DE GAULLE STAAT GEREED MACHT IN FRANKRIJK OVER TE NEMEN QnmzEE lante babine Berucht misdadiger gearresteerd na een wilde rit door Nederland Waterleidingbuizen van plastic D®, Taxi-chauffeur was ten einde raad... PUNSTILLENDE WAT.TJ Trage boerderijbouw in N.O.-polder WRIJFWAS grijpt in VRIJDAG IS OCTOBER 1948 Hij vindt Montgomery Stakingen dreigen om te slaan in opstand (Van onze correspondent te Parijs.) r\E SITUATIE in Frankrijk verslechtert. De stakingen grijpen om zich heen en doen het ergste vrezen. De houding van de raddraaiers wijst inderdaad, zo als dezer dagen de perfect van het de partement Meurthe en Moiselle het zei, in de richting van een formele opstand. Door de bomen ziet men het hos niet meer en zelfs de samenscholende jour nalisten weten niet meer, waar wel en niet wordt gestaakt. Duidelijk is intus sen, dat drie kwart der mijnen dood ligt, grote gebieden van Noord-Frank rijk zonder gas, electriciteit en water zitten, de Parijse taxichauffeurs thuis blijven, er geregeld incidentele stakin gen zijn bij de spoorwegen en in de ha vensteden. In vrijwel alle havensteden, dec. vooral in Marseille, is een grote ondergrondse activiteit en men vreest terecht, dat een dezer dagen een alge mene staking in de Franse havens zal worden afgekondigd. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat nog deze week het gehele Franse spoorweg verkeer stil komt te liggen. Niet alleen bij Metz, doch ook bij Lyon, Marseille, Parfls, l ille en Brest is het tot botsin gen gekomen tussen de stakers en de j egeringstroepen. De achtergrond der stakingen. MIJNWERKER VERDIENT in Frankrijk ongeveer 50 gulden per week, evenals de niet gespecialiseerde fabrieksarbeider. Maar acht honderd gram brood kost 45 ct., een kilo vlees 6,50, een kilo aardappelen 15 ct., een pond kaas f 1,60, een liter melk 50 ct., een mud kolen f 12,50, een ons ham f 1,25. Een costuum komt op minstens honderd gulden. Electriciteit, gas, water en huishuur zijn twee maal zo duur als in Nederland. De katholieke geestelijk heid steunt thans de eisen om loonsver hoging. De communisten gebruiken de ontvredenheid voor hun politieke doel einden en derhalve is het onder de hui dige situatie vrijwel niet te voorkomen, dat de katholieke- en socialistische ar beiders noodgedwongen het communis tische karretje trekken. Het zijn daar entegen uitsluitend de communisten, die van iedere staking een rel maken, die pogen om botsingen uit te lokken en an dere industriën mee te slepen, niet met het doel directe loonsverhogingen te be werkstelligen, doch slechts om Frank rijk lam te leggen, de Marshall-hulp te saboteren, de wereld er van te overtui gen dat de West-Europese Unie aan Amerika niets heeft enin troebel water te vissen. De regering heeft'speciale voorschrif ten uitgevaardigd voor de commandan ten der troepen, die naar de bedreigde gebieden zijn gedirigeerd om toch voor al Voorzichtig op te treden, mijnen, hoogovens en spoorwegen slechts te be schermen en provocaties van de zijde der communisten, ook al gebruiken deze stenen, ijzeren staven en bijlen te. be antwoorden met gummiknuppel en traangas. Vooral niet schieten. Men vreest, dat zodra men begint te schieten en zodra de regering van haar feitelijke macht gebruik zou gaan maken, de hui dige stakingsgolf in een formele opstand zou uitlopen. DAT MEN MET dit gevaar rekening houdt, blijkt o.a. uit de verdubbel de bewaking bij de openbare gebou wen, de sterke eenheden regeringstroe pen, die o.a. bij Metz en Marseille zijn gaat ni&ts boven echter tegenover zich gegroepeerd; uit het feit, dat Moch en Maye, die op ministeriële vacantie wa- r<jn, onmiddellijk door de Queille zijn teruggeroepen enuit de ongekende activiteit in de Gaullistische cellen. De algemene overtuiging is, dat De Gaulle klaar staat om in te grijpen indien dit najaar inderdaad de gevreesde doch verwachte opstand zou brengen. De