KLM-toestel „Nijmegen Prestwick neergestort bij vliegveld Verwarde toestand in Frankrijk EEN NUTTELOZE VERDEDIGING WERD ONDERBROKEN Donderdag 21 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 248 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vijf-en-dertig doden en acht overlevenden Gezagvoerder Parmentier onder de slachtoffers KOEN PARMENTIER KOENE VLIEGER f Geert referendum in België Sovjet-atoomvoorstel verworpen Zangeres verwondde haar tegenspeler Raufer acht zich nog onschuldig Sovjet-officieren keerden Rusland de rug toe Cassaiiebehandeiing te Den Haag Grote demonstratie te Mannheim Een chimpansee sprong in haar armen Weerbericht Auto reed tegen boom BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS VI IIEDENNACHT kort na twaalf uur is de K.L.M.-Constellation PH.-T.E.N. „Nij megen" van de lijn AmsterdamNew York, op 'n boerderij van Thomas Neil te Auchenweet Tarbolton, bij het vliegveld Prestwick, neergestort. Vijf en dertig personen, w.o. de gezagvoerder Koen Parmentier en de directeur van de K.L.M. de heer H. Veenendaal, werden gedood. Acht inzittenden overleefden de ramp, waarvan enkelen ernstige brandwonden opliepen. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt gemeld, dat bij de voorbereidingen tot de landing op de luchthaven, welke landing bij slechte weersomstandigheden moest geschieden, het toestel met een hoogspanningsleiding in aanraking is ge komen. De gezagvoerder Parmentier meldde daarna, dat aan boord brand was uitgebroken. Vervolgens is het toestel acht mijl van Prestwick neergestort. De heer Patrick Dollan van de „Lockheed Aircraft Corporation" zei- de, dat hij van een der Lockheed-ver- tegenwoordigers op de plaats van de ramp het volgende had vernomen: „Om kwart over twaalf naderde de KLM-Constellation het vliegveld Prest wick. Het was mistig en het toestel vloog te ver over de landingsbaan door. Het toestel meldde: Ik heb iets geraakt ik sta in brand. Ik tracht te stijgen. Enkele ogenblikken later viel het naar beneden". Van de uit tien leden bestaande be manning hebben de werktuigkundige J J. Beukenkamp, de steward H. J. van Overbeek en de stewardesse E. Fey de tragische vliegramp overleefd. Van de dertigpassagiers zijn twee personen gered n.l. Mathilda Rohrs, wier toestand zeer ernstig is en de heer W. G. Philipo. Onder de passa giers bevonden zich tien Nederlanders. Direct na het binnenkomen van het be richt over de ramp zijn maatregelen getroffen, dat een commissie van on derzoek zich per speciaal vliegtuig naar Prestwick kan begeven. De P. H.-T. E. N. „Nijmegen" was gisteren om 21.30 uur van Schiphol ver trokken voor een vlucht naar New York. Het ongeluk geschiedde kort na middernacht dicht bij het dorp Tarbol ton. Dorpelingen snelden in hun nacht kleding te hulp. Alle politieautoriteiten binnen het district begaven zich on middellijk naar de plaats van de ramp, terwijl de ziekenhuizen in de omge ving gewaarschuwd werden voor het verlenen van assistentie. Inwoners van Tarbolton verklaarden, dat het toestel tweemaal laag over het dorp cirkelde alvorens het neerstortte. Alle piloten gedood Nader wordt gemeld, dat zeven le den van de bemanning onmiddellijk om het leven kwamen. De boordwerk tuigkundige J. L. Beukenkamp uit Am stelveen en de steward P. J. Overbeek uit Amsterdam werden zwaar gewond. De stewardesse, mej. Elsie A. M. Fey uit Amsterdam, kwam er nog het beste af. Haar verwondingen schijnen minder ernstig te zijn. Gedood werden de volgende 7 leden van de bemanning: K. D. Parmentier, Badhoevedorp, piloot; C. J. O'Brien, Ierland, tweede piloot; H. W. W. Parks Engeland, derde piloot; H. P. Pi Hurts, Amsterdam, telegrafist; W. Bleuze, Rot terdam, tweede telegrafist; B. Timmer, Veenhuizen, boordwerktuigkundige; J. C. Mink, Den Haag, steward. De namen der Nederlandse passagiers. De twee geredde passagiers zijn