minuten een baby kreeg!) in Alkmaars Raad van Arbeid zou zijn ontloken. En dat het een grap was zal de lezer, voorzover hij niet volkomen versuft door het le ven gaat, waarschijnlijk eigener be weging min of meer beseft hebben. Het verheugt ons, dat althans de laat ste alinea van 's voorzitters missive snijdt in het ernstige hout des ambte lijken levens. 3 £EN INGENIEUR is meestentijds 'n knap man. Een Amerikaans inge nieur is een knapper man. Maar Jé Amerikaanse inbrekers zijn de knapste van allemaal. Hetgeen te bewijzen is. Het machtige Potomac-Edisongebouw te Hagerstown (Maryland) werd on langs uitgerust met een speciale came ra om dieven te fotograferen als zü het gebouw zouden binnendringen. Gister nacht braken dieven er in. Ze namen de camera mee. De Amerikaanse Pa- cificvloot en het corps mariniers gaan binnenkort een beetje oefenen ter hoogte van Alaska. Officieren op het hoofdkwartier hebben (om zenuw scheuten te voorkomen) medegedeeld, dat er geen betekenis moet worden ge hecht aan het feit, dat het oefengebied zo dicht bij Sovjet-Rusland ligt. Dat is toeval. De Amerikaanse economen ge loven dat Japan zich al te snel her stelt; men vreest binnen afzienbare tijd een scherpe concurrentiestrijd te zien ontbranden. In 1950 gaan de pas siespelen in Ober-Ammergau weer be ginnen; Alois Lang (Christusfiguur van 1928'32) wordt leider. In Karvina (Tsjechoslowakije) werd óók met pas sie gespeeld: voetballers waren het niet eens met de scheidsrechter, de heer Vavrocha. Hij ligt gekwetst in het zie kenhuis en men hoopt hem in het le ven te kunnen houden. ROTTERDAM HEEFT 'n amateur detective van formaat. Eigenlijk is hij eigenaar van een pakhuis aan de Gonustraat. Toen er gisternacht voor de tweede maal in acht dagen bij hem was ingebroken (lood1 en koper), ging hij zelf aan het speuren. Eerst ont dekte hij voetsporen in de mulle grond, geen gewone maar heel bijzondere, om dat de schoenen een afwijking ver- i toonden. Bij de gewone klinkerbeatra- ting zou hij het spoor bijster zijn ge raakt, ware het niet, dat er kleine ko perdeeltjes op straat lagen, die de in brekers hadden verloren. Zo ging zijn tocht verder, tot hij een carrier met twee jongemannen zag. Welk voor wendsel kon hij nu gebruiken om laag genoeg te bukken, zonder dat men arg waan kon koesteren? Hij deed alsof hij naar een gouden ringetje zocht, dat zijn dochtertje ver. :ren had, boog zich diep, onderzocht zo de schoenen van het tweetal en ontdekte toen bij één hunner de afwijking, die overeen kwam met het voetspoor. De jongens zijn ingekwartierd in het huis van be waring. DE VERENIGING VAN vrouwelijke studenten in. Amerika heeft aan 55 vrouwen uit 16 landen voor studie aan Amerikaanse universiteiten een studie beurs verleend. Drie Belgische, drie Nederlandse en drie Luxemburgse vrouwen zullen hiervan profiteren en binnenkort naar de Verenigde Staten vertrekken. Op 16 October zal te Parijs een bijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Franse voetbalfederatie. In het kader van de viering zal op Zondag 17 October een wedstrijd tussen Frank rijk en België gespeeld worden. Naar uit de Belgische rijksmiddelenbegro ting blijkt, zal in 1949 door de Belgi sche belastingbetalers ongeveer 6 mil liard méér aan belasting betaald moe ten worden. Lieftinck in 't kwadraat. Het exploitatietekort van de feesten die vorige zomer in Zaandam werden georganiseerd, omdat het 250 jaar ge leden was dat Czaar Peter het