ge ruchten, als zou een deel der derde macht voornemens zijn communisten toe te laten tot de regering, kunnen wij vooralsnog niet geloven. Vooral de radi caal-socialisten, waaronder men Gaullis tische elementen kan vinden en de ka tholieken, zullen wel verhinderen, dat deze vlieger van de linkervleugel der socialisten op kan gaan. Voorlopig blijft het er naar uit zien, dat Frankrijk in een onheilspellend tempo de beslissing tegemoet gaat. Wellicht wordt het geen keuze tussen Stalin en de Gaulle, het geen de hemel verhoede, doch zelfs in dien de generaal op legale wijze in Pa rijs komt te zetelen, zal dit ongetwijfeld gepaard gaan met bloedvergieten. Want dan is het voor de communisten en voor de Gaulle er op of er onder. In brede kring gelooft men, dat de derde macht niet over voldoen kracht meer beschikt om dit te voorkomen. Monty tegen de Gaulle. J^JOCHT DE GAULLE aan het bewind komen, kan hangt de West-Europese Unie, zoals deze zich thans bezig is te ontwikkelen, aan een zijden draad. Mon ty en de Gaulle zijn geen goede vrien den en de uiterst sterke Gaullistische groeperingen in het Franse leger heb ben zich met hand en tand verzet tegen de benoeming van Montgomery, als voorzitter van de verdedigingsraad.' Montgomery zou het zwaartepunt der verdediging willen leggen in Noord- Afrika, Spanje en Engeland, dat niet wil zeggen dat de Benelux en Frankrijk onmiddellijk in de steek gelaten zouden worden. De Fransen willen evenwel geen reprise van 1940. Vandaar, dat de Franse generaal Juin weigerde opper bevelhebber te worden over de land- strijdl rachten onder Monty, vandaar ook dat de huidige Franse minister van Oorlog, Ramadier, poogde om op het allerlaatste moment Londen, Brussel en Den Haag te bewegen- de benoeming van Monty nog niet aan te kondigen. Doch het was al te laat. De Lattre ac cepteerde waar Juin weigerde. Maar het standpunt van De Gaulle is bekend. Hij wil Parijs en Frankrijk tot de ziel en het hart der Unie maken, hij wil stam houden aan de Franse, Belgische en Nederlandse Oostgrenzen of zo moge lijk nog meer Oostelijk. Hij wenst ook inn ger relaties met Franco en Du Per ron van Argentinië en al die dingen zullen straks, indien de generaal inder daad aan de macht komt, de West-Euro pese Jnie op een zware proef stellen. Een uitgeputte Haagse taxichauf feur en twee pientere wachtmeesters van de Rijkspolitie hebben gisternacht te Pijnacker een zeer beruchte mis dadiger, Pieter Adriaan Uyl, achter slot en grendel gezet. Maar éér het zover was! 's Morgens om half tien stond de Haagse taxichauffeur Van Broek voor het Staatsspoorstation te Den Haag te wachten op een vrachtje. Een man in gehavend costuum verlangde een wagen, die hem dadelijk naar Venlo kon brengen. Chauffeur Van Broek reed een gloednieuwe Chevrolet. De passagier verklaarde, dat hij een on geluk gehad had met zijn „Mack", een zware truck en nu naar Venlo wilde, om onderdelen te halen. Hij moest echter eerst nog even zijn „baas" opzoeken in Den Haag. Ver schillende café's werden bezocht, doch de „baas" bleef onvindbaar. De pas sagier besloot toen maar naar Venlo te rijden. Daar bleek de „baas" even min te zijn. Uyl belde op en kwam terug met de boodschap, dat hij da delijk naar Hilversum moest. Onder weg beval hij zijn chauffeur op be paalde punten langzaam te rijden en lifters mee te nemen. Chauffeur Van Broek herinnerde zich de onprettige ervaringen van collega's en weigerde. Hij is er thans van overtuigd, dat hij aan deze weigering het leven te dan ken heeft. De „lifters" zijn zeer waar schijnlijk telefonisch gewaarschuwde kornuiten van Uyl geweest. Ook in Hilversum waren de onderdelen voor de „Mack" niet te vinden. Dan maar naar Leeuwarden. In Leeuwarden logeerden beiden in een hotel op re kening van de „baas", 's Morgens vertrokken zij zonder te betalen. Uyl had de kamers voor drie dagen be sproken en de hoteleigenaar