beiden ernstig gewond. Bij de overige 28 gedode passagiers bevonden zich de volgende 10 Neder landers: Marie Katherina FuldWar- schauer uit Naarden; Edgar Fuld uit Naarden; Milly Mary Fuld uit Naar den; Karei Abraham de Leeuw, Am sterdam; Arie Philippo uit Sassenheim; Eliazar Pinto, Amsterdam; Roseth Engilina Pinto, Amsterdam; Gijsbertus Sas (diplomatieke pas) Washington; Hermanus Franciscus Tol, 's-Graven- ge; Hendrik Veenendaal, directeur KLM, Wassenaar. Mevrouw Hertzberger onder de slachtoffers. Eén van de verongelukte passagiers van de „Nijmegen" is mevrouw Pinto uit Amsterdanij beter bekend als Rozet Hertzberger, die bekendheid heeft ver worven als radiospreekster zowel in ons land als daarbuiten. Zij reisde ver gezeld van haar echtgenoot, die even eens tot de slachtoffers behoort, naar New York. (Zie vervolg pag. 5.) De Franse regering heeft heden be sloten „de noodzakelijke stappen" te ondernemen met betrekking tot de „rampzalige gevolgen" van de mijn werkersstaking in de Noordelijke mijn- gebieden, aldus heeft Francois Mitte- rand, minister van voorlichting, na een bijeenkomst van de ministerraad be kend gemaakt. Hij wees er op, dat ste den in het Noorden verstoken zijn van water, electriciteit en gas. De minister gaf geen nadere bijzonderheden over de regeringsplannen. De Franse politie is gistermorgen be gonnen de stakers te verwijderen uit de mijnen in het gebied van Monceau les Mines (Centraal Oost-Frankrijk), ten einde de schachten voor onderopen te behoeden. In de meeste mijnen boden de stakers geen verzet tegen de politie. Gisterochtend was de toestand ge spannen. Politieversterkingen werden aangevoerd, terwijl de mijnwerkers met tromgeroffel werden opgeroepen. De hervatting van het werk in het Oostelijk mijnbekken neemt toe, aldus verneemt Reuter. Gisteren gingen er in totaal 11.538 mijnwerkers aan het werk, tegen 9.168 Dinsdag. Thans is ruim 51 procent der mijnwerkers in het Moezel bekken weer aan het werk. De situatie in het Noorden werd ,kalm" genoemd. Uit alle mijnen van Auvergne en Haute-Loire in het Zuiden zijn de vei ligheidsdiensten teruggetrokken. In dit gebied zijn normaliter ongeveer 2800 mijnwerkers werkzaam. De stakers, die de centrale te Car- maux' bezet hebben, wierpen barricaden op tegen de gewapende politietroepen. Politie-afdelingen, die per trein onder weg waren, werden te Albi tegenge houden door verschillende honderden mijnwerkers, die de locomotief van de trein loskoppelden. 0P DE DAG AF, veertien jaar nadat hij zijn glorieuze „Viver"- vlucht naar Melbourne aanving, is Koene Dirk Parmentier op zijn post gevallen. De luchtmillionnair werd op 26 September 1904 te Amsterdam geboren, ontving zijn vliegeropleiding te Soesterberg van de sergeant-majoor v. d. Griendt en trad op 1 Mei 1929 in vaste dienst van de K.L.M. In de zomer van 1934 ging Parmentier, met de eveneens verongelukte Veenen daal, naar Amerika om de Dou glas DC 2 van Californië naar New York te vliegen. Op Zater dag 20 October startte Parmentier met Moll, v. Bruggen en Prins in de Mc.-Pherson Robertson-race. In de daarop volgende dagen werd hij een nationale figuur. Er was in die dagen niets wat in Neder land meer de aandacht trok dan de prestaties van de Uiver, die, ondanks de noodlanding bij Al- bury, als tweede in Melbourne binnenkwam achter de race-ma chine van Scott en Campbell Black. H.M. de Koningin benoem de de vier Nederlanders tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau en het Nederlandse volk bereidde de kranige landgenoten een enthousiaste ontvangst. De aan dacht van de gehele wereld was op Nederland geconcentreerd. Thans betuigt het Nederlandse volk zijn innige deelneming met de ramp, die onze trotse lucht vaartmaatschappij heeft getroffen. Parmentier, die na de bevrijding de eerste K.L.M. Lockheed-constel lation en de eerste K.L.M. Dou glas DC 