scheepstimmeren kwam leren, bedroeg 22.786,90. Het wordt gedekt door een bedrag van 2801,66 aan giften en de 20.000.uit het garantiefonds, dat 15 Zaanse bedrijven vormden. Het Zeeuwse eiland Duiveland zal 100.000 kilo uien naar Duitsland sturen. De mijnwerkers van Roux in de Borinage hebben per motie vastgesteld dat ko ning Leopold niet meer de hoedanig heden heeft om te regeren. Op 25 Oc tober om drie uur zal in het maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam de tentoonstelling „50 jaar Rotterdam se zeescheepvaart" worden geopend. Koning Gustaaf van Zweden (90) heeft influenza. TN TSJECHO-SLOWAKIJE krijgen de 9000 arbeiders, die het hardste werken aan het vijfjarenplan over vijf jaar een motorfiets cadeaux. En in Ne derland is géén vergunning meer nodig voor het rijden met „motorrijtuigen met een vermogen van niet meer dan 0.50 pk" van bepaalde merken, die de minister nog bezig is uit te zoeken. Van hét plan-Marshall krijgt Nederland nu weer voor 6 millioen dollar katoe.Dr Oostenrijkse koorddanser Harry Daves heeft 24 uur achtereen op een koord dat gespannen was over de Olympische ijsbaan van' Garmisch Partenkirchen. doorgebracht. Hij vestigde hiermede 'n record. „Ik heb dit gedaan, zo ver klaarde de kwibus, teneinde wereld beroemd te worden". Er lopen er meer buiten dan dat er in zitten, vrienden. en voorts practisch geen kombuis aanwezig is. Op deze vlucht werd on geveer 7000 kg. vervoerd, waarvan twee ton, voor Singapore was bestemd. Ie rest bestond voornamelijk uit machine-onderdelen, afkomstig uit New York en met Palembang als be stemming en verder onder meer uit een aantal röntgenbuizen voor het ziekenhuis in dezelfde stad. In een uur en een kwartier werd de gehele lading in Batavia gelost". Het vervoer van goederen door de lucht is uiteraard een kostbare ge schiedenis, en het zijn dan ook spe- :iale artikelen die hiervoor in aanmer king komen, zoals groenten, orchi deeën, precisie-instrumenten, mode artikelen (slangenvellen), en zelfs mieren. Zo neemt de PH-TOY Maan dag op zijn terugtocht in Singapore en Calcutta een zending gibbon-apen alsmede een tijger aan boord, bestemd voor dierentuinen in New York. He laas wordt de verzending van bijv. >rchideeën van Indonesië naar Neder land belemmerd, doordat India eist dat alle planten in verzegelde bussen wor den verpakt, en er weinig planten en/of bloemen zijn welke dit over leven. Zo moest een bestelling van 300 kg. orchideeën van Ambon naar Amsterdam hierdoor komen te ver vallen. Men hoopt, dat de regering van India deze bepalingen enigermate zal herzien. Het is nog niet bekend, wanneer de volgende vlucht van een ■rachtvliegtuig naar Indonesië zal ilaats hebben. Amsterdamse brandstoffen- staking niet ernstig De staking bij verscheidene brand- stoffenhandels in de hoofdstad omvat op het ogenblik ruim twee honderd man in twintig bedrijven. Dit wil ech ter niet zeggen, dat al deze bedrijven stil liggen, want in verscheidene be drijven staken slechts twee man en is de rest van het personeel normaal aan het werk gebleven. De politie beschouwt de staking dan ook niet als „ernstig" en er zijn geen maatregelen getroffen van gemeente wege om de brandstoffenvoorziening te beveiligen. DODELIJK MIJNONGEVAL In de ondergrondse werken van de nijn Oranje Nassau III in Heerlen werd Woensdagmiddag ten gevolge van het springen van een luchtleiding de sleper P. C. B. Mutsaers zodanig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1