had dus geen argwaan. Van Leeuwarden reden zij weer naar Venlo, ook ditmaal zon der succes. „Dan moet de baas het zelf maar weten," zei Uyl. „Ik ga naar ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTERS. Bij K. B. zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van bui tenlandse zaken; mr. dr. P. J. Witte- man, oud-minister van binnenlandse zaken; dr. J. J. Gielen, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen; A. H. J. L. Fievez, oud-minister van oorlog en marine a. i.; ir. H. Vos, oud-minister van verkeer en water staat, en is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr. J. A. Jonkman, oud-minister van Overzee se gebiedsdelen. huis." Hij woonde in Delft, vertelde hij. Doch toen hij daar 's avonds aan een huis belde, deed niemand open. „Mijn vrouw zal in Pijnacker zijn bij famiRe. Laten wij daar maar eens gaan kijen!" In werkelijkheid is Uyl ongehuwd en had hij zijn domicilie in Rotterdam.'In Pijnacker reden zij wat rond. De chauffeur was doodmoe van deze lange tochten en door het ge drag van zijn passagier in een zenuw achtige opwinding geraakt. Gelukkig ontmoette hij een nachtelijke patrouil le van de Rijkspolitie. Hij stopte, schijnbaar om de weg te vragen, doch in werkelijkheid om hun aandacht op zijn passagier te vestigen. De list ge lukte. Uyl werd overgebracht naar het politiebureau te Pijnacker. Door het opgeven van valse namen probeer de hij nog zich er uit te redden. Zijn ware identiteit werd echter ontdekt. Deze 26-jarige jongeman bleek enige weken geleden uit het huis van bewa ring te Breda ontvlucht te zijn en werd door vele politie-instanties in ons land gezocht, o.m. wegens goud en veesmokkel aan de Belgische grens, diefstal van vee en talloze oplichtin gen. De Haagse taxichauffeur Van Broek is nog steeds versuft van de emotionele rit. De kosten 350. zullen hem wel nooit betaald worden... Wist u, dat de stad Alkmaar zich verheugt in het trotse bezit van een drietal schilderijen, die het „glorierijk beleg van Alkmaar" weergeven? Troost u, want u zult waarschijnlijk niet de enige zijn. Maar één der medewerkers van de Speelwagen wist het wel en diste er een smakelijk ver haal over op. Een ander heeft een reisverhaal opgediept, dat zeker het lezen waard is. Voorts is er een ver slag over de tentoonstelling in Hei- loo, een beschouwing over het Wa genspel en' voorts natuurlijk de gewo ne hoeveelheid kanttekeningen en kleinigheden. De foto's zijn uit artis tiek oogpunt niet zo bijzonder, maar de illustraties zijn daarentegen af. Ré gel matig, doch zuinig gebruiken. Nieuwe posttarieven In het postbesluit 1925 is een wijzi ging aangebracht ten aanzien van de postbewijzen. Het tarief voor het ver zenden van bedragen beneden f 10 per postbewijs is gebracht van 7'/s cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het verzen den van kleine geldbedragen op brief kaarten gebracht van 1 op 2 cent. De instantie, welke de briefkaarten ont vangt, zal dus voortaan 2 cent, zijnde de kostprijs moeten betalen. DE „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" wordt onvoorziene omstandigheden voorbe houden in de nacht van Zondag 17 October op Maandag 18 October met repatriërend militair personeel uit In donesië in de Amsterdamse haven ver wacht. De ontscheping begint Maandag morgen te negen uur. TEGENBLOKKADE TE BERLIJN Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse militaire bestuur in Berlijn heeft „maatregelen voor tegenblok- kade" aangekondigd, welke een voor ziening inhouden voor het in beslag nemen van goederen en de vervolging van alle personen, die pogen goederen naar de Sovjet-sector te brengen. Deze maatregelen werden ontwor pen om overbrenging van goederen van de Britse en Amerikaanse zönes naar de Sovjet-zóne te voorkomen. Scheepvaartberichten Aalsdijk, ll-lo van New York naar Ant werpen en Rotterdam Alcinous Ma kassar—Amsterdam, passeerde 