6 naar Nederland vloog, is de vliegerdood gestorven. Hij is Geyssendorffer en andere pioniers van de Nederlandse burgerlucht vaart in de dood gevolgd. Neder land eert in zijn persoon allen, die het offer van het leven brachten, in de vervulling van hun taak: de Nederlandse vlag in de lucht hoog te houden. Opgaan, blinken en verzinken Is het lot van ied're dag. Wat wij als volmaakt beschouwen, Velt de dood met enk'le slag. Eén der populairste vliegers, Parmentier, hij is niet meer. Met zijn grote stalen vogel Stortte hij ter aarde neer. Rust'loos ronkten de motoren, Dreunend hun victorielied, Tot de dood zijn tragisch machtwoord: Halt'. Niet verder! horen liet. Hoe herinn'ren w' ons nog allen De beroemde Uivervlucht, Waarbij hij werd onderscheiden Als een ridder van de lucht. Over bergen, landen, zeeën, Oostwaarts, Westwaarts, Noord en Zuid, Droeg hij in zijn kleine cockpit Hollands grote glorie uit. In gedachten staan wij allen Om het wrakstuk heengeschaard, Welke ramp met zoveel levens, Zoveel droefheid ging gepaard. Ook in deze grote vliegramp Leeft heel Nederland weer mee, En wij staam'len deze woorden: .Hollands zonen, Rust in vree." JABSON. Het wetsvoorstel inzake het houden van het referendum over de terugkeer van Koning Leopold is gistermiddag staking der stemmen (83 tegen 83) door de Belgische Senaat verworpen. Slechts de katholieken stemden vóór het wetsontwerp. Toewijzingen der E.C.A. De ECA heeft Maandag toewijzingen voor Nederland en Indonesië bekend gemaakt tot een totaal bedrag van 6.968.000 dollar. De verdeling is als volgt: Voor Nederland een bedrag van 4.305.000 dollar aan koolteerproducten, industriële chemicaliën, chemische spe cialiteiten, kleurstoffen en diverse che micaliën, verder nog een bedrag van 160.000 dollar voor primair nikkel, aan te kopen in Canada en 128.000 dollar voor mineralen (geen metalen) als be- toniet, rasoriet, enz. Voor Indonesië een bedrag van 2.375.000 voor de aankoop van katoe nen weefsels in Japan. De politieke commissie van de V. N. heeft het Sovjet-Russisch voorstel tot gelijktijdige conventies inzake de con trole op de atoomenergie en vernieti ging van de bestaande atoombom-voor raden verworpen. Ook het Indische voorstel, alle kwes ties en voorstellen terug te verwijzen naar de commissie voor de atoom energie, wérd verworpen. De commissie verwierp het Sovjet- Russisch voorstel met 39 tegen zes stemmen, bij zeven onthoudingen. De commissie besloot de grote vijf en Canada te verzoeken om te pogen een weg te vinden tot het weder op gang brengen van de besprekingen over de controle op de atoombom. De betref fende Canadese resolutie werd aan vaard met 41 tegen zes stemmen bij tien onthoudingen. In deze resolutie, die voor de algemene vergadering ge bracht zal worden, wordt het door de westelijke meerderheid in de commis sie voor de atoomenergie voorgestelde plan aanvaard.' De bespreking van de Palestijnse kwestie, volgende op de kwestie der atoomenergie, werd uitgesteld om over te gaan tot de bestudering van een Mexicaans beroep op de grote mogend heden „hun pogingen tot het verkrijgen van een uiteindelijke afhandeling van de zaken, die met de vorige oorlog verband houden, en het sluiten van alle vredesverdragen" te verdub belen. In het vuur van haar spel heeft de Deense zangeres Else Brehms Dinsdag avond tijdens een operauitvoering in Covent Garden te Londen de Neder landse 'tenor met een dolk gestoken. Het voorval, dat veel deining veroor zaakte in de zaal, geschiedde aan het einde van de derde acte toen Frans Vroons, als Don Jose. Carmen de dolk, waarmede zij hem te lijf wilde gaan, uit de hand moest wringen. De gehele opvoering had nog al een levendig ka rakter en ook deze scene werd met veel passie gespeeld, zodat de Deense zangeres de dolk deze keer een ech te, die bovendien enigszins roestig was tegen de mond sloeg. De