13-10 Gi braltar Aldabi, Buenos Aires—Rotter dam, 13-10 van Bahia Alderamin Bom bay—Rotterdam, passeerde 13-10 Firiisterre Amsteldiep, Amsterdam—Java, 14-10 te Penang Amsteldijk, 14-10 van Rotterdam te New York, alwaar dokken tot 25-10 Arendskerk, Australië—Rotterdam 13-10 te Sydney Bantam, New York—Java, passeerde 13-10, 18 uur, Gibraltar Blommersdijk, New York—Rotterdam, 15-10, 22 uur, te Gravesend verwacht Breda, 14-10 te Pisco Boskoop, Am sterdam—Madeira, passeerde 13-10 Oues- sant Cistula (t), 13-10 van Port Pirie naar Pladjoe Cottica. Amsterdam— West-Indië, 13-10 van Dover Groote Beer, Batavia—Amsterdam passeerde 13- 10 n m Kaap da Gata Heelsum, 13-10 van Durban naar Lorenzo Marquez Jaarstroom, Amsterdam—West-Afrika 12. 10 van Dakar Jaob Cats, Baltimore- Rotterdam, 13-10 200 mijl west-zuid-west van Lands End Johan van Oldenbar- nevelt, AmsterdamBatavia, passeerde 13-10 Minicoy Kota Gede, Rotterdam— Batavia, passeerde 13-19, 18 uur Gibral tar Lekkerkerk, Mombassa—Amster dam, 12-10 van Port Said naar Malta Lissekerk, 13-10 van Ras Tanura te Ko- weit Lutterkerk, Londen—Perzische Golf, 13-10 te Genua Mariekerk Rot terdam—Japan. 14-10 van Colombo Maetsuycker, 13-10 van Fremantle te Car- navon Meerkerk. JapanRotterdam, 14-10 te Genua Meliskerk, 13-10 van Lagos naar Port Gentii Mirza (t), 9-10 van Sydney naar Miri Muiderkerk, AmsterdamWest-afrika. 13-10 te Antwer pen Nigerstroom, 13-10 van Port Am- bona te Pointe Noire Polyphemus, 13-10 van Makassar naar Batik Papan Prins Maurits, Rotterdam—Montreal, 17-10 700 mijl noord-noord-west van Scillies Poe- lau Laut, Java—Amsterdam, passeerde 13- 10 Gibraltar Raki, 13-10 van Soerabaja naar Makassar Roebiah, New York- Java. 13-10 van Alexandrië Ruys, 13-10 van 'Kaapstad naar Buenos Aires Ta- roena (t), 14-10 te Soerabaja verwacht, dokken Slamat, RotterdamBatavia, passeerde 13-10, 10,23 uur, Perim Straat Soenda 13-10 van Adelaide naar Fre mantle Sommelsdijk. 14-10 van Sin gapore te Batavia Tamo, Rotterdam- Montevideo, passeerde 13-10 Kaap Frio Volendam, 13-10 van Las Palmas naar Buenos Aires Zuiderkruis, Rotterdam— Batavia, passeerde 14-10, 2 uur. Kaap Bonn Aardijk. 14-10 van New Orleans te Lon den Albireo, RotterdamBuenos Aires, 13-10 te Rio de Janeiro Alphacca, 14-10 van Dublin te Amsterdam Alpherat, 13-10 van Antwerpen naar Rio de Janeiro Arkeldijk, 12-10 van Corpus Christi te Houston Axeldijk, Java—New York, 13- 10, 13,30 uur te Suez Edam, 13-10 van Norfolk te New York Eemdijk, 13-10 van Corpus Christi te Galveston Leer dam, vertrekt 14-10, ca 17 uur, van Rot terdam naar New York Leuvekerk, Calcutta—Rotterdam, 13-10 van Chittagong Lieve Vrouwekerk, Rotterdam—Calcut ta 14-10 te Antwerpen Macuba (t) 12-10 van Pladjoe te Singapore Mirza (t), 12-10 van Brisbane naar Sorong 18 JAAR VOOR HOOFDREDACTEUR NATIONALE DAGBLAD Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde de 47-jarige ex- hoofdredacteur van het Nationale Dagblad te Utrecht, Joh. Raatgever uit Bilthoven, tot 18 jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest. De eis was levenslang. Een nieuwe industrie Het zwaar geteisterde Oosterbeek bergt tussen ztfn puinhopen en nieuw opgebouwde huizen een heel jonge levenslustige industrie. In de kunst- harsfabriek Folva Nederland, aldaar, is men er in geslaagd nieuwe artikelen van plastic te vervaardigen, welke door hun uitzonderlijke eigenschappen ver moedelijk van verstrekkende betekenis zullen zijn. Het hoofdartikel van de fabriek is op het ogenblik plastic installatiebui zen, welke onder het handelsmerk Po- livolt worden uitgebracht. Behalve deze installatiebuizen, die van belang zijn voor de electrotechniek, en ten vol le vergeleken kunnen worden met ijzeren isolatiebuizen, maakt de fabriek ook waterleidingbuizen, die de buizen van koper, welke geïmporteerd moe ten worden, kunnen vervangen. Het materiaal, waarvan deze buizen ver vaardigd zijn, is een plastic-soort, dat zeer hard is en niet vermengd is met een z.g. weekmaker. Het plastic, dat gebruikt wordt voor regenjassen, hor logebandjes, damestassen enz. enz., doet steeds denken aan rubber wegens zijn soepelheid en elasticiteit. Dit verkrijgt plastic wanneer het vermengd wordt met een bepaalde stof, welke aange duid wordt met het woord weekmaker. In de fabriek Polva is men er in ge slaagd, dank zij gebruikmaking van 'n Italiaans patent en uit Engeland geïm porteerde grondstoffen, deze weekma ker uit te schakelen. Dit is van een zeer groot voordeel, daar verschillen de onaangename eigenschappen van plastic hun oorzaak vonden juist in de ze weekmaker. Door deze nu uit te schakelen ontstaat een product, dat in zijn eigenschappen misschien het beste te vergelijken is met koper wat de sterkte betreft. Daarnaast is het abso luut ontoegankelijk voor weersinvloe den, volkomen isolerend, lucht- en waterdicht en bestand ook tegen che mische invloeden. Dit Polva-plastic kan bijvoorbeeld zeer goed gebruikt worden voor het maken van buizen voor de chemische industrie, welke tot nog toe vervaar digd moesten worden uit edelmetaal, dat zeer duur is en geïmporteerd moet worden. Ook als bekleding van tanks voor melk of chemische producten vol doet dit materiaal zeer goed. Het wordt niet aangetast door zuren. Maar het belangrijkste artikel voor de Pol- vafabriek blijft de installatiebuis, en aan deze buis is in onê land op het ogenblik een zeer groot tekort en de aanmaak ervan is ook al in verband met de wederopbouw van nationale betekenis. Men hoopt dit jaar een ca paciteit van drie millioen meter te kunnen bereiken. Een belangrijk voor deel van de plasticbuis is, dat deze bij verwarming boven de 65 graden Celcius zacht wordt en vervormd kan worden. De electriciën, die dus met de ze buis werkt, kan met behulp van 'n gasbrander de buis vervormen en zelf een hoek of elleboog maken. Ook kan hij door de buis aan het uiteinde te verwarmen, zonder enige moeite een hals maken en daar de volgende buis inplanten. Bij het afkoelen krimpt de hals dan iets, waardoor de buizen nauw aan elkaar sluiten. Tenslotte, zo als wij reeds zeiden, zijn deze buizen absoluut isolerend en verminderen dus het brandgevaar aanzienlijk. Ze zijn ook niet brandbaar en veel lichter dan ijzer. Uiteraard is door de keuring electrische materialen Arnhem (Kema) het gebruik van deze buizen, voordat zij in de handel kwamen, goedgekeurd. ep da pijnlijke plek, bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK dozen 50 en 7 5 et. Kleine boeren komen op zware lasten. Wanneer de landbouw gebonden blijft aan het huidige tempo van het stichten van bedrijfsgebouwen, zal het uitgeven van nieuwe bedrijven in de Noord-Oost-Polder jaren langer duren dan aanvankelijk is geraamd, zo is thans gebleken. Men zou deze vertra ging in landbouwkringen zeer betreu ren en daarom is men van plan de regering de vraag voor te leggen, of in de Noord-Oost-Polder, een totaal nieuw gebied, niet een andere norm gelden moet voor het bouwen van boerderijen dan in het oude land. Zo wel economisch als landbouw-tech- nisch is het van groot belang, dat het land van de nieuwe polder zo snel mogelijk in cultuur gebracht wordt. De waarde van de grond gaat name lijk achteruit, wanneer men daarmede langer zou wachten. Er zijn in Neder land gegadigden genoeg, die in de pol der een bedrijf willen beginnen, doch de grote moeilijkheid is het stichten van bedrijfsgebouwen. Vandaar, dat de georganiseerde landbouw de wens te kennen gegeven heeft over deze kwestie met de regering in overleg te treden. Daarbij zal ongetwijfeld ook aan de orde komen het probleem van de grote druk op de te stichten kleine bedrijven in de Noord-Oost-Polder. Op een klein bedrijf drukken namelijk de bouwkosten per ha veel zwaarder dan op een groot bedrijf. Nu de bouw kosten zo