punt drong tot grote ontsteltenis van het publiek in de lip van Frans Vroons, die tot bloedens toe werd verwond. Hoewel ije lip onmiddellijk zeer opzwol stond Frans Vroons er op de vierde acte uit te zingen, hetgeen hem inderdaad ge lukte. Na afloop van de voorstelling bracht een gereedstaande ambulance hem onmiddellijk naar een ziekenhuis, Twee officieren van de bemanning van een Sovjet-Russisch bombarde mentsvliegtuig, dat 9 October op een vlucht van de Oekraine uit bij Linz een noodlanding moest maken en zwaar beschadigd werd, hebben verkozen niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Het derde lid van de bemanning, eep onderofficier, heeft men op zijn eigen verzoek terug laten keren. Het toestel is door Sovjet-personeel ontmanteld en met medewerking der Amerikanen naar de Sovjetzone teruggebracht. NOG GEEN BESLISSING OVER DE LOONTOESLAGEN. Naar wij vernemen heeft de rege ring nog geen beslissing genomen over de kwestie der loontoeslagen in verband met de vermindering der subsidies op eerste levensbehoeften. Het overleg met de stichting van de arbeid treffende deze aangelegen heid wordt voortgezet. QNDER ZEER GROTE publieke be- landstelling diende gisteren in het gebouw van de Hoge Raad voor de Bij zondere Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage de zaak tegen Hans Albin Rauter, de „Höhere SS und Polizei- führer en General-Kommissar für das Sicherheitswesen". De raad werd gepre sideerd door prof. mr. H. Haga, terwjjl als procureur-fiscaal optrad inr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken. Nadat het Hof had plaats genomen, vertelde de president aan Rauter waar om hij niet in zijn eigen land terecht mocht staan. Mr. Haga verklaarde, dat Rauter van geluk had mogen spreken, dat hij niet voor een internationaal ge rechtshof had terechtgestaan. „Dan leefde U waarschijnlijk niet meer", zei mr. Haga. Rauter bleek in zijn cel een speciale studie gemaakt te hebben van de Engelse en. Amerikaanse publicaties over het volkenrecht. Tussen de presi dent en Rauter volgden de citaten over en weer. De vraag of Rauter wel krijgsgevan gene is, moest mr. Haga in tegenstelling tot Rauter's mening, ontkennen. De ver dachte werd zeer opgewonden, toen hij ervan beschuldigd werd een felle rede tegen de Joden gehouden te hebben. „Ik ben Oostenrijker, ik ben officier geweest van het OostenrijksHon gaarse leger. Als ik geweten had van die moordpartijen in het Oosten had ik mijn soldatenpak uitgetrokken en mij laten doodschieten". Mr. Haga noemde verschillende om standigheden waardoor Rauter had kunnen weten, wat er met de Joden ge beurde. Rauter bleef echter fel ontken nen er ook maar iets van geweten te hebben. Te Mannheim hebben ongeveer 60.000 arbeiders een demonstratie ge houden tegen hoge prijzen en lage lo nen. Zij eisen, dat het bizonaal bestuur te Frankfort onmiddellijk stappen on derneemt om van meer nabij supervisie op de prijzen te houden. De demonstratie, een van de groot ste in de Amerikaanse bezettingszone sinds het eind van de oorlog, aldus meldt Reuter, verliep ordelijk en duurde een uur. pRANS MIKKENIE, de directeur van het grote circus, dat thans 'n attractie voor onze hoofdstad is, weet wat reclame betekent. Hij ontdekte Maandagavond de grote Poolse zanger Kiepura onder de toeschouwers, haalde hem onder het licht der schijnwerpers in de arena, bood hem bloemen aan en hield een waarderende toespraak over Polen wat de zanger een stc nachtig applaus bezorgde. Onmiddellijk daar na kwam hij tot de ontdekking, dat de 50.000ste bezoeker in zijn circus was gesignaleerd en de gelukkige moest na tuurlijk ook achter het „voetlicht" ver schijnen. Hij bleek een gezin van zes peisonen bij zich te hebben en mag met zijn vrouw per KLM naar Brussel waar ze zeven dagen in het Palace-Hotel mogen logeren, m minder aangename kant van de huldiging