schrikbarend zijn opgelopen, klemt dit des te meer. De landbouw vreest, dat de kleine bedrijven op zulke hoge lasten zullen komen te zitten, dat zij niet meer rendabel te exploiteren zijn. Het denk beeld is gerezen van het treffen van noodmaatregelen, waarmede de pach ters van de kleinere bedrijven gehol pen zouden zijn. De vorm, waarin dit zou moeten geschieden, is nog in overweging. kjèuc Keet N.V. GIIMFABRI6K O V E t 5 C H f Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Kwartet Jan Corduwener VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Piano-spel 8,30 Midden in de we reld VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Gramo- foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur KRO: 6,00 Promenade orkest 6,30 Kamermuziek 7,15 PTT en de soldaten overzee 7,30 Geraldo en zijn orkest 8,05 De gewone man 8,12 Missa Brevis 8,50 Uit de schatkamer van het oude testament 9,40 Van Tro\i- badour tot moderne liederen 10,05 Lich te piano-klanken 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Disco-varieteiten VOOR ZATERDAG HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 1,00 Voor de Strijdkrachten 1,30 Malando 4,15 Amerika zingt 6,15 Gramofoonplaten 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Artis tieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wat doet de kerk?" 7,45 Uitzending voor de Ne derlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-or kest 9,00 Socialistisch commentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindo- bona schrammel'n 10,25 De fantast in de cel 10,40 Accordeola 11,15 Lichte klanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, lt 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 1,25 Glen Miller en orkest 2,10 Bing Crosby zingt 2,20 Engelse les 6,00 Vierlanden hockey-tournooi 6,10 Ween- se operette-klanken 6,3o Journalistiek weekoverzicht 6,45 Wie weet hoe deze plaat heet? 7,15 Gramofoonplaten 7,45 Demobilisatie" 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Ouverture Raymond 9,00 Negen heit de klok 9,45 De dood belt op 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avond concert (72 I ROMAN VAN MARIA SAWERSKY Reuder nam, als vanzelfsprekend, Eeate's arm. Hij liep de straat een eind in, maar sloeg toen weldra rechtsaf en leidde haar door enige bochtige straat jes, die uitkwamen op een klein plein. Daar stond de heilige Florian bij een kleine bron, welks water omlaag kla terde als een tedere melodie. De maan scheen op zijn, als goud glanzend ge waad. Op de achtergrond verrees mas sief en donker de silhouet van een oude kerk. „Dat ziet er werkelijk betoverend uit", fluisterde Beate. „Hier zou ik urenlang kunnen blijven." Maar Reuder trok het meisje met zich mee. Zij klommen smalle, stenen trappen op, die door enige lantaarns slechts flauw werden verlicht. Het ene oude huisje stond hier naast het andere; uit de vensters viel een geel lichtschijnsel naar buiten. Tastend zochten zij hun weg langs de met klimop begroeide muur. „Pas op", waarschuwde Reuder, „hier wordt het donker. Houd je maar aan mij vast, Beate!" „Ja", hijgde het meisje en Felix voelde een kleine, bevende hand, die zich als een schuw vogeltje in de zijne verborg. Een zeldzaam gevoel be kroop hem: behoefte het meisje aan zijn zijde te beschermen en te behoe den. Hij durfde niet te spreken uit vrees zijn stefn niet in zijn macht te hebben. Eindelijk hadden zij het eind van de trappen bereikt en stonden ze op een vrij plateau, dat door een stenen muur werd omgeven. Aan één zijde verhief zich de massale voorgevel van een bouwwerk, met een kruis op de nok van het dak. „Een oud klooster, als ik me wel herinner", zei Reuder. „En kom nu eens hier, Beate en kijk eens om je heen". Het meisje volgde hem gehoorzaam langs de muur en stiet een kreet van verrassing uit. Zij stonden hoog boven de stad, die zich met al haar lampjes tegen de berg