was, dat twee jonge chimpansees het echtpaar van louter blijdsch in de armen spron gen en de dame van vreugde in de hand beten. Wat dat betreft kan men als man beter de 500ste bezoeker van de fancy fair van een naaikransje zijn. Dan is er tenminste kans, dat men iets anders in zijn armen krijgt dan een chimpansee. In elk geval iets, dat niet van pure blijdschap zal bijten. WIST U, DAT Koningin Juliana in het verre Oosten nog een nr-mgenoot- je heeft? Het is de op 6 September ip het binnenland van BoHieo geboren dochter van de familie Van Nassau. Deze Juliana zal zich natuurlijk later sterk voor ons vorstenhuis interesseren. Over belangstelling gesproken. Die heeft ook de bemanning van een Ame rikaanse Skymaster, die van een vlieg veld in Berlijn is opgestegen en plot seling hevig door elkaar geschud werd door een ontploffing op de grond. Men vloog juist boven de Sovjet-zone en de belangstelling van de inzittenden gaat dan ook voornamelijk uit naar de vraag wat er ontploft is en welke be doeling de Russen daarmee gehad heb ben. Er is om uitleg gevraagd, maar het antwoord zal waarschijnlijk langer op zich laten wachten dan de uit Oos terse tabakken vervaardigde sigaretten, welke de Russen sinds enkele dagen zonder bon en in onbeperkte hoeveel heid voor de Berlijnse bevolking be schikbaar gesteld hebben om de zwarte handel te bestrijden. Wat de Russen doen vindt hier niet altijd wa--dering, maar we zouden onze regering toch willen aanraden ook hier eens een si- garettenproefje te nemen. DAT DE VOEDSELVOORZIENING van Berlijn door de lucht een kostbare geschiedenis blijft, is wel -wezen door de mededeling, dat in de afgelopen 10 dagen de Amerikaanse vliegtuigen in het kader van de luchtbrug gemiddeld 352 en de Britse gemiddeld 185 vluch ten per dag gemaakt hebben. Men kan er goedkoper luchtkastelen dan een luchtbrug op nahouden, al was het al leen maar om de kosten van de ben zin». Daar aal trouwen» ook wel wat af moeten voor het vliegtuig waar mee de piloten Richard Reidel en Wil liam Barriss uit Californië duizend uren in de lucht willen blijven om het werelduithoudingsr^cord te breken, dat nu met 726 vlieguren op naam van een zekere captain W. Carroll schijnt te staan. if IN ZUID CHILI heeft de vulkaan Villarica plotseling een uitbarsting van woede gekregen waardoor minstens 50 personen gedood zijn. Een stroom van vloeiend lava verwoestte de huizen en daartegen was weinig hulp te bieden. Zelfs de Amsterdamse politie zou er machteloos hebben gesjaan en die heeft door haar nieuwe radio-autodienst de laatste twee weken heel w staaltjes van activiteit kunnen geven. Er kon in meer dan 200 gevallen direct assisten tie worden verleend en de dienst werkt zelfs zo snel, dat men vijf mensen kon arresteren, de zich aan "baldadige alar mering schuldig maakten. Zelfs een aantal pogingen tot zelfmoo, a konden door de snelle auto-agenten worden verhinderd. Wat men niet kan voor komen is de aanmaak van atoomwa pens. Die moet men blijven maken, althans volgens Bernard Baruch, de geestelijke vader van het Amerikaanse plan voor internationale controle op de atoomenergie, omdat de Sowjetleiders de Amerikaanse droom van een we reld, die vrij is van vrees voor een atoombom, met hun veto hebben ge troffen. INDERDAAD BLIJKT de wereld op het ogenbl'c meer behoefte te heb ben aan atoombommen dan de Neder landse veehouders aan stro. Er is zo weinig vraag naar, dat het betrokken bedrijfschap voorlopig maar een be perkt kwantum zal produceren. Voor de blinden is er verblijdender nieuws, want onder de 591 uitvindingen, welke men de vorige week in Washington heeft gedaan, is ook een electrisch ap paraat, dat bij het heen en weer be wegen van een lichtstraal over een drukwerk een in hoogte variërende toon voortbrengt, waardoor blinden in staat gesteld worden gedrukte stukken te lezen. Wat men nog niet ontdekt heeft is waarom Wissekerke I Zondag met 260 van Koudekerke I heeft ver loren. Men had in Zeeland juist ver wacht, dat Wissekerke wis en zeker zou winnen en de Koudekerkers van een koude kermis thuis zouden komen. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige mot regen. Matige tot krachtige en langs de waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tem peratuur. Rauter tussen zijn bewakers „Dan moet er wel een speciale Voor zienigheid geweest zijn, die u daarvan onkundig hield", meende mr. Haga. De represaille-maatregelen werden hierna door de president nader bespro ken. Rauter verklaarde, dat hij tegen collectieve geldboeten geweest was. Dat was een voorstel van dr. Harster en Seyss-Inquart, die vastgesteld had den, dat de Nederlanders op dat punt zeer gevoelig waren. De executies tussen Augustus en No vember 1944 nam Rauter niet voor zijn verantwoording. Dat waren maanden, waarin er door het beruchte „Führer- befehl" uit Berlijn geen recht bestond in Nederland, verklaarde Rauter. „Hij had echter alles gedaan, om deze toe stand te doen opheffen. Van mishandelingen bij verhoren e.d. wist hij niets en daarvoor nam hij geen verantwoording op zich. De president las hem een stuk voor waarin hem de bevoegdheid tot „ver- scharfte vernehmung" gegeven werd. Rauter wilde dit stuk niet erkennen. Het was niet authentiek, zei hij, en door Amsterdamse communisten opge steld en bij de stukken gevoegd. „Een goedkope uitvlucht", ^ond de president. Nadat prof. Pompe, een der raadshe ren, Rauter nog ondervraagd had over de „Silbertanne"-moorden, schorste mr. Haga tegen uur de zitting. (Zie vervolg pagina 3). Gistermorgen is de auto van de chi rurg A. A. M. Weterings uit Bergen op Zoom, die met twee collega's op weg v/as naar Groningen, tussen Putten en Nijkerk verongelukt. De kinderarts Bedaux werd op slag gedood. De twee de arts, de heer Wilberts, kreeg een schedelbasisfractuur en een dubbele onderbeenbreuk. De bestuurder, de heer Weterings, liep enkele snijwonden op. Het ongeluk geschiedde nadat een voorband van de auto knapte. Dit ge beurde tijdens het passeren van een auto, die van de andere kant kwam. De auto met de Bergen op Zoomse dokters vloog van de weg en smakte tegen een boom. Het voertuig werd als het ware om de boom gevouwen. De bestuurder dokter Weterings werd uit de wagen geslingerd, doch bleek zo goed als ongedeerd. Nieuwe SED-voorzitter te Berlijn Hans Jendretzki, die tot dusver met de leiding van de vakbonden in de Sovjetzone was belast, is tot voorzitter van de socialistische eenheidspartij te Berlijn gekozen ter vervanging van Karl Lidtke. Volgëns dit blad betekent deze benoeming een koerswending in de socialistisch-communistische poli tiek te Berlijn. Jendretzki is er inder daad mede belast, de massa voor de partij te winnen, inzonderheid in de grote ondernemingen. In politieke kringen te Berlijn, aldus Reuter, beschouwt men deze ver vanging als een nieuw voorbeeld van de „uitzuivering" van voormalige so ciaal-democraten en „andere onbe trouwbare elementen" uit de leidende posities van de socialistische eenheids partij. Israël bereid het vuren te staken Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft te Tel Aviv meegedeeld, dat het (sraëlische kabinet zou bijeenko men om te bes.lissen wanneer de order van de Veiligheidsraad om het vuren te staken aan de troepen in de Negeb zou worden doorgegeven. Dit houdt in, zo neemt men te Tel-Aviv aan, dat Is raël het principe van een wapenstil stand in de Negeb heeft aanvaard, zon der te wachten 'op het bevel van de waarnemende bemiddelaar, dr. Bunche. Dr. Bunche heeft in de Veiligheids raad meegedeeld, dat Egypte zijn voor stel tot een tijdelijke en onvoorwaarde lijke wapenstilstand had aanvaard op voorwaarde, dat het ook door Israël werd aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1