scheen aan te vlijen. Onder op een heuvel aan de overzijde verscheen plotseling een licht, dat als een grote, gele rups tegen de helling scheen op te kruipen. „Wat is dat?" vroeg Beate verrukt. „,Een nuttige instelling, die bij avond iets" toverachtigs heeft", lachte Reuder. „De tram". „Ach, wat aardig!" Hij wees haar nog op verschillende bezienswaardigheden van het stadje en stelde haar voor die de volgende dag eens te gaan bezichtigen. „O, ja, heel graag" ging Beate hierop onmiddellijk op in. „Ik heb er al een en ander over gelezen, maar het nog nooit van nabij bekeken. Je weet, dat ik dolgraag lees. Ik ben nu eenmaal een boekenwurm. Geheel het tegen overgestelde van jou dus, want jij bent een man van de daad". „O, ik snuffel ook wel graag hier en daar wat rond en ik ben veel meer romanticus dan je denkt", antwoordde hij lachend. „Krijg je het koud? Dan zullen we maar gaan...." Beate huiverde inderdaad, want van de heuvels kwam een frisse nacht wind. Zij gingen nu langs een andere weg weer naar beneden, langs een oud kasteel, dat temidden van een uitge strekt park lag. Wederom ging het langs oude trappen, over kleine plein tjes en door nauwe bochtige straatjes. Hier en daar ontmoetten zij enkele ingezetenen van de stad. Het waren meest oude heren, die naar een kaart- avondje in hun stamcafé gingen. Voor een van deze oude herbergen hing een uit smeedijzer vervaardigde reuzen ster en uit het gelach en gepraat, dat naar buiten doordrong, bleek, dat het ei vrolijk toeging. „Zullen wij ook nog een glas wijn gaan drinken?" stelde Felix voor. „Ik weet niet", stamelde Beate ver legen. „Tot dusver heb ik me altijd tot mineraalwater beperkt „Ja, dat is me al opgevallen", viel Reuder haar lachend in de rede, „maar ik vind het nu hoog tijd worden, dat je het ook eens met een wat aromati scher drankje probeert". Beate stemde toe en nu zaten ze wel dra bij een goed glas rode wijn. Het ongewone druivennat toverde een donkere blos op Beate's wangen en maakte haar wat spraakzamer dan ge woonlijk. Zij vertelde van haar leven in de boekwinkels en bibiotheken, van haar pogingen om een nieuwe betrek king te vinden en hoe zij aanvankelijk in het geheel niet aan oom Jules' uit nodiging gevolg had willen geven. „Omdatomdat hij mij altijd de lelijke Beate noemde", bekende ze met een verlegen lachje. „Waarmee hij zeer zeker volkomen ongelijk had", verzekerde Reuder ern stig, zijn glas naar haar opheffend. „Ach, doctor Reuder, dat zeg je nu maar zozo Beate vermocht de zin niet af te ma ken, omdat Reuders ogen met een zeldzame uitdrukking op haar gericht waren. „Als je van nu af geen Felix tegen me zegt, zoals ik jou Beate noem, ben ik ernstig boos", hielp hij haar over haar verlegenheid heen. „En nu gaan we naar huis, want anders denkt tante Sabine, dat we er tussenuit zijn ge gaan". Maar de oude dame had op dit ogen blik heel andere zorgen en wel met Kareltje Schuch. Irene had namelijk haar minzame toenadering tot deze verliefde jongeman plotseling gestaakt. In de balzaal baarde zij nogal opzien en zag zij zich door velen omringd. Dat bracht haar op het denkbeeld de aanwezige heren tegen Kareltje uit te spelen. Ze sloeg geen dans over en wanneer Kareltje haar vroeg, werd hij afgewezen met de woorden: „Het spijt me zeer, meneer Schuch, maar ik heb cieze dans al aan een ander beloofd!" Dat duurde zolang, tot de hevig te leurgestelde Karei tenslotte naar juf frouw Reuder vluchtte en bij haar zijn beklag deed. „Uw recept blijkt toch niet te deu gen, tante Sabine. Irene Larsen wil niets meer van me weten!" „Ze wil je alleen maar jaloers ma ken, jou ezel! Laat je toch niet altijd zo voor de gek houden!" Maar Kareltje was ditmaal niet voor rede vatbaar en waar hij het geflirt van Irene niet langer kon aanzien, trok hij zich verdrietig op zijn kamer terug en ging naar bed.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5